S WEER DOTJES bak 99 3ER! 1 KamerpHsQnÉeim lieblsen dl© POTGROND MAA1 ÏPLAATTS VOOR POREUZE KLEIKORRELS BIJ KOPEN WAN lEISM ®UI® fflTU. GAZONS HEBBEN AFGEDAAN Zelf greenÉei! kweken Bij verhuislustigen dorp meer in trek dan grote stad Stort feervc d of plafond) 18.00 I per m2 21.50 24.50 1050.- 1299.- 825.- 868.- 788.- 2195. .545.- 1699.- 799.- 650.- 590.- 298.- ijn onze KlSTOFFEN AXEL OOSTBURG IJZENDIJKE ALGEMEEN f&m BINNEN BOVEN ONDER DAI per m2 D per m2± 20.00 1 MAHONIE( per m2 23.00 1 per m2 ie zaaK waar de vrouw iet zo gemakkelijk bin- enloopt Is de man. 1000 m2 eigen larkeerruimte. voor2195.- HULST, Steensedijk 39 Tel. 01140-4548 - 3119 SLUISKIL, Ir. Lelyplein 14, Tel. 01157-1389 Als we tuinarchitect Karei Vriens moeten geloven, staan bin nen niet al te lange tijd de Neder landse huizen en kantoren vol met planten en bloemen. Vooral sinds kort ook in ons land de zoge naamde hydro-cultuur zijn in trede heeft gedaan voorspelt Vriens de planten een uitstekende toekomst. Deze uit Duitsland af komstige teeltmethode is vrij een voudig. De potgrond in de bloem potten heeft plaats gemaakt voor poreuze kleikorrels. De plant krijgt hierdoor steeds vocht. Vriens: „Het dagelijks water geven aan de bloemen behoort hierdoor tot het verleden. Slechts eenmaal in de twee of drie weken - naar gelang de grootte van de bloembak - moet er wa ter worden bijgevuld". Vriens noemt deze methode met name voor kantoren en fabrieken het ei van Columbus. Sinds deze teeltwijze ook in ons land is geïntroduceerd is de vraag naar ka merplanten enorm toegenomen. „Vooral omdat de verzorging veel aandacht vroeg schrokken in het ver leden diverse mensen terug om plan ten te kopen. Nu de verzorging zo een voudig is geworden dat zelfs een klein kind dit kan doen, verkoop je veel meer planten." Vriens geeft toe dat aan deze me thode ook nadelen verbonden zijn. Het grote bezwaar noemt hij het beperkte assortiment. „Doordat deze wijze nog maar sinds kort wordt toegepast zijn er nog maar een beperkt aantal plan ten die via deze cultuur gekweekt kunnen worden". Een tweede nadeel noemt hij de prijs. „De aanschaf van kleikorrels en een speciale bloembak kost meer dan we tot nu toe gewend zijn voor een bloempot uit te geven". Ideaal is deze methode voor huizen met een centrale verwarming. Vriens: „Centrale verwarming heeft de min der prettige bijkomstigheid dat de lucht zeer droog wordt. Doordat plan ten het alleen goed doen wanneer de vochtigheidsgraad van de lucht vol doende is, gebeurde het in het verleden meer dan eens, dat dure planten bin nen enkele dagen waren afgestorven. Ik kan iedereen verzekeren dat dit bij de nieuwe methode niet meer voor komt". Overigens gelooft Vriens dat ook zonder deze nieuwe methode de ka merplant een goede toekomst tege moet was gegaan. Hij argumenteert dit met de stelling dat de mens steeds meer belangstelling gaat krijgen voor alles wat leeft. Ook aan de bezorgd heid over de milieuverontreiniging schrijft Vriens de toenemende belang stelling voor de flora toe. Andere oor zaken voor deze grotere interesse zijn volgens deze tuinarchitect het ruimere budget en de uitbreiding van het plan- tenarsenaal. Typerend voor de plantenteelt noemt Vriens de mode. „Het klinkt wellicht vreemd maar planten zijn zeer aan mode onderhevig. Neem bij voorbeeld eens de cactus. Enkele maanden geleden waren deze nog sterk in „the picture". De laatste tijd is de vraag naar varen juist weer zeer gestegen, terwijl voorts tropische pla ten een gewild artikel zijn". Tot besluit wil Karei Vriens nog wel enkele tips voor het verzorgen van bloemen en platen geven: Gooi na een feestje in huis de ramen een kwartier epen. Gaat dit niet was de planten dan even. Zorg altijd voor goede potaarde. Kijk bij de aankoop hiervan of deze goedgekeurd is door de proeftuin van Aalsmeer. Eerste kwaliteit is dan ver zekerd. Zorg ook, dat de planten altijd voldoende licht hebben. Plaats ze vlakbij het raam. In de wintermaan den moeten de planten zodra de gor dijnen gesloten worden, bij het venster weg. Het temperatuurverschil wordt anders te groot. Tenslotte raadt hij ie dereen aan om regelmatig advies bij de vakman in te winnen. BEN MEULENBELD De vloer moet open Er worden - uiteraard - niet alleen nieuwe huizen gekocht. Ook oude(re) wo ningen verwisselen regel matig van eigenaar, maar voor zo'n huis gelden an dere punten waarop de adspirant-koper moet let ten, dan bij een nieuwe wo ning. Hieronder in het kort een aantal zaken, waarop gelet kan worden bij het kopen van een oud huis, verdeeld in vier parten: enkele alge mene punten en vervolgens „beneden, binnen en bo ven". Wat is nu precies een oud huis? Laten we voor het gemak zeggen dat een oud huis ge bouwd ls vóór 1940. In de pe riode tussen 1920 en 1930 wer den niet zulke beste woningen gebouwd. Men sprak in die tijd van „revolutiebouw", waarbij flinterdunne muurtjes tussen twee huizen voorkwamen. In de tijd vóór 1920 waren ook de spouwmuren onbekend. Men bouwde een 18 tot 20 cm dikke muur, maar die hebben het (grote) nadeel dat ze niet wa terdicht zijn. Dat kan wel op gelost worden door ze een zo geheten siliconenbeharideling te geven, maar deze moet om de zoveel jaar herhaald wor den. Bovendien treedt er veel warmteverlies op door het ontbreken van een „luchtbuf- fer", zoals we die kennen bij de tegenwoordig gebruikelijke spouwmuren. Aangeraden wordt tegenwoordig wel eens om in een oud huis een soort nieuwe spouwmuur te maken van gasbeton of drijfsteen. Er zijn natuurlijk ook nog andere manieren. Vooral paalfundering kan veel te lijden hebben gehad van de trillingen die zwaar verkeer teweeg brengen of van een verandering in de grond waterstand. Scheuren in de fevels en schuine vloeren, lemmende kast- en kamer deuren en bijgewerkte kozij nen kunnen symptomen zijn van een aangetaste fundering. Herstel hiervan (vooral van de paalfundering) is altijd een kostbare zaak. Bij uw buren kunt u infor meren hoe het met de riolering in uw nieuwe straat of huis ge steld is. Het komt meer dan eens voor dat door een ver keerde ligging van de riolering het regenwater van buiten door uw toiletpot omhoog komt. Ga in ieder geval ook even in de kelder kijken. Deze kan namelijk zo lek als een zeef De leveranciers van gazongras hebben de vette jaren, zo lijkt het, achter de rug. Steeds meer mensen verwisselen de gazonmaaier voor schoffel en riek, omdat ze in hun achter-, of zijtuin groenten willen hebben. Hobby en het plezier om groenten uit eigen tuin op tafel te zetten, zijn wel de voornaamste motieven voor dit verschijnsel. Mensen die deze ontwikkeling met een lachend gezicht volgen, zijn de zaadhandelaren en leveranciers van planten. Een van hen zegt: Het is ge woon opvallend hoeveel kleine partijen zaad dit voorjaar heb verkocht. Op sommige dagen en vooral op vrijdagen stona ik bijna de hele dag in de win kel". Tot de artikelen die het meest werden verkocht beho ren erwten, bonen, worteltjes en spinazie. In kringen van zaadhandelaren wordt de gro tere animo voor groenten toe geschreven aan de hoge prij zen die er in groentewinkels betaald moeten worden. „Als de mensen in eigen tuin groen ten kweken zijn ze voor een paar gulden klaar. Ze eten hierdoor maanden goede en verse groenten". Uit gesprekken die de han delaren met hun klanten (voor veertig tot vijftig planten) hebben gevoerd, zijn zij er rotsvast van overtuigd geraakt dat deze ontwikkeling zich de eerstkomende jaren zal voor tzetten. Het is duidelijk ge worden dat het geen tijdelijk verschijnsel zal zijn. De men sen kunnen hun eigen groen ten in de tuin zien groeien en dat verschaft ze kennelijk ont zettend veel plezier. De handelaren zien ook wel enige nadelen aan de ontwik keling. De kopers vragen de gekste dingen over plantaf- standen, bemesting, bescher ming en oogst. En dat kost de handelaren tijd. De industrie heeft zich al volledig ingespeeld. Een woordvoerder van het op ge wasbescherming gespeciali seerde bedrijf Mertens uit het Limburgse Baarlo b.v. liet we ten dat er sinds kort kleine flesjes gewasbeschermende middelen in de handel zijn. „Vroeger was de minimale verpakking een kilo of een li ter. Sinds dit jaar kim je ook in diverse kleinere maten derge lijke middelen krijgen". Gesprekjes met tuinbezit- ters brengt aan het licht, dat het merendeel uit pure lief hebberij groenten kweekt. Deze mensen vinden het leuk om 's morgens voor ze naar het werk gaan, even in de tuin bo nen of erwten te plukken. Daarnaast zien er enkelen het als een nuttige besteding van de vrije tijd, „We verenigen hierdoor het nuttige met het aangename", zegt een kleine kweker. De groentehandelaren tenslotte zijn er niet al te rouwing om: „We hebben de indruk dat de mensen die in hun tuintje groenten kweken vroeger ook niet in de winkel kwamen. Je kunt dan ook wel stellen dat we geen grote klanten verloren hebben". BEN MEULENBELD De Nederlanders zijn tame lijk honkvast, maar als alle verhuislustigen hun zin kre gen, zou het inwonertal van de grote steden worden gehal veerd. Dit blijkt uit een enquête die het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten door het bureau Lagendijk in Apeldoorn heeft laten instellen onder een re presentatieve groep van 600 Nederlanders. Van de stemgerechtigde Ne derlanders. zo kan daaruit worden afgeleid, is 70 pet. niet van plan om binnen drie jaar te verhuizen. Van degenen die hun huidige woonplaats wel willen verlaten, geeft 40 pro cent de voorkeur aan een kleinere gemeente. Slechts 19 pet. wil naar een grotere ge meente. Op het ogenblik woont ruim een kwart van de Nederlandse bevolking in steden met 100 000 of meer inwoners Dit zou volgens het Bouwfonds tot minder dan een achtste kun nen dalen. De middelgrote gemeenten zouden met enkele procenten kunnen groeien. De kleinere gemeenten zouden - als iedereen zijn verlangens in daden kon omzetten - bijna de helft van de Nederlandse be volking gaan herbergen (nu 36 pet.). En dat - zegt het Bouw fonds - zou bijzonder in strijd zijn met het huidige sub- urbanisatiebeleid van de rege ring. blijken te zijn als het eens lang, hard regent. Bovendien kan de grondwaterstand in de (vele) jaren na de bouw aanmerke lijk gestegen zijn, waarvan een soort permanente overstro-. ming van uw kelder het gevolg kan zijn. Door allerlei oorzaken (lekke daken en goten, niet- waterdichte muren) kunnen de bintlagen onder de vloeren zijn aangetast. En om dat te onderzoeken zal de vloer open moeten. Dan kan geconsta teerd worden of de balken aangetast zijn en of er vol doende ventilatie onder de vloer is. Als dat niet het geval is, moet er voor gezorgd wor den dat er wel ventilatie komt. Dat is een absolute voorwaar de, wil de nieuwe bewoner en kele jaren later niet plotseling voor zeer onaangename ver rassingen komen te staan. Een muffe lucht kan ook een aan wijzing zijn voor onvoldoende „tocht" onder de vloer. Elektrische installaties zijn meestal sterk verouderd. De gemeentelijke elektriciteits bedrijven zullen zelfs een complete vernieuwing van alle bedrading, isolatie en schake laars kunnen verordonneren. Dat is een extra-schadepost voor de nieuwe bewoner van het oude huis. En: de vloer zal open moeten. Bijna altijd zul len de waterbuizen in een oud huis van lood zijn. En dat ma teriaal heeft de neiging om in de loop der jaren te gaan door zakken, waardoor lekkages kunnen ontstaan. Bovendien is de waterleiding in een oud huis 's winters bij strenge vorst nauwelijks te beschermen. En wat gesprongen buizen bete kenen kunt u aan menigeen vragen. Op de zolders van oude hui zen ziet men vaak van die on aangename strepen langs de muren lopen. Dat betekent dat het dak, of de goot lekt. Of zelfs dat er enkele dakpannen ontbreken. Het kan zeer moei lijk zijn om nog aan dezelfde dakpannen te komen en dan zit de nieuwe bewoner met de gebakken peren. Soms ook moeten door vocht aangetaste balken op zolder helemaal vernieuwd worden. Let ook op eventueel lek kende dakgoten, waardoor ook het hout eronder aange tast kan zijn. Daar kunnen de bekende „blaren" in de verf een aanwijzing voor zijn. Hiernaast zijn er natuur lijk nog vele punten .waar op gelet zou kunnen wor den, om te voorkomen dat de aantrekkelijke koop prijs een aanzienlijke stijging zal ondergaan. Als u wat wilt veranderen, bin nen of buiten, zal daarvoor vaak vergunning gevraagd moeten worden bij de ge meente. Maar ook zijn er vele subsidieregelingen, die de aankoop financieel wat kunnen verlichten, maar daarover staat elders in dit nummer meer informatie. E.L. Wat is veranderlijker dan de mens? Het weer, zeggen' sommigen, maar zelfs dat is de afgelopen tijd stabieler gebleken dan 's mensen ge est. Honderdduizenden landge noten laten zich (al of niet tegen hun zin) opsluiten in ste riele nieuwe woonwijken met kaarsrechte straten, waarin je kunt verdwalen omdat de ene straat in „noord" precies lijkt op die andere in „zuid". En op de straatnamen kun je ook al niet vertrouwen, want ook daar kan de leek (die gewend is aan de klassieke Juliana- Bernhard-Wilhelmina-Beatrix -stratenreeks) geen wijs uit. Tel daar nog eens bij op de fantasieloze bouwwijze, die de bewoners dwingt hun TV op dezelfde plaats neer te planten als hun buurman en die van twee huizen en drie straten verderop dat doet, waardoor ook de bankstellen op dezelfde plaats neergezet (moeten) worden, en de schrik slaat je om het hart over zoveel ge dwongen eenvormigheid. Maar de mens zou de mens niet zijn als hij zich het uit zicht op doorbreking van deze eenheidsworst zou laten ont zeggen. Hij doet dat door een ander gordijntje voor de (overal even grote) ramen te hangen, een andere inte- rieurtje te nemen en bovenal: door het kiezen van een bui tenlicht. Daarin kan de „nieuwbouwmens" meer dan ooit zijn verschillen in smaak tot uiting brengen, want bui tenlichten zijn er te kust en te keur: Bolle, vierkante, smalle, langwerpige, staande, han gende buitenlichten. Je kunt het niet verzinnen of ze be staan. Fotograaf Johan van Gurp merkte één eenvor migheid op in deze ver scheidenheid: de buiten lichten branden (bijna) nooit! Het moderne sanitair E I heeft wel een heel ander ge- E zicht dan het oude: naast E het keramische materiaal j deed de kunststof zijn in- s trede, er is een heleboel S i kleur in gekomen en ook E I strikt technisch is er veel S aan veranderd. Zonder nu direct grote verbouwings- E j plannen voor badkamer, E toilet enz. te koesteren, kun je bij een geschikte gele- E genheid toch wel eens een E stukje sanitaire modernise- ff ring aanbrengen. Verreweg de meeste toi- E letten zijn nog altijd uitge- E rust met de bekende han- E gende stortbakken. De alle- E roudste zijn van ijzer, en E daar komen ze rond voor E uit, want het roest is tens- E lotte echt niet meer te stui- E ten. De stortbakken van ke- ramisch materiaal zijn veel praktischer, al kunnen ze scheuren oplopen en zelfs 3 breken. De moderne (goed- kope) stortbak van plastic is tegenwoordig nagenoeg standaard in de goedkope woningbouw. Nu houdt die e bak het wel geruime tijd uit, maar van binnen wil er op E de duur wel eens wat mis- E gaan. Lekken, overlopen, E niet leeglopen, dat zijn wel E de meest voorkomende sto- E ringen. Vaak laat het hele appa- E raat het afweten omdat de E drijver (tegenwoordig na- E genoeg altijd een kunststof E „bal") niet goed is afge- E steld. Door de drijverarm E wat te verstellen kan dat E wel weer gecorrigeerd wor- E den, maar de narigheid is E dat bij de goedkopere stort- E bakken die kunststof drij- E ver, als de drijverarm een E I paar maal verbogen is, toch een lekje oploopt. Dan kan E de boel helemaal niet goed meer werken. Als zo'n stortbak telkens opnieuw mankenmenten vertoont, wordt het tijd om E het ding maar af te schaf- fen. E Het is helemaal niet zo'n moeilijke klus, om zelf een zg. laaghangend spoelre- servoir te monteren. Die E dingen zijn intussen welbe- E kend van de „duo-blocks", E i complete toiletpot met E i spoelreservoir. E Op een bestaande toilet- E pot kan zo'n reservoir ech- 5 ter ook gemonteerd wor- den. Philips maakt die din- E gen, in een zeer platte uit- E voering, en ze passen dan E ook nagenoeg altijd. Alle E onderdelen zijn erbij, plus E een handleiding voor de E montage. Technisch gezien E komt het alleen neer op het E boren van twee gaatjes, om E het reservoir op te hangen, E het op maat zagen van het valpijpje, en dan natuurlijk het aansluiten van de wa- terleiding. Bij het reservoir s is géén stopkraantje, en het E is wel zinnig om dat er nog E los bij te kopen, zodat het E reservoir zo nodig even kan E worden afgesloten van de E waterleiding. Wie geen moeite heeft E met het solderen van een E koperen pijpje, zal die aan- E sluiting op de waterleiding E zelf gemakkelijk even ma- E ken. Anders moet u daar de E loodgieter even bij roepen. E De man die u zo'n reservoir E verkoopt, wil dat best even E komen doen. E Het afbreken van de oude E stortbak en het verwijderen E van de valpijp is natuurlijk E helemaal geen punt. Sluit E eerst wel de waterleiding E af, voordat u de bestaande E leiding naar de stortbak in- kort, om deze op het nieuwe laaghangende reservoir aan te sluiten Volgens de montagehandleiding moet de minimale ruimte tussen de aansluiting van de val- E pijp op de closetpot 14 cm zijn. Dat is ook echt wei no- E dig, anders wordt het erg S moeilijk om de bocht van de E bijgeleverde valpijp in de E aansluiting te krijgen, en E bovendien ontdekt men, als E die ruimte minder is dan 14 E cm, dat de toiletzitting (ze- E ker als daar een afsluitdek- E sel op zit) niet rechtop kan E blijven staan. Die komt nl. E te rusten tegen het spoelre- E servoir. Zo'n toiletzitting met E deksel is in dezelfde kleu- E ren te koop als de spoelre- E servoirs, en voor weinig E geld extra moderniseert men dus meteen nagenoeg E de hele toiletruimte. En als u nu toch aan het stoeien bent met de inrich- e ting van het kleinste ka- niertje, maak dan meteen de toiletpot even helemaal los en vernieuw de kitrand E daaronder. Doorlekken op E de vloer is dan weer voor E vele jaren uitgesloten. MAR GROEN I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 27