mijnenvelden aangebracht in grensgebied Eerste konvooi Marokkanen voor Sahar a-mars vertrokken Ook Andriessen moet kleur bekennen $5 Rijks-BB vormt geen bedreiging voor Zeeuwse organisaties HET GAAT OM DE FOSFAATMIJNEN Spaanse Sahara: twist appel tussen vier landen Ds Amro deelt momenteel veiligheidsstickers uit Attentie voor 700-borelingen in Amsterdam doorl J22P v.d. Dos! (Tweede-Kamerlid van de P.v.d.A.)Ji „Ze wilden 'n aardig gratis weggevertje voor de kinderen hebben, vanwege Wereld- spaarweek. En toen heb ik als commissaris van politie te Rommeldam gezegd: ,neem dan lichtgevende stickers. Da's nog nuttig ook, want in de mist of bij avond bevorderen ze de verkeersveiligheid'. De Amro vond dat 'n drommels goed idee.Prima suggestie, Bulle Bas', sprak men. En zo is 't gekomen dat er nu in elke Amro Bank voor iedereen een gratis sticker klaar ligt* Trouwens, ik ontmoette de heer O. B Bommel en die schijnt binnenkort ook iets te gaan doen met de Amro. Maar dat moest nog strikt geheim blijven. Toch interessant, nietwaar?" Woningnood in Israël Vondelprijs voor H. Koldbrugge amro banL Stonehouse verweert zich in Lagerhuis DE GAAY FORTMAN Inperken Kruitdamp Cherifijns Rijk Wrevel Geel zand Marokkaans Steun pE STEM VA; J VV i ,SLAO Z/ WI\ i OBüR 1975 11 AMSTERDAM (ANP) Alle Amsterdammertjes, die op 27 oktober, de das w r..p Amsterdam precies 700 jaar bestaat, worden geboren krij gen van het gemeentebestuur een attentie. Die bestaat uit beschuit met muisjes en een „700-centen- boek" voor de ouders en een bedra" van 700 dubbeltjes op een te openen rekening vooi de baby bij de gemeentegiro Volgens de statistieken woi- den er per dag 22 Amsterdam litertjes geboren. (Van onze redactie buitenland) RABAT Het eerste konvooi Marokkanen, dat zal deelnemen aan de mars naar de Spaanse Sahara, is gistermiddag vanuit de woestijnplaats Ksar Soek in de richting van de grens ver trokken. Het sein voor het vertrek van de eerste 20.000 vrijwilligers, werd gegeven door pre mier Achmed Osman. Zij zullen na een reis van 750 kilometer vanavond in de grensplaats Tar- faya aankomen. Deze plaats is het verzamelingspunt voor de 350.000 vrijwilligers die aan de mars deelnemen. Intussen hebben Spaanse correspondenten in Rabat ge meld dat in het grensgebied van Marokko en de Spaanse Sahara een aantal mijnenvel den zijn aangebracht door po litieke groeperingen die voor onafhankelijkheid van de Saha ra zijn en dt-or Spanjaarden. „Laat het heilig boek van Allah uw enig wapen zijn, ga en voeg u bij uw broeders die (ADVERTENTIE) Wie van dc lezers van deze rubriek zou zich herinneren naarover regering en Tweede Zamer zich twee weken gele den zo druk hebben gemaakt? Koppen in de krant, rubrieken op de tv meldden matte alge- ene beschouwingen". Algemene beschouwingen trixt mag dat dan wel wezen? is het steeds fanatieker koppie van Ed van Thijn. Het is het kortgeknipte hoofd van rans Andriessen.. het is Balc- ■er en niet te vergeten: Wie- gel. Ons aller Bas (De Gaay iFortrrm, weet u nog wel )ont- rak. Hij woont een vergade ring bij van de Verenigde Na tes. Algemene beschouwingen: oor veel Nederlanders is het en vorm vara geweld. Een oordenstroom over onze [hoofden, waarop we zonder hulp geen greep meer hebben behalve enkele beelden van bekvechtende Kamerleden en en lang sprekende minister resident den Uyl. houden we ïjer weinig aan over Toch ging het in die dagen 'om heel belangrijke zakenf vaar werkelijk niemand bui- 'en staat. Hoe bestrijden we Je xoerkloosheid? Wat mag en -oet er met de lonen en ande- e inkomens gebeuren? Vooral Tan Thijn stelde de vraag aan Jfte orde „Wat is de diepste orzaak van de economische fllende van dit moment?" Ik enk dat het daar eigenlijk ver moest gaan en het is dan k een beetje verbazingwek- end, dat er amper op is gerea- eerd. Bijvoorbeeld niet door e KV P-woordvoerders An driessen en Nootenboom. Dat ijn toch ook vriendjes van et kabinet-den Uyl! De meest klemmende vraag ie aan de regering werd ge- teld was wat er aan het eco- "mische systeem moet veran eren nu het huidige kapita- ''tische systeem het laat af eten. Het veroorzaakt infla te én grote werkloosheid, het ntsnapt aan de zeggenschap m de gemeenschap. Regerin- ~n lijken machteloos te staan genover het verdwijnen van 3Arbeidsplaatsenhet uitblijven jn investeringen dan wel het erschuiven van investeringen le nog meer werkloosheid 'roor zaken. Machteloos sta je nooit, stelt de PvdA, al zal vooral wat vanuit het buitenland komt moeilijk te beïnvloeden zijn. Maar vooral in eigen land kun je ver gaan. Dus. als de be drijven het erbij laten zitten zal de ovrheid meer dan ooit moeten zorgen voor nieuw werk. Dat betekent vooral die voorzieningen van de overheid laten stijgen die goed zijn te gen de werkloosheid. Steun aan de bouw, steun aan be drijven die m moeilijkheden zijn zoals het overnemen door het rijk van de Gero- fabrieken), voldoende geld voor sociale uitkeringen. Géén streep door de rekening van de „veranderingsdepartemen ten" Ouderwijs, CRM en Ont wikkelingshulp, want die zijn brood- en brood nodig om de samenleving menselijker te maken. Bezuinigingen (met mate) op Defensie, of wegen- naanleg, of Waterstaat, niet zonder lijn en niet altijd van harte, maar nodig om ruimte te bieden voor verbetering van vooral de laagste inkomens. Gedwongen door de grootste regeringspartij, de Partij van de Arbeid, heeft Den Uyl de zaken wat scherper gesteld. Dit kabinet moet als het even kan tot 1977 aanblijven. Maar een voorwaarde daarvoor is wel dat er ook werkelijk ver anderingen zullen komen. Den Uyl heeft nog niet het achter ste van zijn tong laten zien, maar al wel duidelijk gemaakt dat KVP en Ah dit kabinet moeten laten regeren naar zijn eigen aiard, en daarin zit een flink stuk socialisme. Daarom vinden én Den Uyl én de PvdA-fractie het verontrus tend als de confessionele rege ringspartijen KVP en AR nog aarzelend doen over zaken die voor de progressieve partijen onaantastbaar zijn, zoals de vermogensaanwasdeling, de ondernemingsraad en de nieu we grondpolitiek. Politiek bedrijven is kiezen. Tijdens die algemene beschou wingen is er gekozen, maar niet door iedereen. De rege ring en de progressieve partij en hebben gekozen voor een forse aanpak van het economi sche systeem, maar Andries sen weet nog niet of hij zal meedoen want het mag niet te centralistisch worden. Gekozen is er voor verlaging van de fensie-uitgaven, ook al heeft AR-Aantjes het daar moeilijk mee. Er is gekozen voor over heidsuitgaven die broodnodig zijn, ook al zijn VVD-Wiegel en CHU-Kruisinga daar tegen. Die beiden zouden de sociale voorzieningen zelfs willen ver lagen en de defensie-uitgaven laten stijgen. Er is dus geko zen, ook wat de lonen en in komens betreft. Alleen de laagstbetaalden zullen er echt op vooruit kunnen gaan, en zo hoort hel ook, zeker als er weinig te verdelen valt. Maar kunnen we ook voor komen, dat de beter-betaalden artsen, directeuren, Kamerle den, chefs en notarissen toch weer gaan uitlopen doordat ze voor een deel procenten gaan krijgen? Ik vrees dat het bij wensen zal blijven. Toch. zal dit kabinet met maatregelen moeten komen om verder uit elkaar groeien te voorko men. Al is er gekozen, er valt nog heel wat te kiezen in het ko mend jaar. Zoals ik in het begin schreef is op veel we zenlijke problemen nog niet of afwijzend gereageerd. Dat be looft nog een heleboel span ning te geven. Wetsontwerpen over de grondpolitiek, de on- dernem nsraden, de vermo- gensaa sdeling moeten bin nenkort ingediend worden. Dat wordt kleur bekennen! Met de verkiezingen in de verte (1977) is dat heus niet voor alle partijen even leuk. Of dacht u dat Andriessen het grappig vond te verliezen? Nou dam. (ADVERTENTIE) ongeduldig wachten om u te kunnen begroeten en besef hun droom en onze hoop op nationale eenheid". Deze woorden sprak premier Osman toen het konvooi vertrok. Het eerste konvooi verliet Ksar Soek bijna drie uur te laat omdat Osman oponthoud had in Marrakesj, waar hij een bespreking bijwoonde tus sen koning Hassan en Jose Solis Ruiz. Deze is secretaris generaal van de Spaanse nati onale beweging. Volgens waarnemers zu'len de Marokkaanse vrijwilligers niet verder dan vijfendertig a veertig kilfmeter in de Sahara „doorstoten", niet verder dan een soort niemandsland waar zich geen Spaanse troenen be vinden. Een directe confronta tie tussen deze troepen en de NES AMMIM (ANP) In de christelijke nederzetting Ne» Ammim in Israël, waar zo n honderd Nederlanders werken, heerst woningnood. Men huist er in pakkisten, in uunKe.s en ln schuilkelders. Om aan deze situatie een eaa te maken is in Nederland een huizenbouwplan geian ceerd om 50.000 gulden bij een te krijgen voor een serie vierkamerwoningen en een pa viljoen met vrijgezellenunits. De huizen worden genoemd naar de plaats of de streek die de 30.000 gulden voor een hui» op tafel legt. Nes Ammim werd ln 1952 opgericht door christenen uit verschillende kerken in Ne derland, Zwitserland, de Vere nigde Staten en West-Duits- land om een positieve bijdragi te leveren voor de verhouding tussen joden en christenen door het oprichten van eei, nederzetting en van onderne- winstdoel.Vooralhetrozenbe - mingen zonder pariculier winstdoel. Vooral het rozenbe drijf Floriculture met zijn 2,5 ha kassen zorgt ervoor dat het dorp zichzelf kan onderhou den. Gemiddeld blijven de vrij- williigtst/ers een tot drie jaai. Per jaar zijn een 20 a 30 nieuwe krachten nodig u t Ne derland. Daarnaast is er een vaste kern. Het Nederlands bureau van Nes Ammim is gevestigd te Utrecht. zolang de voorraad strekt MUNSTER (ANP) De Vondelprijs 1975 is toegekend aan Mej. H. Kohlbrugge van wege haar verdiensten voor de verhouding tussen Nederlan ders en Duitsers voor en na de oorlog. Mej. Kohlbrugge was tot ju ni 1972 verbonden aan de sec tie internationale hulpverle ning van de Hervormde Kerk. Met gevaar voor e:gen leven legde zij in nazi-Duitsland con tacten tussen het Nederlandse protestantisme en de beken nende kerk. De onderscheiding wordt op 30 oktober uitgereikt. LONDEN (DPA) De in het middelpunt van een ge compliceerd schandaal staande Britse labouraf ge vaardigde John Stonehouse heeft in het Lagerhuis een poging gedaan zijn optreden sinds hij vorig jaar onderdook te rechtvaardi gen. In een persoonlijke verkla ring (voor de toestemming de ze in het Lagerhuis af te leg gen had hij wekenlang gestre den) voerde Stonehouse de' verklaring voor zijn gedrag te rug op een zenuwcrisis en de psychische gevolgen daar van. Bij zijn toespraak hield Sto nehouse zich verre van de banken van zijn voormalige fractiegenoten. Hij nam plaats bii de conservatieve oppositie. Tijdens het tien m'"uten du rend pleidooi werd Stonehouse viermaal door de voorzitter onderbroken omdat hij van de tevoren overeengekomen tekst afweek. Hii verweerde zich in het bijzonder tegen de beschuldi ging dat hij zijn gefingeerde zelfmoord, verdrinking, in de Verenigde Staten in «cëne had gezet om zich voor de Britse justitie veilig te stellen. Hii zei dat deze aanklacht werd ingodior-d topn hii allang weer in Australië was opgedoken. vredeswandelaars zou daarmee worden vermeden. Vanuit ae Jordaanse hoofd stad Amman werd gemeld dat Jordanië met een deputatie se natoren, journalisten en stu denten zal deelnemen aan de Marokkaanse mars. Deze de putatie vertrekt maandag van uit Amman naar het verzamel punt in Marokko. Marokkaanse gastarbeiders, die wülen deelnemen aan de, Marokkaanse vredesmars naar de Snaanse Sahara, kunnen zich iedere avond inschrijven in de moskee aan de Marnix- straat in Amsterdam. Het ini tiatief h'ertoe is genomen door de voorz'ttor van de moskee, de lmer Stitou en de stichting Amicale. Vegens de r'tter van de moskee wc het vervoer uit fondsen van de moskee. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer blijft een tegenstander van het plan van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) de bestaande BB-kringen om te vormen tot een gecentraliseerde rijks BB, die tot taak krijgt hulp te ver leden aan de burgerbevolking bij oorlogshandelingen en in vredestijd te assisteren bij zeer grote rampen. Dat moet samen geschieden met de bestaande brandweer korpsen, liefst zn wil de bewindsman, onder supervisie van die rijks BB. De vaste kamercommissie heeft da:ar voor het debat hierover in de Tweede Kamer nog eens van gedachten gewis seld met de bewindsman, om zo te proberen eikaars stand punten wat te naderen Maai dat is vooralsnog niet gelukt Vanuit de kamer wordt vooral bezwaar gemaakt tegen die beoogde centralisatie in een rijks BB, omdat bestaande hulpverleningsorganisaties daardoor zouden worden ge troffen. Als voorbeeld haalt de ka mer de organisaties in Zeeland en Limburg aan, die op vrij willige ba-sis werken. Ge vreesd meet worden dat de pogingen in beide provincies, te komen tot een doeltreffende hulpverlening zullen worden gestaakt als er een rijks BB komt. Maar de minister ontkent dat fel: wat er in Zeeland en in het bijzonder in Limburg is bereikt op het gebied van rampenbestrijding in vredes tijd hoeft niet vereloren te gaan als er een rijks BB komt. Dit kan namelijk worden in gepast, verzekert De Gaay - Fortman de verontruste ka mer. Verder is er in het hele land nog maar heel weinig van de -grond gekomen. Alles pleit er volgens hem voor om de gewone hulpverle ning rond de brandweer te groeperen en alleen de bijzon dere bijstand aan de rijks BB te laten. In Limburg en Zee land doet zich verder de om standigheid voor, dat men door de aanwezigheid van grote in dustriële complexen zich is gaan bezinnen op rampenplan nen, aldus de bewindsman. De BB moet daarom blijven bestaan voor een oorlo-gss'tua- tie, met als nevenla-ak liet ver lenen van bijstand bij uitzon derlijk grote rampen in vre destijd. In zeker opzicht is de taak van de BB in vredestijd dezelfde als die van de krijgs macht: latent paraat zijn voor oorlogstijd. Het kan en mag niet zo zijn, dat bij het onver hoopt uitbreken van een oor log blijkt dat er niet voldoen de geoefende en mobilisabele mensen zijn om de oorlogs rampen te bestrijden. En hoe wel de PvdA-fractie het daar wel mee eens is, ziet deze toch liever de BB verdwijnen. De KVP wijst een rijks BB ook van de hand. De regering zelf wil de bestaande BB-kringen drastisch inperken. Ds ontoereikende wereld- produktie van voedingsmid delen, met alle politieke en diplomatieke gevolgen van dien, dreigt een internatio naal probleem te maken van wat tot voor kort niets meer was dan een burenruzie tus sen Spanje en Marokko over de Spaanse Sahara. De reden is als volgt. Om gelijke tred te kunnen houden met de bevolkings groei, moet de land'bouwpro- duktie van vele landen op zeer korte termijn verbeterd worden, aangezien er anders honderdduizenden mensen van honger zullen sterven. De enige manier om een snelle grezei van de land- bouwprodukfie te bereiKen, is het gebruik op grote schaal van kunstmest. De pro- duktie van kunstmest hang' vooral af van twee grond stoffen: aardolie en fosfaat. Na de oliecrisis in 1973 is ledereen zich wel bewust ge worden van de ernst va-ri het probleem van de olieschaar- ste en olieduurte. Fostaat werd belangrijker naarmate de olie duurder werd. En de belangrijkste fosfaatmijnen van de hele wereld liggen in de Spaanse Sahara. Geen wonder, dat volgens welingelichte bronnen, Henry Kissinger, zich persoonlijk voor de Sahara-kwestie be gint te interesseren. Anderhalf tot 1,8 miljard ton fosfaat, goed voor mins'ens 150 jaren van zeer winstge vende ontginning en een ge bied dat door twee stalen wordt betwist terwijl weer ander buurtstaten klaar staan om in te grijpen. Ziedaar een perfecte constructie voor een gewelddadig conflict. (Van onze reactie buitenland) Hassans „vreedzame mars" door de Sahara heeft een vergeten stuk woestijn in West-Afrika opnieuw in de internationale belangstelling gebracht. De Spaanse Sahara, een van de laatste koloniale gebieden in Afrika, is al ge ruime tijd etn twistappel tussen Spanje. Marokko, Mauretanië en Algerijë, maar de twisten woeden op een laag pitje. Vooral Marokko heeft zich het afgelopen jaar duchtig geweerd en koning Hassan uitte bij tijd en wijle drei gende taal aan het adres van Spanje. Madrid, dat veel waarde hecht aan goede be trekkingen met de Arabische wereld, probeert te verhinde ren dat de twisten om de Sahara hoog oplaaien. Het heeft een referendum in het vooruitzicht gesteld, waar door de bewoners van de Spaanse Sahara zelf over hun toekomst moeten beslis sen. De huidige troebelen in de dwingen), Spanje wil dat het Sahara volgden enige uren nadat het internationale hof van justitie in Den Haag uit spraak had gedaan (op 17 oktober) dat de aanspraak op de westelijke Sahara van Marokko en Mauretanië niet schraagde op territoriale sou- vereiniteitsrechten en dat dit vermeende recht niet mocht verhinderen dat de be volking van hel gebied zelf over de eigen toekomst mocht beslissen. Met andere woorden: het Hof heeft uit gemaakt, dat de Spaanse Sa hara een gebied zonder eige naar was toen het door Span je werd ingelijfd De situatie Is nu zo: Marokko beweert op dit gebied rechten te kun nen uitoefenen (die het met de vreedzame mars wil af- Koning Hassan It, thans marsleider voor tienduizenden Marokkanen op weg naar de Spaanse Sahara. zelfstandig wordt (middels een referendum) en Algerije hu'digt het zelfde stand punt. In Marokko brengt de naam „de door Spanje bezet te Sahara" een geur van kruitdamp teweeg. Vooral de eeTtlere Spaanse aankondi ging de laatste tijd dat het gebied - volgens Rabat dus eigenlijk een Marokkaanse provincie - binnenkort zelf bestuur krijgt brengt de ge moederen in beroering. De Marokkanen zien daarin een aanloop naar uiteindelijke volledige zelfstandigheid van de westelijk Sahara. Dat nieuws viel in Marok ko in slechte aarde. De perrs voerde met hernieuwd vuur campagne en in alle lagen van de Marokkaanse samen leving verklaarde men zich bereid desnoods „te sterven voor de heilige zaak", opdat dit gebied tot het moeder land zou terugkeren. Die „kruitdamp" hing er vooral in de zomermaanden van 1974. Sindsdien is Ce opwinding weer wat weg- geëbt, maar de uitspraak van het Internationale Gerechts hof in Den Haag heeft Rabat het seiin gegeven tot nieuwe acnes. koek moesten verdelen, deze woestijn aan Spanje toe. In 1900 gingen Parijs en Madrid over tot afbakening van hun gemeenschappelijke gons. Door de installatie van het protectoraat over het Cher- lijns Rijk verwierl Frankrijk al het gebied rondom de Spaanse Sahara. Nadat Frankrijk zich uit die gebie den als koloniale mogendheid had teruggetrokken bleef Spanje' over, dat van zijn Sahara een verdedigingsbasis maakte voor de Canarische Eilanden. In 1966 evenwel gar Madrid Tarfaya en lm 1969 de enclave van Ifni prijs aan MarokKo. is. Heeft men, zo betoogt men in Rabat, aan de Elzassers na 48 jaar Duitse overheersing gevraagd of zij zelfstandig wensten te worden ofwel Duitsers te blijven. Geen sprake van dat alles, men heeft heel eenvoudig dat Frans gebied in 1913 aan het moederland teruggegeven Waarom zou men dezelfde procedure niet op westelijk Sahara toepassen? De Marokkaanse leiders herinnneren er aan dat, toen de gedachte aan een volks raadpleging over de zelfbe stemming „Onder de hoede van de VN en van de inter nationale gemeenschap" in 1966 ter sprake kwam, het om een zeer duidelijke vraag ging: wilt U onder koloniale voogdij blijven of wilt U in het gemeenschappelijk va derland worden opgenomen? Met als eerste voorwaarde natuurlijk terugtrekking van het koloniaal leger en van het Spaans bestuur. En deze vraag zou gelden voor de gehele Sahara-bevolking emigranten inbegrepen. Maar, zo wordt voorts on derstreept, intussen hebben duizenden vroegere inwoners in andere oorden hun heil gezocht, vooral iin Zuid-Ma- rokko. De westelijke Sahara strekt zich over een duizend tal kilometers uit langs de Atlatische kust van Kaap Ju- by tot de Witte Kaap en wordt in het noorden be grensd door Marokko terwijl ze in het noord-oosten een stukje grens met Algerië heeft. En voor de rest liggen haar 226.000 km2 duinen, geel zand en zwarte rotsen langs Mauretanië De Sahara bestaat uit twee provincies: in het noorden de provincie Sagia el Hambra met als hoofdplaats El Ajoen, en ten zuiden de provincie Rio de Oro, met als hoofd plaats Cisneros De bevolking wordt op 80.000 zieletj ge schat, grotendeels noma den. In de 19de eeuw kregen Spaanse zeevaarders vaste voet op de kale rotsen van dat ruige gebied na het trot seren van de gevaarlijke kol ken van de oceaan. Als eei- ste levende wezens ontmoet ten zij kolonies zeeh onden, die bet natuurlijk hard te verduren kregen en waarvan nog maar enkelen zijn over gebleven. Op de conferentie van Ber lijn in 1885 kenden de mo gendheden, die de koloniale Maar in de Sahara staan nog steeds 40.000 Spaanse soldaten paraat want hier valt wel wat anders dan een militaire vesting te verdedi gen, nl. de rijke fosfaatvoor- raden van Boesjraa op onge veer 80 km v an El Ajoen. Deze winning - 1,8 miljard ton reserves met een exploi tatie m dagbouw van 10 mil joen ton erts pel jaar - is de enige reden voor de handha ving van dat koloniaal leger, aldus Marokkaanse zegslie den Niemand ontkent het Afri kaans en Arabisch karakter van net betrokken gebied en Spanje zelf verzekert dat er „een einde zal komen aan zijn koloniale opdracht" zo dra het aan dit gebied een statuut zal hebben verleend en de bevolking de gelegen heid zal hebben gekregen „vrij over haar lot te beslis sen" Maar Marokko ziet dat Rabat, aan de Elzasser na 48 anders. In Rabat wordt o.m. be klemtoond dat het gebied zonder meer Marokkaans is en dat Rio de Oro en Sagija ei Hambra zowat het .Ma rokkaans Elzas-Lotaringen" Maar deze Sahara wordt nog door een ander land be geerd nl. Mauretanië dat de zelfde redenen als Marokko aanvoert om te betogen, dat het hier om Mauretaans ge bied gaat. Mauretanië even - wel stemt in met een volks raadpleging onder de leiding van de VN", heimelijk ho pend. dat de Moren zich in grote getale voor Maureta nië zullen uitspreken. Marokko herinnert daarom voortdurend aar, zijn steun oan het Algerijns verzet en aan het offer dat Rabat heeft gebracht toen Frankrijk de streek van Tindoef aan Alge- rië schonk toen het zich als koloniale mogendheid uit die gewesten terugtiok. Zo iets vergeten, zou zee r ondank baar zijn, aldus Marokkaanse politici. Spanje, aldus koning Has san ln een boodschap aan de natie in juli, vindt van alles uit om zijn koloniale greep te handhaven en houdt niet de minste rekening met onze aanspraak. Dat kunnen wij als beschermer van de terri toriale onschendbaarheid, want het zogenaamde statuut voor binnenlandse zefstan- digheid is in feite niets an ders dan het beslag leggen door de beschermende staat op net buitenlands beleid en de verdediging. Bovendien zullen wij nooit dulden dat langs onze z uidelijke grens een marionettenstaat wordt opgericht. De koning onder streepte voorts dat hij hierin door de hele Arabische we reld wordt gesteund. Het af gelopen jaar heeft de Marok kaanse legering een diploma tiek offensief ingezet zowel in de VN als in de belang rijkste hoofdsteden, om het Marokkaans karakter van de Westelijke Sahara nog eens extra te belichten

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11