Buitenlands schoolreisje is niet bij ieder geliefd Bijna geen werk voor kleuterleidsters [L^Crü zeeuws WELDRA POEZIE PER TELEFOON IN BELGIE cjrenslart§| contact Record koorts in de Kanaalzone Vreemdelingen in vriendenkring Doe, Schippers negeren verbod ETI-ANALYSE ARBEIDSMARKT Van Doorn en Schaefer vandaag in Middelburg TRIEST DEZE WEEK IN VRIJ NEDERLAND De cadeaus van Zwolsman; Bibeb en Guus Vleugel LOSSE NUMMERS f200 OVERAL VERKRIJGBAAR MX Wisselvallig Protest tegen belasting op Belgische kinderbijslag E&L geeft toe... E&L Equity Law Vlis sings gat snel dicht Globaal Analyse Ontmoetings dag Raad van Kerken Werkloosheid in kanaalzone gestegen achter schippers DE STEM VAN DONDERDAG 16 OKTOBER (Van een onzer verslaggevers) BREDA - Schoolreisjes naar het buitenland zijn „in". Deze week bijvoorbeeld, gaan de ze venhonderd leerlingen van het Moller-Lyceum in Bergen op Zoom op excursie naar Parijs en Londen. Naar schatting maken jaarlijks zo'n vijftigduizend middelbare scholieren een buitenland-trip in schoolver band. Niet iedereen is gelukkig met deze ontwikkeling. Inspecteur Rijk van het mid delbaar en voorbereidend we tenschappelijk onderwijs in Zeeland en Noord-Brabant: „Kinderen gaan tegenwoordig 'toch al veel meer dan vroeger op reis met hun ouders. Ze hebben dan ruimschoots de gelegenheid cultuur op te doen. Ik acht het beslist niet noodzakelijk, dat zo iets ten koste gaat van veel geld, tijd en inspanning en nog eens onder schooltijd". De heer O. Knoppers, adjunct-directeur van de RQ, een stichting voor educatieve reizen in Den Haag welke - naar zijn schatting - ongeveer een derde deel van de groepsreizen naar het buitenland verzorgt, vindt het jammer dat de reizen nauwelijks benut worden in het onderwijspakket. „Meestal blijft het bij een paar dagen uit. Het schort dikwijks aan voorbereidingen en begelei ding. De begeleidende leraren kunnen daar veel aan doen", al dus de heer Knoppers. Naar zijn zeggen berekent de school altijd een hogere prijs voor zo'n reis dan deze in werke lijkheid kost. RQ rekende vorig jaar 170,- per persoon. Uit de hogere prijs die de school oplegt, worden de reiskosten van de le raren betaald. De heer Knoppers ziet op het gebied van de buitenlandse reis jes een „sneeuwbaleffect"„Wat de ene school doet, moet de an der ineens ook". Soms nemen de kinderen een vakantiebaantje om de reizen zelf voor een deel te kunnen betalen. Rector Kuiper van de rijksscholengemeen schap in Middelburg ziet daarin een moeilijkheid voor de toe komst: „De toenemende werk loosheid maakt het de kinderen moeilijk er aan baantjes te ko men". Er is een algemeen vermoeden dat de prijs van een buitelands schoolreisje in tal van betrokken gezinnen tot moeilijke situaties leidt. Soms komt bij de school directies kritiek binnen. Maar minder draagkrachtige ouders houden meestal naar buiten hun mond, laten hun kind toch mee gaan en knopen op een of andere manier de eindjes aan elkaar. Dat het in schoolverband op stap gaan ook goedkoper kan blijkt bijvoorbeeld bij de rijks scholengemeenschap in Breda. Hier houdt men elk jaar drie daagse kampen, en werkweken. Dit jaar gaan de hoogste klassen van mavo, havo en atheneum een onderzoek instellen naar het verkeer in Utrecht. De leerlin gen slapen dan in jeugdherber gen. De kosten zijn ongeveer ze ventig gulden. (ADVERTENTIE) Vrij Nederland opent deze week op nieuw met een aflevering van 'de Zwolsman-Connection'. De cadeaus waarmee hij een aantal prominente vaderlanders (Matser, Schmelzer, Mellema. Beernink) aan zich bond./Bibeb in uitvoerig interview met tekstschrijver Guus Vleugel: 'We barsten van de psychische nood om dat we niet tegen een beetje vrijheid kunnen./'Wat willen de economen nu eigenlijk?' Het gekrakeel rond de miljoenennota voor leken verklaard. Televisiemaker Gied Jaspars in een interview: 'De Nederlandse TV is reddeloos verloren ./Algemene Be schouwingen: de terugkeer van An- driessen./De aardigste broodschrij vers van de wereld: verslag van een congres vol crime- writers ./Reportage: 'Het is voor een werkgever in Frankrijk makkelijker een arbeider dood te maken dan een konijn te schieten'./Film op TV ./In Memoriam Nicholas Tomalin./Pey- ton Place in Haaksbergen. j computerende leien' krarUen woordigen ma'"B VB"egen- gezond. naarn ,er?»rt. Dat i. j Zond om naast uw rf00k 9e* krant een onSk .da9e'Ükse als Vrij /UarfL k®''lk blad I Onafhankelijk? Waf lezen- I Zie de advertent^ da,? "eek op dele ol 'L ""'S'nde ^asr een VN. Of koop Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Aanhoudend wisselvallig. Weinig verandering in tempera tuur. Voor vrijdag: aantal uren zon 0 tot 5, min. temp. omstreeks 6 graden, max. temp. omstreeks 12 graden, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon 0 tot 5, min. temp. omstreeks 6 graden, max. temp. omstreeks 11 graden, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. waterstanden Konstanz 332 min 3, Rhein- felden 217 min 5, Plittersdorf 360 min 3, Maxau 415 min 3, Plochingen 135 min 3, Mann heim 229 min 1, Steinbaeh 122 plus 4, Mainz 244 plus 2, Bingen 117 plus 1, Kaub 157 plus 4, Trier 233 plus 1, Koblenz 155 plus 5, Keulen 112 onv., Ruhrort 258 min 6, Lobith 884 min 6, Pannerdense Kop 861 min 7, Nijmegen 686 min 5, IJsselkop 825 min 1, Eefde Ussel 350 onv., Deventer 226 min 2, Katerveer-Spooldersluis 12 min 3, Monsin 5438 plus 6, Borgha ren 3825 plus 13, Belfeld 1087 plus 4, Grave beneden de sluis 49? plus 1. Tijdens laagwater is de wa terdiepte tussen Vreeswijk en Krimpen aan de Lek tijdelijk minder dan 300. Morgen, vrijdag 17 oktober Bergen op Zoom 2.00 en 14.19 Hansweert 1.07 en 13.20 Terneuzen 0.37 en 12.47 Vhssingen 0.06 en 12.20 Wemeldinge 1.51 en 14.10 UTRECHT - De Nederlandse Bond van Middelbaar en Hoger Personeel, de N.B.T., vindt het onjuist, dat in Nederland wo nende werknemers, die in België werken en daar onder meer kin derbijslag ontvangen, in ons land belasting moeten betalen over de bijslag. In het omgekeerde geval is bij onze Zuiderburen de Neder landse kinderbijslag niet be lastbaar, aldus de N.B.T.. De bond ontving over dit pro bleem de laatste tijd nogal wat klachten van leden. In brieven aan de regering en de directeur-generaal der belas tingen vraagt de bond om maat regelen, die deze moeilijkheden uit de wereld helpen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Vandaag (donderdag 16 oktober) brengen CRM-minister Van Doorn, staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting en leden van de vaste Tweede- Kamercommissies van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening en Cultuur een bezoek aan Middelburg. Het bezoek aan Middelburg vormt een onderdeel van een tweedaags werkbezoek aan di verse plaatsen in Nederland. Het gezelschap krijgt in Mid delburg de film „Middelburg- monumentenstad" te zien, waarna wethouder W. Baars van openbare werken een toelich ting zal geven op het monumen tenbeleid. Vervolgens maakt het gezelschap een wandeling door de Zeeuwse hoofdstad. Na Middelburg vertrekt het gezelschap naar Tilburg. (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG - Van elke lichting eerstejaars leerlin gen in de komende jaren op de twee opleidingen voor kleuterleidsters in Zeeland tesamen, zullet^zo'n 75 tot 85 leerlingen binnen vijf jaar na hun afstuderen ook werke lijk een betrekking als kleu terleidster in de provincie kunnen bemachtigen. Dit is de voorzichtige konklu- sie van het Economisch- Technologisch instituut (ETI) voor Zeeland op grond van een nadere analyse van de Zeeuwse arbeidsmarkt voor kleuterleid sters. Het ETI heeft een raming ge maakt van vraag en aanbod van kleuterleidsters in Zeeland. Daarbij heeft het instituut twee soorten modellen ontwikkeld. Een model, dat uitgaat van de huidige kleuterschaal, en een model dat uitgaat van een ver dere schaalverlaging van het aantal kleuters per leidster. Een verdere schaalverlaging in de komende jaren biedt voor de werkgelegenheid van kleu terleidsters in Zeeland weinig of geen soelaas. Oorzaak hiervan is het grote aantal kleine kleuter scholen in de provincie. dat 90% van haar winst naar haar kliénten gaat die daar recht op hebben. Heeft u al een levensverzekering bij E&L? I De goede verzekeringadviseur i kent E&L. Als de beste. Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* VLISSINGEN - Vlissingen hoeft het komend stormseizoen niet te vrezen. Het grote gat, dat op dit moment nog in de Boule vard De Ruijter gaapt, zal over twee weken gesloten zijn. Dit zegt Ir. H. Visser, hoofd techni sche dienst van het waterschap Walcheren. Het waterschap is op het mo ment bezig met aan de dijk in het kader van het op deltahoogte brengen van de zeewering langs de Westerschelde. Daartoe moest een duiker uit het dijkli- chaam worden verwijderd. De gemeente Vlissingen heeft verschillende keren bij het wa terschap Walcheren aangedron gen op versnelde afwerking van de werkzaamheden. De be staande situatie, met het storm seizoen voor de deur, achtte het onaanvaardbaar. Het waterschap heeft nu de sloop van de duiker gestaakt en heeft alleen het dak ervan ver wijderd. Men is nu begonnen met de zaak vol te storten met zand. Ir. Visser verwacht dat het gat, dat ruim 100 vierkante me ter beslaat, vele meters diep is en vlak tegen de zee ligt, binnen twee weken gedicht zal zijn. Tijdens een vergadering van de bejaarden biljartvereniging Mimosa in buurthuis Keyenburg heeft het bestuur besloten de strijd om de door De Stem geschon ken wisselbeker op korte ter mijn aan te binden. Men wil proberen de competitie in be gin december af te ronden, zo dat de prijsuitreiking kan sa menvallen met het traditioneli sinterklaasfeest van Mimosa Het ETI heeft globaai bere kend, dat in 1975 in totaal 104 geslaagde kleuterleidsters op de arbeidsmarkt komen, in 1976 in totaal 77 en in 1977 in totaal 88. Daar staat tot 1982 een duidelijk lagere behoefte aan kleuterleid sters in Zeeland tegenover. Die behoefte aan afgestudeerden voor een aanstelling wordt door het ETI geraamd op 56 in de pe riode 1975-1980, op 46 in de pe riode 1976-1981 en op 40 in de periode 1977-1982. Het over schot bedraagt dan achtereen volgens 48,31 en 48. Gaat men echter uit van een verdergaande schaalverlaging van het aantal kleuters per leid ster, dan ziet de behoefte aan af gestudeerde kleuterleidsters voor een aanstelling er als volgt uit: 60 voor de periode 1975- 1980, 50 voor de periode 1976- 1981 en 49 voor de periode 1977-1982. Het overschot aan aanbod blijft dan achtereenvol gens nog altijd 44,27 en 39. Het ETI heeft zich bij haar analyse van de Zeeuwse situatie laten leiden door een publikatie van de commissie prognose KBO. Mede door gebrek aan re gionale gegevens heeft het ETI gebruik gemaakt van landelijke gegevens. „Daarom moeten de uitkomsten van de analyse met voorzichtigheid worden gehan teerd en hebben ze een globaal karakter", aldus het ETI. Duide-' lijk is in elk geval wel geworden, dat de vooruitzichten op een baan voor kleuterleidsters de eerstkomende jaren in Zeeland niet bepaald gunstig zijn. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De Provinciale Raad van Kerken in Zeeland houdt dit jaar de jaarlijkse ontmoetings dag op zaterdag 1 november in de Goede Herder in Terneuzen. Centraal staat het onderwerp van de vergadering van de We reldraad van Kerken, (23 okto ber tot 10 december) in het Afri kaanse Nairobi „Jezus Cristus bevrijdt en verenigt". 1 y UnV Wie in België behoefte heeft aan poëtische ontboezemingen behoeft binnenkort daarvoor alleen maar de telefoon te pakken en een speciaal num mer te draaien. Het idee om gedichten per telefoon te dis tribueren komt van Guido Lauwaert, de man van de be rucht geworden Nacht van de Poëzie van Kortrijk. Het financiële debacle van dat Kortrijkse evenement weerhield Guido niet om nieuwe plannen te bedenken. Wat kunst betreft wil hij op 6 december een Sinterklaasvei ling houden en nekele weken daarna denkt hij de poëzie- telefoonlijn te kunnen open stellen. Die poëzielijn is volgens Guido niet zo'n erg originele zaak, want in diverse andere landen kan men daarvoor ook Jean-Marie Vandamme uit Proven keek onlangs op een zaterdagmiddag bijzonder triest toen hij op het Noord zeestrand, westelijk gan Oost- duinkerke zijn auto in de gol ven zag verdwijnen. Dat gebe urde na een fijn dagje vissen met zijn boot op de Noordzee. Na die vispartij voer hij met zijn boot op het strand om de boot weer op het droge te kun nen trekken. Dat lukte echter niet best en daarom ging de visser zijn auto halen in de hoop dat wat niet met man kracht lukte met zovele paar- dekrachten wel zou gaan. De boot werd vastgemaakt aan de wagen, Vandamme ging achter het stuur zitten maar door de vloed kwam het water zo snel opzetten dat er van het slepen van de schuit niets te recht kwam en Vandamme er niet meer in slaagde om zijn auto weg te rijden. Langzaam maar zeker liep de hele auto onder water en toen de brand weer van Nieuwpoort ten to nele verscheen stond de auto al tweehonderd meter in het wa ter. Van die auto was maar weinig meer te zien want al leen de radio-antenne stak nog boven water uit. Een kikvors man moest eraan te pas komen om een kabel aan de auto vast te maken zodat auto en boot uit het water gehaald konden worden. al aan de telefoon gaan han gen. Het Belgische ministerie heeft reeds toestemming gege ven om het idee uit te voeren en de onderhandelingen over de opzet en organisatie zijn in volle gang. Als alles doorgaat kan het gedichtennummer alleen nog maar in de zone Kortrijk wor den gedraaid. Guido hoopt dat binnen vijf jaar dit nummer wordt opgenomen in de serie van de negenhonderd (num mers, die in België gratis ge draaid kunnen worden), zodat niemand er meer voor behoeft te betalen en niet alleen de Kortrijkzanen tot de bevoor rechten zullen behoren. Vol gens Guido moet de zaak zo worden opgezet dat men na het draaien van het poëzienum mer een gedicht hoort, waar van de tekst zoveel mogelijk aan het actuele wereldgebeu ren is aangepast. Met de veiling van 6 decem ber wil Guido bereiken dat het werk van jonge kunstenaars eens voldoende belangstelling krijgt en - wat misschien nog belangrijker is - mogelijk ook wordt verkocht. Naast het houden van die veiling denkt de stuntman ook aan een stripbeurs. Tevens heeft hij al plannen klaar voor de vol gende Nacht van de Poëzie. Hij wil die laten beginnen met een voetbalmatch tussen journa listen en artiesten en de bis schop van Brugge zou dan de aftrap moeten verrichten. i De virus van de recordjage- rij heeft ook in de Gentse Ka naalzone om zich heengegre- pen. Hier werd al gefietst op de hometrainer en er werd 24 uur petanque gespeeld, een spel dat in Vlaanderen uit Zuid- Frankrijk is komen overwaai en. Tijdens het komende wee keinde zijn de recordjagers weer erg actief. De twintigjarige Polly Par ker wil een record boeken door als disc-jockey zolang moge lijk plaatjes met praatjes aan elkaar te lijmen. Hij is dan te horen en te zien in Ons Huis op het Groenplein. Hij begint za terdagavond om negen uur en wil het draaien van platen met aanvullende tekst drie dagen volhouden. Om het uur mag hij tien minuten op adem komen. In dezelfde lokaliteit gaat later postbode Serbruyns trachten het 24-uur record op de home trainer scherper te stellen. De werkloosheid in de Gentse kanaalzone is van augustus 197 4 tot augustus 1975 met twintig procent gestegen. Dit vertelde burgemeester Van den Daele van Gent tijdens een bijeen komst van de Gentse zeevaart- belangen. Volgens de Gentse burgemeester is het aantrekken van meer bedrijven voor de ka naalzone de enige methode om aan die werkloosheid een einde te maken. In de Belgische grensge meente Zelzate wonen maar liefst 2000 vreemdelingen, mensen, die niet de Belgische nationaliteit hebben. Dat is voor dit dorp een enorm aan tal. Aan de opgang van die bui tenlanders is tot nog toe weinig gedaan. Tenminste niet als men on der integratie (het opnemen van die mensen in de samenle ving) meer verstaat dan het samen drinken van een pint in een van de vele tapperijen. De buitenlanders in Zelzate heb ben nu zelf maar besloten daar wat aan te doen en in dit ver band is opgericht de Interna tionale Vriendenkring Zelza te. De vereniging krijgt de me dewerking van het gemeente bestuur, hetgeen niet zo ver wonderlijk is, want burge meester L. Danschutter van Zelzate is er ere-voorzitter van geworden. Ook enkele autoch tonen (mensen uit de streek zelf) zitten in deze vereniging om de binding tussen nieuw komers en de bestaande be volking van Zelzate te garan deren. De voorzitter van de nieuwe club is een Italiaan en de drie secretarissen hebben een verschillende nationali teit. Een van die secretarissen komt uit Zelzate. De gemeenteraad van Doel is tijdens de laatste raadsvergade ring lief geweest voor de schip pers. Het voorstel van burge meester en schepenen om de vijftien jaar oude kaai- en sta pelrechten voor de binnen schippers met een derde te ver hogen, werd verworpen. Alleen het tarief voor de binnenschip pers, die in de haven van Doel komen overwinteren gaat wat omhoog. De dagprijzen voor jacht- en pleziervaartuigen werden echter verdubbeld. In Zelzate hebben binnen vaartschippers tijdens de blokkades van de laatste we- ken het verbod aan hun laars gelapt om te meren aan de enige kaai, die dicht bij het winkelcentrum van Zelzate ligt. De schippers en de ne ringdoenden in Zelzate zijn van mening dat dit verbod ei genlijk onzin is. Temeer omdat er in die kaai meerpalen staan. Over het al dan niet afmeren daar is al jarenlang strijd ge voerd. Toen daar nog schepen mochten afmeren wilde het gemeentebestuur van Zelzate dat er nog meer meerpalen kwamen. De administratie van het ministerie van openbare werken reageerde positief op een verzoek daartoe. Maar kort daarna werden de ver bodsborden geplaatst. Sinds dien hebben de middenstan ders alle mogelijke stappen gedaan om dat veranderd te krijgen. Twee jaar zwarte vlaggen uithangen, beleefde brieven, emotionele brieven en petities sturen, dat alles le verde niets op. „Onbegrijpe lijk", zeggen de bestuursleden van de handelaarsbond, „vooral omdat men toch weet hoe moeilijk wij het hebben, te meer omdat er door de ka- naalwerken bijna 500 wonin gen bij het kanaal zijn ver dwenen".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3