Festt terp: ioede hoop op gratie voor enkele panjaarden Vandaag Sovjet-Unie lijkt uit op herstel banden met Israël Prijzen oorlog om drank WEEKEND RIJNREIS NAAR DÜSSELDORF ITALIAANSE BEKENT MOORD OP NEDERLANDER IN TURIJN BEZOEK AAN MADRID FEL AANGEVOCHTEN Loongrens ziekenfonds f 30.900 KOFFIE VOLGENDE WEEK DUURDER Huisvrouw spaart steeds minder zegels SPOEDBERAAD EN NIEUWE ONRUST IN PORTUGAL Nog geen akkoord Opec-ministers Wespemvekker PvdA - Zeeland ambassadeur uit Spanje terugroepen De enige Advies voor 1976: Aantal werklozen in België stijgt Bankroof in Luik: 1 dode Nuth w il geen 200 Surinamers in klooster Staatssecretaris kan niets doen 1 Directeur: Dr. W A.J M Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 t.a.v Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstraat 16, Breda. ZEEUW VRIJDAG 26 SEPTEMBER 27e jaargang No. 1963 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De koffie wordt per 1 oktober duurder. Tussen het ministerie van Economische Zaken en de ge organiseerde koffiehandel wordt nog overlegd over de hoogte van deze prijsstijging. Op verzoek van de koffiehan del is de definitieve datum van ingang van de "ogere prijzen stilgehouden. Dat laat ste hangt samen met de ko perswoede die zich steeds voordoet als een prijsverho ging in zicht is. De laatste keer was dat in augustus het geval. Dat heeft, zoals wij al meldden, zelfs tot een zekere beperking in de bevoorrading van de grossiers en de winke liers geleid. (vervolg op paff. 13) DORDRECHT (ANP) Niet een wekker, maar honderden wespen deden gastermorgen vroeg een inwoner v-an Dordrecht ontwaken. De zwerm had bezit van zijn kamer genomen. De Dordtse reinigings- en ontsmettingsdienst moest de wespen komen do den. DONGEN (ANP) Nederlandse huisvrouwen zijn in de afge lopen vier a vijf jaar minder zegels gaan sparen en ook minder positief hierover gaan denken. Dit blijkt uit een landelijke re presentatieve steekproef die het bureau Interact uit het Bra bantse Dongen onder 800 vrouwen heeft genomen. Uit het onderzoek blijkt dat het percentage vrouwen dat het zegelsparen in het algemeen of helemaal niet aantrekkelijk vindt, nu 40 procent bedraagt tegen 25 procent in 1970/1971. Het aantal huisvrouwen dat in het geheel geen zegels spaart, is nu twee en een half keer zo groot geworden dan vier a vijf jaar geleden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van liet gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid heeft gisteren het PvdA-lioofdbe- stuur verzocht er bij de rege ring op aan te dringen, dat de Nederlandse ambassadeur in Spanje met spoed naar Den Haag wordt teruggeroepen. Nu de doodvonnissen in Spanje bekrachtigd zijn, is hét zaak fel te pro-testeren tegen deze fascistische methoden, zo verklaarde gewestelijk voor zitter A.P. Schouwenaar giste ren de stap van de PvdA- Zeeland. (Van «nze parlementaire redactie) den HAAG-ROTTERDAM-MADRID Minister Weslerterp (Ver: eer en Waterstaat) heeft goede hoop op de mogelijkheid, dat enkele van de elf ier dood veroordeelde Spaanse vrijheids strijders dezer dagen gratie zullen verkrijgen. Hij zei dit gistermiddag op het vliegveld Zestienhoven na terugkeer uit Madrid, waar hij gedurende anderhalve dag een studieconferentie over Europe se verkeerszaken had bijge woond. In Madrid heeft minis ter lVesterterp in een langdu rig gesprek met zijn Spaanse anbtgenoot Valdes een pleidooi gehouden voor gratiëring van de elf ter dood veroordeelden. Pit dit gesprek, dat Wester- lerp als „openhartig en REGENACHTIG Regen- en stormachtig. Omstreeks 1T graden. STAD EN STREEK Automobilisten op herhaling. Pagina 3 BINNEN- EN BUITENLAND Huurverlaging mogelijk voor slechte huizen. Pagina 13 Soares ontkent steun van CIA. Pagina 15 Ie kunt beter roomboter op je hoofd hebben dan margarine. Pagina 17 SPORT Problemen bij NeVoBo. Pagina 19 RADIO EN TELEVISIE Ritchie Blackmore kapt niet Deep Purple-stijl. Pagina 11 IIERIJNTJE Wordt liet koffiedik- kijken nu ook duurder? vruchtbaar" typeerde, heeft de bewindsman de stellige over tuiging overgehouden, dat er binnen de Spaanse regering geen eenstemmigheid bestaat over de vraag of de doodvon nissen moeten worden voltrok ken. „Als er ook tnaar één ter dood veroordeelde wordt ge red door het gesprek dat ik heb gehad met minister Val-, des, dan vind ik dat mijn gesprek nut heeft gehad", zo verdedigde minister Wester terp zijn bezoek. Gistermorgen is er in poli tiek Den Haag grote verbazing en verontwaardiging ontstaan toen bekend werd, dat Wester terp naar Spanje was vertrok ken. Zowel de regerimigs- als de oppositiepartijen reageer den met ontsteltenis op het bericht. Gistermorgen heeft PvdA-fractieleider Ed van Thijn aan premier Den Uyl en aan Westerterp schriftelijk vragen over de reis gesteld. Hij wil onder meer weten, of het kabinet op de hoogte was van het bezoek aan de confe rentie in Madrid en of minis- ter Westerterp een dergelijke daad niet beschouwt als door kruising van het regeringsbe leid ten aanzien van Spanje Pas gistermiddag werd be kend, dat Westerterp van zijn reis een missie ten bate van de ter dood veroordeelden had gemaakt. de politieke rel fopfi zijn be zoek aan Spanje) maar dat hij niet officieel dour Den Uyl was teruggeroepen. „Mijn overhaaste vertrek is de Span jaarden overigens niet ont gaan", aldus Westerterp. Minister V/esterterp bi; het verlaten van het vlieg tuig, dat hem gisteren ijlings uit Spanje naar Zestienho ven bracht. De minister heeft gistermid dag bij zijn terugkeer meege deeld, dat hij over zijn reis (die overigens al maanden ge leden was gepland) alleen contact heeft gehad met zijn collega van buitenlandse za ken, Van der Stoel. Er is toen besloten, dat Westerterp de studieconferentie wel zou bij wonen omdat er geen sprake was van een bezoek aan de Spaanse regering. De reis zou echter niet zijn doorgegaan als er aanwijzingen zouden zijn dat er tijdens Westerterps ver blijf in Spanje executies zou den plaatsvinden. Overigens bleek in Madrid al gauw, dat Westerterp op Valdes na, de enige minister was, die aan de Europese con ferentie deelnam. De ver keersministers van West- Duitsland, Be-l-gië, Noorwegen en Zweden, die aanvankelijk ook zouden komen, hadden uit protest tegen het Spaanse re giem verstek laten gaan. Uit Denemarken was er slechts een staatssecretaris gekomen en voorts hadden de overige Europese landen alleen maar ambtenaren gezonden. Minister Westerterp heeft daarom gistermorgen beslaten, vervroevd na-ar Nederland te rug te keren. Hij verklaarde, dat hij even tevoren nog wel contact had gehad met Pre mier TV' TTvl (cbe hem telefo nisch op de hoogte stelde van (Door onze correspondent) TEL AVIV Er zijn duide lijke tekenen dat de Sovjet- Unie bereid is op vrij korte termijn de diplomatieke be trekkingen met Israël te her stellen. In New Vork voerde minister Allon gisteren gedu rende drie uur een gesprek met zijn Russische collega Gromyko, terwijl een belang rijke Israëlische delegatie met al liet mogelijke eerbe toon officieel in Moskou wordt ontvangen. Van deze delegatie maakt o.a. Dov Zafcin, de secretaris generaal van de in de regering zittende Mapam-partij deel uit. Hij heeft gezegd dat hij voor zijn vertrek naar de Rus sische hoofdstad met eerste minister Rabin en minister Al lon had -gesproken over moge lijk herstel van de diplomatie ke banden met de Sovjet- Unie. Voor beide landen zitten daar voor- en nadelen aan, maar politieke waarnemers in Israël menen dat de balans toch ten gunste van het her stel van de diplomatieke ban den tussen beide landen door slaat. Moskou komt er ongetwij feld door in moeilijkheden met Jasser Arafat en moet re kenen op kritiek van Syrië en Irak. Anderzijds is de gedach te dat Moskou de banden met Israël weer op wil nemen een waarschuwing aan het adres van Egypte en andere Arabi sche landen dat de Sovjet- Unie een Israëlisch alternatief in het Mididen-Oosten heeft. Wat Israël direct betreft opent het lijmen van de dipte matieke betrekkingen de weg voor een actievere Russische rol in het tot dusverre door de Amerikaanse diplomatie gedo mineerde vredesproces in het Midden-Oosten. AMSTELVEEN (ANP) De ziekenfondsraad lieeft gis teren besloten, de staatssecre tarissen van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en van Soci ale Zaken te adviseren, de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering (nu f27.550) per 1 januari 1976 op f 30.900 te brengen en het maximum premiedagloon vast te stellen op f 101. In zijn advies baseert de raad zich op de stijging van het loonindexcijfer over de periode 31 juli 1974-31 j-uli .1975 met 12,12 procent. (ADVERTENTIE) Grenstopper nr. 15 Zo lang de voorraad strekt Detaillisten let op, Rak uw winst Moderne angballppint met lede ren Koordje, advies-ver- koooDriisf 7 95 per stuk. Leverbaar in 7 modekleu ren. Uw inkoop 3.25 per stuk, exct btw Minimum afname 100 stuks Bel nu di rect 04257-8090 Grens B.V. Boshovenseweg 38, Baarte Nassau Groothandsl-fabrt- oage. LISSABON (UPI-AFP) De opperofficieren van het militaire regiem in Portugal zijn gisteren in spoedvergade ring bijeengekomen terwijl in de hoofdstad duizenden linkse burgers en opstandige soldaten demonstreerden voor revoluti onaire veranderingen in de strijdkrachten. De betogers droegen span doeken mee waarop de solida riteit tussen de soldaten en de arbeiders werd uitgedrukt en waarin werd geëist dat de „re actionairen" uit de militaire bases verdwijnen. In talrijke kranteberichten wordt gesproken van muiterij en onrust in de militaire kam pementen in het district Lissa bon. BRUSSEL (ANP) Vol gens de jongste gegevens van de rijksdienst voor de arbeids voorziening telde België op 15 september 177.925 volledig werklozen. Dat waren er 3.512, ofwel 2 pet. meer dan eind augustus. Vooral de werkloosheid on der de vrouwen stijgt nog steeds. BRUSSEL (ANP) Een 51-jarige inspecteur van de Luikse politie is donderdag oin het leven gekomen bij een bankoverval. De bankovervallers, drie man wisten te ontsnappen met ongeveer 7000 gulden. Tijdens de beroving kon ie mand via de alarminstallatie de politie waarschuwen. Een patrouillewagen was vlakbij de bank en even later storm den 2 inspecteurs naar binnen. In een vuurgevecht werd een van de twee politiemannen do delijk getroffen. NUTH (ANP) De Lim burgse gemeente Nuth is niet van plan in te stemmen met de komst van ongeveer twee honderd Surinamers in liet klooster „Huize Maria". Een dergelijk plan is gelanceerd door liet Centraal Bureau Ves tiging Rijksgenoten. Het klooster is volgens de gemeenteraad totaal onge schikt. Tevens vreest de raad o.m. dat de vorm van geplande sa menwoning in het klooster gettovorming teweeg zal brengen. Verder acht men het gemeentelijk apparaat van dienstverlening te klein (Van een onzer verslagevers) DEN HAAG Een prijzen oorlog tussen de 3800 drank- slijters is onvermijdelijk ge worden nu Bols en andere destilleerderijen in Nederland besloten hebben de vaste ver koopprijzen van hun produk- ten los te laten. Veel kleine slijterijen dreigen door de prijzenslag op de fles te gaan De helft van de kleine slijters zit reeds in of hangt tegen de rode cijfers aan. De prijzenoorlog zal voor de liefhebber van een borrel, cog nac en kruidenjenever tot ge volg hebben dat hij tot 1 janu ari a.s. enkele guldens per fles minder zal hoeven neertellen. Na 1 januari zal de prijs weer omhoog gaan met gemiddeld f 2,50 per fles als gevolg van de in de rijksbegroting opgeno men verhoging van de alcohol- accijns met 32 procent. De heer Th. Hooij, voorzit ter van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhou dende dranken, heeft gistera vond verklaard dat de kleine slijter na het vervallen van de vaste verkoopprijzen van de meeste merkartikelen niets anders overblijft da-- mee te gaan in de prijzc.vnag. „Door de concurrentie zullen de prij zen van sterke drank blijven dalen. Als de verticale prijs binding niet hersteld wordt, zal Nederland over enige tijd jenever uit bierglazen kunnen gaan drinken", aldus de heer Hooij. De heer Hooij heeft gister middag tijdens een gesprek met staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken ge pleit voor het opnieuw invoe ren van voorgeschreven mini mum verkoopprijzen. De staatssecretaris heeft echter moeten meedelen daartoe voorlopig geen kans te zien. Hij kan de prijzenoorlog ook niet tegenhouden. Begin deze maand lieten en kele grote slijterijen in Neder land de vastgestelde verkoop prijzen bewust los. Bols daag de deze slijters voor de rech ter. De laatste dagen zag het er echter naar uit dat Bols aan het kortste eind zou trekken. Bovendien werden de vastge stelde verkoopprijzen steeds meer al dan niet heimelijk ontdoken. Onmiddellijk na het bekend worden van het besluit van Bols maakte het Ahold-con- cern (Albert Heijn) bekend dat het zijn prijzen voor ster ke drank aanzienlijk in prijs zou verlagen WENEN (AP) Gistermid dag is de vergadering van de ministers van oliezaken der 13 Opeclanden afgebroken, nadat de Saoedi-Arabische minister Yamani kwaad was vertrok ken. De extremisten onder de landen eisten een verhoging van de olieprijs van 20 per cent ingaande 1 oktober, Ya mani wil een veel lagere stij ging, of helemaal geen. De ministers van oliezaken zullen vandaag opnieuw bij eenkomen om te proberen hun meningsverschillen bij te leg gen. Flaneren over de Königsallee - met de gezellige terrassen en Ie fraaie winkels genieten van het bruisende leven in de oude stad", of wandelen door de Hofgarten. Het behoort jllemaal tot de mogelijkheden wanneer u deelneemt aan de UJNCRUISE naar Düsseldorf, die uw krant in het weekend an 17/19 oktober organiseert. Speciaal voor de lezers van Dagblad „De Stem" hebben wij in samenwerking met het reisbureau Lissone-Linde- nan/Ruys en de n.v. Rederij Rijnvakantie een relax- veekend samengesteld. Aan boord van het varend hotel, het n.s. „Rijnpoort", wordt u drie dagen lekker verwend. In Düs- eldorf, het keerpunt van deze Rijnreis, is gelegenheid om ezellig te winkelen in de grote warenhuizen, of om er op :aterdagavond te genieten van het uitgaansleven. Dit complete weekend-arrangement (volledige verzorging San boord, alsmede reisverzekering, doch exclusief de kosten van tafeldranken en eventuele consumpties), kost onze lezers lechts: f 148,00. Men kan zich opgeven, door onderstaande >on in te zenden. Op vrijdag, 17 oktober, worden de deelnemers voor de Rijn- ruise tussen 18.00 en 19.00 uur verwacht aan de Waalkade in Nijmegen, waar de Rijnpoort" afgemeerd ligt. De Stem-reizigers worden hier opgewacht door de hofmees- er, die hen een gratis welkomstdrankje aanbiedt. Eenmaal op de Rijn wacht de deelnemers een koud buffet. Daarna kan men zich vermaken in de scheepsbar, waar een orkest speelt. UITKNIPPEN - UITKNIPPEN AANMELDINGSFORMULIER Naam: Leeftijd: Adres: jaar. Woonplaats: telefoon: Als zaterdagochtend het ontbijt wordt geserveerd, ligt de „Rijnpoort" al aan de kade van Düsseldorf. Er is dan alle gelegenheid tot het doen van inkopen. De winkels sluiten 's middags om twee uur. 's Ochtends wordt er overigens aan boord ook nog een koffie-complet geserveerd, later gevolgd door een lunch. Het diner wordt rond 19.00 uur geserveerd, waarna men zich eventueel kan storten in het nachtleven van Düsseldorf. Het schip ligt slechts enkele minuten wandelen van het uit gaanscentrum. Overigens wordt ook aan boord voor de nodige gezelligheid gezorgd. Na het ontbijt vertrekt de boot op zondagmorgen weer naar Nijmegen. Men serveert 's ochtends nog een koffie-complet. Hoogtepunt van deze dag is ongetwijfeld het diner-dansant tussen 14.00 en 16.00 uur. In de vroege avond komt de „Rijn poort" weer in Nijmegen aan. Wie onderstaande bon inzendt, en gelijktijdig de reiskosten stort op giro 31.73.00 of AMRO-bankrek.nr. 44.90.36.529, be ide t.n.v. Lissone-Lindeman/Ruys te Hilversum, ontvangt de tickets thuis. Ook wordt er nog informatie verstrekt over de mogelijkheid voor een aansluitende treinreis naar Nijmegen en vervoer naar de boot. Eventuele inlichtingen over deze weekend-Rijncruise kan men krijgen op onze kantoren. UITKNIPPEN man/vrouw Wenst deel te nemen met personen aan de Rijn-week endcruise per m.s. „Rijnpoort" op 17 - 18 - 19 oktober, voorde prijs van f 148,00 p.p. (luxueuzer hutten tegen meerprijs van resp. 25,00 en 40,00 p.p.). Alleenreizenden worden inge deeld Handtekening' Deze bon zenden aan ot algeven bij: een van de kantoren van Dagblad „De Stem", t.a.v. aid. Rijnreis. (Voor betaling, 'zie boven) (Van onze correspondent) ROME Een 42-jarige vrouw uit de buurt van Turijn heeft gisteren bekend, dat zij woensdagavond laat in het centrum van Turijn de 40-jari- ge Nederlander Jean Marie Wiegman heeft doodgeschoten. De vrouw, die bij haar arres tatie poogde zelfmoord te ple gen, heeft gezegd, dat een on mogelijk geworden liefdesver houding tussen haar en de vermoorde aanleiding was tot de moord. De 40-jarige Wiegman, afkom stig uit Almelo en kernfysikus van beroep, werd woensdaga vond in het centrum van Tu rijn neergeschoten vanuit een auto, die na de aanslag met grote snelheid verdween. In het diplomatenkoffertje van het slachtoffer vond de politie een foto van een vrouw in bikini, alsmede haar volledige naam en adres. Zij bleek te wonen in een kleine gemeente vlak bij Turijn. Toen de politie haar daar wil de verhoren was ze afwezig: ze was al sinds woensdagmid dag verdwenen en spoorloos. In hetzelfde koffertje zat bo vendien het adres van een klein Turijns hotel, waar Wiegman logeerde. Toen ook daar een onderzoek volgde, trof de politie de gezochte vrouw in de hotelkamer van Wiegman. Zij zat op bed, een pistool tegen de borst gericht en met een krant, waarin het verhaal van de moord was af gedrukt op haar schoot. Op het moment dat de politie de kamer binnenkwam schoot de vrouw in een vertwijfelde zelfmoordpoging. De kogel miste net het hart en de vrouw werd niet ernstig ge wond. Bij een eerste verhoor ver klaarde zij Wiegman tijdens een zeevakantie in Italië ont moet te hebben. De kennisma king groeide uit tot een lief desverhouding. De vrouw ver telde dat haar eigen huwelijk verre van gelukkig was. Ze zei ook dat ze niet was inge gaan op de herhaalde voorstel len van Wiegman om hem naar Nederland te volgen „omdat ze haar 11-jarige zoon, enig kind, niet kon missen'.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1