Dl HAAG KRUGT AGENTEN VOOR SOCIAAL WERK Minder arbeidsplaatsen in Nederlandse scheepsbouw Het woord is aan de consument LAOS CIJNA BANKROET SPEELGOED VEILIGER Rumoer inde kappers- wereld VERWACHTING MINISTER o 'Als ik zondag in. de prijzen val in de Nationale Lotto of Toto word ik sponsor van de klaver jasclub. 557 miljoen vrouwen werken buitenshuis binnenland buitenland Prijzen Korrelopiosi t inde Gulden Reuz<, A t tijdelijk van f 5,70 v- ir f5,20 Meningsverschillen binnen de ANKO leiden tot oprichting van nieuwe bond AFSCHERMING VRACHT WAGENS papier oor uw pen Anti-zionisme Zionisme (2) een miljoen gulden aan prijzen DE STEM VAN DINSDAG 21 OKTOBER 1975 11 13 DES HAAG (ANP) De Haagse politie gaat een net van wijkagenten opbouwen, die de taak krijgen met hun hulpverlening bij te dragen tot een zo gunstig mogelijk woon- en leefklimaat in de betreffen de wijk. Den Haag had al enkele wijkagenten, maar per 1 november worit hun aantal uitgebreid tot 28, één voor iedere wiik. Dit. beeft hoofd commissaris Peijster van de Haagse politie gisteren be kendgemaakt. Hij deed dat ter gelegenheid van het kennis makingsbezoek dat de nieuwe burgemeester Schols aan het korps bracht. In een toe spraakje zei Peijster, dat de politie meer aandacht moet gaan besteden aan de hulpver lening. „In het totale taken pakket van de politie lijkt een verschuiving van de taakver vulling in de richting van de sociale actie geboden"- Het is de bedoeling dat de wijkagent zowel hulp verleent in acute gevallen als verwijst naar de instellingen van maat schappelijk werk. Hij blijft wel optreden als politieagent, desnoods in uniform. Een gro te betrokkenheid met de be woners in zijn wijk is volgens Peijster essentieel. De Haagse politie heeft zeer goede erva ringen met het systeem van wijk- (rayon-) agent. Het zijn meest wat oudere politiemen sen die een zeker overwicht hebben. In de praktijk blijken zij in een grote behoefte te voorzien,aldus de Haagse po litie. Er is een folder, een „sociale politiekaart" van Den Haag, met alle namen, adres sen en telefoonnummers van ae agenten en waar zij spreekuur houden. Burgemees ter Schols toonde zich in een eerste reactie ingenomen met üe uitbre:ding van het wijka genten-systeem. DEN HAAG (ANP) Hoe de plannen met betrekking »o» de Nederlandse scheepsbouw in de komende jaren ook zullen uitvallen, een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen in deze industrie valt naar het inzicht van minister Lubbers van Economische Zaken, te verwachten. Aldus staat in het gisteren gegeven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Jansen (PPR) over de situatie in de scheepsbouw. De bewindsman acht twee I beleidslijnen noodzakelijk ten I einde problemen in de Neder- I landse scheepsbouwindustrie I te voorkomen. De eerste is het I onverminderd doorzetten van I het structurele beleid, gericht I op samenwerking en op hel terugdringen en zo mogelijk afschaffen van steunmaatrege- len voor de scheepsbouw. Bij het structurele beleid zal I van de huidige marktsiluatip I een impuls tot versnelling kunnen uitgaan wat betreft de I herstructurering van de be drijfstak, aldus de bewinds man. De overheid zal daarop zeker inspelen. Daarnaast zal naar maatre- j gelen moeten worden gezocht I waardoor de schade door de te verwachten marktontwikkelin- ADVERTENTIE gen gedurende de eerstkomen de jaren voor de Nederlandse scheepsbouw zoveel mogelijk worden beperkt. Volgens mi nister Lubbers is het overleg hierover met de bedrijfstak reeds gestart- Op betrekkelijk korte termijn moet dit tot con crete plannen leiden. De minister deelde mee, dat de te verwachten verminde ring van het aantal arbeids plaatsen op sociaal verant woorde wijze tot stand zal dienen te komen. De prijsconcurrentie, waar bij het er op aan gaat komen, is een zwak punt van de Ne derlandse scheepsbouw, aldus minister Lubbers. Kwaliteit en levertijd spelen meer in het voordeel van Nederland, maar Elke zondag uitslag. Alle Nederlandse sportverenigingen w<"isen u veel succes. Als u meespeelt in de Nationale Lotto kunt u aardig rijk worden. Maar u steunt bovendien een goed doel. Want van de totale inleg wordt o.a.een deel toegewezen voor activiteiten op het gebied van sport en lichamelijke vorming. Bedankt vast. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. het laatste punt gaat „uiter aard zijn kracht verliezen". Minister Lubbers heeft de hoop dat het nog niet te laat is het aanpassingsproces gelei- ue ijk zonder al te grote schokken te doen verlopen. „Met name Rijn-Schelue-ver- olme zal met aanpassingspro blemen geconfronteerd wor den, maar de middelgrote en kieine scheepsbouw zullen de gevolgen van de gewijzigde marktsituatie ondervinden". Twee jaar geleden gaf mi nister Lubbers een uiteenzet ting van zijn beleid met be trekking tot de Nederlandse scheepsbouw. Hij noemde toen onder meer de afbouw van de steunmaatregelen, vergroting van de concurrentiekracht en herstructurering. „Sinds 1973 zijn vorderingen gemaakt in het beleid, maar het tempo is niet zeer bevredigend", aldus de minister in zijn ant woord. De oliecrisis heeft de over capaciteit van de tankervloot, od zich al bekend in 1973, te zeer geaccentueerd. Volgens de bewindsman ziln de meeste deskundigen het er momenteel over eens, dat voor DE grafische bond CNV heeft na 15 iaar een nieuwe voorzit ter. Het is de heer N.F. Kruijl. met 30 jaar waar schijnlijk de jongste vak bondsvoorzitter van Neder land, In ieder geval binnen het CNV. 1980 geen bestellingen van enige betekenis wat betreft tankers mogen worden ver wacht. Op dit moment bestaat bijna 70 procent van het we reldorderbestand uit tankers. (ADVERTENTIE) Naarmate de afsamd boer en verbruiker, ofte wel produ cent en consument groter werd, nam ook het aantal che mische toevoegingen aan ons levensmiddelenpakket toe. Brood bijvoorbeeld bevat stof fen die het bijna eeuwig vers dom lijken, (bij wijze van spreken) en 's zomers ook nog eens stoffen die schimmel aantasting moeten voorkomen. Het meel waarvan het brood gebakken wordt, is kunstmatig gebleekt, zoals de jam die we op het brood smeren kunstma tig gekleurd is. Bovendien wordt aan die jam nog een aroma toegevoegd waar geen enkel natuurpro- dukt tegen opkan, omdat kunstgeurtjes nu eenmaal in groter hoeveelheden aan het kant en k'aa-r en van nature geurloze produkt toegevoegd kunnen worden, dan de na tuurlijke geurstoffen Sinaasappelen hebben tegen woordig een kleurtje waarvan de echte sinaasappelen in Soanje of Afrika op de loop zouden gaan en yoghurt van welke smaak dan ook, bevat zowel geur- als kleurstoffen. Aperitieven mei hun knal groene, paarse, rode of gele kleurtjes hebben die kleur rechtstreeks uit een laboratori um en vers vlees lijkt vaak alleen vers door bijkleurin gen. Zo zou ik nog een eindeloze lange tijd door kunnen gaan, want in feite zijn er nog maar zeer weinig levensmiddelen waaraan geen scheikunde te pas komt. zelfs de dooier van de in biobedrijven gemartelde kippen is gekleurd, hoe vreemd het ook moge klinken. De bioboer heeft namelijk keuze uit acht verschillende aoolerkleurtjes die hij aan het voer van die stakkerds toe kan voegen. eaaeidiK BünM DOOR GREET BUCHNER Nu zou er op zich riet zo veel in te brengen zijn tegen de weelde aan kleur en geur van ons huidige voedingsmid delenpakket, ware het niet dat de Europese 'Vetenschappelij- ke Raad in een nog niet overal gepubliceerd rapport, erop wijst dat slechts vier van de binnen de EEG toegestane kleurstoffen niet gevaarlijk zijn. Zeven van de achttien offi cieel toegestande kleurstoffen zijn ronduit gevaarlijk en van nog eens zeven valt op dit moment niet met zekerheid te zeggen of ze al dan niet scha delijk zijn. Als het een beetje wil dan zal dit onderzoek er op aen duur toe leiden dat de Europe se commissie er bij de lidsta ten op aan zal dringen om de schadelijke kleurstoffen te verbieden. De Zweden, die geen lid zijn vam de EEG, zijn ons overigens al een rondje voor- Die hebben simpelweg de toe voeging van alle kleurstoffen aan voedingsmiddelen verbo den. Nu wonen en leven we niet In Zweden en daarom zal het in eigen land nog wel geruime tijd touwtrekken blijven tus sen zowel de fabrikanten vam chemische toevoegingen aan levensmiddelen alsook de fa brikanten van gekleurde eet waar, en al diegenen die van dat spul al willen. Maar voor het zover is, kon er toch wel een en ander gebeuren namelijk door de consument. Als die voortaan duidelijk zijn voorkeur laat blijken voor j'ams die, net als dc uit Oosteuropese landen geïmporteerde, een rustig en kalm kleurtje hebben, voor vermicelli die niet geel is, voor yoghurt zonder kleur en geur, voor brood van de war me bakker, waarin geen of minder chemische toevoegin gen zitten, voor eieren die niet afkomstig zijn vam biobedrij ven, enzovoorts, enzovoorts, dan zullen de fabrikanten van zelf bijdraaien. Die stoppen al dat chemi sche spul immers alleen in onze voedingsmiddelen, omdat ze menen dat he< daardoor be ter verkoopt. Blijkt op den duur dat het slechter ver koopt, dan houdt de ellende vanzelf op, tot vreugde van ons lichaam dat vanaf dat mo ment minder „lichaamsvreem- de" stoffen te verwerken krijgt met alle risico's van dien! VIENTIANE (DPA) Na de communistische machtsovername staat het Indochinese koninkrijk Laos voor het bankroet van zijn economie. Westerse diplomaten in Vientiane en buitenlandse adviseurs van de regering voorspellen dat de overheidsfinanciën tegen het eind van dit jaar uitgeput zullen zijn en zeggen dat Laos omstreeks die tijd zal beginnen aan zijn „grote sprong achterwaarts. Een financiële injectie van enkele honderden miljoenen uit de socialistische broeder landen zou soelaas kunnen bieden, maar afgaande op de thans in Vientiane beschikbare informatie is er weinig kans op steun uit die hoek. Economische deskundigen voorspellen dat er in Laos tal van ontwikkelingsprojecten als (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De minister raad heeft een wijziging van de warenwet goedgekeurd. In dit besluit worden algemene en bijzondere eisen aan speel goed gesteld. Het bevat tevens voorschriften voor etikette ring. Het speelgoedbesluit beoogt OTFVTi T T uiteraard niet de ouders van J hun verantwoordelijkheid te ontheffen bij het aankopen van speelgoed of ten aanzien van het spelen daarmee. De algemene bepalingen in het speelgoedbesluit hebben be trekking op bescherming te gen: gevaren ln verband met brandbaar materiaal B gevaren in verband met vergiftiging besmettingsgevaar of ge vaar van verwondingen. Daarnaast zijn veiligheids normen gesteld met betrek king tol met name genoemd speelgoed. Verder bevat het speelgoed besluit enkele bijzondere be palingen, zoals een verbod om een fornuisje in combinatie met de daarvoor te gebruiken brandstof te verkonen, ln de praktijk is namelijk gebleken dat de brandstofblokjes die op suikerklontjes lijken door kin deren worden geconsumeerd. Speelgoed voor kinderen bene den de vier jaar is aan bijzon dere eisen onderworpen. Een andere bijzondere bepa ling heeft tot strekking ver stikkingsgevaar te voorkomen bij kinderen die plasticver pakking in de vorm van een zak over het hoofd trekken: hiertoe zijn eisen aan dit ver pakkingsmateriaal gesteld. Tenslotte worden in het sneeïgoc'besluit etikefterings- voorschriften in algemene zin gegeven, maar ook in de vorm van een nadrukkelijk verbod op het hanteren van be'" aide aanduidingen zoals „gifvrij". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Menings verschillen binnen de Alge mene Kappersorganisatie (ANKO), hebben geleid tot de oprichting van een nieu we bond: New Look (Lande lijke Organisatie van Onder nemers in het Kappersbe- drijf). New Look-secretaris John Postmus uit Rotterdam bekend van zijn actie om het BTW-tarief voor kap pers verlaagd te krijgen van 16 naar 4 procent ver wacht dat 3000 van de nog 3800 in ons land opererende kappers zich bij de ANKO zullen afmelden en zich zul len aansluiten bij New Look. Onder hen bevinden zich vooral ondernemers met een relatief groot personeelsbe- stanAanleiding tot de op richting van de nieuwe bond het standpunt van de AN NO ten aanzien van de actie van Postmus, Vorige week maandag wees een krappe T™derheid van de 5400 AN KO-leden het streven naar die BTW-verlaging van de hand. John Postmus ver- klaart reeds te beschikken over 7000 adhesiebetuigin gen. In de komende tijd zal hi) elf landelijke vergaderin- beleggen om de kappers in den lande („er zijn niet zoveel ond=rl;n,ge contac ten") te vertellen wat hij be doelt. John Postmus: „Het kap- persbedrijf zit in de moeilij ke hoek nadat in 1974 de minimum-jeugdlonen werden ingevoerd. We zijn een erg arbeidsintensieve branche en van ons personeel is tachtig procent, jonger dan 22 jaar, zodat die maatregel zeer fors inwerkte op de economie van de ondernemingen. In 1972 waren er volgens het Cen traal Bureau voor de Statis tiek 200 kappersbedrijven minder dan in 1971 in de jaren '73 en '74 stegen die aantallen tot 300 en 400 en dit jaar sluiten we vermoe delijk af met 500 kappersbe drijven minder dan in 1974. Bij het Saneringsfonds voor het Midden- en Kleinbedrijf staat de kapper boven aan de lijst. Nu hadden wij in onze CAO, voordat de jeugdlonen werden ingevoerd, al :n be hoorlijke trendmatige stij ging verwerkt. Maar die stij ging is door het ingrijpen van minister Boersma zeer versneld. Dat was des te spijtiger omdat het advies van de SER in deze zaak verdeeld was zeg maar fifty-fifty". De grote meerderheid van de ANKO-leden wordt ge vormd door de kleinere on dernemers, aldus Postmus. Dat betekent dat een ver lag ng van het Bi ./-tarief voor hen niet interessant is zelfs integendeel, '"'an- neer een kapper een bepaal de lage omzet heeft, is hij vrijgesteld van BTW. Indien nu de BTW zou worden ver laagd, zou zo iemand nog meer concurrentie ondervin den van de grote bedrijven dan nu (al) het geval is. In feite betaalt slechts een min derheid van het aantal kap pers in Nederland het 16% BTW-tarief. Volgens John Postmus dragen juist deze ondernemers daarnaast ook nog de hoge personeelslas ten. Postmus is er overigens van overtuigd dat zijn stre ven om het BTW-tarief van 16 naar 4% terug te brengen succes zal hebben. „Ik weet zeker dat we dat zullen red den. Voor het CDA is het een test-case. Ze staan er totaal achter, ook al omdat het weinig budgettaire con sequenties zou hebben. Als de kappers maar 4% zouden moeten betalen dan betekent dat voor de schatkist slechts 20 tot 25 miljoen per jaar. De VVD is uiteraard voor, en naar ik hoor ook de CPN. Daarnaast verwacht ik wel wat van de kleine- partijen als de Boeren. Wat de PvdA betreft: daar wankelen ze: ze zijn in elk geval geen voor stander van BTW-verhoging naar 18%. Alleen willen ze geen precedent. Want het zou kunnen zijn dat de hore ca en andere dienstverlenen de bedrijven onmiddellijk aan de deur komen om de zelfde verlaging. Maar in de eerste plaats is er al een precedent: in 1974 werd het BTW-tarief voor de bloem en sierteeltprodukten al te ruggeschroefd naar 4% en in de tweede plaats heb ik voorgesteld dat er een crite- riur. kan worden toegepast' alleen BTW-verbging voor bedrijfstakken met meer dan 60% arbeidsintensiviteit. Ik weet dat de CHU met een amendement zal komen: of bij de begroting van Econo mische Zaken of bij de be handeling van het dekkings plan. Intussen heeft voorzitter Sturkenboom van de kap- persbond NKV „St.-Cosmas" op de jaarvergader: :i,g van de bond in Utrecht gezegd dat van de 13.000 in het kap- persbedrijf werkzame vrou wen en mannen er in 1974 1755 (14%) werkloos waren. In 1965 was 5,3% van de 16.000 mensen in deze bran che zonder werk. John Post mus daarover: „De invoering van dat jeugd-minimumloon heeft er toe geleid dat de ondernemers liever eft vooral in de weekends hulpjes, part-timers en ge trouwde ex-kapsters aantrok ken. En wat de mannen be treft: de mode-ontwikkeling in het herenvak was na de Beatles -voor hen niet meer bij te benen. De speciale mo dellen, het föhnen, het was sen, neemt steeds meer toe Een complete behandeling van zoiets als vijfentwintig gulden kunnen ze niet meer aan. daar zijn ze niet voor opgeleid. Naast dat alles zijn er nogal wat kappers die. toen ze merkten dat ze als patroon per week minder in het handje hielden dan het nerso-eel overschakelden op eenmansbediening en tenslot te zit in ons vak ook de nodige beunhazerij. Het „zwart" knippen, buiten het bedrijf, is ontstellend toege nomen. En dat merkt de kapper wel. „ontwikkelingsruines" zullen blijven liggen. Volgens hun prognose zal Laos moeten te rugvallen op een simpele en autarkische verzorgingsstruc tuur die vooral de bevolking der grote steden zal beroven van alle geïmporteerde luxe. Daarnaast zullen hele bedrijf stakken rigoureus van de eco nomische boom worden afge snoeid- De Laotiaanse economie kreeg zijn zwaarste klap door het wegvallen van de Ameri kaanse dollar-miljoenen, nadat het Congres achter elke vorm van hulp resoluut een punt had gezet. In een slag werden hierdoor de financiële poten onder talloze ontwikkelings projecten weggetrokken, ter wijl ook de eveneens met dol- larhulp gefinancierde defensie snel in vervalt raakt. De Amerikaanse ambassade in Vientiane zegt in een nade re verklaring van deze attitu de, dat men nauwelijks mag verwachten dat de „diefstal" van Amerikaans eigendam, zo wel openbaar als privé, door het Congres met financiële steun wordt beloond. Woordvoerders van de nieu we regering geven in het openbaar echter geen krimp en klagen de Verenigde Staten aan ais hoofdschuldige aan de penibele economische situatie. De met het nieuwe regime sympathiserende adviseurs uit het buitenland gaan zelfs zo ver de Amerikaanse regering te beschuldigen „De Vietna mese oorlog met andere mid delen voort te zetten". In die kring wordt het stopzetten van de Amerikaanse hulp ervaren als een sanctie op de nieuwe koers van Laos. Inmiddels hoopt de Laoti aanse overheid dat de Europe se landen zullen bijspringen. Met name van West-Duitsland wordt verwacht, dat Bonn ook het nieuwe communistische bewind steun zal blijven ver lenen. DEN HA AG (ANP) Vrachtwagens moeten beter afgeschermd worden, bijvoor beeld met vaste of beweegba re schermen tussen de cabine en de achterwüen. Dan wordt de kans verkleind dat wegge bruikers met name kinderen, onder de achterwielen terecht komen. Dit standpunt hebben de tweede kamerleden Terlouw en Imkamp (beiden D '66) ingenomen in schriftelijke vragen aan minister Wester terp om een betere afscher ming te bevorderen. (Van onze redactie buitenland) GENèVE Over de hele wereld werken in totaal 557 miljoen vrouwen buitenshuis en in het jaar 2.000 zul.en dat er ongeveer 837 miljoen zijn, Dit verwacht het Internatio naal Arbeidsbureau in een studie over vrouwen-arbeid Van de 557 miljoen werkende vrouwen werken er ruim 300 miijoen in de landbouw, 150 miljoen in de dienstensector en 110 miljoen in de industrie, Tussen 1950 en 2.000 zal het aantal werkende vrouwen meer dan verdubbelen, van 341 miljoen naar 837 mil joen. Maar het aandeel van de vrouwen in - het totale aantal arbeidskrachten zal iets ver minderen. Die ontwikkeling is volgens het Internationaal Ar beidsbureau te verklaren door de verbetering van scholings mogelijkheden en pensioen voorzieningen in de ontwikke lingslanden. Anderzijds wordt die ontwikkeling iets afge remd door het toenemend aan tal werkende vrouwen in de ontwikkelde landen. Op het ogenblik bestaat een derde van het aantal arbeids krachten uit vrouwen.- De meeste werkende vrouwen zijn er in de Sovjet-Unie (48 procent) en China (36 pro cent). In Noord-Afrika werkt slechts vier proeent van de vrouwen buitenshuis, in La- tijns-Amerika 16 procent. In Zuid-Europa 20 procent, ln Oost-Europa 42 procent, in Ja pan 39 procent, in Noord- en West-Europa en Noord-Amerl- ka 28 tot 30 procent. De studie spreekt de ver wachting uit dat tegen het eind van de eeuw mannen een groter deel van huishouden op zich zullen moeten nemen, ge zien het toenemen van de mo gelijkheden voor de vrouw om buitenshuis te werken. AAN het einde van hun infor meel overleg in de villa Marlia in de buurt van het midden- Italiaanse Lucca, hebben de ministers van buitenlandse za ken van de Furonese Gemeen schap de wens te kennen ge geven deze bes»"-e'r!„cren. waarbij de dwang tot het ne- men van bes'u'+en o-'b-pnVt. j ook in de toekomst te laten plaatsvinden, mot deze vr'ie gedachten wisse'in g over pro- Vemen van d„ i? js twee jaar geleden besloten. (ADVERTENTIE) Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend Bij publikatite zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit sondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend Publikatie van brie ven (verkort of onverkort betekent nief dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekkinfl. De rechtstreekse pogingen om Israël uit de Verenigde Naties te schorsen of te ver wijderen zijn voorlopig mis lukt. De positie van Israël wordt echter op dit ogenblik indirect bedreigd omdat de Arabische landen in de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties een ontwerpre solutie ingediend hebben waarin staat dat het zionisme een vorm van racisme en ras- sediscriminatie is. Het lijkt erop dat deze resolutie de ver eiste stemmenmeerderheid zal halen. Aanvaarding van deze resolutie is de volgende stap die de Verenigde Naties doet in de richting van haar onder gang, omdat deze resolutie de spanning tussen de leden van de Verenigde Naties nog ver der zal vergroten en de we reld zich door deze nieuwe truc van de Arabische landen zal laten misleiden. Wat is dat, zionisme? Het is het verlangen, een heimwee dat 2000 jaar is blijven be staan, om terug te keren naar het land Israël. Het Zionisme is een overtuiging, geboren uit idealisme en pure noodzaak, een beweging om te ontsnap pen aan onderdrukking en vervolging, daarom wordt het Zionisme wel de eerste bevrij dingsbeweging genoemd. Het zionisme heeft als grote ver- d.enste dat het miljoenen mensen een tehuis heeft kun nen bieden en zo nodig nog biedt (in Rusland hebben veel joden het erg moeilijk en ve len willen graaig naar Israël). Zionisme gelijkstellen aan ra cisme is vervalsing van de ge schiedenis van een beweging die uit onderdrukking werd geboren en tot bedoeling had de onderdrukten te laten te rugkeren naar het land van hun vaderen. Aanvaarding van de anti-zl- onismeresolutie zal praktische ge-volgen hebben voor Israël. In de statuten van de gespeci aliseerde organen van de Ver enigde Naties staat dat leden die zich schuldig maken aan racisme geschorst kunnen worden. Gelukkig zal nu ook Nederland samen met vele an dere Europese landen tegen deze resolutie stemm-n. Dit in tegenstelling tot de antizionis- ti9che resolutie op de V.N.- vrouwenconferentie in Mexico wa-a-r Nederland vóór stemde. Heeft de Nederlandse regering ingezien dat zij op de verkeer de weg was? BREDA J. BADER De propaganda machine van de Arabische landen draait weer op volle toeren om Israël in diskrediet te brengen. Nu willen ze bereiken dat het zio nisme in de V.N. officieel wordt bestempeld als racis tisch. Dit is niets meer en minder dan een moderne vorm van antisemitisme. Zionisme is n.L niets anders dan het eeu wenoude verlangen van het joodse volk na-ar hun oude land Eretz Israël. Het woord Zion is afkomstig van de berg Zion in Jeruzalem. Ongeveer 1500 jaar voor onze jaartelling was er al een joodse staat Israël. De Romeinen die Israël in de le eeuw bezetten, wil den elke herinnering .aan Is raël vernietigen en gaven het land toen de naam Palestina, afkomstig van de Filistijnen die allang zijn uitgestorven. Rond 1900 kreeg het zionisme een politieke vorm o.a. door de jodenvervolgingen in Rus land- Het huidige zionisme kun je omschrijven als de Na tionale Bevrijdingsbeweging van het joodse volk. Dus de J.L.O. als tegenhanger van de P.L.O. Maar het grote verschil tussen deze twee is dat de joden het ten uitvoer b engen met de schop in de hand en de Arabische Palestijnen met een mitrailleur en een handgra naat. De meeste Arabische landen kunnen trouwens beter de hand in eigen boezem ste ken. In veel landen mogen jo den het land niet in. Sirië houdt nog steeds 4500 joden in ghetto's ais beesten gevan gen. De enige godsdienst die is toegestaan is de Islam! Ter wijl in Israël jodendom, christendom, islam, en ba- haïs i e naast elkaar bestaan. OUDENBOSCH, G. BEGO "396 Zareska prijzen: 198 kruissteekkussenpakketten met een winkelwaarde van ca 19,- en 198 kruis- steekloperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kom pleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)". Te winnen In de Nationale Puzzefaktle t.b. v. Nationaal FondSpori Gehandicapten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 11