Volgende maand beslissing over hour drie kerncentrales Het vallend blad is NS te glad BEROEP REGERING ONTVOERDERS Schippers in Kanaalzone sturen Belgische vrachtauto's naar huis Gala Koffie meinhardt Lubbers houdt vol: Dreigement Herrema voet af te zetten Defensie deelt te veel dienstplichtigen in Grandioze show tegen Polen: 3-0 Financieel wanbeheer bij Stichting Cultuurspreiding Zeeland 5r Politie op dwaalspoor Protest tegen optreden mobiele eenheid: nu I Gironummer 1114111 •Even wachten Borssele VANDAAG Kalm Bescherming Vijftienhonderd jongens hoeven op 3 november niet op te komen NIETS DOEN Versoepeling Ruimte ADJUNCT-DIRECTEUR MOET WERKZAAMHEDEN STAKEN Van Agt komt spoedig met wetsontwerp stakingsrecht zóóó'n Me^ :hon. iels ia [pirecteur: Dr. W. A.J M. Harkx Joofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Kieuwstraat 9, Terneuren, teL (01150) - 79 20 Itar '.O geversmaatsehappü De Stem B.V. 'aerstiaat 16', Breda. DONDERDAG 16 OKTOBER 1975 27e jaargang No. 1979 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lubbers (Economische Za ken) houdt vast aan zijn op vatting dat de regering in no vember moet beslissen over de vraag of er drie nieuwe kerncentrales gebouwd moe ten worden. Hij heeft dit gistermiddag meegedeeld aan de kamer commissie voor Economische Zaken tijdens een gesprek over de onlangs verschenen nota s van de Gezondheids raad. de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrij- ven n de Commissie-Reac tor-Veiligheid betreffende oe risico's die kerncentrales met zich meebrengen. PvdA. PPR. Tvpg. >>sp er- I ARP wensen dat het kabinet nog even wacht met de be slissing over de bouw van de nieuwe centrales totdat er van diverse organisaties uit het land reacties op de drie ge noemde nota's zijn binnenge komen. Het ziet er echter naar uit, dat de beslissing toch in november genomen zal worden. De Kamer zal daar dan in februari over gaan debatteren. Als de beslissing van hel kabinet positief is en als dat besluit te vens de goedkeuring van de kamermeerderheid krijgt zal in de loop van het volgend jaar door het kabinet worden bekendgemaakt waar de nieuwe centrales gebouwd zouden kunnen worden. Als mogelijke vestigingsplaatsen zijn al genoemd de Maasvlak- le. c\ der rievopolcicrs, Borssele (waar al een cen trale slaat) en het Eemsha- vengebied. I OPKLARINGEN MET BUIEN Maximumteperatuur twaalf graden. STAD EN STREEK Inspecteur vindt dal scholen niet te ver op reis moeten gaan. Pagina 3 Huishoudschool De Leeuwtjes zet de bloemetjes buiten. Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Popzanger Peter Skellern hoopt op come-back. Pagina 11 BINNEN- EN BUITENLAND De boter wordt nu ock al gehalveerd. Pagina '3 Steun voor boseigenaren. Pagina 15 Brabants milieuleletoon hu al overbelast. Pagina 17 h SPORT Topzwemmen in Zeeland onmogelijk. Pagina 18 MERIJN Gaat bij PSV nu een lampje branden? (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN-SAS VAN GENT De groep schippers die gisteren de kanaalzone af stroopte op zoek naar Belgi sche vrachtauto's, probeerde tegelijkertijd ook een spelletje te spelen met de begeleidende politie-wagens. Zo gebeurde het op een ge geven moment dat bij West- dorpe op een kruissing van de traktaatweg Axel-Zelzate de schipperskaravaan zich in drieën splitste. Grote verwar ring alom. So-mmige auto's met schippers dwaalden zelf tot over de Belgische grens bij Zuiddorpe, een politiewagen als trouwe waakhond achter zich aan. Toen de groepen van vier auto's zich nog een keer splitste kon de Hermandad de zaak niet meer bemannen. Via veel omwegen kwam de hele club schippers en politie tens lotte in Axelse Sassing te recht, waar wachtende Belgi sche „camionneurs" onverrich- terzake huiswaarts werden ge stuurd. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De Neder landse Spoorwegen gaan bin nenkort proberen het euvel van de door vallende herfst bladeren glad geworden rails uit de wereld te helpen. Vo rig jaar veroorzaakten de bladeren soms vertragingen en het missen van aansluitin gen. Er staan nu twee proe ven op stapel. Dezer dagen ondergaan twintig snel op trekkende en snel remmende elektrische stoptreinen een kleine constructiewijziging. De machinist kan daarna door het indrukken van een knop met minder vermogen en dus langzamer weg rijden. De tweede proef, te gen het doorglijden op glad de rails bij het stoppen, wordt bij Harderwijk uitge voerd. Daar wordt een appa raatje aan de spoorstaaf be vestigd, dat er voor zorgt, dat elk wiel van een passe rende trein een klein penne tje indrukt, waardoor er een speciale „verruwende" vloei stof op de rails spuit die door de wielen 40 tot 50 meter wordt meegenomen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Onder het motto „Blijf maar in België" is een groep Nederlandse schip pers in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen gisteren beziggeweest om zoveel mo gelijk Belgische vrachtwagens leeg naar huis te sturen. Bij het Zuiderdok in Terneuzen waar de schippers ook in actie kwamen volgde een kort op treden van de zogenaamde mobiele eenheid, een politie afdeling speciaal getraind in rellenbestrijding. De schippers willen tegen dit optreden een klacht indienen. Zc hebben al een advocaat ingeschakeld. De Zeeuwse mobiele een heid zo'n twintig man sterk werd ingeschakeld nadat een tweetal havenbedrijven, de Hoop en De Meyer, om assis tentie van de politie hadden gevraagd. Bij deze twee be drijven is het al enkele dagen een dringen van Belgische wegvervoerders, die door de schippe.rssta>king gedwongen werden hun ladingen over de weg te transporteren. Met hun actie wilden de schippers het lossen op deze auto's stilleggen, niet uit soli dariteit met de Belgische col lega's, maar meer om het ver loop ra de gebeurtenissen in België wat te bespoedigen. Terwijl de groep schippers in het Zuiderdok bezig was de vrachtwagenchauffeurs te overtuigen om naar huis te gaan, kwam de inmiddels ge arriveerde mobiele eenheid compleet met wapenstokken, schilden en verdere reluitrus- ting, in actie. „Het zijn schof ten", zo luidde gisteren het commentaar van schippers woordvoerder H. Franssen, „zonder waarschuwing gingen ze met die stokken aan het steken". Hij zei verder blij te zijin dat de schippers kalm waren Een Belgische chauffeur wordt uit de cabine van zijn vrachtauto gehaald. Neder landse schippers verhinderden dat zijn auto geladen werd. gebleven. „Het wordt trou wens te gek als je voor je boterham vecht en dat je dan uiteengemept wordt", zo voeg de hij er nog aan toe. Samen vattend zei hij de actie wel geslaagd te vinden: „Het is leuk gelopen. Er zijn geen harde woorden of klappen met die chauffeurs gevallen. Negen van de tien gingen achter me keer terug naar België. En dan komt de politie erbij en dan krijg je zo'n toestand". Van de kant van de politie gaf korpschef E Huibregtsen gisteren een verklaring van het gebeurde: „Die bedrijven (Hoop en De Meyer, red.) heb ben om assistentie van de po litie gevraagd. Als een bedrijf dat vraagt dan krijgt het be scherming. Er is geen enkele wettelijke basis waarop schip pers het lossen van schepen kunnen stilleggen. We hebben al veel toegezegd. De Belgi sche schepen mogen ook niet meer lossen. Dat ze bezwaar maken tegen die mobiele een heid, dat wimpel ik af. Of ze nou met een helm op of in een zwembroek komen, het zijn agenten. Er is niet geslagen. Er is voorwaarts gegaan. Als zo'n groep gaat lopen dan loop je kans op een prik. Da's een kwestie van wandelen", (Var een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vijftienhon derd dienstplichtigen, die per 3 november zouden moeten opkomen, hebben bericht ge had dat zij niet zullen worden opgeroepen. Onder hen zijn jongelui die ln verband met hun achttien maanden dienst in het vooruit zicht hun baan lieten schieten, niet gingen studeren of geen studiebeurs aanvroegen. Ze mee aan urnvf^si- te'lcn of lieten, als ze daar een plaats hadden verkregen, deze schieten. „We hebben gewoon te veel mensen ingedeeld', aldus het commentaar van het ministerie van defensie. Er zijn vergis singen gemaakt door de men sen die de zaak indelen. Het zijn nare dingen, vooral omdat het zo kort dag is. Men kan natuurlijk in beroep gaan om te proberen alsnog in dienst te komen". Vo'gens defensie kan dit de partement niets doen om de gedupeerden te helpen bij het vinden vam werk of studie plaatsen. De vijftienhonderd dienst plichtigen ontvingen in augus tus een waarsehuwingsoproe- pine Op 8 oktober volgde de brief waarin werd medege deeld dat men op 3 november niet hoefde op te komen, maar tot buitengewoon dienstplichti ge werd bestemd. Dit betekent dat men alleen oproepbaar is in tijd van oorlog, oorlogsge vaar of in andere bijzondere omstand'i ghe den. Het Centraal Bureau Aanmel ding en Plaatsing voor studen ten aan universiteiten en ho gescholen zegt desgevraagd dat iemand die aan een uni ve-siteit is ingeloot zijn plaats niet verliest als hij in dienst gaat Zijn plaats wordt gedu rende de tijd dat hij zijn dienstplicht vervult wél ge bruikt. Dat houdt in, aldus het CBAP. dat degenen onder de vijftienhonderd jongelui die waren „ingeloot" pas volgend jaar verzekerd zijn van de plaats die hun dit jaar was toegewezen. (Van onze redactie buitenland) DUBLIN De Nederlandse ambassadeur in Ierland, mr. F, van Raalte, heeft gisteravond voor de Ierse televisie namens de Nederlandse regering een dringend beroep gedaan op de ontvoerders van de industrieel dr. Herrema hun slachtoffer uit menselijke overwegingen vrij te laten. Volgens de regering zijn er grenzen aan wat een onschul dig menselijk wezen aan leed kan worden toegebracht. Bo vendien heeft „mishandeling vaa de onschuldige nooit in de geschiedenis een zaak voor deel gebracht". s de ver klaring. Ambassadeur Van Raalte was gisteren naar Ne> (Ierland gevlogen voor overleg met de regering. Later reisde hij terug naar de Ierse hoofd stad. In Dublin heerste een som bere stemming omdat de ont voerders hebben gedreigd hun slachtoffer een voet af te zet ten en die naar de politie te sturen, wanneer de Ierse auto riteiten de speuracties niet af gelasten. Dit dreigement is openbaar gemaakt door de nieuwe bemiddelaar tussen autoriteiten en ontvoerders, vakbondsman Philip Flynn. Inmiddels lijkt het erop dat de Ierse regering een versoe peling van haar tot dusver on vermurwbare standpunt over weegt. Minister van justitie Patrick Cooney zei in een in terview met NCRV's „Hier en Nu" (radio): „Mochten de ont voerders met een nieuwe eis komen, b.v. om samen met de drie gevangenen en dr. Herre ma naar een of ander land te worden overgevlogen, dan zal de Ierse regering die eis niet onmiddellijk naast zich neer leggen". Cooney vervolgde echter: „Op zichzelf blijven wij bij ons standpunt dat wij niet zul len toegeven aan chantage en de Ierse regering is nog altijd onder geen voorwaarde bereid misdadigers gewoon de gevan genispoort te laten uitlopen, zodat zij binnenkort hun mis dadige activiteiten hier in Ierland kunnen hervatten". „De regering vindt echter wel dat er ook aan haar kant ruimte moet zijn om te onde- h-andelen", aldus minister Cooney, „en een eis om met de drie door hen genoemde gevangenen het land uit te vliegen, zou in elk geval bete kenen dat we die gevangenen dan niet in het Ierse dagelijks leven laten terugkeren". Het dreigement dr. Herrema een voet af te zetten stond op hetzelfde bandje met Herre ma's stem, dat dinsdag werd gevonden. Het was het eerste feitelijke levensteken sinds de Fercnka-fabrieksdirecteur 13 dagen geleden werd ontvoerd. Zijn stem klonk angstig. Bemiddelaar Flynn heeft laten weten dat er inmid dels opnieuw contact is ge weest met de ontvoerders, maar hij weigerde te zeggen hoe en wanneer dit nieuwe contact tot stand ls geko men. DE ongeveer 529 buitenlanders die werkzaam zijn bij Occi dental Petroleum Corp. in Li bië mogen het land pas verla ten wanneer hun plaatsen zijn ingenomen door ander perso neel. Een felle actie voor het Poolse doel. Terwijl Geels (rechts) eri Neeskens met de Poolse aanvoerder Maszcyk in een kop duel qew'kkeld zijn kijkt doelman Tomaszewski gespannen toe, (Van onze sportredactie) x AMSTERDAM Het Nederlands elftal heeft gisteravond, in het met 55.000 mensen gevulde Olympisch Stadion te Am sterdam, op grandioze wijze revanche genomen op de Polen, in een uitstekend gespeelde wedstrijd werden de Polen met 3—0 teruggewezen door doelpunten van Neeskens in de eerste, en Geels en Thijssen in de tweede helft. Door deze overwin ning heeft Nederland de kop in groep 5 om het Europese kamp'oerschep voor landenteams weer overgenomen. (Zie verder onze sportpagina's) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met on middellijke ingang moet ad junct-directeur A.J. van de Stichting Cultuurspreiding Zeeland (SCZ) zijn werk zaamheden voor de stichting staken. Met 12 tegen 3 stemmen heeft het Stichtingsbestuur dit besluit dinsdagavond genomen, naar aanleiding van de admini stratieve en financiële warboel O DEN HAAG Tijdens de kamerdebatten over de begro ting van justitie kondigde mi nister Van Agt onder meer aan, dat het wetsontwerp inza ke het stakingsrecht binnen enkele maanden bij de Twee de Kamer zal worden inge diend. „Minister Boersma en ik willen er nu eindelijk wel eens van af en ook van de voortdurende vragen uit de Kamer, waar het wetsontwerp blijft", zei hij lachend. Wat betreft de massale wets overtredingen zei hij, dat een goed bestuur ook moet zorgen dat de rechtspraak niet wordt ontwricht. Daarvandaan wordt grote terughoudendheid be tracht bij het vervolgen van massale inbreuken op de wet, zoals het geval is bij massale bezettingen van gebouwen, verkeersblokkades, en derge lijke. (Zie ook pag. 13) DERTIG procent van de Ame rikaanse katholieken is tussen 1963 en 1974 opgehouden te praktizeren. Dit staat in een studie van het „nationaal cen trum voor publieke-opinie-on- derzoek". die de Igatste jaren bij de SCZ dépendance in Zeeuwsch- Vlaanderen is ontstaan. Vol gens het bestuur is een finan cieel tekort van ruim 28.000 gulden geconstateerd. Het be stuur van de SCZ zal, op ad vies van de provincie Zeeland* het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vragen de admini stratie nog eens uit te pluizen. „Aan de hand van thans tel' beschikking staande gegevens is het bestuur echter reeds nu gebleken dat er sprake is ge weest van wanbeheer, of beter gezegd: helemaal geen be heer", aldus SCZ-voorzitter mr. H. Bruiin. „Hangende het onderzoek van het verificatie bureau is echter de heer J. nu al aangezegd dat hij onmiddel lijk zijn werkzaamheden voor de stichting moet staken. Om dat hij formeel nog ambtenaar van Terneuzen is, die bij ons was gedetacheerd, konden wij hem niet schorsen. De ge meente Terneuzen zal van ons besluit op de hoogte worden gesteld", zo zei mr. Bruin. (Vervolg op pag. stad en streek) (ADVERTENTIES) van Niemeyer. pak 250 gram TERNEUZEN NOORDSTRAAT 32 TEL.2215 ;AXEL NOORDSTRAAT 13 TEL.2772 ST. JANSTEEN HOOFDSTRAAT 23TEL.3875

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1