G.S.: INZAMELEN OVERTOLLIGE MEDICIJNEN HEEFT GEEN ZIN ACTIE BEGINT OP 9 OKTOBER Weggebruikers in Zeeland kunnen op „herhalen" Reparatie hoogspanningskabel in Westerschelde vertraagd Kijk op Aardenburg Aardenburg was een deftige gemeente Aardenburg neemt je op, maar je moet wel willen Financiële positie Zeeland iets rooskleuriger J. M. PARIDAEN: PAUL SCHERBEIJN: CAISSON BLIJKT TE LEKKEN stad 1 Tekort streek- jeugdcentrale rond 3 mille Opklaringen Officieel Car Carrier te water streek in vogelvlucht VERTIER DE STEM VAN VRIJDAG 26 SEPTEMBER j 3 (V an een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland zien weinig nut in de organisatie van een inzamelingsaktie van over tollige medicijnen. Dit delen G.S. de provinciale staten mee met de toevoeging, dat het col lege nog geen definitief stand punt heeft ingenomen. Vorig jaar werd de staten de toezegging gedaan de mogelijk heid van een dergelijke inzame lingsaktie te bekijken in sa menwerking met de georgani seerde landbouw en de provin ciale diensten. Het was namelijk de bedoeling de inzamelingsak tie van niet meer gebruikte me dicijnen te koppelen aan de in zamelingsaktie van overtollige bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Volgens de georganiseerde landbouw had een inzameling van overtollige bestrijdings middelen echter geen hoge ur gentie meer. Want op dit punt zijn wettelijke maatregelen in voorbereiding, die mogelijk vol gend jaar al in werking treden. Dat betekent dan tegelijk, dat de provincie zowel financieel als organisatorisch met deland- bouwinzameling van bestrij dingsmiddelen niets meer te maken heeft. Om dan apart een inzamelingsaktie te organiseren voor overtollige medicijnen, lijkt G.S. organisatorisch en fi nancieel een wat overtrokken zaak. Dit ook gezien de te ver wachten resultaten. Om een aantal vste inleveringspunten in het leven te roepen, is volgens G.S. evenmin zinvol. De zaak zal echter nog eens besproken wor den met de georganiseerde landbouw (Van een onzer verslaggevers) CADZAND/BOSKOOP - Het tekort bij de Streek Jeugdcen trale, aanvankelijk door be stuursleden geschat op rond 22.000 gulden blijkt na deskun-, dige doorlichting van de admi nistratie teruggebracht te zijn tot rond 2.000 gulden. Voor het nalopen van de administratie had het bestuur van de Streek Jeugd Centrale de hulp ingeroe pen van de heer Vis van de Stich ting Salco Zuid-Holland. ,,Er was veel werk aan", aldus de heer Vis, „maar de admini stratie staat nu weer goed op po ten. Met een beetje bewaking van mijn kant moet die nu goed kunnen marcheren". Het gecon stateerde tekort is, zo zei de heer Vis, terug te voeren tot begro tingsoverschrijdingen, waarbij evenwel in ogenschouw moet worden genomen dat de zieken- premie voor de betaalde func tionarissen niet subsidiabel is. De heer Vis wil op korte termijn een gesprek hebben met het da gelijks bestuur van de SJC om te bezien op welke wijze het onge dekte tekort kan worden weg gewerkt. „Als CRM bereid is na te subsidiëren is er voor wat de SJC betreft geen probleem", zo zei de heer Vis. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag 18 uur: af en toe regen, ook opklaringen. Middagtemperaturen omstreeks 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: om streeks 11 graden. Max. temp.: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: om streeks 11 graden. Max. temp.: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. waterstanden De waterhoogten van woens dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 400 (min3), Rheinfelden277 (min 1), Plittersdorf 450 (min 2), Maxau 503 (min9), Plochingen 138 (min 2), Mannheim 331 (min 5), Steinbach 119 (plus 1), Mainz 320 (min 6), Bingen 181 (min 6), Kaub 230 (min 8), Trier 242 (onv.), Koblenz 230 (plus 3keu- len 198 (min 15), Ruhrort 352 (min 10), Lobith 980 (plus 2), Pannerdense Kop 950 (plus 2), Nijmegen 776 (plus 2), IJsselkop 873 (plus 2), Eefde IJssel (396 (min 4), Deventer 270 (min 5), Katerveer-Spooldersluis 42 (plus 2), Monsin 5440 (min 10), Borgharen 3832 (plus 17), Be- lfeld 1088 (plus 6), Grave bene den de sluis 498 (plus 6). hoogwater Morgen, vrijdag 26 sept. Bergen op Zoom 6.50 en 19.01 Hansweert 6.01 en 18.13 Terneuzen 5.27 en 17.39 Vlissingen 4.58 en 1710_ Wemeldinge 6.41 en 18.52 oti een onzer verslaggevers) GOES - U rijdt in de be bouwde kom en ziet dat voor U een autobus vanaf een halte de weg oprijdt. Omdat U dat een nogal onvoorzichtig gedrag vindt schudt U op een misprij zende manier het hoofd. Mis schien maakt U er zich wel kwaad over, ja mogelijk tikt u zelfs met het internationaal be kende gebaar tegen uw voor hoofd. Weet u welke voertuigen u, als zij een lichtsitpiaal geven en een drietonigc hoorn laten horen, altijd voorrang moet ver lenen ook als u zelf op een voor- rangsweg rijdt? Nog een vraag: hoe groot is de minimum afstand buiten de bebouwde kom tussen een vrachtauto en een autobus? Als U een bestuurder of bestuur ster bent die zich ergert aan de invoegmanoeuvre van bovenbe doelde buschauffeur of het juiste antwoord niet weet op de twee vragen, dan wordt het hoog tijd dat u zich in uw woonplaats opgeeft voor de cursus „Wegge bruiker op herhaling", die deze winter door de vereniging voor veilig verkeer Nederland in heel Zeeland wordt gehouden. De actie „Weggebruiker op herhaling" zal op 9 oktober offi cieel worden gestart door dr. D. van Ooyen, commissaris van de gemeentepolitie in Middelburg, tijdens een bestuursvergadering van de Vereniging voor Veilig Verkeer Nederland in de Koren beurs in Goes. Het district Zee land van WN heeft al menige opvallende actie op het gebied van Veilig Verkeer op zijn conto staan. Steeds waren het speci fiek Zeeuwse acties, die ook bui ten de provincie veel aandacht trokken. Idee Burgemeester mr. C. Pijl Ho- geweg van Reimerswaal voorzit ter van het district Zeeland van Veilig Verkeer: „We zijn op het idee van de actie „Weggebruiker op herhaling" gekomen nu in de praktijk van het wegverkeer herhaaldelijk wordt aangetoond dat weggebruikers die twee jaar of langer in het bezit zijn van hun rijbewijs vaak niet op de hoogte zijn van de laatste wijzi gingen in de theorie van de ver keersregels! Er zijn ook meer dan genoeg weggebruikers die het grootste gedeelte van hun theorielessen glad vergeten zijn. Vandaar dat ons bestuur het een nuttige zaak vindt als autobes tuurders en andere weggebrui kers hun theoretische verkeers- kennis weer wat opfrissen door middel van de cursus „Wegge bruiker op herhaling". Veilig Verkeer Nederland in Zeeland heeft de medewerking verkregen van de rijkspolitie terwijl ook de gemeentepolitie in Middelburg, Goes en Terneu zen inmiddels een bijdrage heb ben toegezegd. Aan de cursus, die op twee hoogstens drie avonden in de week wordt gegeven, kan door iedereen gratis worden deelge nomen. De organisatie van de plaatselijke cursussen berust bij de plaatselijke afdelingen van Veilig Verkeer Nederland. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Bij De Schelde in Vlissingen wordt za terdagochtend 4 oktober de car carrier te water gelaten, die de Vlissingse dochter van Rijn- Schelde-Verolme heeft ge bouwd voor Leif Höegh en Co in Oslo. Dit Noorse bedrijf is gespecia liseerd in het verschepen van au to's over de hele wereld. De nieuwe car carrier kan 3900 kleine auto's tegelijk vervoeren of 1800 auto's van groot for maat. Het schaip zal gedoopt worden door mevrouw Margare- tha Zecevic, de echtgenote van de Chrysler-directeur in Lon den. (van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De finan ciële positie van de provincie Zeeland voor volgend jaar ziet er bij nader inzien iets rooskleu riger uit dan op het moment, dat de begroting werd aangeboden. Dit bnjkt uit een schrijven van Gedeputeerde Staten aan de provinciale staten. Uit de miljoenennota van de regering kan worden afgeleid, aldus G.S., dat Zeeland voor 1976 ruim anderhalf miljoen gulden meer uitgekeerd krijgt uit het provinciefonds dan aan vankelijk was geraamd. Hier door kan de onttrekking uit het reservefonds van zes ton, die nodig bleek om de provinciale begroting sluitend te krijgen, weer ongedaan worden ge maakt. Alles bij elkaar blijft er nu voor volgend jaar een post on voorziene uitgaven beschikbaar van 436.000 gulden. „Geen hoog bedrag, maar onder de gegeven omstandigheden wel aanvaard baar", aldus G.S. tot de sta ten. Het gevolg is in elk geval, dat er geen wijzigingen in het uitga- vepatroon (bezuinigingen) voor 1976 hoeven te worden aange bracht. Evenwel zijn ook reser veringen mogelijk voor nieuwe kapitaal werken. Iets minder goed ziet het eruit voor de provinciale uitgaven voor dit jaar. De inkomsten van het provinciefonds blijven naar schatting 10 miljoen gulden ach ter bij de raming. Voor Zeeland zou dit betekenen, dat de pro vincie dit jaar 640.000 gulden minder uit het provinciefonds ontvangt. Zodra hierover meer zekerheid bestaat, zullen Gede puteerde Staten bekend maken hoe de gevolgen hiervan dienen te worden opgevangen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De operatie van de PZEM om de hoogspan ningskabel door de Wester schelde naar Zeeuwwch- Vlaanderen te repareren met behulp van een tijdelijke caisson vlot niet erg. Men kampt met behoorlijke tegenslag. De bo dem van de caisson blijkt te lek ken. Het gevolg is, dat de gehele operatie een duidelijke vertra ging heeft opgelopen. Volgens het oorspronkelijke werk schema zou op dit moment de eigenlijke reparatie van de ka bel in volle gang moeten zijn. Het was namelijk de bedoeling voor de aanvang van het storm seizoen op 1 oktober de gehele zaak achter de rug te hebben. De feitelijke situatie is echter, dat de caisson van binnen nog onder water staat. Naar een woord voerder van de PZEM gisteren desgevraagd meedeelde, zou men nog minstens drie tot vier weken nodig hebben om de cais son van binnen droog te krijgen. „We zijn middelen aan het pro beren om het lek toch nog dicht te krijgen", aldus de woord voerder. In het allereerste begin al werd vertraging opgelopen. De huidige tegenvaller betekent een nieuwe vertraging van min stens drie weken. lUs de kabel eenmaal droog ligt, is de repara tie een kwestie van een weekje, merkte de PZEM-woordvoerder op. Voor het zover is, moet niet alleen het caisson gan binnen watervrij zijn, maar moet ook nog dire meter dekking van de kabel (klei en steen) worden verwijderd. Dat moet ook voor zichtig gebeuren, omdat de niet-beschadigde kabels ge woon in bedrijf blijven. Daarom zal volgens de woordvoerder de verwijdering van de laatste an derhalve meter dekking toch handenarbeid moeten zijn. Ondanks de tegenslag met het doorg krijgen van het caisson is er volgens de PZEM- woordvoerder nog goede hoop dat de operatie zal lukken. ,Er zitten natuurlijk nog wat onze kerheden bij", zo voegde hij eraan toe. Een van die onzeker heden is de weersgesteldheid. Per slot van rekening komt men steeds verder in het stormsei zoen te zitten. Een de caisson ligt in de pas van Terneuzen vlak aan de grote vaarroute. Over een week of drie, vier zal duidelijk worden of het experi ment met behulp van de tijde lijke caisson werkelijk slagen kan. Een van de mogelijkheden is ook nog, dat de operatie na hetop handen zijnde stormsei zoen weer doorgezet kan wor den. Het leggen van een nieuwe kabel betekent in dit verband zeker geen tijdwinst. Met het leggen van een nieuwe kabel zou volgens de wordvoerder pas op zijn vroegst begonnen kunnen worden in april volgend jaar. „Aardenburg was voor de oorlog een beetje saaie, deftige gemeente. Het was een ge meente zonder industrie, waarop de landbouw zijn stempel drukte. Enerzijds door de vele boeren, - er waren boerderijen zelf s midden in de stad - anderzijds door de be volking waarvan de helft in de landbouw de kost verdiende. Het leven van alledag was ge zapig, er heerste een beetje standensfeer, die overigens volledig werd geaccepteerd door iedereen. Er waren be paalde families die hun stem pel drukten op de gemeen schap, een overblijfsel van de 19e eeuw". Zov vat de heer J.M. Pari- daen, van 19.33-1937 volon tair op het gemeentehuis en na de herindeling in 1941 tot he den gemeentesecretaris van Aardenburg, het leventje van alledag in het Aardenburg van voor de oorlog samen. Voor de plaatselijke bevbl- king boden een tiental cafés enig vertier. Een tiental nota belen had een socileit, onder gebracht in een eigen gebouw. Een belangrijk voordeel, want de etablissementen moesten om 10 uur 's avonds de deuren sluiten, maar de sociëteit was als club aan geen sluitingstijd gebonden. Een faciliteit waar van op den duur overigens de gehele Aardenburgse gemeen schap profiteerde. De sociëteit immers bezat een toneel en daarop vonden jaarlijks een aantal uitvoerin- fen plaats. „Eelke vereniging ad wel een1- feestavond waarop een toneelstuk met bal na een belangrijke plaats in nam. Zelfs de korfbalclub, die al jaren niet meer korfbalde, had 's winters zijn uitvoerin gen. Want de leden en dona teurs bleven jaarlijks betalen. Naar die uitvberingen werd wekenlang uitgekeken en daarna nog wekenlang ge praat,.want het was een hele gebeurtenis. Grootste even ement was echter de jaarlijkse kermis. Daar werd een jaar voor gespaard. De kermis was ook de tijd van grootscheepse familier'nies", aldus de heer Paridaen. De jeugd zocht, als dit moge lijk was, zijn vertier overigens dikwijls in Belgiï „Wat wil je. Je kreeg 20 frank voor een gul den, en mét 20 frank deed je in België net zoveel als toen met 2 gulden in Nederland. Een bio scoop was er niet in Aarden burg, maar in Meldegem wa ren er drie en die werden druk bezocht". De grens heeft in dit tijd trouwens toch zijn stempel op Aardenburg Eede en St.-Kruis gedrukt. „Er werd wel het een en ander gesmokkeld, niet van die grote partijen, maar een gulden of vijf per nacht viel wel te verdienen. Het was ook niet gevaarlijk, hooguit avon tuurlijk en als ongeman ben ik ook weieens een paar keer meegeweest, want dat moest je meegemaakt hebben", zo mij mert de heer Paridaen. „In Eede zeiden ze van iemand die smokkelde; hij is van de vice- versa", lacht hij nog. Aardenburg was echter een beetje centrumgemeente voor de kleine omliggende plaats jes. „De dokter zal er de nota ris en een aantal winkels, hoe wel je hiervan geen overdreven voorstelling van moet maken. Meestal had vader een baan en dreef moeder de nering, want er waren tientallen kruide- J. Paridaen Het rustige leventje van Aardenburg werd, evenals el ders trouwens, duchtig ver- stroord door de oorlog. Smok kelen en het niet naleven van voorschriften werden in dit tijd tot deugd verheven. „Na de oorlog was de jeugd eigen lijk een beetje verwilderd. Ze konden niet zo gemakkelijk meer terugdraaien". „En het Is de grote verdien ste van burgemeester Van Dongen en mevrouw Van de Broecke-de Man geweest dat wij zo kort na de oorlog een magnifiek sportveld kregen. Zij vonden die van groot be lang om de jeugd in gareel te krijgen en tehouden en hebben met bedelpartijen door heel het land de tienduizende gul dens die nodig waren bij el kaar gescharreld". Naar buiten kijkend vanuit zijn werkkamer ontwaardt de heer Paridaen een vrachtauto met bieten. „Dat ging vroeger ook anders. Iedere kern had een bietenlosplaats en gedu rende gehele campagne was het gemeentelijk wegennet met centimeters dikke brei be dekt. Dat werd geaccepterd, het hoorde nu eenmaal zo. An ders wel een hele toer om met je fiets overeind te blijven", mijmert hij. Er is dan wel het een en ander veranderd, maar rijdend door Aardenburg, merk je dat het nog steeds een rustig voortkabbelende ge meenschap is. „En dat mag van mij zo blijven", aldus de heer Paridaen. „Als je zogenaamde import dat wil ben je in Aardenburg in een mum van tijd in de ge meenschap opgenomen. Maar je moet het wel zelf willen. Als je in je nieuwbouwwoning in plan-West gaat zitten en je zegt nooit wat tegen de men sen, dan kom je vanzelf ner gens. Maar mijn ervaring is dat Aardenburgers in het alge meen zeer aanspreekbare en vriendelijke mensen zijn". Na in Aardenburg drie jaar voor de klas te hebben gestaan is Paul Scherbeijn, geboren en getogen in Hoofdplaat, Aar denburger met de Aardenbur gers geworden. „Ze hebben hier in deze ge meente een enorm actief en ge animeerd verenigingsleven, er zit echt leven in de brouwerij. Een al je je als nieuwkomer bij een of andere vereniging aan sluit zit je snel in een kennis senkring". Hoewel al voor het vierde jaar onderwijzer, het nieuwe schooljaar is tenslotte net be gonnen, Aardenburger is Paul Scherbeijn eigenlijks sinds een jaar of twee. Voor zijn huwe lijk woonde hij nog in Hoofd plaat en pendelde dagelijks op en neer. „Maar dat was op den duur geen doen meer. Dikwijls jad je vergaderingen, dan moest je 's avonds weer terug en daarom besloten mijn vrouw en ik maar in Aarden burg te gaan wonen. Een we hebben daar tot op heden nog geen spijt van, al ben ik nog steeds Hoofdplaatnaar in hart en nieren". Maar ja, Hoofd plaat ligt ook maar 20 minuten rijden van Aardenburg en me nig keertje wordt het ritje toch gemaakt. Rijdens door Aardenburg moet hij regelmatig de hand opsteken. Niet zo verwonder lijk, hij is secretaris van de plaatselijke voetbalvereniging en verder actief lid van badminton- en tennisclub. Als wonderwijzer komt hij voorts met veel ouders in aanraking, waarbij het voor hem niets uitmaakt van welke maat schappelijke stand die zijn, want een beetje standsverschil is er nog wel in Aardenburg. „Er is hier wel een soort upper-ten, maar als je je daar uitsluitend op zou richten ben ik bang dat het contact met alle andere mensen verloren gaat en dat willen wij per se niet", zo zegt Paul Scherbeijn gedecideerd. Hoewel Aardenburg-west met zijn fraaie, nieuwe en be paald niet dure woningwet woningen, toch ook Aarden burg is, blijkt dat de oud inwoners van de gemeente nogal moeite hebben met het zoeken naar de nieuwe straten. „Ze weten wel dat de Christi- aansenstraat, waarin wij wo nen, ergens in plan-West ligt, maar percies zullen ze het je niet kunnen zeggen". (Dat klopt dan exact met onze waarnemingen, want toen wij de weg vroegen om ons praatje met Paul Scherbeijn te maken, verwees men ons eerst naar het bestemmingsplan Oude Burcht- waar weinig huizen te bekennen zijn- en toen naar plan West. Redactie). „Nee, ik woon hier uitste kend naar mijn zin en ik moet wel een hele stap vooruit kun nen doen om hier weg te gaan. Hoewel, de Veluwe trekt ons enorm. Jaarlijks gaan wij daar op vakantie en -dat komt goed uit- familiebezoek. Samen met een tweetal collega's, oude Hoofdplaatse kameraden, hoe kan het ook anders. De school jeugd in Aardenburg is een brave jeugd, aldus de jeugdige onderwijzer. „Ze zijn erg rus- P. Scherbeijn tig, heel wat ander dan de jeugd die ik meemaakte tij dens mijn hospitantperiode in Middelburg en Vlissingen" Wel werd Paul Scherbeijn op school geconfronteerd met aloude tegenstellingen tussen de drie woonkernen van Aar denburg, naast de kern met die naam Eede en Sint-Kruis. „Bewust hebben wij daarom tijdens de laatste sportdagen van de gezamenlijke scholen elftallen samengesteld uit kinderen uit die verschillende kernen, want het ging echt kern tegen kern. Opmerkelijk was overigens dat Aardenburg nooit van Eede kon winnen", aldus Paul Scherbeijn. Getuige de discussies die wij regelmatig in de raad meema ken zal het dan ook lang duren eer een Eedenaar zich Aar denburger zal noemen.1 Met verve verdedigen de raadsle den uit deze kern de belangen van hun gemeenschap, soms consequent door hen aange duid als „gemeente Eede". Maar ook dat is een stukje Aardenburgse folklore dat ei genlijk niet verloren mag gaan. i

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3