VAN DER STOEL IN VERENIGDE NATIES: Pleidooi voor mensenrechten CU GAF SOCIALISTEN GEEN FINANCIËLE HULP Landelijk stelsel van studiepunten nodig voor hoger onderwijs Rijkspostspaarbank Calvé Kritiek Russische op houding Yaticaan SOARES NA BERICHT IN NEW YORK TIMES: Supertankers onveilig? binnenland buitenland Door hielprik zeven PKU-baby's ontdekt elsevier actueel Stijging in Belgische auto-verkoop Minder rooskleurig Kissinger en Gromyko borrelnootjes Bejaardenruzie eindigt met schietpartij Bezetting Nederlanders eten weinig schapevlees Commissie in rapport: papier oor uw pen Luxe belasting Defensie Auto (8) Looptijd 7 jaar, vaste rente 83/»% Looptijd 6 jaar, vaste rente 8'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 81/4% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Vraag uitvoerige informatie f fe3m- J uw nationale spaarinstelling aaü AU X ederen, nappa en suède Wegens enorm succes op de AMILTO GEPROLONGEERD Geopend alle dagen van 9 lot 5 uur, ook zaterdag Vrijdag koopavond tot 9 uur ibeek (NB) pa en suède kleding (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Sinds het be gin van het landelijk onder zoek naar phenylketonutie (PKU) bij pasgeboren baby's op 1 september 1974, is deze stofwisselingsziekte bij zeven kinderen ontdekt. Als dat niet was gebeurd, zouden deze kin deren zwakzinnig zijn gewor den. Nu kan hersenbeschadi ging nog worden voorkomen door een streng dieet. In totaal zijn in de periode september 1974 tot en met ju ni 1975 bijna 150.000 baby's vlak na hun geboorte onder zocht: via analyse van een druppeltje bloed dat door een prik in de hiel wordt afgeno men. Voordat de landelijke „screening" (die uit de AWBZ wordt betaald) van start ging "werd aangenomen dat PKU bij één op de 20.000 kinderen voorkomt. De resultaten blijven tot dusver dus iets achter bij de prognoses. In alle drit de kwartalen is de hielprik bij ongeveer 98,5 pet. van de pasgeborenen uit gevoerd. Dat 1,5 pet. van de kinderen niet bij het onder zoek kon worden betrokken, is voornamelijk veroorzaakt doordat de ouders principiële bezwaren hadden (meest op religieuze gronden). Enkele tientallen baby's bij wie het onderzoekde eerste keer „du bieus" uitviel, zijn nog voor een tweede en soms een derde keer onderzocht. (ADVERTENTIE) Ja en dodelijk voor het leven in de zee. Lees de harde feiten over de tankervaart in Noël Mostert'i zeer actu ele boek Supertanker. Het verslag van een reis aan boord van de 200 000 ton metende tanker Ardshiel. Mostert con stateert, dat in feite alleen de kapitein zeemanservaring heett. En dat. terwijl tankers als deze overladen - dus vrij wel onbestuurbaar - zijn, met alle onge- lukken en olievervuiling van dien. Zijn literaire talent, encyclopedische kennis en bovenal zijn aantrekkelijke liefde voor de zee maken Supertanker tot één van de belangrijkste en opwindendste boeken van de laatste jaren, in Amerika terecht gekarakteriseerd als 'A silent spring of the sea' 400 bladzijden voor 24,50 bij elke boekhandel. BRUSSEL (ANP) Blij kens recente cijfers van het Belgische ministerie van Ver keer kent het land momenteel een hausse in de automobiel- verkoop. In juni, juli en augustus van dit jaar zijn er in België 27.657 nieuwe voertuigen inge schreven. Dat waren er bijna 7.000 meer dan in de overeen komstige periode van het voorgaande jaar. Tot voor kort vormde de automobielsector een van de zorgenkinderen van de Belgi sche economie. De autover koop kreeg forse klappen te verwerken en er deed zich no? al wat „technische werk loosheid" in deze sector voor. Nu meent men in België dat er een kentering is geko- men. Het ministerie meent dat die kentering te maken heeft met de versoepeling van het afbe- talinessvsteem. Voor 27 juli. oo welke datum maatregelen genomen werden om parti culiere consumptie aan te moed-gen, moest men 45 pet van het aankoopbedrag voor een auto contant op tafel leg gen Daarna was dat percenta ge 25 procent. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Minister Van der Stoel heeft gister avond in de algemene vergadering van de Verenigde Na ties voorgesteld dat nog deze zitting, d.w.z. voor het einde van het jaar, wordt nagegaan hoe aan de dringendste be hoeften van de ontwikkelingslanden kan worden voldaan. Hij bepleitte tevens de benoeming van een hoge com missaris voor de rechten van de mens en, eventueel, de instelling van een raad voor de mensenrechten als perma nent orgaan van de volkerenorganisatie. EEN GUERRILLA GROEPE RTNG dre zich net Sandinisti- sche bevrifnnn esfront noemt, heeft in Havanna laten weten dat minstens 420 Amerikaanse ran "pus 'n Nicaragua deelne- m<m aa- "-oraties tegen guer rillastrijders. Zijn rede vormde een kracutig pleidooi voor handha ven van de mensenrechten, voortgang op de weg naar ont wapening, versterking van de Verenigde Naties en het door trekken van de lijn van de speciale assemblee over een nieuwe economische orde. De kans dat het, evenals op de vorige assemblee, tot een confrontatie van arme en rijke landen zal komen is mede dank zij de speciale assemblee kleiner geworden, en nu de mogelijkheid dat de universa liteit van de V.N. door maat regelen tegen Israël word' aangetast afneemt, moet wor den geprobeerd de volkerenor ganisatie doeltreffender te ma ken. In de speciale assemblee if gebleken dat de belangrijkst geïndustrialiseerde landen „de verlanger» van de ontwikke lingslanden ernstig nemen er een werkelijke dialoog wilier voeren", dat zij „bereid zijr naar nieuwe wegen voor sa menwerking te zoeken". De ontwikkelingslanden „gaven de voorkeur aan verzoening er samenwerking boven confron tatie". Zonder het Amerikaanse voorbehoud t.a.v. de besluiter van de speciale assemblee te noemen, verklaarde mr. Var der Stoel dat „geen onenigheid bestaat over de noodzaak var fundamentele structurele ver anderingen in de internationa le economische betrekkingen" „De dynamiek die de confe rentie heeft opgeroepen, mag niet verloren gaan, thans moe ten praktische besluiten wor den genomen". Moge voortgang zijn geboekt op economisch gebied, „het beeld van de mensenrechten is aanzienlijk minder rooskleu rig", aldus mr. Van der Stoel. „Er bestaat nog een diepe kloof tussen de idealen die dertig jaar geleden in het handvest van de Verenigde Naties werden geproclameerd en de werkelijkheid". „Schending en veronachtza ming van de mensenrechten en fundamentele vrijheden, treft nog steeds velen", er is sprake van „intimidatie en on derdrukking op grote schaal", marteling en andere vormen van onmenselijke en verneder ende behandeling, „vooral van mensen die zich uitspreken voor sociale rechtvaardigheid" komen in talrijke delen van de wereld voor. Duidelijk doelend op Span je, maar het niet met name noemend, verklaarde minister Van der Stoel dat Nederland, juist omdat het zo veel belang hecht aan de beginselen van de mensenrechten die in de mede door Spanje onderteken de slotacte van Helsinki zijn neergelegd, willekeurige arrestaties en de doodstraf „in Europa of waar dan ook" ver oordeelt. Mr. Van der Stoel noemde daarentegen Chili wel als land waar de rechten van de mens worden geschonden, en „be treurde" dat de Chileense re gering de V.N.-commissie van onderzoek niet wil toelaten. Hij deed een krachtig beroep op de Chileense regering van haar weigering terug te komen en de mensenrechten te eer biedigen. Reeds eerder, sprekend over vrede en veiligheid, had mi nister Van der Stoel krachtige aandrang op Zuid-Afrika uit geoefend „af te zien van zijn rassenbeleid dat op den duur tot een ramp zal leiden, en de moed op te brengen een nieu we politiek, gebaseerd op menselijke waardigheid, ge lijkheid en de fundamentele rechten van de mens te gaan voeren". Er zijn echter geen aanwijzingen dat de Zuidafri- kaanse regering bereid is haar wezenliike opvattingen over de apartheid te wijzigen. Mr. Van der Stoel, had eer der op de dag besprekingen gevoerd met zowel Henry Kis singer als de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko. Bovendien besprak hij de kwestie Cyprus met zijn Griekse en Turkse ambtgeno ten, Dimitri Bifcsios en Ahsan Sahri Cyglavangil. en drong hij t"*<— "^au- pelijk ontbijt met zijn acht EEG-collega's aan op hulp voor Portugal. Mr. Van der Stoel verklaar de het gemeenschappelijke ontbijt te hebben aangegrepen om zijn collegae te vragen Portugal snel doeltreffende hulp te verlenen. De Amerikaanse regering „is zich zeer goed bewust van het probleem van de vluchte lingen uit Angola", aldus mi nister Van der Stoel, die de kwestie Portugal ook in zijr gesprek met Kissinger heef' aangesneden. In antwoord ot een vraag verklaarde hij „nie' ontevreden te zijn" over df afloop van dit onderdeel var het gesprek. De Amerikaanr regering heeft het congre: voorgesteld, voor hulp aan df vluchtelingen 35 miljoen dol lar beschikbaar te stellen. Hetgeen minister Kissinger verklaarde over het Midden- Oosten „is voor de Nederland se regering geen aanleiding om haar beleid op dit punt te herzien", aldus mr. Van der Stoel. Naar Nederlandse op vatting dient een oplossing te worden gevonden op basis van de resoluties die de veilig heidsraad na de zesdaagse oor log van 1967 en de oktober- oorlog van 1973 aanvaardde, en de verklaring van de negen EEG-landen van 6 november 1973 „die alle essentiële ele menten voor een oplossing be wat". Van der Soel haalde dit punt ook nog aan in zijn toe spraak voor de algemene ver gadering. Van der Stoel heeft de uit nodiging aan Gromyko voor een bezoek aan Nederland herhaald, maar de Sovjet-mi nister „is het komende half jaar volledig bezet". Aanvan kelijk leek Gromyko van plan binnen een jaar na het bezoek van minister Van der Stoel aan Moskou, d.w.z. voor mei van dit jaar, een tegenbezoek aan Nederland te brengen. Beide ministers hebben uit voerig gesproken over wat in het diplomatieke spraakge bruik wordt aangeduid als de „post CEVS-periode", de ver houdingen tussen Oost- en West-Europa na de conferentie over Europese veiligheid en samenwerking in Helsinki. „Ik heb sterk de nadruk gelegd op de wens dat alle afspraken van Helsinki volledig worden toegepast", aldus minister Van der Stoel. (ADVERTENTIE) Ingez R v. d- Velden. Arnhem CteecPEËL- Na?T Heeft HÊT Oac nect&W PINDA SMET EEN JASJE - - - Wèet u zelf eer leuke borrel nootjes babbel Stuur in naar Calvé, postbus 1000. Delft CB8t»*«0 BRUSSEL (ANP) Twee zeventigers uit Schilde bij Antwerpen hebben gisteren een zo hooglopende ruzie over de teelt van groenten gekre gen dat een van de twee meende het geschil niet anders dan met een geweer te kun nen beslechten. Het tweetal, de 74-jarige Jo zef S. en zijn vriend, de 72- jarige Maurits E. was gister ochtend, bij het krieken van de dag al in de weer in de moestuin van Maurits. Op een gegeven moment kregen ze een meningsverschil over de teelt van groenten. Maurits werd zo boos op zijn vriend dat hij zijn huis bin nenliep, terugkwam met een geweer en, van een afstand van 20 meter Jozef een lading hagel ln het gericht joeg. Jo zef werd slechts licht ge wond. Van der Stoel ontmoet zijn Amerikaanse ambtgenoot Kissinger. LUZERN (ANP) De Rus sische schrijver Anatolij Lev»- tin-Krasnov heeft in een brief aan de Vatikaanse „minister van Buitenlandse Zaken' mgr. Casaroli, scherpe kritiek geleverd op de politiek van de H. Stoel tegenover de commu nistische landen. Levitin-Kras- nov verwijt het Vatikaan met name, dat het nooit iets ge daan heeft voor de katholie ken in Litauen en voor de katholieke kerk va* de Oekra ïne, die met Rome is geünieerd. De 60-jarige Levitin-Kras- nov verliet de Sovjet-Unie in 1974, na in totaal 10 jaar te hebben doorgebracht in gevan genissen en kampen. Hij woont nu in Luzern. Hij is orthodox christen en bekend voorvechter voor de rechten van de mens. Over talrijke gevallen, zo schrijft Levitin-Krasnov, waarover de gehele wereld verontwaardigd was, heeft de kerk gezwegen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS r- „Journalistieke speculaties", zo heeft de Por tugese socialistenleider Ma> rio Soares gisteren het be richt in de New York Times bestempeld volgens hetwelk de CIA de Portugese socia listen met miljoenen dollars via de Westeuropese socialis tische partijen en vakbonden steunt. In een vraaggesprek met de Franse staatsomroep zei Soares: „Wij hebben nooit hulp van dien aard ontvangen, laat staan van de Verenigde Staten. Dat is duidelijk. Wij hebben geen solidariteitsban- den met enige partij in de Verenigde Staten waardoor wij in een dergelijke positie zouden komen. Het is journa listieke speculatie". Volgens het beridht in New York Times krijgen niet al leen de socialisten in Portugal steun van de Amerikaanse in lichtingendienst, maar ontvan gen de communisten op hun beurt miljoenen uit Moskou. Daarover zei Soares dat de Portugese oommunistenleiders dit steeds hebben tegengespro ken. Volgens - het blad zou voor wat Angola betreft de Sovjet Unie wapens verschaf fen aan de „Volksbeweging voor de bevrijding van Ango la" (MPLA). Dit zou met vliegtuigen gebeuren via de republiek Kongo. In het voor jaar zoudlen voorts schepen van de Sovjet Unie, Joegosla vië, Oost-Duitsland en Alge rije wapens en m-unitie heb ben ©eilost in Loeanida en op andere plaatsen langs de An golese kiust.- De Verenigde Staten helpen liet „Nationale Pront voor de bevrijding van Angola' (FNLA) en de „Nationale Unie voor de totale onafhan kelijkheid van Angola" (UNI- TA). De hulp aan de FNLA begon al onder president Ken nedy in 1962. Tegenwoordig loopt deze hulp hoofdzakelijk via de president Moboetoe van Zaïre, die een zwager ia van de FNLA-leider Holden Ro berto. Tenslotte mieent de New York Times te weten, dat Chi na op bases in Zaïre ongeveer 200 militaire adviseurs heeft, die het FNLA en de Unita'ter zijde staan. Overigens zouden de VS en China bij de hulp verlening aan deze twee An golese bewegingen niet met el kaar samenwerken. Invaliden uit de Portugese ko loniale oorlogen hebben giste ren het gebouw van de natio nale omroep in Lissabon bezet om kracht bij te zetten aan hu-n eis voor hogere uitkerin gen en werkgelegenheid Het omroeppersoneel maakte plaats voor de betogers dij om het half uur een communiqué voorlazen met hun grieven en eisen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 17.280 potten hoogwaar dige kindervoeding ter be schikking gesteld voor de hulpverlening aian vluchtelin gen uit Angola in Portugal. (ADVERTENTIE) BRUSSEL (ANP) In Ne derland wordt jaarlijks 10.040 ton schapevlees geproduceerd. Er wordt nog eens 280 ton geïmporteerd, maar de uitvoer bedraagt 8920 ton. Schapevlees is kennelijk niet geliefd in ons land. want de jaarlijkse con sumptie bedraagt slechts 1400 ton. Deze gegevens zijn afkom stig van de Europese commis sie, het „dagelijks bestuur" van de EEG. Ze heeft ze ge voegd bij voorstellen die ze ge daan heeft voor een gemeen schappelijke overgangsregeling voor de scfaapevleesmarkt. DEN HAAG (ANP) Den landelijk stelsel van studie punten is voor het hoger on derwijs noodzakelijk. De over heid zal ook moeten stimule ren, dat er zo'n stelsel komt. Is er genoeg ervaring mee opgedaan, dan kan het een ba sis in de wet krijgen. Het stelsel is nodig can ver schillende programma's binnen een opleiding even groot en zwaar te maken, om het over stappen gemakkelijker te ma ken, om het onderwijssysteem beter te beheersen en om stu dieprestaties in terugkerend onderwijs goed te kunnen re gistreren. De invoering van het studie puntenstelsel is bekeken door de commissie ontwikkeling hoger onderwijs, die onder voorzitterschap van prof. dr. R.A de Moor stond en dde rapport heeft uitgebracht, ge schreven door prof. dr. S. Wïegersma, adviseur van de commissie, en drs. J.A.A.M. Bevers, medewerker van het instituut voor onderzoek van het wetenschappelijk onder wijs van de katholieke univer siteit in Nijmegen. Volgens de aanbevelingen moet een studiepunt overeen komen met een werkweek van gemiddeld 40 uur van een stu dent, die redelijk tot goede prestaties levert in een jaar met 42 werkweken. Aangege ven moet worden hoeveel pun ten moeten worden toegekend per onderdeel van het onder wijsprogramma. De student krijgt dan een goed overzicht van zijn vordering. De facul teit kan de programma's dan gemakkelijker opstellen. Het voorgestelde stelsel voor ons land is gebaseerd op bere kening van de tijdsbesteding. Daarmee is het een ander stel sel dan het Amerikaanse. Bij het voorgestelde stelsel voor ons land kunnen alle onder wijsvormen die bestaan of nog worden ontwikkeld, en met name ook de tijd voor indivi duele studie worden betrok ken. Brieven voor dezo rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publïkatte zullen deza vermeld worden. Slechts bij hog® uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bii de redactie bekend. Publikatie van brio- ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle gevallen eens ia mat inhoud, c.q. strekking. Er wordt tegenwoordig veel gesproken en geschreven over de slechte economische en fi nanciële toestand in ons land, en terecht. Wanneer deze re gering zo doorgaat, wordt de puinhoop steeds groter. Alle middelen worden aangewend, om de gevolgen van de reeds jaren gevolgde politiek, van de huisvrouw met een gat in de hand, op te lossen. Nu is het velen al lang be kend, dat maar weinig aan dacht wordt geschonken aan de mogelijkheid om een ver antwoorde luxe belasting te heffen op zuiver weelde-arti- kelen zoals pleziervaartuigen, waarvan de havens uitpuilen en de zogeheten tweede wo ningen. Dit zijn toch zaken, waar men in deze slechte tij den het minst behoefte aan heeft, temeer als men bedenkt dat het bedrijfsleven als een citroen wordt uitgeperst. Naar van verschillende zij den wordt beweerd, worden deze zaken ook nog zgn. zwart gefinancieerd. Of zitten soms bij deze groepen velen uit de zogenaamde betere kringen? LAGE ZWALUWE P. MARIJNISSEN Veel van ons kennen nog wel de kreet „Liever kanon nen dan boter". Die kreet ver stomde in 1945. Dezer dagen hoorden we weer: op alle de partementen bezuinigen, be halve op defensie. Daar moet juist meer geld beschikbaar komen. Om koude rillingen van te krijgen. RUCPHEN A-C.v.d. WOUDE Onder het mom van farizeis- tisch aandoend medeleven met de kleine man wordt de kleine auto het minst aangepakt. Volksmisleidingen1Men ver geet daarbij dat er kleine mannen zijn met een groot gezin, die nu eenmaal een gro tere auto nodig hebben. Voor veel mensen is de auto een „dure" hobby welke ze zich met veel moeite kunnen per mitteren. Mag b.v. een fabrieks arbeider die zes hoog in de randstad woont in zijn week end met zijn „tweede-hands- je" eens naar buiten. Overigens pretendeert het kabinet door de aanpak van grotere auto's de beter gesitu eerden te treffen. Welnu: deze mensen rijden veelal een der gelijke auto op kosten van het of hun bedrijf. De lasten zijn dan ten dele fiscaal aftrek baar, terwijl de uit de verho ging van de motorrijtuigenbe lasting voortvloeiende kosten worden doorberekend ln de prijzen. De gewone man be taalt dus niet alleen de verho ging voor zijn eigen wagen, doch ook nog de verzwaring van de lasten van bedrijfsau to's. Zo wordt hij dan door zijn rode beschermers misleid. Het is mij niet duidelijk dat autorijdend Nederland al niet lang de handen Ineen geslagen heeft Het is in dit land nu eenmaal zo: „de grootste schreeuwer heeft het voor het zeggen". 'sïHERTOGENBOSCH P. Th. J. A TIMMERMANS Spaardeposito met 8%%irente Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Straat sSf* Woonplaats 'k Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar' Rijkspostspaarbank, Amsterdam.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15