-egering wijzigt defensieplannen Dans om het oliekalf [CVP en PvdA willen prijs compensatie „in centen" Binnenschippers blokkeren grensovergang Vakbonden in vier landen dreigen Enka met staking HL VERSCHIL VAN MENING OVER HOOGTE "J Nederlandse toeristen op de vuist met schoonzoon van Franco op femina N.S. profiteert van schippersblokkade \jes WD stelt voor: Staat bezuinigt 2?15 miljard w felste tegenstander Bezuinigen VANDAAG Nivellering T egenbegroting Kritiek NKV op Hoeclist - Holland Eensgezindheid in Düsseldori LrecteurDr. W. A.J. M. Harkx Toofdredacteur: L. Leyendekker R actie- en administratie-adres: wstraat 9. Terneuren, tel. (01150) - 79 20 WOENSDAG 8 OKTOBER 1975 mmer 1114111 itgeversmaatschappjj De Stem B.V. raat 16, Breda, ir. ki, zo, Df da Ri, op 27e jaargang No. 1972 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. bep N. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De regering overweegt onder druk van de Tweede Kamer de bezuini gingsplannen op defensie ge deeltelijk ongedaan te maken. Hoewel de kruiser „De Zeven Provinciën" vrijdag 17 oktober definitief uit de vaart wordt genomen, zal er aan het plan om de 15 Neptune-patrouille- vliegtuigen van de marine- luchtvaartdienst af te schaffen een andere wending worden gegeven. Het gat dat met het afschaffen van de Neptunes valt, wil minister Vredeling van Defensie opvullen door de vloot van de acht Breguet- Atlantics uit te breiden. De minister zou overwegen hier voor tweedehands Atlantics van de Westduitsers te huren of kopen. Met dit gisteren in de wan delgangen van de Tweede Ka mer bekend geworden nieuws voorkomt de regering, dat de ARP-fractieleider Aantjes een motie zal indienen teigen dit bezuinigingsplan van de rege ring. Van de regeringsfracties was Aantjes gisteren tijdens de algemene politieke be- soliouwingen in de kaïmer de felste tegenstander. Ook An- driessen van de KVP wees de regering zeer kritisch op de afspraken in de NAVO. Aan tjes hekelde het speculeren van de regering op het over nemen van de taken door an dere NAVO-bondgenoten. „Dat brengt onze betrouwbaarheid als bondgenoot in het geding". Ook verweet hij de regering te handelen in strijd met de afspraken in de barnier bij het aanvaarden van de defensieno ta. „Als de regering zo ingrij pend wil afwijken", zei Aan tjes, „dan dient daarover eerst overeenstemming met de NA- VO-partners en met het parle ment te zijn bereikt". Aantjes dreigt met een motie als de regering morgen geen bevredi gend antwoord kan geven. KVP-fractieleider Andiries- seii wilde weten welke gevol gen de regering trekt uit de negatieve resultaten van het NAVO-overleg. Ook pinde hij de regering erop vast, dat de bezuinigingsvoornemens voor volgende jaren (elk jaar 200 miljoen gulden) duidelijk aan voorwaarden zijn gebonden. Dit in tegenstelling tot fractie leider Van Thijn van de PvdA, die geen enkel voorbe houd wil. Sinds de oliecrisis van 1973 weten we het: de Arabieren zijn rijk, zo rijk dat ze onze westerse economie naar hun hand kunnen zetten ais ze dat willen. Dat gebeurt niet, de Arabieren hebben de Europeanen nodig om hun uitgestrek te woestijnland leefbaar te maken. Europese, ook Neder landse firma's krijgen gigantische opdrachten uit het Mid den-Oosten. Er moeten steden gebouwd en wegen aange legd worden. De problemen die zich voordoen als een Ne derlandse fabriek in een van de Arabische landen een op dracht gaat uitvoeren beschrijft redacteur Jan Koesen in drie verhalen over „De dans om het oliekalf". Vandaag in deze krant de eerste aflevering. (Zie pagina 12). Andriessen Bil Van Thijn (Van onze parlementaire redacteur) I, DEN HAAG De twee grootste regeringspartijen P.v.d.A. en KVP zijn het eens geworden over dc manier waarop het volgend jaar de prijsverhogingen in de lonen van de werknemers moeten ■jvorden verrekend. Beide partijen lieten gisteren bij de algemene politieke beschouwingen over de troonrede en de miljoenennota van het kabinet-Den Uyl weten, dat alleen een prijscompensa tie in centen de loonstijging volgend jaar beneden de 10 procent kan houden. waren de regeringspartijen het er over eens, dat de regering met haar beleid grote risico's neemt. In dat verband eiste An- driessen van premier Den Uyl de toezegging dat de regering volgend jaar februari al komt met een grootscheeps pakket maatregelen om de overheids uitgaven te beperken en de sociale verzekeringen aan te pakken. koel Een enkel buitje. Matige wind. Hooguit 14 graden. stad en streek Werkloosheid naar dieptepunt. Pagina 3. binnen- en buitenland Westduitse en Britse ambassadeur terug naar Madrid. Pagina 9. Eerste bijdrage Piet van Zeil op pagina 11. Van Lennep betwijfelt nut olieprijsverhoging. Pagina 12. kleine stem Met kwebbelaars op vakantie. Pagina 13. sport Lucht bij Feyenoord opgeklaard. Pagina 15. radio en televisie Drie uur televisie over het Midden-Oosten. Pagina 7. merijntje Markies-pijn. Overigens bestaat tussen de socialisten en katholieken wel verschil van mening over de hoogte van de prijscompensa tie: de socialisten denken evenals de drie vakcentrales aan een bedrag per procent prijsstijging in de grootte van 250 gulden, de KVP zit daar een kleine honderd gulden on der. De KVP wil namelijk uit gaan van het minimumloon, de PvdA echter van het inkomen van de gemiddelde werknemer (bijna 24.000 gulden per jaar). Daar zal de komende tijd in het overleg tussen de regering, werkgevers en vakcentrales wel fors om gevochten wor den. Immers de werkgevers en de middenstand, land- en tuin bouw mikken ook op een prijs compensatie, die met volledig zal zijn. De vakcentrales gaan er echter van uit dat alle prijsstijgingen moeten kunnen worden doorberekend. Met an dere woorden: de koopkracht van de gemiddelde werknemer mag er niet op achteruit gaan. De KVP vindt dat een prijs compensatie ven om en nabij de 150 gulden per procent prijsstijging ervoor zorgt, dat volgend jaar juli de BTW niet omhoog hoeft. Een ander be langrijk voordeel is, dat de overheidsuitgaven iets omlaag gaan. Overigens is het wel erg opvallend dat KVP-fractielei der Aiidriesseu met dit voor stel komt. Immers vorig jaar verzette hij zich nog uitermate fel tegen een prijscompensatie in centen en procenten, omdat hij vond dat daarmee gewild de inkomensverschillen klei ner zouden worden gemaakt. Nu zei Andriessen echter, clat men het nadeel van nivelle ring maar op de koop toe moet nemen. De nadelen wegen vol gens hem niet op tegen de voordelen. Overigens toonden de mees te fractieleiders van de vijf regeringspartijen zich in gro te lijnen akkoord met het vol gend jaar door de regering te voeren sociaal-economisch be leid. PvdA-fractieleider Van Thijn pleitte voor een nieuwe economische orde, een „demo cratische planeconomie". Ook AR-leider Aantjes en KVP- leider Andriessen gingen wat dieper op de toekomstige structuur van onze economie in, al Heten zij zich niet vast leggen op duidelijke uitspra ken o- t die structuur. Wel (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De VVD-frae- tie in de Tweede Kamer heeft gisteravond haar tegenbegro ting ingediend: een bezuiniging op de uitgaven van de staat met 2,15 miljard. Op vrijwel alle begrotingshoofdstukken moet in de visie van de VVD bezuinigd worden, behalve op defensie waarvoor 300 miljoen méér uitgetrokken wordt. Naast deze bezuinigingen komt de WD met een pakket lastenverlichtingen. Tegenover het door het kabinet voorge stelde belastingplan, dat voor ziet in een lastenverzwaring van 2 miljard, zet de VVD het volgende plan: geen verhoging van de tarieven van loon- en inkomstenbelas ting, volledige inflatiecorrectie (kabinet wil beperken tot 80 procent), geen verhoging van het hoge BTW-tarief, noch van de accijnzen op alcohol en wijn, geen verhoging van de motor rijtuigenbelasting. Wel hand haaft de WD-fractie de voor gestelde verhoging van de op brengst van de tabaksaccijns. De WD-fractie wil daarnaast o.m verruiming van de zelf standigenaftrek (kosten 170 miljoen). In totaal komen de door de VVD-fractie voorgestel de belastingmaatregelen uit op een verlichting met eveneens 2,15 miljard. Een beeld van de grensblokkede door de o.a. met een zwarte vlag gewapende schippers. .-"iflS-WWI-iSP:, (Van onze redactie buitenland) MADRID De rechter van instructie van Malaga heeft gisteren een borgtocht van 2,5 miljoen peseta's (125.000 gulden) vastgesteld voor de 28-jarige Nederlan der Rudolf A. D. uit Haarlem die zondag in Puerto Jose Banus bij Marbella betrok ken was bij een vechtpartij met generaal Franco's schoonzoon, dc markies van Villaverde. Zelfs als de borg som wordt gestort mag D. echter Spanje niet ten. De markies Naar in diplomatieke krin gen verluidt, was de gang van zaken echter anders. De veria- markies z;it met twee vrou wen en een man te dineren. Drie andere Nederlanders toen een Nederlands echt- die bij de zaak betrokken paar en twee andere Neder- waren, Yvonne en Rudolf S. landers binnenkwamen. Toen respectievelijk de zuster een van de Nederlanders een en de zwager van D. en luide opmerking plaatste een vriend Antonius K. zul- over de japon van een van len niet worden vervolgd. de dames in het gezelschap De rechter van instructie van de markies, vroeg dr. ■heeft de klacht „belediging Martlnez-Bordiu waar de van het staatshoofd en van toeristen vandaan kwamen. Spanje" laten vallen. D. Toen zij zeiden uit Neder- wordt vervolgd wegens de land te komen, gelastte hij vechtpartij en het toebrengen ben het restaurant te veria van letsel aan de markies De ten. Toen de Nederlanders Villaverde, dr. Christobal aan dit bevel geen gevolg Martinez-Bordiu. gaven, was het tot een vecht- De lezingen van de vecht- gekomen, partij lopen sterk uiteen. Het persbureau Cifra liet Volgens berichten van het overigens in het midden of Spaanse persbureau Cifra 6c verwondingen van de ontstond het incident, toen markies door de Nederlan- zondagavond voor het restau- 6e rs waren veroorzaakt, of rant .Antonio' in Puerto Ba- 6at dp markfes zichzelf ver- nus bij Marbella de Neder- wond had, toen hif „in de landse toeristen Spanje en '"(te van de actie" tegen een zijn regering beledigden. De 6enr Hep. Markies (53) zou daartegen O Meren kan de markies hebben geprotesteerd. Dit de kliniek al verlaten. HU leidde tot een vechtpartij vloog naar Madrid waar hil waarbij Franco's schoonzoon v.'iak de gast van ziin in elkaar werd geslagen. Met eehonnvader is in diens na- o.a. verwondingen aan zijn leis. De markies die politiek neus werd hij oneen omen in een zeer reebts standnunt in de door hem geleide kliniek neemt, heeft, naar men zegt, in Marbella. «rente invloed on Franco. UTRECHT De industrie bond NKV heeft de stellige indruk dat nogal wat vol-con- tinue bedrijven ten onrechte werktijdverkorting aanvragen. In het bondsblad „Industrie Revu" noemt de bond de aan vraag van Hoechst-Holland in Vlissingen zo'n merkwaardige aanvrager. In een vol-continue bedrijf is bij tempering im mers dezelfde fjersoneelsbezet- ting nodig, Sj (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) DiiSSELDORF Wanneer ENKA in de huidige vorm blijft vasthouden aan de plan nen voor massale ontslagen in de kunstvezel industrie be hoort een staking van de vak bonden tot de reële mogelijkhe den Ddt verklaarde de heer J. de Jong van het NW te Diisseldorf, namen een groot aantal vakbonden uit Duits land, Oostenrijk, België en Ne derland die gisteren het En'ka- protoleeb bespraken. Zoals bekend, wil Enka- Glanzstoff in 2 jaar tijd rond 6000 man kwijt. De heer De Jong stelde zich op het stand punt, dat de AKZO als moe deronderneming van de ENKA zichzelf als armer en de ver liezen als giroter voorstelt dan ze in werkelijkheid zijn. Ge zien deze situatie achten de internationale vakbonden, die gisteren bijzonder snel tot een gemeenschappelijk standpunt kwamen, het een onvermijde lijke voorwaarde, dat de AK ZO zelf zorgt voor andere ar beidsplaatsen. Om dit te bereiken eisen de vakbonden op korte termijn een gesprek met de leiding van AKZO over de mogelijk heden, die het concern kan bieden voor het sdheppen van nieuwe werkgelegenheid in die gebieden, waar zich EN- KA-fa,brieken bevinden. Bo vendien verlangen de vakbon den met nadruk een volledig inzicht in de investeringspoli tiek van AKZO, die zij sterk wantrouwen. In Diisseldorf werd niet ont kend, dat het ENKA-concern zich in moeilijkheden bevindt, maar was men toch van me ning, dat de saneringsmaatre gelen een onaanvaardbare Talrijke internationale nieuwtjes en primeurs in de 250 stands nog t/m 12 oktober T Met a het bloe(meneiiand a. Tenerife. een grootse geluid- in anoy - zuidplein - beurs, veel meubelnieuws rotterdam etc Moet u écht meemaken dagelijks geopend 10-17 en 19-22.30 uur, 'szondags 10-17 uur. druk op de werkgelegenheid in Arnhem, Emmen, het Belgi sche Zwijnaarde en een aantal West-Duitse plaatsen leggen. Het wezenlijke standpunt van de vakbonden is echter, dat er „in de schoot van moeder AK ZO een heleboel ban worden opgevangen" (De Jong) en dat de oplossing van de problemen daarom niet uitsluitend een zaak van ENKA alleen mag zijn. Met spanning wachten de vak bonden nu op het eerste ge sprek, dat op 20 October met de direktie van ENKA zal plaatsvinden. Hoewel De Jong zien gisteren gematigd opstel de, liet hij duidelijk uitkomen, dat hij bij die gelegenheid een tegemoetkomende houdin: verwacht. „Wanneer zij ons voor het blok zullen plaatsen, dan zullen wij overgaan tot alle maatregelen, waartoe een vakbond in staat is. Daartoe behoort ook een staking, want de voorstellen van ENKA zijn voor ons in de huidige vorm volstrekt onaanvaardbaar. Die gaan niet door ons keelgat". (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Neder, landse en Belgische binnen schippers zorgden gisteren morgen tijdens een gecombi neerde actie voor een flinke verkeersopstopping bij de grensovergang Sas van Gent- Zelzate. Gemoedelijk keuve lend hielden zo'n twee- a drie honderd schippers om kwart voor negen de eerste vrachtau to's tegen. Doel van de demonstratie was: de aandacht vestigen op het feit dat ladingen die oor spronkelijk voor de binnen vaart bestemd zijn steeds meer vervoerd worden door vrachtauto's. De actie te Sas van Gent duurde twee uur. Het enige incident deed zich voor toen een vrachtwagen bij het naderen van de grenspost spoorslags rechtsomkeer wil de maken. De chauffeur C. de B. uit Sluis kon zijn combina tie niet zo snel omgooien of hij had een paar woedende schippers aan de treeplank hangen. Met een forse peut -gas, on derweg een lichtmast ram mend slaagde hij er in aan de schippers te ontkomen. De po litie maakte later proces-ver baal op. Ook in Gent voerden de schippers gisteren actie. In het kader van de internationa le solidariteit die na de intimi daties van d-e vorige week weer wat lijkt te groeien, trokken duizend schi-poers met hun gezinnen door het cen trum van Gent. DE toestand van de oud-vice- presiclent van Chili Bernardo Leighton en van zijn vrouw Anita die maandagavond door een onbekend gebleven man waren neergeschoten en daar op meteen naar een ziekenhuis werden vervoerd vertoont vooruitgang. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT-ROTTERDAM De spoorwegen zijn de lachen de derden in het Belgische schippersconflict en ook de Rotterdamse graanoverslagbe- drijven zouden daarvan in be perkte mate profiteren. Dat zou dan vooral het gevolg zijn van de verlegging van de Franse graanimporten van Antwerpen of Gent naar Rot terdam. Normaal gaat het voor Frankrijk bestemde graan uit Amerika via de Belgische ha vens, waar wordt overgeslagen op de lichters voor de binnen vaart. Nu komen die zeesche pen naar Rotterdam, waar de NS het verdere transport met hun speciale silowagens ver zorgen. In Utrecht verzekerde men ons dat er al heel wat extra treinen voor deze graan- transporten zijn inigeleigd. Bij de grote Rotterdamse overslagbedrijven was men wat terughoudender met deze constatering. Bij de Graan- Elevaitor-Maatschappij wees men erop dat er weinig zicht op het verdere transport be staat", omdat dit niet de zaak van de overslagbedrijven is". Maar bij de GEM had men wel de indruk dat het in die sector wat drukker is dan an ders. De Scheepvaartvereniging Zuid sluit de mogelijkheid niet uit, dat er wat van dit vervoer in Rotterdam blijft hangen, om-dat verladers en ontvangers geconfronteerd worden met het voordeel van de snelheid waarop de spoor wegen kunnen -bogen. Voor het graantransport is de vrachtauto in een minder gun stige positie door haar gerin gere capaciteit.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1