\PR WIL DIALOOG MET BEDRIJVEN 3Y-reactorvaten voor Z.-Afrika CÉ in hoger beroep twintig jaar geëist tegen Eddy v. d. L 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. LACHMON TERUG NAAR SURINAME „Schoon" Nederland kost 15 miljard ereiya \Ford toch niet zo vast het zadel Gesprek in Parijs goed begonnen Groeiend verzet binnen Spaans leger binnenland r 67r9t Verlenging bestand Twijfels bereidheid S) over rie Westerse landen en derde wereld Oppositie wil met Arron praten MEDIABELEID Kamer wil niet alleen gerichte steun Kappers nop; steeds achter bondsbestuur «jr vs llilgifte paspoorten Marokkanen op gang een miljoen gulden aan prijzen ■MSDAG 14 OKTOBER 1975 Is* 12 slips net n drijdertjes 1 slipje ;ciaal met arine of )van onze correspondent) WASHINGTON President lerald Ford zit lang met zo terk in het zadel als Ri- harci Nixon aan het eind ran zijn eerste termijn in Witte Huis. Volgens een •eoente opiniepeiling van irge Gallup keurt minder ia» 50 procent het beleid ran Gerald Ford goed. Ford niet populair en zijn her- jrkiezing in november van iet volgend jaar is verre van bker. [het Ook door een peiling van de gezaghebbende organisatie van Yankelovic voor het weekblad „Time" werd geïl lustreerd dat minder dan de helft Gerald Ford als presi dent van de Verenigde Sta ten aanvaardbaar vond. Vol gens dit laatste onderzoek ziet een grote meerderheid geen eind aan de inflatie en twijfelen twee van elke drie Amerikanen aan een herstel van de welvaart tn de Vere nigde Staten. De belangrijkste uitkomsten tan de Yankelovic-opiniepei- ling - voor Gerald Ford te kens aan de wand - zijn de volgende: - 17 procent ls optimistisch gestemd en 64 procent Is pessimistisch. - 37 procent ls door de maat- schappij-ontwikkelngen kwaad gestemd, maar voelt zich machteloos. - Nog maar 48 procent be st houwt zichzelf als conser vatief, In vergelijking tot 53 piocent in oktober 1974. - Slechts 27 procent denkt dat het eind van de inflatie in zicht is. - Slechts 10 procent ziet veel heil in het economische be leid van president Ford. 13 procent heeft een voor keur voor Fords (republi keinse) partij; 40 procent be schouwt zich als aanhangers van de democratische partij, 49 procent is neutraal. - De populairste man onder de Amerikaanse politici is Edward M. Kennedy, die niet van plan is aan de presidents verkiezingen deel te nemen. George Wallace is voor 59 procent onaanvaardbaar. - Alleen op het gebied van de defensie en buitenlandse zaken krijgt de regering van Ford goede cijfers. Zeist. BERT VAN VELZEN i (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Het Midden- Oosten gaat een kritieke pe riode tegemoet in verband met de[ vernieuwing van de ter mijn van de vredesmachten van de Verenigde Naties langs de[ bestandslijnen op 30 no vember, zo heeft de Israëlische ^Emier Yitzak Rabin gezegd. 'jDe Israëlische minister-pre- Édent zei te menen dat Egyp te er wel in zal toestemmen het mandaat van de VN-macht in de Sinaï op 24 oktober te vernieuwen, maar of Syrië dat op 30 november ook in de Hoogvlakte van Golan zal doen. achtte hij „niet te voor spellen". De Syrische president Assad heett de vorige week „zeer belangrijke" besprekingen in Moskou gevoerd, aldus Rabin, en hij achtte de vernieuwing van het VN-mandaat aan de Syrische grens ..een test voor de "Russische bedoelingen in het Midden-Oosten". Palestijnse guerrillastriiders ttbben zich bij de Libanese veiligheidstroepen gevoegd om de resterende sluinsrhutters oo te snoren en toezicht te houden op het wankele staat- het-vuven tussen n'lvé'egers Van christenen en moslims. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/DEN HAAG Het Rijn-Schelde-Verolme-eoneern heeft een opdracht uit West-Duitsland ontvangen voor de bouw ven vier reactorvaten voor Kraft Werk Union in Erlangen. Met deze opdracht, die een belangrijke versterking van de werk gelegenheid betekent volgens RSV, is een bedrag van 70 mil joen gulden gemoeid. De reactorvaten worden gebouwd bij Rotterdam Nucleair. Twee vaten zijn bestemd voor de bouw van kernreactors in Iran. Wat er met de twee overige va'en gaat ge. beuren kon, of wilde, men gis teren bij Rijn-SchelUe-Verol- me niet zeggen. Maar bijna als vaststaand werd in Den Haag aangeno men dat deze twee vaten be stemd zijn voor kernenergie centrales in Zuid-Afrika. RSV en het Westduitse bedrijf zijn betrokken bij twee verschil lende internationale consorti ums die graag een 2.000 mega watt kerncentrale in Zuid-Af rika willen bouwen. Rijm Schelde-Veno'lme werkt samen met General Electric aan de bouw van lichtwaterreactors Kraft Werk Union doet het zelfde, samen met VMF-Stork, ook een Nederlands bedriif. Er zouden tussen VMF en RSV al contacten zijn over een zekere samenwerking op dit gebied, zo wist NRC-Handelsblad gis teravond te melden. De PPR-fractie in de Twee de Kamer heeft gisteravond gezegd dat „als de Nederland se regering geen handvatten heeft om liet o'nn van de Ne derlandse bedriiven tegen te werken, die betrokken willen worden bij de levering rari een kerncentrale voor Zuid- PARIJS (DPA) Tien de legaties uit de westelijke in dustrielanden, de olielanden en de ontwikkelingslanden zijn gisteren in het internatio nale conferentiecentrum in Pa rijs met de tweede voorberei dende conferentie voor een di aloog tussen de industrielan den en de Derde Wereld be gonnen. Na het mislukken van de eerste voorbereidende bij eenkomst in april zijn op initi atief van Frankrijk nieuwe bi laterale en multilaterale con tacten gelegd, die hoop hebben doen ontstaan voor het welsla gen van deze tweede confe rentie- De deelnemers toonden zich aan het begin van deze nieu we onderhandelingsronde opti mistisch. Op de hoofdconfe rentie zullen niet alleen de energievraagstukken worden I (Van onze correspondent) DEN BOSCH De advo- -generaal bij het Bossche irechtshof, int. Pfeil, heeft dag in hoger beroep te gen de 20-jarige Eddy van der L. uit Gemert de bevestiging ^ëist van het vonnis van de ische rechtbank, waarbij hij wegens doodslag, vrijheidsbe- iving en moord werd veroor- leeld tot twintig jaar gevan- "isstraf met aftrek van rarrest en ter beschikking- lling van de regering. Hij heeft op 12 februari van het vorig jaar in Best de 59- ■riige winkelierster P. v.d. tfeselaar bij een op haar win- kt: gepleegde roofoverval in 4 borst gestoken ten gevolge rvan zij is overleden. Hij ad het mes voor de overval genomen en bij een hand een dat ontstond waarbij het mes in de hand had, tft de vrouw de dodelijke ik opgelopen. Op 20 augustus 1974 heeft ■b het 5-jariige meisje Caro- <tntj(> Pessers die bij de ou derlijke woning fietste in zjin gesleurd en verborgen ouden in een nissenhut te waar hij haar had Jiebonden. Hij wilde van ouders een grote som afdwingen. Toen hij uit tv-uitzendingen over die eraing begreep dat zijn wa- Cn in verband met het mis- rijf was herkend heeft hij esloten het kind te vermoor- len. De president van het hof, ET door kernenergie voort- estuwde Amerikaanse fregat IS California zal van 15 tot oktober a.s. een routinebe 8c'r brengen aan Rottei Bel? Henri Simonet, vice- ■Uorzitter van de Europese Commissie zal als zodanig af- ""eden. Simonet wil zich weet aan bez>ï''"inlen mej ge ge| gisrhe politiek. mr. Jonkheer van der M"~:sen de Sombreff, wees erop dat Van der L. allang op het ver keerde pad was: sinds 1970 ging hij op steeds grotere schaal en steeds brutaler ver der met inbraken waarbij soms brand werd gesticht. Hij wierp een molotovcocktail in tiet politiebureau te Eindho ven, stal auto's en pleegde een aanranding op ee dertienjarig meisje. Verdachte zegt alleen maar dat hij niet wist wat hij deed, „het was een dwang, het kwam over mijn lichaam heen". Arrest op 27 oktober. Afrika, zij met die bedrijven een dialoog zal moeten aan gaan. De dialoog moet dan de bedoeling hebben de bedrijven Sjjflfea af te houden van deze gevaar- ijjjjjy lijke steun aan de herd." De PPR-fractie dealde dit tevens mee in haar reactie op de rede, die haar fractievoor zitter de Gaay Fortman g.ste ren hield in de speciale poli tieke oomm ssie van de alge mene vergadering van de VN in New York. Dr. De Gaay Fortman maak te deel uit van de Nederlandse delegatie naar de algemene vergadering. Zajn interventie handelde over de apartheid. De Gaay Fortman stelde in New York dat de Nederlandse rege ring heeft vastgesteld dat de verwachtingen door de Zuidal- rikaanse regeringsleider Vor- ster geuit eind, 1971 dat er snel interne veranderingen zouden komen, in het geheel niet zijn uitgekomen. De Gaay Fortman zei ook dat bij dè dialoog met Zuid- Afrika volgens de Nederlandse regering voortdurend de apart heidssituatie voor ogen zal moeten worden gehouden. Tegenstanders van Neder landse deelnenrng aan de bouw van kerncentrales in Zuid-Afrika zijn, zoals ge meld, van mening dat Zuid- Af ri ka daarmee de blauw drukken voor de vervaardi ging van kernbommen in han den zou krii gen. De Westdutt-e minister van wetenschappelijk onderzoek en technologie, Hans Matthö- fer, heeft maandag het voor stel tot verkoop van kerncen trales aan Zuid-Afrika verde digd. Hij zei tegen verslagge vers diait de levering van die centrales (door wellicht Kraft Werk Union) niet meest wor den gezien als een vorm van samenwerking tussen Bonn e Pretoria op het gebied van kernenergie. Bonn is volgens Matthöfer niet uit op een dergelijke sa menwerking op regeringsni veau en helemaal niet op het gebied van k ernhew aoenirig. „Zuid-Afrika ontwikkelt zijn eigen systeem voor de ver vaardiging van verrijkt urani um eri is niet geïnteresseerd in de technische kennis van West-Duitsland", aldus Matthöfer. (ADVERTENTIE) SCHIPHOL (A.VP Schip- hol's perskamer heeft gisteren als decor voor de verdeelde politieke meningen in Surina me gefungeerd. Gistermorgen verklaarde oppositieleider Lachmon opnieuw zijn bezwa ren tegen de wijze waarop ie huidige Surinaamse regering (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat een meerderheid uit de 'Tweede Kamer bij mi nister Van Doorn (CRM) zal blijven aandringen zijn pers beleid zo in te richten dat enerzijds de gehele bedrijfstak steun ontvangt, anderzijds de ruimte wordt geschapen om bladen die in moeilijkheden verkeren te steunen. Die voor. keur voor een combinatie van algemene en gerichte steun bleek gister uit de discussie die de bijzondere kamercom missie voor het mediableid met minister Van Doorn voer de. Minister Van Doorn liet overigens blijken dat de rege ring af wil van a'gemene steunmaatregelen. Niet voor dat gebleken is dat individue le steunmaatregelen zoden aan dë dijk zetten. ..Als specifieke maatregelen tot hun doel kun nen leden is het naar de me ning van de regering niet juist vast te houden aan generieke maatregelen". werkt aan de onafhankelijk heid. Een paar uur later verklaar de in dezelfde perskamer drie Surinaamse statenleden van de regeringscoalitie het met Lachmon's uitspraken volko men oneens te zijn. Tussen de beide persconferenties door zei de minister van politie en justitie, mr. Efcki Hoost in de vlakbij gelegen vipkamer ge loven dat een verzoening niet uitgesloten zou zijn. Minister Hoost en oppositie leider Lachmon keerden in hetzelfde vliegtuig van de KLM, dat vele uren te laat vertrok naar Suriname ver trok. De drie statenleden kwa men gistermiddag in Neder land aan als eerste groep par lementariërs die behandeling van de rijkswet op 21 oktober zullen bijwonen. De heer Lachmon verklaar de voor zijn vertrek dat hij zich in Suriname zal gaan oriënteren wat er daar ge beurd is tijdens zijn afwezig heid. De heer Lachmon en met hem de voltallige oppositie uit de Surinaamse staten zijn on geveer tien lagen in Neder land geweest. Na zijn oriënta tie zal hij proberen met poli tiek ingewijden tot een besluit te komen over zijnstrategie ten opzichte van de regering- «plannen met betrekking tot de komende onafhankelijk heid. HET Amerikaanse weekblad Time meldde gisteren dat de politie in de Amerikaanse stad Sacramento het afgelopen voorjaar Patricia Hearst en William en Emily Harris var. het Symbionese bevrijdings front heeft ondervraagd in verband met een moord in Sa cramento. Surinaamse statenleden (van de regeringscoalitie) arriveren op Schiphol, v.l.n.r. gevolmach tigd minister Van Eer en de he ren Bean, Derby en Rodgers AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Algemene Nederlandse Kappersorganisa tie (ANKO) heeft nog steeds het vertrouwen van de leden. Dit bleek gistermiddag in Am sterdam tijdens een buitenge woon congres van de organisa tie. Het congres was bijeenge- roenen in verband met zware kritiek binnen de ANKO aan gaande het beleid rond de ac ties voor afschaffing of verla ging van bet RTW-tarief voor de ruim 8.0ft0 kappersbedrij- ven in Nederland. De kritiek op het ANKO- bestuur kwam de laatste we ken vooral van een actiecomi té onder leiding van de Rot terdamse kapper John Post mus, lid van de zogenaamde Bi vV-commissie binnen de ANKO, waarbij 5500 kappers zijn aangesloten. Het bestuur heeft op zijn beurt geen goed woord over voor Postmus, wiens „acties op eigen houtje" volstrekt worden verooraee.d. De Rotterdamse actieleider kreeg van de ANKO te horen, dat hij niet welkom was op het congres. (ADVERTENTIE) De damesmantel met stijl DEN HAAG (ANP) Zou men voor wat betrelt de mi lieuverontreiniging in ons land „orde op zaken" willen stellen dan vragen de daarvoor nood zakelijke bouw van installaties en andere voorzieningen naar huidige prijzen, een bedrag van 15 miljard gulden. Daarbij komt dan elk jaar nog 3 mil jard gulden aan extra kosten, een bedrag dat 1,5 procent van ons huidige nationale inkomen uitmaakt. m deze cijfers zajn verschil lende vormen van verontreini ging of mileubelasting (zoals thermische belasting, chemi sche afvalstoffen en geluids hinder) noodgedwongen we gens het ontbreken van een afdoende bestrijdingstechnolo- gie of van statistische infor matie buiten beschouwing ge bleven. Deze cijfers behoren tot de uitkomsten van een studie, die het centraal planbureau een dezer dagen publiceerde en waarin, naast deze kostenbere kening, ook is onderzocht wat uitvoering van een programma voor een dergelijke „schoon maak" voor onze economie zou kunnen betekenen. De veelvormigheid van het milieu-probleem en de beperk te beschikbaarheid van gege ven? zijn enkele van de facto ren, die grenzen hebben ge steld aan de re'kwijdte van het onderzoek, dat zich - zoals met nadruk wordt vermeld - uitsluitend bezighoudt met de economische kant van het mi lieuvraagstuk. Na de in het rapport volle dig uitgewerkte berekening van de kosten om de achter stand in te halen wordt becij- fers wat een dergelijk milieu beleid voor onze economie zou gaan betekenen. In het alge meen -zijn de middelen, die geimuiikt gaan worden voor milieuverbetering niet meer beschikbaar voor andere aan- aanwendingen. Naarmate de schoonm"v"k'r>erio^e ko-ttr is zijn de gevolgen voor de eco- nom'e vanzelfsprekend groter. Bij een programma, gespreid over 12 jaar (1973-1985) zou aan het eind van de periode, in 1985 dus, de bedrij vensec tor 3,5 proeent minder hebben geproduceerd dan zonder een dergelijke milieuverbeterend programma het geval zou zijn geweest. Dit betekent via min der inkomen (5 proeent voor de loontrekker) in 1985 een naa> hoeveelheid 6,5 procent lager niveau van het particu lier verbruik tegen een 1 pet. hoger prijspeil. Onze uitvoer- go.-deren zouden ruim 1,5 pet. duurder ziin en het zou mee brengen dat 11.000 personen meer we-kloos zouden zijn dan anders. Houdt men er rekening mee, dat ook in het buitenland een soortgelijk milieubeleid als in ons land tot stand zou komen, dan worden de gevol gen voor de produktie, inko men en verbuik kleiner. Ook voor de werkgelegenheid kunnen de gevolgen gunstiger uitvallen. Wel ontstaat er dan een versterkte opwaartse druk op nek prijsniveau. Het voorgaande had betrek king op de inhaal van de ach terstand in milieuzuivering. De groei van de bevolking, van het autopark en het toenemen de energieverbruik veroorza ken inmiddels weer nieuwe verontreiniging. Neemt men de bestriid'ng daarvan ook in de kostenberekening op, dan stijgen de lonende knsten van de „milieusector" d:e in 1973 0.3 procent van het nationaal produkt uitmaakten, in 1985 tot 2 pet. van het nationaal produkt in dat Jaar. behandeld, maar ook de kwes tie van de belangrijke grond stoffen, de ontwikkelingssa menwerking en alle met deze drie onderwerpen samenhan gende financiële kwesties. Onder het technische voor zitterschap van Frankrijk na men aan de openingsvergade- ring voor de industrielanden de V.S., Japan en de EEG, voor de olielanden Perzië, Sa- oedi-Arabië, Algerije en Vene zuela, voor de ontwikkelings landen Indië, Brazilië en Zaïre deel. De tien delegaties baseren zien op een Frans werkdocu ment dat in grote lijnen de agenda voor de grote confe rentie bevat die over twee maanden moet worden gehou den. Uit toespraken gehouden door vertegenwoordigers van Amerika en de andere landen kan de slotsom worden ge trokken dat het begin goed ls geweest en dat het overleg vermoedelijk niet zal verzan den, zoals dat met een derge lijke conferentie te Parijs zes maanden geleden was ge beurd. De leider der Amerikaanse delegatie, de onderministet van Buitenlandse Zaken Char les Robinson, zei in zijn toe spraak dat Amerika ten volle onderkent dat alle landen, o p politiek zowel als economisch gebied, van elkaar afhankelijk zijn en dat als de ene groep economisch wil blijven voor uitgaan, de andere niet kan en mag achterblijven bij die ont wikkelingen. „Wij streven overeenstem ming na die geschraagd is op samenwerking", aldus Robin son. De Venezolaanse minister van Internationale Economi sche Zaken, Perez Guerrero die spraK namens de ontwik kelingslanden, zei ook dat sa menwerking en begrip nodig zijn om te komen tot een nieuw evenwicht tussen de rijke en de arme landen. Hij was ervan overguigd, dat er spijkers met koppen zouden worden geslagen te Parijs, en beloofde daartoe zijn volledige medewerking. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Spaanse luchtmachtofficier Juan Igna- cio Domingo heeft maandag gezegd dat de oppositie tegen Franco binnen het Spaanse le ger sterker wordt. Domingo zei dit als woordvoerder voor de geheime „Militaire Demo cratische Unie" (U.M.D.), een ongeveer een jaar geleden ge stichte oppositiegroep. Volgens Domingo zijn 350 a 400 offi- c'e'-en actief lid van de U.M.D., maar is het aantal sympathisanten veel groter. De luchtmachtofficier be vindt zich sinds twee maanden In Frankrijk en gaat voorlopig niet naar Spanje terug uit angst daar gearresteerd te worden. Twaalf mensen die In voor arrest zaten op verdenking van het lidmaatschap van de ETA, de beweging van Baskl- sche nationalisten, zijn op borgtocht vrijgelaten, in af wachting van hun proces voor een burgerlijke rechtbank. De Spaanse regering heeft op nieuw boeten opgelegd aan priesters die zich in hun pre ken kritisch hebben uitgelaten over het regime-Franco. De officiële kunstenaarsvak bond van Barcelona heeft de Catalaanse protest-zanger Juan Manuel Serrat uit de bond ge zet wegens „anti-Spaanse uit latingen". -J Er is eens een tijd geweest dat men mededelingen van enige importantie overseinde met behulp van postduiven. Wilt u wel geloven dat ik soms heimwee krijg naar die dagen van weleer, waarin niet om de haverklap elektronische apparatuur ten behoeve van het overseinen van teksten en fotografieën, de geest kon ge ven, om de doodeenvoudige reden dat die apparaten er nog niét waren? Maar ik geef toe, er zal destijds onderweg ook wel me nige pstduif gesneuveld zijn, U zult stellen: juist omdat het met die duiven ook maar aansukkelen was, hebben we een PTT en telexen en zo uitgevonden. Akkoord, maar er worden heden ten dage zul ke nauw luisterende toestellen gemaakt, dat er voor elke on regelmatige „piep" of „blieb" een monteur uit een heel an dere uithoek van het land moet komen om de zaak te repareren, Want u en ik mo gen er niet meer aankomen. Tja, da's de technische vaart der volkeren Het gaat als het werkt vlugger dan een postduif, maar d'r komt wel wat bij kijken. Gisteren hebben dus 'n fors aantal jonge mensen voor het eerst sneeuw gezien. Want dat is een tad geleden, hè En dan zo vroeg in het jaar. Dat be looft wat. Ta En koud is het ook al. Redenen te over om eikaar hartverwarmende dingen te zeggen. Ta „Rijkdom ts als zeewater. Hoe meer men ervan drinkt hoe meer dorst men krijgt". Het gevaar van zulke rake kreten (deze is uit het blad Aktie) is wel dat je gemakke lijk kunt denken dat het op al die andere rijkaards slaat. Maar het slaat ook op de meesten van ons. TA Ik had het zojuist over nauw luisterende apparaten, maar nu las ik iets dols over afluisterende apparaatjes. Op een hoorzitting van de com missie uit het Amerikaanse parlement, heeft men met de oren zitten klapperen. Bij het leger, zo vertelde een afluister- apparatuurfabrikant, plaatst men zijn apparaatjes in zaken als matrassen en in elektrische tandenborstels. Zo hoort men zelfs het tan dengeknars van zijn slachtof- fer. Veel op dit ondermaanse is te dol om los te lopen, vrien den. merijn. AMSTERDAM (ANP) Het Marokkaanse consulaat in Amsterdam werkt op het ogenblik op volle toeren om te voldoen aan de vraag naar nieuwe paspoorten door ille gaal in Amsterdam en wijde omgeving verblijvende Marok kaanse arbeiders. Het betreft mensen, die destijds met een vals paspoort Nederland zijn binnengekomen en thans in aanmerking willen komen voor legalisering krachtens de regularisatieregeling voor buitenlandse werknemers. De uitgifte wordt verzorgd door een commissie van het Marok kaanse ministerie van Binnen landse Zaken, die vrijdag in de hoofdstad aankwam. (ADVERTENTIE) SKOL biei... elke week een feestelijke prijs. 26 cartons 24 blikken voor de gelukkige win naar! Wees blij met SKOL in blik. Uit en thuis! SKOL. Thuis be zorgd door SKOL Brou werijen NV. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle tb. v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. t

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9