Conferentie over linker-oever ZEVEN LINTJES OP EEUWFEEST DE SCHELDE zeeuws ETSEN VAN JAN HAAS IN UILENSPIEGEL VAKANTIESPREIDING BEPLEIT „KONINKLIJKE WEG" Belgen dringen aan op sanering kustcampings Koude nachten Buitenlucht was niet schadelijk Met een kluitje in het riet TJN O-METING: Kamerleden willen vissers tegemoet komen DE STEM VAN DONDERDAG 9 OKTOBER houden, wordt georganiseerd door Abllo (actiecomtié ter be- (Van een onzer verslaggevers) ST. NIKLAAS- HULST-Be- vejijging van het leefmilieu op Igische en Nederlandse actie- ^e linkeroever en het Waasland) co-mités zijn bezig met de voor bereidingen voor een conferen tie. waarop de officiële en alter natieve plannen voor de uitbrei ding van de Antwerpse haven in het Belgisch-Nederlandse grensgebied ter discussie wor den gesteld. De conferentie, die op 22 no vember in St. Niklaas wordt ge in samenwerking met het Ge ntse actiecomité leefmilieu, de VMZ (Vereniging Milieuhygiëne Zeeland) en het Zeeuwsch coördinatie-orgaan. Hoewel voor de conferentie nog geen naam is bedacht staat de agenda al vast. Men begint 's morgens om tien uur. De offi ciële en alternatieve plannen van Nederlandse zijde worden dan behandeld. Bevoegde spre kers zullen volgens Abllo het Nederlandse standpunt toelich- ten' Om halftwee komen de offi ciële en alternatieve Belgische plannen op tafel. De dienst ont wikkeling linkerschelde-oever en senator F. de Bondt zullen dan onder meer een voordracht houden. Na een lunch is er gele genheid tot discussie en worden de conclusies samengevat. Tegen half vijf denkt men er mee klaar te zijn. De actiecomités zijn bezig met het samenstellen van een docu mentatiemap. Daarin wil men de uiteenzettingen bundelen, een samenvatting geven van de Bath- en Baalhoekverdragen, een commentaar op deze ver dragen, een artikel over de scheepvaartkundige problemen op de Schelde, over het laener- ten van de voorgestelde plan nen. (ADVERTENTIE) 'n TIC-JE BETER DUBBELE VIEUX DUBBELE JENEVER 50% besparing U gebruikt immers madr de helft (een half borrelglaasje) en maakt dus 2x zoveel longdrinks uit een fles. met |t Dat betekent: per longdrink maatbekertje 50°/o besparing in geld en en jjsbakje in alcohol-gebruik. (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Koudere nach ten. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: min. temp.: om streeks 7 graden, max. temp.: omstreeks 14 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent, aantal uren zon: 1 tot 7. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 10, min. temp.: om streeks 6 graden, max. temp.: omstreeks 14 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal80 procent. waterstanden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - In de pe riode oktober 1973 - maart 1974 is er geen sprake geweest van een nadelige invloed op de ge zondheid van mens, dier en plant als gevolg van de veron treiniging van de buitenlucht in Zeeland door zwaveldioxyde (S02) en standaardrook (donker gekleurd in de lucht zwevend stof). Dat is de slotsom van het insti tuut voor de milieuhygiëne en gezondheidstechniek van TNO in haar meetrapprot over ge noemde periode. Normaal brengt het instituut verslag uit van haar metingen over een geheel jaar. Het insti tuut heeft echter haar meetpe- riode verlegd, zodat het kortei na de winterperiode rapport kan uitbrengen. In de wintermaan den doen zich namelijk altijd de hoogste concentraties S02 en standaardrook voor. De waterhoogten van woens dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 355 (min 4), Rheinfel- den 246 (min 5), Plittersdorf 396 (onv.), Maxau 447 (min 6), Plo- chmgen 134 (min 1), Mannheim 266 (onv.), Steinbach 125 (min 1), Mainz 271 (min 2), Bingen 139 (min 5), Kaub 183 (min 6), Trier 232 (min 2), Koblenz 186 (mm 3), Keulen 146 (min 10), Ruhrort 301 (min 6), Lobith 927 (min 4), Pannerdense kop 900 (min 4), Nijmegen 725 (min 5), IJsselkop 843 (min 3), Eefde IJs- sel 372 (min 2), Deventer 249 (min 2), Katerveer- Spooldersluis 341 (min 1), Mon- sin5442 (min 1), Borgharen 3828 (plus 10), Belfeld 1090 (plus 2), Grave beneden de sluis 493 (mm (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De Ko ninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen heeft gisteren officieel haar 100- jarig bestaan gevierd. Dat gebeurde met een bijeen komst in het Scheldekwar- tier, waarop vele prominente gasten aanwezig waren. Voor een zevental medewerkers van De Schelde begon de vie ring ai eerder op de morgen in de burgerzaal van het Vlis- singsc stadhuis. Zij mochten daar uit handen van de com missaris der koningin dr. C. Boertien, een koninklijke onderscheiding ontvangen. Ir. J. Bout, vice-president van de raad van bestuur van Rijn- Schelde-Verolme, werd be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De heer H. Mas tenbroek, hoofd algemene za ken, werd ridder in de orde van Oranje Nassau. De gouden ere medaille behorend Dij de orde van Oranje Nassau viel te beurt aan de heer E. Francois, sous chef afdeling personeelszaken. De zilveren eremedaille in de orde van Oranje Nassau was voor de heren A. Kerkhof, transportcoördinator, en H. Meijer, baas van de gieterij. De bronzen eremedaille tenslotte was voor de heren A. Eibin, las ser scheepsnieuwbouw, en P. van Iren, service-monteur afde ling aluminiumprodukten. R.S.V.-president van de raad van bestuur, ir. A. Stikker, sprak op de jubileumbijeen komst een kort welkomstwoord, waarin hij De Schelde onder meer een sterke burcht binnen bet concern noemde. Dr. J. de Vries, voorzitter van de raad van commissarissen van RS V ging in zijn gelukwens nader in op het karakter van een ondernemer. Hij stelde onder meer dat een van de essentiële oorzaken van de huidige economische terug gang is. dat de winst van een on derneming niet meer als een vanzelfsprekendheid en nood zaak aanvaard wordt. De herdenkingsrede werd uit gesproken door ir. J. Mulock Houwer, directeur van De Schelde. De grote verbonden heid van het bedrijf met de ge meenschap was één kenmerk van de historie geweest, en een ander kenmerk het vermogen tot aanpassing aan nieuwe verhou dingen. De Schelde heeft een koninklijke weg afgelegd, aldus directeur Mulock Houwer. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Vrijwel de ge hele tweede kamer wil dat de re gering op korte termijn hulp gaat bicden aan vissers, die door de uitvoering van de Deltawet hun bedrijf hebben moeten be ëindigen of anderzins zware schade hebben geleden. Er zijn nog steeds vissers, die geen en kele schadevergoeding hebben gehad. Degenen die het wei kre gen, hebben vaak veel te weinig ontvangen omdat de waarde van de gulden in de jaren, dat hun schadezaak werd behandeld, sterk is gedaald. De kamerleden Van Rossum (SGP), Aantjes (ARP), Hart- meijer (PvdA), Tolman (CHU) en Tuynman (WD) hebben de mi nisters Westerterp (verkeer en waterstaat), Van der Stee (land bouw en visserij) en Duisenberg (financiën) over deze zaak een groot aantal vragen gesteld, waarop ze op korte termijn een duidelijk antwoord willen heb ben. Zo willen deze kamerleden van de regering een overzicht van het aantal gevallen waarin op grond van de Deltaschadewet schadevergoeding is aange vraagd. Daarbij moet worden aangegeven hoeveel tijd er is verlopen tussen het aanvragen van de schadevergoeding en het uitkeren van de schade. Waarde gulden Verder willen de kamerleden weten in hoeveel gevallen tot nu toe schadevergoeding is aange vraagd, waarover nog geen be slissing is genomen of die tot op heden nog niet is uitbetaald. Ook hier wenst de kamer een overzicht van de tijd die ver streken is vanaf de schadever- goedingsaanvraag. Bij de beoordeling van de schade als gevolg van de Delta wet wordt rekening gehouden met een verschil in de waarde van de gulden van tweeëneen half jaar vóór het jaar waarin de schade is opgetreden, tot het jaar waarin schadevergoeding is uitbetaald. Maar de kamer is er niet van overtuigd, dat in deze zaak volledig de inflatie is ge volgd. Als voorbeeld wordt de schadevergoeding aangevoerd van mensen, die geld kregen na het afsluiten van het Veerse Gat. Morgen, vrijdag 10 okt. Bergen op Zoom 7.07 en 20.13 Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 5.59 en 18.25 5.27 en 17.56 5.00 en 17.27 6.58 en 19.19. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE (B) - Van alle kan ten wordt in België aangedron gen op een zo snel mogelijke sa nering van de vele campings die gelegen zijn langs de Belgische kust, vanaf Knokke tot aan de Franse grens. Reeds geruime tijd vormen deze overbevolkte en slecht in het groen gezette cam pings een doorn in het oog van diegenen die van de Belgische kust een verblijfplaats in optima forma willen maken. Er zijn echter voor die brood nodige saneringen allerlei pro blemen opgedoken", aldus de heer R. Annoot, van het zeer ac tieve bureau Westtoerisme in Brugge. „Slechts 40 van de on geveer 200 campings vallen on der de nieuwe kampeerwet om dat hun terreinen voor minder dan 25 procent zijn bezet door vaste staanplaatsen. Onder die vaste staanplaatsen verstaan wij ook weekendhuisjes, bunga- lowtjes enz. Ruim 150 campings hebben echter meer dan 25 pro cent van hun terrein ingericht voor vaste verblijfplaatsen en hiervoor is nu een speciaal ko ninklijk besluit uitgevaardigd", aldus de heer Annoot. Probleem bij de sanering is de weigerachtige houding van de campingexploitanten en de on macht die de overheid tentoon spreidt bij de uitvoering van zijn kampeerbeleid. „Er zou een vuist gemaakt moeten worden", aldus de heer Annoot, die er op wijst dat de huidige moeilijke economische omstandigheden ook geen al te fors optreden in de hand werkt. „Maar de cam pings, zoals die zich thans mani festeren, schaden het aanzien van onze kust. Het is ook niet te begrijpen dat mensen hier hun vakanties willen doorbrengen. De campings zijn zwaar overbe volkt, er is geen enkele groen voorziening en speelterreintj es voor kinderen zijn ver te zoeken. In feite zijn het een soort Bidon villes waarvan iedere vierkante meter geld moet opbrengen". De heer Annoot ontkent Belgische persberichten dat ruim 150 campings zouden moeten ver dwijnen. „Er zal alleen gesa neerd moeten worden, zodanig dat zowel campings als verblijf- sparken, want daarvan is sprake als meer dan 25 procent vaste staanplaats is, voldoen aan de wettelijke voorschriften. v-.-y p Elke beeldende kunstenaar heeft voor kortere of langere tijd een lievelingsmotief waardoor hij bezeten is, waar van hij niet genoeg kan krijgen en dat hij van alle kanten moet bekijken en metzijn creatie- veer ijn greep wil krijgen. Bij de een is dat het menselijke ge laat, bij de ander een rech thoek of een cirkel, een derde is bezeten door de huid van alle dingen en ga zo maar door. Voor de Zeeuwse, in Vlissin gen woonachtige kunstenaar Jan Haas blijkt nu al jaren de materie ijzer een bron van on uitputtelijke inspiratie. Hij is bezeten door plaatijzer, door de materie ervan, gaaf of ver roest. Hij bouwt er dozen van die als plastieken gedacht zijn, hij wordt niet moe ijzeren pla ten van allerlei vorm, gaaf, of gescheurd, of tot geometrische vormen verwerkt, uit te beel den of met elkaar in spanning rijk contact te brengen. Zijn belevenissen met, zijn kijk op en meditaties over ijzer vinden hun zuiverste neerslag in zijn etsen, waarvan hij er nu een ruim aantal toont in Galerie Uilenspiegel te Sas van Gent. Het zijn zonder uitzondering prachtige bladen, mooi op de eigen pers gedrukt en puur van zwart-wit-verdeling. Aan zo'n schijnbaar eenvoudige ets van Jan Haas met een schijnbaar zo banaal en alledaags onder werp als ijzer is heel wat te be leven, als men let op de wijze waarop hij erin slaagt de ma terie ijzer door middel van zuur op de inktplaat weer te geven, als men let op de bewo genheid en de rijkdom van nuances in de donkere partijen en de manier waarop zijn compositie in het vlak is gezet. Hoe kan het anders; zijn et sen zijn ook ingelijst in ijzer en een beter en passender omra ming is wel niet denkbaar. Wie de schoonheid van ijzer wil kennen moet dat doen door middel van de ogen en de ets kunst van Jan Haas. Overwijld moet hij deze expositie bezoe ken die duurt tot 2 oktober. WILLEM ENZINCK Naar aanleiding van de arti kelen in uw blad van en 6 sep tember over de situatie, waarin ik met mijn varkens- fokkerijbedrijf door toedoen van de gemeente Hontenisse ben komen te verkeren wil ik toch nog enkele opmerkingen maken. Door de vaststelling van het uitbreidingsplan Kloosterzande-Noord door de raad van Hontenisse in 1973 (en door het voorbijgaan aan de daartegen door mij inge brachte bezwaren) ik ernstig in mijn rechten geschaad. Met name omdat daardoor het recht van opstal voor 1 ha, welk voor mijn bedrijf onont beerlijk is, wil het economisch te exploiteren zijn, teniet is gedaan. Het bedrijf is inder daad niet groot, maar door toepassing van intensieve veehouderij, zoals dat tegen woordig mogelijk is, zou op dit bedrijf zeker een eerlijke bo terham te verdienen zijn ge weest. De gemeenteraad heeft echter tot vaststelling van het bestemmingsplan besloten (wat later door ged. staten is bekrachtigd), zonder dat voor de aantasting van mijn rechten ook maar enige vergoeding is gegeven. Het zal begrijpelijk zijn, dat ik de wettelijke moge lijkheden, die er bestaan, om tegen een dergelijke gang van zaken protest aan te tekenen, heb aangegrepen. Het duurt echter al meer dan anderhalf jaar, zonder dat de Raad van State (in het bezit van de be nodigde stukken) over de zaak een uitspraak heeft gedaan. Het is zeker een moeilijk geval. Voor mij wordt het althans met de dag moeilijker. Naast de onzekerheid over hoe het nu verder moet en de steeds gro.ter wordende financiële proble men is het voor mij vooral on verteerbaar, dat ik door de in stanties, waardoor het alle maal zover is gekomen steeds weer met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Op de burelen van de overheid schijnt het de gewoonste zaak te zijn, dat formulieren zoek raken of zo men zegt, kwijt zijn, wanneer de indiening ervan niet van pas komt. Hier op het gemeen tehuis in Hontenisse heb ik het meegemaakt, dat men mij vroeg of ik bewijzen kon to nen, waaruit zou moeten blij ken dat ik een aanvraag om bijstand wel had ingediend. Vanuit Den Haag kreeg ik op een gegeven moment te horen, dat mijn bezwaarschrift nooit is aangekomen. Later bleek dit overigens wel het geval te zijn. Ik wacht nu al anderhalf jaar op een uitspraak van de Raad van State, terwijl vanuit gede puteerde staten is gesteld, dat men uitspraken over dit soort zaken binnen een jaar tege moet kan zien. Het feit,dat men door de overheid toch zo lang in het onzekere wodt ge laten is toch diep treurig, ter wijl diezelfde overheid, die maar geen tijd kan vinden om bezwaren tegen haar plannen te behandelen wel met de uit voering van de plannen kan aanvangen en voortgaan. Want terwijl mijn bedrijf nu al ruim twee jaar geblokkeerd is door het bestemmingsplan is in de laatste acht of negen maanden al een groot gedeelte van de desbetreffende grond bou wrijp gemaakt. Men heeft de mond vol over inspraak en rechtszekerheid voor de bur ger, maar wat dit in de prak tijk betekent is mij nu wel dui delijk. Tenslotte vraag ik me toch wel af wie voor ae strop op zal moeten draaien, wan neer straks door de uitspraak van de Raad van State zou blijken, dat de gemeente Hon tenisse wel wat zeer voortva rend met de uitvoering van dit plan is geweest. Zou dit mis schien diezelfde burger zijn. Kloosterzande, G.J. 't Hooft. Van verschillende kanten vanuit de Belgische toeristi sche sector wordt gepleit voor een betere vakantiespreiding. België zou België niet zijn als die beoogde spreiding niet ge koppeld zou worden aan de- taalgebieden. Zo werd eind vorig jaar voorgesteld de Franstalige scholen en bedrij ven te sluiten in de periode van 15 juni - 15 augustus en de Vlaamse tegenhangers in de periode van 15 juli - 15 sep tember. Per drie jaar zou die periode geruild kunnen wor den. Behalve een betere sprei ding van de Belgische toeris ten zou dit ook betekenen dat het hoogseizoen met een maand verlengd zou worden. Duidelijk is dat langs de Be lgische kust een dergelijke spreiding zou worden toege juicht. Kende het toerisme in augustus 1975 een stijging van meer dan 6 procent ten opzicht van 197 3, dit jaar was weer be ter (plus 1,5 dan vorig jaar. „Augustus mag toeristisch ge zien uitstekend worden ge noemd", aldus de Stichting Westtoerisme. De stijging langs de kust werd voorname lijk geconstateerd in de secto ren camping, hotel-pension en appartementen-villa's, iua re kening wordt gehouden met het uitstekende voorseizoen (plus 10 en de maand juli (plus 9 kan van een ge slaagd jaar gesproken worden. „De drukte tijdens de maan den juli en augustus hebben evenwel andermaal de nood zaak aangetoond van een be tere vakantiespreiding. Het is ook een „must" voor de toe rist", zo vindt Westtoerisme. HULST De Koning van Engeland. Vertoont zaterdag en maandag om 20.00 uur en zondag om 18.30 en 21.00 uur, de prachtige film van Roman Polanski, Chinatown, met o.a. Jack Nicholson, Faye Duna- way, John Huston, Perry Lo pez en John Hillerman. Jack Nicholson, privé-detective in huwelijkszaken krijgt een opdracht en komt achter een ingewikkelde en corrupte zaak. Hoe hij de moeilijkheden allemaal oplost, wordt in deze film op voortreffelijke wijze uit de doeken gedaan. Toegang 18 jaar. In Lawman is Burt Lancaster de sheriff met een hoge opvatting van zijn plicht én voornemens de zeven boe ven,die hij moet ophalen, tegen iedere prijs in handen te krijgen. Het loopt allemaal een beetjfe anders en hoe het ver haal zich ontwikkelt kunt u zondag om 15.00 uur zien. Toegang 14 jaar. TERNEUZEN Luxorthea- ter. Het mysterie van de 7 gou den vampiers is de eerste Kung-Fu karatefilm met o.a. Peter Cushing, Julie Ege en David Chiang. De 7 gouden Vampiers, waarover dr. Van Helsing college geeft, blijken in een klein Chinees dorpje te verblijven. Een heel leger van Chinese Kung-Fuvechters trekt naar het dorp en er volgt een hele reeks spectaculaire gevechten, waarbij aan beide zijden vele slachtoffers vallen. De hulp komt op het laatste ogenblik van geheel onver wachte zijde. Vrijdag om 20.00 uur, zaterdag om 19.00 uur, zondag om 16.30 en 20.00 urn en dinsdag om 20.00 uur. Toe gang 14 jaar. Drie wereldver maarde sterren, Gregory Peck, Omar Shariff en Telly (Kojak) Savalas in een bijzonder span nend avontuur, waarin Omar Shariff als bandietenhoofd man op zoek gaat naar een verborgen goudschat van de Apachen. Tenslotte wordt de fabelachtige kloof, schitterend van het goud ontdekt, maar de rotsen beginnen te splijten de aarde schuift en het goud is onbereikbaar geworden. Een Western van zeer grote klasse. Zaterdag om 19.00 en 21.15 uur, zondag om 14.00 uur en maandag om 20.00 uur. Toe gang 14 jaar. OOSTBURG - Ledeltheater. Flossie Venus uit Zweden wordt beschouwd als een zeer bijzondere sexfilm, omdat schoonheid en eeuwig genoe gen en de mooiste vrouw te kunnen bezitten een eeuwig genot is. De film toont hoe Flossie ingewijd wordt in het spel der liefde. Een Zweedse film van Bert Torn met Maria Lynn en Anita Andersson. Vrijdag om 20.00 uur, zaterdag om 19.00 en 21.15 uur, zondag om 16.30 uur en 20.00 uur, maandag en dinsdag elke avond om acht uur. Toegang 18 jaar. Asterix en Cleopatra wordt zondag om 14.00 uur vertoond. Deze kostelijke te kenfilm is geschikt voor alle leeftijden. VLISSINGEN - Alhambra. Inpikken en wegwezen, met Tobi Halieki en Marion Busia laat de toeschouwer zien hoe je in 60 seconden een auto kunt stelen. Donderdag en vrijdag om 20.00 uur, zaterdag en zon dag om 19.00 en 21.15 uur en maandag en dinsdag om 20.00 uur. Toegang 14 jaar. Zullen we 't nog een keertje overdoen (Liebesjagd durch 7 betten) is een Duitse sexfilm, waarin een jongeman in aanmerking komt voor een aanzienlijke erfenis op voorwaarde dat hij binnen één week zeven aantrekkelijke vriendinnen van de overledene naar -behoren versiert. Het wordt dag- en nachtwerk met Alina Penz, Franziska Stem mer en Günter Ziegler. Vrijdag om 23.00 uur (nachtvoorstel ling). Toegang 18 jaar. Dean Martin, Alain Delon, Rose mary Forsyth e.a. zorgen voor veel spannende avonturen in de jeugdfilm Zo gaat dat in Texas. Zondag om 15.00 uur. Toegang alle leeftijden. GOES Grand theater. De nonnen van Sant Arcangelo met o.a. Anne Heywood en Luc Merenda schildert de situatie in een nonnenklooster in de 16e eeuw, als Italië onder Spaanse heerschappij zucht. In een klooster ligt de moeder-overste op sterven en zes mede-zusters hopen haar te kunnen opvolgen. Omdat er aan die functie nogal wat voordelen zouden verbonden zijn. Wat de dames allemaal verzinnen om aan de macht te komen houd je niet voor moge lijk. Donderdag, Vrijdag, maandag en dinsdag, elke avond om 20.00 uur en zondag om 19.00 en 21.15 uur. Toe gang 16 jaar. Yul Brynner, Franco Nero, Hardy Krüger, Silva Koscina, Curd Jürgens, Orson Welles en vele anderen spelen in Dc slag om de Neret- va, een verhaal dat zich af speelt tijdens de Tweede We reldoorlog, als Hitler in 1943 order heeft gegeven het parti zanenleger van Tito volledig uit te roeien. Een film van eer lijke heldenmoed en koppige vechtlust, zoals nooit te voren in beeld gebracht. Vrijdag om 23.00 uur (nachtvoorstelling). Toegang 16 jaar. Winnetou het grote opperhoofd is een gran dioze avonturenfilm voor jong en oud. Zondag om 14.30 uur. Toegang alle leeftijden. eindredactie: rein van der helm

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3