KOL lier LOKEREN-STER LUBANSKI: „POOLSE ELFTAL GROOT IDEAAL Nederland is over hoogtepunt heen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 59 59 59 VT/Jl KAWEE tiger products OUDE VORM CONTRACT HARDHEID i luxe grill/bakoven met komplete I -uitrusting en thermostaat ter I »rde van 275.—, een geschenk MouHnex B.V., Gouda i wetenschappelijke elektronische I nachine ter waarde van J,—. een geschenk van Sperry I [nington Office Systems and Ma- is, Amsterdam. warme donsdeken met laken- trek merk „Irisette" ter waarde f 325,-, aangeboden door iuis-Beuth Co. Naarder^. palissander tafelaansteker merk e" ter waarde van 44.-. een •nk van Karl Wieden Import ftrden. open boeken- en opbergkeet lef rde van 225,-, een geschenk Lundia B.V., Varsseveld. ..Aero Flame" hobby ael ter Irde van 39,50,—, een ge- "nk van Molen Techniek B.V., ■Haan. i beauty set Shlseldo ter waarde 100,- aangeboden door Enen |r B.V., Amersfoort i FAM-atofzulger ter waarde van Een prachtige aanbieding FAM Var. Fabr. te Maarssen. i prijzen: een Lola jeans broek kleur en maat, die u wenst, welwaarde f 50,-. een geschenk Saez-Vogels B.V.. Zwanenburg. wjivatwufoe ewtLOlB «iMjkwbrcMtk t-w.v.zoTiTSO,. ntlg prijzen: een RaRa Souden zeiwoordenboek ter waarde van 3,90, aangeboden door Sari Ultgeverij/P uzzeiburo, Ridder- i set Tlger-products (Inhoudende i veelheid van handige hulpjes In hulshouding zoals: een Ijsblok- ider - magnetische flesopener ichalenset - maatbeker met I I - etc.) ter waarde van 10,-. Een geschenk van Ver- mij Plastic Varia B.V., Geldrop. Bier elke week een fees- J prijs. 26 cartons 24 blikken f de gelukkige winnaar! Wees blij i SKOL In blik. Uit en thuis! SKOL ils bezorgd door SKOL Brouwe- 1 N.V., Breda taoDMNtr - p£d G PUZZEL STAD 1 f Den Haag I opfossingen - u mag net 'eel inzenden als u wilt - eten zaterdag a s. In ons be- zijn. Wel voor elke oplossing aparte girokaart gebruiken 'minste f 1of meer) of aparte briefkaart inzenden st tenminste f 1extra bo de normale porto van 35 •t) trekking wordt wekelijks ver- t door notaris J. H. Birkhoft 7en Haag. bij wie ook de op- singen en het daarin voor- nende aantal letters zijn ge- roneerd ar de uitslag kan niet worden orrespondeerd of getelefo- rd. zei voorkomt. Noteer het ffers S uit alle 26 puzzels ten en eztre elndhoofd- „..I DRIE CLUBS UIT WAASLAND ZETTEN BELGISCHE COMPETITIE «P ZIJN KOP (Van onze sportredaktie) LOKEREN - De Belgische voetbalcompetitie staat op zijn kop. Tot ieders verrassing zijn het niet landskampioen RWDM en het gerenommeerde Anderlecht, die de toon aange ven, maar leiden dit seizoen een drietal provinciale ploe gen, die voor sensatie zorgen. Na 7 competitie-duels gaat Lokeren, een stadje onder Gent met zo'n 27000 inwoners, fier aan de leiding met 2 pun ten voorsprong op Waregem 1 wedstrijd minder gespeeld) en Beveren. Drie clubs uit de pro vincie, alle drie uit het Waas land, het grensgebied met Zeeuwsch-Vlaanderen. RWDM is 3 en Anderlecht zelfs al 5 punten "los". Ongelooflijk hoe de meeste voetbalenthou siasten, maar niet voor Lokeren-manager De Rijcker, die aan zijn tweede seizoen bij Lokeren bezig is. Lokeren, in vijf jaar tijd vier keer gepro moveerd, heeft in De Rijcker een man die weet wat spelers aankopen betekent. Begin vo rig seizoen kontrakteerde hij bijvoorbeeld Wilfried Puis (nu weer bezig aan een come back in het nationael team), Johan Devrindt (ex-PSV en Club Brugge), Bob Hoogeboom de reserve-doelman van Ajax, die vorig seizoen tot de beste keeper van België werd uitge roepen), de Deen Age Hanze en Johnnie Valckeneers (ex-Club Brugge en Anderlecht). Een niet te vergeten trok Lokeren een trainer van grote faam aan: Ladislav Novak, 74- voudig international in Tsjecho-Slowakije, die drie keer meespeeldr in de strijd om de wereldbeker en 12 jaar vaste kracht was bij het sterke Dukla Praag. Novak was het laatst trainer van de Tsjechi sche nationale ploeg. Het eer ste jaar werd Lokeren in de eerste nationale klasse in Be lgië zevende. Geen gek resul taat. Maar er werd opnieuw flink in de geldbuidel getast voor de start van dit seizoen, want Lokeren wilde ten koste van alles volgend seizoen Eu ropacup voetbal spelen. En weer kwamen er via manager De Rijcker, een goedlachse sympathieke man, enkele spectaculaire aankopen uit de bus. Op de eerste plaats van Beerschot-aanvoerder Bob Dalving, een keiharde laatste man in de verdediging, maar als absolute stunt volgde het aantrekken van Vlodek Lu banski, de 28-jarige Poolse topschutter, op wie Feyenoord enkele jaren vergeefs jacht maakte. Terwijl Beerschot, Racing Mechelen, Monaco en nog enkele andere clubs jacht maakten op de Pool, ging Lokeren-manager De Rijcker met de vette voetbalbuit aan de haal. Lubanski zette zijn handtekening onder een twee jarig contract bij Lokeren. Onze verslaggver Ton ging naar Lokeren en sprak er met Lubanski. (Van onze sportredactie) LOKEREN - „Daar kun je als manager normaal alleem maar van dromen. Een speler als Lubanski aantrekken is het mooiste geschenk dat denkbaar is. Ik ben enorm gelukkig dat wij er in geslaagd zijn om hem twee jaar te contracteren", zegt Lokeren-manager De Rijcker. Net zo gelukkig lijkt Vlo dek Lubanski te zijn, de 28-jarige Pool, die na anderhalf jaar op non-actief te hebben gestaan, bezig is aan een formida bele come back. De transfer van Lubanski, die van 1970 tot 1974 als doelpuntenmaker en spelverdeler in de schijnwer pers van het Oosteuropese voetbalgebeuren stond, naar het Belgische Lokeren was opzienbarend. De ex-speler van Gornik Zabrze, de ploeg waarmee hij furore maakte, heeft een ellendige tijd achter de rug. De veelvoudig international - hij speelde 67 keer in het natio nale Poolse team. Lange tijd een record, nu gebroken door Dey- na, die in de afgelopen interland Polen-Nederland zijn voetbalta lenten voor de 68e keer in de Poolse nationale formatie eta leerde -sukkelde anderhalf jaar na een meniscusoperatie. Tij dens de belangrijke interland Polen - Engeland in het Chorzow-stadion, waar het Ne derlands elftal zulke nare her inneringen aan heeft overge houden - bezorgde é®n tackle van McFarland hem een kapotte meniscus. En ook één operatie in Polen en één in Oostenrijk plus een herstelperiode van ander half jaar drongen de "de lieve ling" van het Poolse voetbalpu bliek voor geruime tijd op de achtergrond van het internatio nale voetbalgebeuren. Lubanski wil die ellendige tijd liefst rap vergeten. Hij wil niets liever dan zijn oude vorm zo snel mogelijk terugkrijgen. Prestaties leveren in de spits van Lokeren en werken aan terug keer in het Poolse nationale elf tal. „Want", zegt Lubanski, „het heeft aan me gevreten dat ik er niet bij kon zijn de laatste keer tegen Nederland in Chorzow. Formidabel zoals Polen daar ge speeld heeft. Maar wat was het Nederlands elftal slecht. Niet te geloven. Ik had nooit verwacht dat Polen zou winnen. Maar Ne derland heeft blijkbaar zijn top gehad in het wereldkampioen schap. Daar was het naar mijn smaak de beste ploeg. Neder land verdiende de wereldtitel en niet de Westduitsers. Ik had nog geen vorm genoeg om er in Chorzow al bij te zijn. Ook in de return volgende maand in Am sterdam ben ik nog niet van de partij. Ik moet nog naar de top toegroeien. Wel heb ik regelma tig contact met de Poolse bonds coach. Ik ontmoet de jongens straks wel in Amsterdam. De Po len verblijven dan in het Palace-hotel en ik ga er een paar dagen heen. Hernieuwde ken nismaking met mijn oude kame raden", zegt Lubanski, die er ondanks alles van overtuigd is dat Nederland favoriet is in Am sterdam. „Gewoon al omdat Oranje geprikkeld zal zijn na het forse verlies in Polen. Het lijkt me toch stug dat ze in Amster dam opnieuw zo slecht zullen spelen. Dat mag je van een top- ploeg als Nederland niet ver wachten". Lubanski begint zich onder tussen al aardig thuis te voelen in Lokeren. Woont in een gezel lige eengezinswoning in Kop- kappelstraat samen met zijn charmante echtgenote Grazena en dochtertje Margaret, die de lagere school in Lokeren be zoekt. „In een vormingsklas, omdat het in het begin natuur lijk moeilijk met de taal zal zijn", zegt Lubanski, die zich bijzonder gelukkig voelt met het feit dat we voor dit interview de Poolse tolk Manfred Kulowski uit Terneuzen hebben meege nomen. „Ik heb bewust voor Lo keren gekozen", zegt Lubanski, „omdat ik meteen het prettigste contact had met die club. De meeste clubs, die interesse toon den, legden allemaal van die duistere contacten waar je geen wijs uit kon worden. Bij Loke ren ging dat heel anders". Pien tere Lokeren-manager De Rijc ker zegt trots: „Eind mei hoorde ik tijdens een wedstrijd in Me chelen van een manager van Be erschot, waar ik zelf ook drie jaar heb gewerkt, voordat ik naar Lokeren kwam dat Lu banski vrij kwam. Ik heb meteen trainer Novak gebeld in Praag. Die was met vakantie in Tsjecho-Slowakije. Ik heb een Poolse tolk op de kop getikt en ben gelijk naar Polen gereisd. Novak onderbrak zijn vakantie en reisde via Tsjecho-Slowakije naar Polen. Novak en Lubanski kenden elkaar. Spreken de zelfde taal en met die tolk erbij klikte het meteen tussen Lu banski en mij. We hebben bijzonder prettig onderhandeld en binnen een halfuur was het contract rond. Hij had een vrije transfer, dus Op de foto Vlodek Lubanski (links) glunderend de Sportowa Gazeta lezend waarin de successen van het Poolse nationale elftal worden beschreven in het duel tegen Nederland, dat zo fraai met 4-1 door Polen werd gewonnen. Naast hem de Poolse tolk Manfred Kunowski uit Terneuzen. dat was gemakkellijk. We heb ben van de Poolse autoriteiten alleen een bepaald bedrag moe ten betalen aan een tehuis voor gehandicapte kinderen in War schau". Lubanski bevestigt gretig dat prettige contact met Lokeren. Lubanski: „Ik wist van Novak dat Lokeren een talentvolle ploeg was. Een ploeg in opmars. Bovendien vond ik het belang rijk dat ik goed overweg kon met Novak. Belangrijk was ook dat De Rijcker alle administratieve rompslomp, die mijn vertrek uit Polen vergde, opknapte. Die is constant aan het werk geweest in Warschau om alle papieren in orde te krijgen. Ik heb er zelf niets voor hoeven te doen. Voor mij was dit de ideale kans. Ik toestemming om in het Westeu- ropese voetbal - Gadocha ver trok naar het Franse FC Nantes - de nodige voor Poien aantrek kelijke dollars bij elkaar te voetballen. Lubanski: „Ikheb in Polen alles bereikt wat te berei ken viel. Mijn mooiste succes is ongetwijfeld het winnen van de Olympische voetbaltitel in München. Dat was het hoogte punt, al spijt het me nog steeds enorm dat ik er niet bij kon zijn met de wereldkampioenschap pen in West-Duitsiand. Dat had het absolute hoogtepunt van mijn carrière moeten worden. Maar juist toen sukkelde ik nog met die ellendige meniscus". Vlodek Lubanski twijfelt er echter niet aan dat hij terug komt in het Poolse nationale taalprobleem, maar met je geba ren bereik je heel wat. Geen en kel probleem wat mij betreft. De spelers en het bestuur hebben me hier geweldig opgevangen. Hét is een grote vriendenploeg. Dat komt natuurlijk ook omdat we zo goed draaien. Ik had niet verwacht dat Lokeren zo suc cesvol zou zijn in de Belgische competitie. Dat is voor mij een prettige bijkomstigheid". Lubanski ziet wei enkele ver schillen tussen het Poolse voet bal en het voetbal in België en in Nederland. Lubanski: „Op de eerste plaats die hardheid en de mentaliteit is hier anders. In Po- heb altijd graag in het buiten land willen spelen. Dat is de wens van iedere topspeler in Po len. Ik ben heel blij dat de auto riteiten mij toestemming heb ben gegeven al op 28-jarige leef tijd te vertrekken. Normaal krijg je pas als je dertig jaar bent toestemming om naar het bui tenland te gaan". Door zijn enorme verdiensten voor het Poolse voetbal mocht Lubanski, bij wie de successen bepaald niet naar het hoofd ge stegen zijn, eerder weg. De am bassadeur van het Poolse voet bal, die zowel met het Poolse na tionale elftal als met zijn ploeg Gornik Zabrze tal van triomfen oogstte, kreeg evenals Gadocha team. Hij wil er voor knokken, wil proberen het trotse interland-record, dat Deyna hem net heeft afgesnoept, terug te pakken. Lubanski: „Maar het kan nog wel even duren. Kijk, ik ben hier net aan het acclimatise ren. Als je anderhalf jaar geen competitievoetbal gespeeld hebt, moet je eerst weer het ritme te pakken kijgen. Boven dien wordt er in de Belgische competitie vrij hard voetbal ge speeld. Harder dan in Polen. Maar het gaat elke week beter. Dat voel ik. Ik raak ook lekker ingespeeld. Devrindt en ik be grijpen elkaar op het veld uit stekend. We kunnen geen woord met elkaar wisselen wegens het len spelen we in zeker opzicht meer gedisciplineerd. Tactisch is de zaak hier weer beter ver zorgd". Lubanski, die in Polen een technische opleiding heeft gehad -vergelijkbaar met HBS-niveau- heeft zijn beroep van "keramieker" nooit uitgeoe fend. Lubanski: „Ik ben meteen na mijn schoolopleiding gaan voetballen en dat doe ik nog steeds. Elke dag trainen, dat komt op hetzelfde neer als bij ons in Polen". Wat Lubanski na zijn twee jaar Lokeren gaat doen? Lunbanski: „Daar heb ik nog geen idee van. Wachten op de hoogste bieder waarschijn lijk. Ik wil zo lang mogelijk blij ven voetballen. En na mijn voet balcarrière terugkeren naar Po len, want dat blijft natuurlijk trekken". Lubanski kijkt met veel be langstelling uit naar de ko mende interland Nederland- Polen in Amsterdam. „Ik denk", zegt Lubanski, „dat we het daar heel moeilijk kunnen krijgen. Maar dan zal wel de mentaliteit moeten veranderen. Je hoort hier van die verhalen dat het in de Nederlandse ploeg niet bo tert. Een kwestie van mentali- teitsverschil, denk ik. De Poolse nationale ploeg is een hechte eenheid. Er is een zeer sterk na tionaliteitsgevoel. Het geld speelt niet zo'n belangrijke rol als in Nederland, vermoed ik. De inzet is heel verschillend. Af gaande op het resultaat in Polen zou je moeten constateren dat Nederland zijn glorietijd in Duitsland gehad heeft en er nu een downperiode komt. Hoewel het Nederlands elftal nog altijd diepe indruk maakt op de Polen. We zullen Nederland zeker niet onderschatten. Die fout zal Gorski echt niet maken. Gorski weet maar al te goed wat Neder land werkelijk kan" Lubanski verheugt zich al op het weerzien van zijn Poolse voetbalkameraden in Amster dam. Jerzey Gorgon zal hij niet terug zien. De wegens overmatig drankgebruik geschorste speler staat buitenspel. Lubanski zat in dezelfde trein waarin de „fuif" plaatsvond. Hij wil er echter niets over kwijt, al weet hij precies wat er gebeurde. Hij wil duidelijk zijn makker niet in moeilijkheden brengen. Is veel te gelukkig met zijn kan sen die hij nu in België heeft. Lubanski: „Dat was voor mij het mooiste geschenk dat Polen me kon aanbieden. Dat ik in het buitenland mocht voetballen. Daarom wil ik me opnieuw waar maken. Ook straks in het Poolse nationale team". TOM KOOMEN Een van de weekprijzen, die te winnen zijn. BREDA-TERNEUZEN De belangstelling v r de Stem-sportprijsvraag, die in totaal over tien afleverin gen gaat is groeiende. Voor de tweede opgave van vorige week zaterdag kwamen enkele honderden oplossingen binnen, waarvan 24 met alle juiste antwoorden. Na loting komen voor de ADIDAS-weekprijzen in aan merking: R. van Tilborgh, Melisblok 3, Zevenbergen; M. van der Pas, Duivelsbruglaan 28, Breda; mevrouw Jmleman-Vink, Pastoor Smulderstraat 2, Kioosterzan- Üe drie prijswinnaars kunnen zich schriftelijk in verbinding stellen met De Stem, afdeling abonnementenexploitatie in Breda. Zij kunnen dan een keuze doen uit het artikelenpakket van ADIDAS, De firma Borsumij (importeur van ADIDAS) heeft de vol gende keuzemogelijkheden: voetbalschoenen, train ingspak plus sporttas, tennisracket, trainingsschoenen plus broek en shirt, wedstrijdvoetbal, twee trainings- ballen, hockeystick plus hockeyschoenen, werphengel plus molen, PVC-boot (opblaasbaar), volleybal plus volleybalschoenen, Eddy Merckx wielrenschoenen, en schaatsen. Elke keuzemogelijkheid heeft een waarde van honderd gulden. Zoals bekend wordt er door De Stem over de tien afleveringen van de Sportprijsvraag een totaalklasse ment gemaakt waarmee prijzen ter waarde van 750 gulden, 500 gulden en 250 gulden te verdienen zijn. De juiste oplossing van de tweede opgave luidt als volgt; 1. A. 4-0 2. C. Sandbrink 3. B. 4 4. A. 45 min 57,6 sec. 5. C. René van de Kerkhof 6. B. Ajax, 122 7. B. Pele 8. II Voor de goede orde dru ken v. ij hierbij de gebruikte foto af, waaruit blijkt dat de bal inderdaad schuin bo ven de twee spelers „hangt". Aflevering drie van de Stem-s; ver schijnt volgende week zaterdag.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 25