[stijging vorige iaand 1.3 Prijzenfront in beweging: Griepprik voor zieken aanbevolen Kabinetloonbeleid op helling Gevetex-directie bereid tot nieuw gesprek met vakbonden Koude stimuleert vogeltrek Herrema doet beroep op Iers kabinet Minister verdient vier keer zoveel als een landarbeider Roep om nieuwe machtigingswet steeds luider Lijk Deense zeeman uit Wester- schelde opgevist Regering wil Kamer vastere greep op loonoverleg geven Prins Floris gedoopt Bij start loonoverleg Hulstenaar (26) gedood onder betonblok Man uit Ovezande dodelijk verongelukt in 's-Heerenhoek vanaf 5.000,1 gen huis bezit. [LEDTNG GOEDKOPER VANDAAG Totale stijging dit jaar naar 11% Centen/ procenten Slem op bandje GEMAAND Verschillen Giro 8725 PlViW, Den Haag ecrwol. en knopen, subliem! 48) NDER MEER BIJ TEL. 1938 strekken wij elke lening- t u 53,50 per maand :i u 126.50 per maand t u 190,00 per maand it u 316,50 per maand naanden al bieden wij u als hypothecair bijkomende kosten, of taxatiekosten). Het bedrag nden min 1% afsluitprovisie. eestal geen bezwaar. Extra stitutie) is onbeperkt toegestaa'| nog voor uitgebreide ngskantoor Moonen u I len. Tel. 045 - 71 08 06 71 06 Ismede op zaterdag en zondayl s 045 - 21 41 97. LrecteurDr. W A.J M Harkx Hoofdredacteur; L. Leijendekker «factie- en administratie-adres: lieuwsuaat 9. Terneuren, tel. (01150) - 79 20 iironummer 11141U La.v 'Jugeversmaatschappy De Stem B.v Teigerstiaat 16, Breda. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de hui dige ontwikkeling aan het IjiriJzenfront zich voortzet, "ziet liet er naar uit, dat dit ar de prijzen met bijna 11 irocent gaan stijgen, ruim leen procent meer dan de iatste herziene raming van Khel Centraal Planbureau. Ivergelcken bij eerdere ra- Imingen (waarop de be'gro- lting ran dit jaar was geba- leerd) een stijging van zelfs meerdere procenten, tr blijkt geen sprake van _tatge matiging op dit terrein. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek stegen de irijzen van de gezinscon sumptie voor werknemersge- Jtmteh van half auSustus tot palf september mef 1,3 nrn- *nt. Het jaargemiddelde twam daarmee op maar liefst 10,6 procent. De afgelopen maand steeg 157 procent van het pakket goederen en diensten dat het prijsindexcijfer bepaalt In prijs, voor 16 procent trad een prijsdaling op en de rest bleef ongewijzigd. De stij ging van de prijzen is voor een vierde deel te wijten aan kleding. Volgens het CBS komt dat ook doordat nu het zogenaamde winterpakket word*, gehanteerd, terwijl men in augustus nog werkte met een zomerpakket. Dat ls overigens niet de belangrijk ste reden, dat het cijfer over de laatste maand zo fors ls gestegen. Belangrijke prijsstijgingen zijn geconstateerd voor aard appelen, groenten, fruit, koffie, vlees en vleeswaren, S margarine, eieren, vloeibare brandstoffen, elektriciteit, schoeisel en treintarieven. Goedkoper werden alcohol vrije dranken, maar het ef fect daarvan op het prijsin dexcijfer bedroeg slechts eentiende procent. w.l BUIÏG, LATER ZONNIGER STAD EN STREEK Herinneringen aan de wielerbaan van Kapellebrug. Pagina 3 Sassenaar mag ideeën spuien over planologie. Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Boniden dreigen me; Staking in Zierikzee. Pagina 9 Tilburgse bankroof luidde tien jaar geleden nieuw gangsferdom in. Pagina 11 PODIUM De liberaal Henk Koning hoort de verkiezings- tantares al schetteren Pagn3 10 DE KLEINE STEM Tien dagen aandacht voor het kinderboek. Pagina 14 SPORT PSV-trainer Rijvers kwaac op Knobel. Pagina 13 Jan van Katwijk laafsie winnaar van Nederlands criteriumseizoen. Pagina 12 RADIO EN TELEVISIE Tien jaar luisteren nam Hilversum III. Pagina 15 MERIJN Hup, George en |e rebellenclub! VLISSINGEN Op de Westerschelde is dinsdagavond het lijk van de 42-jarige Deense zeeman Knud Peder- sen dot een loodsboot uit Vlissingen opgevist. De zee man was in de nacht van maandag op dinsdag over boord gevallen van de Deense zeeboot Dusuanga nabij Kallo in België. Het stoffelijk over schot is in Vlissingen aan de wal gebracht. (ADVERTENTIE) Weet u wat op dit moment het gevaarli/kste stukje weg van Nederland is> Hel is precies dat stuk wat nat is. En waar de bladeren al zijn gevallen. Nu het herfst is kan dat stuk weg overal zijn. Laten we dus oppassen. Want we moeten vooruit. En niet onderuil. De WOENSDAG 15 OKTOBER 1975 27e jaargang No. 1978 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B V. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Patiënten die lijden aan chronische af wijkingen van de luchtwegen en longen of chronische functiestoornissen van het ademhalingsapparaat hebben, zouden jaarlijkse tegen griep moeten worden ingeënt. Dit geldt ook voor patiënten met hartafwijkingen en suiker zieken. Dit staat in een ad vies van de Gezondheidsraad aan minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en Milieu- hygiene. De Gezondheidsraad beveelt tevens de vaccinatie aan voor nierpatienten en patiënten met chronische steenpuisten of andere chro nische infecties. De gezond heidsraad geeft de inenting van patiënten die vatbaar zijn voor infecties door on vermogen tot vorming van antistoffen in overweging. De Raad vindt dat zowel be jaarden als zwangeren geen groter risico lopen bij com plicaties van influenza. Sta tisch is volgens de Gezond heidsraad niet aangetoond dat influenza tijdens de zwangerschap een verhoogd cisico met zich brengt van abortus of misvormingen van de vrucht. Tenslotte zegt de Gezondheidsraad in het ad' vies van mening te zijn dat belangrijke chirurgische in grepen geen extra risico vor men waarvoor influenzavac- cinatie moet worden aanbe volen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG In de Flevopolders verblijven momenteel volgens een schatting van de Rijksdienst voor lJsselmeerpolders al circa 15.000 grauwe ganzen. Ook zijn volgens een telling van het staatsbosbeheer in de Flevopolders reeds de eerste kleine zwanen gearriveerd bij de veluwe randmeren. Kleine zwanen zijn broedvogels van Noord-Siberië. Oorzaak van deze vroege vogeltrek is waarschijnlijk het koude weer in grote delen van Europa. Voorts zijn de eerste bonte kraaien reeds gesignaleerd, ter wijl er bovendien zeer veel vinken, kieviten, duiven en spreeu wen zijn, zowel op doortrek naar het zuiden, als voedselzoekend op de bouw- en weilanden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de Tweede Kamer meer invloed geven op het loonbeleid. Dat blijkt uit de Memorie van Antwoord, die de ministers Boersma (Sociale Zaken). Lubbers (Economische Zaken) Düi- senberg (Financiën) bij de Kamer hebben ingediend over hun eerder dit jaar openbaar gemaakte interim-inkomensnota. Dit standpunt ven het kabinet druist echter wel in tegen de beleids lijn, die minister-president drs. J. M. den Uyl vorige week nog in de Kamer hanteerde, toen hij alle suggesties vanuit het parlement voor het gisteren gestarte loonoverleg van de hand Met name KVP-fractieleider Andriessen, mengde zich toen volgens de premier in zaken, die op dat moment alleen re gering en bedrijfsleven aan gingen. Dat moet in de toekomst veranderen, vooral omdat het niet uitgesloten is dat de Ka mer door ^loonoverleg tus sen regenngr werkgevers en vakcentrales buitenland wordt gezet. Dat is trouwens al eens eerder gebeurd, namelijk in 1972 toen de regering een cen traal akkoord sloot met de so ciale partners. De Kamer was toen niet meer bij machte ach teraf eisen te stellen en werd door de regering „getrakteerd" op een aantal maatregelen, die, om het bereikte ak koord niet in gevaar te bren gen, wel door het parlement moesten worden geaccep teerd. Tn het kader van het Inko mensbeleid (een rechtvaardi ger verdelen van inkomens) streeft de regering naar het wettelijk vastleggen van de greep, die zij op de loon- en Inkomensvorming wenst te krijgen. Dat moet gebeuren via een zogenaamd sociaal contract, dat, eenmaal geslo ten, regering, werkgevers en werknemers bindt. Via dat so ciaal contract wil de regering de grenzen aangeven waarbin nen de lonen kunnen worden verhoogd. Hierbij uitgaande van de vrijwillige medewer king van het bedrijfsleven. Voordat zo'n akkoord defini tief wordt gesloten, wil de re gering het oordeel van de Ka- me" over de hoofdlijnen van het te voeren loonbeleid. Overigens heeft het kabinet niet genoeg aan het stellen van grenzen aan de loonvor ming. Het wil meer bevoegd heden krijgen. Het onderzoekt momenteel de mogelijkheid wettelijke voorzieningen te treffen ten aanzien van be paalde onderdelen van het loonbeleid, zoals nu reeds be staat ten aanzien van het mi nimum-loon. Te denken valt aan het voorschrijven aan de sociale partners van een voor Iedereen geldende loonsverno- gmg in centen en procenten. Ook wil het kabinet zelf bepa len dat een dergelijke ingreep voor iedereen vanaf hetzelfde tijdstip gaat werken. Dus niet zoa.s ten tijde van de energie crisis, toen voor sommige groepen de loonmaatregel van toen pas een halfjaar later g,ng werken. (Vervolg op pag. 9) DUBLIN De ontvoerde Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema heeft op een geluidsbandje een beroep gedaan op de Ierse regering de drie gevangenen vrij te la ten, zoals zijn ontvoerders hebben geëist. Ook vraagt hij de werknemers van de Feren- ka-fabriek in Limerick, waar van hij directeur is, in Dublin te gaan demonstreren tegen de weigerachtige houding van de regering. De tekst van het bandje is gisteravond bekend gemaakt door de Ierse vak bondsleider Philip Flynn, die door de ontvoerders is aange zocht als bemiddelaar en sym pathiseert met de IRA. Flynn heeft een afdruk van het bandje overhandigd aan de Ierse regering. Minister van justitie Patrick Cooney ver klaarde gisteren na een kabi netsberaad dat de Ierse rege ring vasthoudt aan haar stand punt dat er geen sprake kan zijn van vrijlating van de drie gevangenen, de Britse miljo- nairsdochtcr Rose Duigdale en de IRA-leden Kevin Mallon en James Hyland. De regering kan niet wijken voor chanta ge. Als we gaan onderhande len met de ontvoerders bren gen we iedere burger in ge vaar op wie medogenloze lie den hun oog laten vallen om hem te gijzelen, aldus Coo ney Op het bandje, dat de ont voerders in handen van Flvnn hebben gespeeld, staat alleen de stem van Herrema, die vl- gens Flynn angstig klinkt, maar wel helder en duidelijk spreekt. (Van onze parlementaire redactie) DEI» HAAG Vlak voor de oorlog (in 1939) verdiende een minister ruim twaalf keer zoveel als toendertijd een land arbeider. Dit jaar is dat ver schil teruggebracht tot vier Het gaat hier om netto-inko mens. Dat blijkt uit een door de regering verstrekt overzicht, dat bij de Memorie van Ant woord inzake de interim-nota Inkomensbeleid is gevoegd. Andere gegevens daaruit: een minister verdient in 1975 bijna zes maal zoveel als in 1939, een leraar bijna tien keer zo veel, een onderwijzer twaalt en een landarbeider bijna achttien keer zoveel. Een werk loze ontvangst vergeleken met 1939 nu bijna vijf en twintig keer zoveel. De bejaarde heeft, ook als men uitgaat van het jaar 1950 (aankondiging wet-Drees voor AOW) een opvallende vooruit gang in inkomen geboekt. Dat bedraagt thans namelijk dei- tien maal zoveel als in '50. iifll8llllliiii.''!:::!llii..iiil.In - li-ii 'I.'iiiKiliiiinimlil (Van Onze redactie binnenland) APELDOORN In Apeldoorn is gisteren, precies zes maan den na zijn geboorte, prins Floris Frederik Martijn van Oranje- Nassau van Vollenhoven gedoopt. Dat gebeurde in de kapel van het Rijksmuseum paleis Het Loo door dominee W. Bloe- mendaal, Nederlands Hervormd Predikant in Apeldoorn. Het prinsje, omringd door broertjes, neefjes en zes peten, liet het plechtige moment rustig over zich heen gaan. Hij lag op zijn witte kussen geïnteresseerd zfjn eigen vingertjes te bekijken en had geen enkel oog voor de omgeving. Van de koninklijke familie was bijna iedereen in de kapel aanwezig. Ook prinses Christina en haar man Jorge Guillermo waren ervoor over gekomen. Alleen prins Karei Hugo ontbrak. Hij moest wegens drukke bezigheden in Frankrijk blijven. De peetouders van de dopeling waren: prinses Irene, prinses Chris tina, aarts-hertogin van Oostenrijk, de heer Robert Mcchecney, voorzitter van het legioen van oud-3triiders in Canada, Ser- voorzitter drs. J. W. de Pons, drs. F. Philips en mr. F. A, Bier man, allen vrienden van prinses Margriet en mr. Pieter van Volienhoven. Overigens blijkt de verbete ring van de inkomenspositie van de landarbeider niet al teen uit de vergelijking met de minister. Vergeleken met de leraar is z'n inkomen ook aanzienlijk verkleind: bedroeg dat in '39 nog ruim vier keer zoveel, nu is dat teruggebracht tot bijna twee- en een half keer. tn 1950 lag het inkomen van een werkloze boven dat van een landarbeider, aldus de mi nisters. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gisteravond laat duurde het overleg tussen regering, werkgevers en vak centrales over het voor vol gend jaar te voeren loonbeleid nog steeds voort. Aangenomen wordt, dat er voorlopig nog geen beslissing zal worden ge nomen, vooral'niet, omdat liet raoport van de wijze mannen van de Sociaal-Economische Raad (SER) nog door geen der partijen behoorlijk is be studeerd (tijdgebrek). Niettemin duikt steeds va ker het woord machtigingswet op voor het geval het overleg tussen regering en sociale partners op niets zou uitlopen. Het overleg verloopt ook veel moeizamer, dan de laatste ja ren ooit het geval is geweest. Belangrijkste oorzaken daar van zijn de grote verschillen in standpunten tussen met na me de werkgeversvertegen- (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR/UTRECHT De directie van Vereinigte Glaswerke waarvan Het met sluiting bedreigde glasvezelbedrijf Gevetex in Etten-Leur onderdeel uitmaakt, is bereid om vóór 22 oktober de vakbonden uit te nodigen voor een nieuw gesprek over de toekomst van het Etten-Leurse bedrijf. „Zoals we op de eerste bij eenkomst in Tilburg hebben gesteld is het gesprek open. Daar werd afgesproken dat het overleg zou worden voort gezet en daar houden wij ons aan", aldus directeur ir. P Beeliën van het zusterbedrijf in Ilerzogenrath. Bij het hoofdbedrijf van de Vereinigte Glaswerke in Her- zogenrath ts men druk bezig een verbeterde vorm samen te stellen van het rapport waarin eerder de sluiting van Geve tex als een noodzakelijkheid werd aangemerkt. „Dat rap port wordt momenteel op nieuw beke-ken waarbij ook de financiële man van Gevetex in. Etten-Leur, de heer J. Heeren is ingeschakeld. In de loop van volgende week hopen we dat nieuwe rapport zover klaar te hebben dat het te presenteren is en dan kunnen we erover met de vakbonden gaan praten", aldus directeur Beeliën. De vakbonden hadden giste ren óe directie van Gevetex gesommeerd voor 22 oktobel een uitnodiging te willen ont vangen voor een .gesprek. Zij meenden daarop recht te heb ben op grond van een artikel in de cao voor Gevetex en Isoverbel. woordigers en de vakcentrales De regering neigt zo-als be kend meer na-ar het standpunt van de vakcentrales, dat de koopkracht volgend ja-ar onder geen enkel beding m-ag dalen, voor de gemiddelde werknt- men althans (jaarinkomen 23.500 gulden). Het rapport van de wijze SER-mannen heeft de levens grote verschillen tussen de so ciale partners duidelijker dan ooit blootgelegd. Zo zelfs, dat steeds meer insiders gaan twijfelen aan de goede afloop van het loonoverleg. In som mige politieke kringen wordt a! gespeeld met een machti gingswet. Men argumenteert dat door te zeggen dat de sociaal-economische situatie van dit moment net zo slecht zo niet slechter —is dan ten tijde van de eerste machti gingswet van dit kabinet. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK De 27- jarige C. A. Martens uit Over- zande is gisteravond in 's- Heerenhoek dodelijk veronge lukt. Het ongeluk ontstond doordat een personenauto be stuurd door V. M uit 's-Heer enhoek stilstond voor de stop- streep op de kruising Molen dijk-Deken Holtkamplaan. Over de Molendijk kwam van achter een geparkeerd staande auto de heer C. A. Martens aangereden op zijn bromfiete en werd frontaal geschept door een personenauto be stuurd door J. R. uit 's-Heer- enhoek die naar links moest uitwijken voor de personenau to van V. M die te ver over de stopstreep stond. De heer Martens is ter plaatse aan zijn verwondingen overleden. (Van een onzer verslaggevers) MEERDONK Op de Mo lenhoek in het Belgische Meerdonk is gistermiddag de 26-jarige Hulstenaar S. de Witte dodelijk verongelukt. Dat gebeurde toen hij bij het lossen van zijn vrachtwagen getroffen werd door een be tonblok, die van de wagen gleed bij het openen van de Iaadschuif. Het slachtoffer verrichtte werkzaamheden voor de firma Maes-De Kever uit Kieldrecht, die op de bewuste plaats een put graaft voor zandwinning. Het slachtoffer, dat niet ge trouwd was, woonde bij zijn ouders in de Van der Leyen- laan. (ADVERTENTIE) Bij hoeveel ellende komen we in aktie Er zijn groepen christenen, die vaak pas in het nieuws komen als hun land wordt getroffen door een ramp. De kerken van de Derde Wereld. Dan zien we hoe aktief ze zijn bij de opvang van vluchtelingen. Dan horen we dat ze onze hulpgoederen snel en betrouwbaar brengen waar ze nodig zijn. Maar op het nationaal missiebureau zijn deze overzeese kerken voortdurend in het beeld. Want ook onder „normale" omstandigheden hebben ze onze hulp nodig. Gewoon om verder te werken. Om scholen, parochiecentra en klinieken niet te hoeven sluiten. Want ook dat zou een ramp zijn. Rond Weretdmissredag, 19 oktober, wordt die hulp van U gevraagd. Op de schaal in de kerk of op de giro. ten name van Graag met vermelding: WERELDMISSIEDAG Publikatle Nationaal Missie bureau PMW - Postbus 2140 Oen Haag

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1