Gemeente Goes breekt met oude traditie BURGEMEESTER OPENDE BOWLINGCENTRUM GOES Zeeuwse vissers blijven tegen afgesloten Oosterschelde Erepenning Veilig Verkeer voor Joh. Borrie in Goes 1 Gunstig advies I sportraad PPR: HET WELZIJN VAN DE MENS MOET CENTRAAL BLIJVEN STAAN SGP: belastingverhoging is onaanvaardbaar VVD: eigen woningbezit bevorderd Reimerswaal over ballonhal worden Artsen staken hulp in Bergen op Zoom Mogen we u even voorrekenen, dat ten minste één van deze vier typen Mercedes Diesels per km goedkoper is dan uw wagen CGG: werk is loslaten stukje vrijheid wel waard stad PvdA: mening advies commissies schieten doel voorbij Mercedes Diesel. Klasse als geen ander. VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 (Van een onzer verslaggevers) (JOESDe gemeenteraad van Goes breekt dit jaar met een oeroude traditie. Voor het eerst namelijk zullen de algemene beschouwingen van de diverse raadsfracties niet in de verga- derine waarin de gemeentebegroting wordt behandeld (woens dag 15 en donderdag 16 oktober) worden uitgesproken. Men heeft deze keer gekozen voor toezending vooraf van de op schrift gestelde algemene beschouwingen aan burgemeester en wethouders, de raadsleden en de pers. Hiermee wordt een niet onaanzienlijke tijdwinst beoogd. Bovendien krijgen het college van B en W en de raadsleden de gelegenheid meer „to the point op de 'algemene beschouwingen in te haken. Hieronder en hiernaast drukken wij een samenvatting van de beschou wingen af. „Voor de PPR blijft het welzijn van de mens centraal staan. Op grond daarvan zul len we alle plannen en voor stellen beoordelen. De mens mag niet ondergeschikt wor den gemaakt aan organisaties en structuren". Aldus me vrouw J.M. Prevoo- van de Heuvel namens de fractie van de PPR in de Goese raad. Zij betreurt het en vindt het priu- cipeel onjuist dat de gemeen tebelastingen en tarieven niet progressief zijn naar inkomen- niveaus. Aandacht vroeg me vrouw Prevoo voor tekortko mingen in het Goese woonwa genkamp. „Wat denken b- en w. te doen aan de bevordering van betere onderwijskansen voor woonwagenkinderen, van meer gerichte werkgelegen heid voor deze bevolkings groep, van het meer betrekken van de woonwagenbewoners bij nieuwe bouwplannen en voor achólingsmogelijkheden voor deze bevolkingsgroep? Met betrekking tot het on derwijs is de PPR-fractie van mening dat in Goes de moge lijkheden voor het volgen van avondonderwijs en vorming vergroot moeten worden. Ont moedigend vindt mevrouw Prevoo de situatie van de jeugd- en samenlevingsop bouw, met name wat de subsi diëring betreft. Kritiek oefen de zij op het uitblijven van de uitbreiding van de dienst soci ale zaken. „Het lijkt wel of sociale zaken het stiefkind van b. en w. ia Niemand wil blijkbaar de geestelijke vader van dit stuk beleid zijn. „Zolang b. en w. niet kun nen aantonen dal verhoging van de gemeentelijke inkom sten beslist onmogelijk is, is verhoging van de gemeentelij ke belastingdruk voor ons on aanvaardbaar," aldus de heer A. Maljaars, voorzitter van de P-fractie. De SGP in de Goese raad eent dat voor het handhaven an een redelijk voorzienin- enpeil geen belastingverho og nodig is. „We kunnen doorgaan met het bijna jaar op jaar optrekken van de gemeentelijke belastingen." Volgens de SGP zal de ge meente moeten versoberen. Als voorbeeld noemt de heer Maljaars de strijging van het tekort van de gemeentelijke sportaccommodaties tot f 900.000,-. Om reden van ver sobering acht de SGP-fractie daarom ook realisering van een evenementenhal nabij het station uit den boze. Zij blijft met kracht pleiten voor uit breiding van de Prins van Oranje. De heer P. Duinkerke, voor zitter van de PvdA-fractie, be gint zijn algemene beschou wing met vast te stellen dat in toenemende mate aan de com missies van advies en bijstand advies wordt gevraagd over zaken waarover b. en tv. zich reeds een definitieve mening hebben gevormd. Daarmee schieten de commissies volgens de heer Duinkerke hun doel voorbij. Temeer klemt dit als de commissie unaniem of met grote meerderheid een ander geluid laat horen dan b. en w. en het collegevoorstel tot on gewijzigd aan de raad wordt voorgelegd. Met hel gevolg dat het college het raadsvoorstel moet terug nemen of geamen deerd een besluit moet nemen. De PvdA-fractie dringt er bij het college op aan te bewerk stelligen dat de adviezen van de oommissies terug te vinden zijn in het uiteindelijke raads voorstel. Waardering heeft de heer Duinkerke voor de finan ciële meerjarenplanning van het college, hetgeen echter niet will zeggen dat de PvdA- fractie instemt met alle in het perspectief vermelde punten. In beginsel staat de PvdA- TTIOG L fractie niet afwijzend tegeno- ver de voorstellen tot verho ging van de gemeentelijke be lastingen. Ten aanzien van de tarieven van de reinigings rechten nodigt de fractie het college uit naar een meer be vredigende tariefstelling te zoeken. iiiihium iawpf Overzicht van het nieuwe bowlingcentrum in Goes. (Van onze correspondente) KRUIN1NGEN De sport- I raad, die onder voorzitter- schap van de wethouder van I Sportzaken in de gemeente I Reimerswaal, de heer J. Nieu-| wenhuijzen, vergaderde het gemeentehuis van Krui-| I ningen heeft gunstig geadvi- I seerd over de bouw van een I ballonhal, die aangevraagd is door de tennisclub LTC Krui- ningen en door alle tennislief- hebbers in Reimerswaal ge- I bruikt zou kunnen worden, j 5 Men maakte wel een voorbe- j houd De hinderwet zal toestem-1 ming moeten verlenen en de leden zelf zullen er zorg voor moeten dragen dat deze bal lonhal financieel haalbaar zal blijven. Uit de gelden van de leden zal een deel van de kosten gedragen moeten wor- Iden. De sportraad adviseerde ook gunstig wat betreft de aanleg van een tennisaccommo- j datie in Yerseke. Verder zijn er nog diverse projecten op het gebied van sportzaken in aanbouw. Zo zal de gymnas tiekzaal te Hansweert op ir f december opgeleverd moeter i worden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Onder overstel pende belangstelling heeft burgemeester mr. F.G.A. Hu- ber het bowlingcentrum Goes aan de Beestenmarkt geo pend. In het pand was vroe ger de schouwburg Juliana gevestigd. Niets herinnert echter meer aan deze vroege re bestemming. In de inrich ting is veel hout verwerkt wat bijdraagt tot een gezelli ge sfeer. In de bowling die een vijftal banen met volau tomatisch werkend mecha nisme telt, is een bar met zitjes die uitzicht biedt op de bowlingbanen. Burgemeester Huber herinnerde in zijn openingswoord aan de wens, die hij eens in een televisie programma had geuit dat Goes nog eens een bowling mag krijgen. Spoediger dan hij had verwacht, is zijn wens nu vervuld. Mr. Huber wenste de directeur van het bowlingcentrum, de heer G. Peerdeman veel succes toe. De eerste officiële bal die burgemeester Huber wierp, rolde echter uit de baan. Toen ook de tweede en der de bal naar links afweek, merkte een van de toeschou wers op het altijd wel gewe ten te hebben dat de burger vader van Goes linkse nei gingen vertoont. Mevrouw Iluber deed het aanzienlijk beter dan haar echtgenoot. In een beurt wierp zij zonder blikken of blozen alle tien kegels omver, een score die haar een waarderend applaus opleverde. De heer en me vrouw Peerdeman mochten de talrijke gelukwensen met de Goese aanwinst op het gebied van recreatieve voor zieningen in ontvangst ne men. De PvdA in Goes pleit voor een grotere samenwerking op onderwijsgebied in de regio. „Aan verdere opdeling van het onderwijs hebben wij geen enkele behoefte". Met belang stelling ziet de PvdA-firactie uit naar de toegezegde jeuigd- nota en naar de realisering van een wijkgebouw voor Goes-Zuid. De bereikbaarheid van Goes-Zuiid is velen al lang een doorn in het oog. „Deze kwestie dienst spoedig uit de wereld geholpen te worden. Hiervoor zullen offers gebracht moeten worden. Zo kan het niet langer". De heer Duinker ke vraagt of B. en W. bereid zijn de mogelijkhed van een parkeergarage in de taïnnestad te onderzoeken. markten MIDDELBURG, 8 okt. Appelen: Cox Orange Pippin 180-85 82, 75-80 67-69, 70-75 62—64, 65-70 53—56, 60-65 33—39, 55-60 20. Ja mes Grieve I 70-80 5255, 66- 70 3536, 60-65 29, Zoete Er- mgard 55-65 101. - Peren: Conference I 75-80 5758, 65- 75 50—71, 55-65 49—57, 50-i 39—51, ni grof 25, II D 20. Appelen II grof 26, val 29. Peren val 46—52. Aardappe len: resp. BO GR Dried: Bintje 3341 2538 18, Koopmans Blauwe 4243 18. Tomaten I en II, A 135—155 102—127, B 152 112—130, C 7484 42— 51. Paprika stuk 2536. Drui ven 249320. Netmeloenen 50181. Chrysanten bos 5664. Aardbeien per doos 129136. Bramen per doos 115131. Groenten: Sla 3035. Breeik- peen 1224. Uien per kg. 36 39. Prei 2234. Spinazie 42 45. Kassnijbonen 156177. Prinsesbonen 141261, Pronkbonen 52. Andijvie 15 27. Knolselderij 2042. Rode kool 710. Savooie kool groen 26—40. Witte kool 2036. Kroten 828. Radijs 722. Boerenkool 2933. Veldsla 10284. Blauwfcoprapen 31 33. Ramenas 2123. Bloem kool 4 83—147, 6 74—116, 8 4070, 10 2537. Spruiten A 62—85, B 30—34, D 128. Kom kommers 61-76 5863, 51-61 53—57, 41-51 33—43, 36-41 2536. 31-36 24, stek per kg 61. Witlog 178326. Peterselie per kist 130—152. Selderij per kg 5280. Selderij per bos 9— 23. De VVD-l'ractie in de Goese gemeenteraad breekt bij mon de van haar voorzitster me vrouw L.J. Mol- de Jager een lans voor het scheppen van meer mogelijkheden in Goes voor particuliere woningbouw. Zij vindt dat er momenteel te weinig keuze is in de eigen woningsector. Verder is er volgens mevrouw Mol behoefte aan meer woningen voor al leenstaanden. Hoge prioriteit kent de WD-fractie toe aan de stad- en dorpsvernieuwing. In het rehabilitatiegebied in de Goe se binnenstad zou als voor beeld een gemeentewoning op geknapt kunnen worden, die dan tevens als voorliohtings- woninig kan dienen. De WD- fractie wenst voorts een dui delijker tweede woningbeleid. Van groot belang acht me vrouw Mol het, dat b. en w. blijven streven naar opleidin gen van hoger beroepsonder wijs in een groot instituut in Zeeland. Zij drong er bij het college op aan spoed te betracht met de oprichting van een jeugd raad. Een opdeling vtan de lagere en middelbare techni sche schoofl acht de WD- fractie niet juist zolang dit soort onderwijs voldoende ser vice Iran bieden. Met betrek king tot het RPCZ ontkomt de fractie niet aan de indruk dat de taak van het centrum gedu rende het experimentele stadi um is vermeerderd met andere zaken, die niet direct gere kend kunnen worden tot de taak van het RPCZ. Zo wordt de taakuitbreiding op het ge bied van de leerlin genbegclei- ding minder gelukkig bevon den. „Wij achten dit primair een taak van de leerkrachten en van de school". Ten aanzien van de pogin gen bedrijven en diensten naar Goes te krijgen acht de WD-fractie het niet juist naar metaalbedrijven te zoeken om dat juist in deze bedrijfstak een tekort aan werknemers heerst. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom zit vanaf 1 november 's nachts en in de weekenden zonder artsen die verkeersslachtoffers en andere acute gevallen behandelen. De zeven militaire artsen die tot nu toe deze nacht- en weekenddiensten verrichtten, hebben het ziekenhuisbestuur laten weten er mee te stoppen. Over de reden wil niemand ook maar iets zeggen. (ADVERTENTIE) A! bij 26.000 km per jaar kost een Mercedes 200 D minder dan een benzinewagen van 16 mille. Dat kunnen we u aantonen. Zwart-op-wit. Bovendien kunt u bij Mercedes kiezen uit 4 typen: de 200 D, de 220 D, de 240 D en de 240 D 3.0. Er is verschil in acceleratie en topsnelheid. Maar alle typen zijn ekonomisch, komfortabel, veilig en, door de uitzonderlijk lange levensduur van elk Mercedes type, waardevast. Bij Mercedes kunt u diesel op maat rijden. En in vele gevallen goedkoper dan met uw huidige wagen. GARAGE 'T WESTEN B.V., Oostburg Bredestraat 23a, tel. 01170-2255 VAN OEVEREN B.V., Goes. Couwervestraat 51, tel. 01100-16100 - Yerseke, Oude Torenstraat 27, tel. 01131-1348. (Van een onzer verslaggevers) GOES Een geheel afge sloten Oosterschelde is en blijft voor de Zeeuwse visserij abso luut onaanvaardbaar. Mocht een van de ontbindende voor waarden voor een doorlaatdam van kracht worden, dan zullen de Zeeuwse vissers alles op ha ren en snaren zetten om de Oosterschelde geheel open te houden. Dit verklaarde gisteren des gevraagd voorzitter A. Locke- 'eer van Zevibel naar aanlei ding van het besprokene eerder deze week in de vaste commis sie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer. De laatste tijd duiken vaker gelui den op, dat de kosten voor een doorlaatdam in de Oosterschel de wellicht toch een breekpunt zullen gaan vormen. Minister Westerterp benadrukte in die kamercommissie dat de Ooster schelde volgens het oude pdan zal worden afgesloten indien een van de drie gestelde voot- voerbaarhreid niet te reali- waarden kostenplafond, tijdslimiet en technische uit- seren waren. De berichten over de haal baarheid van de tijdslimiet en de technische uitvoerbaarheid zijn niet ongunstig. Mede daar om zei de heer Loakefeer niet zo onder de indruk te zijn van de woorden van minister Wes terterp. „Ik kan mij na alles wat er zich rondom de afslui ting van de Oosterschelde heeft afgespeeld niet voorstellen dat de regering een doorlaatdam zonder enig voorbehoud laat af ketsen op de kostenfactor", al dus de Zevibel-voorzitter. Mocht dat echter tocih het ge val zijn, dan staat de Zeeuwse visserij in elk geval sterker in haar argument de Oosterschel de geheel open te houden. De heer Lodkefeer wees in dit ver band op de snelheid waarmee momenteel de dijken worden versterkt en verhoogd. Het samenweriringscomité Oosterschelde (SOS) heeft in een gisteren uitgegeven verkla ring gesteld, dat een algehele afsluiting van de Oosterschelde vanwege te hoge kosten van een doorlaatdam zou getuigen van een eenzijdig beleid. De werkzaamheden zelf van de huidige dijkversterkingen en de studies daarvoor hebben aan getoond, diat op korte termijn een aanvaardbare veiligheid kan worden verkregen tegen redelijke kosten, aldus SOS. Bovendien geven studies over bodemverdichting goede hoop, dat het gevaar van oever- en dijkvallen met moderne metho den afdoende kunnen worden bestreden. Daarom moet vol gens SOS het geheel open hou den van de Oosterschelde op nieuw ernstig onder ogen wor den gezien indien de touw van een doorlaatdam te duur wordt bevonden- „De werkgelegenheid in Goes verlangt meer dan het trekken van beleidslijnen zo als b. en w. doen, namelijk de bereidheid tot opoffering zo nodig van een stukje vrijheid, van een stukje landschap. De welvaart verlangt het tot stand brengen van puur stof felijke voorzieningen, verbin dingswegen tussen woonwij ken bijvoorbeeld. De noodzaak van een tweede ontsluiting van de Goese polder op de Ringbaan-West, reeds voor 1975 onderkend en toegezegd, wordt in de aanbiedingsbrief van het college verzwegen." Aldus de heer J.P.G. ven Oijen, fractievoorzitter van de Christelijke Groepering Goes, in zijn algemene beschouwing op die gemeentebegroting 1976. Hij stelt met genoegen vast dat de beleidslijn met betrek king tot het welzijn gestalte begint te krijgen. Wensen van de CGG op dit gebied zijn o.a. een open jongerencentrum en nieuwe accommodaties voor de ouderen. Gestreefd moet wor den naar de bouw van een tweede serviceflat in de direc te omgeving van het centrum. Daarnaast is het nodiiig moge lijkheden te scheppen dat de oudere mens zo lang ails moge lijk is te laten wonen in de voor hem vertrouwde omge ving. In dit verband vroeg de heer Van Oijen zich af of de mogelijkheden van een bewa kingsdienst ten behoeve van ouderen zijn onderzocht. Voor lopig zet de OGG-fractie vraagtekens achter de aankon diging dat met ingang van 1676 de gemeentelijke belas tingen ieder jaar zonder meer verhoogd moeten worden met een percentage evenredig aan de inflatiestijgiing. Met betrek king tot de verhouding b. en w.-raod merkt de CGG-frac- tievoarzitter op de indruk te hebben dat een tegenstelling tussen het college en de raad zou kunnen groeien. „De CGG wenst de twee-eenheid en de daarin opgesloten wissel werking tussen college en raad te benadrukken. Zo'n wisselwerking staat kritiek niet in de weg. Het gaat om de bereidheid tot samenwer king, gepaard met de bereid heid elkaar bij te sturen in het bellang van de Goese ge meenschap." (Van een onzer verslaggevers) GOES Gisteravond is de heer Joh, Borrie uit Goes, se cretaris van het district Zee land van Veilig Verkeer Ne derland, in hotel De Koren beurs te Goes onderscheiden met de zilveren erepenning van Veilig Verkeer Nederland. Dat gebeurde aan het begin van de districtsvergadering. De onderscheiding werd de heer Borrie uitgereikt door mr. M, Polak, directeur van Veilig Verkeer Nederland. De heer Borrie was de oprichter van de afdeling De Bevelan- den en 25 jaar lang bestuurs lid van het district Zeeland. De heer Borrie werd geken schetst als geen gemakkelijke, maar wel een harde werker op wie altijd een beroep kon worden gedaan. Gisteravond werd ook het startsein gegeven voor de na jaarsactie van het district Zee land: „Weggebruikers op her haling". Dit startsein werd ge geven door middel van een inleiding door dr. D. van Ooi- jen, hoofdbestuurslid van Vei lig Verkeer Nederland en commissaris van politie te Middelburg. De heer Van Ooi- jen stelde vast, dat het met de verkeersveiligheid de goede kant opgaat. Oorzaken hiervan waren onder meer de instel ling van een directie verkeers veiligheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, en een minister die zich voor het eerst direct verantwoordelijk had gesteld voor de verkeers veiligheid. Volgens de heer Van Ooijen dient in elk ge meentebestuur en elk provin ciaal bestuur een portefeuille voor bestrijding van verkeers onveiligheid te komen. Ook zou geen enkel bestemmings plan mogen worden goedge keurd zonder instemming van de beheerder van deze porte feuille. Het nieuws zal inmiddels be kend zijn: een aantal kopstuk ken uit de Partij van de Ar beid denkt dat de Vara radi- kaler moet worden ofwel dat ze zich moet profileren. Met dit laatste wordt bedoeld dat de Vara zich in haar program ma aanbod steeds meer moet gaan onderscheiden van ande re omroepen. Als ik zoiets lees dan denk ik „Waar praten die mensen over". Met mijn ogen dicht en het geluid af herken ik avond aan avond welke omroep bezig is zendtijd te verprutsen. En als ik lees dat de Vara aantrekkelijker moet worden voor nieuwe groepen progressieve mensen, wat dan in hemelsnaam weer mogen zijn, dan is mijn reactie: kij ken die PvdA prominenten ei genlijk wel televisie. Profile ring van de Partij van de Arbeid, laat daar maar eens over gedacht worden. In de concurrentie om de kijtogunst had de Vara gisteravond een makkie met de EO ertegeno ver geprogrammeerd. De EO-s Kinderkrant heeft weliswaar aardige rebussen („God wil niet dat sommigen verloren gaan, maar dat allen tot be korting komen") maar is na tuurlijk geen partij voor Va- ra's Oorlogswinter. Schrijver Jan Terlouw heeft aan de vooravond van de eerste afle vering laten weten dat het geenszins de bedoeling was de tweede wereldoorlog te ro mantiseren, en daarin is hij geslaagd. Niemand, zelfs ik, die de oorlog niet heeft mee gemaakt, zit raar te kijken naar scenes waarin een ver klede Duitser zomaar in het wilde weg zijn mitrailleur ge weer laat ratelen, maar dat is detailkritiek. Oorlogswinter is levensecht in beeld gebracht met acteurs die van wanten weten en voor deze ene keer maig best eens de bijdrage van Harry Bannink worden ver meld, die zorgt voor een su blieme muzikale ondersteuning van het verhaal. Van der Louw, Van Kemenade en Meij er hebben we 't gezien? EO's tussen twee werelden was geen partij voor Vara's Kla verweide dat gisteravond een apart verhaal te bieden had in de 9erie. Lex Goudsmit speel de de arme drommel met een been in het graf die in het bejaardentehuis verzeild raak te en daar zijn draai niet kon vinden. Een soms komisch maar vooral ontroerende ge schiedenis, met een iets te ge wild slot zodat te nadrukke lijk werd gesuggereerd dat het om een verzonnen verhaal ging. Geloofwaardiger was het misschien geweest als dit ver haal geïntegreerd was in de hele serie zodat per aflevering een stukje van de ontwikke ling kon worden gevolgd. Her rie in discotheken, bewerking van Delta Kabeltelevisie en misleiding in de reclame wa ren de onderwerpen van de teruggekeerde nuttige rubriek van Vara's Koning Klant. Va- ra's Achter het Nieuws be steedde haar zendtijd aan de ontwikkelingen in Den Haag met een interessant menings verschil tussen Andriessen en Kok en commentaar van Loc- kofeer en van Wijnen. Ik zal niet flauw doen met de vraag of dc PvdA briefschrijvers het gezien hebben. Waar het om gaat is dat er veel inhoudelij ke kritiek te leveren is op de Vara, maar vastgeroest wan trouwen hebben tegen promi nente of bekende Nederlan ders die zo nodig in een col lectief ergens tegen argeren. Zo eenvoudig ligt dat. JOHAN DIEPSTRATEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 7