bén ïodigen (je? estduitse en ambassadeurs [naar post in Britse EXTRA STEUN EEG VOOR PORTUGAL AR-fractieleider: brugfunctie kabinet noodzaak voor politieke stabiliteit „TIJD VAN KATHOLIEKE EMANCIPATIE IS VOORGOED VOORBIJ'' Gijzeling in New York geëindigd POLITIE ONTRUIMT BEZETTE ACADEMIE Financiële problemen voor Britse conservatieven l Lachmon wil niet regeren WIM LUIJPEN OP CONGRES BOUW- EN HOUTBOND NKV: VS willen helpen bij oplossen Palestijnse conflict DMAKING REIMERSWAAL DMAKING Reimerswaal Eisen in gijzelingszaak „Soestdijk" Actie Plaats bepalen Redelijkheid VOENSDAG 8 OKTOBER 1975 binnertu^ Reimerswaal maakt be- secretarie, afdeling Alge- reen ter inzage liggen de van die gemeente, van 30 ïers 15 b en 15 c, waarbij erklaard, dat voor een ge- Hogenakkerweg en de n en voor een gebied gele- te Krabbendijke, nader e besluiten behorende te- ningsplan wordt voorbe- i, 2 oktober 1975. leester voornoemd Hogeweg. meerite Reimerswaal maakt van 9 oktober 1975, gedu- >r iedereen, ter gemeente- imene Zaken, ter inzage ligt iteerde Staten van Zeeland tot goedkeuring van de eer- istemmingsplan „Boomdijk, selte" te Hansweert, zoals raad in zijn openbare verga- is vastgesteld. Het goedge- iriften ligt eveneens ter inza- jimtelijke ordening en zij die zowel tot de gemeenteraad taten van Zeeland hebben innen de termijn van terinza- stellen. worden gericht aan Hare Ma- tan worden ingediend bij de esting en Ruimtelijke Orde- 8 oktober 1975 neester voornoemd, Hogeweg. (Van onze redactie buitenland) IUXEMBURG/MADRID - De Westduitse en de Britse ambassa- I deur zullen weer terugkeren naar hun post in Madrid. Dit werd gisteren in Bonn en Londen meegedeeld. ARNHEM (ANP) De of ficier van justitie in Arnhem mr. H.R. Louwaars heeft gis termiddag tegen negen Zuid- Molukkers van de zogenaamde groep Moordrecht een jaar ge vangenisstraf met aftrek ge- eist en tegen een van hen acht maanden gevangenisstraf. Deze Zuid-Moluikkers had den bijrollen vervuld in de gijzelingszaak Soestdijk. (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De EEG-minis- ters van buitenlandse zaken De Nederlandse minister Ivan Buitenlandse Zaken Van I der Stoel had eerder op de [dag, in Luxemburg laten we ten dergelijke initiatieven te verwachten. Volgens hem I heeft Nederland over het eventueel terugsturen van de nbassadeur nog geen besluit genomen. Acht van de negen EEG-landen (Ierland uitgezon derd) haalden na de jongste executies in Spanje hun am bassadeurs uit Madrid terug. Zo eens als de EEG-miinis- I ters van buitenlandse zaken I het twee dagen lang Luxemburg waren over on- niddellijke noodhulp aan Por- ugal, zo oneens zijn zij het in eite geweest over de manier waarop zij zich tegenover Spanje moesten opstellen. Met name Nederland en De nemarken stonden recht tegen over landen als West-Duits- land, Engeland en Italië. Mi nister Van der Stoel trachtte maandagnacht dit gebrek aan overeenstemming te camoufle- ren door te zeggen, dat hij zeer tevreden was over de ge- neenschappelijke ministers- verklaring over Spanje, die enslotte na vele uren discus siëren kon worden opgesteld en die even summier als ge- matig'd was. Gisteren aan het slot van de onferentie bleek echter, dat de onenigheid vrij groot is ge weest. In de EEG-ministers- verklaring zeggen de Negen dat het hun spijt dat hun be roep om clementie voor de ter dood veroordeelden in Spanje igeen resultaat heeft gehad en spreken zij tevens de hoop uit dat het Spaanse volk gespaard zal worden voor een verdere escalatie van geweld. Tevens stellen de ministers vast, dat de onderhandelingen tussen Spanje en de EEG, die reeds door de Europese Commissie waren opgieschort, op dit ogen blik niet kunnen worden her vat. Jonge Spaanse opposahten van het Franco-regime, vere nigd in de „Junta-democrati- ca" hebben in Luxemburg met instemming gereageerd op de verklaring van de EEG-minis- ters. Op een persconferentie zei hun woordvoerder, Jose Vidal Beneyto, „verheugd te zijn over het feit dat Europa voor de eerste maal een daad heeft gesteld door het Franco regime te veroordelen". Een ETA-vertagenwoordiger heeft gisteren op een perscon ferentie in Stockholm opgeroe pen tot een internationale ac tie tot redding van het leven van elf gevangengenomen Bas- ken die mogelijk ter dood" zul len worden veroordeeld. Het internationale Comité van de machtige Britse vak centrale, de TUC heeft giste ren opgeroepen tot een 24- uiurs boycot tegen Spanje door Britse vakbonden. Vier Nederlandse schepen ondervinden moeilijkheden in Spaanse havens, zo blijkt uit op het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haai binnengekomen berichten. Het zijn de „Libra" die thans in de haven van Bilbao ligt, en de Atlantic, de Wes- terkerk en de Neder Rhone, alle in de haven van Barcelo na. (Van onze correspondent) LONDEN Op het congres van de Britse conservatieven in Blackpool werd gisteren (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG De Suri naamse oppositieleider Lach mon, die momenteel met zijn 16 Hindoestaanse fractiegeno ten in Nederland is, is afge stapt van zijn voornemen om samen met de drie afgeschei den regeringsfractieleden (me vrouw Liesdek-Clarke, de Ja vaan Somohardja en de Chi nees Lee Kong Fong) in de Surinaamse staten een meer derheid van de helft plus een te vormen en zo het kabinet Arron ten val te brengen om zelf te gaan regeren. Lachman zal aanstaande vrijdag naar Suriname ver trekken en daar gaan onder handelen met de leden van het kabinet-Arron Doel van die onderhandelingen is de vor ming van een „nationaal kabi net". waarin alle fracties uit de Surinaamse staten verte genwoordigd zijn. Om dit doel te bereiken zullen er zo spoe dig mogelijk nieuwe verkie zingen moeten worden uitge schreven. Dr. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer heeft inmiddels van de Surinaamse staten voorzitter Wijntu-in een lijstje ontvangen met 8 staten leden die namens de rege ringsfracties deel zullen uit maken van de delegatie die ir Nederland de onafhankelijk- heidsdebatten in het parle ment zullen bijwonen. Wijn- t-uin zelf maakt ook deel uit vJn die delegatie. De Suri naamse statenvoorzitter heeft meegedeeld, dat de delegatie totaal zal bestaan uit 15 leden. Er wordt dus duidelijk rekening mee gehouden dat de oppositie alsnog van de dele gatie deel zal uitmafeen. onthuld, dat de partij van Margaret Thatcher bijna ban kroet is. Zij heeft dringend 300.000 pond nodig. Vooraanstaande conservatie ve dames hebben opdracht ge kregen feestjes en wedstrijden te organiseren en overal bij dragen te vragen. Men ver wacht daarnaast dat zodra in Groot-Brittannië nieuwe ver kiezingen uitgeschreven wor de" de conservatieve partij traditiegetrouw sterke finan ciële steun zal krijgen van de belangrijke Britse industrie ën. Voor Margaret Thatcher 19 dit haar eerste congres als leidster van de conservatie ven. Ze tracht de partij gereed te maken voor nieuwe verkiezin gen, waarvan niemand de da tum kent. Premier Wilson, die sinds z'n eigen partijcongres de teugels van het bewind weer wat vaster in handen heeft, kan ze net zo goed over 3 ia ar als over 3 weken uit schrijven. Margaret Thatcher lijkt de conservatieven opnieuw naar rechts te willen sturen, maar ze kreeg gisteren 00 het con gres al te horen, dat de partij agressiever en „anders" moet zijn Margaret Thatcher spreekt haar pa-rtii genoten vrijdag toe in Blackpool. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Als de brugfunctie, die wij van het kabinet verwachten, niet slaagt, dreigt Nederland een periode van politieke stabili teit tegemoet te gaan, die de regeerbaarheid van ons land ernstig en voor geruime tijd zal aantasten". AR-fractieleider Aantjes zei dit gisteren in zijn rede bij het kamerdebat over het door het kabinet-Den Uyl gepresen teerde beleid voor 1976. Zijn uitspraak kwam kort nadat CH-fractieleider Kruisinga in felle bejvoordingen het kabi net had gekritiseerd en even als WD-leider Wiegel de ploeg van Den Uyl veel woor den maar weinig daden ver weten had. Mr. Aantjes waarschuwde degenen die „in naïeve veron derstelling" hopen uit de poli tieke instabiliteit als vanzelf de Phoenix van de progressie ve heilstaat zal verrijzen. Maar zijn waarschuwing ging ook naar „degenen die denken dat door een restauratie van oude machtsposities en machtsverhoudingen rust en welvaart vanzelf zullen weer keren". Naar de overtuiging van de AR-leider is het de taak van dit kabinet onze sa menleving voor beide te be waren. „Er ligt een enorme verantwoordelijkheid voor dit kabinet, dat alleen zijn ont staan en bestaan kan recht vaardigen als het de brug weet te slaan naar de meest voor de hand liggende politie ke samenwerking, waarvan in de verhoudingen van vandaag een verbinding tussen idealis me en realiteitszin mag wor den verwacht. Om op basis van verant woordelijkheid en solidariteit de nationale en internationale samenleving te dienen". De AR-fractieleider deed een dringend beroep op de PvdA duidelijk haar plaats te bepalen. „Het is juist de deel name aan een kabinet dat op de steun van christen-demo craten is aangewezen, die de tegenstellingen aan het licht heeft gebracht en de PvdA onontkoombaar voor een keuze plaatst. Met name voor het sociale beleid kunnen de idea len van socialisten en van christen-democraten tot ge meenschappelijke programma punten leiden. De vraag is echter langs welke weg willen wij die realiseren. Langs die van de omwenteling of van de hervorming van de maatschap pij"- Over de redelijkheid die met name Andriessen steeds naar voren schuift als hij over voortzetting van de samenwer king met de PvdA spreekt zei Van Thijn (PvdA): „Het is mij niet altijd duidelijk wat daaronder verstaan wordt. Wanneer het kabinet met be scheiden aanzetten bij de ka mer komt, die een begin kun nen maken met de veranderin gen van de ongelijke machts verhoudingen in ons land, dan lijkt mij dat alleszins redelijk. Als deze voorstellen worden geblokkeerd, dan lijkt mij dat alleszins onredelijk". Van Thijn, die in zijn rede bijzon der veel aandacht besteedde aan de noodzaak, dat de ge msenschap meer invloed krijgt in de economische machtsvor ming, maar dan op de basis van decentralisatie, noemde de houding van KVP en ARP te genover het probleem van de machtsspreiding beslissend voor de verdere samenwer king. KVP-leider Andriessen noemde het „de waarheid van dit jaar, dat de partijen elkaar in Kamer en kabinet nog steeds moeizaam vinden. De hoofdvraag is of er voldoende overeenstemming is over kernpunten van beleid op kor tere en langere termijn. Als voorbeelden daarvan somde Andriessen op: de ruimte voor persoonlijke ontplooiing in ge zin en kleine omgeving, de heroriëntatie van de democra tie, werkelijke Europese ge zindheid, een solide veilfg- NEW YORK (UPI) Een overvaller in een bank in New York, die aanvankelijk tien gijzelaars vast hield, is in de nacht van maandag op dinsdag door de politie overmeesterd en gearresteerd. De drie nog overgebleven gijzelaars wer den ongedeerd bevrijd. De man, Ray Olson, had zich tegen acht uur onze tijd in de bank, op de Zesde Avenue, verschanst. Hij had vrijlating van Patri cia Hearst, William en mily Harrises en Wendy Yoshimura geëist, die vorige maand wa ren gearresteerd. heidsbeleid, een fundamentele versterking van het bedrijfsle ven, de bron van onze wel vaart, van een betere inko mensverdeling en van onze in ternationale solidariteit. „Wij moten misschien de werkgele genheid beter gaan verdelen" aldus Andriessen. „Maar wij moeten misschien de werkgele legenheid in stand houden en uitbreiden. Daartoe dient nu eerst en vooral het beleid te worden omgebogen. De KVP wil daarvoor zijn nek uitste ken, wil de PvdA dat ook? Wil de regering dat ook?" Tijdens de eerste ronde van het debat bleek overigens, dat op een tweetal punten de grondpolitiek en de onderne mlngsraadovereenstemming tussen de regeringspartners nog lang niet in zicht is. Ter wijl Van Thijn (PvdA) op nieuw pleitte voor omvorming van de ondernemingsraad tot een personeelsraad zei An driessen (KVP) dat het ver schil van mening over de on dernemingsraad nieuwe stijl „onoverKomeiijk" is. Wij doen niet mee aan de onderne mingsraad als personeels raad. Terwijl Andriessen ver klaarde, dat in de KVP-opvat- tmg de gebruikswaarde van grond onbruikbaar is als grondslag voor onteigening, nodigde WD-leider Wiegel KVP en ARP uit om in deze zaafe niet te vluchten in een wazig compromis. Hij waar schuwde de heren Andriessen en Aantjes maar vast, dat in dat geval de VVD „er niet aan zal kunnen ontkomen dit hier en daar in het land toe te lichten" een dreigement, dat in de KVP- en de ARP-ban- ken met gelach werd ontvan gen. ZOWEL de Evangelisch Lu therse kerk als de r.-k. kerk Va West-Duitsland houden be zwaren tegen het nieuwe wets ontwerp inzake abortus, dat de fracties der SPD en FDP (so cialisten en leberalen) hebben ingediend. (Van onze sociaal-econ. redactie) UTRECHT „De tijd van de katholieke emancipatie is voorgoed voorbij. Wie zich daaraan toch wil vasthouden sluit zich van de vernieuwing af". Dit zei de Tilburgse cul tuur- en godsdienstfilosoof professor doctor Wim Luijpen gisteren op de tweede con gresdag van de bouw- en houtbond NKV, die was ge wijd aan de eigen identiteit en hoe die binnen de komende federatie van de Nederlandse vakbeweging kan worden vastgehouden. Luijpen stelde verder dat men voor de beleving van een religieus gevoel geen eigen exclusieve organisaties nodig heeft. „Het gaat er om wat men van zijn eigen leven maakt", zo zei hij. Bisschop H. Ernst van Breda kwam met de stelling dat sa mengaan met anderen niet be- tekent dat men de eigen iden titeit zal verliezen. „Identiteit is meer een levende werke lijkheid dan een formulering. Niet de ene moet in de andere verdwijnen, maar wederzijds moet ruimte worden gegeven aan eigenheid. Zowel het eige ne als het andere moet als waarde worden aanvaard en het gemeenschappelijke, dat tot samengaan bindt, moet worden uitgebreid en verste vigd. Wordt het proces van ineengroeien in deze zin vol trokken dan zal men niet meer spreken - van identiteit van de katholieke vakbewe ging. Wel blijft dan", zo be toogde de bisschop, „dat ka tholieken in de vakbeweging hun identiteit bewaren". De Tilburgse godsdienstsoci oloog professor dr. W. Goddijn was het niet eens met een uitspraak van CNV-voorzitter Lanser, die beweerde dat door het samengaan van de vakcen trales pluriformiteit en dyna miek worden bedreigd. God dijn noemde het geweldig als alle werknemers in een vak beweging macht zouden kun nen hebben. „De priesters hebben u mondig gemaakt door de emancipatie. U moet nu uzelf vormen om mee te gaan in het proces. U moet de dialoog aangaan". Ofschoon de meeste deelne mers aan het congres voor nauwere samenwerking met het NVV waren, waren er ook twijfelaars, die mogelijk naar het CNV zullen overstappen. NKV-verbondsbestuurder Frans van Bakel verwachtte dat dit er niet veel zullen zijn. Maar het abortusvraagstuk kan daarbij ook een punt zijn. Van Bakel zei de overtui ging te hebben dat de federa tievorming een uitvloeisel van wat voorgangers in de vakbeweging hebben gedaan. „Bij het NW lopen echt niet alleen baarlijke duivels rond We werken al vanaf de oorlog met hen samen. Bovendien" zo stelde Van Bakel, „zijn er in het NVV meer christenen georganiseerd als er leden van het CNV zijn". Goddijn voeg de eraan toe: „Vanuit onze ghettosituatie hebben we onze broeders en zusters van bet socialisme heel vaak negatief beoordeeld". hebben gisteren hun tweedaags beraad over Spanje en Portugal afgesloten en aan het slot van hun bijeenkomst nog een extra pakket steunmaatregelen voor Portugal bekendgemaakt. Dat gebeurde nadat de Portugese minister van buitenlandse za ken, die speciaal voor dit doel naar Luxemburg was gekomen, tegenover rijn EEG-collega's de noden en behoeften van Por tugal uiteen had gezet en te vens had gewezen op de bui tengewone politieke betekenis van de EEG-hulp voor het in stand houden van een pluralis tische democratie in zijn land. De directe financiële steun die Portugal kan investeren in een serie ontwikkelingsprojec ten en in hulp aan kleine en middelgrote bedrijven in nood omvat een bedrag van 570 miljoen gulden. Bij de reeds maandagavond bekendgewor- den 540 miljoen gulden komt namelijk nog 30 miljoen gul dien aan rente bonificatie. Van dit bedrag neemt Nederland zoals bekend, 32,5 miljoen gul den voor zijn rekening. De negen EEG-ministers troffen gisteren voorts nog de volgende steunmaatregelen ten behoeve van Portugal. 1. De bilaterale hulp van de lidstaten zal zoveel mogelijk worden opgevoerd. Nederland steunt in het kader vain deze noodhulp voor Lissabon nog eens extra met een bedrag van 17,5 miljoen gulden, maar het is zeer wel mogelijk dat de Nederlandse regering dat be drag nog gaat verhogen. 2. De negen EEG-landen zullen Portugal ook technische kennis beschikbaar stellen bij de proj ecthulp. 3. De negen zullen Portugal helpen bij de opvang van de 400.000 vluchtelingen uit Arv gola wier terugkeer naar het oordeal van de Portugese minister van buitenlandse za ken zowel politiek als eco nomisch tot een nationale ca tastrofe zou kunnen leiden. In Portugal zelf is een artil lerieregiment in Oporto aan het muiten geslagen en heeft geëist dat de zuivering van linkse elementen in de kazer nes wordt stopgezet. DEN HAAG De politie heeft gistermiddag op verzoe' van het bestuur van de Katho lieke Sociale Academie aan de Helenastraat in Den Haag een vleugel ontruimd die door meer dan honderd studenten en docenten sinds maandag morgen was bezet. Een uur later was een groot gedeelte van de bezetters echte" weer terug in het gebouw. Aan de bezetting mm ook deel de docent voor het hoofd vak methodiek voor het op bouwwerk Rob Groenhuyzen. Dat deze niet door directie en bestuur als docent was aan vaard, was de aanleiding voor die bezetting. Fungerend voorzitter Niek Roos had bij d-e politie aangif te gedaan van huisvredebreuk. Daarop werd via de installatie in de academie twee keer om geroepen, dat de bezetters het pand moesten verlaten. Daar aan werd geen gehoor gege ven. Met een bijl hakte de politie een glazen toegangs deur in en begon met harde hand de bezetters te verwijde ren. DE beide Zweedse televisie netten en de Zweedse radio zullen het jaarlijkse Eurovisie Songfestival" niet uitzenden omdat de muziek volgens hen is gedegeneerd en teveel is ingesteld op commercie. Nooit de huid van de beer verkopen voor-ie geschoten is, of zoiets luidt het spreek woord. Maandag was een som bere dag, dacht ik. Maar ziet: de deemster was nog niet in gevallen of het zonnetje brak door, om maar eens een krom me beeldspraak te gebrui ken. IK BEN GEëNvUêTEERD. Ja, ja. U weet, ik heb daar jaren over geklaagd. Iedereen werd maar geënquêteerd, de gehele Nederlandse bevolking, maar dit persoontje niet. Dat stak. Maar de onderzoeTcbu- reaus hebben daar hun lering uit getrokken. Dus: Maandagavond 19.00 uur, ik zit aan de (tomaten)soep, de bel belt, een aardige jongeda me stelt zich voor als enquê- trice van het NIPO, een geres pecteerd instituut. Of ik geën quêteerd wilde worden. Nou, u weet hoe fel ik daar op ben, dus zei ik: ja, ondanks het feit dat de aardige jongedame niet precies kon mededelen waaro ver het ging. Nou, dat bleek al snel. Het ging over van alles en nog wat. Van mijn politieke voor keur, via kledingmagazijnen en babyvoeding, naar radio's en batterijen. En dit is nog maar een kleine greep uit het één uur durende interview. Het was dus gewoon een kopersonderzoek. Ja, kijk, u heeft dat allemaal al een keer meegemaakt, maar ik ben daar stik enthousiast over. Over weer. A twee jaar komt ze (ADVERTENTIE) Maar de koek was nog niet op. In de voornacht, na enen, zond de VPRO via de radio een zeer befaamd hoorspel uit, dat in 1938 half Amerika de schrik in de benen heeft ge jaagd. Orson Welles, dezelfde die nu op zaterdagavond grote mysteries op de tv brengt, had een angstaanjagend realistisch hoorspel gemaakt (naar een boek van H.G. Wells) over een invasie van Mars-mannen op aarde. Nou, dat heeft-ie geweten., Het hoorspel was toen zo realistisch in elkaar gezet, met radioreportages waarbij repor ters dood bleven in de acties van de Marsianen, technici vielen in de giftige zwarte wolk die de buitenaardsen over onze aardkloot uitspuw den, dat half New York in 1938 in blinde paniek de straat opvluchtte. Orson Welles werd later be legerd in de radiostudio's, na dat het de Amerikanen geble ken was dat het „maar" een hoorspel betrof. Een beroemd geval, niets meer en niets minder. Nou, de VPRO zond dat dus uit. Met rode oortjes heb ik zitten luisteren. Prach tig gewoon. De tijden van „Sprong in het heelal" kwa men terug. U begrijpt dat de dinsdag aanzienlijk beter was dan de maandag. MERIJN WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten zijn be reid mee te helpen bij het oplossen van het Palestijnse vraagstuk als daardoor de kans op een algemene en duurzame vrede in het Midden- Oosten vergroot wordt heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gisteren gezegd.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9