Nog geen reactie van ontvoerders Herrema Loonpolitiek ruïneus voor vervoerbedrijven "Een bank die alleen geld geeft, geeft me te weinig." "De NMB geeft me er een visie bij die heel wat meer waard is dan alleen maar geld." POLITIE: WE KOMEN IN NU-OF-NOOIT STADIUM 'RD'TIPIIS De NMB denkt met u mee. Probeer t. POSTZEGEL VOOR 150 .JAAR BRAILLESCHRIFT willen jaar van politieke vrijheid PPR en PSP achter hongerstakende Marokkanen D' 1)1 tegen brandschade binnenland buitenland Onderhandelaar •ecieur wi! laboratorium openhouden .Tabaksplantage" in Weert Gallagher Rechter: advertenties Clean-hin misleidend MR. VAN SETTEN TOT VERVOERDERS Rijtijden CHINESE AGENTEN VRIJGELATEN papiep oor uw pen Rooms - oranje Spanje (16) Spanje (17) NDERCfj.G 9 OKTOBER 1975 (Van onze redactie buitenland) DUBLIN De bezorgdheid over het lot van de ontvoerde directeur Herrema is gisteren toege nomen. Vijf dagen nadat de Nederlander verdween heeft de Ierse politie nog geen enkele aan. vijzing over de plaats waar hij gevangen word! gehouden. „We hebben de ogen en de oren van het hele land om ons te helpen, maar we komen nu spoedig in het nu-of-nooit-sta- dium", verklaarde een hoge olitiefunctionaris. Het pessimisme van de au- oriteiten spruit voort uit het fe dat de ontvoerders ruiet ebben toegehapt op het aan- van AKZO een losprijs te etalen. De voorzitter van de raad VIERHOUTEN (ANP Op de internationale studie conferentie in Vierhouten over de coördinatie van de blinden zorg in de ontwikkelingslan- den, heeft gisteren de officiële uitgifte plaatsgevonden van een postzegel ter herdenking van het 150-jarig bestaan van het brailleschrift. Drs. H. de Jong, hoofddirec- ur post van de PTT, over handigde de eerste zegel aan Ide voorzitter van de Vereni- i ging het Nederlandse Blinden wezen, de heer B. Roolvink (oud-minister van Sociale Za- en). van bestuur vam Akzo, jhr. Krayenhoff, is uit Dublin ver trokken naar Nederland. Hij is verscheidene dagen in Ierland ■geweest om te trachten met de ontvoerders in contact te ko men. Voor zijn vertrek uit Du blin verklaarde jhr. Krayen hoff dat de ontvoerders niets van zich hebben laten horen. Hij had zich dinsdag nog tot hen gericht met het aanbod van het concern losgeld te be talen dat op elke gewenste plaats waar ook ter wereld beschikbaar gesteld kon wor den. Zijn vliegtuig werd op het vliegveld van Dublin ge reed gehouden voor het geval de ontvoerders erover zouden willen beschikken. Na een mislukte poging te onderhandelen via de drie ge- vamgenzi-ttende IRA-leden, wier vrijlating door de ont voerders is geëist, deed jhr. Krayenhoff een beroep o-p hen hun eigen onderhandelaar te noemen. Ondanks grootscheepse na- PRAAG (AFP) In Praag hebben 35 Tsjechoslowaakse voorstanders van de „Praagsè lente" van 1968 hun regering uitgenodigd het initiatief te nemen tot het uitroepen van jaar van politieke vrijheid „waarin niet een politieke ge vangene in Europa nog langer gevangen wordt gehouden Zij zeggen dat terechtsle-1- ugen door dictatoriale rege- gen duidelijk tot doel heb- angst in te boezemen, taardoor een land niet de noed heeft democratische ver- nderingen te eisen. „Dit geeft Ue ondertekenaars van het Slotdocument vam Helsinki de elegenheid te bewijzen dat zij werkelijk gewicht in de öhaa-1 leggen en de democrati- che vrijheden en de rechten an de mens, vooral in hun eigen landen, eerbiedigen". Onder de groep bevinden zich Jiri Hajek, oud-minister buitenlandse zaken, Zde- ek Mlynar, oud-secretaris Iran het centrale comité van communistische partij, Ja- mar Litera, oud-secretaris Ivan het partij coimité van kaag die in 1972 tot twee en 1 eon half jaar gevangenisstraf vas veroordeeld, mevrouw K-atrin Smrkovsky, weduwe de voormalige voorzitter an de nationale vergadering en de schrijver Ludvi-k Vacu- Bk, opsteller van het „mani fest van de tweeduizend woor- ~en". AMSTERDAM De PPR en PSP staan achter de eisen van de 25 Marokkaanse arbei ders, die reeds vier dagen in hongerstaking zijn in de r.-k. kerk „De Duif" in Amster dam. Zoals bekend willen de Ma rokkanen nieuwe (wettige) paspoorten en vragen de Ne derlandse regering om oo-k de na 1 november 1974 illegaal in ons land binnengekomen Ma rokkanen te erkennen. De Ma rokkaanse consul heeft de hongerstakers inmiddels toege zegd, dat hun valse passen be gin volgende week zullen wor den vervangen. UTRECHT (ANP) De di- WEERT (ANP) In het centrum van Weert is een we lig: groeiende „tabaksplantage' ontdekt. De planten groeien op een terrein dat vroeger be- to hoorde tot het bisschoppelijk 'college. Vermoedelijk stammen de planten af van de zogenaamde eigen teelt die de priesterlera ren en -leerlingen in de Twee de Wereldoorlog kweekten om j het karige tabaksrantsoen aan te vullen. Na de Tweede Wereldoorlog ^ijn op de plaats waar aanvam- kelijk tabak werd geteelt, nieuwe huizen gebouwd. Dat I betekende het einde van de Weerter tabakscultuur, ten minste dat dacht men. Vermoedelijk hebben de resten van de tabaksplanten zich onder de fundering kun- i nen handhaven. Onlangs wer den de eebouwen van het bis- sehopoepik oolleve cesloorvt en Ivrii snel daann? schoten de tthiksnl, anten uit de oorlog oonienw wortel en bloeiden ails nooit tovo^en Of dip „olan- tages" dHmaml e°n langer le- L Ven hftcr-Vtorpn durf* rpe- Tnand to «rvorsnelleri. On de Dugdale is en wordt gezocht in verband met de ontvoering van dr. Tiede Herrema, is wellicht in het bezit van geld, dat in juni van dit jaar bij een bankoverval iin Navan werd buitgemaakt. Bij de overva] werd een be drag van 135.000 pond ster Ling meegenomen. De overvallers zijn nooit gepakt. De 26-jarige Gallagher was vroeger lid van de provisione le vleugel van het Ierse repu blikeinse leger. Hij werd uit de beweging gestoten nadat hij vorig jaar uit de ge ven ge- nis was ontsnapt en kritiek iiad geleverd op ae koers van de IRA. Van de IRA is bekend dat zij jacht maakt op Gallagher en zijn metgezel Marion Coy ie, die eveneens door de poli tie wordt gezocht. Volgens bronnen zijn de IRA-leiders woedend over de jacht van de Ierse overheid op IRA-leden en sympathisanten naar aan leiding van de ontvoering van Herrema. Dr. Tiede Herrema speuringen van de Ierse politie, die hierin wordt bijgestaan' door het ieger, is men met verder gekomen dan het ach ternamen van twee gestolen au to's. Men vermoedt dat een van deze wagens is gebruikt bij de ontvoering van dr. Her rema uit Limmerick. Het tien maanden geleden in de gevangenis geboren zoontje Ruairi van Rose Dugdale wier vrijlating door de ontvoerders geëist werd, is dooi* de politie •op wens van de moeder naar veiliger oord gebracht nadat een tot nu toe onbekende or ganisatie met de naam „Natio nale Organisatie voor Orde en Recht" igii'steren gedreigd had het kind te zullen doden. Eddie Gallagher die waar schijnlijk de vader van Ruairi UTRECHT (ANP) De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V.J.A. van Dijk, vindt dat de advertenties waarmee het Utrechtse bedrijf Clean-Inn complete installaties voer chemische reinigingsbe drijven aan de man probeert te brengen, niet door de beu gel kunnen. In de advertenties wordt ten onrechte gesuggereerd dat men zonder de vereiste vest! gingsvergunnmg, diploma's en vakkenis met de installaties aan de slag kan gaan, oordeelt de magistraat. Met zijn uitspraak in kort geding stelde prof. Van Dijk gisteren stomerij Paltha i-n het gelijk die meende dat Cle-an- Inn met zijn advertenties on eerlijke concurrentie in de hand werkt. Prof. Van Dijk bepaalde dat het bedrijf zich van deze wijze van adverteren voortaan moet onthouden, bij straffe van een dwangsom van f 10.000 per overtreding. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De geest is wel gewillig, maar het budget is zo zwak". Een voor de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport- Ondernemingen (KNYTO), de BBA-directeur mr. D. van Setten, karakteristieke uit spraak die hij gistermorgen in de Middelburgse Concert zaal deed op de algemene vergadering van de KNVTO, welke praktisch alle openba re vervoerbedrijven, de grote vrachtauto-ondernemingen en de belangrijkste taxibedrij ven verenigt. Zijn korte kenschetsing van de begroting van Ver keer en Waterstaat sloeg op het verschil tussen de Inten ties van de toelichting, welke irrmers uitgaat van een be perking van onnodig of min der wenselijk autogebruik en een verbetering van het ooenbare veevoer, en de kille begrotingscijfers, die de eco- nom'sebe wetten van het mo ment weersniegelen Die cijfers bevestigen de vrees dtie mr. Van Setten vo rig ja-a-r in Groningen al be sloop: niet de behoefte aan het openbare vervoer zoals dat binnen de ruimtelijke or dening noodzakelijk is, is maatgevend, maar alleen de budgettaire mogelijkheden. Intussen zijn er beleidsmaat regelen die er op gericht zijn om de kwaliteit van het open bare vervoer, met name wat de snelheid ervan betreft, te verbeteren. Zoals de tachtig percent rijkssubsidie voor gemeenten die voorrangsmo- gelijkheden voor bus en tram pr-heppen. Daar de uitbrei ding van railverbind-ingen te kostbaar is, wees de KNVTO-voorzitter op de voordelen van een vooruit- si revend bussysteem met vrije baan en verkeerslich- t en beïnvloeding ails alter natief voor metro en tram. OnmerkolDk* tiRs«r3ken deed mr. Van Settcn over de stïicmdo pxnloitat'etekorten bii het onenbare vervoer. Die bet volvan de ar* beidskosten. De loonontwik- stemde hij in met de onlanga verschenen nota „Verkeerd verkeer"? van de Wiardi Beokm an-stichting. Mr. D. van Setten keling zou niet meer door het industriële bedrijfsleven moeten worden bepaald, maar door de overheid zelf „De huidige loonpolitiek is ruïneus voor de dienstensec tor en zelfs het personeels- en toervervoer dreigen in de rode cijfers te komen. Mr. Van Setten vond de toenemende baldadigheid en de onveiligheid, met name voor taxichauffeurs, een zor gelijke zaak. Met name wil de KNVTO dat de passagier die een taxirit weigert, te betalen strafbaar wordt ge steld en dat de politie wat sneller reageert op aangif ten van diefstal of verduiste ring van huurauto's. Samenvattend stelde mr. Van Setten dat het streven van de KNVTO erop is ge richt dat iedereen gelijke kansen op verplaatsing krijgt. De particuliere auto kan dat doel niet alleen ver wezenlijken. In dat verband De voorzitter van de afde ling goederenvervoer van de KNVTO, de heer B. Olde boom, maakte zich ongerust dat voor zijn vervoerstak on der de druk van de recessie maatregelen zouden worden genomen welke op lange ter mijn schadelijk zouden zijn. Hij vond het onjuist dat het vervoersbeleid ondergeschikt wordit gemaakt aan het alge meen maatschappelijk kader, waardoor de economische functie van het goederenver voer wordt miskend. De heer Oldeboom had „met verba zing en teleurstelling" kennis genomen van het ontwerp- rijtijdenbesluit. De voorge stelde normen zullen leiden tot beperking van de exploi tatiemogelijkheden. Deze „normen zijn noch in soci aal opzicht noch uit een oog punt van verkeersveiligheid verdedigbaar; ze zijn ook in strijd met de toezeggingen van de minister van Sociale Zaken en de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat verleden jaar ten tij-de van de grensblokkades gedaan, aldus de heer Oldeboom. Evenzeer toonde de spre ker zich zeer kritisch over de voorgestelde capaciteits- beheersing kortweg aan geduid als tonnagestop die onbillijke gevolgen kan heb ben en tot contingentering van het goederenvervoer kan leiden. Maar wel moet de toegang tot de branche voor nieuwe ondernemers minder eenvoudig worden gemaakt. Aan de bestaande bedrijven worden in de praktijk zwaardere eisen gesteld om de strijd te kunnen volhou den dan voor nieuwe om op de markt te kunnen ko men. Deze hoogtijdag van het openbaar vervoer begon overigens met nogal pijnlijke pech. omdat de sneciale trein met de gasten bij Zevenber gen door een defect een aan zienlijke vertraging opliep die niet zonder gevoleen bleef voor de afwikkeling van het programma. (ADVERTENTIE) recteur van het laboratorium voor klinische microchemie in de Utrechtse faculteit genees kunde, dr. ir. P. Reinouts van Haga, wil zijn laboratorium open houden. „Naar mijn me ning is voortzetting wel nodig. De mogelijkheden van het la boratorium zijn zeker niet uit geput", zei dr. Reinouts van Haga gisteren desgevraagd. Het laboratorium wordt met sluiting bedreigd. Vandaag spreekt de faculteitsraad zich 'hierover uit in een besloten vergadering. Het laboratorium voor klini sche microchemie werkt zeer nauiw samen met het Wi-lhel- mina-kinderzie-kenhuis Het wetenschappelijk" onderzoek van het laboratorium is ge richt op het ontwikkelen van chemische analysetechnieken voor zeer kleine monsters. Dr H. Sohamhandt, lid van het college van bestuur van de universiteit, zei gisteren dat er van sluiting sprake is omdat her laboratorium niet veel wenk zou hebben binnen de faculteit. [plaat? - otanton groeien it Wrmonkort een waren- I buis gebouwd. TOKIO (AP) Vijfenzes tig nationalistisch Chinese agenten en zeelieden die wer den gevangen genomen bij in vallen in de Chinese volksre publiek zijn gisteren na tien jaar gevangenschap vrijgela ten, aldus heeft de Chinese regering in Peking bekend ge maakt. Het persbureau Hsinhua verklaarde dat zestig van de 65 in Arnoy, provincie Fukien, op de boot zijm gezet naar het eiland Quemoy dat nog onder bestuur van Taiwan staat. Vijf nationalisten ziin gisteren in Hong Kong aangekomen. Het persbureau van Taiwan heeft inmiddels bekend gemaakt dat op Ouemov en Matsu ont- vamgsteentra in gereedheid worden gebracht voor de vrij gelaten gevangenen. Op 22 september heeft China de vrij lating van 144 gevangenen be kend gemaakt 65 van ben zouden de wens te kennen ge geven hebben naar Taiwan te rug te me-gen keren. Ik heb een bank altijd alleen als financier gezien. Ook deze keer stapte ik puur voor geld bij 'n bank binnen om m'n verbouwing te laten financieren. Maar die man van de NMB bleek m'n branche goed te kennen. Na bestudering van mijn plannen, vroeg hij zich af of mijn huidige vestigingssituatie die verbouwings- kosten wel waard was. Hij rekende me voor dat ik met een iets grotere investering in een nieuw pand met een betere indeling en met meer m2^en veel hogere omzet kon realiseren. Hij maakte me er bovendien op attent dat er teveel geld vastzat in m'n debiteurenbestand en hoe ik dat kon veranderen. Dit gesprek was de aanleiding voor mijn tweede vestiging. De oude vestiging is gebleven zoals hij was. In de nieuwe zet ik inmiddels tweemaal zoveel om als in de oude. Dat was me met een verbouwing alleen nooit gelukt. Ik denk zelfs al aan een derde zaak. In gezamenlijk overleg met de NMB werd een aflossingsschema vastgesteld, waaraan ik op redelijke wijze kan voldoen,vooral gezien de toenemende rentabiliteit. Nu zie ik m'n bank behalve als financier ook als adviseur die kreatieve oplossingen helpt vinden voor de problemen van zijn klanten. Voor mij is de NMB zó'n bank. Praat ook eens met de NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen dexo vermeld worden. Slecht9 bij hoge uit zondering zal van deze regel worden •fgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie ven brio- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in elle gevellon •ent it met inhoud, c.q. «trekking. Blijkbaar vinden vele recht se lezers en briefschrijvers van uw blad, de demonstraties tegen de Spaanse m-oorddadige regering een aanleddrag om het kabinet Den Uyl ten val te brengen. Hieruit blijkt de zwakheid van het onder aanvoering van de VVD staande rechtse Ne derland. Men heeft een zeer emotionele demonstratie nodig om de regering te kunnen aanvallen. Nergens heeft rechts werkelijk moeite met de regering en z'n beleid, want dit beleid is gewoon het beste voor het kapitalisme in Nederland. Nee dit kabinet moet weg gestuurd worden omdat het niet doet wat net beloofde n.l. een aanzet tot socialisatie ofte wel spreiding' van kennis, in komen en macht. Internationale bedrijven als Gevetex en Crossland Filters springen na grote investerings premie te hebben gepakt (Gevetex) of in het vooruit zicht (Crossland) met volle zakken de grens over en laten hier de arbeiders boeten voor het vele goede (winstgevende) werk. Verder is het kabinet geko men met een VAD wat geen enkele aanzet is tot spreiding van inkomen en macht, en hebben ze wat die miacht be treft alleen wat vriendjes op hoge posten gezet. Nee dit rooms-rodekabinet ls voor de goede kijker rooms- oranje. em die socialisatie vergeet het maar. OUDENBOSCH BEN QUISPEL Het is voor mij onbegrijpe lijk. dat onze minister-presi dent voorop moet lopen in de betoging tegen Spanje gericht, terwijl hier de abortus-klinie ken als paddestoelen uit de grond verrijzen. Daar gaat het om 5 misdadigers, die weten dat ze de doodstraf riskeren en hier gaat het over onschul dige en weerloze kinderen, die als kippen geslacht worden. Spanje is een geheel ander volk, dan wij Nederlanders. Is het daarom niet dwaas om hun onze bestuursvorm af te dwin gen. Wie kan garanderen dat onze democratische bestuurs vorm hun past? Is Portugal niet van de regen in de drup terecht gekomen? Spanje leeft geremd wij leven min of meer ongeremd, maar bij ons staat een crisis voor de deur, die zoals het zich laat aanzien de crisis 1930-1940 verre zal overtreffen. Zij kennen de doodstraf, en bij ons bestaat de neiging om elke misdadiger in een ziekenhuis op te ne men. BREDA P. J. M. BAKX Het geschrijf van J. van Ha-sse-l over de zegeningen der Oostbloklanden kan ik niet on beantwoord laten. Ik ben zelf van Duitse afkomst en ik schaam me ©r niet voor. Denkt hij werkelijk dat in Oost-Duits- land de mensen lijf en leven riskeren en maandenlange voorbereidingen treffen in het diepste geheim, met het risico elk moment ontdekt te worden alleen voor „het gouden horlo ge" etc. in de Westerse we reld? Als ik wist, dat hij ging, zou ik de heer Van Hassel een enkele reis Oost-Berlijn aan bieden uit mijn eigen zak. Kan hij daar genieten van de zegeningen der vrijheid. Maar zover durven dit soort wereld verbeteraars nou net niet te gaan. Ze zorgen wel dat ze ook een retourtje op zak heb ben als 't tegenvalt. Hij is I trouwens in goed gezel schap. 's-GRAVENMOER H. PAYMANS DEN HAAG (ANP) Het ziet er naar uit, meldt het bureau Voorlichting Schade- verzekeringbedrijf, dat de groei, in aantal en In om vang, van de brandschaden iets gaat afnemen. In 1974 be droeg de schade 303,5 miljoen gulden tegen 312,4 miljoen gulden in 1973. Als oorzaken van deze voor uitgang kunnen worden gezien de vele activiteiten op het ge-« bied van brandpreventie.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13