rgentinië belooft hilenen vrijgeleide BLINDE TWIJFEL Fransen willen auto uit steden bannen Goed sparen is: hoge rente en betere voorwaarden. Ons Spaar- Trotnv systeem hijvoorbeeld. Beperking recht om bij Kroon in beroep te gaan tegen gemeentelijk bestemmingsplan DE GIJZELINGSZAAK IN BUENOS AIRES Actie voor hogere snelheid bussen in West-Duitsland RAAD VAN ADVIES RUIMTELIJKE ORDENING WIL Peten voor prins Floris Twijfel aan ontvoering studente binnenland Gevechten Asiel een miljoen gulden ;an prijzen Actiegroepen Bouw Evan Lanschot papier oor uw pen Spanje (18) VRIJDAG 10 OKTOBER 19.'5 (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES - De twaalf Chileense vluchtelingen die ensdag te Buenos Aires het ommissariaat voor vluehtelin- en van de V.N. hadden bezet maakten hiervan in onze Ie van gisteren melding) bben eerst alle vrouwelijke egijzelden laten gaan en later l eens een Argentijnse func- onaris die ean toeval kreeg. aantal van dertien gegijzel- en is daardoor gisteren tot vijf gedaald. Argentijnse regering heeft rten weten de Chilenen niet te straffen en hun een vrij geleide te geven als zij het land verlaten. De gijzelings- rtie is een protest van de Chi- ense vluchtelingen tegen de rijze waarop zij in Argentinië eten leven. Inmiddels heeft een woord- <rder van de hoge comrnis- rds voor de vluchtelingen in DE Japanse regering heeft iet „verbazing" nota genomen Moskou's weigering om Japanse aanspraken op vier ndjes in de Stille Oceaan, dj Hokkaido, serieus te ne- n, zo is in Tokio bekend :endgemaakt. De bewuste eBandjes werden aan het eind van de tweede wereldoorlog door Russische troepen bezet en Japan heeft sindsdien her- Jliaaldelijk geprobeerd ze terug te krijgen. IN nog onbekende man heeft in de nacht van woensdag op derdag in Groningen een 4 ^-jarige alleenwonende louw in haar slaapkamer ■kracht. Hij was haar huis binnengekomen via een open' ■taand bovenraam. Geneve verklaard, dat de sfeer in de opvangcentra voor Chileense vluchtelingen „zeer, zeer slecht is". Hij zei dat er zich in deze centra in Argenti nië doorgaans veel te veel mensen bevinden en dat er onder de vluchtelingen een vijandige stemming heerst te genover het hoge commissari aat. Veel vluchtelingen hebben geien werk. Het hoge commissariaat heeft dit jaar rond twee mil joen dollar uitgegeven voor hulp aan vluchtelingen in Ar gentinië. Argentinië kan niet veel meer dian 7.000 Chileense vluchtelingen onderdak ver schaffen. Hoeveel Chilenen er naar Argentinië zijn getrokken sedert het omverwerpen van de regering Allende in sep tember 1973 is niet bekend. Sommigen houden het op en kele honderdduizenden. De Chilenen die de achtste ver dieping van het VN-igeböuw in Buenos Aires bezet houden, willen afreizen naar een Scan dinavisch land, of Nederland of België. De Argentijnse au toriteiten eisen, dat zo gauw mogelijk 12.000 Chilenen het land zullen verlaten. gedeporteerd, asiel in vier Westduitse deelstaten gekre gen. Dit heeft een woordvoer der van het Westberlijnse stadsbestuur meegedeeld. De vluchtelingen hadden na de militaire coiup van 1073 in Chili asiel in Roemenië gekre gen. Op 12 augustus waren zij zonder verblijfsvergunning naar West-Berlijn gekomen daar zi], nakr zij zeiden, te leurgesteld werden, omdiait zij onder „de Roemeense dicta- cuur" geen vrijheid van me- ningsu tmg hadden. Zij beho ren tot de ca. 1-800 Chilenen d:-e na de val van het be-wind van Allende asiel in Roemenië kregen. Diezelfde autoriteiten kam pen met represailleacties en botsingen tussen militairen en guerillagiroepen. In de afgelo pen vier dagen hebben die ac ties tachtig doden .gekost. De bloedigste taferelen speelden zich af in het noorden van Argentinië en begonnen nadat linkse Peronnistische guerilla's in Formosa een kazerne en een vliegveld overvielen. Een topman van de guerillabewe- ging, de 32-jarige Jorge Carlos Molina, is gesneuveld. Zestien Chileense vluchte lingen die illegaal West-Ber- lijn waren binnengekomen, hebben een dag voordat zij naar Roemenië zouden worden (ADVERTENTIE) Te winnen in de Nationale Puzzeiaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Karen er, Charles Rohrer uit het Amerikaanse Catonsville tijdens een wandeling met hun vijfling in een speciaal gebouw de „bokkewagen". De kinderen, die twee maanden te viceg geboren werden, doorstonden in de eerste maanden van hun le ven alle problemen en de doktoren noemen het een wonder dat de vier meisjes en een jongen nu in zo'n uitstekende con ditie verkeren. (ADVERTENTIE) Het is de twijfel, die ons de nek breekt en dun toch nog de dus omdoet. Vroeger marcheerden we in gesloten gelederen lof zingend over de met gietijzeren hek ken afgebakende potten der oerzekerheid. Nu dwalen we bij donker ontij blootsvoets solitair en zonder kompas door groene dalen en over woeste hoogten naar nergensheen. Vroeger gingen we met de tien geboden r.aar bed, ston den met de twaalf artikelen op. Houvast was onze eer. En wie waagde te twijfelen, be ging een in de oorbiecht te belijden opperzonde tegen het collectief van alle ge- en ver boden. Intussen echter heeft de vaart der volkeren door de riolen van de tijd zo'n draai geno men, dat niet langer de tand des tijds, maar die des twij fels de eerste nder de kna- gers is. Wij twijfelen inmid dels aan alles en het rampzali ge is, dat we klaarblijkelijk nog gelijk hebben ook. Er zijn zelfs vooruitstrevende perso nen, die aan de twijfel twijfe len en daar bomen over opzet ten, die nooit wind zullen van gen, in wier schors nooit een hart gekorven, tegen wier bast nooit een hondepoot gelicht zal worden. Met in twijfel gebakken angst in het hart vragen we ons af of de kerk inderdaad één, hei lig en categorisch is; of en hoevéél snipperdagen de Hei lige Geest nog heeft; of de tarieven van ae HH. notaris sen nu echt omhoog moeten; of de gastarbeiders inderdaad door de hemel gezonden zijn; of wie niet werkt toch zonder helm snorren mag, en of de soep van de sociale doorver- efeor JAN WïuiRAECKEN zorging niet toch heter gege ten dan opgediend wordt. Is stilstand inderdaad achter uitgang? Tot nog toe nag de dubbelgelooide nijlpaardenle deren zweep over onze naakte ruggen en riep ons blijde op tot nog meer vooruitgang in een nog hoger tempo. Achter uit bestond niet en waar het al bestond, werd het slechts gebruikt als fn.nloop naar een nieuw record. Maar ook op dit stuk sloop de twijfel binnen. Hij draagt een gore pet op het hoofd en bordeelsluipers aan de voeten. Maar hij tast ons in ons wezen aan. want reeds vragen wij of de ongeremde vaart ons niet weg voerde van de grazige weiden naar droge en stoffige gebieden waar toch de wet van de zwoelnatte jungle heerst. We worden nog gedreven, we zijn nog in ga lop, maar we aarzelen en zoe ken naar de lem, die we niet vinden. We vragen ons af of achter gindse horizon de scha duw wel zo koel, het water wtl zo fris zal zijn. Er staüt een teken aan de wand: We leggen ons oor niet langer te luisteren bij aoeners, doch bij dichters en denkers. Er klinkt een lied, dat vraagt naar het gewicht van de waarheid en naar dat van de liefde. De laatste maar ook ergste twijfel treft onze weleer onge- nakbare, onaantastbare re geerders en bestuurderen tus sen de niet meer zo heldere en hier en daar zelf bloeddoorlo pen ogen. Zijn onze ministers werkelijk de geniale mansper sonen, die de eigen tijd begrij pen en in liefde vooruitblik kend ons onbaatzuchtig die nen? Krijgen Kamerleden echt een dubbele portie genade van bijstand opdat ze niet in de olie raiken en de handen uit de postzegelkas houden? Is een minister-president ook zittend onfeilbaar in de uitoefening van zijn aimbtZitten de beste stuurlui wel op het schip? Op het eerste tot en met het ze vende oog luidt het antwoord NeenMaar zelfs hier steekt dan de twijfel de kop op. Ze ker tenslotte lechts, dat het roer om moet. Maar niemand weet waarom liet hoe welke kant op moet. Hoe zacht gleed ons bootje vroeger over de spiegelende levenszee. Nu echter niets dan woelige baren en geen lamd in zichtOveral branding en ner gens een rots. Je gaat er zelfs aan twijfelen of achter deze wolken de zon nog wel schijnt. Er is slechts één troost: Koester de twijfel, want waar de twijfel ophoudt begint de vertwijfeling. En nog een: Twijfel is moeilijker, maar beter dan blind geloof, Blinde twijfel is het einde. JAN WINTRAECKEN (Van onze correspondent) BONN In West- Duitsland wordt een krachtige campagne gevoerd om de maximum-snelheid voor auto bussen tot 100 km. per uur op te voeren. Momenteel bedraagt deze slechts 80 km.; tot grote ergernis van Nederlandse bus chauffeurs, die dit slakken- tempo overschrijden en dan vaak op de bon worden geslin gerd. Aan de mogelijkheid de limiet op te voeren, bestaat er hier niet de geringste twijfel. Sinds minister van verkeer Lauritzen echter struikelde oiver het "simpele" thema van "tempo 130", bezit zijn opvol ger Gscheidle niet de moed naast dit nog steeds niet afge hande-lde probleem ook de snelheid vam de autobussen onder handen te nemen. De minister wordt echter in de wielen gereden door de deelstaat Hessen, waar de re gering een aantal, aan scherpe veiligheidsvoorschriften onder worpen, autobussen vergun ningen heeft verleend met tem po 100 te experimenteren. Hier staat men op het stand punt, dat de veiligheid bij een hogere snelheid zelfs wordt vergroot. Het verkeer op de snelwegen met ziin karavaan vrachtwagens zou hierdoor na melijk "ontknoopt" en de bus sen niet meeir permanent ge dwongen worden achter het vrachtverkeer aan te zeulen, ALGERIJE zal van een con sortium van 46 handelsbanken een lening ban 400 miljoen dollar met een looptijd van zeven jaar ontvangen. Het is de grootste lening die het land ooit heeft gesloten, zo is in Londen bekendgemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening wil dat de regering op zeer korte termijn het recht beperkt om bij de Kroon in beroep te gaan tegen ge- Bteentelijke bestemmingsplan nen De Raad wil dat alleen de gemeenteraad, de Inspecteur Vaa de ruimtelijke ordening en de zakelijk gerechtigden (huurders of pachters van gronden en gebouwen binnen dat bestemmingsplan) hij de Raad van State kunnen aan kloppen om hun beklag te doen. Daarvoor moeten ze dan wel geld gaan betalen, vindt de Raad. Het beroep is nu nog .Bratis. Op wat langere termijn «na volgens de raad de proce dure bii de Kroon helemaal moeten woorden afgeschaft. Overigens is dat afhankelijk vun de toekomstige bestuurlij ke indeling van ons l'nd. Aanleiding voor dit rigou reuze advies zijn de vele klachten, die al geruime tijd worden geuit over de lange duur van inspraak en beroeps mogelijkheden bij bestem mingsplannen. Dat ongenoegen is zo algemeen, dat dit-jaar nog do Tweede Kamer een motie aanvaardde, waarin de rege ring werd verzocht de proce dures aanzienlijk in te perken Overigens wil de Kamer wel de rechtszekerheid behou den. In de praktijk wordt het oteeds meer gewoonte, vooral van actiegroepen op het ter rein van natuurbehoud en ml lieu da* vele burgers tegen bestemmingsplannen in beroep gaan bij de Kroon, nadat Ge deputeerde Staten zo'n plan hebben goedgekeurd. Een ac tiegroep kan op die manier (zoveel mogelijk leden indivi dueel protest laten aanteke nen. die dan ook individueel moeten worden behandeld) een bestemmingsplan tot in het oneindige tegenhouden. De gevolgen daarvan voor bijvoorbeeld de bouw zijn be kend. Hoewel er voor miljar den guldens aan bouwplannen Klaar liggen, kunnen die in veei gevallen toch niet worden uitgevoerd, omdat er ontelbare beroepen bij de Kroon liggen die eerst moeten worden afge- nardeld Behalve een sterke stijging van de bouwwerkloos held i ook een gevolg, dat gemeenten zelf maar gaan bouwen op andere, vaak min der gewenste plaatsen in de gemeente, omdat verder uitstel onhoudbaar is. Met name agrariërs worden soms voor jaren in hun be drijfsontwikkeling belemmerd, constateert de Raad. Iedereen kan als hij dat wil al in een zeer vroeg stadium worden betrokken bij het samenstellen van bestemmingsplannen. Voordat de gemeenteraad defi nitief besluit heeft men al in spraak. Ook bij GS kan men z'n bezwaren kenbaar maken. De Raad zou wel graag zien dat de wet dat college zou verplichten de bezwaren even tueel persoonlijk aan te horen. Tenslotte moeten een aantal termijnen zowel bij Gedepu teerde Staten als bij de Kroon aanzienlijk worden ingekort. De termijn van een half jaar, dat Gedeputeerde Staten heeft om z'n besluit over een be stemmingsplan op te schorten, moet met de helft verkort worden. Tenslotte wil de Raad ook de taak van het college van Gedeputeerde Staten zelf wat bèuerken. Alleen zou onder zocht moeten worden of een bestemmingsplan rechtmatig is, ei onevenredig grote scha de wordt toegebracht aan par ticuliere belangen, het in strijd is met het provinciaal en regeringsbeleid ten aanzien van de ruimteliike ordening en of het plan überhaupt wel uitvoerbaar is. Collectieve be zwaarschriften en grote aan tallen gelijksoortige bezwaar schriften moeten ook collectief worden behandeld, om de be roepstiid h»langriik te kunnen inkorten. En wat de Raad van State betreft: voor die beroe pen die zullen overbliiven, moet de Raad maar wat meer nersoneel jn dienst nemen zo dat de beroensorocedure ook daar aanzienlijk kan worden vrkort. PARIJS (AFP) - Van de Fran, se bevolking vindt 78 procent dat de particuliere auto uit de steden moet worden gebannen, zo is uit een opinie-onderzoek van het maandblad „Trafic" ge bleken. Het blad noemt de uit slag „verrassend", gezien het feit dat ook de Fransman de auto lange tijd als heilige koe heeft beschouwd. Die tijden lijken voorbij. Van de 78 procent die tegen de auto is wil de meerderheid, 68 procent, het gebruik alleen overdag, van 8.00 tot 19.00 uur, verbieden. De resterende tien procent wenst een volle dig verbod. De meeste ondervraagden maakten echter een belangrijk voorbehoud. Zij eisen eerst de totstandkoming van een fijn mazig, snel en comfortabel openbaar vervoersnet in de grote steden dat bovendien goedkoop moet zijn. Tenslotte willen ze bij de invalswegen ruime parkeergelegenheid en voldoende fietsen om zich naar het centrum te bege ven. MET machting van de justitie heeft de Westduitse politie in Kassei, München en andere plaatsen talrijke woningen doorzocht op zoek naar leden van een geheime bond van anarchistische geweldple gers. (ADVERTENTIE) GOCl\cOtLC"fl,V Een rente van 63/4% terwijl u toch direkt over uw geld kan beschikken. Neemt u geld op dat kost u dan i% over het opgenomen bedrag. Maar bij Van Lanschot ontvangt u altijd een basis rente van 4 Zo heeft Van Lanschot [5 verschillende aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Een uitvoerige brochure over al deze spaar- vormen ligt voor u klaar Op aanvraag zenden wij u deze gaarne toe Breda, Vcemarktstraat 44, tel. (076) 125844. Roosendaal, Molenstraat 8, tel. (01650) 40970/40971 •s-Hcrtogcnbosch,Amsterdam, Breda,Den Hang, I 1 Hilversum,Nijmegen, Roosendaal, Rotterdam,'! illu Brieven voor deie rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte rullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken- Naam en adres zijn dan bï|* de redactie bekend. Publikatie van brie- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallan eens is met inhoud, c.q. strekking. Hoe zouden wij het vinden als onze gezagsdragers door zogenaamde terroristen afge slacht werden, volk van Ne derland? Denk eerst eens na, heer Den Uyl en consorten voor u iets onderneemt. Of zou u soms ook vóór de moor denaars van uw familielid, of door u aangestelde gezagsdra gers demonstreren? ROOSENDAAL M. VERWIJS DEN HAAG Als peten zullen bij de doop van prins Floris, de jongste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhove, aanwezig zijn: Prinses Irene, aartsherto gin Michael van Oostenrijk, mr. Robert D. McChesney, president wan de „Royal Gana- dian Legion", drs. J.W. de Pous, drs. F. Philips en mr. F.A. Bierman. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst giste ren meegedeeld. De doopplechtigheid vindt dinsdag 14 oktober plaats in de kapel van het rijksmuseum Het Loo in Apeldoorn. In deze dienst zal voorgaan dl". W. Bloemendaal, Nederlands her vormd predikant van de wijk- gemeente Het Loo. Aan de dienst werken mee Piet van Egmond (piano), Jamneke Jongwaard (hobo) en een aan tal leden van het koor van de Nederlandse hervormde kerk in Apeldoorn. Naast de koninklijke fami lie, enkele vrienden en leden van de hofhouding zijn voor deize dienst uitgenodigd een aantal autoriteiten waaronder de minister-president en me vrouw Den Uyl, minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk en mevrouw Van Doorn, alsmede het me disch team, dat geassisteerd heeft bij de geboorte van prins Floris en vertegenwoor digers van de centrale kerke- raad en van de wijtókerkeraad Het Loo in Apeldoorn. (Van onze correspondent) BONN, 10 okt. In een tele foongesprek naar München heeft een Chileense studente meegedeeld, dat zij na een ont voering in een pension te Amsterdam gevangen wordt gehouden- Een onderzoek van de Münehense politie wijst er echter eerder op dat de 23- jarige jongedame er vrijwillig vandoor is gegaan om aan de strengheid van haai' eveneens in München wonende broer te ontsnappen. Het Chileense meisje Luz-Ma- ria Boblete vertoefde sinds fe bruari van dit jaar in München, waar zij voor de studie van de Duitse taal de universiteit bezocht. Afgelopen maandag verdween zij echter spoorloos uit de Beierse hoofd stad. Nadat de politie inmid dels een onderzoek was be gonnen. meldde zij zich woensdag telefonisch bij haar broer. Volgens haar was zij door drie mannen overvallen en naar Amsterdam ontvoerd, waar zij in een pension gevan gen werd gehouden. Terwijl de politie over geen enkel be wijs beschikt, dat de jonge Chileense inderdaad uit Am sterdam onbelde, heeft zij ook geen enkele aanleiding in een ontvoering te geloven. In München neemt men aan dat zij zich alleen maar heeft willen onttrekken aan haar broer en diens vrouw, die haar onder scherpe controle hielden en haar amper toestonden met andere jongelui om te gaan. Het onderzoek toonde ook aan, dat er geen motieven waren om de jongedame te ontvoe ren. Losgeld kunnen de fami lieleden niet opbrengen en on der hen was er bovendien geen enkele die zich met de Dolitiek bezig houdt. DE Westduitse minister van buitenlandse zaken is gisteren in Polen aangekomen voor de ondertekening van de in juli in Helsinki overeengekomen krediet en visum overeen- "ten *"r'--n Polen ei. West Duitsland-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13