ERLEGH Margarineprijs omlaag PORTUGAL WACHT MET SPANNING OP REDE PREMIER Lissabon probeert geweld te keren SheH-Pernis personeel in krimpt DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Regering voelt weinig voor generaal pariion illegale gastarbeiders STEM Ontvoerders eisen vrijlating van dr. Rose Dugdale Ruzie in Oranje iclusie a. f12.900,- DE BLIJDE 7 RIJDERS FRAAIE UITDOSSING Hazekamp gaat niet in opwensen Horeca Auto tegen boom: één dode helpt u bouwen andaag Vrouw verdacht van dodelijke mishandeling baby e EDACTIE \jiu7eeviA^ Zeevalking: in Verwondering Oud-strijders Geen schot in zaak-Herrema Gestaakt Spelers dreigen op te stappen Letsel Zorgen OOSTERHOUT muziek Vijftienjarige uit liefdes verdriet met geweer V n ilie. Fiat zult u een Fijne, e reiswagen hebben, de 13 koppen uit de liiie u ook kiest, ïgt hij u met zijn karaktertrekken, vijfeid zult u uw Fiat tot grote leur en neerkl.ipbare 111/u in 15 sec, top 150 13,5 sec, top I6t) km/u). lopstraat, dam. 0, incl. BTW. de 24. Tel. ;R. Nijver- KS EN irslaan 130. HertogenBosch kan geplaatst aamheden op de eindredactie :age in de regio. Standplaats: 5 enige jaren ervaring op dit •k. ;ao voor Dagbladjournalisten, /aamheid. sidsvoorwaarden zoals een nsioenregeling. mcht worden ts Dagblad, H^5wVEG28^9^3REDA TEL.01600-52550 STEM Maartdag 13 oktober 1975 l-l-Se—jddrgany TTm F7768- EDITIE VOOR ZEELAND K (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Neder lands' regering voelt weinig voor een generaal pardon voor illegal' gastarbeiders, De kans dat de Tweede Kamer en de regering bij de behandeling van de begroting van Justitie, ov» enige tijd, daartoe beslui ten is erg klein. Dit heeft Staatssecretaris SBva;',: (Justitie) zater- daAudiu, gezegd tijden» een dMfcom! tie van illegale gast arbeiders en het Binnenhof in De| Haag. Ongeveer 1500 man waren naar Den Haag geko men om te protesteren tegen delhuidige ïegelimg volgens welke een illegale gastarbei- deilzieh kan laten „regularise ren". dat wil zeggen dat hij in Nederland legaal mag wonen en «werken. Voor regularisering moet eeiw buitenland se werknemer, die geen geldige papieren heeft, aan een aantal voor- tHllrden voldoen, zoals een bepaalde duur van verblijf in Neerland, correcte betaling van sociale premies en een weBcgeversverklaring waaruit een en ander moet blijken. De regeling is versoepeld, nadat in tor; van dit jaar bijna 5000 gastarbeiders ertegen gepro- testee hadden. Ze kwamen zaterdag op nieuw naar Den Haag. Een van hun grootste grieven is nameliik dat zij feitelijk af hankelijk zijn van hun baas, ailsjzii zich willen laten regu larise!'- Als de werkgever geen verklaring wil afgeven, biilocr leeld omdat hij zich zelf niet aan de regels heeft gehouden, gaat regularisering niet doe. De demonstranten eisten zaterdag dan ook een verar-'-rinig in de bewijsvoe ring die moet in handen ko- Öaa-naast eisten zii een ge nera:! narden voor alle in Ne derland verblijvende iilega len. ITRIJ ZONNIG TEGEN DE AVOND KOLKT EN BUIïG Aaximumtemperatuui [tien graden. TAD EN STREEK Valtmans wil pontedison volledig aan banden. Pagina 2 HNNEN- EN BUITENLAND Aeer geld voor warmte- llsolatie. Pagina b kDIO EN TELEVISIE Hasebos situeerr samestreet in |Limborg. Pagina 13 AERIJN sX^^^^é^Vraag vrijbüp^^l 1 \w/ vend inlichtingen. stuur deze bon naa' V Mevrouw Van Dorss® Ti my Julianasingel 7. voor I Ambacht. ,ens[e Naam :x ra dn /A\M'eS Tel. Ret 801/BH8/^| (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De prijs van de margarine gaat met twee cent omlaag per pakje van 250 gram. Voor halvari- ne geldt een prijsverlaging van een cent. De prijsverla ging is een gevolg van de daling van de grendstoffen- prijzen op de wereldmarkt. Dit heeft de Bond van Ne derlandse Margarinefabri kanten zaterdag meege deeld. De verlaging van de fa brieksprijzen werkt, vo'gens dc bond, met enige vertra ging door in de prijzen in de winkels. Winkeliers zullen namelijk eerst hun voorraden uitver kopen tegen de oude prijs. De Bond van Margarinehau- delaren zegt niet precies te weten hoeveel de prijs van een pakje margarine voor de consument omlaag gaat om dat de winkeliers vrij zijn in hun prijsstelling. Dit jaar is de margarine in totaal al 20 cent goedkoper geworden. (Van onze redactie buitenland) LISSABON De Portugese bevolking wachtte gedurende het weekeinde met spanning op de „belangrijke verklaring" die premier José Pinheiro de Azevedo voor maandagavond in het vooruitzicht heeft ge steld. Ook zondag had de Portuge se regering nog niet dui delijk gemaakt op welke ma nier zij de onrust in het leger, waar klandestiene soldatenor- ganisaties en diverse eenheden openlijk rebelleren, denkt aan te pakken. Na een 18 uur durende vergadering, waaraan ten dele ook werd deelgeno men door ministers uit Azeve- do's coalitiekabinet, had de re volutionaire raad het kabinet zaterdag slechts steun toege zegd en elke vorm van geweld veroordeeld. Waarnemers houden het voor mogelijk dat er binnen dit opperste militaire gezags orgaan onenigheid bestaat tussen de gematigde meerder heid en twee militaire sleutel figuren: stafchef van het le ger, generaal Carlos Fabiao en generaal Otelo Saraiva de Car- valho, bevelhebber van de vei ligheidstroepen „Copcon". Men heeft in Lissabon na melijk met verwondering ge constateerd dat Fabiao, die bij vorige gelegenheden sterk voor de normale militaire dis cipline pleitte, de afgelopen week met geen woord heeft gereageerd op de acties van de linkse soldaten. Aan de ene kant aangevochten door felle acties van revolutionair links, aan de andere zijde beloerd door een rechtse „reactie" die op haar kans wacht, is de regering Azevedo er drie we ken na de installatie nog steeds niet in geslaagd haar „revolutionair-democratische gezag door iedereen erkend te kr'jgen. Volgens het Ameri kaanse persbureau Associated Press zal Azevedo krachtige maatregelen aankondigen die een einde moeten maken aan geweld en straatgevechten tus sen politieke tegenstanders en aan de muiterijen in het le ger. inmiddels heeft de revoluti onaire raad impliciet toegege ven dat de betrouwbaarheid va.i de huidige strijdkrachten te wensen overlaat, met een decreet dat het plan onthult om geharde oud-strijders weer onder de wapenen te roepen. Het plan is uitsluitend het neusje van de zalm der verlot- gangers weer in dienst te ne me 1. mannen die bij elite-een heden hebben gediend. Klaai- blijkelijk zullen deze opnieuw gelurmeerde eenheden worden toegevoegd aan de AMI, de afge'open maand speciaal ter handhaving van de orde op gerichte speciale interventie macht. De AMI is nog niet 111 actie gekomen, maar is dooi links, onder meer door de communisten, reeds op voor hand omgedoopt tot „repres- sieniacht". Tot dusver staat slechts vast dat de om hun re"bt=o ivmna. thieën bekend staande comman do-eenheden tot de AMI zijn toegetreden en er zijn aanwij zingen dat de autoriteiten moeite hebben andere eenhe den te bewegen hetzelfde te doen (Vervolg op pag. b) DUBLIN (Reuter) Een' gedetineerde Engelse erfgena me die guerrillastrijdster werd, leek gisteren het voor naamste struikelblok te zijn in de onderhandelingen over de veiligheid van de ontvoerde Nederlandse zakenman dl". Tiede Herrema. Volgens Ierse kranteberich- ten hebben zijn ontvoerders hun eis voor de vrijlating u.t gevangenschap van twee IRA- rebellen laten vallen, maar houden zij vast aan de vrijla ting van de miljonairsdochter dr- Rose Dugdale, die in de gevangenis zit wegens onder grondse activiteit voor de IRA. Verder zouden zij een ont snappingsvliegtuig, losgeld en een vrijgeleide van de Neder landse regering willen heb ben. In Dublin wordt algemeen aangenomen dat de Ierse rege ring zal vasthouden aan haar besluit geen gevangenen vrij te laten. Wel zou zij bereid zijn te overwegen de ontvoer ders het land te laten verlaten als daar dr. Herrema's leven mee zou worden gered. De Ierse minister van bui tenlandse zaken, dr. Garret Fitzgerald, verklaarde gisteren in een radio-interview, dat als op de eisen van de ontvoer ders zou worden ingegaan, zich een hele reeks incidenten als dat rond dr. Herrema zou kunnen gaan voordoen, met rampzalige gevolgen voor de economische investeringen in Ierland. Dr. Fitzgerald, die net terug is van een Noordamerikaanse reis, zei dat de zakenlieden in dat deel van de wereld alle steun gaven aan de weigering van de regering in Dublin om voor de eisen van de ontvoer ders te capituleren. Ferenka, de fabriek in Li merick waarvan dr. Herrema directeur is, heeft de krante-1 berichten tegengesproken. De enige eis van de ontvoerders die zij bereid is te bevestigen, is de eis dat de fabriek van «taa'draad voor onbepaalde t'jd zou sluiten. De zoekactie van de Ierse De herfst toonde gisteren haar fraaiste uitdossing: een stralende zon, die de bontge kleurde bossen in een soms uitbundig, soms mystiek licht zette. Voor velen een gerede aanleiding te voet afscheid te nemen van de zomer 1975. politie naar de ontvoerders van de 54-jarige, tien dagen geleden ontvoerde dr. Herre ma, concentreerde zich dit weekeinde in Dublin, omdat er berichten waren geweest dat een paar, dat de politie in verband met de zaak zou wil len ondervragen, Eddie Gal lagher en Marian Coyle, in de hoofdstad was gesignaleerd. De politie verklaarde zondag dat zij een auto had aangetrof fen die door de ontvoerders zou kunnen zijn gebruikt voor de rit van Limerick, waar de ontvoering plaatshad, naar Du blin. Pater Donald O'Mahoney, de kapucijn die als bemiddelaar optreedt en voor wie de zeven kloosters van de kapucijnen in Ierland zijn opengesteld, zei gisteren dat hij geen contact met de ontvoerders meer had gehad sinds donderdag- De politie gelooft dat ook het Ierse republikeinse leger naar de ontvoerders zoekt. Gallagher, die ontsnapte uit een gevangenis, is wegens in subordinatie uit het IRA gezet. GRONINGEN (ANP) De Groninger politie heeft de 20- jarige ongehuwde moeder M. M. B. uit Groningen aangehou den, die ervan wordt verdacht haar bijna vier maanden oude baby zo zwaar te hebben mis handeld, dat dit de dood ten gevolge had. Mogelijk is er sprake van doodslag. De vrouw heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Voigens de lezing van de moeder zou zij dinsdagmorgen het kind hebben gevoed, waarbij de baiby zich zou heb ben verslikt en slap was ge worden. In het academisch zieken huis constateerde men dat de baiby, aan wie uiterlijk weinig te zien was, ernstig schedellel- sel had en meerdere ribfractu- ren Van een natuurlijke doods- soorzaak kon geen sprake zijn (Van onze sportredactie) ZEIST Drie dagen voor het beslissende duel tegen Poien ligt er onder het Ne derlands elftal een bom waarvan de ontploffing nau welijks is tegen te houden. De gevolgen hiervan zouden wel eens desastreus voor de wedstrijd van woensdag kunnen zijn. Vanmiddag om twee uur namelijk gaat Kno bel in Zeist rond de tafel zitten met de spelers van het PSV-kamp (Van der Kuijlen en Van Beveren) en met de spelers van het Ajax-Barce- lonakamp (Cruyff, Neeskens en Krol), die elkaar in de afgelopen fel hebben bekriti seerd. De situaties is zodanig verscherpt dat een oplossing nauwelijks te verwachten valt. De algemene verwach ting is derhalve dat of de spelers van PSV of de soe lers van A'ax-Bareelona zich uit het trainlneskamn en het Nederlands elftal zullen te rugtrekken. Henk Lankliaar, dinsdag nog doelman in de oefenwed strijd van het Nederlands amateurelftal dat zich voor bereidt op Olympische kwa lificatiewedstrijden, heeft za terdag de misgreep uit zijn neg korte carrière gedaan. Tijdens het strafschopnen nemen na de bekerwedstrijd Nivo Sparta - Good Luck had hij al een waarschuwing gekresen van de Udense scheidsrechter N.M. de Viet, toen de ploegen van het veld lienen, green Lankhanr de orhe'dsreehter van achteren bii de nek en kueeo hem de keel d'eht. zoals het wed- ?t**'tdformnü-r vermeldde. De wedstrijd tussen de clubs in de eerste ronde van liet toernooi om de zaterdag beker verliep zonder inci denten. De moeilijkheden kwamen pas na afloop, toen er ook in de verlenging niet was gescoord. De scheids rechter liet een strafschop (de bal was naast geschoten) overnemen omdat Lankhaar te vroeg had bewogen. Het was de tweede keer wel raak. Lankhaar pakte de bal uit het net en wierp hem tegen de scheidsrechter, die met zijn rug naar hem toe stond. De heer De Viet schreef de naam van de doelverdediger op. Nadat de serie strafschoppen de beslis sing ten gunste van Nivo Sparta had gebracht, werd scheidsrechter De Viet bij het verlaten van het veld in de nek gesprongen door Lankhaar. De „ingreep" van de doelman liet een duidelij ke afdruk op de keel van de scheidsrechter achter. Van het mishandelen is door de arbiter rapport opgemaakt. De voetbalwedstrijd tVesterlee - Wagenborgse Boys voor de eerste klasse zaterdagvoetbal van de afde ling Groningen van de KNVB is zaterdag tien minu ten voor tiid gestaakt. De reden was dat grensrechter Bult van de bezoekende ver eniging de 24-jarige Veen- óamse arbiter O. Geertsema bad geslagen waardoor deze teven de grond ging. De scheidsrechter is per zieken auto naar zijn woonplaats overgebracht. Volgens het eerste m»disch onde-reek zou hij een hersenschudding (Van onze redactie binnenland) Dit houdt verband met de slechte economische toestand van dit ogenblik men heeft enkele fabrieken moeten stil leggen en met structurele wijzigingen in de olie-indus trie. Als gevolg van de ener giecrisis is er minder vraag naar bepaalde produkten, waardoor Shell met overcapa citeit heeft te kampen. Een en ander betekent ovei- tgens niet, dat er mensen zul len moeten worden ontslagen, zo heeft directeur Montijn in de jongste vergadering van de ondernemingsraad van Shell- Pernis meegedeeld. De in krimping denkt men te kun nen verwezenlijken door het natuurlijk verloop en over plaatsing. Met name heeft Shell-Moerdijk, waar men nog aan het uitbreiden is, behoefte aan meer personeel. DE 59-jarige J. Peters uit Utrecht is o-m het leven geko men bij een ontploffing in de ketelapparatenfabriek b.v. Bronswerk. (ADVERTENTIE) AAN ONZE ABONNEES EN ADVERTEERDERS Wegens werkzaamheden aan onze telefooncentrale zal ons kantoor te Breda op maandag 13 oktober tussen 17.00 uur en (uiterlijk) 20.00 uur slechts via één telefoon lijn bereikbaar zijn. Wij ver zoeken u gedurende die tijd slechts in zeer dringende gevallen naar ons op te bel len. Wanneer u belt kan het zijn dat u geen gehoor krijgt, dan is de ene, door de telefo niste bediende lijn, bezet. Op de andere lijnen kunnen wij uw oproep niet aannemen. Wanneer u wel gehoor krijgt kan de telefoniste u niet door verbinden. Voor de redactie kan zij u mogelijk wel naar een ander nummer verwijzen. De directie hebben opgeiopen. Hij raakte de arbiter enkele malen met ae vlaggestok op het hoofd, waarna deze in elkaar zakte. Volgens de heer Geertsema zou hij toen hij op de grond lag ook nog sijn geschopt. De politie heeft de zaak in on derzoek. NIJMEGEN De arbi ters in de KNVB afdeling Nijmegen verenigd in hun belangenvereniging hebben besloten voorlopig geen wed strijden meer te leiden waar bij de Nijmeegse elub Cray- enhoff is betrokken. De scheidsrechtersgrocp in de afdeling Nijmegen is tot dit besluit gekomen naar aanlei ding van ongeregeldheden die zich vorig weekeinde hebben voorgedaan. In een weekeind kwamen scheids rechters die duels moesten leiden waarbij twee teams van Crayenhoff (het tweede elftal en de veteranen) in /iet veld kwamen in niet ge ringe problemen. In een ge val liep een scheidsrechter zelfs lichamelijk letsel op. Aalt van (!e Weg uit Kam pen Is zaterdag op 33-jarige teeftijd overleden tijdens een gentlemen wielerwedstrijd die werd georganiseerd door de vereniging de IJsselstreek uit Wezep. Van de Weg, een van de vooraanstaande jury leden van de KNWU viel oireeve-r halverwege de wedstri'd van 16 kilometer van ziin fiets zonder aan wijsbare oorzaak. Een arts kon slechts de dood constate ren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Staatssecre taris Ilazekamp van Economi sche Zaken is niet ingegaan op de verzoeken van Horeca-Ne- derland om o.m. de b.t.w. op dranken terug te brengen van 16 naar 4 pet. en de voorge stelde accijnsverhoging op ge distilleerd en wijn per 1 janu ari 1976 ongedaan te maken. In een brief aan de Nationa le Bond van Ondernemers in het Horeca- en Aanverwant Bedrijf „Horeca-Nederland" schrijft de staatssecretaris „al le begrip" te hebben dat Hore ca Nederland de aangekondig de lastenverzwaring afwijst. Hij kan op het eventueel on gedaan maken van de accijns verhoging niet ingaan, mede omdat de opbrengsten van b.t.w. en accijnzen deel uitma ken van een toch al uiterst moeilijk dekkingsplan van de regering. De staatssecretaris heeft kennis genomen, zo schrijft hij, van de mededeling dat Horeca-Nederland via de daarvoor geëigende kanalen de Tweede Kamer zal trachten te winnen voor haar inzichten. In de brief die een antwoord is op een gesprek dat op 25 september plaatsvond tussen de staatssecretaris en delega ties uit de horecawereld en waarin Horeca-Nederland een negental wensen aan de be windsman voorlegde, zegt de staatssecretaris dat de steeds moeilijker wordende positie van de horecabedrijven „hem ook zorgen baart". Hij tracht dan ook zoveel mogelijk daad- weckelijke hulp te geven, zo als door de inmiddels in wer king getreden regeling voor overheidsbijdragen in de aan- legkosten van sanitaire accom modaties en brandveiligheids voorzieningen. alsmede door rentefaciliteiten, zo zegt hij. Het paracommercialisme (verkoop van alcoholhoudende dranken in jeu»d- en clubhui zen e.d.) blijft volgens de staatssecretaris „een heet hang- (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De 26-ja- rige Amsterdammer A. Bink is gisteren om het leven geko men toen hij met grote snel heid met zijn auto tegen een boom reed. Het ongeluk gebeurde op de Steenovensebaan voor pand nummer 33. Aan de hand van getuigenverklaringen neemt de politie aan dat het slachtoffer met zijn Alfa Romeo met bij zonder hoge snelheid richting Rijen is gereden. Het wegdek van de baan is normaal al bijzonder glad. Als men even buiten het wegdek raakt is de kans op een slip bijzonder groot. De hoge snelheid kan ook worden afgeleid uit het feit dlat de boom zich tot aan de tunnelas in de auto een weg baande. De Amsterdam mer was in Oosterhout op fa miliebezoek- Bij Eindhoven is gisteravond de 42-jarige G. Kusenberg. uit het Duitse Duisburg om het leven gekomen toen hij de au tosnelweg Eindhoven-Venlo te voet wilde oversteken. Verder hebben dit wepkend bij ver keersongelukken in De Wijk (Gr.), Vorden en Elburg drie mensen het leven verloren. ijzer Hij is wel van mening dat er meer begrip begint door te breken voor het horeca- standpunt. Aan het slot van zijn brief vraagt de staatssecretaris aan Horeca-Nederland om de ge dachten eens te laten gaan over de vestiging van plaatse lijke dienstverlenende en re creatieve centra. Tevens vraagt hij aan Horeca-Neder land te bekijken of nu de werkloosheid onder musici zeer hoog is het weer doen invoeren van levende muziek in de horecabedrijven perspec tieven kan bieden. DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 15-jarige scholier uit Den Haag aangehouden, die zater dag een ex-vriendin met een flobertgeweer hd beschoten. De jongen wordt beschuldigd van noging tot moord. Hij zei tot zijn daad te zijn gekomen, omdat hij het niet kon verkrompen dat het meisje de verhouding met hem enige weken geleden had verbroken. Hij had het geweer speciaal voor dit doel gek"-1-*

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1