3 enelux gaat meer als achtsblok optreden Giftig gas boven Botlek kunstgebit? Nieuwe wegnummering in Nederland Reve: toevoeging „van het" is erg lastig nieuw! Turkije praat met V.S. 7aals verzet tegen gezamenlijk milieubeleid Massa-ontslagen Vervoer wil „grip op de S.H.V. Mao ontbood Kissinger binnenland >olitieke padvinderij D'66 BLIJFT DOORGAAN Realiteit verzorg het met prokudent tabletten in handige koker Afritten Informatieborden Coup verwacht in Portugal DE STEM VAN WOENSDAG 22 OKTOBER 1975 j DEN HAAG (ANP) De schrijver Gerard (van het) Reve, heeft gisteren voor de Raad van State toegelicht waarom hij, nu hij in Frank- I rijk woont, zo jr<iE§' zijn naam officieel gewijzigd wil I hebben. Volgens de schrijver is een samengestelde naam een blok aan zjn been: „Het is wel geen zaak waar ik Gerard Reve iedere minuut onder gebukt ga, maar het is bijzonder vervelend". Reve woont sinds ongeveer een jaar in Frankrijk, per manent. Een groot aantal of- ficiëele papieren vermeldt al de verkorte naam en hij zou de zaak graag „rechttrek ken", door ook in Nederland officieel de woorden „van het" te laten vallen. Hij schrijft in Nederland ook an der de naam „G&rard Reve". De staatssecretaris van Justi tie heeft deze naamsverande ring geweigerd, omdat hij vindt, dat de naam van de schrijver niet hinderlijk of onwelvoagelijik is, zoals dat in de wet heet, terwijl Reve ook geen bijzonder geval is, aat een koninklijk besluit tot naamsverandering zou recht vaardigen. De schrijver kon weinig tegen deze juridische argu menten inbrengen. Maar dat deed niet terzake, zo vindt hij: „Het gaat erom, dat ik ongerief heb van die samen gestelde naam en waarom zou de Nederlandse staat mij niet de lol van die verande ring doen. Niemand heeft er schade van". Volgens Reve is de hele affaire weer een ty pisch staaltje van ambtelijke dwarsliggerij: „Wat een be sparing van geld, tijd en moeite zou het niet geweest zijn, als het verzoek meteen was ingewilligd. Een Neder landse ambtenaar werkt een weekeinde over om je dwars te zitten". Reve voerde zijn betoog op de hem eigen wijze, waar door de drie staatsraden en de publieke tribune af en toe in gelach uitbarstten. Er ont stond ook enige irritatie, toen een van de staatsraden, mevrouw Zeelenberg, de schrijver duidelijk probeerde te melken dat zijn geval niet zo bijzonder was, omdat tienduizenden Nederlanders In het buitenland met moei lijke namen z;tten. Dat is echter geen reden die de Raad van State in het verle den heeft aanvaard voor naamswiiz'ging, aldus me vrouw -Zeelenberg. Reve is echter overtuigd van zijn ei- een bijzonderheid en hij duaaide daar met om heen. Hi j vindt dat de staat hem best eens lol kan doen, nu bij, nadat hiij „als voor- beeldig Ned erl a rrinr plt:id een vroom en ormassend le ven" he-oSt Weid, naar het buitenland gaat. Koning Hassan II van Marokko Heeft op 8 juli van het vorige laar 1975 uitgeroepen tot „jaar van de bevrijding van de Spaanse Sahara". Daarmee bracht de koning, die meer dan eens or middel van een politieke stunt op buitenlands gebied de binnenlandse troebelen moest camoufleren, zijn aanspraken op de tot voor kort vergeten woestijnlap in West-Afrika naar voren Het probleem Spaanse Sahara kon sindsdien niet meer onder de diplomatieke tafels gewerkt worden; integendeel, het bleet de Verenigde Naties, het Internationale Hof van Justitie en de re geringen van de twistende landen bezighouden. Hassan staat bekend als een man,net|e van de haast en het is daarom ook nle» zo verwonderlijk ais men de economische motieven even buiten beschouwing laat dat hij niet wil wachten op de resultaten die de diplomatieke molen-s gaan oortbrengen. De Marokkaanse koning heeft zijn volk inmid dels gemobiliseerd en onder zijn leiding marcheren tienduizen den onderdanen op naar de Spaanse Sahara. Hassans bedoelingen zijn niet geheel duidelijk; óf hij mar keert het land binnen en zegt „hier staan wij, en kunnen me* »nders" (waarmee de Spaanse Sa-hara in stilte ingelijfd zou zijn bij Marokko), óf hij laat de vredeswandelaars enkele kilometers in de Sahara doordringen om dan terug te keren .In het laatste beval zou de mars fungeren als een laatste waarschuwing aan het adres van Spanje, de UNO en de buurlanden. Hassans vredesmars lijkt op het eerste oog een originele politieke zet In feite is hij als middel even gevaarlijk en ver werpelijk als een ontvoering of een kaping. Politieke padvin- lerij dus, om niet te spreken van politieke terreur. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Benelux regeringsconferentie, die de afgelo pen twee dagen in Brussel werd gehouden, is met een hoop goede voornmens maar met veel minder concrete besluiten, gistermiddag enkele uren eerder dan was gepland, uit eikaar gegaan. Op twee belangrijke punten kon tussen de drie landen geen acloord worden bereikt. UTRECHT - RIJSWIJK (ANP) De produktie van de spinnerij van Blydenstein- ^illink N.V, in Enschede zal Worden beëindigd. Dit bete- Kent ontslag voor 122 perso neelsleden. De weverij in En- ®hM>e blijft wel gehand- afd. I Duiker Apparatenfabriek N.V. te Rijswijk heeft als ge volg van de sterk toegenomen onderbezettingskosten het eer ste halfjaar 1975 met verlies afgesloten- (Over 1974 werd een netto- inst behaald van f 578.000). aar bij de huidige orderont- 'angsten ondanks de versterk te acquisitie-activiteiten de on- irbezetting een permanent irakter heeft gekregen, is het nodig op korte termijn de capaciteit in overeenstemming te brengen met de afzet. Met de vakbonden worden isprekingen gevoerd over het verminderen van de perso neelssterkte met ongeveer 50 an. waardoor het persuneels- istand 360 gaat bedragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG,- 22 oktober - Het hoofdbestuur van D '66 wil niet nu maar pas in het vierde kwartaal van 1976 (dus een half jaar voor de regle mentaire nieuwe kamerverkie zingen) beslissen over de toe komst van de partij. Aan de algemene ledenvergadering, die op 29 november in Leiden bijeenkomt, wordt gevraagd met die opvatting van het Hoofdbestuur mee te gaan. HET Koningin Julianafonfls heeft in het der^e kwartaal van dit jaar aan 200 projecten in totaal 1 "10.000 eniden bij gedragen. De grootste hn-ira- ge is d-'e van 218 000 gulden aan 60 peuterspeelzalen. Ten eerste: de voorgenomen afsciittiiniig van iiem vv-iorrnu- lileiten a„n ue oeneiuxgrenzen is opnieuw uitgesteld, ue mi nistens van Financiën van ue r>e- neiux gaan uaar nu nog nauer over praten. Wal komt er voor de es i w -lormaiiteiten een uni form Beneiux-formuiier, maai de wacnttijaen aan de grenzen duren onverminderd voort tot zetter 1 januari 1977. De unifi catie van de accijnzen in Ne derland en België zal op 1 ja nuari 1976 een leit zijn. Luxemburg zal zijn accijnzen geleidelijk aan verhogen om op net Neaerlancts-Belgisehe niveau te komen. Ten tweede :De bedoeling van de Benelux-regeringen om sa men een milieudocument te ondertekenen dat bepalingen inzake het leefmilieu bevatte, die verder gaan dan de EEG- voorschriften, ketste af op de Belgische delegatie. De reden is de Vlaams-Waalse twisten over liet Maaswater. De Walen in de Belgische regering spra ken namelijk hun veto uit te gen het geplande Maaswater verdrag met Nederland. Voor de Benelux-onderdanen hadden de regeringschefs en hun medewerkers wel een verrassing in petto: De minis ters van Financiën van de Be nelux zijn namelijk accoord om zo snel mogelijk op goe deren voor particulieren, in een partnerland aangekocht met een waarde tot een be drag van 690 gulden (10. 000 frank) per persoon bij invoer geen BTW-omzetbeiasting te heffen. gelegd dat we samen zullen werken op concrete gebieden van gemeenschappelijk belang. In belangrijke problemen voor onze landen zal met kracht gestreefd worden naar een ge meenschappelijk Benelux-op- treden". Op het stuk van de ruimtelij ke ordening besloten de drie landen tot coördinatie van het beleid inzake de aanleg van weg-, lucht-, spoor-, en water- wegverbingen alsmede pijplei dingen. Verder zullen ze sa menwerken bij de ontwikke ling van recreatiegebieden, de bescherming van flora en fau na, de water- en energiebe voorrading en bepaalde voor zieningen zoals ziekenhuizen en grootwarenhuizen, het be strijden en voorkomen van bo dem-, water- en luchtveront reiniging en geluidshinder. De drie landen zullen sneciaal in de grensstreken beginnen met het verwezenlijken van deze doelstellingen. Een patrouillewagen van de Rotterdamse politie voor het terrein van AKZO Zoutchsmie in de Botlek, waarboven een gaswolk hangt. ROTTERDAM (ANP) - Een lekkende leiding bij AKZO Zoutehemie in de Botlek heeft gisteren in de vroege ochtend voor een forse wolk van Het giftige gas vinylchloride ge zorgd. De wolk werd door de noordoosten wind over Rozen burg naar de Noordzee ge voerd zonder acuut gevaar voor de omgeving op te leve ren. Volgens een woordvoerder van het bedrijf ontsnapte het gas als bestanddeel van een mengsel met o.m. zwavelzuur uit een waarschijnlijk door corrosie aangetaste leiding. De leiding heeft, volgens Akzo, niet Langer dan tien minuten gelekt en in totaal een a twee ton vinylchloride laten ontsnappen. Volgens de Rot terdamse politie en de keu ringsdienst is er ongeveer twintig ton pinylchloride de lucht in gegaan. Het gas is giftig en brandbaar. Alle in stanties in de Rijnmond kre gen groot alarm. Vier leden van de P.v.d.A.-fractie hebben de redering schriftelijk vragen gesteld' over het gevaar van dit ontsnapte gas. 55 IIET Amsterdamse automo bielbedrijf A. Ruska heeft een sportwagentje op de markt ge bracht - genaamd Ruska Sprinter - voor f 6.844,-. Het voertuig is vervaardigd uit po lyester en wordt aangedreven door een 54 pk VW 1600 mo tor. (ADVERTENTIE) De Nederlandse premier drs. Joop den Uyl zei na afloop van de Benelux-regeringscon- ferentie, dat hij niet de me ning deelde van degenen die beweren dat deze Beneluxtop maar magere resultaten had opgeleverd. „Benelux" aldus premier Den Uyl, „is een rea liteit"- Den Uyl zei nog: „Het nut van deze bijeenkomst is dat we nog eens hebben vast- Prokudent maakt uw gebit snel weer schoon en fris! Een Mijnhardt-produkt dus verkrijgbaar bij drogisten en speciaalbranche UTRECHT Binnen twee jaar moet er een bundeling van wenkers bij het concern Steenkolen Handelsvereniging zijn die de belangen van de werknemers gaat behartigen en de willekeur van de con- cernleidinig (lees: de familie Fentener van Vlissingen) die op louter winstbejag uit is gaat beteugelen. Dit zegt Siem Ba- rendregt, vice-voorzitteir van de vervoersfederatie NVV- NKV. Daartoe moet een per manent overlegorgaan binnen de vakbeweging worden ge vormd waar informatie uit de hele SHV-bedrijven gebundeld moet worden zodat de vakbe weging daarmee haar voor delen kan doen. Ook wordt gedacht aan het houden van een symposium over de SHV en het uitgeven van een con tactblad. Een -werkgroep uit de vervoersfederatie - bestaande uit een aantal kaderleden en met hulp van economen en vakbondsbestuurders - heeft een eerste verkenning naar de SHV gedaan. De werkgroep doet daarvan verslag in de brochure „Grip op de SHV" die gisteren is verschenen en op grote schaal in de vakbe weging zal worden verspreid. Ongerustheid over de concern- politiek ten opzichte van de zwakke dochters, over de in vloed van de SHV in de Derde Wereld, de ondoorzichtige on dernemingsstructuur en de versnippering van SHV-perso- neel over vijf soorten vakbon den zijn de aanzet tot het onderzoek en de brochure ge weest. Het is de bedoeling dat door err7pt meer het scholing en bedrijvenwerk de werkne mer s bewust worden gemaakt van de gang van zaken in het hele concern, waar 35.000 mensen werken met bijna de helft in het buitenland. Vijf en twintig honderd menson werken in d,r- vervoerssector van SHV-Nederland. ANKARA (Rtr.) Turkije gaat volgende week met de Verenigde Staten onderhan delen over de heropening van de Amerikaanse bases in Tur kije. Tevens heeft het land aangegeven te willen praten over territoriale concessies op Cyprus- PEKING (UPI) Partij- 'onrzitter Mao Tse-Toeng heeft gisteren de Amerikaanse t minister van buitenlandse za ken Kissinger ontvangen, en volgens diplomatieke kringen, de Verenigde Staten gewaar- ischuwd tegen de gevaren van hun ontsnanningspolitiek met de Sovjet-Unie. Mao ontbood Kissinger on verwacht, terwijl deze bespre kingen voerde met vice-pre mier Teng Hsiao-Ping en mi nister van buitenlandse zaken- Tsjiao Koean-Hoea. De Ameri kaanse minister was niet in rtaat een receptie bij te wonen die hij aanbood voor 2.000 ■Kasten. DEN HAAG (ANP) - Er komf in Nederland een nieuwe weg nummering. Dit bleek niet al leen uit de toespraak, die mi nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gisteren heeft gehouden bij de opening van de „verkeerstechnische leer. gang 1975" van de ANWB, maar ook uit het feit, da» de voorzitter van de toeristen bond, mr. K. H. Gaarlandt, aan het einde van zijn wel komstwoord de bewindsman een nieuwe kaart van mid den-Nederland heeft aange. boden, waarop de nieuwe nummering al voorkomt. Ue minister heeft n! nieuwe „richtlijnen bewegwijzering' op autosnelwegen aangekon digd, die na uitvoerige discus sie met de ANWB tot stand zijn gekomen. Later volgt een nieuwe nummering voor niet auto-snelwegen. Eerst komt, voor de auto snelwegen, de zogenaamde A- nummering, die zoveel moge lijk doorlopende routes aan geeft. Elke autosnelweg krijgt in Nederland zijn eigen A- nummer. Zo zal bijvoorbeeld de autosnelweg Amsterdam- Maastricht het nummer A-2 krijgen en de autosnelweg Utrecht-Groningen het num mer A-28. De invoering van een systeem van wegnumme ring in Nederland is noodza kelijk. omdat in het kader van de Euronese conferentie van ministers van Verkeer en Wa terstaat is besloten te komen tot een nieuwe nummering van de F-wegen. 7o zal de huidige E-lh worden omge- deont in E-19 bijvoorbeeld Bovendien is een nieuwe wegnummering ook in Neder land noodzakelijk, omdat nu eenmaal niet alle gegevens op de wegwijzers kunnen staan. Later volgt, in overleg met andere wegbeheerders, de complete N-nummering voor de belangrijkste niet autosnel wegen. Voorts zijn er afritbenamin gen vastegesteld. De minister hoopt dat, als de wegnummers en de afritbenamingen een maal op de wegenkaarten zijn aangebracht, de weggebruiker in Nederland veel gemakkelij ker zijn weg zal kunnen vin den dat tot nu toe het geval was. Een andere be'angriike ver nieuwing heeft betrekking op het aantal plaatsnamen dat wordt vermeld on de wegwij zers On verzoek van de ANWB heeft de minister be sloten het aantal plaatsnamen op de wegwijzers jets te ver ruimen. Dit betekent dat er, wanneer zulks om verkeers technische redenen noodzake lijk is, een derde plaatsnaam op de panelen kan worden aangebracht. Nog een bijzonderheid is, volgens de bewindsman, het feit dat erop de parkeerplaat sen langs autosnelwegen infor matieborden zullen komen- De nieuwe nummering zal in fasen worden ingevoerd. De eerste fase, de nummering van de belangrijkste wegen, zal eind 1976 voltooid zijn. Het nummeren van de niet autosnelwegen gebeurt in overleg tussen rijkswaterstaat, provincies, andere wegbeheer- sing en ANWB. Minister Westerterp ver klaarde voorts dat hij niet het autobezit wil beperken, doch duidelijk een selectief autoge bruik wil bevorderen Op deze „verkeerstechnische leergang" werd voorts gesteld, dat verbeteringen van de fiets- voorzieningen een hogere prio riteit verdienen dan verbete ringen van het openbaar ver voer. Dit zei de chef verkeersaf- deling van de ANWB, ir. G.R. de Regt. Hij wees erop dat het stre ven naar een groter fietsge bruik in onze steden goed past in een beleid naar selectiever autogebruik, zonder dat een beperking van de mobiliteit het gevolg hoeft te zijn. De grootste handicap van de fiets in de tegenwoordige tijd is haar grote onveiligheid. Uit de meest recente CBS-cijfers van 1973 valt af te leiden dat, vergeleken met de inzittende van een auto een fietser 3,5 keer en een bromfietser 4,5 maal zoveel kans maakt om bij een ongeval te worden ge dood. LISSABON (AP) De Portugese regering kan moge lijk binnen 48 uur door een communistische staatsgreep ten val worden gebracht, zo heeft een aantal Portugese dagbladen gisteren geschre ven. Overal in het land doen ge ruchten de ronde dat het nu een maand oude kabinet van premier Jose Pinheiro de Aze- vedo het einde van de week niet meer haalt. Functionarissen van de twee grootste politieke partijen ga ven toe bezorgd t° zijn dat de regering waarin zij de meer derheid hebben, ten val kan worden gebracht, omdat zij geen ikrachtige weerstand blijkt te kunnen bieden aan de oppositionele krachten. Daarbij komt dat de regering waarschijnlijk niet op de steun van het leger zal kun nen rekenen. De wereld ging zijn gewone gangetje, terwijl ergens in Ier land een ontvoerde Nederlan der zich vertwijfeld moet heb ben afgevraagd wat er met hem stond te gebeuren. Op het moment dat dit geschreven werd, was de uitkomst nog niet bekend. Als er al een oplossing uit de bus is geko men. En dergelijke zaken zijn met grote nadruk geen leuke dingen voor de mensen. De Nederlandse regering heeft al gezegd dat met mishandeling (of erger) van een onschuldi ge nog nooit een zaak gediend is geweest. En zo is het. Alleen veel te veel mensen beseffen dat niet of willen dat bewust niet be seffen. Wat nog erger is. Het navrante ls dat dezelfde firma waar de ontvoerde ir. Herrema in dienst is, momen teel in ons land een perso neelsbeleid voert (of mis schien wel moét voeren, geef ze het voordeel van de twij fel) waar de bonden geen brood van lusten. Zestienhonderd werknemers zitten op de schopstoel en dat is ook geen leuk idee, hoewel (wa.arschijnuijk) niet te verge lijken met de dodsangst van ir. Herrema. En ik weet ook niet of het wel helemaal eerlijk is om die twee zaken met elkaar in ver band te brengen; zaken die nadrukkelijk niets met elkaar te maken hebben Maar een mens komt wel eens meer tot de meest merkwaardige com binaties. Merkwaardig is ooft dat uit gerekend gisteren een aan- zichtkaart op onze burelen neerdwarrelde uit:juist Ierland. Van Guus en Evelyn, die de groeten doen aan alle medewerkers en lezers en aan NAC. En het k^n er mooi zijn, in Ierland. MERIJN In het weekend van 14-16 november a.s. kunt u onder deskundige Nederlandse reisleiding, een bezoek bren gen aan ROME. Uw krant organiseert dan samen met de reisbureaus Meeüs en Reburo een weekend-reis naar deze Heilige Stad. De reissom bedraagt f 395,- p.p., exclusief f 10,- voor een verplichte annulerings- en reisverzekering. Er wordt gereisd met de Sabena (lijndienst) vanaf de Brus selse luchthaven. Vertrek in Brussel op 14 november om 07.50 uur, aankomst in Rome om 09.50 uur. Voor deel nemers uit Westbrabant is er busvervoer naar Brussel v.v. Bij voldoende deelname geldt dit ook voor reizigers uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Na aankomst in Rome wordt een bustocht gemaakt langs de belangrijkste gebouwen in de stad. Tijdens de rit worden er wat broodjes verstrekt. Er wordt gelo geerd in een goed middeklasse hotel op basis van logies-ontbijt in 2-persoonskamer met bad. Toeslag 1-persoonskamer f 10,- per nacht. Zaterdag 15 novem ber is men vrij om Rome te bekijken. Op zondagmorgen wordt per bus een bezoek gebracht aan de St. Pieter. Later op de dag vervoer naar de luchthaven, waar de Sabenamachine om 16.05 uur naar Brussel vertrekt (aank.: 18.05 u) In de reissom zijn de luchthavenbelas tingen begrepen. In verband met de te treffen voorzieningen in Rome kan deze reis alleen doorgaan, bij een deelname van minstens 15 personen. Aanmelding kan geschieden (tot uiterlijk 28 oktober) door inlevering van onderstaande bon en gelijktijdige storting van de reissom ad f 395,- plus f 10,- verzekering op rek-nr. 52.03.49.024 bij de ABN in Breda of op giro 1071400, in beide gevallen tnv Meeüs Reis- en Passage bureau bv. onder vermelding Rome-reis. Voor eventuele inlichtingen kan men terecht bij de kantoren van Reisbureau Meeüs (Willemstr. 13, Breda; Markt 5, Roosendaal of Hoogstr. 2 Bergen op Zoom) of bij Reisbureau Reburo (Herengracht 5, Terneuzen). uitknippen-------------- - uitknippen----- AANMELDINGSFORMULIER Naam: Lee .jaar man/vrouw Adr Woonplaats: Telefoon: wenst deel te nemen met personen aan de Rome-reis op 14-15-16 november, tegen de hierboven genoemde voorwaar den (Voor betaling /ie boven). Handtekening: Deze bon zenden aan ot inleveren bij: Reisbureau Meeüs in Breda, Roosendaal of Bergen op Zoom óf bij Reisbureau Re buro in Terneuzen. mu

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9