Gingenaars winnen prijs met klompen De toekomst is een gesloten gordijn Confere ZEV1 OP E DE S< OP KLOMPENBEURS IN ST. OEDENRODE IDELBOUW-PLASTiC Oude treurwilg in Terhole wellicht weg KONIN Koude nachten stad streek BOTSING IN HULST Jubileumschietin g in feeststemming Bejaarden tegen aansluiting bij ambtenaren Soosavond voor alleenstaanden Boschkapelle AXEL-POLEN DERTIG JAAR Oosfburg Werkgroep buigt zich over emmer vol wensen in Hulst Abllo vraagt orde in groeicliaos Tentoonstellingen bejaardenwerk m DONDERDAG 9 OKTOBER 1975 (Van onze correspondent) CLINGE Opnieuw heb ben de gebroeders Van den Branden uit Clinge een eerste prijs weggesleept tijdens de klompenbeurs in St.-Oedenro- de. liet evenement leverde het bedrijf van de vier broers Jo zef, Bené, Arthur en Charcl dit jaar een derde beker op in de afdeling handelsklompen. Aan de beurs, die voor de 48ste keer werd gehouden, na men dit jaar 107 klompenma kers deel. Daartussen bevonden zich slechts twee Zeeuwse bedrij ven. De tentoongestelde klom pen worden beoordeeld in drie categorieën: handelsklompen, luxe-werk en kinderklompen. In de afdeling handelsklompen behaalden de gebroeders uit Clinge ook in 1972 en 1973 al een eerste prijs. Vorig jaar moest men met een tweede prijs genoegen nemen, maar toen werd een eerste prijs be haald in de afdeling luxe klompen. De deelnemers aan de klom penbeurs mogen overigens niet zelf bepalen welke klompen ze inzenden. Op een willekeu rig moment worden door de rijksvoorlichtingsdienst vier paar klompen uit het bedrijf gekozen, die tijdens de beurs worden beoordeeld naar mo del, afwerking, pasvorm en kwaliteit. In het bedrijf van de vier gebroeders in de Kerkstraat nummer 17 gebeurt de klom- penproduktie nu voornamelijk machinaal. „Grootvader en va der hebben het heel hun leven nog met de hand moeten doen", zo vertellen de broers, die vinden, dat het klompen maken hen in het bloed zit. ,,'t Is een fijn en mooi vak, waar veel kennis voor nodig is. Je moet er zicht op hebben, leren kun je het niet", zo ver klaart een van hen. Het klom penmakersvak wordt door de Clingese prijswinnaars geken schetst als een van de fijnste beroepen. ..Het wordt echter maar weinig gewaardeerd, want de produkten worden niet te duur betaald", zo luidt hun mening. Op de klompenbeurs, waar aan de gebroeders Van den Branden nu voor de vijftiende keer meededen, worden overi gens niet alleen klompen ten toongesteld- Ook allerlei vol automatische klompenmiachi- nes en verschillende soorten klompenverf zijn er te zien. Er wordt op de beurs ook veel handel gedreven. „Menig or- Hertje wordt er genoteerd er dat is natuurlijk belangrijk voor de instandhouding van het bedrijf", aldus de gebroe ders Van den Branden. Aan de klompen wordt de laatste hand gelegd. (Van onze correspondent) HULST Dinsdagmorgen om negen uur kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing op de Zoutestraat in Hulst. Alles beperkte zich tot materiële schade. Het ongeluk gebeurde toen H. van B. uit Huilst een gepar keerde auto wilde passeren. Hij week daarbij naar links uit, terwijl uit tegenoverge stelde richting G.W. uit Zand berg aan kwam rijden. Beide chauffeurs remden nog, maar- hun auto's botsten toch op el kaar. Verstandig met aardgas 's Avonds de gordijnen dicht Laten we er even een tipje van oplichten. We zien dan; dat er door een ruit gemiddeld ruim drie keer zoveel warmte naar buiten ontsnapt als door een muur. Maar we zien niet of er in een wat verdere toekomst voldoende nieuwe energie zal zijn die het tegen aardgas kan opnemen. Hoe krijgen we wat meer zekerheid? Niet door 't gordijn verder te openen. Maar juist door 't helemaal te sluiten, zodra de zon onder is. Want ramen zijn 's winters altijd koud. U voelt 't in uw nek als u er te dicht bij zit. Worden ze 's avonds en 's nachts afgeschermd door overgordijnen dan spaart dat heel wat gas. Zeker als dat 25 jaar lang in 4 miljoen huizen gebeurt. Dus voortaan gordijnen dicht als 't donker wordt. Dat maakt de toekomst wat lichter. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres posibus ta,Groningen De klompenmakers met op de achtergrond rekken vol met het eindprodukt. (Van onze correspondent) KOEWACHT In feest stemming namen 54 be jaarde schutters dinsdagmid dag deel aan de jubileum- schieting ter ere van Eleteer van Damme (82). Deze Koe- wachtse schutter hanteert de pijl en boog, zoals gemeld, nu 70 jaar. Hij was oprichter van de bejaardenschietingen in Koewacht. Voorzitter H. Suij van de bejaardenbond feliciteerde de jubilaris met een toespraak. Hij bood hem daarbij een ca deau aan. Ook mevrouw De Guchteneire (eigenares van het café waarin de schieting plaatsvond) en de bejaarden uit de omliggende plaatsen lie ten zich niet onbetuigd. Ze huldigden de jubilaris met bloemen en geschenken. De prijzen voor de jubileumschie- ting werden door vrienden van de heer Van Damme bij elkaar gebracht. De uitslag: hoogvogel C. de Schepper Koewacht, eerste zijvogel R. Ongenae Koewacht, tweede L. van Overloop Nieuwdorp, meeste vogels R. Ongenae Koewacht (vier). De volgende bejaardenschieting bij J. de Guchteneire vindt dinsdag plaats. (ADVERTENTIE) 'JWWyWWWWWrt AV ^vAVZWrAWiW V WEEKEND-SHOP SCHIJF B.V BONTEHONDSTRAAT 23 - HULST (Van onze correspondente) AXEL In het bovenzaal tje van de Breda-Bar aan de Gentsevaartstraat werd een nog al geëmotioneerde vergade ring van de Oosl-Zeeuwsch- Vlaamse afd. van de Ned. Bond van Gepensioneerden gehouden. Het grote struikelblok op deze vergadering bleek een voorstel van het Hoofdbestuur te zijn zich uit te spreken voor of tegen aansluiting van de Bond bij de Federatie van het Amb- tenarencentrum. De heer J.J. Meulendijk, rayonleider voor Zeeland, was aanwezig om de meerderheids- en minderheidsnota een nade re toelichting te geven. Punts gewijze ging hij de verschil lende veranderingen en moge lijkheden na, die de aanslui ting met zich mee zou bren gen. Uit de vergadering kwam nogal wat kritiek, o.a. op de slechte voorbereiding van de vergadering. Voorzitter De Vries was het hier zelf volle dig mee eens en hekelde eveneens de „hals-over-kop"- beslissing, die genomen zou moeten worden. „Of het voor stel moet worden teruggeno men of we moeten meer tijd krijgen om over alles nog eens rustig na te denken", aidus de voorzitter, die de aansluiting persoonlijk ook niet zo zag zitten en zich afvroeg wat de leden er beter van zouden worden. De tientallen leden, die de vergadering in Axel bezoch ten, hadden over het algemeen die bedenktijd niet nodig. Men noemde het voorstel „te gek om los te lopen" en vond het Ambtenarencentrum „een categorale Bond, die groepsbe langen vertegenwoordigt". Eén van de leden zeiden zelfs: „We zijn wel oud maar niet gek", iets waar het bestuur het vol ledig mee eens was. Men was van mening, dat het Ambtena rencentrum niet het instru ment heeft om de belangen van de bond te behartigen, maar zou bijvoorbeeld wel graag een vertegenwoordiger van de bond zien in bet geor ganiseerd overleg. (Van een onzer verslaggevers) HULST De onlangs opge richte werkgroep van alleen staanden in Oost-Zeeuwseh- Vlaanderen houdt zaterdaga vond de eerste soosavond in Den Duliaert. De soosavond wordt gehouden in de kleine zaal. Tijdens de bijeenkomst, waarop alle alleenstaanden uit Hulst en Hontenisse welkom zijn, zullen spelletjes worden gedaan en kan onder meer worden gedanst. Het is echter de bedoeling om door middel van de te organiseren soosa- vonden een groter aantal aal- leenstaanden bij elkaar te krijgen, die dan gezamenlijk initiatieven kunnen ontplooien met betrekking tot onder meer huisvesting, bijstandsverle ning. cultuur enz. De huidige werkgroep omvat, zoals ge meld, zo'n 15 personen. Vrouwenbond De leden van de Vrouwenbond zijn dinsdag begonnen aan een bloemschikcuirsuis. Mejuffrouw Devaate uit Goes heeft hier van de leiding. Dindagmiddag kregen de da-mes theoretisch onderricht, In de komende we ken komt het praktisch wer ken aan hod. De bijeenkom sten vinden plaats in het dorpscentrum van Vogelwaar de. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De vereniging Axel-Polen viert op vrijdag 31 oktober het 30-jarige bestaan. De bijeen komst. die muzikaal zal wor den omlijst, staat in het teken van de dankbaarheid jegens de Poolse bevrijders. Aan de commissaris van de koningin wordt het eerste exemplaar uitgereikt van de documentai re „De maand der bevrij ding", die is geschreven door gemeentesecretaris P. G. van de Bosse. Zestig jaai getrouwd Dinsdag hegsft; het echtpaar E. van den Bos-Westdorp uit de Fiinlandstraat in Oostburg zijn. 60-jarig huwelijksfeest ge vierd. Teir gelegenheid van dit diamanten huwelijk werden onder meer felicitaties aange boden door burgemeester en mevrouw A. Schipper. Ook werden gelukstelegrammen ontvangen van koningin Julia na en de commissaris van de koningin in Zeeland. De heer en mevrouw Van den Bos Westdomp bezatten nog een goede gezondheid. De bruide gom is 84. zijn vrcuw 79 jaar. Het echtpaar heeft twee kin deren, vier kleinkinderen en enige achterkleinkinderen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Inspraakleider C. van Leuven verwacht niet, dat het om ambtelijke redenen wegvallen van zijn belangrijk ste medewerker H. Hulshout rampzalig' zal zijn voor de verwerking van de 912 aanbe velingen, die uit de inspraak zijn voortgekomen. „Het zal ongetwijfeld tot enige vertra ging aanleiding geven", zegt bij desondanks. De heer Van Leuven ver wacht nog steeds dat het eind rapport dit jaar aan de ge meenteraad kan worden aan geboden. Wat voor betekenis er aan het hele inspraakgebeu- ren moet worden toegekend, kan hij voorlopig nog niet zeg gen. „De rapportage daarover kan nu wel aanzienlijk wor den vertraagd, maar dat is min of meer toch alleen maar voer voor de liefhebbers", zo meent de heer Van Leuven. Een tweetal functionarissen van „Stad en Landschap", twee mensen van het provinci aal opbouworgaan, een functi onaris van CRM, een gemeen teambtenaar en de heer Van Leuven zelf breken zich mo menteel het hoofd over de ma nier, waarop de 912 aanbeve lingen (een emmer vol aldus de heer Van Leuven) het best op een presenteerblaadje kun nen worden gelegd. „Binnen kort gaan we een dag of wat bij elkaar zitten. Dan gaan we elkaar eens in de haren zitten om te kijken hoe alles eerlijk kan worden verwerkt". (Van een onzer verslaggevers ST.-NIKLAAS Het gisch actiecomité ter beve, j ging van het leefmilieu op linkeroever en het Waasla., (Abllo) vindt dat er moet komen „in de ongeor%_ de voortschreiding van het dustriespook op de linker, ver". Met het onlangs gelj, ceerde compromisvoorstel oij het beheer van dit gebiedj men wel meegaan, wane daardoor de ontwikkeling vj de linker oever tenminste duidelijke banen wordt leid. Dit standpunt staat weerj geven in het dezer dagen vel schenen achtste nummer vl de Abllo-krant. In dit drj| maandelijks verschijnend gaan wordt in het kort r even gewezen op „de toty verwaarloosde sociale begelt ding in het betrokken gebit; die de bevolking zou ontr? deren, achterdochtig en v.rj trouwend'zou maken. In de Abllo-krant verder aandacht besteed het (bijna vergeten?) natt gebied „de stropers" v-lak o. der Clinge en Kapellebw Aangetoond wordt dat dit J 1971 voor tien jaar beschen de natuurgebied op alleij manieren nog steeds wordt l dreigd en geschonden. Abllo neemt in haar krant» stelling tegen de autosnel»! die men door de barbiervaU tussen St.-Nikl-aas en Schelde wil plannen. ,J) wordt een fout gemaakt dj een essentieel groengebi prijs te geven aan een buito sporige verkeerseis", zo Abllo, dat wijst op enkele dere mogelijkheden, die licht een dringender eis Daartoe behoort de bouw - de tunnel onder de Schelde J Doel (Liefkenshoek). (Van een onzer verslaggeveti| AXEL-ZUEXDORPE - 1 halve de bejaarden uit (die komend weekeind werk tonen en verkopen het klein patronaat); hoi ook de bejaarden uit AxelJ Zuiddorpe binnenkort tenta stellingen. In Axel woensdag de jaarlijkse toonstellings- en verkoop) plaats van bewoners van bejaardenhuis De Vurssche,| morgens om tien uur mevrouw E. de Kam de Fr| ter, de echtgenote van eerste burger de tentoonsii ling openen in de conversat| zaal. Zaterdag en zondag s de deuren van het bejaards centrum Lindenhof in dorpe open. De Zuiddorpseij jaarden laten dan hun zien. Tussen twee en vijta kan men er terecht. Restauratie van cfe majestueuze boom zou vijfduizend gulden vergen. (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE Bij de ge meente Hontenisse heeft men er nog niet over gedacht om geld beschikbaar te stellen voor het restaureren van de bijna 70 jaar oude treurwilg, die het karakter van het dorp Terhole voor een belangrijk deel bepaald. Wanneer dat geld er niet komt, dat zal de enorme boom binnenkort te gen de vlakte moeten, want het gevaarte is door een aantal scheuren gevaar op gaan leve ren voor de omliggende hui zen. Het rooien zal dan gebeu ren tot droefenis van vele om wonenden, die spreken van „het sieraad van Terhole". Zuster A.A. Colsen, die eige nares is van de grond, waarop de boom in 1907 werd geplant, zou de boom ook liever laten staan. Restauratie, zo hebben verschillende instanties haar verteld, zou echter zo'n vijf duizend gulden gaan kosten. „Dat vind ik een beetje teveel, want per slot van rekening zie ik zelf niets van die boom", aldus zuster Colsen. „Ze mo gen die boom van mij gerust laten restaureren, als ze hem zelf maar betalen" zo zegt ze. Ondertussen heeft nog nie mand de gemeente gevraagd om de boom te helpen redden, zo verklaarde men gisteren op het gemeentehuis, waar men zich wel bereid toonde naar eventuele subsidies voor de restauratie te informeren. Men geeft zich daarbij weinig kans, omdat de boom niet als een „officieel monument" te staat. Men heeft trouwens j geen zekerheid over de hoe lang de boom zonder] dere kosten behouden kunnen blijven, wanned] eenmaal gerestaureerd zijn. Wanneer de boom P" gerooid kan worden is 3 niet precies bekend. 1 moet allemaal nog worden] regeld, want ook dat u I een heel karwei", zegt «T Colsen. DE STEM VAN DONDERDE (Van een onzer verslaggevers) ST. NIKLAAS - HULST - Be lgische en Nederlandse actie- co-mités zijn bezig met de voor bereidingen voor een conferen tie, waarop de officiële en alter natieve plannen voor de uitbrei ding van de Antwerpse haven in hel Belgisch-Nederlandse grensgebied ter discussie wor den gesteld. De conferentie, die op 22 no vember in St. Niklaas wordt ge- 95 Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Koudere nach ten. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: min. temp.: om streeks 7 graden, max. temp.: omstreeks 14 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal: 70 procent, aantal uren zon: 1 tot 7. Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 10, min. temp.: om streeks 6 graden, max. temp.: omstreeks 14 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal8 0 procent. waterstanden De waterhoogten van woens dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 355 (min 4), Rheinfel- den 246 (min 5), Plittersdorf 396 (onv.), Maxau 447 (min 6), Plo- chingen 134 (min 1), Mannheim 266 (onv.), Steinbach 125 (min 1), Mainz 271 (min 2), Bingen 139 (min 5), Kaub 183 (min 6) Trier 232 (min 2), Koblenz 18f (min 3), Keulen 146 (min 10) Ruhrort 301 (min 6), Lobith 92' (min 4), Pannerdense kop 90C (min 4), Nijmegen 725 (min 5) IJsselkop 843 (min 3), Eefde IJs- sel 372 (min 2), Deventer 24! (min 2), Katerveer Spooldersluis 341 (min 1), Mon sin 5442 (min 1), Borgharen 3821 (plus 10), Belfeld 1090 (plus 2)1 Grave beneden de sluis 493 (mir 3). Morgen, vrijdag 10 okt. Bergen op Zoom 7.07 en 20.1 Hansweert 5.59 en 18.2f:1 Terneuzen 5.27 en 17.5( Vlissingen 5.00 en 17.2' Wemeldinge 6.58 en 19.19 f-

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 2