„Onderhoud huls domein voor de doe- heit-zelver" GOËIP ADVIES IS NODIT WEI3 Spelen met Jbeliang uiten' •oef GELEENSE ARCHITECT LOUIS KEULEN euke kleine vakjes in de n van middeleeuwse en werden echt niet zo akt omdat onze voor- E ren tegen grote venster- E n waren. Technisch za- E [ze gewoon geen kans om E jrote ruit te maken. Toen E ater wèl kon, verdwenen E kkenraampjes. Maar nu ntiek weer troef is, wil- eel mensen ze weer te- samen met de oude pe- E umlamp, waarvoor me- E en een hoop geld wil E tellen. Een écht vakken- E zou nog heel wat kost- E der zijn dan menig stuk E ek. Maar als u ergens een E hebt, dat zich ertoe E t in vakjes te worden in- E eld, is dat betrekkelijk E oudig zelf te doen. Het E hoeft er niet eens uit, en E oeft zelfs geen timmer- E k aan te pas te komen. E "e dhz-winkels zijn pro- E atjes te koop, die netjes E naat gezaagd (in verstek) E de ruit gelijmd kunnen E den. Nog makkelijker E de kunststof lijsten die E Hubozaken verkopen: E chillende profielen, in E verschillende houtdes- Desnoods kunt u ze nog rschilderen ook Ze splij- niet, werken niet, kort- eenmaal bevestigd blij- ze zoals ze zijn. uitmeten van de vakken, zagen van de verstekken et lijmen zijn wel secure weitjes, maar zorgvuldig ken hoeft nog niet moei- E te zijn. Schaf voor het ;en een klein verstekbakje |t een toffelzaagjeaan. Dat 1 komt ook later wel weer ens voor te pas. Probeer st uit, of het allemaal met maten klopt, voordat u t lijmen. En maak dan eerst het glasoppervlak ndig vetvrij, door het met E ammoniakoplossingaf te E en, met schoon water na E assen, en dan goed te la- E drogen. E t lijmen aan de binnen- E t kan desnoods met con- E tlijm gebeuren. Beter is E uurlijk wel een tweecom- E entenlijm, bijv. de be- de constructielijm. In de este gevallen worden de E jes aan de binnekant van E ramen gelijmd. Wie op een E t, ergens in de hoogte E ont, zal er geen behoefte S hebben de vakjes ook eens aan de buitenkant lijmen. Niemand die de E strepen daar ziet. Maar E ndere gevallen is dat niet E mooi. Dan moeten de vak- E ook aan de andere kant E het glas worden gelijmd. E s hetzelfde profiel (of een |dere vorm, maar wel van elfde breedte) op dezelfde E jze als aan de binnenkant E en. Op die manier wordt E t een écht vakkenraam. E e kunststof lijsten zijn uwens ook nog voor ande- E minder romantische doel- den bruikbaar. Als van ruiten de stopverf in chte conditie is, waardoor E sschien bij nat weer vocht E ar binnen komt, steek die E de stopverfboel er dan uit, E maak de sponningen goed oon. De ruit blijft tijdens E e operatie wel zitten, want H zijn als het goed is glas- E ijkertjes aangebracht. In aats van nieuwe stopverf E n men van kunststof lijs- n glaslatten maken. Zet n dunne streep weipasta of E chtingskjt in de sponning E F op de twee binnenvlak- n van het kunststof pro- E :1) en druk het profiel in de onning. Veeg de uitpui-E nde pasta weg. Met dunne iploze spijkertjes wordt het ofiel goed vastgezet. Om- it het kunststof is, zal erË en sprake zijn van wegrot- n van de latjes. En de ra-Ë en zijn ook voor wat hetË >g betreft keurig afge-E rkt. MAR GROEN it extra bouwnummer nder Dak is een uitgave in de gezamenlijke UDET-bladen. edewerking verleende ider meer doe-het-zelf- ecialist Mar Groen. oorpagina: d Karremans ormgeving: ert van Amerongen ndredactïe: ugene Loomans „Een van de grootste problemen bij het onderhoud van huizen ligt momenteel niet zozeer op het technische vlak, maar vooral op financieel gebied. Mede door de hoogte van het arbeidsloon kost een grondige opknapbeurt van een doorsnee huis op het ogenblik zo'n vier a vijfduizend gul den en dat kunnen de meeste mensen niet opbrengen. Daar staat weer tegenover, dat de mensen vandaag de dag door een betere indeling van de werktijden, werktijdverkorting en natuurlijk ook door de werkloosheid veel meer vrije tijd hebben. Zo kan men als doe-het-zelver met enig overleg en goede voorlichting over materialen en werkwijze door des kundigen best zijn eigen huis in een goede staat van onder houd houden op een veel goedkopere manier dan door het te laten doen. Ik zie niet in dat een handig persoon niet zijn eigen huis eens onderhanden zou kunnen nemen. De ont wikkeling van de doe-het-zelf produkten op het gebied van huizenonderhoud stellen hem daar best toe in staat." Dat is de mening van de Ge- leense architect Louis Keulen, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Praktiserende Architecten. Hij ziet op het ge bied van huizenonderhoud nog een hele wereld braak liggen voor de doe-het-zelver. Maar bij die constatering moeten volgens hem wel een tweetal opmerkin gen gemaakt worden. „Op de eerste plaats is het van belang of men eigenaar van een huis is of een huis huurt van een woning vereniging of andere instelling. De huurder van een huis is na melijk niet verantwoordelijk voor het grote onderhoud aan een huis. Dat komt in alle geval len volgens de wet voor reke ning van de huiseigenaar. En op de tweede plaats moet het dui delijk zijn, dat ook weer niet alle onderhoud door een doe-het- zelver opgeknapt kan worden. Onderhoud kan namelijk niet alleen conservering van een huis betekenen tegen weersinvloe den of de tand des tijds. Andere indeling Maar een huis onderhouden kan ook met zich brengen dat iets veranderd wordt aan de inde ling of de constructie van de woning bijvoorbeeld ter verho- ging van de sfeer of het gerief. Een en ander gaat dan gepaard met het wegbreken van muren of het totaal verbouwen van de woning. Als men dat van plan is, doet men er beter aan deskundi gen in de arm te nemen, omdat (zie hiervoor elders op deze pa gina) veranderingen aan de con structie van een huis niet zonder kwast. Daarbij is te constateren, dat de weerbestendige lakken steeds meer op de achtergrond raken. De markt wordt momen teel veroverd door een scala van houtveredelingsprodukten, zoals beitsen in allerlei kleuren of ook kleurloos, zodat de oor spronkelijke struktuur van het hout naar voren komt. Dan kan er gedacht worden over het uit kappen en opnieuw vullen van de voegen van het metselwerk. Daarvoor zijn vandaag de dag aparte materialen te krijgen met een recept voor de verhoudin gen, waarin de bestanddelen met elkaar vermengd kunnen worden. Een heel ander chapiter is het onderhoud binnenshuis. Hier zijn het vooral de smaak en de behoefte van de individuele be woner en niet zozeer de eisen van de techniek, die zich laten horen. En ook de binnenhuisar chitectuur spreekt hier een duchtig woord mee. Met het in terieur van een huis, van wan den. deuren en plafonds tot vloeren en keukenaankleding, kan van alles gebeuren en een van de belangrijkste facetten daarbij is het afstemmen van de kleuren en materialen op el kaar. Behang is hierbij helemaal uitgeraakt en het werken met hout en stuc komt steeds meer op de voorgrond. Een ander facet van huizenon derhoud in deze tijden van energie-schaarste is de isolatie van woningen. Architect Keu len is van mening, dat het aan brengen van isolerende maatre gelen in een huis te kostbaar is LOUIS KEULEN gevaar door een leek uitgevoerd kunnen worden. Bovendien is men bij verbouwing meestal verplicht bij de gemeentelijke overheid tekeningen in te leve ren ter goedkeuring en het ma ken van die tekeningen is het werk van de vakman. Houdt men het werk toch geheel in ei gen handen, dan loopt men de kans, dat het naderhand toch weer aangepast moet worden aan de hogere eisen van de vak man met alle kosten vandien. Het onderhoud van een huis be strijkt volgens architect Louis Keulen twee sectoren: de bui tenkant van een huis en het inte rieur. Wat het eerste betreft: de intensiteit van het onderhoud hangt af van de weerbestendig- heid van het materiaal, dat ge bruikt is. De eigenlijke constructie-basis van het huis meestal bestaande uit betonnen elementen behoeft niet veel on derhoud. Ook het dak kan met tussentijdse vervanging van eventueel afgewaaide pannen een hele tijd mee. Het is vooral het hout van kozijnen en deu ren, dat aan de buitenkant het meeste onderhoud vraagt: dat wil zeggen af en toe een flinke om gedurende de levensduur van een huis meerdere malen te vernieuwen. Bij de isolatie van een huis worden dan ook mate rialen gebruikt, die zeer lange tijd meegaan en praktisch geen onderhoud vergen. Een wegwerphuis van niet duurzame materialen zou het einde betekenen van alle onder houd en de huiseigenaren mis schien van een zorg verlossen. Zonder enig onderhoud zou je een huis tien jaar kunnen laten staan om het dan te laten op ruimen en een nieuw te bouwen. Een dergelijke ontwikkeling op de woningmarkt ziet architect Louis Keulen niet direct zitten. En wel om twee redenen. Daar is allereerst ons niet zo beste kli maat met zijn wind, sneeuw, re gen, hagel en zeer schaarse zon neschijn. dat huizen van niet- duurzame materialen meteen met funeste gevolgen te lijf zou gaan. En dan de financiële kant van de zaak: „Naar mijn mening zouden wegwerphuizen alleen geschikt zijn voor mensen, die over een hoop wegwerpgeld be schikken dat zijn er niet zoveel. Daarom is een wegwerphuis geen rendabele zaak. L. CROUZEN Verbouwen is geen feest Verbouwen is geen feest. In sommige gevallen komt dat er na de verbouwing nog wel eens van, maar meestal zijn de kosten dermate de pan uitgespetterd, dat de door vrienden en bekenden afge dwongen inwijdingsplech tigheid naar een steeds latere datum wordt verschoven. Om tenslotte helemaal nooit door te gaan. Verbouwen is ook al geen feest, omdat je zoveel onverwachte problemen tegen komt dat je op een gegeven moment niet meer over de stapel onbeantwoorde vragen kunt heen kijken. De opdrachtgever herkent hier het traditionele moment van was- ik-er-maar-nooit-aan-begonnen. Daar moet je wel even doorheen. Een flinke borrel, 'want dat maakt nou toch niks meer uit', kan hier het gemoed vaak weer wat op de been helpen. Maar wie haalt het dan in zijn hoofd om te verbouwen? Over het algemeen moet deze groep uit de particuliere huisei genaren worden gehaald. Nog niet zo heel lang geleden gold dat een bevoorrechte sekte, die het potdomme zo naar den vleze ging. dat ze een eigen huis kon den kopen. We kijken nu wat langer dan onze neus en onze straat lang is. Huiseigenaren blijken dan hele gewone mensen te kunnen zijn, die zich tegen de geldontwaarding en de huur verhogingen te weer stellen met een eigen huis. In Nederland is dat altijd nog een minderheid, in het buitenland niet. De adspirantverbouwers/huis- eigenaren kunnen ruwweg ook weer in twee categorieën ver deeld worden. Er is een groep, die op het niveau ligt van 'het is zo lastig dat mijn vrouw voor haar wagen geen garage heeft, en dat de afwasmachine niet is ingebouwd'. Maar er zijn ook huiseigenaren die mm of meer noodgedwongen de troffel in de specie moeten zetten. Omdat het dak achteraf blijkt te lekken, of omdat het water in de kelder steeds weer terug komt. Om per soonlijke redenen ligt die laat ste groep bij mij iets beter in de markt. Gaat het hier om een huis, dat voor 1945 werd opgericht, dan kan er een overheidssubsidie in zitten. In het tegenwoordig ge lauwerde kader van 'woning verbetering' kan er best wat versierd worden. Politiek ligt het nu lekker om oude huizen aan de moderne leefgewoonten aan te passen. Daarbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan het bouwen van een douchecel, het aanpassen van de keuken of het op zolder bijtimmeren van een tweede of derde slaapkamer. Brochures, die bij iedere ge meente zijn af te halen, kunnen je hier wel enig wegwijs maken al moet je een toelichtend ge sprek met de deskundige amb tenaar nooit afwijzen. Die man weet misschien wel niet hoe je een spijker in de muur moet slaan, maar hij kan je wel op weg helpen om die spijker door het Rijk betaald te laten krijgen. Aanvraagformulieren liggen ook bij de gemeente. En de inge vulde papieren moeten bij het gemeentebestuur bezorgd wor den. Een algemene regel: ver bouwingen waaraan al begon nen is. komen nooit voor subsi die in aanmerking. Bezint dus. eer ge begint. Wie moet die verbouwing nu uitvoeren? Een zalige vraag. Ik weet het niet. Je moet natuurlijk wel beginnen met op verschei dene plaatsen schriftelijk prijs opgaven te laten maken. Een mondelinge overeenkomst met een opgewerkte doe-het-zelver op basis van vriendelijkheid kan niettemin toch lijden tot ernstige financiële stroppen en ruzies waar de spaanders van af vliegen. Ik stel dus enkele min of meer officiële prijsopgaven voor. Dat maakt ook een solie- der indruk op uw bank, waar u toch geld van moet lospeuteren. Aan geld komen is geen kunst. Een redelijke overeenkomst waaruit een betaalbare rente blijkt, wel. Banken van naam en faam weten hier precies de weg. Met goedkope, persoonlijke le ningen adverteren de 'financie ringskantoren' ook. Maar ze wijzen u toch de kant van de woeker op. Enfin, reken het zelf maar uit. Of laat het doen. Dat kan dan iets kosten. Op de aan nemingsom maakt dat geen moer of schroef uit. Zo. die fi nanciën heb ik dus even voor u geregeld. Maar wat nu? Wie moet die ver bouwing uitvoeren. Ook dat weet ik niet. Want een algemeen antwoord kan niemand geven. Op het terrein van de verbou wingen lopen vaak zwartwer kers rond. Dat zijn soms goede Verbouwen heeft ook een, soms zeer ingewikkelde, amb telijke kant. Want in de meeste Nederlandse steden heb je voor ongeveer alles een vergunning nodig. En, zo zegt men bijvoorbeeld bij Bouw- en Woningtoezicht in Maastricht, het is altijd goed met ons kontakt op te nemen, een goed advies is nooit weg. Bovendien is zo'n aanbeveling gratis. „Je komt de gekste dingen tegen", zegt. H. Kloor van Bouw- en Woningtoezicht in Maastricht. „Laatst nog. werd ergens op een avond een bin- nenmuurtje weggeslagen. Prompt werden we door de bovenburen opgebeld of we even wilden komen kijken, want ze konden de slaapka mer niet meer af: de deur zat klem. Wisten de verbouwers veel, dat die muur in de con structie nodig was..." Hij zegt ook: „Als je hier komt. vertellen ze je maar de helft. Bovendien worden de kosten van de verbouwing bijna altijd veel te laag opgegeven. Mees tal zitten daar verschillen in van 50 tot 60%. Laatst kregen we hier een tekeningetje voor een binnenverbouwing. Be groot op 6.000,-. Wij reke nen alles na. Wat ons betreft kwam de aannemingssom op f 60.000,-. Dat hebben we de adspirant verbouwer beleefd laten weten. Waarna er nooit meer is gereageerd. Och. hoe gaat dat. Een tekenaartje zal het wel eens even op papier zetten. En rekent met de lin kerhand: dat gaat je zo'n ,6.000,- kosten. Klopt na tuurlijk niks van, maar hij heeft de centen voor zijn teke ning binnen." Voor het veel te laag opgeven van de bouwkosten is wel een reden te vinden. In Maastricht bijvoorbeeld moet je 1% le- geskosten voor de vergunning betalen. Bij hoge bedragen tikt dat lekker door. Kloor: „Ze denken er veel te licht over. Zo van: even dat binnenwandje er uit. dan kunnen we mooi een open keuken maken. Maar ze verge ten dat er dan in die keuken volgens de wet een afzuigin stallatie moet komen met een vermogen van 300 kub per uur. Ik geloof, dat er maar één afzuigkap te vinden is, die dat aan kan." Vaak wordt er ook zachtboard of kunststofplatpn tegen het plafond geplakt. Dat is hele maal in. Kloor: „Maar heel veel zachtboard of kunststof soorten zijn, sterk rookont- wikkelend. Het plafond' van een salon is de bodem van een slaapkamer. Komt er brand, dan kunnen de mensen daar boven er nooit meer uit. Ge bruik van dat spul is dus ver boden. Gewoon veel te gevaar lijk." Dat het afgeven van vergun ningen vaak erg lang duurt, wijst Kloor als verwijt aan de gemeente af. „Als het lang duurt, dan ligt dat aan de on volledigheid en ondeskundig heid van de bij ons ingeleverde tekeningen. We hebben het meegemaakt, dat we niet eens wisten waar die verbouwing werd aangebracht: adres en ligging ontbraken. Doorsne den waren niet aangegeven. Dan moet je terugschrijven. En op antwoord wachten. Zo'n antwoord kan maanden op zich laten wachten. Soms duurt een procedure een half jaar, terwijl het in twee maan den bekeken had kunnen zijn." Daarom geeft hij het advies deskundige, en volledige te keningen in te leveren. „En", zegt hij. „daar schort het nog al eens aan. Met kleine ver bouwingen onder eigen beheer heb je de meeste moeite. Door ondeskundigheid zijn ze soms nog veel duurder uit dan nodig is, Ook dat zeggen we de men sen. Echt, het is in hun eigen belang als ze bij ons komen." vaklieden, die zonder veel om haal voor een duurdere privé- wagen werken. Maar je kunt ook een prutser treffen die door een echte aannemer van de stei ger is gegooid omdat ie geen bal uitvoerde. En. hoe moet ie afre keningen met zwartwerkers fis caal onderbrengen? Aangezien het aanzetten tot strafbare fei ten ook strafbaar is, doe ik er hier het zwijgen toe. Dit pro bleem is natuurlijk wel voor eens en voor altijd op te lossen: werk met bonafide mensen en met bonafide afrekeningen. Ook al haal je daar geen sterk ver haal voor de vertrouwde vrien den uit. Ik ken iemand, die een vriendje had, met een kennis die wel een baasje wist op te sporen om in de woonkamer een tegelvloer te leggen. Helemaal in, tegels in 't salon, dus dat zat goed. Een echte aannemer wilde het voor 6D0,- doen. De zwartwerker kon het voor de helft. Dus werd voor de zwartwerker gekozen. Ik zie hem nog liggen die vloer, prachtig. Alleen was het wat jammer, dat na twee dagen alle tegels los gingen zitten. Toen bleek de zwartwerker zo zwart dat hij. noch de 300,- te vin den waren. Dus dan toch de echte aannemer er maar weer bij. „Voor 600,- doe ik het over. en dan met de goeie specie, maar dan moet je wel eerst de tegels er zelf uitha len. Daar heb ik geen tijd voor." Het in verbouwingsfobie bijna ten onder gaande echtpaar ook niet, en daarom werd het nachtwerk. Een week later - wat een geluk dat die aannemer het meteen wilde doen - lag de vloer er. Ten koste van 600,- plus 300,- en twee afschuwe lijke breeknachten. Wie zei, dat verbouwen geen feest is? Gelukkig ken ik meer mensen. Zoals de man. die een aannemer even het uitrekenen dat de ver bouwing op 12.000,- uit kwam. Dat vond deze kennis wat al te bruut. Een kleinere aannemer uit de buurt er bij. En die wilde het voor dik 5000,- doen. En hij heeft het er voor gedaan. En goed ook. De post keukentegels alleen al wist hij van f 1200.- tot 600,- terug te schroeven. Daar mag je nu gaan kijken. Werk van een vak mannetje, meneer. Kijk. in het allergunstigste ge val kan een verbouwing een meevaller opleveren. Maar een feest? Nauwelijks. Zeker niet als de zwart ingehuurde stuka door het onverhoeds halver wege het plafond van de slaap kamer laat afweten. Vindt dan maar eens iemand, die het wil afmaken. Te langen leste lukt dat wel. maar er zit dan wel een stijf prijsje in. Nu moet ik oppassen. Want an ders ga ik suggereren dat je nooit moet verbouwen. Er zijn in Nederland ontelbare bona fide aannemers. En kwalitatief zeer goede avondwerkers. Soms geven ze ook redelijke garanties op degelijkheid. Vooral op het ogenblik, nu het niet zo lekker loopt met de bouw, zijn er goeie mensen tegen redelijke prijzen te krijgen. HANS KOENEN I i Erg veel doe-het-zelf-werk E is toch maar een wand- toestand. Het speelt zich af op de muren van honderd- duizenden huizen in Neder- s land. En al hoeft dat niet al- e tijd behang te zijn, het papie- ren behangetje gaat er voor- lopig nog niet uit. E De fabrikanten zijn dan ook E niet van gisteren. Ze hebben E hun produkt helemaal aan- E gepast aan de sfeer van deze E tijd. Ze maken niet alleen E kwalitatief puike behang- E seis, ze verleiden ons ook met E de fraaiste dessins en de E meest gedurfde kleuren. Met E behang kun je tegenwoordig dan ook veel meer doen dan E vroeger. Om maar eens een paar mogelijkheden op een E rijtje te zetten: Behang met grote motieven: een of meer wanden op de normale manier beplakken, 5 en dan één wand behangen E met papier in dezelfde ach- tergrondkleur als het pa- S troonbehang (vaak in het as- sortiment verkrijgbaar), met daarop enkele uitgeknipte j motieven uit het patroonbe- E hang. willekeurig verstrooid E over het oppervlak. Of die E uitgeknipte motieven op een E i wat saai vlak van b.v. een j kastenwand. op een deur of iets dergelijks plakken. In E kinderkamerbehang zijn E j dessins met grote dierenfigu- ren. Knip uit resten van de E rol enkele van die figuren uit, E f en plak die op de deur of een H kast. Effen behang of behang met j streepmotieven: als u zorg- 5 vuldig te werk gaat, kunt u E daar allerlei kunstjes mee E uithalen. Effen behang in E j contrasterende kleuren b.v. E E op de hoogte van de deuren E j haaks om plakken, zodat ba- E I nen in twee kleuren ont- E I staan. Datzelfde grapje kan E heel goed met behang in E streepmotief worden uitge- E haald. Maak eerst wel een E ontwerpje op papier, zodat u E weet wat u gaat doen. Naast E een deur plakt u b.v. een E j baan. die bovenaan onder E een hoek van 45 graden E wordt afgeknipt. Daarop E aansluitend plakt u een baan E in horizontale richting, zo- S dat de strepen net boven de E E deur ineens haaks om gaan E E lopen. Een beetje uitzoekerij, E en het duurt wel wat langer E E dan recht toe recht aan be- E E hangen. Maar wel de moeite E E waard. E E Behang in vierkante vellen. E Dat bestaat tegenwoordig E l ook. Daarmee kun je de gek- ste motieven maken. Zelfs E met behangvellen (ze zijn 50 E x 50 cm groot) van een en E hetzelfde patroon kunnen verschillende totaal-effecten 1 bereikt worden. Wie genoeg E behang-handigheid heeft. E l durft het zelfs wel aan om die E vellen diagonaal, dus op de E punten, te plakken. Geen S werk voor iemand die voor E E het eerst in zijn leven aan het E E behangen gaat, maar 'n beet- E je ervaring is voldoende om op de wand je fantasie eens E E helemaal uit te leven. Onder behang rekenen we ook de textielweefsels die als E wandbekleding toegepast worden, al is dat niet hele- S EE maal juist. Voor de techniek E daarvan hoeft niemand terug E E te schrikken, als hij de ge- E E makkelijk verwerkbare E soorten kiest: textiel op een E E rug van papier. Dat wordt E E geplakt als gewoon behang, E E al wordt er wel vaak een spe- E E ciale lijm voor geadviseerd. S E Met dit materiaal is het ook S helemaal niet zo'n probleem E E om de banen in horizontale E E richting te verwerken. Dat E E kan vooral erg voordelig zijn E E als het om een muur gaat die E voor een groot deel bedekt E wordt dooreen wandmeubel. Door boven en onder de ele- S E menten van het wandmeubel S E de banen in horizontale rich- E E ting te plakken, kan een vol- E strekt naadloze wandbekle- ding worden bereikt. I MAR GROEN I I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 17