..Zustersteden" te gast in Middelburg Veel belangstelling kleinvee- tentoonstelling in Westdorpe Vliegveldsubsidie opnieuw in raad Middelburg Vlamingen vegen gat aan herstructurering EHBO-ploegcn Steen en in de prijzen Mechelse herder James kampioen van Zeeland '75 RECREATIE- BOS BIJ KWADE1AMME INTERNA TIONALE MONUMENTEN BIJEENKOMST Aanvaring op zee streek Droog Politierapport In zeeland Overleden na ongeval Bedrijf failliet: 33 man op straat Tachtigste beker voor Soethaert LI#;? DE STEM VAN MAANDAG 20 OKTOBER (Van een onzer verslaggevers) MI DDE LBUFG - Burgemees ter en Wethouders van de ge meente Middelburg hebben be- v loten de subsidiering van het heeveld Midden-Zeeland voor de tweede keer in de gemeente raad aan de orde te stellen Eer der dit jaar namelijk heelt de Middelburgse raad een voorstel tot verdere subsidiering van dit vliegveld verworpen. De subsidiekwestie komt nu weer ter sprake in de raadsve/- adering van maandag 27 okto- erom 14.00 uur in het stadhuis. Een meerderheid in het Mid delburgse B. en W.-college is steeds voorstander geweest van subsidie aan het vliegveld Midden-Zeeland. Deze meer derheid zegt nu in haar voorstel elb terblijven met~ deze subsidie. dat Middelburg niet mag ach- ig a ibsu Aanleiding voor B. en W. deze zaak opnieuw in de raad aan de orde te stellen is het verzoek van het stichtingsbestuur van het vliegveld alsnog tot subsidie te besluiten. Dit verzoek werd ge daan omdat noch de rijksover heid noctf het Middenzeeuse be drijfsleven in het tekort van het vliegveld wensten bij te sprin gen. Hierdoor is de stichting Vliegveld Midden-Zeeland zoals bekend in een moeilijke positie terecht gekomen. B. en W. van Middelburg wil- HW Jaar een geven van 7650,- en voor de volgende jaren tot en met 1979 een gelijk bedrag met een indexering. In de begroting len het vliegveld dit Ja subsidie geven van 76 van 1975 en 1976 is echter met deze subsidie geen rekening meer gehouden. Hij kan echter worden bekostigd uit een hoger opbrengst van de leges, bouw vergunningen en uit de post on voorziene uitgaven van volgend jaar. De burgemeester van Folkestone onverhandigt burgemeester Wolters van Middelburg een herinne ringsgeschenk. (Van onze correspondent) GENT - Een 1500-tal perso nen. afkomstig uit Oost- en tVest-Vlaandcren heeft zater dag in de Gentse randgemeente Drongen betoogd tegen de voor genomen herstructurering van gemeenten. Zij stapten gedu rende twee uur door de voor naamste straten van de gemeen te. in een ordelijke manifestatie. De stoet werd geopend door vier dames, die helemaal in het zwart waren gekleed. Verder droegen de deelnemers slogans, die geen twijfel lieten over hun mening aangaande de in België voorgenomen gemeentelijke herindeling. Veelzeggend zijn: „Geen koehandel: wij grazen niet op Gentse meersen", wat afkomstig was van Drongen, die bij Gent zal worden ingedeeld en: ..wij vagen ons gat aan de urote stad", wat dan van West- Vlaamse inspiratie was. Voor aleer de manifestatie een einde nam, werden de deelnemers nog aangezet niet in te stemmen met (li herstructureringsplannen. Wanneer de samenvoegingen toch een feit zouden worden, dan zullen wij het administra tief verzet zover drijven, dat wij geen kiezerslijsten zullen opstu ren, zodat volgend jaar de ge meentelijke verkiezingen on mogelijk worden", zei een spre ker. Zaterdag had tezelfdertijd nog een betoging plaats in het zuiden van Oost-Vlaanderen. Deze was gericht tegen de ge plande aanleg van een nieuwe autoweg door deze streek, waar veel vruchtbare landbouwgrond aanwezig is. Het was een erg lange stoet, waarbij de deelne mers zich verplaatsten met landbouwtrekkers, auto's en fietsen. ooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door liet KNMI op zondag om 18.0(1 uur: aanhoudend droog met enkele opklaringen. Vrij koud. Weers vooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren 'on: 2 tot 10. Min. temp.: om streeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 10. Min temp.: om streeks 5 graden. Max temp.: omstreeeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Hoogwater Morgen, dinsdag 21 okt. Bergen op Zoom 4.23 en 16.32 Hansweert 3.33 en 15.311 Terneuzen 2.55 en 14.58. Vlissingen 2.20 en 14.27 Wemeldinge 4.14 en 16.23 'i (Van een onzer verslaggevers) j UTRECHT - üe EHBO- I ploegen van Kloosterzande en St-Jansteen zijn zaterdag in Utrecht respectievelijk vijfde en i zesde geworden tijdens de fina- lewedstrijden tussen de 18 dis- trictswinnaars van de katho lieke nationale bond voor EH BO. De ploegen van Klooster zande en St. Jansteen vielen daarmee nog net binnen de prij zen. De EHBO-ers van Kloos terzande ontvingen een door het Wit Gele Kruis geschonken me daille. De ploeg uit St. Jansteen kreeg een medaille die door het hoofdbestuur van het Rode Kruis ter beschikking was ge steld. De ploegen, die uit drie perso nen bestonden moesten ongeval len tijdens een zaalvoetbal- en wielerwedstrijd behandelen. Tussendoor stond een diagnose test op het programma. De eerste zes prijzen vielen als volgt: 1Blaricum 623 punten. 2. Wateringen 618, 3. Roggel 615, 4. Vogelenzang 611,5. Klooster zande 605, en 6 St. Jansteen 603. OOSTBURG - Zaterdagmid dag is in de fotozaak van de heer De M. in de Burchtstraat een fo totoestel Eujica met een waarde van 1.693,- ontvreemd. In de winkel bevonden zich een aantal klanten. Toen deze allemaal ge holpen en verdwenen waren, .werd de vermissing geconsta teerd. Onmiddellijk werd alarm geslagen. Door de rijkspolitic wordt een onderzoek ingesteld. MIDDELBURG - Zaterdaga vond om 23.00 uur ontstond een vechtpartij tussen de 19-jarige F. N. S., de 17-jarige J. A., be iden uit Veere, en T. v. d. W. uit Middelburg en G. P. eveneens uit Veere. De vier jongelui ont moetten elkaar in een bar op het Plein 1940. waar ze een oude vete gingen beslechten op straat. Er vielen rake klappen, waar door E. N. S. een hoofdwond op liep. Toen hij vluchtte met zijn auto. werd de ruit van zijn auto ingegooid. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. WISSEKERKE - Zaterdag middag stond een auto die later is doorgereden en dus onbekend is gebleven, stil op de kruising Hovijn tussen Geersdijk en Wis- sekerke. Een personenauto, be stuurd door G. V. uit Wissekerke stopte om te kijken wat de voor hem staande auto deed, waarna G. V. naar links afsloeg. Hier door bemerkte hij de persone nauto. bestuurd door D. R. uit Rotterdam niet op, zodat een botsing volgde. De inzittenden van de personenauto van G. V. kwamen met de schrik vrij. De bestuurder D. R. werd lichtge wond. Zijn echtgenote liep een gebroken sleutelbeen op, een zoontje werd lichtgewond en een dochtertje liep smiwonden in het gezicht op. Beide auto's waren total-loss. SLUISKIL - Op de rijksweg Terncuzen/Sas van Gent zijn een personenauto, bestuurd door L. M. D. uit Sluiskil en een trekker, bestuurd door A. D. uit Hoek, nabij Sluiskil-brug met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de trekker werd \an zijn zitplaats geslingerd. Zijn voertuig kwam in het ka naal terecht. Het ongeluk gebe urde, toen de bestuurder van de I personenauto, bij het inhalen van de trekker, plotseling moest uitwijken voor een tegenligger en daardoor tegen de trekker botste. Er wercl niemand wond. (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG - ln het kader van het Europees Mo numentenjaar vond afgelo pen zaterdag in Middelburg een internationale bijeen komst plaats in het stadhuis. Het initiatief voor deze bij eenkomst was uitgegaan van het Middelburgse gemeente bestuur. Op bezoek in de Zeeuwse hoofdstad waren de gemeente bestuurders van het Belgische Vilvoorde en het Engelse Fol kestone, beide zustersteden van Middelburg. Mr. dr. NT Bolkestein, voorzit ter van het dagelijks bestuur van het Nationaal Comité Monu mentenjaar 1975, hield een in leiding over het onderwerp: „Europees initiatief - nationaal beleid'Hij belichtte daarin met name de Nederlandse aanpak van het monumentenbeleid. Hij wees er onder meer op,dat onderhoud van een monument helaas niet verplicht is. De sub sidiëring van ae restauratie en het behoud van monumenten noemde de heer Bolkestein nogal ingewikkeld en daarom ook gevaarlijk. Want slechts weinige instanties hadden een deskundig apparaat tot hun be schikking inzake monumenten. Ook het feit, dat wel uit vijf ver schillende bronnen subsidie voor restauraties kon worden verkregen, bracht de nodige ri sico's met zich mee, vond de heer Bolkestein. Zn kijkt bijvoorbe eld het ministerie van Sociale Zaken alleen naar de werkgele genheid in de stad of streek en niet naar de urgentie van de res tauratie. Door de burgemeesters van de dne gemeenten werden gele genheidstoespraken gehouden. Bovendien werden geschenken uitgewisseld. De bijeenkomst in Middelburg werd opgeluisterd door het jeugdensemble van de Zeeuwse Muziekschool onder leidmg van de heer Van Soest. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is voor Zeebrugge het Liberiaanse vrachtschip Iliade in aanvaring gekomen met de Joegoslavische 12.317 b.r.t. metende tanker Ribnica, dat geladen met zware olie (fuel oil) vertrok naar New York. De Ribnica is met zware schade aan de bovenbouw op ei gen kracht naar de rede van Vlissingen gevaren, waar verder wordt bepaald wat er mot het schip moet gebeuren. ge- TERNEUZEN - Op het kruis punt Parallelweg - Axelsestraat en de Frederik van Eedenstraat te Terneuzen verleende de fiet ser, E. H. R. uit Terneuzen geen voorrang aan een gebroken- wit-kleurige personenauto van Amerikaans type en naar achter afhellend dak, waarvan de be stuurder, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, doorreed. R. werd licht gewond en ter observatie naar het Julia- naziekenhuis gebracht, van waar hij naar huis terug kon ke ren. De Terneuzense gemeente politie verzoekt ieder, die ge tuige is geweest van dit ongeluk, zich met haar (tel. 01150-4151) in verbinding te stellen. SAS VAN GENT - De 65- jarige heer I. L. B. uit Zclzate (B.) die aan de Molenkreek nabij Westdorpe zat te vissen, is plot seling onwel geworden en ter plaatse overleden. Dokter F. Puijlaert uit Sas van Gent, liet het stoffelijk overschot naar het Elisabethziekenhuis te Sluiskil overbrengen. IJZEND 1JKE Door de rijks politie is proces-verbaal opge maakt tegen W. .1. H. O. uit Eindhoven wegens het storten van vuil in een sloot. O. had nl. in i een sloot in de Ilcnricuspolder twee autobanden, wielen en vel- gen gedeponeerd. Het onderdeel dressuur op het oefenterrein in Clinge (Van onze correspondent) CLINGE - Op het oefenter rein langs de Bisschoppend- reef te Clinge zijn de indivi duele kampioenschappen ge houden van de leden van de po litiehondenverenigingen uit de provincie Zeeland. In totaal hadden een vijftal leden voor deze kampioenschappen inge schreven. Zowel voor de middag als 's namiddags heerste er in de na bijheid van het oefenterrein een grote drukte. Tijdens de keuringen werden de loten verkocht voor een snelloterij die bijzonder in trek bleek te zijn. 's Avonds werden de prijzen uitgereikt in het bomvolle café van C. Weemaes. De voorzitter van de Zeeuwse verenigingen, D. Minderhoud uit Souburg, was vol lof over de organisatie van deze dag. Alles had een keurig verloop en er was geen enkele stagna tie. De afdeling Saeftinge kan trots zijn op deze kampioen schappen. Keurmeesters en pakwerkers hebben buiten gewoon goed samengewerkt. Financieel was deze dag ook geslaagd, wat voor het provin ciaal bestuur een grote mee valler was. Keurmeester P. van Soldt uit Scheveningen reikte de prijzen uit die bestonden uit bekers en standaards. Samen met zijn collega J. Franken uit Delft en D. Minderhoud uit Souburg hadden ze een gewel dig sportieve middag. Vooral de pakwerkers P. Ferket en Th. van Troost werkten schitte rend mee aan het welslagen van deze dag. Zij kregen als herinnering een sierlepel aan geboden. En wat de honden betreft: ze hebben getoond, dat in Zeeland honden van klasse zitten. De uitslag was als volgt: 1. J. Cappon uil Middelburg met de Mechelse herder James 323 pnt. Hij kreeg hiervoor de be ker en de wisselbeker; 2. H. Buijze uit Middelburg met bouvier Juno 299,5 pnt., 3. P. Schipper, Koudekerke met bouvier Brinda 286 pnt., 4. W. v.d. Veeken, Clinge met Hol landse herder Mirza 258 pnt. Hij kreeg de Dora-wisselbeker voor het hoogste aantal punten in de afdeling stelwerk. 5. W. Café, Sluiskil met Mechelse herder Thor 215 pnt. BERGEN OP ZOOM Roxy Theater - Inpikken en wegwezen, 14 j. Luxortheater - 20 u.: The great dictator, 14 j. Etcetera, Molstraat 10a, Henk Potters exposeert schilderijen en aquarellen. Geopend: dag. 13.30-17.00 uur, vrij. ook 19.00-21.00 uur. Zat en zond. 13.30-18.00 uur (t.m. 30 okt.) Openbare bibliotheek Ensraus, Hofstraat 2a, Expositie „Van eencellige tot vis op postzegels". Geopend dinsdag t.m. vrijdag van 13.00-17.00 uur, woensdag en vrijdag ook van 19.00-21.00 uur, zaterdag van 10.00-12.00 uur. Het Markiezenhof - Expo sitie ter gelegenheid van de ope- (Van onze correspondent) OUDELANDE De gemeente Borselc heeft plannen om een „recreatiebos" aan te leggen in de buurt van de Zwaakse Weel bij Kwadendamme. Wethouder P. Peters zei dat op de deze week gehouden hoorzitting van het gemeentebestuur in Oudelande. Behalve de aanplant van groen zou er op dat terrein ook plaats moeten komen voor Het beoefenen van verschillende sporten. Bij dat recreatiebos zou dan ook het tweede zwembad van de gemeente Borsele moeten komen Wanneer het plan verwezen lijkt wordt is nog niet bekend. Ten eerste is er nog geen geld voor en ook de grond is nog niet beschikbaar. Wel vertelde we thouder Jansen, die de zieke burgemeester G.H.E.M. van Waes verving, dat de gemeente gronden in eigendom heeft in de buurt. Maar die moeten eerst pachtvrij worden gemaakt. Wethouder Jansen vertelde verdef nog dat er een nieuw be stemmingsplannetje voor Oude lande in de maak is bij de Ove- zandse Weg. In dat plan is plaats voor de bouw van twaalf nieuwe huizen in de particuliere sector. Als resultaat van de hoorzit ting krijgt de historische klap bank van Oudelande waar schijnlijk een opknapbeurt. Het gemeentebestuur moest horen van één van de inwoners, dat „de klapbank niet meer om op te zit ten is, omdat de mensen bijna hun broek eraan kapotscheu- ren". De klapbank schijnt erg in trek te zijn bij de reizigers van de stoomtram Goes-Borssele, die daar dan ook de nodige afval achterlaten. Het gemeentebes tuur zegde toe volgend jaar voor vuilnisemmers te zorgen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - De 60-jarige Bre- danaar Th. Dekkers is vrijdaga vond in het Diaconessenzieken- huis in Breda overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat op vrijdag 26 september plaats vond op rijksweg 61 onder IJ- zendijke. De auto, waarin de heer Dek kers zat, kwam toen bij een in haalmanoeuvre frontaal m bot sing met een vrachtauto. De heer Dekkers zat naast de bestuur der, die bij het ongeluk op slag werd gedood. ning Schelde-Rijnverbinding. Geopend maandag t.m. zondag van 14.00-17.00 uur (t.m. 25 ok tober). GOES Grand - 20 u. Inpikken en wegwezen, 14 j. Museum voor Z.- en N.- Beveland - 20 u.: lezing over „Mattheus Smallegange en zijn Cronijk van Zeeland" HULST Den Dullaert - Expositie over het „Jaar van de vrouw" be staande uit affiches en foto's, posters en boeken. Geopend: ma., di., woe., vrij. en zat. 10.00-12.00 en 13.00-17.30 uur, ma. en vrijd. ook 19.00-23.00 uur. (t.m. 25 okt.) KAPELLEBRUG Zaal Fabie - 14.30 u. Kermis- schieting. 20 u.: Bal m.m.v. Ben Cramer. MIDDELBURG Citytheater - 20 u.: De Peet- vader II. Waterschap Walcheren - 20.15 u.: lezing door Jacques Juillet. Alliance Franpaise. Vleeshal - Expositie beel dende kunst van de laatste ja ren, met nadruk op concept kunst, fotokunst, video, mailart. body-art en publikaties t.m. 20 okt. Zeeuwsch Kunstenaars Centrum - Lange Noordstraat 55, expositie J. van Schagen „Beeld of teken?". Geopend dinsdag t.m. zaterdag t.m. 12 december. OOSTBURG Ledeltheater - 20 u.: Flossie, venus uit Zweden, 18 j. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal): 20.15 u. Zes-landenserie, Programma Handel, Bach, Marcello en Tsjaikowski. SAS VAN GENT Galerie Uilenspiegel - Jan Haas exposeert grafiek en teke ningen. Geopend dagelijks van 9.00-12.00 en 13.30-18.00 uur (t.m. 26 okt.). TERNEUZEN Luxortheater - 20 u.: Moord in de Oriënt Expres, a l. Koffiehuis Artikof - Boetseer en schilderkunst van de Terneu zense Freddy Dehulsters- Regeko. Geopend ma. t.m. zat. 9.30-18.00 uur. op vrijd. tot 22.00 uur (t.m. 31 okt.). VLISSINGEN Alhambra - 20 u.De Peetva der II, 14 j. ANTWERPEN Kon Ned. Schouwburg 20 u.: De Pantypikker. VLISSINGEN (ANP) - üe scheepsreparatie- en construc tiewerkplaats Macon in Vlissingen-Oost gaat sluiten. De rechtbank in Middelburg heeft het bedrijf met 33 personeelsle den, failliet verklaard. Macon verkeerde in een zoda nig slechte financiële positie, dat er zelfs geen geld was voor het uitbetalen van de lonen over oktober. „De meeste werkne mers, voornamelijk metaalar beiders, kunnen bij andere be drijven in Vlissingen-Oost wor den geplaatst. Het bedrijf werd drie jaar ge leden opgericht. Door de terug gang in de conjunctuur en de oliecrisis verminderde de order portefeuille zodanig, dat aan een laillisement niet meer kon worden ontkomen, aldus de di rectie. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE - Onder grote belangstelling heeft de klein- veevereniging Westdorpe en omstreken voor de 18e maal de provinciale tentoonstelling van kleinvee gehouden. In vereni gingsgebouw Concordia hebben van vrijdagavond tot en met zondagmiddag veel belangstel lenden dc 145 konijnen, 43 kip pen en 48 sierduiven die waren ingezonden, bekeken. Vrijdagavond opende burge meester drs. W. Dusarduijn de tentoonstelling. Hierbij over handigde hij de heer R. Soe thaert uit Westdorpe, die met zijn kleurdwerg het mooiste ko- Eén van de deelnemers aan de kleinveekeuring. nijn van de inzending bezat, een beker. Het was voor de heer Soe thaert de 80e beker die hij nu al in zijn 21-jarige carrière als ko nijnenfokker in ontvangst mocht nemen. Burgemeester Dusarduijn sprak zijn waarde ring uit voor de medewerkers die zoveel werk verzet hadden om de tentoonstelling te doen slagen. Blijkens uitlatingen van zo wel de heer Soethaert als van de heer M.J. Verhelst (secretaris van Westdorpe e.o.) had de ten toonstelling een nog groter suc ces geworden als die in decem ber gehouden zou zijn. „Dan is de conditie van de die ren nog beter en zou het aantal inzendingen nog hoger zijn ge weest", aldus de heer Verhelst. De voornaamste uitslagen van de provinciale tentoonstelling waren als volgt: Algemeen kampioen konij nen: een kleurdwergkonijn van R. Soethaert, Westdorpe, 2e: Tan van Ridderhof-Dekker, Gapinge. Mooiste konijn mid denrassen: Alaska van J. Block, Axel, mooiste konijn kleine ras sen: Tan van Ridderhof-Dekker, Gapinge, mooiste konijn dwer grassen: kleurdwerg van R. Soe thaert, Westdorpe. Grote hoen ders: kampioen A. van Voorde Zingen (B) met Austra-Lorp. Dwerghoenders: kampioen H. van Doorn, Middelburg met oud-Engelse vechtkriel. Sier duiven: G.P. Smit, Retranche- ment met vedervoetige Saski- sche kropper, mooiste sierduif op één na: J. Dhert, Westdorpe met blauwe schoonheidspost duif. 1

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3