MEERDERHEID KAMERCOMMISSIE Postbestelling op zaterdag handhaven WEER DODEN IN BEIROET Boerderij van Brit in Portugal bezet Delegatie Surinaamse oppositie in Nederland aangekomen VEILIGHEIDSRAAD VERDAAGT DEBAT OVER SPAANSE SAHARA Benelux Verbanning Sacharov verwacht Eerste deelnemers mars op weg naar verzamelpunt Spanning blijft in Midden-Oosten Trip: Nog geen zekerheid over sluiting instituut voor oorlogs- PPR ROTTERDAM: GEEN VERTROUWEN MEER IN PvdA Protest NCO tegen deelname bouw kerncentrales voor Zuid-Afrika Gesprek Kissinger en Chinese viee-premicr over buitenlandse zaken binnenland buitenland 1 Deense krant: Telefoon Waarschuwing Posttarieven Dossier over Wilson verdwenen Spionage in West- Duitsland Mars Jongen schiet zich cloocl na aanslag DE STEM VAN DINSDAG 21 OCTOBER 1975 11 elke vorm, waarin e, taart of koek wilt ksel komt er ankzij anti-aanbak- ;e of gezellig oranje it. Prijzen b.v. 10,95, i/vlavorm v.a. t 8,95. is, set van 4 stuks KOPENHAGEN iUPI-AP) De Sovjet-autoriteiten heb ben besloten de dissidente na tuurkundige Andrei Sacharov binnenkort uit de Sovjet-Unie te verbannen. Dit heeft de Deense krant Berlingske Ti- dende gisteren bericht. De krant meldde van zegs lieden bij de zondag in Ko penhagen geëindigde internati onale hoorzitting over de rech ten van de mens te hebben vernomen, dat de Russische resering tot de verbanning had besloten, ondanks de mo gelijkheid dat Sacharov waar devolle wetenschappelijke in formatie naar het westen mee neemt. Vorig jaar is de auteur Solz- jenitsyn verbannen. Sacharov heeft deze maand de Nobel- vredesprijs gekregen. DE socialist Henri Slmonet, die sinds begin 1972 voor Bel gië zitting heeft in de Europe se Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, gaat de commissie verlaten. Hij keert weer terug in de nationale po litiek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat) heeft gistermiddag met klem berichten ontkend als zou hij rondlopen met plannen om de zaterdagse postbestelling af te schaffen. Hij deed dit tijdens een openbare vergadering van de Tweede Kamercommissie voor Ver keer en Waterstaat over de PTT-begroting voor volgend jaar. Volgens Van Huiten worden op dit moment alleen nog maar alle voor- en nadelen van een eventuele afschaffing van de postbezorging op zater dag tegen elkaar afgewogen. „Ik heb zelf nog helemaal geen standpunt over deze kwestie ingenomen", aldus Van Huiten. De meerderheid van de commissieleden liet overigens duidelijk merken, weinig voor een eventuele afsohaffing te voelen. Alleen PvdA en PPR bleken er niet zo veel bezwa ren tegen te koesteren. Het belang van de PTT ers die door afsohaffing van de zater dagse bestelling een vrije za terdag zouden krijgen, woog voor de vertegenwoordigers van deze partijen zwaarder dan de vermindering van het dienstbetoon. Ook zij zagen echter wel in, dat er bepaalde groepen men sen flink de dupe van een eventuele afschaffing zouden worden. De staatssecretaris deelde nogmee, dat de vakbonden wiarbij PTT'ers zijn aangeslo ten inmiddels voor afschaffing van de zaterdagse bestelling hebben gepleit, maar dat de PTT-directie fel tegenstander van afschaffing is. (Van onze redactie buitenland) BEIROET - In verschillende delen van de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren hevig geschoten en zijn bommen ontploft, De wapenstilstand is voor de zoveelste keer aan flarden ge scheurd Er vielen 23 doden. Veertig mensen werden gewond. Sinds de gevechten tussen de christenen en moslims me dio september zijn bijna zes honderd mensen gedood en ongeveer 1400 gewond. De werkzaamheden van de „commissie van nationale zoening", die een politieke op lossing voor de problemen moet zoeken, worden steeds meer bemoeilijkt. De rechtse Falange-partij heeft gedreigd haar vertegenwoordigers te zullen terugtrekken. Volgens een woordvoerder van deze partij schenden moslimgroepen het bestand om christenen te dwingen tot snelle politieke hervormingen. Winkels, banken en kantoren bleven gisteren gesloten. De Verenigde Staten hebben Israël gisteren gewaarschuwd niet militair in te grijpen in de sectarische oorlog in Liba non, ook niet als Syrië er zich mee zou gaan bemoeien. Intussen schijnt Sirië nog niet bereid te zijn een nieuw tussentijds akkoord over de Golan te sluiten. Op 30 no vember loopt het mandaat af, dat 1250 VN-militairen toe staat toezicht te houden op de wapenstilstand aan het Golan- front. Wat het andere front betreft de Sinaï-woestijn daar komen vandaag Israëlische en Egyptische officieren bij el kaar om te praten over de praktische details van het jongste Sinaï-akkoord. Het wordt de eerste ontmoeting tussen Israëli's en Egvptena- ren sinds de onderhandelingen in Genève voor de uitwerking van de slot-doeumenten van het Sina'i-nkkoord Datzelfde Sinaï-akkoord (.ADVERTENTIE) Voor wie 't nog niet weet Philips batterijen gaan heel lang mee. heeft overigens naar het schijnt wel tot gevolg ge had, dat Egypte zijn lucht machtsquadrons die nog in Sy rië aanwezig waren, gisteren heeft teruggetrokken. Syrië zegt, dat het gaat om een vliegtuig of drie, vier en dat er slechts sprake was van een symbolische aanwezigheid. Veel kritiek kreeg Van Hul- tóh te verduren van Vvd, CHU en CRN op het naar de mening van die partije te tra ge tempo waarin aanvragers van telefoonaansluitingen wor den geholpen. Op dit moment zijn er in ons land ongeveer 250 000 mensen die nog op een aansluiting wachten. De CHU diende een motie in, waarin wordt gevraagd de wachtlijst snel te verkleinen. Daarmee zou dan ook de werkgelegen heid worden bevorderd. Vorig jaar had de CHU ook al een dergelijke motie ingediend, die door de Kamer werd aan genomen. Volgens Van Huiten wordt weliswaar de werkgele genheid met het opschroeven van de activiteiten van de te lefoondienst gestimuleerd, maar dan echter slechts gedu rende een korte periode. Op lange termijn zou in dat geval echter een groot perso neelsprobleem ontstaan, zo be toogde de staatssecretaris. De aangekondigde verhoging van de posttarieven voor dag en nieuwsbladen lokte kritiek uit, eveals bijvoorbeeld de af dracht van het PTT-bedrijf aan de schatkist. Deze af dracht thans nog 100 mil joen en met ingang van 1 januari 175 miljoen gulden per jaar, werd „verkapte belas tingverhoging" genoemd. De fractie van DS'70 in de Twee de Kamer zal komen met een motie om de verhoging van de afdracht ongedaan te maken. Van zijde van de VVD werd aangekondigd dat bij de be spreking van dePTT-begroting in de Tweede Kamer zeker iets zal worden gedaan op het terrein van de posttarieven voor de dag- en nieuwsbla den. DEN HAAG (ANP) Mi nister Trip van Wetenschaps beleid heeft gisteren tijdens een Openbare vergadering van de Tweede Kamer-commissie voor het wetenschapsbeleid ge zegd, dat het nog geenszins vaststaat, dat het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie van prof. dr. L. de Jong zal worden gesloten. Meer hierover zal Trip zeg gen in het antwoord op kamer vragen, dat o-nderweg is. Ver schillende woordvoerders had den moeite met de aangekon digde sluiting van het Neder lands herseninstituut. Het is best mogelijk dat er in de toekomst ook in andere situa ties bezuinigd moet worden, maar concrete plannen hier voor bestaan nog niet, aldus Tri-p. De Christen-Democratische woordvoerders Kruisinga (CHU), Ter Woorst (KVP) en Van Houwelingen (AR) kwa men met een motie om het onderzoek naar alternatieve energiebronnen hogere voor rang te geven. Dat lean vol gens hen door dit onderzoek te financieren uit de meer-op- brengsten van het aardgas. Minister Trip wees deze kop peling van het onderzoek van de aardgasopbrengst af. Voor PPR-woordvoerder Van Knijen en mevrouw De Boois (PvdA) is het nog niet zo duidelijk waar het beleid, dat gericht was op een sterke economische groei, nu is om gebogen te gunste van de se lectieve groei. Volgens minis ter Trip is dat wel degelijk gebeurd. (Van onze redactie buitenland LISSABON Portugese keuterboeren en landarbeiders hebben een nabij de grens met Spanje gelegen boerderij be zet. De boerderij is eigendom van een Brit. Ce eigenaar, Peter Wardle, was vorige week op vakantie in Spanje. Toen hij op zijn boerderij terugkeerde was de ze door een twintigtal Portu gezen bezet. Deze hadden daarvoor de toestemming van plaatselijke ambtenaren die de nieuwe landhervormingswet uitvoeren. Deze voorziet in de naasting van alle geïrrigeerde landerijen die groter zijn dan vijftig hectaren en niet-geïrri- geerde landerijen groter dan 590 .hectaren. Een latere wet bepaalt dat niemand meer dan 700 hectaren mag bezitten. Het landgoed van de Brit meet 503 hectaren. De Brit heeft met zijn vrouw en zijn zoontje onder dak gezocht in een hotel in de grensplaats Elvas. De Britse ambassadeur in Lissabon heeft een spoedoverleg gevraagd met de Portugese regering over de bezetting. De leider van de links van het centrum staande Portugese democratische volkspartij (PPD), Francisco da Carneiro, heeiv op een in Aveiro gehou den bijeenkomst gewaar schuwd voor de mogelijkheid van een linkse staatsgreep in Portugal. „We hebben aanwij zingen dat minstens zestig of ficieren samenzweren om dit plan met geweld uit te voe reu", zo verklaarde Da Carnei ro. Een LONDEN (AFP) vertrouwelijk dossier van Scot land Yard met de gegevens van een onderzoek naar de diefstallen van persoonlijke documenten van premier Wil son is verdwenen. De Daily Express, die dit gisteren bekendmaakte, zegt dat de verdwijning werd ge constateerd na de verklaring die de premier dinsdag in het lagerhuis aflegde en waarin hij meedeelde dat tot acht keer toe uit diverse bureaus persoonlijke stukken van hem waren gestolen. De documen ten bevatten geen staatsgehei men, aldus Wilson. KARLSRUHE (DPA) Na de bekendmaking van de ar restatie van een luitenant-ko lonel en zijn vrouw wegens spionage voor Oost-Duitsland en een ander echtpaar dat als ve-bindingsschakel tussen de officier en zijn opdrachtgevers fungeerde, heeft zich gisteren opnieuw een spionagegeval aangediend. Het parket van de procu reur-generaal in Karlsruhe deelde mee, dat een aanklacht wegens hoogverraad is opge steld tegen gen reserve-offi cier van de Westduitse strijd krachten, de 38-jarige Dieter Joachim H-aase, die wordt be schuldigd van spionage voor Oost-Duitsland gedurende de periode van 1961 tot 1970. Mevrouw Liesdek - Clarke en oppositieleider Lachmon bij hun aankomst op Schiphol. SCHIPHOL (ANP) Een dag voordat de Nederlandse Twee de Kamer de rijkswet, die Suriname's onafhankelijkheid regelt, door het koninkrijksparlement zal worden behandeld, is gister middag op Schiphol de tweede helft van de Surinaamse afvaar diging aangekomen. ROTTERDAM (ANP) De afdeling Rotterdam van de PPR heeft gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin de partij zegt haar vertrouwen in de samenwerking met de PvdA te hebben verloren. Op de komende ledenverga dering van 10 november wil het bestuur voorstellen bij de eerstkomende gemeenteraads verkiezingen geen onderhan delingen vooraf te beginnen met de PvdA- Het PPR-bestuur maakt zich nogal boos over het uitblijven van een toetsingsstuk over het kernnuntennrngromma 1974- 1978 door de PvdA Nadat het lange tijd onzeker was of ue Surinaamse opposi tie de aanbieding van staten- voorzitter Wijntuin in de af vaardiging zitting te nemen zou aannemen, arriveerde op positieleider Lachmon toch met zes statenleden op de luchthaven. Twee van de zeven hen toe bedeelde plaatsen in de Surl naamse afvaardiging heeft de heer Lachmon aangewezen aan twee afgescheiden leden van de NPF-fractie. „Mijn hoogste ideaal is oe- reikt", aldus gisteren ir. G Hindorie. „Op de eerste plaats is mijn hartewens in vervul ling gegaan dat de vooruitstre vende hervormingspartij ondei leiding van de heer Lachmon zou meedoen aan de kamerde batten, om te bewijzen dat hel ernst was met de toezegging aan het volk en hierdoor mee te werken aan een vlotte rea lisatie van de onafhankelijk heid- Op de tweede plaats kunnen we nu bewijzen, dal ondanks onderlinge politieke verschillen er momenten zijn, waarbij Surinamers bereid zijn als echte landskinderen, het belang van Suriname een traal te stellen, aldus de heer Hindorie. De sinds vorige week in Ne derland verblijvende VHP-er verklaarde verder zijn belofte aan het Surinaamse volk na te komen en terstond naar Suri name terug te keren. Wanneer Suriname zelfstan dig is geworden, dan is daar een platform nodig, waarin particuliere en kerkelijke ini tiatieven op het gebied van de ontwikkelingshulp samenwer ken. In Nederland zal een soortgelijke organisatie moeten komen. Hoe een en ander in de komende jaren zal moeten worden uitgebouwd, daarover zal Suriname zelf moeten be slissen. Dit is een van de conclusies, waartoe vertegenwoordigers van de Commissie Justitia et Pax (gerechtigheid en vrede, het Interkerkelijke Vredesbe raad, de Vredesbeweging Pax Christi, de NOVIB en het sa menwerkingsverband van Su rinaamse remigratie- en ont wikkelingsorganisaties zijn ge komen. De overeenkomst tussen Ne derland en Suriname over rechtspositie van het militair en burger personeel, dat onder het departement van Defensie ressorteert, nadeonafhankelijk- wording van Suriname, moet niet door de Staten Generaal worden goedgekeurd. Aldus de strekking van een wetsont werp, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. De overeenkomst moet nl. op 25 november aanstaande, de dag waarop Suriname onaf hankelijk wordt, al in werking zijn. ..Er is derhalve spoed ge boden", aldus de ministers Marokkaanse vrijwilligers voor de vredesmars demonstreren in Casablanca om blijk geven van hun instemming met het plan van koning Hassan. NEW YORK (RTR) De Veiligheidsraad van de V.N. heeft gisteren de bespreking verdaagd over de kwestie van de Spaanse Sahara, zonder dat er gestemd is over een Spaans verzoek aan de raad. Spanje wil dat de raad er bij koning Hassan van Marok ko op aandringt de mars van 350.000 Marokkanen naar de Spaanse Sahara af te gelas ten. Spanje heeft de raad laten weten geen verantwoordelijk heid te nemen voor de gevol gen als de mars doorgaat. Het land ziet de mars als een ge vaar voor de vrede. Spanje heeft zich bereid verklaard het gebied, dat rijk is aan fosfaat, zo spoedig mo gelijk onafhankelijkheid te verlenen op een wijze die het best is voor de bevolking van ongeveer 70.000 mensen. De Marokkaanse vertegen woordiger in de veiligheids raad ontkende, dat het om een inva-sie gaat zoals Spanje zeigt. „Het is slechts een kwes tie van Marokkanen die naar hun vaderland terugkeren", zei hij. Hij stelde verdaging van het debat voor omdat Ma rokko niet voldoende tijd had gehad zijn antwoord op de Spaanse klacht voor te berei den. Twintigduizend inwoners van de Marokkanse plaats Ksar-Es-Souk, onder wie 2.000 vrouwen, gaan vandaag als eersten van de 350 090 dee'ne- mers aan de tocht met vracht auto's naar Agadir, dat het verzamelpunt is voor de mars die zaterdag begint. Uit Agadir worden de deel nemers naar een dorp op tien kilometer van de grens met de Spaanse Sahara gebracht. Van daar gaat men te voet de grens o ver. Marokko maakt, evenals Mauretanië, aanspraak op de Spaanse Sahara ondanks een andersluidende uitspraak, vo rige week, van het internatio naal gerechtshof. De lopers worden vergezeld door 220 ambulances met 474 artsen, honderd verpleegsters en 500 EHBO'ers. Op andere voertuigen worden 1.700 ton voedsel, 2.600 ton brandstof en 23.000 ton water geladen. De Marokkaanse regering heeft te verstaan gegeven dat er in West-Sahara een Marok kaans bestuur zal worden op gezet. Er gaan daartoe ambte naren mee en ongewapende politie in burger. Aan de grens liggen 20.000 Marok kaanse militairen. Op minstens een dagreis van de lopers vol gen Marokkaanse legereenhe den, waaronder tanks. Marokko is slechts bereid de mars af te gelasten als Spanje wil onderhandelen over de voorwaarden van een Marok kaanse machtsovername. Van diplomatieke zijde wordt in New York vernomen, dat de Veiligheidsraad waar schijnlijk vandaag het debat over de Spaanse Sahara zal hervatten. De inwoners van de Spaanse Sahara hebben inmiddels een begin gemaakt met de organi satie van een anti-mars uit protest tegen de Marokkaanse plannen. Vredeling van Defensie en Van der Stoel van Buitenland se Zaken in hun toelichting bij het wetsontwerp. VELTIIOVEN (ANP) Eer. 19-jarige jongeman uit Velthoven heeft zondagavond nadat hij eerst vier schoten op zijn ex-vriendin had afge vuurd zichzelf door het hoofd geschoten. Het meisje, de 17-jarige G.V., eveneens uit Velthoven, was met drie vriendinnen zon dagavond in een café ge weest. Toen zij in een auto wilden vertrekken sprong de jongeman in de wagen. Het meisje werkte hem de auto weer uit, waarop hij een pis tool trok en vier schoten op haar afschoot. Het meisje ver keert niet in levensgevaar. De jongen werd twee stra ten verder gevonden waar hij zichzelf had doodgeschoten. De politie van Velthoven zoekt de oorzaak van het drama in het feit dat het meisie twee dagen geleden de verkering met de jongen had verbroken. (Vervolg van pagina 1) De nieuwe secretaris-gneraal van de Benelux, de Nederlan der drs. E. D. T. Kruijtbosch zei, dat de Benelu :-ninisters ook van gedachten zullen wis selen over een krachtig ge meenschappelijk optreden van de Benelux naar buiten en het zoveel mogelijk voeren van een gemeenschappelijk buiten lands beleid. Drs. Kruijtbosch zei in dit verband: „Na de Verenigde Staten, Jarpan, West-Duitsland is de Benelux de vierde handelspartner in de wereld en dat betekent dat de Bene'ux dus ook een bepaalde autoriteit heeft in de wereld". Ten aanzien van het milieube leid, aldus drs. Kruijtbosch, zal de Benelux op haar grond gebied geen teruggang dulden, doch integendeel naar verdere verbeteringen streven. Op dat punt noemde hij nog een nieu- wigheidje: Het secreteriaat-y- neraal van de Benelux zal in stanties en particulieren, die in de toekomst te maken heb ben met grensoverschrijdende water- en andere soorten van verontreiniging, de weg wij zen tot wie men zich voor tegenmaatregelen moet wen den. Op het stuk van de ruimtelij ke ordening heeft de Benelux een structuurplan op het oog voor vier gebieden, t weten Vlaanderen, met als kern Ant werpen, Belgisch en Neder lands Brabant, Belgisch en Nederlands Limburg en Luxemburg en Henegouwen. Bij noodsituaties op energie- terrein zullen de Benelux-lan- den het beleid zoveel mogelijk op elkaar gaan afstem ïen en samen zuilen de drie landen ook streven naar gemeen schappelijke exportbevo-rde ring. De aanpak van de werk loosheid zal eveneens waar mogelijk worden gecoördi neerd en dit beleid zal met name in de grensgebieden in Noord-Brabant Zeeland en Limburg - resultaten kunnen opleveren, ondermeer inzake een nauwkeurige verkenning en mogelijkheden van de ar beidsmarkt ter plaatse. Tenslotte zullen de drie Bene- lux-landen ernaar streven hun vertegenwoordigingen in het buitenland (ambassades, con sulaten, handelsmissies) per land in een en hetzelfde gebouw onder te brengen, teneinde de gemeenschappelijke aanpak, die vanaf het nieuwe doel van de Benelux-samenwerking is geworden, ook daar gestalte te geven. Laten we de week goed starten. Positief Met een wel gemeende raad. Niet van ons, dat spreken we af. Dat is dus bij deze afgesproken. De Britse arts Denis Kiely heeft het volgende gezegd op een medisch congres in de En gelse plaats Barnet: „Als u niet een berg kunt beklimmen, oefen dan tenminste uw lon gen door in het bad te zin gen". De longen zijn het orgaan (twee longen één orgaan, rara hoe kan dat?) dat het minst geoefend en het meest mis bruikt wordt. Ik haal de woor den van Denis Kiely maar even aan. Hij vindt dat b.v. een corpulente zakenman van middelbare leeftijd die geen kans ziet veel beweging te nemen, er goed aan doet in het bad te zingen, wil hij zijn leven nog wat verlengen. En als je nu geen bad hebt? Wat lezen wij nu? Een split sing in de kapperswereld. Een splijting van de geesten, een tweespalt. Maar dat moet natuurlijk een scheiding zijn! Er zijn nóg enkele zaken opgevallen. Neem nu beuoor beeld de voetbalcompetitie, met zijn verrassende maar te voorspellen uitslagen. Werpen we een blik op de topscorersranglijst, dan zien wij daar het volgende beeld: 1 Geels, 2 Edström, 3 Van Koot- en, Nanninga en Smeets Ziet u het ook? Vijf kopspecialis- ten, echte (op de tweede na) ouderwetse „Britse" midvoors, die wringen, duwen met hun lange (soms ook: zware) li chamen. Dit moet een betekenis heb ben en wel de volgende: de Nederlandse voetbalclubs zijn verzadigd geraakt door de ein deloze reeks taktieken, de spelers zijn erdoor gefrus treerd geraakt. Dat steeds na drukkelijker achter elkaar aanrennen is de dood voor het aantrekkelijke voetbal. Voor het kijkspel van Jan Publiek. Daarom worden de ballen nu weer als uiterste noodgreep hoog voor de kist gegooid, waar die lange mannen staan, die wel voor spektakel zorgen. Brits voetbal dus. Nou ja, PSV speelt sinds de komst van Edström (die wel wat meer kan, trouwens) al niet anders. Eigenlijk. Maar dit is geen sportpagi na. We richten ons derhalve op andere zaken, zoals deze rubriek vam morgen. Tot dan dus. MERIJN. AMSTERDAM (ANP) De Nationale Commissie voor Ontwikkelingssamenwerking heeft in een brief aan minis ter-president Den Uyl gepro testeerd tegen de regerings plannen toestemming te ge ven aan enkele Nederlandse bedrijven om deel te nemen aan (1e bouw van twee kern centrales in Zuid-Afrika. PEKING (AP) De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger heeft gisteren vier uur lang met de Chinese vice-premier Teng Hsiao-Ping gesproken over internationale aangele genheden. Details over de besprekin gen zijn niet bekendgemaakt. (ADVERTENTIE) Heel veel mensen weten het al, Philips batterijen gaan heel lang mee.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9