N otten weer fit RIJVERS WIJZIGT CONCEPT FRANS TRIJSSEN DRIE WEKEN UITGESCHAKELD Vertraging Machtsstrijd in de formule 1-wereld Eerlij! een ander mens Olympia 2 klopt Rapide 2 Doelman van naar Nederland EC-duels niet rechtstreeks op de televisie een miljoen gulden aan prijzen Duisburg wint RICH CHORZOV - PSV -n door Harry Vermeulen Protest op grasmat van Hertha Bob Janse blijft toch Zesdaagse Dortmund Recordaanval Schuiten op tv Discipline DE STEM VAN WOENSDAG 22 OKTOBER (Van onze sportredactie) KATOWICE - De betaalde voetbalclubs in Nederland die mei keepersproblemen worste len kunnen spoedig de Poolse doelman Grotinsky op zijn kwa liteiten testen. De 29-jarige ex-doelman van Legia Warschau en Sosnowice zal binnen enkele dagen naar Nederland afreizen om daar zijn geluk te beproeven. Moeilijkhe den met de Poolse voetbalbond zijn er onder andere de oorzaak van dat Grotinsky die naar zijn eigen zeggen lange tijd (3 jaar) de huidige doelman van het Poolse nationale elftal Jan To- mazewski bij Legia Warschau op de reservebank heeft gehou den, wil vertrekken. De UEFA Cupwedstrijd tus sen Hertha BSC en Ajax, die vanavond in het Olympisch sta dion van Berlijn (aanvang 19.30 uur) wordt gespeeld, zak onder leiding staan van de 42-jarige Italiaanse scheidsrechter Sergio Gomella. Het bestuur van Hertha BSC rekent voor vanavond op zo n 40.000 toeschouwers. Tenminste als het weei goed blijft. Ver baasd zijn de Berlijners over het feit dat geen bussen of extra vliegtuigen zijn ingezet om Ajaxsupporters naar Berlijn te vervoeren Men had gedacht dat een zo grote ploeg als Ajax toch minstens enkele honderden supporters zou meebrengen In Berlijn namelijk bestaat wel de gelijk belagstelling, van de zijde van de supporters voor de return op 5 november. Nu reeds voor dat het resultaat van de eerste wedstrijd bekend is zijn drie supportersvluchten helemaal volgeboekt. Ruud Geels zal het vanavond bijzonder moeilijk krijgen tegen Hertha BSC. De 1,82 meter lange Ajax-spits vindt namelijk als directe tegenstander nie mand minder dan Uwe Klie- mann tegenover zich. Deze Be- rlijnse reus is 1,97 meter lang en moet kopbalspecialist Geels vooral in de lucht uitschakelen. De gemiddelde leeftijd van Ruch f'horzow, dt tegenstander van PisV vanavond, ligt nogal hoog Vanavond neemt een van de oudere spelers, de 30-jarige Marx, afscheid van zijn trouwe aanhang Marx heeft van de Poolse voetbalbond toestem ming gekregen om de laatste ja ren van zijn voetbalcarrière harde munt uit zijn talenten te halen hetgeen bil het Franse Va lenciennes zal moeten gebeuren. Ostelling van de elftallen van PSV en Ruch Chorzow: RUCH CHORZOW Czara, Malchin. Ostafinski, Drzewechi, Hucenow, Maszc- zyck Bon Bula 'ilarkx, Beni- gier en Chojnachin. PSV Van Beveren. Deijkers, Poort vliet Krijgh Van Kraay, Willy van der Kuylen, Willy van de Kerkhof en Pleun Strik, René van de Kerkhof, Harry Lubse en Ralf Edström. SCHEIDSRECHTER Eschweiler DUISBURG - MSV Duisburg heeft dinsdagavond op eigen veld de eerste wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de U Ef A hekel tegen Le- vsk» Sparta Sofia met 3-2 ge wonnen Bij de rust stonden ue Westduitsers nog met 1-2 ach ter. Ruud Geels. (Van onze sportredactie) BERLIJN - Gisterenmiddag rond drie uur verschenen de Ajacieden in het immense Olympiastadion van Hertha BSC. Een lichte training stond op het programma, maar het duurde even voordat deze kon beginnen. Trainer Rinus Michels mocht namelijk niet met zijn spelers op het hoofdveld trainen, iets waarmee deze niet akkoord ging. Na een korte, felle discus sie kreeg Michels uiteraard toch toestemming. Voor een half uur, maar daar kwam niets van te recht. Michels bleef met zijn manschappen anderhalf uur op het hoofdveld. Na een bespreking van een kwartier en enkele baloefenin gen speelden de Ajaxieden een partijtje onder elkaar. Opval lend daarbij was dat René Not- ten die daarvoor enigszins moei lijk leek te lopen, voluit mees peelde. Uit niets bleek dat hij nog last heeft van zijn enkel blessure. Clubarst dokter Ro- lmk onderstreepte dat: „Notten is fit. Hij kan spelen, tenminste als Michels hem opstelt". Ook alle overige Ajax-spelers zijn fit, zodat Michels vermoedelijk de volgende formatie binnen de lij nen brengt: Doel: Schrijvers, achter: Suurbier, Krol, Dusbaba en Van Dord of Van Santen). Midden: Mühren, Notten en Hulshoff. Voor: Meijer, Geels en Brokamp. Ook de officiële opstelling van Hertha BSC is nog niet bekend, maar het lijkt nu toch zeker te zijn dat trainer George Kessler aan Herman Dung de voorkeur zal geven boven Stef Walbeek. Ook veteraan Lorenz Horr 33 jaar) is van de partij. De ver moedelijke opstelling: Doel: Wolter. Achter: Sziedat, Brück, Kliemann en Weiner. Midden: Herman Dung, Sidka en Beer Voor: Grau, Kostedde en Horr. René Notten. (Van onze sportredactie) KATOWICE - Kees Rijvers is bepaald niet stil blijven zitten bij de problemen waarmee hij de laatste week bij PSV is geconfronteerd. De toestanden rond oranje met Willy van der Kuylen en Jan van Beveren en vervolgens de gevoelige 4-1 nederlaag bij FC Den Haag die uiteraard hard is aange komen, zijn door de Eindhovense coach bijzonder energiek aangepakt. Rijvers trommelde zijn mannen zondag al op voor de verzorging waarbij groepsgewijs „Bij zo'n verzor ging druppelen ze altijd met kleine groepjes binnen"), de fouten van afgelopen zaterdag werden, doorgesproken. Er zijn tijdens die besprekin gen geen zondebokken aange wezen, maar de kritiek is de spe lers bepaald niet gespaard ge bleven Deze besprekingen die ook maandag uiteraard een ver volg kregen moeten leiden tot een voorlopige nieuwe tactiek bij PSV en zullen ook de mentale instelling van de PSV-ers in de toekomst moeten wijzigen. De voorlopige nieuwe tactiek van Rijvers bestaat erin dat hij af stapt van het spelen met twee echte buitenspelers, tot nu toe rnee van de Kerkhof en de jonge Zweed Peter Dahlquist. Dahl- quist is uit de ploeg gehaald, Lubse is van het middenveld te rug in de spits gekomen en Ralf Edström opereert nu als linker vleugelspits. Pleun Strik, een speler die door zijn grote inzet op iedere plaats kan worden in gezet, zal de waarde van het concept van Rijvers mee moeten bewijzen, hoewel Rijvers daar zelf ook zijn twijfels nog over heeft. „Tegen Sparta speelden we ook zonder twee buitenspe lers en toen verloren we ook. Hoeveel waarde ik aan mijn op zet moet hechten, moet dus nog bewezen worden. Maar tegen Den Haag is het ieder geval dui delijk geworden dat spelen met twee buitenspelers, dus met vijf aanvallers, op dit moment voor ons nog niet de juiste tactiek is. Teveel van onze spelers zijn met het scoren van doelpunten en de verdedigende taak wordt daar door dikwijls verwaarloosd. Elke tegenaanval moet ook worden afgestopt. En daarom moet je erugvallen op een typi sche middenvelder als Strik". Rijvers zegt de stap naar een iets behoudender tactiek met weinig plezier te hebben genomen om dat hij een voorliefde voor aan vallend ingesteld voetbal heeft. Vanuit datzelfde standpunt be zien heeft hij ook moeite gehad, om zijn'spelers aan te praten dat ze in het vervolg aggressiever moeten gaanspelen. „Maar", zegt hij. we .worden ertoe ge dwongen. De spelers zullen meer van zich moeten afbijten. Ze moeten zich niet laten inti mideren. Dat is een groot ver schil met wanneer je ze zo'n speltype dicteert. Dat zul je mij nooit horen doen. Het kost me geen moeite om een speler in één zin te motiveren wanneer ik hem vertel dat hij zijn tegenstanders moet trachten met alle middelen af te stoppen. En wanneer dan zo'n speler mijn opdracht niet uitvoert en een boete krijgt of ik passeer hem dan zal hij gauw genoeg doen wat ik hem ge vraagd heb. Maar zoiets heb ik nog nooit geëist en dat zal ik nooit doen ook". (Van een onzer verslaggevers) Ol.DEN/AAL FC Twente spelei Frans Thijssen zal de komende drie weken niet in a. lie kunnen kuinen voor zijn club De toto's die maandag in het ziekenhuis te Enschede zijn gemaakt heb ben aangetoond dat operatief ingrijpen mei noodzakelijk zal zijn Met rust kan de gebroken bovenkaak na verloop van tijd volledig genezen Frans Thijs sen;. „Uit de foto's is gebleken dat de kaak we) is gebroken, maai dat alles toch op zijn plaats is gebleven Dat is een geluk Zou dat niet het geval geweest zijn dan zou een ope ratie zekei nodig geweest zijn De doktoren hebben me wel verteld dat ik via looptrainin gen mijn conditie op peil mag blijven houden Maar ze heb ben me ook gezegd dat ik er rekening mee moet houden drie weken buiten spel te staan". Een en ander houdt in dat Thijssen zeker de komende twee competitiewedstrijden van FC Twente, zaterdaga vond tegen Go Ahead Eagles en volgende week zondag de thuiswedstrijd tegen NEC zal moeten missen Wellicht dat hij de week daarna in de uit wedstrijd tegen MVV zijn ren tree kan maken wellicht nog precies op tijd om verzekerd te zijn van een plaats in Oranje vooi de confrontatie tegen Ita lit op 22 november. Thijssen „Ik moet regelmatig terugko men vooi controle Dan kan ook worden bekeken of het ge nezingsproces naar wens ver loopt". (Van onze sportredactie) KATOWICE - Terwijl Kees Rijvers onder de niet ai te sterke verlichting de grasmat van het stadion van Ruch Chorzov in specteerde. hingen de nevels lierten over het terrein dat door de voortdurende regenval van de afgelopen dagen in een kleine modderpoel was veranderd. Toch toonde Rijvers zich hier over na een pittige training van een half uur lang niet ontevre den. „Het is beter dat het veld nat is dan dat het droog is hier", al dus Rijvers. „De kwaliteit van de grasmat is met droog weer zo slecht dat er dan beslist niet normaal op valt te spelen", zei Rijvers die de situatie in het sta dion van Ruch Chorzov als ty pisch Nederlands omschreef. De PSV-ers arriveerden overigens gisteren met een behoorlijke vertraging in Katowice. Het te late vertrek uit Eindhoven en de nauwgezette controle van de Poolse douaneambtenaren op het vliegveld in Krakow waren hieraan debet. Kees Rijvers: „Ik zou het liever niet doen. Maar ik ben genood zaakt om de ploeg wat behoudender te laten spelen". LONDEN (UPI) - De wed strijden voor het wereldkampi oenschap in de formule 1 van het volgend jaar worden bedreigd. Oorzaak is een machtsstrijd, die overigens al jaren duurt, tussen twee organisaties: de Interna tionale Sportcommissie (CSI), die de supervisie over het for mule 1-racen heeft en de vereni ging van formule 1-constructeurs (F1CA), die de wagens bouwen en in de races brengen. Nadat beide partijen hun kaarten op tafel hebben gelegd, is de tegenstelling gepolariseerd en toegespitst op de contracten voor elke race afzonderlijk, hoewel daarnaast nog wel meer verschillen van menmg bestaan. De F1CA wil een minimum ga rantie van 350.000 dollar (bijna 930.000 gulden) voor elke race. De CSI, die volgens veel rij ders weinig begrijpt van het formule 1-circus, blijft bij alle door haar gemaakte afspraken voor de races in 1976. Zij heeft de organisators van formule 1-races in België, Zweden en Engeland, die al op eigen houtje contracten met de F1 CA hadden afgesloten, gezqgd deze teniet te doen. Een bijeenkomst tussen beide organisaties eerder deze maand in Parijs liep vast. „De CSI heeft ons gezegd dat als wij bij ons stand_punt blijven, de strijd om het 'wereldkampioen schap volgend jaar in formule 2-wagens zal plaats vinden", al dus Bernie Ecclestone, zegsman van de F1CA, „Dat is een reële mogelijkheid, tenzij we op onze bijeenkomst van 3 november tot een akkoord komen". De belangrijkste oorzaak van het conflict tussen de CSI en de F1CA is dat de CSI, als leiding gevende instantie, de reglemen ten voor de formule 1-racerij ontwerpt en uitvoert, zonder daarbij overleg te plegen met de F1CA, die de laatste twee jaar een steeds sterkere organisatie is geworden. (Van onze sportredactie) HILVERSUM - De televisie zal vanavond geen enkel Europacup-duel van de drie Nederlandse vertegenwoordi gers in de diverse toernooien rechtstreeks uitzenden. De NOS-televisie beperkt zich tot samenvattingen van Ruch Chorsow - PSV, Hertha BSC - Ajax en FC Den Haag - FC Lens in Studio Sport dat van 22.35 uur tot 23.20 via Neder land 2 wordt uitgezonden De radio geeft via Hilversum 3 rechtstreekse flitsen van de drie duels. Ondanks de schandelijke muur en het gevoel met 2,8 mil joen mensen opgesloten te zit ten op een strook grond van dertig bij vijf en dertig kilome ter, voelt Georg Kessler zich thuis in Berlijn. Toen hij bij Hertha BSC kwam vond hij een puinhoop. De club had schulden en was verwikkeld in het Bundes Ligaschandaal. Kessler ruimde het puin op en bouwde aan een nieuw en zelf bewust elftal. Hertha toonde zijn dankbaarheid en bood Kessler onlangs een zeer lucra tief tweejarig contract aan dat hij de vorige week tekende. Bij die gelegenheid en ook omdat hij jarig was, gaf Kessler een feest. (Van onze sportredactie) BERLIJN - De grasmat van het Berlijnse Olympisch stadion waar Ajax vanavond zijn eerste UEFA-eupwedstrijd speelt tegen Hertha BSC, is door onbe kenden voorzien van de leus „Eta/Spanien ist ein KZ". In vertaling is dat Eta/Spanje is een concentratiekamp". Deze voor West-Berlijn unieke vorm van protest is ken nelijk uitgevoerd door de tekst met een onkruidverdelgings- middel in het gras te branden. De goed leesbare letters zijn zo wat 2 meter groot en hebben de grasmat over een lengte van ca. 60 meter beschadigd. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Bob Janse zal zijn werk als manager bij Excel sior blijven vervullen. De 54- jarige Janse is op zijn besluit bij de Rotterdamse eredivisieclub op te stappen, teruggekomen. (Van onze sportredactie) DORTMUND - In de zes daagse van Dortmund heeft het Westduits/Nederlandse koppel Haritz/René Pijnen ook na de vijfde nacht nog steeds de lei ding. Het tweetal gaat aan kop met 312 punten. De stand is: 1 Haritz/Pijnen (W.-Dl./Ned) 312 punten, 2 Merckx/Sercu (Bel) 197, 3 Kem- per/Gilmore (W.-Dl/Aus) 185, op één ronde: 4 Fritz-Peffgen (W.-Dl) 213, 5 Hempel/A. van Lancker (W.-Dl-Fra) 161, 6 Tschan/Bal (W.-Dl/Ned) 148. Op vijf ronden: 10 Duyndam/S- tam (Ned) 70 pnt. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - De AVRO zendt volgende week vrijdag een volledig verslag uit van de aan val van Roy Schuiten op het wereld-uurrecord van Merckx. De tv-reportage begint om halfzes: drie kwartier nadat Schuiten gefinisht is. Als zijn avontuur mislukt, is toch het volle uur te zien. Bob Bremer, chef-sport van de AVRO: „Het is sowieso een experiment, want wie kijkt er nou - kan je je afvra gen - een uur lang naar een een zame wielrenner? Ik heb het ge voel echter dat we er een uiter mate spannend uur van kunnen maken. Na elke ronde wordt de tijd van Schuiten vergeleken met die van Merckx. Dat is de spanning" BERLIJN - „Het werd een formidabel feest in hotel Be rlin", zegt Kessler, „er waren tachtig genodigden. De spelers en hun vrouwen waren aanwe zig, maar ook senatoren en de directeur van de Duitse Bank. Ik had drie zalen afgehuurd. Op een gegeven moment gin gen de lichten uit en kwamen tien obers binnen. Zij droegen plateaus, waarop kaarsen brandden. Erg sfeervol. Het feest heeft mij tienduizend gulden gekost". Wie de serieuze en nauwge zette Georg Kessler in Neder land heeft gekend, kan zich nauwelijks voorstelen dat hij zoveel heeft uitgeven om een feestje te bouwen. Zijn vrouw Ingeborg zegt: „Georg is erg veranderd". Kessler: „Dat ben ik ook. Hier word ik geaccep teerd door de mensen. Ik heb het gevoel dat ik hier beter overkom dan in Nederland en dat maakt mij gelukkig. Ik sla hier een krant open en wat lees ik: de sympathieke Kessler. Dit heeft in Nederland inal die jaren nog nooit iemand ge schreven. In Nederland stuitte ik altijd op anti-Duitse gevoe lens. De mensen waren wel aardig tegen me, maar in hun onderbewustzijn was er die remming omdat ik een Duitser ben". „Bij Sparta in Rotterdam had ik veel succes. Toch riepen mensen vanaf de tribune „jo denmoordenaar tegen mij en ik kreeg brieven thuis waarin stond: vuile rot mof. Dat heeft me pijn gedaan, want toen de oorlog was afgelopen was ik pas twaalf jaar oud, zoals ik al zei, nog een kind. Over deze dingen heb ik nagedacht en ik 'kon er later zelfs begrip voor opbrengen. Wat moeten veel mensen in Nederland geleden hebben, dacht ik. Toch blijven die scheldwoorden en briev» bij mij leven. Laats gebruik ik tijdens een interview me. Nederlandse journalisten hel woord „steigeren". 20r woord wordt dan uit het sprek getild en tot in het bela. chelijke herhaald. Ik dacht' daar heb je het weer, anti-Duitse". „Journalisten vroegen Nederland aan voetballen waarmee ik werkte: hoe is dij Kessler als trainer? Ze waitj' altijd op zoek naar zwakfc plekken. Waarom? Hier in Be- lijn ben ik Kessler, ze vinden mij een goede vakman en ais zodanig word ik geaccep. teerd". Inderdaad staan in Berlijn de kranten vol over Kessler. Ij deze laatste dagen voor hei duel tegen Ajax kon men krant openslaan of er stond er gens wel in grote opmaak een groot interview met Kessler, „Zie je nu dat ik hier beter overkom dan in Nederland', vraagt hij, „in Holland heette het dat ik te hautain ben en te dictatoriaal. Dat ben ik niet, ik houd alleen van discipline, omdat groepssport discipline vereist". Plotseling schakelt hij ove: op Ajax. „Ik voel dat ze op scherp staan, ik voel dat p woon. Ajax heeft de UEFA-Cup financieel had nodig. Het is belachelijk hoe weinig mensen in Amsterdam nog naar Ajax gaan kijken, ik geloof 8000 gemiddeld. Weetje hoeveel toeschouwers Hertha gemiddeld heeft? Veertigdui zend. En een regional club zoals Borussia Dortmundjl trekt nog altijd 36.000 men-| sen". „Ajax heeft het tegen mij nooit gemakkelijk gehad, mij leefde altijd het gevoel: verdomd, ik zal ze krijgen, Want toen ik bondscoach was ben ik dikwijls door Ajacieden geboycot. Ze wilden gewoon niet in het Oranjeteam voet ballen. Drie keer sp Sparta onder mijn leiding tegen Ajax en telkens werd het een gelijk spel. Eerst de vierde wedstrijd verloren we met 2-1. Ik ben nu teveel prof geworden om me nog over te geven s sentimenten, maar verdraaid, de laatste dagen voel ik hel weer, dat verlangen naar per soonlijke genoegdoening JEAN NELISSENI (Van onze hockeymedewerker) TERNEUZEN/HULST Daar r in het afgelopen wee keinde voor wat betreft de ko ninklijke Nederlandse hockey bond een bekerprogramma af gewerkt moest worden, kon er maar een beperkt aantal compe titiewedstrijden gespeeld wor den. In de heren 3e klasse E werd alleen de wedstrijd tussen het thuisspelende Hoekse Waard uit Oud-Beyerland en het Bredase Cadetten gespeeld. De Oud- Beyerlanders toonden zich net" iets sterker dan het toch wel zwakke Cadettenteam, de Bre- danaars nemen op dit moment de voorlaatste plaats in in de eompetitieranglijst, door nipt maar volkomen verdiend met 2-1 te winnen. Middelburg 2 moest in de re serve vierde klas A twee keer in actie komen. Eerst zaterdag, waar Middelburg 2 op eigen ter rein het Bredase Cadetten 2 ont ving. Beide teams speelden een erg faire wedstrijd. Het thuis spelende Middelburg 2 dic teerde het spelbeeld van het be gin tot het einde. Bij de rust stonden zij reeds met 1-0 voor. Voor de Middelburg 2-doelpunten zorgden ditmaal.' George Groeneweg, Ferry Leef- lang en Henk Vos. Zondag kwam lijstaanvoerder Warande 3 uit Oosterhout in Middelburg op bezoek. Middel burg 2 speelde erg attractief. Bij de rust stonden beide teams nog gelijk: 1-1. Het bezoekende Wa rande 3 had de gehele wedstrijd wel een licht vetdoverwicht maar wist het toch wel sterk tegenstand biedende Middel burg 2 pas in de laatste tien mi nuten op de knieën te krijgen. Voordien was de stand nog altijd 1-1 gelijk. Voor het enige Middelburg 2-doelpunt zorgde ditmaal Gijs Gerdmg. IN Terneuzen werd de Zeeuwse derby gespeeld tussen het thuisspelende Olympia 2 en het Hulster Rapide 2. Zowel Olympia 2 als Rapide 2 doen het op dit moment voortreffelijk in de competitie. De Terneuzena- ren slaagden er in om Rapide 2 met 4-2 te kloppen. Het bezoe kende Rapide 2 was geheel ge lijkwaardig aan zijn Zeeuwse collega 's, alleen klopte het i n het afgelopen weekeinde verdedi gend niet al te best bij de Hul stenaren. De eerste helft werd afgesloten met een 2-0 voor sprong in het voordeel van de Terneuzenaren dank zij doel punten van Simon Hamelink en Aarnout Muller. Na de hervat ting zorgde allereerst Jan Ver heem voor een florissantere 3-0 Olympia 2-voorsprong, waarna HanFassaert3-l kon laten aan tekenen. De tijd was echter te kort om een gelijk spel uit het vuur te kunnen slepen. Het werd zelfs eerst nog 4-1 dank zij een treffer van Simon HameliiA Rob Stolte bracht de achter stand van de Hulstenaren terug door het benutten van een straf- push tot 4-2. Verder lieten d Terneuzenaren de Hulstenara niet meer komen. Tempo 3 hai in Bergen op Zoom niet de min ste moeite met het bezoekend! Cadetten 2, dat, net als Middel burg 2 in het afgelopen wee keinde ook twee keer moest aan treden. Tempo 3 stuurde Cadet ten 2 met een forse 8-1 neder laag terug naar Breda. Hekkes luiter Zwart Wit 3 zorgde voc een huzarenstukjedoorinBred hét bezoekende Pelikaan 4 Roosendaal met 2-1 te verslaan (ADVERTENTIE) 3MSSL waarde van 10.567,60 van Pon s Automobielhandel Te winnen in de Nationale Puzzelaktle tb.t Nationaal Fonds Sport Gehandicapten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 14