v.m.z. krttgt gedeeltelijk gelijk Vergunning kerncentrale moet worden gewijzigd Scherpe PPR-kritiek energie- en industrialisatiebeleid op OVEZANDE HEEFT NU TWEE SPEELTUINEN Autotransportschip te water PROBLEMEN MET SCHIPPERS IN SAS VAN GENT Kwart eeuw reddingswezen in Breskens Havengelden zee- scheepvaart omhoog in Temeuzen stad streek rewonde bij aanrijding J Kruisbesturen moeten samengaan uitstellen Koewacht In zeeland Droog Schade voor mosselkwekers Huizen in Goes uit - gebrand Brand in woning te Zaamslag gulden voor restauratie kerk Groede 2 DE STEM VAN MAANDAG 6 OKTOBER (Van onze correspondent) BRESKENS Bij een rijdinig op de kruising Btiit(_ lust van rijksweg 58 te Br» kens werd een persoon f wond en zijn twee persons: auto's geheel vernield. 3. W.j uit Breskens verleende r» zijn personenauto, komen; uüt de richting Groede, g» voorrang aam A.L. uit Hals) •■en, die met zijn personen^ uit de richting Schoont;! naar de Veerhaven reed. jj uit Halsteren, die in de ac van zijn broer L. zat, w» dermate gewand dat hij p, ambulance naar het ziekenliu jj te Oostbuijg moest vervoerd (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Het voorstel om het kruiswerk in de Zeeuwsch-Vlaamse Kanaalzone in volle omvang te doen uitvoe ren door de „Kruisvereniging Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen", kon niet worden behandeld wegens een te ge ringe belangstelling van de kant van de leden. De beide afdelingen van het Wit-Gele en het Groene Kruis, kruiswerk) laten rusten. Het Groene Kruis vergadert daar over opnieuw op 14 oktober en het Wit-Gele Kruis op 28 okto ber. Dan wordt er wel een beslis- die, zij het afzonderlij, maar wel sing genomen, ongeacht het aan- op hetzelfde tijdstip een alge- tal aanweizge leden, mene ledenvergadering hielden, moesten dit agendapunt (dat be- Voor het Wit-Gele kruis bete- tekent een samengaan in het kende dit dat er achthonderd van de twaalfhonderd leden aanwezig moesten zijn. Er wa ren er tien, het bestuur megere- kend. Op de volgende vergade ring is viervijfde van het aantal stemmen voldoende, ook al zou den er b.v. maar vijf leden aan wezig zijn, om het voorstel er door te krijgen. Het Wit Gele Kruis herdacht de onlangs overleden juffrouw Verbeke, die de afdeling Ter- neuzen heeft opgericht. Als de inspecteur voor de volksge zondheid te Middelburg het voorstel zal goedkeuren, komt per 1 november een nieuwe wijkverpleegster, mejuffrouw N.S. Dekker in vaste dienst van het Wit Gele Kruis. (Van veralaggeve» TERNEUZEN Het du lijks bestuur van het havg schap Ternemen wil de k ventrelden voor de seeschet vaart met ingang van het vi gend jaar verhogen met middeld ZO tot 95 procent or de binnenacheepvu met 20 procent Ook de lui gelden wil het dagelijks l stuur met 20 procent TM gen. De raad van bestuur vaak Havenschap Ter neuzen k apreekt dit voorstel op de w gadering van 15 oktober om uur in het Terneuzense sta huis. De tarieven van Ten* aen blijken nogal ver achten liggen bij andere havens. 1 verhoging van de havengeld voor de zeescheepvaart bet kent een meeropbrengst n ruim 150.000 gulden, van t binnenvaart ongeveer 40.9 gulden en de kadegelden a geveer 10.000 gulden. Een ander punt op de s?e da is onder meer de vi ling van de begroting ontwerp-begroting is maar de economische van de wereldhandel is baar, zegt het dagelijks srtuur. Toch hoeft de niet al te pessimistisch te worden. Schnttersjubileam 70-jarig schuttersjubilei waarover wij schreven i» krant van saterdag, dinsdag gevierd in café Guchtenedre te Koewacht. 82-jarige Luteer van viert dan zijn 70-jarig tersschap. Vele beji schutters ziullen dan, zo vft- verwacht, aanwezig zijn hun prankske te schieten de huldiging op gepaste kracht bij te zetten. Directeur .4) Leis speldt de jubilerende tweede stuurman van de Javazee, de heer C. Erasmus de onderscheiding op, BERGEN OP ZOOM Roxy - 20 u: Heb medelij jet. 18 i. Luxor - 20 u: Het jaar van de kreeft. 18 j. Openb. bibi. Erasmus, Hofstr. 2a, expositie „van eencellige tot vis op postzegels". Geopend di. t.m. vrij. 13-17 uur, woe. en vrij, I ook 19-21 uur. zat. 10-12 uur. Het Markiezenhof, expositie ter gelegenheid opening Schelde- Rijnverbinding. Geopend: Ma. t.m. vrijd. 10-12 en 14-17 uur. za. en zon. 14-17 uur(t.m. 25 okt.). DE KLINGE (Grens) R. dc Moor - 15 u: schieting GOES Grand - 20 u. De sex shock. 16 HULST Bioscoopgebouw - 20 u: My name is nobody. 14 j. De Batavieren - 14 ub; ker- misschieting. P. Leeraert - 14.30 u: kermisschieting. Den Dullaert, Sportlaan 14, A. Bosmans exposeert foto's. Geopend: dag 8.30-21 u. (t.m. 16 okt.). atschappjj De Stem B.V, tel. 01190 - 7920 (4 lijnen: HUI* 1 (3 lijnen); GOES: Klokstraal 30 en 13.30 17.00 uur, IR: 9 00 20 00 uur, el. 01600 22341. tel. 01600- 11140 3781; Midden-Zeeland:1 Augustijn, kantoor NieuwstrU privé Lorentzlaan 50. Terne»* rlacteut Zeeland drs J BouwW !l 01100-28030 privé ZuidvlteM» lacteut Midden Zeeland G »JJ roei, tel 01100 28(130 privé va 2320 redacteur vtkw Terneuzf kantoor Nieuwstraat 9 Terne»' dstraat 45. Hoek, tel 01154-'J h Vlaanderen H Postma ka» 140 3751, privé Walmolenstraai sch-Vlaanderen R. van dei 170 3370: foto-tourna Hst voo' 4ieuw*traat 9 Temeuzen, tel 6 Temeuzen tel 01150-3137: n, Troelstralaan 8. Ajtel, tel. 0" AT1E: irtks. tel. 01140 - 3791. TIE tel. 01190 - 681». Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: perioden met zon en overwe gend droog. Temperaturen overdag omstreeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: om- streeks 12 graden. Max. temp.: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: om streeks 11 graden. Max. temp.: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Morgen, dinsdag 7 oktober Bergen op Zoom 4.50 en 17.16 Hansweert Temeuzen Vlissingen Weraeldii inge 4.01 en 16.20 3.21 en 15.42 '2.51 en 15.11 4.50 en 17.07 MIDDELBURG Vleeshal, expositie beeldende kunst van de laatste jaren, met iruk op conceptkunst, foto kunst, video, mail-art, body-art en publicaties (t.m. 20 okt.). Zeeuws Kunstenaars Centrum, Lange Noordstraat 55, Exposi tie J. van Schagen ..beeld of te ken?". Geopend dinsdag t.m. zat. t.m. 12 dec. OOSTBURG Ledeltheater- 20 u: Towering inferno. 14 j. ROTTERDAM Ahoy' complex - 10-17 en 19-22.30 u: „Femina". interna tionale consumentenbeurs. Goe the instituut - 19.45 u: „Das Schloss", van Franz Kafka. De Doelen - (Kleine Zaal): 24.15 u: Chinese muziek. SAS VAN GENT Galerij Uilenspiegel - Jan Haas exposeert grafiek en tekenin gen. Geopend: dag. 9-12 en 13.30-18 uur; vrijd. tot 21 uur; zond. 14-18 uur; woensdagmid dag gesloten, (t.m. 26 okt.) TERNEUZEN Luxortheater - 20 u: Flossie. 18 j. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 u: De Pantypikker. BRU1NISSE - Van het Erisc wad terugkerende mosselkwe kers hebben zaterdag medege deeld, dat de zuid-wester storm die vorige week op het wad ge woed heeft grote schade heeft aangericht op de percelen mos selzaad en de consumptiemosse- len die voor levering gereed stonden: in enkele gevallen was de schade van dien aard dat voor de hetrkken kwekers deze week niet kan worden geleverd. De aanvoer was met 36.887 tonnen uit de Waddenzee dan ook aan de krappe kant deze week. Vooral bij de thans heer sende goede prijzen komt deze stormschade hard aan, zo was in Bruinisse te horen. De heffing ten bate van het opvangfonds is met een gulden verlaagd en teruggebracht tot vier gulden per ton met terug werkende kracht tot het eind van het seizoen, omdat er bijna geen mosselen in het opvan gfonds terugkomen. Iedere aan- tevoerde partijd vindt wel een oper. (Van onze correspondent) BRESKENS-Tijdens de jaar lijkse inspectietocht van de dii- rectie van de Koninklijke Zuid hollandse Redding Maatschap pij van Drenkelingen heeft de nieuwe directeur A. Leis de me daille voor 25 jaar trouwe dienst uitgereikt aan de heer C. Eras mus. De heer Erasmus is tweede stuurman op de reddingboot Ja vazee te Breskens. De uitreiking had plaats in hotel Het Wapen van Breskens. Directeur Leis vond de jaar lijkse terugkeer van deze inspec tietochten een bijzondere gele genheid om met de mensen van de reddingboten in contact te komen. Er is bij de directie een wisseling tot stand gekomen. De heer Goudriaan en Schuurs ne men afscheid en de'heer Leis volgde de heer Goudriaan op. Hij hoopte dat ook hij het ver trouwen van de bemanning zal genieten. Als nieuwe bestuurs leden waren voorts aanwezig, de heren A. van Tienhoven en J. van Munster-van Heuven. Tot de heer Erasmus zei de directeur dat het steeds minder voorkomt dat mensen 25 jaar bij de maat schappij werken: „Wij danken u dat u gedurende 25 jaar zich heeft ingezet voor het redding wezen. In die 25 jaar hebt u aan 143 tochten'deelgenomen en 691 schipbreukelingen aan de wal gebracht. In 1962 werd u reeds onderscheiden met een bronzen medaille voor de redding van de bemanning van de Tijl Uilespie- gel, het radio-zendschip en in 1965 kreeg u nog een bronzen medaille bij de spectaculaire redding van Spiris Armenatis". De scheidende directeur W. Goudriaan dankte voor de me dewerking die hij ondervonden heeft. Namens de bemanning van de Javazee werden verschil lende cadeaus overhandigd. (Van onze correspondente) GOES - Zaterdagavond om 19.30 uur is brand uitgebroken in twee onbewoonde woningen in de Voorstad te Goes, vlakbij de Citron-garage. De Goese brandweer, die met groot mate rieel uitrukte had om 21.00 uur de brand onder controle. Beide panden branden uit. Over de oorzaak is nog niets bekend. De recherche stelt een onderzoek (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - De vergunning, die aan dc PZEM ver leend is voor haar kerncentrale in Borssele, zal voor een deel moeten worden veranderd en aangevuld. Dat heeft de Kroon beslist naar aanleiding van de behandeling van de bezwaar schriften, die de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) had ingediend tegen de kerncentrale. Volgens de Kroon bestaat er alles bijeen genomen evenwel geen aanleiding de verleende vergunning alsnog te weigeren. Maar de vergunning kan niet in zijn huidige vorm worden gehandhaafd. Het bezwaar van de VMZ dat in de vergunning tot het oprich ten van de kerncentrale geen ei sen waren gesteld ten aanzien van de kwaliteit van het te lozen afval - eh koelwater, heeft de Kroon onderschreven. Volgens de Kroon kunnen op grond van berekeningen al in het stadium van oprichting van een kerncen trale eisen worden gesteld aan de lozing van radioaktieve stof fen in het afval- en koelwater. Bovendien moet volgens de Kroon in de verleende vergun ning ook aandacht worden be steed aan andere radioactieve stoffen dan edelgassen. De Kroon is het verder eens met het bezwaar van de VMZ dat de werkelijk aanwezige hoe veelheid splijtstoffen in de kerncentrale hoger is dan de 67 ton uranium, die de vergunning vermeldt. Die hoeveelheid is in feite 71 ton. De Kroon heeft ook bepaald, dat ter bescherming van de om geving en de omwonenden als nog een aantal voorschriften aan de verleende vergunning moeten worden toegevoegd. De Kroon stelt ook de minis ters van economische zaken, volksgezondheid en milieuhy giëne in het ongelijk met hun opvatting, dat de VMZ geen recht had bezwaarschriften in te dienen. Op een groot aantal andere punten krijgt de VMZ van de Kroon geen gelijk. Zo is het be zwaar afgewezen, dat de water dichtheid van het reactorge bouw van de kerncentrale in Borssele geen voldoende be scherming zou bieden bij over stromingen. De Kroon wijst ook het bezwaar af, dat de financiële aansprakelijkheid van de ex ploitant voor schade bij een ker nongeval te beperkt zou zijn Toch is de Kroon de VMZ op dit punt tegemoet gekomen door te zeggen, dat de wet die de weteel ijke aansprakelijkheid op het gebied van de kernenergie re gelt, met de mogelijkheid reke ning houdt dat de staat zonodig een afzonderlijke regeling treft bij een kernongeval als gevolg van een natuurramp. Afgewezen is verder het VMZ-bezwaar dat in de ver leende vergunning verzuimd is toereikende regels te stellen ter bescherming van mensen, die ren en planten en goederen, zoals in zake toezicht van on derhoud. Tenslotte zegt de Kroon over het opslaan en vernietigen van de radio-actieve afvalstoffen, dat er voldoende waarborgen zijn voor de omgeving, ook als de hoeveelheid afvalstoffen toe neemt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De voorzit ter van de PPR-fraktie in dc Zeeuwse Provinciale Staten, de heer C. van Waterschoot, heeft op een PPR-bijeenkoinst in Middelburg scherpe kritiek ge leverd op wat hij noemde het „ondanks alles doorgaan op een eenmaal ingeslagen weg" van Zeeuwse bestuurders wat be treft het energie- en industriali satiebeleid. De heer Van Waterschoot dacht voor die hardnekkigheid onder meer de volgende verkla ringen te moeten geven. „Een onverkoopbaar en braakliggend Sloegebied betekent voor een kleine groep bestuurders een blijvend litteken van hun eigen falend beleid. En of nu de leef baarheid van de regio naar de knoppen gaat. of dat de regio nale arbeidsmarkt wordt dol gedraaid met alle funeste gevol gen vandien, het moet anders. Ze moeten gelijk krijgen en het erge is, dat ze daar nog zelf voor kunnen zorgen", aldus de heer Van Waterschoot. Ter voorkoming van alle mis verstanden wilde de heer Van Waterschoot nogmaals benad rukken, dat hij niet de beslissin gen aanviel die twintig jaar ge leden genomen zijn. Hij wilde al leen het .hardnekkig doorgaan op de eenmaal ingeslagen weg aan de kaak stellen. PPR-voorman Van Water schoot sprak over het energie- en industrialisatiebeleid methet oog op het energiedebat op 10 oktober in de provinciale staten. De PPR-fraktie zal in de staten het gebruik van kernenergie af wijzen. En daarmee tegelijker tijd het industrialisatiebeleid dat G.S. voor ogen staat. De Fraktie zal pleiten voor investe ringen in energiebesparende maatregelen, die bovendien een massa werkgelegenheid schep pen. En ook zal de fraktie de fa- Het bordje met de nieuwe naam. De Uitkijk" wordt onthuld" (Van onze correspondent) OVEZANDE - Zaterdag zijn in Ovezande twee speeltuinen officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde door wethouder P. Peelers van de gemeente Borse- le. De opening werd luister bij gezet door het tamboer- en ma- jorettenkorps De Fazant uit Ovezande en fanfare Prinses Ju liana uit Baarland. Onder vrolijke klanken ging het eerste naar wat in de volk- mond al de kleine speeltuin wordt genoemd. Die naam werd echter officieel gewijzigd dank zij de vindingrijkheid van Mar cel Zufdhof uit Ovezande. Te- samen met wethouder Peeters onthulde hij het naambord, waarna de officiële naam „Het Klompentuintje" bleek te zijn. Hierna ging het in optocht naar de grote speeltuin. De spanning van de opening ervan werd er echter nog even inge houden doordat het tamboer- en majorettenkorps De Fazant eerst nog een voorstelling gaf voor het nabijgelegen bejaar dencentrum Stengehof. Bij de opening van de grote speeltuin, die deze naam ook niet zou behouden, sprak eerst voorzitter Verbeek van de speel tuinvereniging. Hij dankte de mensen, die in hun vrije tijd hadden geholpen met de aanleg en zei te hopen op verdere me dewerking ten aanzien van het onderhoud van de speeltuin. Wethouder Peeters felici teerde de speeltuinvereninging met het bereikte resultaat. Want, zo zei hij, er moesten heel wat geschilpunten opgelost worden met het gemeentebe- tuur. Het woord werd verder nog gevoerd door de heer Coenen van de landelijke speeltuinvere nigingen en de heer M. Hoon- dert, voorzitter van de Stichting Dorpsbelangen Ovezande. De laatste bood een cheque aan ter verlichting van de onderhouds kosten. De ^leuters van Ovezande brachten een vers ten gehore en daarna gingen de aanwezigen met vereende krachten het met touwen dichtgebonden hek van de speeltuin te lijf. Het bord met de officiële naam werd onthuld door wethouder Peeters, Lisette de Baar en Wim de Kunder. Be ide laatsten hadden dezelfde naam verzonnen: (ADVERTENTIE) bel ontzenuwen als zou de ex ploitatie van kernenergie- opwekking in de naaste toe komst naar verhouding goedko per zijn. Wat betreft het beoogde in dustrialisatiebeleid door G.S. wees de heer Van Waterschoot op de afwijzende reakties van N.V.V. en N.K.V. en zelfs de hui vering van werkgeverszijde. Dieper ging hij in op de moge lijke vestiging van het petro chemische bedrijf Montedison in het Sloegebied. Volgens de heer Van Waterschoot is alles rond deze vestiging al lang weer gebeurd voordat de regio weet wat haar overkomt. Het spel letje, dat gespeeld wordt, karak teriseerde de heer Van Water schoot als geniepig. Wat voor waarde moest tens lotte gehecht worden aan de uit spraak van G.S., dat nadrukke lijk aandacht moet worden ge schonken aan de milieu-eisen? Op dat punt schetste PPR- voorman slechts dit beeld: Het college had de milieuafdeling van de provinciale griffie onder verantwoordelijkheid van en dus in de greep van dezelfde ge deputeerde gebracht die ook voorzitter is van het dagelijks bestuur van de PZEM. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG - Vrijdagavond om kwart over negen is brand ontstaan in de woning van de al leenwonende D. de J., Kwakkel 6 te Zaamslag. De brandweer van Zaamslag bluste het vuur. maar in de kamer ontstond veel schade. De oorzaak is vermoede lijk dat de bewoner in de betref fende kamer de oliekachel had aangestoken en dat de plastic olietoevoerleiding door de hitte is gaan smelten. Geslaagde bazaar Vijfduizend (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - Zesender tig schippers uit Temeuzen, die het niet eens waren met het los sen van een binnenvaartschip, hebben zaterdagochtend voor enige beroering gezorgd in Sas van Gent. De politie, op moei lijkheden voorbereid, zag het echter niet tot een handgemeen komen. Na een uitvoerige gedachten- wisseling tussen de eigenaar H. Rump van het binnenschip (de 300 ton metende Rehoboth uit Hardinxveld) besloten de schip pers om geen actie te onderne men tegen het lossen van het schip, dat vrijdagavond met een lading veevoeder naar de oude sluis in Sas van Gent gevaren was. De Terneuzense schippers waren boos, omdat het schip uit Hardinxveld niet volgens het stelsel van de evenredige vrachtverdeling aan zijn lading was gekomen. Nadat het schip was gelost is het onder eskorte van de rijkspolitie te water terug de Schelde opgevaren. Bij de sluis in Temeuzen dreigden daarbij opnieuw pro blemen toen 25 schippers boos naar hel schip begonnen te joe len. De politie van Terneuzen was met 15 man paraat om even tueel in te kunnen grijpen. „We willen geen enkel risico lopen", zo was het commentaar van de politie. (Van onze correspondent) GROEDE - In de Franse kerk te Groede is zaterdag een bazaar gehouden, waarvan de op brengst bestemd is voor de res tauratie van de Nederlands Hervormde kerk in Groede. De kerkvoogdij moet een bedrag van pl.m. 50.000 gulden opbren gen als aandeel in de restauratie van dit oude kerkgebouw. Rijk, provincie en gemeente dragen ook een aandeel in de restauratie bij. De bazaar stond onder leiding van de heer Van Dj jke als kerkvoogd en werd ge organiseerd door diverse ver enigingen in Groede. Naar ver wacht wordt zal er een netto op brengst van zo'n vijfduizend gulden zijn. 's Morgens begon het festijn met het oplaten van duiven vanaf de toren van de kerk. waarna koraalmuziek door le den van de muziekvereniging EMM uit Groede ten gehore werd gebracht. In de morgenu ren werden voorts nog driedui zend appeltaarten aan de man gebracht, 's Middags opende de dorpsomroeper, de heer J. Cas- teleijn, de bazaar. Hij had voor dit gebeuren in Cadzandse klederdracht gestoken. In zijn openingswoord riep hij iedereen op tot een bezoek aan de bazaar, hetgeen niet tever geefs is geweest. De gehele mid dag en avond was er een gewel dige drukte. (Van onze correspondent) VLISSINGEN - Zaterdag morgen is op de Scheldewerf in Vlissingen het autotransport schip Hoegh Trigger te water ge laten. Het schip is gebouwd in opdracht van de Noorse rederij Leif Hoegh uit Oslo. Na dedoop- lechtigheid zei de directeur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde, mr. J. Mulock- Houwer, dat dit autotransport schip voorlopig het laatste schip is dat op de Stadshelling in Vlis singen zal worden gebouwd. De Schelde zal zich in de komende jaren vooral gaan bezig houden met de bouw van marinesche pen, waar al het personeel voor nodig zal zijn. De Hoegh Trigger wordt in februari 1976 opgele verd. De tewaterlating werd door ruim 13.000 Vlissingers bijgewoond. De Koninklijke Maatschappij De Schelde be staat deze maand, zoals bekend, honderd jaar. Speciaal om deze redenen werden de hekken bij de tewaterlating voor het pu bliek opengesteld. Ze kregen gratis koffie, limonade, frites en kroketten aangeboden, terwijl twee Amsterdamse draaiorgels deuntjes speelden op de werf. I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3