alse briefjes van duizend overspoelen Eartners verdeeld aar loonoverleg ORAME-POM NIET DIRECT OP TV Terneuzense schippers met petitie naar Van Huiten MINISTER LOST GIJZELING IN PARAMARIBO OP JUSTITIE OP SPOOR VAN BANKZWENDEL Van Beveren en Van der Kuylen stappen op Molenschots echtpaar in arrest wegens hasj-smokkel Eenentachtigste vrachtwagen in Italië gestolen Verlaging btiv steeds waarschijnlijker Winter is er vroeg In huis premier Arron Zeven arrestaties verricht Ferenkaeisen van ontvoerders van Herrema kunnen niet worden ingewilligd Verkeersongeluk in België: vijf doden VANDAAG SCHOTEN ONTSNAPT Korter werken voor 75 man Specialisten mogen tarieven met 7% verhogen Inbrekers werkten op bestelling DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEI JN In Spanje ZUNDERTS TRANSPORTBEDRIJF GEDUPEERD PUr Dr W A.J M Harkx Irdreda'cteur: L. Leijendekker o^iontie- en administratie-adres: Kastraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 ^"""Sversmaatschappi) De Stem B.V. Heerstiaat 16» Breda, VRUE DINSDAG 14 OKTOBER 1975 27e jaargang No. 1977 UitgeefsterJJitggversmaatschappij De Stem B V. (Van onze redactie buitenland) EINDHOVEN Nederland lordt momenteel overspoeld >or valse briefjes van dui- md gulden. Dagelijks worden smudetd 15 falsificaties ont- ikt en ter kennis van de ditje gesteld. Enkele weken gleden waren dat er nog taar 10 per week. De ver breiding van de valse bank biljetten vindt plaats over heel Nederland. Meestal worden ze stuk voor stuk uitgegeven. Al leen op auto- en veemarkten zijn in een aantal gevallen meerdere valse bankbiljetten tegelijk uitgegeven.. Onlangs is een coördinatieteam opge richt dat een diepgaand onder zoek instelt naar de herkomst van de falsificaties. In dit team zitten vertegenwoordigers van gemeente- en rijkspolitie en het Ministerie van Justitie. Het coftrdinatieteam staat ou der leiding van luitenant F. van Exel van de rijkspolitie in het district Eindhoven. Zowel hij als de andere teamleden hebben zich in het verleden al eerder beziggehouden met de bestrijding van valsemunters en beschikken los daarvan over een grote deskundigheid op het gebied van falsificaties. De verspreiding van de valse briefjes van duizend gulden is volgens luitenant Van Exei pas begin dit jaar goed op gang gekomen. Inmiddels zijn 690 falsificaties als zodanig herkend en uit de roulatie ge nomen. Hoeveel vals geld tot nu toe in omloop is gebracht is niet bekend. „We kunnen daar wel naar gokken maar dat heeft geen zin. Wel hou den we uiteraard rekening met het feit dat er meer valse duizendjes in omloop zijn ge bracht dan er inmiddels boven water zijn gekomen", aldus luitenant Van Exei. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Vandaag gaat in grote verdeeldheid hel Iqonoverieg tussen regering, werkgeversorganisaties en vak centrales van start. ÊTwee van de drie partners in het oveneg regering en centrales hebben zich al |j voorbaat vastgepind op een ist onwrikbaar standpunt. werkgevers hebben zich ichaard achter het rapport n de deskundigen van de aal-Economische Raad j(SER), waarvan de inhoud jjwars ingaat tegen het stand punt, dat minister-president Den Uyl vorige week nog in do Tweede Kamer verdedigde. Pet rapport stelt daarentegen wel KV P-fractieleider Aödrles- sen in het gelijk, dat er volgend jaar geen ruimte is voor een veiledige prijscompensatie. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het is gisteren een extreme winterse dag geworden. Nog nooit is er zo vroeg, tenminste in de laatste eeuw, in de herfst sneeuw gevallen. In de meeste provincies vielen een aantal dikke vlok ken alsof het een echte winterse dag was. Bo vendien bleef de tempe ratuur de hele dag aan de lage kant en kwam nergens in ons land bo ven de zes graden. In het westen en midden van het land slechts een maximum van vier gra den o.a. op het vliegveld Schiphol. Een zo laag maximum is door het KNMI de laatste 120 jaar in de eerste helft van oktober niet geme ten. Dit winterse weerty pe behoort overigens al weer tot het verleden want de temperatuur eaat tre'e'delük st'ieen. 3 Pas op de plaats Met de stelling, dat er de ^Hpmendt- vijf jaar een pas op de plaats moet worden ge- Jpiaak: ten aanzien van ioon- «n prijsstijgingen, leggen de zes economische deskundigen F zware hypotheek op hel loonoverleg. Zij stellen het ka binet en de sociale partner psoluut voor de loonkosten- BEWOLKT EN BUIÏG Maximumtemperatuur: Elf graden. STAD EN STREEK Wildgroei kampeerbedrij- ven moet besnoeid worden. Pagina 3 RADIO EN TELEVISIE „Opsporing verzocht' voor het eerst op Nederlandse televisie. Pagina 7 BINNEN- EN BUITENLAND Rijn-Schelde-Veroime betrokken bij kerncentra- lebouw in Zuid-Afnka. Pagina 9 China kan Moskou met I' raketten raken. Pagina 11 In Siberië tellen alleen prestaties. Pagina 12 MERIJN: stijging de komende jaren drastisch te beperken. Dat kan om te beginnen door de half jaarlijkse bijstelling van de prijscompensatie in juli 1976 niet door te Jaten gaan. Daar door zullen de prijzen minder stijgen en krijgen de bedrij ven een oppepper, zodat ze weer kunnen gaan investeren (dus meer werkgelegenheid scheppen, hopen de deskundi gen). De regering moet er voor zorgen dat de op deze manier ontstane daling van de koopkracht voor de .gerniddet- de werknemer weer wordt goedgemaakt door het achtei- wege laten van de BTW-ver- hoging of deze zelfs te verla gen. Er moeten tenslotte, aldus de SER-deskundigen ook dui delijke afspraken worden ge maakt over de inkomens van de niet-CAP-trekkers. Dit standpunt is vorige week tijdens de algemene po litieke beschouwingen in de Tweede Kamer ook zij het in iets zwakkere vorm vei- tolkt door de KVP-fractie. Maar Andriessen raakte toen daarover met premier Den Uyl in de slag, die hera verweet zich te mengen in het loonu- verleg. De minister-president zelf echter legde zich al eei- der vast met de mededeling dat de koopkracht van de ge- middels werknemer volgend jaar niet mag dalen, exact het standpunt van de vakcentrales dus. (Vervolg op pag. 11) Dikke sneeuwvlokken dwarrelden gisteren naar berieden. De automobilisten moesten hun lichten ontsteken. Record van de (sn)eeuw (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een vier man sterke schippersdelegatie van de Initiatiefgroep Noord- Zuidverkeer gaat vandaag vanuit Terneuzen naar Den Haag om een petitie aan te bieden aan staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat. Het doel van deze actie is de staatssecretaris een steuntje in de rug te geven voor het overleg van de negen EEG-ministers van Verkeer en Waterstaat woensdag in Brus sel. In de petitie wordt de doel stelling van de initiatiefgroep: een toerbeurtregeling voor de binnenvaart op Frankrijk en België uiteengezet. Staatsse cretaris Van Huiten ontvangt de delegatie om twee uur op het ministerie. Hij heeft de schiopers inmiddels een ge sprek toegezegd. Overigens verwachten de Nederlandse schippers niet veel van het overleg dat woensdag in Brus sel gevoerd zal worden. De zogenaamde commissie-Van Viersen, die In opdracht van de Staatssecretaris de binnen- vaartproblemen behandelt, be noemde vandaag een subcom missie die speciaal de Noord- Zuidregeling onder de loep noet gaan nemen. De commis sie is ingesteld tegen de wil van de EVO. (Van onze redactie buiten-! land) PARAMARIBO De Suri naamse minister van economi sche zaken Eddy Bruma heeft een belangrijke rol gespeeld bij het tot een goed einde brengen van de gijzelingszaak in Paramaribo. Toen bekend werd dat een man de woning van premier Arron was bin nengedrongen en de echtgeno te en de schoonmoeder van de inmiddels via aan elkaar ge knoopte dekens uit zijn huis ontvluchte eerste minister met een vuurwapen bedreigde, is hij het huis binnengegaan. Hij werd daarbij - ondanks de waarschuwingen van de politie - op de voet gevolgd door twee familieleden van de overvaller. „lk moest op een stoel gaan zitten terwijl de man een mo dern automatisch vuurwapen op miij gericht hield. Ik deed dat niet maar vroeg wat hij wilde", aldus Bruma. De man zou daarna ge vraagd hebben of de politie niet op hem zou schieten en nad om bescherming gevraagd omdat hij bang was te worden aangevallen door de menigte die zich voor het huis van premier Arron had verzameld In een particuliere auto werd de man, Salomons ge naamd, daarna door de politie weggebracht. Het mibl-ek pro beerde de auto te kantelen, waarop de pobtie enkele waarschuwingsschoten loste De wagen reed daarop met, grote snelhe:d weg. De gijze ling had twee uren geduurd. „Het was niet moeilijk de man tot andere gedachten te brengen", aldus minister Bru ma. „Toen ik weigerde te gaan zitten werd hij duidelijk bang dat ik hem zou overmeeste ren". De man, pas teruggekeerd -uit Nederland naar Suriname, meldde zich gistermorgen vroeg („lk ben van de ïnlicn- tingendienst"bij het huis van Arron met de medeling dat hj] deze moest spreken. De pre mier lag nog te slapen. Arron (gewaarschuwd door zijn vrouw) vertrouwde het met en Delde de centrale inüchtu gendienst. Op dat moment verbrijzelde de overvaller een ruit in de voordeur en stapte naar binnen. Arron zelf ont snapte toen door een achter raam, De man loste nog twee schoten die Arron (,.Dit is het ergste dat ik in mijn loopbaan heb meegemaakt") misten. De man heeft geen eisen gesteld. NIJKERK (ANP) De Knopenfabriek Nijkerk N.V in Nijkerk heeft voor 75 van de 115 personeelsleden werk tijdverkorting aangevraagd Voor een periode van zes we ken zullen de betrokken perso neelsleden, 64 mannen en 11 vrouwen, alleen in de morgen uren werken. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De inter land tussen Nederland en Po len, die morgenavond in het Olympisch Stadion in Amster dam wordt gespeeld, zal niet rechtstreeks door ,de televisie worden uitgezonden. Gisteren heeft de NOS besloten defini tief te kiezen voor een samen vatting in Studio Sport van woensdagavond. De radio geeft wel een direct verslag en wel via Hilversum III- De kaartverkoop voor de „sleutel"-wedstrijd in groep 5 van de strijd om het Europese kampioenschap voor landen teams kwam gisteren oveiigens aardig op gang. Volgens een woordvoerder van het Olympi sche Stadion waren er gisteren in totaal 25.000 kaarten in de voorverkoop over de toonbank gegaan, waarvan de tiendui zend kaarten voor overdekte zitplaatsen vorige week al wa ren uitverkocht. DUBLIN (UPI) De Fe- renka-fabriek in Limerick heeft maandag verklaard niet in staat te zijn de eisen in te willigen van de ontvoerders van dr. Tiede Herrema, omdat de Ierse regering niet wil meewerken. „Daarom vragen wij u dr. Herrema onmiddel lijk vrij te laten, want het heeft geen enkel nut hem lan ger in gevangenschap te hou der/", aldus Ferenka in een oproep aan de ontvoerders, die maandagavond werd uitgezon den door de Ierse radio. De verklaring van Ferenka kwam enkele uren nadat een Ierse regeringswoordvoerdei opnieuw had gezegd dat vrij lating van gevangenen in rui) voor Herrema uitgesloten is. Ferenka zei In de verklaring „intensief contact" te hebben gehad met de Ierse regering, om te proberen de vrijlating te verkrijgen van de drie ge vangenen, die de ontvoerders van Herrema op vrije voeten willen zien. De fabriek had in het bijzonder geoleit voor de vrijlating van Bridget Rose Dugrtale, „moeder van een klem kind". In overeensten mmg met de eisen van de ont.voenJers had Ferenka ook het internationale Rode Kruis Ingeschakeld. „Maar de Ierse regering heeft ons eeregd dat er rpor, moffoliikhe-d is om aan 5°™ e's tegemoet te ko men We bonen dat u zn't begrimen dat het hipten onze macht, lipt al uw eisen in te wlll'aeu. Daarom waven we u dr. Herrema cn mi /Wellrl^ wil te lêt-en". aldus bet berneo van Ferenka op de ontvoerders. (Van een onzf r verslaggevers) j ARNHEM De justitie is een internationale zwendel op het spoor van „bankinstellingen"! met Nederlandse vestigingen! in Lunteren, Hengelo en Hoo- gezand. Vorige week heeft de rijkspolitie district Zwolle met assistentie van de Edese ge- meentepolitie een inval gedaan I in de Lunterse vestiging. Er zijn I tot nu toe 7 arrestaties ver-I richt en drie huiszoekingen in Lunteren, Lecrsum en Denen kamp. Volgens de Almelose officier van justitie mr. Bleigrot, de leider van het onderzoek, richt men zich op oplichting en valsheid in geschrifte. Hij zei verder dat er sprake is van Internationale contacten. Bij de affaire zijn drie indruk wekkend klinkende maar on bekende banknamen betrok ken: de firma Euro Continen tal Bank Incorporated (hoofd kantoor Willemstad, Ncdei- landse Antillen), Mercial Euro Ultro Marino Incorporated (Spaanse bank met het hoofd kantoor in de Verenigde Sta ten) en (le erse banK Quantitas uit Chur. Getrokken pistolen j De politie heeft de overval in Lunteren in alle stilte willen' doen. Volgens ooggetuigen werden de zes mensen die daar werkten met getrokken pistolen gedwongen het pand te verlaten. Justitie legde ook bes'ag op de papnerassen, een autobus vol. In Lunteren had men zich nogal luxueus ge'ine staüeerd, naar nu is gebleken ten koste van een plaatselijke wonin gin ri ch ting. Hoewei van t'e 7'jde van inett- tie geen enke'e mededeling wordt gedaan over de aard van de oplichting, veronder stelt men dat het gaat om- zwenOei jn onroerend go°d. Over de omvamr daarvan -ijn geen bijzonderheden hekend. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Medische specialisten mogen hun tarie ven voor hun particuliere p3- mische Zaken en van Sociale hogen. De minister van Econo mische Zaken e van Sociale Zaken en de staatssecretaris van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne hebben hiertoe be sloten na overleg met de lan delijke specialistenveireniging. De verhoging draagt een voor lopig karakter. (Van onze sportredactie) ZEIST Jan van Beveren en Willy van der Kuylen heb ben zich teruggetrokken uit de selectie voor het Nederlands elftal, dat morgen in Amster dam tegen Polen aantreedt voor het Europees iandenkam- pioenschap. De twee PSV-ers namen hun besluit na een ge sprek met de geselecteerde PSV-ers, bondscoach George Knobel, de Ajacieden Ruud Krol en Wim Suurbier en de Barcelona-spelcrs Johan Cruyff en Johan Neeskens in Zeist hadden. (Zie voor uitgebreide reportages onze sportpagina's.) (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN De politie te Heerlen heeft vijf mannen aangehouden die ervan wor den verdacht de laatste maan den bij inbraken in zuid-oost Brabant en Limburg goederen ter waarde van een miljoen gulden te hebben buitgemaakt. Drie leden van de bende zijn do-or een woordvoerder van de politie als „zware jongens" omschreven. Het quintet had het vooral gemunt op sigaret ten, Perzische tapijten en drank. Het verkocht de gesto len goederen meteen door aan de helers. De inbrekers werk ten op bestelling. (ADVERTENTIE) (V»n een onzer verslaggevers) ALGiiCIRAS in de Spaanse plaats Algeciras zijn gisteren vier Nederlandse toe risten gearresteerd wegens smokkel van hasj. De douane vond in drie auto's in totaal 175 kilo hasj. De toeristen, onder wie het echtpaar Johannes (42) en Pe- tronella (42) S. uit Molenschot kwamen uit Tanger. De twee andere gearresteerden zijn F. van D. (34) uit Rotterdam en M.M- (33) uit Dordrecht. Het viertal zal deze week reeds worden voorgeleid. Op het binnensmokkelen van hasj, staat in Spanje een maximum straf van twaalf jaar. Het echtpaar S. is een Hei ne drie jaar geleden uit Am sterdam verhuisd naar Molen schot. Het had weinig contact met de Molenschotse gemeen schap. TIENEN (Belga) Zondag avond laat kwam het op de weg Kasselt-Diest ter hoogte van het gehucht Donk tot een zeer ernstig verkeersongeval waarbij vijf jonge Belgen het leven verloren. De personenwagen, waarin de vijf slachtoffers zaten, kwam tijdens een inhaalpo- ging tegen een verkeerspaal terecht en sloeg tegen een huis te pletter. In de muur werd een gat van vier vier kante meter geslagen. De bewoners van de geteis terde woning, een 58-jarige man en zijn 56-jarige vrouw zijn met verwonderingen naar een ziekenhuis gebracht. De vrouw werd ingeklemd tussen een tafel en een kachel en zou er ernstig aan toe zijn. tVan een onzer verslaggevers) ZUNDERT „We rijden wekelijks met enkele wagens op Italië. Nooit één probleem gehad," zegt directeur Th. van Oyen van het Zundertse tran sportbedrijf Marvo. Vrijdag j.l. is het echter voor de eerste keer mis gegaan. In Milaan werd opnienw een Nederland se vrachtwagencombinatie de 81ste gestolen en dit maal was het Zundertse be drijf het slachtoffer. Directeur Van Oyen heeft geen goed woord over voor de Italaanse politie. „Men vindt daar kennelijk dergelijke dief- tailen iets heel gewoons. On ze chauffeurs kregen de poli tie niet eens mee naar de plaats waar het gebeurd was". De gestolen vrachtwagen met aanhanger stond vrijdag met nog twee andere wagens van Marvo op een parkeerterrein in Milaan. De diefstal werd in niet meer dan tien minuten uitgevoerd terwijl de chauf feurs in het nabijgelegen res taurant een kop koffie zaten te drinken. Alle drie de vrachtwagens waren o.m. uit gerust met stunrsloten. Ze wa ren met een ladmg stukgoed op weg nmr Nederland. Vol gens de d'rertie van Marvo wordt de schade door de ver zekering gedekt.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1