erger mis dan ooit Geen vetpot voor Zeeuwse fruittelers 't Duumpjc vond 25 soorten paddestoelen Nieuw gemeentehuis Reimerswaal Bejaardenpas officieel uitgereikt Verbetering Hansweertse sportvelden Voorstelling van de Broek stelt teleur f rf[ LAATSTE PATATTEN VERDWIJNEN Kritiek van commissie financiën op plannen werkgelegenheid tUGBLSK stad streek Auto tejjen boom Burgerlijke stand Goes Staart en manen weggeknipt VVD-vrouwen vergaderen in Terneuzen DE STEM VAN DINSDAG 21 OKTOBER 1975 7 GOES - KRABBENDIJKE, 20 oktober Groenten: Per stuk: Bloemkool 2 per kr. 135, 3 per kr. 125. 4 per kr. 92-109, 5 per kr. 91-95, 6 per kr. 75- 87, 7 per kr. 55, 8 per Kr. 42, afw. 26-48. Per kg.: Aardappe len bonken 25-38, grote 24-34, drielingen 14, kriel 6. Tomaten A 165-179, All 64, B 158, C 81-96. Dubb. pr.bonen 488. Snijbonen 230-250, krom 140- 160. Rodekool I 20, II 7Va-ll. Wittekool 15-19. Groene sav.- kool 41-46. Gelekood 15. An dijvie 9-31. Prei 36-44. Uien 29-33. Veldsla 120. Peen 25 Boerenkool 35. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens de zaterdag gehouden excursie van natuurbeschermingsvere niging ,,'t Duumpje", West- Zecuwsch-Vlaanderen, hebben de 18 deelnemers in het bosje van De Jager, nabij Water landkerkje, niet minder dan 25 soorten paddestoelen ge vonden. Een erg hoog aantal, aangezien de tijd van de pad destoelen nagenoeg voorbij is Onder de paddestoelen wer den onder meer de koper- groenzwam, anijszwam en paarse schijnridderzwam ge vonden. Het opsporen en de termineren van de paddestoe len geschiedde onder leiding van de heer André de Meijer. In het bosje werden ook nog 12 soorten mos gevonden. Na het Waterlandkerkse bosje ging het gezelschap nog naar het bosie langs het Grote Gat ln Rmt-Kruis. Hier zag men een eikvaren en diverse soor ten mossen en paddestoelen. Tiidens een dia-avond die *t Duumoie heeft gehouden in hotel De Zwaan in Zuid'/ande, kwamen 39 belangstellenden oodagen. Zij zagen de laatste om-omen van de heer Riems lag, die de"e maakte in de bossen van De Braakman. (Van onze oorrespondent) SLUIS Op de provinciale- weg te Sluis nabij het bejaar denhuis is W.G.C.G. in de nacht van zondag op maandag op onverklaarbare wijze tegen een boom gereden met zijn personenauto. De auto werd zwaar beschadigd en G. kwam met de schrik vrij. Geboren Marjolein, dv F.J. Ots en M.J. Blok, Caroli ne, dv J.J. Dek en J.T. Wisse, Ronald, zv J.J. Dek en J.T. Wisse, Amanda, dv H.R. Loor en JM Oudshoorn, Frederik, zv M. Klaasse en R.J. Bus- traan, Friederik, zv F. O. Weij- e.r.,en M. de Pree, Femke, dv JM. Goedbloed en P.C. Hui- geq, Laura, dv E. Verlee en FE. Tanghe, Tamara, dv A.M.T- van Tilbeurgh en J.M. op Korte, Janneke, dv Twigt en J.C. Prins. M. Ondertrouwd T. G. J. Brandts en S W van Oost. J. Gr m en G.J.J. Peperzak, J H. Luijk en A.E. Verrijzer, H.H.M. Rentmeester en A.J M van Tiggeie, J.w. Bickelmeijer en W. de Witte. Getrouwd M. P. Dek en JC Knape. J.P. Martens en W.J. Ausurn. Overleden J. van den Berghe, wv A. van den Berghe, 7' jaar: N. den Boes-, wv L A Trimpe 89 j„ A. Bakker wv A P. Tazelaar 80 j., J. Slabbe- Koorn, ev T. Beeke 64 j F Dronkers. 91 j„ N. Melse. wv A. van de Velde 85 j. H. de Jonge, ev A.M. Beeke 55 j., M. M'evas. wv D.- Knie 95 j F-TG Rij ieveidi ev H Willem-' (Van een onzer verslaggevers) GOES/KAPELLE Voor de fruittelers in Midden-Zeeland en Zeeowsch-Vlaanderen wordt het dit jaar zeker weer geen vet pot. Dit is de trieste conclusie op het moment dat alle peren geoogst zijn en de laatste appels op de veilingen binnen komen. Directeur P. G. Vermaire (veilig Kapelle Temeuzen) en directeur A. Dommisse (Goes/Krabbendijke) zijn eensgezind in hun oordeel, even een kleine opflikkering een paar jaar gele den, maar nu is het erger mis dan het ooit geweest is. Wat de peren betreft lagen de aanvoeren op de veiling Kapelle - Terneuzen voor de meeste rassen nog niet op de helft van die van vorig jaar. Door de abnormale weersom standigheden begin dit jaar hebben veel bomen een erg vroege bloeiperiode gehad, en dat is met name bij de herfst- rassen niet zonder gevolgen gebleven. De aanvoeren zijn minimaal, en de hoge prijzen die de meeste peren momen teel „doen", wegen daar in geen enkel opzicht tegen op. Fruittelers die het vooral van de peren hebben moeten, zit ten daar dubbel moeilijk mee, omdat ze vorig jaar al onge veer schaakmat waren gezet door de lage prijzen- De telers die hun voornaam ste inkomsten moeten betrek ken uit de appelkweek, maken het al nauwelijks beter. Voor bekende rassen als de Cox Orange en de Goudrenet gel den over het algemeen wel grote oogsten, maar de prijzen zijn daar dan ook naar. De Golden Delicious, de belan grijkste appel in Zeeland, weet daar op geen enkele ma nier verbetering in te brengen. Naar wjj van veiling directeur Vermaire vernamen, ligt de kostprijs per kilo op 40 cent, terwijl de opbrengst mo menteel maar varieert tussen een kwartje en 40 cent. De aanvoer van de Golden Delici ous loopt mede daardoor deze week al op zijn laatste benen, want elke fruitteler die zelf over een koelcel beschikt (met name in Zeeuwsch-Vlaanderen rijn dat er nogal wat) denkt er niet aan om nu zijn appels te gaan veilen. Hij wacht lie ver tot volgend voorjaar, tot het prijspeil misschien nog enigszins in zijn voordeel ge keerd is. Als reden van deze zware malaise in de fruitteelt noemt veilingdirecteur Vermaire van Kapene de ongehoord grote appelaanvoer uit Frankrijk, een land dat zich van EEG- verbanden weinig aantrekt en dat bijvoorbeeld de Neder landse conservenfabrieken voor 12, 13 cent per kilo van appels voorziet. De Midden- Zeeuwse en Zeeuwsch-Vlaam- «e fruittelers kunnen daar met geen mogelijkheid tegen con curreren. Het enige lichtpuntje dat veilingdirecteur Dommisse in dit verband ziet is, dat flink wat telers in Zeeland de ap pelkweek eraan geven. „Dat schept voor de overblijvers wat ruimte. Zoals het nu gaat kan het toch niet blijven. De opbrengsten worden ieder jaar minder". En adjunct-directeur Vermaire: „Het areaal moet drastisch ingekrompen wor den. Het wordt tijd dat ze eindelijk eens haast gaan ma ken met die EEG-rooirege- ling". Meer „gemengde" telers (vooral in de buurt van Ka pelle) die voorgaande jaren de verliezen nogal eens goed wis ten te maken met bramen, slaan dit jaar en de komende jaren de plank ook mis. Welis waar werden alleen op de vei ling Kapelle al ruim 500 ton aangevoerd, maar de buiten landse aanvoer (in dit geval van Joegoslavië) is ook in de ze sector alweer zo groot, dat het prijspeil «teeds verder zakt- De 2,50 gulden die een paar jaar geleden nog betaald werden, zijn om die reden via 1.70 gulden al naar 1.50 gul den per kilo gezakt. Bramen kwekers kunnen dan ook al leen nog rendabel werken, wanneer ze zelf dag e» nacht tussen de struiken gaan zitten om de pluk te verzorgen. Een betaalde kracht schiet er niet meer op over. (Van een onzer verslaggevers) GOES Ruim 1700 vijfenzestigplussers in de gemeente Goes hebben te kennen gegeven belangstelling te hebben voor een beiaardenpaspoort ofwel het zogeheten 'pas 65'. Dit aantal Is het resultaat van de ruim 4000 oproepen, die de gemeente Goes aan de kandidaten voor dit paspoort heeft verzonden Een en ander werd gister morgen bekend tijdens de uit reiking van de eerste exem plaren van de bejaardenpas poorten in de gemeente Goes. De uitreiking van die eerste exemplaren kreeg een wat of ficieel tintje. In aanwezigheid van gemeentesecretaris J. Hos te en de chef afdeling bevol king J. Marks reikte wethou der J. Lindenbergh de twee eerste passen uit aan achter eenvolgens de 85-jarige me vrouw F. Goossen-Öe Smit en de 81-j-arige mevr. G. Felius- Lindenbe rgh. Beide dames wonen in het Gasthuis te Goes. Wethouder Lindenbergh noemde de uitreiking toch een gewichtig moment, omdat er weer een nieuwe stap gezet werd in de bejaardenzorg. Het bejaardenpaspoort was volgens de heer Lindenbergh een bij drage in het algemene streven de bejaarden zo lang mogelijk bij het maatschappelijk gebeu ren betrokken te doen zijn. Dit op de eerste plaats ten behoeve van de bejaarden zelf. Men kon twisten over de vraag of de bejaarden op deze wijze de voorzieningen ter be schikking moesten krijgen welke het bejaaden paspoort biedt. Want de mensen die slecht ter been zijn, hebben er met veel aan, zo stelde de heer Lindenbergh vast. Mevr. Felius en mevr. Goos- sen Kregen hun pas 65 plus gratis aangeboden van de ge meente. De wethouder zei te hopen dat ze er ook inderdaad gebruik van zouden maken De voordelen van het bejaar- denpasooort in Goes en omge ving blijken bij nadere infor matie nog niet omvangrijk te zijn. De A.M.Z. geeft een re ductie van 50 procent en het paspoort komt ook van pas in de oDenbare leeszaal en biblio theek Tn kringen van de ge- me""*o wordt tl-«n"-on welke wijze het bejaard».nas poort nog meer ten nutte ge maakt kan worden. De gemeente Goes zal tot eind volgende maand doende zijn de bejaardenpaspoorten uit te geven. Men kan hier voor op het stadskantoor te recht. De paspoorten zullen ook in diverse woonkernen van Goes worden uitgereikt. De gemeente heeft tenslotte zorg gedragen voor een bijzon dere faciliteit: de pasfoto's welke nodig zijn, kan men ter plaatse laten maken. Het nieuwe Reimerswaalse gemeentehuis, momenteel in aanbouw achter het oude en in de buurt van de noodbarakken zal als alles goed gaat volgend jaar rond deze tijd betrokken kunnen worden. Gemeentesecretaris B. G. Munnik heeft tenmin ste goede hoop, dat dan ongeveer de verschillende gemeentelijke diensten kunnen verhuizen. Met name de dienst gemeente werken zit momenteel nogal ver weg (circa 13 km) en dat levert in de praktijk op het punt van de onderlinge kontakten nogal eens problemen op. De bouw voor een bedrag van 3 a 4-miljoen wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf Martijn BV te Yerseke, naar een ontwerp van G. J. Klap uit Waarde en architectenbureau Rothuizen 't Hooft BV te Goes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De ma nier waarop Gedeputeerde Sta ten van Zeeland gedacht had den volgend jaar de werkgele genheid ter waarde van bijna een miljoen gulden te bevor deren, heeft gisteren niet zon der ineer de instemming ge kregen van de commissie voor de financiën van de Zeeuwse Provinciale Staten. G. S. wilden, zoals bekend, de werkgelegenheid bevorde ren door steun voor de volgen de projecten: reconstructie dorpsplein Zuiddorpe, verster king van het monumenten fonds, aanschaffing bibliobus, projecten in het Veerse Meer en een aantal wegenprojec- De meest verregaande ver andering stond PvdA-voorzit- ter W. Don voor. Hij wilde een zodanige versterking van het monumentenfonds, dat alle liggende aanvragen voor res tauraties kionden worden uit gevoerd. Dat de aanschaf van een bibliobus vooral ten be hoeve van het bejaarden werk echt een bijdrage vormde aan de werkgelegenheid, zag de heer Don en anderen niet zitten. De aanleg van een tunnel onder de weg Goes- Zeelandbrug vond de heer Don overbodig. Want het ge plande woonwagencentrum kon evengoed aan de stadszij- de van deze weg worden ge maakt. De heer Balkenende (CDA) wilde eerst wel eens weten in hoeverre de eerder aanvaarde projekten nu inderdaad in uit voering waren. Bovendien wenste hij duidelijke aanwij zingen hoeveel werkgelegen heid de nu voorgestelde pro jecten opleverde. En tenslotte wilde hij eerst ook antwoord op suggesties zijnerzijds in het verleden gedaan over de aan leg van een aantal fietspaden in de provincie. De heer C. van Waterschoot (PPR) wilde aandacht voor de aanleg van de externe riole ring van camping de Zwinhoe ve in de gemeente Sluis en de heer Lustig wilde de aanleg van een fietspad langs de weg Zierikzee-Haamstede bekeken zien, een fietspad dat tegelijk het landbouwverkeer kon op vangen. SLUIS Nabij de grens te St.-Anna ter Muiden heeft men van een paard en van twee pony's de staart en ma nen geknipt. De paarden zijn eigendom van de heer v.d. P De rijkspolitie stelt een onder zoek in. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op maan dag 10 november houden de Zeeuwse VVD-vrouwen hun jaarlijkse bijeenkomst in hotel „De Post" in de Nieuwstraat in Terneuzen. Agendapunten zijn: een bestuursverkiezing en een inleiding over „de Structuur van de partij" in dit geval van de VVD. De inleiding wordt gehou den door mevrouw Spaander- man-Ringelesteyn uit Middel burg, de vertegenwoordigster van de vrouwen in de VVD (WVD) in de Zeeuwse vrou wenraad. Ze is verder verte genwoordigster van de kamer centrale Middelburg bij de landelijke VWD. Bij de bestuursverkiezing zijn mevrouw L. Mol-De Ja ger, voorzitster mevrouw M Korbee-Arnold aftreden. Bei den stellen zich niet her-kies baar. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN Ondanks de nog steeds heersende onze kerheid inzake de plannen voor de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland dan wel de uitbreiding van het sluizencom- plex in Hansweert willen burgemeester en wethouders van Reimerswaal toch de verbetering van de voorzieningen op her sportveldencomplex in Hansweert-oost ter hand nemen. Het college vraagt de gemeenteraad hiervoor een krediet van 151.000, De raad behandelt dit voor stel in haar vergadering van mnsdag 28 oktooer, aunvan0 19.30 uur, in het gemeentehuis te üerseKe. namien voor vei- betering van de voorzieningen up het sportveldencomplex in Hansweert-Oost bestonden al langer, maar werden tegenge houden door de onzekere situ atie van het betreflende ge bied in de naaste toekomst. B. en W. zeggen nu, dat niet langer een beroep kan worden gedaan op het geduid van ae voetbalbesturen. Er gaat nu meer oefen- en speelgelegen- heid komen en ook de kleed ruimten zullen worden verbe terd. Voor verbetering van de kleedaccommodatie van de voetbalvereniging Yerseke vraagt het college een krediet van ruim f 96.000,en voor het aanbrengen van voorzie ningen op het sportveld in Rilland een krediet van f 6.500,Burgemeester en wet houders van Reimerswaal vragen de gemeenteraad een krediet van f 15.000.- voor speel werktuigen op de diverse speelterreintjes voor de jeugd ln de gemeente- Het ga-at hier om onder meer speelterrein tjes in Hansweert, Kruiningen en Krabbendijke. De raads agenda vermeldt verder onder meer nog een voorstel tot ver hoging van de subsidie voor de accordeonvereniging Poly hymnia te Hansweert. Het col lege wil de subsidie brengen op f 650.- per Jaar. DE Franse president, Valery Giscard d'Estaing, zal 26 okto ber, waarschijnlijk in de mor gen, een onderhoud hebben met de president van Egypte, Anwar Sadat. GOES Er was alle reden toe te veronderstellen, dat de opvoering van Carl Sternheims „De Broek" een gezellige en tevens boeiende avond zou kunnen worden. Immers, „de Broek" is het eerste deel van een trilogie, geschreven in 1911, waarin Carl Sternheim op een satirische wijze de hy pocriete levenswijze van de burger in een aristocratische samenleving op de korrel neemt. De auteur is het erom te doen het wereldje van de bourgois, die probeert zich een plaatsje in deze aristocratische samenleving te veroveren, te ontmaskeren. Deze „burger" heet dan ook Theobald Maske. Terecht kiest de schrijvei daarvoor de vorm van de sati re, want niets is zo dodelijk als de spot. Het gegeven op zich is al lachwekkend genoeg en bovendien liggen de ver meende gevolgen van het inci dent zo buiten alle proporties, dat de bedoelingen van de au teur nog eens extra beklem toond worden: de vrouw van Theobald Maske verliest tij dens een défilé, juist op het ogenblik dat de keizer voorbij komt, haar onderbroek. In plaats van dit niet bedoelde voorval humoritisch op te vat ten, meent Theobald Maske dat zijn met zoveel moeite op gebouwde carrière gevaar loopt en hij probeert zich op voorhand alvast tegen eventu ele financiële schade veilig te stellen door kamers te gaan verhuren, hetgeen weer aller lei verwikkelingen tot gevolg zal hebben. Tot zover de Broek van Sternheim. Je gaat je echter afvragen wat het toneelgezel schap „de Tonee-lraad" (Rot terdam) en met name de re gisseur, de Amerikaan Roger Simon, ertoe bewogen heeft dit stuk van Sternheim weer van stal te halen. Hadden ze een historische schildering van de samenleving tijdens het Wilhelminische tijdperk willen geven (zoals Heijermans bij voorbeeld zijn tijd beschrijft), dan had „de Broek" daartoe gelegenheid genoeg kunnen geven- Onbegrijpelijk voor mij ls echter hoe men dit stuk enkel als een luchtige klucht heeft kunnen interpreteren. Men zou inmiddels moeten weten, dat de Duitse literatuur tot nu toe weinig goede blij spelen heeft voortgebracht. Wat nu voor het voetlicht werd gebracht, was vlees noch vis: een al te luchtig overspeelde satire, zodat alle scherpe kant jes eraf, maar te weinig gees tigheid in de tekst overbleef om echt van harte te kunnen la chen. De spelers deden echt wel hun best, maar hun rol was de broek niet aangemeten. Het publiek heeft dit kenne lijk ook zo aangevoeld: de re actie was matig en het overi gens storende gedrag van en kele jonge mensen in de zaal maakte wel duideliik dat de toneelraad met „de Broek" het publiek niet wist te boeien. H. B. V v t Zijn in herfstdagen niet alleen de meeuwen, die fladderend achter de ploegscharen profiteren van de in goede luim verric te arbeid op de Zeeuwse klei. Vlak voor het aKkerland wordt omgewoeld tot maagdelijk winterlandschap |aagt deze herder uit Stekene zijn kudde nog even over de leeggerooide landerijen boven Sf.-Jansteen. Zo verdwijnen ook de laatste patatten var, het veld. Voor de boer meteen een buitenkansje, want de kans op wildgroei in het voorjaar wordt er meteen door gereduceerd. „Zo komt iedereen hier aan de kost" is het log:tche commentaar van de Belgische schapenherder, wijzend op een eenzame aardappelraper in de verte van het veld. Nog maar net bijgekomen van de brutale nesten in AvRO's Wie van de Drie, was het onmiddellijk daarop weer pret in het nieuwe AVRO- programma Drie x twintig, een titel die aangeeft dat er drie onderwerpen in een uur aan bod komen. De creatieve kijker had binnen de minuut zes betere titels bedacht. In het eerste gedeelte over auto en verkeer moest er opgelet worden. Een ongeluk was in scène gezet. Twee auto's wa ren tegen elkaar geparkeerd, van een auto stond de kap open en de camera filmde van grote afstand. Geen flinkere botsing, niks daarvan, maar twee mensen die hysterisch begonnen te roepen over de grote schade. Er was geen deuk te zien. Wat een Hol landse krenterigheid. Dan was het rammen van de vangrails door Fred van der Vlugt in zijn autotest heel wat reëler. De Simoa 1307 S had de fa briek graag daarvoor afge staan Hoeveel Zeeland de toe rist te bieden heeft, vulde het tweede gedeelte van dit avro- drieluik. In plaats van het mu- seumbezoek werd aangeraden eens een babbeltje te gaan maken met een boer of een tuinder. Kasteleins, zo kan ik als tip geven, hebben door gaans het meest te vertellen. Als je maar genoeg sloopt in je buis, is de kans er dat „de grenzen tussen woonkamer en keuken verwagen", in middel eeuwen was het ook zo; „Een lange omweg niet?". Achter haalde larie. Voor 40 mille kan een vooroorlogs huis „een metamorfose ondergaan" tot een hypermoderne wooninrich ting met schoon metselwerk en een verplichte bar. De A/RO begint aardige op nieuw-trekken te vertonen, „riet bed is in de winter een gezellige plaats om te vertoe ven'' (d-at kneuterige taalge bruik van Eveline Velsen is een studie waard) en daarom werd het meest afzichtelijke slaapameublement de kijker opgedrongen. En dat nieuwe voortuintje dat werd aange prezen, tja dan mankeert er veei aan mijn smaak. De 58ste uitzending van „Op losse groe ven" gisteravond, zal niet veel verschillen van de tiende of de twintigste. De Zangeres Zonder Naam moest in eerste instantie door een geluidsto ring gemist worden, maar ge lukkig werd ze uit de kantine gehaald om aan het eind als nog bet volk te laten weten dat ze haar familie heeft ver laten en in Hamburg haar lief de verkoofit voor geld. „Nog een keer", riep ik na afloop. Bij Ramses Shaffy werd niet meegedeind, maar dat kwam omdat hij zijn Josje over de Afslu'tdijk liet lopen met de Noordzee aan haar voeten. Je hoorde de hele zaal erover peinzen. Immers, als ze liep van Den Oever, richting Har- lingen, had ze rechts van zich het IJsselmeer en in omge keerde richting keek ze wazig naar rechts over de Wadden zee uit. Even wazig als Ram ses Slnffy zelf hoogstwaar schijnlijk. Er zijn dagen dat de VARA genroern-"meerd staat tegenover de VPRO en de 4VRO tegenover de TROS. De ene avond weet ie het niet bij te houden, de andere avond kan je beter naar de bioscoop eraan. JOH'VN DIEPSTRATEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7