Knobel: „Keihard werken" Poolse bondscoach Cazimir Gorski: „NATIONAAL TEAM IS ONZE TROTS" RIJVERS WIL EERST MET K1V0BEL PRATES Verlies Newcombe Put Kaf voo Kat Ned< leide „Polen spelen met plezier" UEFA straft Slavia Sofia erg zwaar Arbiters voor EC-wedstrijden WINNA Drie deelnemers per land voor HIEPHQI,VANDAAG BEGINT DE KINDERBOEKENWEEK! Opstelling Polen Deyna Voordeel Parkeerruimte bij stadion zeer beperkt Italiaanse aanbiedingen voor Gevers Sauna in het Ajaxstadion uitgebrand Van 15 tot en met 25 oktober. I DE STEM VAN WOENSDAG 15 OKTOBER ZEIST - George Knobel zit duidelijk met de handen in het haar. De technisch directeur van de KNVB beseft namelijk beter dan wie ook dat het Ne derlands elftal vanavond in het Olympisch stadion van Amsterdam voor een geweldig karwei staat. Niet alleen zal er fors revanche genomen moe ten worden voor de 4-1 neder laag in Chorzov tegen de Po len, maar belangrijker is voor George Knobel ongetwijfeld het feit op welke wijze vooral een aantal jonge knapen van avond de problemen van de laatste dagen in Zeist van zich af konden schudden. „Want ik kan in de beslis sende strijd tegen de Polen al leen maar op een gunstige uit slag rekenen, wanneer ieder een zich voor meer dan 100% inzet. En belangrijk wordt ook hoe men mogelijke teleurstel lingen in de openingsfase van het duel gaat verwerken", al dus Knobel. En de technisch directeur van de Voetbalbond wijst in dat opzicht in de richting van de twee interlands die hij de laatste dagen heeft gezien. Vo rige week zat Knobel in Polen te kijken naar de vriendschap pelijke strijd tussen Polen en Hongarije en afgelopen zater dag was hij te vinden in het Rhein-stadion van Düsseldorf waar West-Duitsland en Grie kenland in de kwalificatie voor het Europees kampioen schap speelde. „Als de Oranjespelers de zelfde mentaliteit kunnen op brengen als de Polen en de Grieken, dan zijn we al een heel eind op de goede weg. De collectiviteit van het elftal wordt vanavond erg belang rijk. Er zullen ongetwijfeld spelers zijn die onnoemelijk veel werk moeten verzetten om mogelijke tekortkomingen bij anderen weg te strijken". George Knobel wijst met nadruk op de strijdwijze van de Polen. „Een geweldig team", aldus kwalificeert hij de komende tegenstander. „Een ploeg die over alle linies keihard werkt. Waarin nie mand het zware werk schuwt. Een elftal met talenten, maar ook met zwoegers. Maar de ve detten uit de groep van Gorski zijn ook bereid het vuile werk op te knappen, wanneer een teamgenoot op een bepaald moment tekort schiet. Neder land zal deze strijdwijze moe ten overnemen. Dan zullen er voldoende mogelijkheden ko men om meer doelpunten te scoren, dan de tegenstander". Uit alles blijkt dat George Knobel er ter dege rekening mee gaat houden dat de su persnelle Polen vanavond ook aanvallend weer iets gaan presteren. Dat kan ook bijna niet anders met een machine die de kracht heeft om 90 mi nuten lang op volle toeren te draaien. Maar het specifieke aanvallende voetbal van de Gorski-formatie, brengt ook gelijktijdig mogelijkheden voor Nederland. „De gevaar lijkste kant bij de Polen blijft de aanval. Maar zoals ieder elftal hebben de Polen hun zwakke kant. En dat is", aldus Knobel, „ontegenzeggelijk de verdediging. Er vallen nog wel eens flinke gaten". George Knobel heeft zijn manschappen de afgelopen dagen in het sportcentrum te Zeist herhaaldelijk geconfron teerd met de komende tegen stander. Maandagavond kreeg de selectiegroep via de video recorder de strijd Polen - Italië te zien en gisteravond zat op nieuw de groep rond de tv ge groepeerd waarop zich toen het drama van Polen- Nederland in Chorzov zich af speelde. „En als je die beelden nog eens goed bekijkt, dan zie je gewoon dat die Polen nog onnoemelijk veel plezier in hun sport hebben. Dat zij er alles voor over hebben om hun ideaal te bereiken". Na het veroveren van de Olympische voetbaltitel in 1972, de derde plaats in het wereldkampioenschap van West Duitsland in 1974, heeft de Poolse bondscoach Gorski zijn spelers in langdurige trainingskampen duidelijk gemaakt dat de winnaar van de kwalificatie-groep met Ne derland, zeer hoge aanspraken heeft om de Europese voetbal- titel die in 1976 te verdienen is. De Polen hebben alles op dit Europees kampioenschap af gestemd, omdat iedereen be seft dat na 1976 mogelijk weer een aantal vedetten in verband met hun leeftijd moet afhaken. „En aangezien het in Oost- Europa nog altijd zo is dat in ternationale successen in de sportloopbaan geboekt, ook later voor een geslaagde maat schappelijke carrière door slaggevend kunnen zijn, wil len de Polen juist in de con frontaties met de vice- wereldkampioen tot het uiter ste gaan". Vanavond kan voor Neder land in de strijd om het Euro pees kampioenschap het doek wel eens definitief vallen. Want Oranje heeft alleen nog de kans om tot de kwartfinales door te dringen wanneer in het Olympisch stadion van de Po len wordt gewonnen. Maar dan wacht volgende maand in Rome nog altijd de stijd tegen Italië. Een duel waarin in ieder geval Johan Cruijff en Johan Neeskens zullen ontbreken in verband met hun verplichtin gen bij CF Barcelona. Het lijkt al met al een hopeloze situatie waarin Oranje zich na het Poolse avontuur heeft gema noeuvreerd. JACK ARENTSEN George Knobel: „Alleen spelers-met WO procent inzet kan ik gebruiken" (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Waar sportjournalisten na afloop van persconferenties van het Neder lands elftal met rode konen van opwinding naar de telefoons snellen om de rellen uit de vaste serie rond Oranje aan hun lezers mede te delen, daar pijnigen dezelfde journalisten zich de hersenen suf om een sprankje nieuws te halen uit een zelfde gebeurtenis wanneer het een ploeg uit een Oostblokland betreft. Bij deze evenementen heerst er geen ongedwongen sfeer zoals op de persinstuiven van de KNVB waar alle spelers bereikbaar en vrijelijk hun zegje kunnen doen, door niets of niemand gehinderd. Daar is slechts een trainer aanwezig, vergezeld van enkele bondsofficials die een over het algemeen zeer vriendelijke houding zijn minimum aan informatie wil compenseren. Overigens vormde de perscon ferentie die de Poolse trainer Cazimir Gorski gisteren in Am sterdam belegde in dat opzicht nog een redelijk gunstige uit zondering op de regel. Gorski was best bereid om en kele details prijs te geven, die duidelijk deden uitkomen, dat de Poolse bondscoach ten op-, zichte van George Knobel in een uitzonderlijk gunstige positie (Van onze sportredactie) BREDA - Het Poolse team dat vanavond binnen de lijnen ver schijnt zal wellicht op een plaats afwijken van het team dat Oranje in Chorzow met 4-1 klopte. Bulzacki zal de plaats inne men van vrije verdediger Osta- finski. Het elftal zal er als volgt uitzien: doel: Tomaszewski, achter: Szymanowski, Bulzacki, Zmuda, Wawrowski, midden: Kasperczak, Deyna, Maszick, voor: Lato, Szarmach en Gado- cha. (Van onze sportredactie) KNEGSEL - Kees Rijvers neemt nog geen beslissingen inzake de opstelling van PSV ten opzichte van Oranje voor hij de lezing van bondscoach George Knobel heeft gehoord. Hij wil Knobel daarover niet lastig vallen voor het duel van vandaag tegen de Polen achter de rug is. Maar donderdag op zijn laatst wil Rijvers de zaken hebben uitgepraat en Knobel zal met Keel goede argumenten moeten komen, wil hij de trainer van PSV nog kunnen overtuigen van zijn goede be doelingen ten opzichte van de spelers van PSV. Rijvers kan datgene name lijk wat er in Zeist is gebeurd niet helemaal rijmen met de toezeggingen die Knobel in het laatste gesprek met PSV aan Rijvers heeft gedaan. Uit dat gesprek meende Rijvers duide lijk te hebben geconstateerd dat Knobel met de kritiek van de PSV-ers kon meegaan en dat zij alsnog zijn vertrouwen kregen. In die geest liet Rijvers zich Rijvers zich zaterdag na de wedstrijd tegen NAC dan ook uit. „Daarom vind ik het zo'n vervelende zaak wat maandag is gebeurd. Het is trouwens een ongehoorde ge schiedenis in het Nederlandse voetbal. Wat er precies is voorgevallen weet ik niet voor ik Knobel heb gehoord. Ik heb echter de indruk dat er met de kritiiek van onze spelers niet al te veel rekening is gehou den. Ik weet uiteraard wel dat waar twee kijven twee schuld hebben maar zoiets kan nor maal uitgesproken worden. Volgens mij is het gesprek ech ter in een dergelijke richting gestuurd dat onze spelers geen andere keus hadden dan te vertrekken. Het was volgens mij ook de juiste weg. Hoe dat allemaal had kunnen gebeu ren, weet ik niet. Daar zullen wij het donderdag eens uitge breid over hebben. Ik zal ech ter niet aarzelen om een standpunt in te nemen. En dat dat een duidelijk standpunt wordt, daar kan gerust ieder een rekening mee houden". Overigens zegt Rijvers dat hij vandaag veel positieve reac ties heeft gekregen van men sen die hem opbelden om hem te vertellen dat ze het met het besluit van Van Beveren en Van der Kuylen volledig eens waren. verkeert. Het was bijvoorbeeld te merken aan het lichte afgrij zen waarmee Gorski op een voorzichtige manier de gang van zaken rond het Nederlands elf tal veroordeelde. „Uiteraard hebben spelers bij ons ook iets te zeggen, maar het mag nooit zo ver komen, dat ze de dienst uit maken. Ze kunnen mij hoog stens adviseren. Uiteindelijk is er maar een die beslist en dat ben ik". Gorski kan deze consequente lijn indien nodig ook handhaven ten opzichte van clubtrainers die eventueel dwars liggen. „Uiteraard zijn er ook in Polen wel eens moeilijkheden rond het nationale elftal. Clubbelangen en nationale belangen lopen nooit parallel. Ik probeer ook rekening te houden met de be langen van de clubs. Daarover heb ik steeds een oriënterend ge sprek met alle clubtrainers. Ook zij moeten beseffen dat maar één zaak telt en dat is het belang van het Poolse nationale elftal. Daarvoor moet alles wijken. Het Poolse elftal is onze nationale trots". Twee Poolse vedetten: doelman Tomaszewski (links) en spelverdeler Deyna, die na een gesprek met Gorski weer snel op het rechte pad gebracht werd. Een droomsituatie dus voor George Knobel, wiens spelers noch met nationalistische ge voelens, noch met harde munt meer te motiveren lijken. Een fraai voorbeeld van de macht die Gorski naar zich kan toetrek ken, vormt het geval Deyna. Deze voor Polen zeer waarde volle speler werd voor drie wed strijden geschorst omdat hij de scheidsrechter had beledigd. Daarnaast werd hem echter ook de aanvoerdersband van het Poolse elftal ontnomen en dat pikte Deyna niet die wilde be danken voor de nationale eer. Een nogal indringend gesprek met Gorski bracht hem echter al snel op andere gedachten, met het gevolg dat Deyna vandaag vrolijk meedraaft in de storm- brigade van Gorski. Overigens verwacht Gorski niet dat er voordeel valt te halen voor Polen uit de conflictsituatie rond Oranje. „Het interesseert me eerlijk gezegd niet zoveel. Twee spelers meer of minder telt voor Nederland niet. Dat land heeft zoveel sterke voetballers dat we Nederland niet zullen onder schatten omdat er toevallig pro blemen zijn". Een voordeel voor Polen vond Gorski dat Nederland zich niet intensief heeft kunnen voorbe reiden, iets dat met zijn ploeg zeer zeker het geval is. De Poolse selectie zit immers al ruim een week bij elkaar en voor de thuiswedstrijd werd zelf de om- petitie stilgelegd. „Deze zwakke voorbereiding is voor mij ook de reden dat het Nederlands elftal er ten opzichte van de wereld kampioenschappen in Duits land er op achteruit gegaan is. De spelers komen te weinig bij elkaar. Maar het voetbaltalent van de Nederlanders is nog even groot. Daarom ook zal het voor ons bijzonder moeilijk worden, vooral omdat we een uitwed strijd spelen. Een thuisspelende ploeg heeft het altijd gemakke lijker dan de uitspelende ploeg. Dat geldt vooral voor Polen, dat steeds kan rekenen op een fana tiek supportersfront thuis. Eigenlijk zou ik voor deze wedstrijd best Gorgon als laat ste man kunnen gebruiken. Maar deze is voor een half jaar geschorst omdat hij zich heeft misdragen (drankmisbruik, red.), waaruit blijkt dat ook de macht van een bondscoach in Polen zijn grenzen heeft. HARRY VERMEULEN (Van onze sportredactie) DRIEBERGEN - De ver keersdienst van de rijkspolitie raadt bezoekers van de voet balwedstrijd Nederland-Polen aan met het openbaar vervoer naar het Olympisch Stadion in Amsterdam te gaan. De politie maakt de bezoekers erop attent, dat de parkeer ruimte bij het stadion zeer be perkt is. Zij, die toch op eigen gelegenheid naar het stadion willen komen, worden dringend verzocht de aangegeven omlei dingsroute te volgen. SYDNEY (ANP) - De Austra liër John Newcombe heeft in Sydney tijdens het tennistoer nooi om de Australische indoor kampioenschappen zijn partij in de tweede ronde heren enkelspel tegen de Indiër Vijay Amritraj met 5—7, 1-6 verloren. Newcombe was als tweede geplaatst hoewel hij sedert een knie-operatie in juni niet had gespeeld. De oud- wimbledonkampioen bleef verre van zijn oude vorm. Hij plaatste gemakkelijke volleys in het net, lobde veel te diep en le verde veelal zwakke services af. Newcombe gaf later toe ook niet verwacht te hebben te zullen winnen. „Ik zou niet veel geld op mezelf gezet hebben", zei hij. Volgens Newcombe was zijn fa len uitsluitend te wijten aan ge brek aan conditie. Hij ver wachtte aan het eind van het jaar zijn top weer bereikt te hebben. De voornaamste uitslagen waren: Eerste ronde: Raul Ramirex (Mex) - Chris Letcher (Aus) 6-4, 6-4, Paul Kronk (Aus) - Harold Solomon (VSt) 6-3, 2-6, 6-3. Tweede ronde: Vijay Amritraj (Ind) - John Newcombe (Aus) 7-5, 6-1, Ross Case (Aus) - Peter McNamara (Aus) 6-2, 6-3, Geoff Masters (Arts) - Jim Delaney (VSt) 6-3, 6-7, 7-6, Cliff Richey (VSt) - Mike Cahill (VSt) 6-3, 6-3. BERN (SI) - De strafcommis. sie van de UEFA heeft in Bern d( j voor Slavia Sofia uitkomende Bulgaarse international Andrei Gelaskov geschorst tot 31 juli 1978 voor alle wedstrijden it UEFA-verband- Dit wegens verscheidene forse I overtredingen en ernstige bele. diging van de scheidsrechter a de wedstrijd Slavia Sofia Sturm Graz in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA. beker. Ook Slavia werd flink ge. straft. De club kreeg een gel. dboete van 8000 Zwitserse franc (bijna 8000 gulden) wegens bui tengewoon onsportief spel, on. sportief gedrag van de spelers tegenover de scheidsrechter en slecht gedrag van de toeschou wers tegenover de arbiter na af- loop van de ontmoeting op 1 ok tober. Sturm Graz kreeg een boete van 2000 franc, eveneens wegens onsportief spel. Naast de Bulgaar Andrei Ge-1 laskov heeft de Europese voet-1 bal unie schorsingen opgelegd aan een groot aantal andere spe-1 Iers. Bij hen waren echter geen Nederlanders of tegenstanders! van een Nederlandse club be. trokken. De Rus Vitali Sjevtsjenko van I Odessa kreeg vier wedstrijden I schorsingen, Michael Bernard (Everton), Bülent Under (Glata-1 saray), Thomas Sjöberg (Mal FF) en Rui Jordao (Benfica) mo-1 gen drie duels niet in UEFA- verband spelen. ROME (ANP) - André Gevers, j de wereldkampioen wielrennen op de weg voor amateurs, heeft aanbiedingen gehad van de Ita liaanse groeperingen Brooklyn1 en Magniflex om het volgend seizoen prof te worden. Gevers zal vermoedelijk pas I een beslissing nemen na een po ging begin november in Mèxico-stad het werelduurre cord, voor amateur^ te verbete- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - Een brand heeft dinsdagoch tend grote schade aange richt in de prof-afdeling van het Ajaxstadion in Amsterdam. Het vuur ontstond, vermoedelijk door kort sluiting, in de onder de eretribune gelegen sauna, die geheel uitbrandde. De hitte was zo groot, dat de waterleidingen sprongen en de andere ruimten in het complex (kleedka mers, douche- en massa geruimten) onder water kwamen te staan. De poli tie schat de schade op on geveer een ton. Aanvankelijk werd ge dacht aan brandstichting, omdat op het water olie dreef. Een onderzoek wees uit, dat het gesmol ten parafine was, die bij de massage wordt ge bruikt. ZURICH (ANP) - De eerste ontmoeting in het toernooi om de Europacup voor landskam pioenen tussen Ruch Chorzov en PSV zal geleid worden door de Westduitser Echsweiler. De tweede ontmoeting staat onder leiding van de Schot Da vidson. In het toernooi voor be kerwinnaars leidt de Ier Car penter de eerste ontmoeting tus sen FC Den Haag en Lens. De Welshman Reynolds is belast met de tweede wedstrijd. Hertha BSC tegen Ajax in het toernooi om de EUFA-cup staat onder leiding van de Italiaanse Gonel- la. In Amsterdam zal de Zwitser Dörflinger de fluit hanteren. De Nederlander Jan Keizer zal het treffen tussen de UEFA-ploegen van Denemar ken en Polen leiden. Deze wed strijd wordt gespeeld op 28 ok tober in groep vijf. (ADVERTENTIE) LONDEN (AP) - Elk land zal drie deelnemers mogen afvaar digen voor elk atletisch even ement op de Olympische Spelen van 1976 in Montreal, aldus is dinsdag meegedeeld door de I.A.A.F., de internationale ama teur atletiek federatie. De ere-voorzitter van de fe deratie, Frederick Holder, zei dat rapporten uit Frankrijk af komstig het aantal deelnemers per land per evenement tot twee zou worden beperkt, onjuist wa ren. Over het aantal atleten dat deel zou nemen aan de 50 kilo meter snelwandelen was ook nogal wat te doen geweest. Dit nummer zal niet doorgaan te Montreal omdat de I.A.A.F. weigerde dat aantal te beper ken. In 1973, aldus Holder, was er gepraat over de mogelijkheid het aantal deelnemers binnen de perken te houden nadat het In ternationale Olympische Co mité de 26 nationale comité's hierom had gevraagd de reden: de alsmaar stijgende kosten van de spelen. Daarom ligt ër eeri heel speciaal boek in de boekwinkel. Het heet "Ogen op n steekjes*. Het kost f 2,50 als 'je tijdens -* de Kinderboekenweek een andei kinder- of jeugdboek koopt. Wees er maar vlug bij, wam na de Kinderboekenweek kost dat prachtige boek f 4,90. DE STEM VAN WOENS Zeg (Van PU T XE/KAPELLEN wijk gisteren behaald Kapellen sterkte de cou voor de ter ziele gegane sers) in het feit dat hij ploeg. Jan van Katwijk Oostbrabantse Bladel is Flandria, Gero en Rale Aling onderdak hoopt 1 sport In 't kort ALGEMEEN - De Can; lopen nog altijd niet erg voor de Olympische Speh 1976 in hun land. Van de 1 joen toegangsbiljetten, die 15 september in voorve zijn gegaan, zijn er tot 500.000 verkocht. In de periode dat de kaarten voorverkoop waren, tus mei en 30 juni, was er weinig enthousiasme. V 800.000 werden er toen 4 verkocht. HONKBAL - In de l kaanse stad Boston heeft dag de winnaar van nt league, de Cincinnati Ree 6-0 verloren van de winna de American league, de 1 Reds. Het was de eerste strijd tussen de twee teai het officieuze wereldkam schap honkbal. (Van onze tafeltenn medewerker) MIDDELBURG - spanning in de le kla Zeeuwse afdelingscon tie tafeltennis nam do resultaten van de afge week weer toe, want o lagen Ifeider Effect 1 thuis zonder haar st< speler Frans van V schoot aantreden tege Smash 1. Het bezoek Walcherse team greep kans gretig aan hetge< sulteerdc in een 2-8 laag voor de Terneuze bij wie alleen Delfor Roeland eenmaal ki St Laurens 1 profiteer deze nederlaag door thu 8-2 van ONA 1 te waarin alleen Geert de Kt kon tegen scoren en het d spel werd gewonnen. St Li 1 heeft nu één punt voor: op Effect. Ook MZ 3 voegi bij de kanshebbers door i singen Wilno 2 met maai 1-9 te verpletteren. De F c.s. komen hierdoor op hoogte van Effect op de tweede plaats. In de 2e klas A won St L 2 voor de derde achtere gende maal met 6-4. D was MZ 6 het kind van di ning. Ook MZ 4, dat inn tweemaal met 10-0 won, ongeslagen. In groep B Zand 1 en MZ 5 aan de zonder een verliespunt ter Zeeuwsch-Vlaanderen R St Aloy 3 tot op heden de sten zijn en met drie uit 5 de leiding gaan. In de 3e zijn AKF 1 en SAR 1 (Kl< zan'1"' rv-o steed- on gr, el-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 12