VOLVO CONTRA TRANS MISSIE Centrale diensten bij politie moeten niet gesplitst worden Effect op benzineprijs is nog onvoorspelbaar DIERENDAG IS EIGENLIJK EEN HEEL VERDRIETIGE DAG VANREEUWUK Verliezen S.P.D. in Bremen: kiezers ontevreden over regering in Bonn Britse politie vindt munitie Olie-industrie over OPEC-prijsverhoging Uw beste wonen begint bij DEZE WEEK VEEL NEDERLANDERS NAAR ROME binnenland buitenland MINISTER VAN AGT: Vlagincident langdurig voor rechter De Tijdgeest Negen maanden Inkomsten V erontwaardigd Waarom gebruiken ze in een quiz juist de Grote Winkler Prins Encyclopedie? ...omdat-ie gewoonweg de beste is! i i Soldaten Carthago mogelijk met hasj opgepept Spanje Defensie (2) Werklozen DINSDAG 30 SEPTEMBER 1975 8 de (Vervolg van pag. 1) lii Tilburg ging de research door. Er kwam een verbeterde versie van de transinatic, waarmee Volvo Car in mei werd geconfronteerd. Tegelijk werd bekend dat Van Doorne's Transmissie contacten had met Fiat over de nieuwe vinding. „Volvo Car hield rijn voor keursrecht krachtig overeind en onderstreepte rijn belang stelling voor de transmatic", aldus mr. De Witt Wijnen. Maar vanuit Tilburg gingen de contacten met Fiat door omdat volgens de mening van Van Doorne's Transmissie het be drijf daartoe alle vrijheid van handelen zou hebben. Maar diat bestreed mr. De Witt Wijnen aan de hand van de overeenkomst van 8 decem ber 1972. „In die overeen komst rijn Volvo Car B.V. duidelijk rechten toegekend zonder voorwaarden en ner gens is gebleken dat Volvo Car geen interesse meer zou hebben in de transmatic. Het is in strijd met het redelijk belang van Volvo Car dat deze vinding wordt uitgeleverd aan een concurrent bij uitstek. Het gedraj van Transmissie bete kent een schending van de Intellectuele en industriële rechten van Volvo Car B.V, „Mr. de Witt Wijnen meende dat de minister van Economi sche Zaken grote bezwaren zou hebben gehad tegen de overeenkomst met Fiat. Hij verweet ook Fiat onrechtmatig handelen. Wanneer Fiat erin zou slagen een Fiat 128 met transmatic op de markt te brengen dan zou dat voor Vol vao Car B.V. een terugval op de Europese markt betekenen van 15 tot 20 procent, neerko mend op 20.000 auto's en een verlies van circa veertig mü joen, hetgeen niet zonder ge volgen kan blijven van werkgelegenheid in Born". Mr. J. Kauwling Freks, op tredend namens Van Doorne's Transmissie B.V., schilderde hoe dr. Huub van Doorne, toen hij in januari 1965 met pensi oen ging een groepje ontwer pers mee naar Deurne nam en ze aan het werk zette met het doel een nieuw overtxrengings- alleen voor toepassing in elke willekeurige auto maar ook ten behoeve van industriële doeleinden. De ontwikkeling werd een succes en in 1970 werd octrooi op de nieuwe vinding verleend. Het grote doel van Van Doorne was een mcuw bedrijf systeem te ontwikkelen niet op te zetten voor het produce ren van overbrengsystemen. Hij kreeg daarvoor steun van liet rijk. Vorig jaar kwam het nieuwe bedrijf in Tilburg klaar. Er is 83 miljoen in geïnvesteerd, waarvan het rijk 60 miljoen garandeerde. „Van Doorne's Transmissie B.V. uitdrukkelijk buiten de parti cipatie van Volvo gehouden. Dat wilde Huub van Doorne zo. Verzoeken om de exclusie ve rechten op de transmatic, waarom door Volvo is ge vraagd, zijn nooit verkre gen". Er is nooit aan gedacht een uniek Nederlandse vinding transmatic niet produktierijp maar weg te geven", aldus mr, Kauwling Freks. Reeds in 1973 bestonden er contacten met Fiat, toen Volvo Car had laten weten tot 1979 door te zullen gaan met de variomatlc. „Van Doorne's Transmissie B.V. moest uit oogpunt van behoud van werkgelegenheid noodgedwongen nitrien naar een andere markt, terwijl toch Born de start voor het Til- burgse bedrijf had moeten zijn". Hij bestreed de opvatting van Volvo Car B.V. dat de transmatic niet productierijp zou zijn geweest. „Transmissie heeft zelfs aangeboden de con tacten met Fiat op te schorten, wanneer Volvo Car de trans matic zou willen hebben, maar Volvo Car heeft nimmer blijk gegeven van een serieus voor nemen tot afname van de transmatic" Kauwling Freks was gegriefd door het feit, dat Volvo Car B.V. had gemeend een kort geddnig te moeten aanspannen voor zulk een ingewikkelde en belangrijke kwestie. Hij meende dat van een spoedei send karakter geen sprake was. omdat Fiat hooguit over anderhalf a twee jaar een Fiat 128 met transmatic op de markt zou kunnen brengen. „Als dat al lukken zal. want de research is Das begon nen". De president van de recht bank mr. J. Schellenbech be paalde de uitspraak van het kort geding, dat bh'n« een helej da-g in beslas n-.m op dinsdag! 7 oktober te 10.00 uur. I APELDOORN De rijkspolitie heeft momenteel een tekort van tweeduizend man. Om dat tekort in te lopen zal de op leidingscapaciteit gedurende vier jaren worden uitgebreid tot 950 leerlingen. De kwaliteit van het korps zal echter gehand haafd worden Dat blijkt uit het feit dat maar een op de tien sollicitanten geschikt wordt bevonden. Dat zei minister Van Agt van Justitie gisteren bij de officiële opening van de oplei dingsschool van het korps rijkspolitie in het voormalige kleinseminarie „De Weijert" te Apeldoorn. Deze school was oorspronkelijk in Arnhem ge vestigd naast dependances in Horn (Limburg) en Harlin- gen. Minister Van Agt lichtte rijn streven toe om samen met minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken te komen tot een geregionaliseer de politie van een beperkt aantal grote korpsen volgens de nieuwe provincie-indeling. Daarnaast zullen enkele cen trale diensten nodig zijn, waaronder een landelijke re cherchedienst voor misdrijven met een landelijk of zelfs In ternationaal karakter, zoals b.v. de handel in verdovende middelen. De minister vond het „hoog tijd", dat een derge lijke landelijke recherche dienst van de grond komt. De bewindsman keerde zich tegen diegenen, die de gehele politie in provinciale mootjes willen hakken. De Porsche- ploegen op de autosnelwegen, de waterpolitie en de dienst luchtvaart (o.a. ter bestrijding van de internationaal vertakte criminaliteit op vliegtvavens zoals Schiphol) moeten van wege hun nationale taak ook een nationaal karakter behou den en niet opgaan in regiona le eenheden. De rijkspolitie werd door de minister lof toegezwaaid vanwege de talrijke en on dankbare taken, die zij ver vult. Minister Van Agt noem de daarbij o.a. de talrijke bij standsverleningen bij staatsbe zoeken, bij sportevenementen, bij de beveiliging van vlieg velden en vliegtuigen, bij de bewaking van ambassades en residenties en bij de onder steuning van de plaatselijke korpsen in de toeristencen tra. LONDEN (AFP) In Par wich in Derbyshire heeft de Britse politie bij een huiszoe king in een tweede woning van een broer van de actrice Vanessa Redgrave een kist met munitie gevonden, zo is in Londen bekendgemaakt. De betrokken villa diende sinds een maand als politiek informatie centrum van de „revolutionaire arbeiderspar tij", een Trotskistische bewe ging die zich omverwerping! van het kapitalisme door ar- beidersmachit ten doel stelt en waarvoor mass Redgrave een zetel in het lagerhuis heeft geprobeerd te werven. Op het ogenblik van de huiszoeking bevonden zich in het buiten huis een vijftigtal leden van de RAP, ma-ar niet Vanessa Red grave, lid van het centrale co mité van de beweging. In tegenstelling tot moeder-, vader- en verjaardagen, waar op we iets gezelligs te vieren hebben, is dierendag niet meer of minder dan een heel ver drietige dag, omdat we oois dan bezinnen op liet lot van het dier in onze huidige sa menleving en dat is in diepste wezen een gruwelijk lot. De oorzaak van het toenemend aantal dieren dat slachtoffer ■wordt van onze gruwelijke be jegening van dieren is eigen lijk alleen de welvaart die ons in staat stelt om dingen te kopen die we vroeger niet konden kopen. En dat doen we dam kritiekloos, zonder erbij na te denken hoe het dier dat ons het begeerde bezit of de begeerde lekkere hap moet le veren, geleden heeft. Neem bijvoorbeeld vlees, af komstig van varkens, kalve ren, kippen, kalkoenen en mo menteel ook al lammeren. Dat vlees is er omdat dieren van de eerste dag tot de dag van hun roemloze ondergang in het abattoir gekweld werden in te kleine, donkere, tochtige hok ken waarin ze van pure ellende en verveling aan elkaar gaan knabbelen en elkaar verwon den. Al deze kweüeiijen in de bio- bedrijven zouden niet no dig zijn als wij wat minder vlees zouden consumeren en voor dat mindere een betere prijs zouden willen neertellen. Neem de kikkerbillen, tegen woordig lekkernij nummer één en bijna nooit ontbrekend bij feestelijke buffetten. Ik weet niet hoe ze smaken want DOOR. GREET BUCHNER ik heb er nooit een door mijn keel kunnen krijgen omdat ik weet dat ze afkomstig zijn van levend doormidden gesneden kikkers. Om diezelfde reden kan ik ook geen krab of kreeft zien, wetende dat deze dieren levend en wel aam de kook gebracht worden. En wat te denken van schild padsoep die gemaakt wordt van de uitstervende fraaie zeeschildpadden die rond 300 pond wegen en gedood worden om die onnozele 500 gram kraakbeen te leveren waarvan de schildpadsoep gemaakt wordt. Zo zou ik nog door kumnen gaan met het opnoemen van zogenaamde lekkere hapjes, die status moeten verlenen aan een etentje of ontvangst, maar in feite de gulle gastheer of gastvrouw doen kermen als iemand die met oogkleppen rondloopt of geen boodschap heeft aan de zorg voor het dier. UTRECHT (ANP) Het Utrechtse vlagincident van 1 mei is gistermiddag door een keur van getuigen berecht voor de Utrechtse politierech ter. David D (27) stond te recht, omdat hij, nadat de po litie een rode vlag in beslag had genomen die een groep jongelui aan het stadhuis had willen hijsen, de vlaggestok „met geweld had gegrepen en daaraan met geweld had ge rukt en getrokken". Daarmee had hij volgens de officier van justitie, mr. A. Somerwil, een ambtenaar van politie belem merd in het uitoefenen van zijn functie. Mr. Bakker Schut betoogde, dat de tenlastelegging, waarin twee keer de term „met ge weld" voorkomt, erg is opge klopt. Juridisch deugt de dag- Vaardiging volgens hem niet. Het in beslag nemen van voor werpen is zei hij inge volge het wetboek van stra- vordering alleen mogelijk ten behoeve van justitieel onder zoek. Zijn conclusie: de politie was niet bevoegd om de vlag ln beslag te nemen, dus mocht mijn cliënt zich ertegen ver zetten en dus is vrijspraak onvermijdelijk. Hij stelde ver der, dat het besluit van de overheid, geen rode vlag uit te hangen nog geen verbod in houdt. De politierechter zal op 13 oktober uitspraak doen. Minister Amouzegar van Iran na de beslissing van de OPEC in Wenen, (ADVERTENTIE) Rotterdam, Binnenwegplein, 010-141800 Amsterdam. Stadhouderskade 3. 020-160491 Hilversum. Leeuwenstraat 45/47, 02150- 14565 Tilburg. Spoorlaan 340, 013-422326 Venlo, Koninginneplein 46, 077- 16618 Amsterdam iitderdljkstraat 73/87 020-111414 Osdorpplein 3-17 020-191707 Amstelveen Winkelcentrum 020-464951 Woensdag 1 oktober, zijn al onze zaken na 13 uur geslo ten l.v.m. de viering van ons 60 jarig bestaan. speciaie jubileum aanbieding kussenkast van 1845.- nu 1485.- DEN HAAG (ANP) Over het effect van de verhoging van de prijs van ruwe olie door de OPEC-ltnden op de prijs van ben zine en andere olieprodukten is op het ogenblik niets te zeggen, zo wordt bij navraag in kringen van de olie-industrie opgemerkt. De prijzen van de oliepro dukten zijn erg afhankelijk van vraag en aanbod. De prij zen komen tegenwoordig voi- gens een formule tot stand, waarbij ook het prijsniveau op de vrije markt in Rotterdam wordt betrokken. Het is bij voorbeeld best mogelijk, dat de benzineprijs op de vrije markt te Rotterdam al vooruit is gelopen op de prijsverho ging van ruwe olie door de OPEC-landen. Er is dus op dit moment weinig te zeggen over het ef fect van de dlieprijsverhoging op de prijzen der produkten. Het enige dat gezegd kan woi- den is. dat de prijsverhoging uiteindelijk eens in de pro- duktenprijzen tot uiting zal komen. Wanneer dit merkbaar wordt, is niet te voorspellen. Het besluit om gedurende negen maanden geen verande ring te brengen in de prijzen van ruwe olie (die m.i.v. mor gen met tien procent worden verhoogd tot 11,51 dollar per vat) Is genomen om de indus trielanden normaals de kans te geven een einde te maken aan de inflatie, aldus ministers die hebben deelgenomen aan de conferentie van de Organi satie van Olie Exporterende Landen (OPEC) in Wenen. In tussen blijft de OPEC bereid tot een dialoog met de olie verbruikende landen. De OPEC is van mening dat de Industrielanden een verde re verhoging van de olieprij zen gemakkelijk kunnen voor komen. „Hoe beter de inflatie wordt bedwongen en hoe gro ter de vorderingen ziin die tijdens het overles met de in dustrielanden worden gemaakt des te kleiner wordt de vol gende prijsverhoging", zo ver klaarde de lraanse minister van Binnenlandse Zaken, Jamshid Amouzegar. Hij gaf te kennen dat het Westen moet Inzien dat cïe olieprijzen niet zullen worden verlaagd en dat de OPEC niet onaer politieke druk zal be zwijken. Iran en de andere olie exporterende landen zqn vastbesloten ervoor te zorgen dat de werkelijke waarde van nun olie niet wordt uitgehold door de inflatie in het Westen, zo zei hij. Hij drong er bij de industrielanden op aan een methode te vinden voor kop peling van de olieprijzen aan de prijzen van goederen die de olielanden moeten mvoe- De inkomsten van de olie exporterende landen aan de Perzische Golf zullen als ge volg van de prijsverhoging in een heel jaar meer dan zeven miljard dollar stijgen, zo is van deskundigen vernomen. Saoedi-Arabië, de grootste olie-exporteur, zal zijn inkom sten met ongeveer 2,4 miljard dollar zien stijgen, Iran gaat. ongeveer 2 miljard meer ver dienen en Irak ca. 800 miljoen dollar. Koeweit kan op 750 miljoen dollar meer rekenen en Qatar op 175 miljoen dollar meer. Deskundigen tekenen hierbij overigens aan dat de stijging van de inkomsten der olie ex porterende landen zou kunnen tegenvallen als de prijsverho ging tot een vermindering van de vraag naar olie leidt. De olielanden hopen echter op een voortdurend herstel van de economische bedrijvigheid in de industrielanden. Dat zou ertoe kunnnen leiden dat het Westen meer olie moet invoe ren dan nu wordt verwacht. Leiders van de voornaamste Industrielanden hebben, zoals gisteren gemeld, hevig veront waardigd gereageerd op het besluit v-an de OPEC. Volgens president Ford zal de inflatie in de wereld er opnieuw door worden aangewakkerd. Zijn minister van Financiën, Willi am Simon, deed een aanval op wat hij noemde „fanatiekelin gen" in de OPEC. Alleen Kis singer reageerde ilakoniek: „Het had slechter kunnen af lopen. Men heeft de gulden middenweg gekozen". Japanse regeringsfunctiona rissen vrezen dat de economie van hun land een zware klap zal krijgen. In Italië wordt verwacht dat de prijsverho ging het leven de Komende winter nog moeilijker zal ma ken dan het door de omvang rijke werkloosheid en de stagnerende economische be drijvigheid al is. Engeland zal naar schatting 350 miljoen pond sterling meer voor de invoer van olie moeten gaan betalen dan was voorzien en dat terwijl het land al kampt met een aanzienlijk tekort op zijn handelsbalans en met een Inflatie die volkomen uit de hand dreigt te lopen. Tanzania heeft er de Orga nisatie van Olie Exporterende Landen maandag van beschul digd dat zij de ontwikkelings tanden de rug toekeert. De minister van Handel en Indus trie van dat land. Amir Jama! zegt ln een verklaring dat vooral de armste landen het zwaar te verduren zullen krij gen. De minister van Olie van todia heeft het besluit van de OPEC „erg slecht nieuws" ge noemd. E ven moeilijk te verhap stukken ais de statushapjes waartoe steeds meer mensen ook het vlees uit de biobedrij- ven tellen, zijn de bontmantels die ofwel afkomstig zijn van in biobedrijven gefokte dieren waartoe tegenwoordig ook nertsen en chinchillas beheren, ofwel van in het wild gejaag de dam wel in stroppen of vallen gevangen dieren. Niemand laan een vrouw er van weerhouden een bontman tel te dragen, maar voor die vrouw in kwestie lijkt het wel zinvol om te weten op welke wijze dost boni „gewonnen" is. Het is en blijft de huid van een dier dait ze zelf waar schijnlijk voor geen geld zou kunnen of willen doden. Waarom dan wel die huid ge dragen, vraag je je af'!. Ge woon uit schijnheiligheid? Daaraan moest ik denken toen ik dezer dagen een be richt las over een mam. die zijn jachthonden in eigen tuin af richtte op levende konijnen en kippen. De buurt sprak er schande vam, de politie werd erbij gehaald en de honden werden in beslag genomen. „Omdat de buren er niet tegen konden om die gruwelijke bloederige tonelen te zien en te horen Zouden alle eters van hapjes van dierlijke oorsprong en alle draagsters van bontmantels er wel tegen kunnen als Ze zagen hoe die dieren die voor dit alles moeten zorgen, geleefd hebben en gedood werden? Toch wel iets om over te denken op dierendag, al wordit de dag zelf er niet minder droevig om. (Van onze correspondentj BONN De SPD heeft zon dag bij de verkiezingen voor een nieuwe senaat in Bremen sterke verliezen geleden. Ter wijl rij vier jaar geleden nog ruim 55% wan die stemmen kon verwerven, verloor zij gisteren h-aar absolute meer derheid met een resultaat van| slechts 48,7%, Het uitzonder lijk grote verlies van de SPD toomt aan, dat de kiezers niet zo zeer hun mening over loka le toestanden tot uiting heb ben gebracht, maar h-un onte vredenheid over de regering] im Bonn, die er niet in slaagt een einde te maken aan de] economische crisis en de wer keloosheid. Bremen was de laatste deel staat in de Westduiitse Bonds republiek, waar de SPD nog een absolute meerderheid had en de uitslag wijst erop, dati de kansen van kanselier Hel mut Schmidt bij de Bondsdag verkiezingen van eind volgend jaar steeds kleiner worden. De CDU zag van haar kant amper kans van de achteruit gang van de sociaal-democra ten te profiteren, omdat zij in Bremen een in zichzelf ver deelde en slecht geprofileer de partij is, waarin een onver kwikkelijke machtstrijd wordt gevoerd. Zij kwam op 33,7% van de stemmen en won hier mee 2,1%. Onverwacht grote winnaars van de verkiezingen waren de liberalen. De FDP verwierf vier jaar geleden weinig meer (ADVERTENTIE) OTEWWKLE» tacrctoni met als gratis .remie de 816 blz. teller CULINAIRE ENCYCLOPEDIE dan 7 procent, maar kwam thans op liefst 12,9% zodat zij dus haar invloed bijna kon verdubbelen. Burgemeester Hans Koschnick die als „minister-president" de ze deelstaat regeert, kan the oretisch in de toekomst zijn re gering uitsluitend met steun van de FDP voortzetten. Zijn partij behield namelijk met 52 zetels in de senaat de absolute meerderheid over de CDU met 35 en de FPD met 13 zetels Dit overwicht van twee stem men is zo zwak dat hij wel gedwongen zal rijn een coali tie met de FPD, die zich hier toe reeds bereid verklaarde, aan i te gaan. De noodzaak hiertoe is des te groter, omdat de meerderheid van de SPD in de stad Bremen zelf geheel verloren is gegaan. FRANS WENNEKENS (Van onze correspondent) DEN >IAAG Meer dan duizend Nederlanders worden deze w^ek in Rome verwacht voor de viering van het Heilig Jaar. De meesten komen met een georganiseerde bedevaart maar ook zullen er velen op eigen gelegenheid naar Rome reizen. Op zondiag 5 oktober staat een bijeenkomst van alle Ne derlanders op het St. Pieters plein op het programma. Daar zullen 300 gilde-broeders en vendelzwaaiers uit Brabant een hulde brengen aan paus Paiuius VI. Tijdens de bedevaart zijn in Rome aanwezig de bisschop pen van Rotterdam, mgr. A. Simonis, van Den Bosch, mgr. J. Bluijssen en van Groningen, mgr. Möller, evenals de pause lijke pro-nuntius in Den Haag, mgr. A. Felici, die reeds enige tijd in Rome verblijft. ROME (DPA) De solda ten van Carthago werden ken nelijk voor de gevechten met de Romeinen met hasjiesj op gepept. Dit maken archeologen op uit het feit dat uit een trireem die bij Marsala voor de Siciliaanse kust op de bo dem van de zee gevonden werd, ook twee manden has jiesj geborgen werden. Triremen waren galeien met drie rijen roeiers boven elkaar die in de oudheid ook als oor logsvaartuigen werden ge bruikt papier oor uw pen Brieven voor deze rubriek moefee met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publiketfe rullen der» vermeld worden. Slechts bij hoge uit sondering ral van deze regel worden afgeweken. Naam en adres rijn dan b^j de redactie bekend. Publikatie van brio ven (verkort of onverkort) betekent nief dat de redactie het in alle gevallen eenu h met inhoud, C.Q. strekking. Waarom maakt u zich zo druk over de gebeurtenissen in Spanje? Dit is een binnen landse aangelegenheid. Ook da regering bemoeit zich met za ken die hun niet aangaat. Dacht u werkelijk dat indien zich in Nederland zo iets zou voordoen, er zich iemand waar ook in de wereld er zich daar iels van zou aantrekken? De regering heeft al genoeg te doen in eigen land. doch door hun bemoeizucht schieten die zaken er bij in. Beseft u trouwens wel dat het hier om moordenaars gaat? OOSTERHOUT G. H. WOORTMAN. Jammer voor Dhr. v. d. Woude dat hij er falikant naast zit. Met zijn ingezonden brief d.d. 26-9-1975 in de Stem dient hij allerminst onze vrij heid. De kreet waar hij op doelt, is afkomstig van dicta tor Hitier en zijn trawanten en het was goed dat dit ver stomde. Maar Dhr. v. d. Wou de geeft een grove misleiden de voorstelling van zaken door te suggereren dat onze defen sie een dictatuur dient. Zijn artikeltje is er om koude ril lingen van te krijgen en hoogst onverantwoordelijk. Misschien weet Dhr. v. d. Woude het zich te herinneren dat er wél na de oorlog is gezegd dat het nooit meer voor mag komen dat Jan Sol daat totaal onvoorbereid de oorlog ingestuurd wordt. Dit was MISDADIG, heer v. d. Woude. Dit was in 1940. Aan gezien- onze Defensie een de mocratische regering dient en zich bewapent tegen commu nistische dictatuur, is dit geld goed besteed. In deze tijd van grote werkloosheid zou uit breiding aan defensie juist goed zijn voor de werkgele genheid. Als u even doordenkt vloeit een groot deel van dit geld weer terug in burgerbe- drijven. Het is juist goed dal onze marine hiervoor waar schuwt: „Uw veiligheid, ver geet het maar". In dit verband verwijs ik u verder naar een artikeltje in de Stem d.d. 20- 9-1975 onder commentaar. Dit geeft een meer objectief beeld t.a.v. Defensie en de mensen hierin werkzaam RUCPHEN R. DE GIER Er zijn legio werklozen in denk hierbij aan de werke loze tetielvakarbeiders in Til burg van zo'n 45 jaar en ouder die bijzonder gedupeerd zijn en waarvoor ook de per spectieven somber zijn. Wel nu: deze mensen mogen van mij gerust tot hun 65ste 100% van hun salaris waardevast genieten; zelfs dan wil ik nog niet met hen ruilen. Met wal ging bezie ik evenwel die tal loze werklozen die redenren- „Voor die paar tientjes meer ga ik niét werken, die kleun ik er wel bij". Dit aantal, alsmede het aantal misbruik- makenden van de sociale wet ten is absoluut veel groter dan wordt gesuggereerd. Als de helft van de hieromtrent ln omloop zijnde verhalen juist is, is het al meer dan erg genoeg. Hoe is het in hemels naam mogelijk dat er bedrij ven zijn, die er na een inten sieve wervingsactie niet in slagen aan personeel te kc men. dat Lips te Gorinchem werkkrachten uit Engeland moet laten komen, dat een on geschoolde werkeloze een por tiersfunctie afwijst met de op merking: „Ik verdom het om de héle dag met een pet op te zitten". Deze dingen mogen echter niet gezegd worden, want dan ben Je reactionair en kom je aan de troetelkinderen van Wim en Arie. Zeker: ie kunt een werkeloze hoofdai beider niet het stuur van een TO-tonner in handen geven, maar het begrip passende at beid mag genist wat minder plastisch worden toegepast. Dat een werkeloze die andere arbeid aanvaardt er financieel niet op achteruit behoeft te gaan Is zonder meer billijk. DEN BOSCH P. TIMMERMANS IN de buurt van Wonju, 90 kilometer ten oosten van de Zuidkoreaanse hoofdstad Se oel, fe gisteren een monument onthuld ter nagedachtenis aan de Nederlandse soldaten dia van 1950 tot 1953 onder VN- auspiciëen in Korea hebben gevochten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 8