[Landbouwschap niet evreden met hulp Miljoenen nota RECHT Bureau Arbeidsvoorziening Academici: IN 1980 RUIM 7000 WERKLOZE ACADEMICI Zorgen voor Amerikaanse republikeinen 8V2% Pandbriefbiljetten ONTSLAG VOOR GENERAAL RALL NA OMSTREDEN REIS nger iniwash Sombere prognoses voor verkiesingen OWestland/Utrechf Van der Stoel sprak met Russische collega over Amalrik binnenland .REGERINGSMAATREGELEN ONVOLDOENDE" ictor Stern vraagt hulp wor vader werkkamp in Subsidie kerk genootschappen U deelt in de winst van E&L wanneer E&L in uw zorgen deelt. E&L Equity een miljoen gulden aan prijzen Labour voor meer nationalisaties oor uw jj en Spanje (3) 3VIC it. 10 0.000 .euw. ML prijs aat 7, 1157- igens, com- ver- b prijs 0,- en 347. Waar koopt U nog een goedjl gebruikte auto met volljl Bovag-garantie o.a. SimcJ 1100 1972, Simca 1100 1971J Simca 1301 1971. Natuurlij bij Autobedrijf L. DE JONG Kerkstraat 36 - Bavel. Tell 01613-468. Alle SimcaJ onderdelen 20% korting. Nu voor al uw UiTLATEN EN ACCU'S naar Automaterialen L,j Schouten B.V., Valkeniers.| laan 90, Breda. >NDERDAG 2 OKTOBER 1975 19 DEN HAAG (ANP) De bedrijfsuitlcomsten in land- en lluinbouw voor 19751976 zijn over het geheel genomen niet gun- itig. Dit is gebleken uit een onderzoek van het Landbouw-Eco- jiomisch Instituut (LEI). Dit onderzoek werd op verzoek van ninister Van der Stee van landbouw gedaan. Als de prognoses ekend zouden zijn, wilde de minister weer praten met het land ouwschap over maatregelen om het inkomen van de agrariërs verbeteren. Het landbouwschap heeft i jich gisteren bezig gehouden net de nota inkomensbeleid lel weegschaal, akjes hebben een cm. kg. was. t 26 liter. Klok voor a wastijden, van 1 misch beveiligd. x46 cm. Inklusief tis pak Dreft. =>r informatie over 'De Grote 6 ns gratis weekblad Goed Nieuw! DEN HAAG (ANP) Vic- Stern, zoon van de in een ïussisch werkkamp gevangen zittende joodse arts dr. Mik (ail Stern, is gisteren door het nodcramen van de hervormde Eynode ontvangen. Hij bezoekt groot aantal Westeuropese pnden en binnenkort ook de verenigde Staten om steun te eken voor zijn strijd tegen onrecht zijn vader aange- n. ir. Stern, en Oekraïnisch ndocrinoloog, werd vorig jaar nei gearresteerd na verzoeken naar Israël te mogen emi- ren en nadat hij met zijn rouw geweigerd had hun erderjarige zoon in op- icht van die Russische ge- leime dienst KGB te verbie- vast te houden aan het (erlangen naar Israël te gaan. etracht werd de bewijzen te krijgen voor de aan- it dat hij zijn vak ver- erd zou hebben uitgeoefend. 31 december 1974 werd dr. irn veroordeeld tot acht jaar gerkkamp. Zijn beide zoons Vegen wel een visum, waar tenslotte noodgedwongen ëbrudk van hebben gemaakt, (ictor ging twee maanden ge- naar Israël. De vrouw an dr. Stern is in kommer- (olle omstandigheden In Rus land achtergebleven. Dr. Stem zelf, oud en ziek, ojuist ontslagen uit het hospi tal, zal dezer dagen zijn werk arbeider in de metaalgiete- in het kamp moeten her- httcn. Zijn gezondheidistoe- kan nog steeds kritiek jcorden geacht. Het hervormd poderamen heeft toegezegd euw autoriteiten in de ovjet-Unie te benaderen, zo- het al eerder deed ten ehoeve van dr. Stern. van de regering, waarin als doel wordt gesteld een gega randeerd minimum-inkomen voor zelfstandigen. Rond 30 procent van de agrariërs in ons land heeft een inkomen dat beneden het minimumloon ligt. Het streven van het land bouwschap is een gelijkscha keling van de zeifstandige in komens met vergelijkbare loon- en salaristrekkenden. De maatregel die de rege ring voorstelt in de nota inko mensbeleid noemde ir. C.S. Knottnerus, voorzitter van het landbouwschap, groot in aan tal, maar zij mogen niet te veel kosten. De maatregelen op fiscaal en sociaal terrein noemde hij matig. Het land bouwschap zal een klemmend beroep op de Tweede Kamer doen om maatregelen te tref fen waardoor het inkomen van de boer zal worden verbe terd. Deze maatregelen zullen echter het beleid dat is gericht op de gezondmaking van de DEN HAAG (ANP) De regering heeft besloten de subsidie aan kerkgenootschap pen af te kopen. Deze afkoop werd mogelijk door de grond wetsherziening van 10 februa ri 1972. De principiële en praktische bezwaren tegen de subsidiëring, die in 1969 door het kabinet De Jong zijn ge noemd, worden door de huidi ge regering gedeeld. Aan de commissie-Verdam is verzocht de voorbereiding van een wets ontwerp inzake de afkoop te hervatten. Tegelijk met dit wetsontwerp zal de kerk een uiteenzetting over de moge lijkheden en onmogelijkheden van een subsidieregeling wor den toegezonden. Dit heeft mi nister Duisenberg in een brief aan de Tweede Kamer meege deeld. DE ISLAMITISCHE conferen tie van 40 landen heeft woens dag in New York besloten geen uitstoting van Israël uit de VN te eisen. (ADVERTENTIES) ledereen kan elke dag iels overkomen Voorbeelden kent u genoeg Zorg daarom ook dit, plezierige, voorbeeld te kennen: Een man van 25 jaar neemt, voor 40 jaar, deel in het Dynamisch Leven-projekt van E&L wil hij op z'n 65e verjaardag, gegarandeerd ontvangen, krijgt hij van E&L als hij gaat delen in onze winst zoals andere verzekerden dat de laatste jaren gewend zijn. (Elk winstaandeel deelt het jaar daarop ook mee in de winst. Het werkt dus kumulatief). plus de reeds gerealiseerde winstbijschrijvingen keert E& direkt uit als deze man voor z'n 65e overlijdt, zijn alle uitkeringen. is de jaarpremie voor de man uit ons voorbeeld. En voor u? Wel, voor grotere en kleinere bedragen - langere of kortere looptijden - voor bijna iedereen geldt een ander bedrag Het loont zeker de moeite te weten of het Dynamisch Leven-projekt ook voor u aantrekkelijk is. Uw verzekeringadviseur kan het zo voor u na:,en Zorgt u ervoor dat hij het even doet? De go®"*® verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste Law J Levensverzekeringen helder alsg'as Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* .,r,M "396 Zareska prijzen: 198 kruissteekkussenpakketten met een winkelwaarde van ca. 19,- en 198 kruis- steekioperpakketten met een winkelwaarde van 35,60 per stuk. Kom pleet met stramien, wol. naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)" Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b. v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. land- en tuinbouw niet mogen doorkruisen, vindt het land bouwschap. De oorzaken van het geringe inkomen moeten worden opgespoord. Het heeft op de lange duur geen zin bedrijven in stand te houden die economisch zwak zijn. De basis voor het inkomen van de boer zal het markt- en prijs beleid moeten zijn, met daar naast eventueel aanvullende overheidsmaatregelen. Tijdelijke liquiditeitsmoei- lij kheden bij levensvatbare bedrijven kunnen reeds wor den weggenomen door de rijksgroepsregeling zelfstandi gen. In de nabije toekomst zal de AAW hulp bieden aan hen die door arbeidsongeschiktheid een laag inkomen halen. De regering werkt reeds aan een regeling waarbij oudere agra riërs zonder andere mogelijk heden buiten de landbouw zullen worden gepensioneerd op basis van minimum-loon Het landbouwschap denkt ook aan een regeling waarbij agra riërs die op korte termijn naar een andere beroep willen overgaan, een tijdelijke inko mensaanvulling krijgen. De wet werkloosheidsvoorziening zou dan moeten worden uitge breid tot de zelfstandigen. BLACKPOOL (Reuter) Op voorstel van minister van energie Tony Benn is gisteren op het jaarcongres van Labour de verklaring goedgekeurd van het overwegend linkse partijbestuur dat de overheid meer greep op het beleid van de industrie moet hebben en dat er meer bedrijven moeten worden genationaliseerd. „Wij' zijn niet gekozen om een onrechtvaardig en ondoel matig stelsel d-oor een nieuwe crisis te loodsen alleen maar om' het terug te geven aan de mensen in wier belang het al tijd heeft gewerkt", aldus Benn, die het overigens eens was met premier Wilson en minister van financiën Healey, dat allereerst de inflatie moet worden beteugeld. Het congres verwierp reso luties van links tot nationali satie van alle banken en ver zekeringsmaatschappij en. Ik heb ze ook ditmaal weer gelezen, de miljoenennota. Het is bepaald geen boeiende lek- tuur. Je weet eigenlijk al te voren wat er in staat: de uit gaven gaan omhoog en derhal ve moeten ook de inkomsten (belastingen en gas) omhoog. Het gat wat cr dan blijftnoe men ze het begrotingstekort Soms is dat groot soms is dat klein. Dit jaarr is het bijzonder groot, namelijk zo'n kleine vijftien miljard. Niet zonder risico, erkent de minister van financiën rondborstig. Maar toch ook weer niet zó riskant dat hij er zijn kinderen voor thuis laat. Ik weet niet hoe het u ver gaat. Maar ik kijk in hoofd zaak naar wat het mij gaat kosten. Of om, het geleerd te zeggen: ik interesseer me meer voor de micro- dan voor de macro-economische be schouwingen. Het leven heeft me namelijk geleerd dat de macro-economie zelf door ge leerde economen moeilijk voorspelbaarij. Welnu, dat berekent dat vrij wel alles duurder voor me gaat worden met uitzondering van de meest noodzakelijke levensbehoeften. Dit is een ge volg van het jeit dat de om zetbelasting wordt opgetrok- ken van 16% tot 18%. De borrel en de wijn worden ex tra duur door een forse verho ging van de accijnzen. En ten slotte wordt het houden van een auto een kostbare zaak door de verhoging van de mo torrijtuigenbelasting met zo'n dikke f 100 voor mijn geval. En ten slotte gaat de gasprijs voor de kleinverbruiker (dat ben ik) omhoog Hoe kan ik me nu hiertegen verwerenIk heb het volgen de plan getrokken. Ik drink één borrel per dag minder en doe een dagje langer met mijn flesje wijn. Verder heb ik be sloten het komende jaar geen nieuw kostuum te kopen. En ten slotte schaf ik mijn auto af en ga met de fiets en de trein. Mijn vrouw juichte toen ze van dit plan hoorde. Wel, zei ze, dat komt in alle opzichten je gezondheid tegoed. Minder alcohol en meer beweging! Bovendien heb je het dan ook niet zo gauw koud, zodat we gas voor de centrale verwar ming kunnen sparen. Kos tuums heb je oo/c voorlopig nog genoeg. De mode voor mannen verandert nauwelijks. Man, zo kun jc wel honderd worden! Toen drong het eerst recht duidelijk tot me door waarom een begroting nooit klopt. Im mers dooor mijn tegenweer mist de regering niet alleen de verhoopte hogere belastingin komsten maar, komt boven dien voor de noodzaak te staan van nog grotere uitga ven, namelijk meer werklo zensteun en meer AOW. Ik word namelijk honderd jaar door mijn tegenweer. Dat zegt mijn vrouw tenminste. D'OUWE AMSTERDAM (ANP) Het aantal werkloze academici in ons land zal in 1980 zijn gestegen tot boven 7000. Mogelijk nadert hun aantal in dat jaar de 10.000. Dit is dc verwachting van het Bureau Arbeidsvoorziening Academici. Eind september van dit jaar zijn 3700 academici zonder werk. Tweederde van hen is jonger dan 30 jaar. Het aantal lang durig werkloze academici is sterker gestegen dan het percentage kortdurende werklozen. ll^L -- 4- - .I -r-j In het toch al niet rijke Engeland is een enorm aantal pennies besteed voor een nogal merk waardige doel. Ken Burkitt wilde graag omgeven zijn door geld en vriendin Annie Harrison wilde een bijzondere auto. Beider wensen zijn nu vervuld: de twaalf jaar oude Mini van An nie onderging een face-lift en werd geheel bedekt met pennies. Het onderstel van de wagen moest worden verzwaard om het nieuwe gewicht te kunnen dragen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Na de langste verkiezingsstrijd in de Amerikaanse geschiedenis is de Amerikaanse senaat einde lijk voltallig met 62 democra ten en 38 republikeinen. De 62e democraat is John Durkin, die in een verkiezingsreprise in New Hampshire de republi kein Louis Wyman versloeg, ondanks het feit dat Wyman de persoonlijke voorspraak van president Gerald Ford had gekregen. De late verkiezing in New Hampshire was het gevolg van een bitter conflict rond de uitslag van de Dur- Irin-Wyman-race in november van het vorig jaar. Aanvanke lijk werd Wyman als winnaar uitgeroepen met een meerder heid van 355 stemmen op Dur kin. De democraat eiste dat de stemmen opnieuw werden ge teld en toen bleek dat hij 10 stemmen meer had dan Wy man. Nu eiste Wyman een nieuwe telling en ziedaar: met een verschil van 2 stemmen, de kleinste stemmenmarge, ooit in een senaatsverkiezing waargenomen, kwam Wyman als winnaar uit de bus. Volgde een onvriendelijk touwtrekken in de senaat, waarna wijselijk werd besloten het laatste woord aan de kiezers van New Hampshire te geven. De staat New Hampshire is lang een republikeinse burcht gieweest. Ford en Ronald Rea gan hebben er ijverig voor Wyman gewerkt en dat de kiezers de voorkeur aan Dur kin gaven is bar slecht nieuws voor de republikeinse partij. Verkiezingsanalisten puren uit de verkiezingsuitslag van New Hampshire sombere prognoses voor de republikeinen in de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Op de nederlaag van de Ford man in New Hampshire volg de het resultaat van een drie maandse peiling van George Gallup, waaruit bleek dat de republikeinse partij er, even als de nationale economie, se dert 1940 er niet zo slecht aan toe was geweest als vandaag. Gallup meldde dat slechts 21% van de volwassen Ameri kanen zich tot de republikein se partij wenste te rekenen. Van de overige 79% be schouwt 44% zich als demo craat en 35% als onafhanke lijk. Er is overigens nog lang geen reden voor de republikeinen om de doodsklok te luiden, 1972 dat Het volgende gegeven is enig belang: in oktober meldde George Gallup 28% van de Amerikaanse vol wassenen zich tot de republi keinse partij rekende, maar een maand later won Richard Nixon van de democraat McGovern in 49 van de 50 staten. En alleen Edward Ken nedy doet het in proefnemin gen goed tegen Gerald Ford. Kennedy heeft bij hoog en laag gezworen dat hij geen lust heeft in de presidents campagne van 1976. Bijna twee dozijn andere democra ten hebben dat wel, maar nog geen van hen heeft bewezen een grote aantrekkingskracht op de kiezers te kunnen uitoe fenen. Zowel voor de partij van Ford als voor de democra ten wordt 1976 een lastig jaar. Volgens sommigen waren de verkiezingsuitslagen van 1964 (eer enorme nederlaag van de republikein Barry Goldwater) en 1972 (een enorme overwin mng van de republikein Nixon) abnormaal en zal het verioop in 1976 meer lijken op I960, toen Kennedy een zeer krappe overwinning op Nixon behaalde en 1968. toen Nixon een krapoe overwinning be haalde op Hubert Humphrey. tegen verhoogde atgifteprijs. Er is een ideale manier van sparen: Pandbriefbiljetten van de Westland- Utrecht. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een looptijd van 5 jaar, in coupures van 1.000,- en 10.000,- Tot nader aankondiging is de atgifteprijs van deze 81/2% Pandbriefbiljetten verhoogd met 10,- voor coupures van 1.000,- en 100,- voor coupures van 10.000,-. Hiermede is het rendement gebracht op 8,3%. Voor de aankoop van Pandbriefbiljetten kunt u zich ook wenden tot uw adviseur voor verzekeringen en belastingen. De Westland-Utrecht leent dit geld o.a. voor het verstrekken van hypotheken. Uw geld is dus zeer veilig belegd. Hypotheekbank nv Middelburg, Lange Delft 72-74, 01180-25955. Mr. C. van Esbroek, direc teur van het bijna drie jaar geleden opgerichte Bureau Ar beidsvoorziening Academici, maakte deze cijfers gisteren bekend tijdens een congres aan de Vrije Universiteit in Amsterdam over de onzekere werksituatie voor academici. Volgens mr. Van Esbroek dient zijn toekomstverwach ting met de nodige voorzich tigheid bekeken te worden. Bij de oprichting van zijn bureau in 1972 waren 1600 werkloze academici geregi streerd. Sindsdien is er sprake van een duidelijke verslechte ring van de arbeidsmarkt voor academici, aldus mr. Van Es broek. In de afgelopen maan den is de werkloosheid sneller gestegen dan in vorige jaren. Ondanks de verslechtering is ook nu nog de geregistreerde werkloosheid onder academici betrekkelijk laag vergeleken bij die van de totale beroeps bevolking: 2,5 tegen 5 pro cent. Binnen de studierichtingen vormen psychologen een uit schieter, hun werkloosheids percentage schat Van Esbroek op 7 a 8 procent. Circa 300 psychologen zijn momenteel werkloos. Bij andere studie richtingen zijn de cijfers als volgt: juristen 600 werklozen, sociologen en politicologen 430, scheikundigen 320, econo men 280 en biologen 150. De werkloze academici wor den volgens inschrijvingsduur verdeeld in drie groepen: van nul tot zes maanden, 6 tot 12 maanden en langer dan 12 maanden. Gerekend vanaf no vember 1972 is de groep, die 12 maanden en meer is inge schreven ruim 2,5 maal zo groot geworden, de groep 6 tot 12 maanden bijna verdubbeld, terwijl de groep 0 tot 6 maan den steeg van 1200 tot 1850. In 1972 stond tegenover 3 kortdu rende werklozen een langduri ge werkloze. Nu is deze ver houding 9:5 aldus mr. Van Es broek. Sinds 1972 is het aantal aca demici jonger dan dertig jaar ruim verdubbeld. De leeftijds groep 30-40 jaar is vrijwel exact het dubbele, de groep 40-jaar jaar is bijna twee keer zo groot als drie jaar geleden. De laatste maanden constateerde het bureau een stijging van de werkloosheid in de hogere leeftijdsgroe pen. Mr. Van Esbroek noemt het ..arbeids- en beroepskeuzege drag" van doctoraalstudenten teleurstellend. Veelal denken zij er niet of te laat over na wat hen te wachten staat na hun studie. Men krijgt de in druk, aldus Van Esbroek, dat de studenten gevangen zitten in een tunnel: de gekozen stu die, daarbinnen de specialisa tie en het afstudeeronderwerp of scriptie. Het Bureau Arbeidsvoorzie ning Academici is op 1 no vember 1972 ingesteld door het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorziening. De op zet van het bureau voor aca demici is, de activiteiten van de normale gewestelijke ar beidsbureaus te ondersteunen en aan te vullen. De geweste lijke arbeidsbureaus blijven het bemiddelingswerk verrich ten. Het bureau voor academici werkt momenteel met een va caturebank, een vacatureblad een aanbod-blad en heeft een registratie- en selectiesysteem ontworpen. Volgens mr. Van Esbroek staan de 130 kantoren van arbeidsbureaus in ons land het werk van zijn bureau nog in de weg. Het is verspil ling van tijd en mankracht als alle bureaus maximaal moeten worden geinformeerd. p- Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatto zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bïj de redactie bekend. Publikatie van brio- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in affe gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Hoezeer de politieke situatie in Spanje al bijna 40 jaar te betreuren valt en tevens het besluit van de reisbureaus om reizen te blijven organiseren naar dit land, toch blijft het ingooien van ruiten bij deze reisbureaus een hoogst beden kelijke zaak. Immers niet de reisbureaus ondervinden hier van enige hinder (of het moet een verfrissend briesje zijn), maar de verzekeringen, en wie de verzekeringspremies moe ten betalen is duidelijk: de gewone mensen. Zou het niet een veel beter en POSITIEF initiatief zijn om zoveel moge lijk mensen ervan proberen te overtuigen, dat een vakantie in Spanje, het kopen van Spaanse produkten etc. fout is. Net als de akties tegen het kopen van Angolakoffie en Outspansinaasappelen moet bij de gewone mensen begonnen worden. Als de omzet daalt, gaan de grote economische machten vanzelf overstag, zo ook de op dikke winsten be luste reisbureaus. Ook al kan men maar één persoon ervan overtuigen dat een vakantie in Spanje fout is. dan heeft men toch veel meer bereikt dan bij het ingooien van een ruit. BREDA GUUS PETERS DEN HAAG (ANP) Tij dens zijn verblijf in New York, vorige week, heeft mi nister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken met zijn Rus sische collega gesproken over de Russische schrijver Amal rik. Aldus blijkt uit het ant woord, dat de bewindsman gisteren gegeven heeft op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Walt- rnans (PPR), Ter Beek (PvdA), Van Mierlo (D'66) en Van der Lek (PSP). Van Nederlandse zijde, aldus minister Van der Stoel, is on der de aandacht van de be voegde autoriteiten in de Sov jet-Unie gebracht dat indien het aan Almarik zou worden toegestaan zich buiten de Sov jet-Unie te begeven, de Ne derlandse overheid al datgene zal doen om Amalrik in staat te stellen gevolg te geven aan de hem door de rijksuniversi teit te Utrecht verstrekte uit nodiging tot voortzetting van zijn studies. HET staatshoofd van Nigeria, brigade-generaal Moertala Moehammad heeft woensdag in een toespraak ter gelegen heid van de 15de verjaardag van de onafhankelijkheid de datum van terugkeer naar een buigerlijk bestuur gesteld op uiterlijk oktober 1979. (Van onze correspondent) BONN De Westdnitsc gene raal Ganther Rail heelt zijn geheimzinnige reis naar Zuid- Afrika met zijn ontslag ais vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek in de Brus selse NAVO-raad moeten be kopen. Hiertoe had de sociaal democratische minister van defensie, Georg Leber, beslo ten nadat hij Rail op talrijke leugens en manipulaties had betrapt. Rail voorkwam deze disciplinaire straf echter door gistermiddag zélf ontslag te nemen. De 57-jarige generaal van de luchtmacht, dtie tijdens de oor log 275 geallieerde vliegtuigen neerschoot, bezocht vorig jaar oktober op eigen initiatief dr:e weken lang Zuid-Afrika en had daar o.a. een mysterieus bezoek gebracht aan het we tenschappelijke centrum voor do verrijking van uranium in Paündaba. Minister Leber ergerde z:ch er vooral aan, dat Rail het bij de Zuidafrikaanse instanties heeft doen voorkomen, alsof zijn be zoek in officiële oodracht van de regering te Bonn plaats vond. Tot de documenten, die op de Zuidafrikaanse ambassa de in Bonn werden gestolen, maar nu plotseling bij het weekblad ..Stern" opdoken, behoort een brief van de am bassadeur aan ziin regering, waarin deze schrijft, dat de reis weliswaar naar buiten als particulier moet gelden, maar „dat het de Duitse minister van defensie, de heer Leber, duidelijk is, dat het bij het bezoek om meer gaat dan dit". Op deze wijze zag Rail kans bij de Zuidafrikaanse regering een uitnodiging los te kloppen, waarbij deze niet alleen de kostbare vliegreis voor Rail en zijn vrouw betaalde, maar bo vendien een officieel program ma met 75 ontvangsten voor hern uitvoerde. In werkelijk heid had de generaal minister Leber absoluut niet van zijn reis op de hoo'gte gesteld. In Bonn bestaat er ook geen twijfel meer aan, dat Rall zijn bemiddeling voor een atomaire samenwerking tussen West- Duitsland en Zuid-Afrika heeft aangeboden. Ziin bezoek aan Palindaba had kennelijk ten doel de mogelijkheid van de levering van Westduitse in stallaties voor de verrijking van uranium te bespreken. Me' verrijkt uranium is het mogelijk kernbommen te pro duceren. een doel waarnaar Zuid-Afrika kenneliik streeft. Nadat ziin reis publiek gewor den en hierover in narlemen- taire kringen te Bonn op schudding ontstaan was, schreef Rail dl° Zuidafrikaanse ambassadeur, dst „een derge lijk bezce^ helaas wegens on ze Off'c'ëlo politipIfP hedimr nog steeds ppo brisante onder neming is". Bovendien ver- zocht hij de ambassadeur het naar buiten te doen voorko men, dat hij „als particulier eeu particuliere uitnodiging had aangenomen en daarbij natuurlijk -alleen al uit be leefdheid- ook in kontakt was gekomen met enkele officiële instanties .die verband hielden met mijn beroep". De uiterst principiële Leber Is ei bovendien woedend over, dat zijn staatssecretaris Berk- hahn door deze zaak het par lement ongewild met een leu gen afscheepte. Toen enkele Bondsdagleden opheldering vroegen ontkende deze name- li)k in onwetendhe:d. dat Rail de reis op uitnodiging van de Zu'dcfrikaanse regering had ondernomen. Enkele daeen geleden had de konneliik hoogst onbetrouwba re Rel! nog verklaard, dat hil on u'i"odi"ing van ziin vriend en Eskaderkamerad" uit de tweede wereldoorlog Kurt DahTrrwnn. Zuid-Afrika had bezocht. Tn werkelijkheid werd hij - -eals uit de docu menten blllirt, drie weken lang deer de hoogste rere- rin "Smeten)'es en mibtsireo ontvangen en hpo-oleid Tn de t'id van ziin reis was Rail insoeeteur van de luchtmacht., eerl van de hoogste militaire tnnctips In de Rendecprpihliot;. K.ert daarna werd hii tot Weetdmteo ,-pr+e l°ef Ir, de mUï+oIne V 4 VO-rard t,o Brussel h"— FRANS WENNEKES

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15