Veel bejaarden profiteren van speciale bioscoopprijs Huurverlaging mogelijk voor slechte woningen Regering moet verschillen in inkomen snel wegwerken KLM verwacht nieuwe moeilijkheden over vluchten op New York KOFFIE Ziekteverzuim van mannen teruggelopen Moore: Ik wilde niemand doden Staatssecretaris Van Dam: INDUSTRIEBOND NKV: Brabantse chauffeur terug van gedwongen verblijf in Turkije De GROTE WINKLER PRINS ENCYCLOPEDIE In 20 delen Gewoonweg de beste een miljoen gulden aan prijzen Piloten omgekomen Schippers stellen E.V. in voor België en Frankrijk SLACHTOFFER GEWELDSMISDRIJF KRIJGT HOOGSTENS 25.000 GULDEN esreiu cTV5 binnenland buitenland 1Ml Vier Italiaanse starfighters neergestort Suriname IRA gaat Brits leger met gelijke munt betalen DEN HAAG (ANP) In de eerste helft van dit jaar is het ziekteverzuim van mannelijke werknemers na een aanvankelijke stijging in de eerste maanden gedaald onder het niveau van het Vorige jaar. V i?,noUa,ri f1- bedr°eg het ziekteverzuim van mannen volgens net LBS 10,1 procent van het aantal mandagen tegen 9 2 in januari 1974 en voor februari waren deze cijfers resp 10 6 en 10.1 in maart en de overige maanden van het eerste halfjaar Dieven de ziekteverzuimpercentages onder het tiiveau van ver leden jaar: maart resp. 9,3 en 10,1 procent, april 8,6 en 8 7 pro cent, mei 7,8 en 8,8 procent en juni 8,2 en 8,7 procent. Het ziekteverzuim van vrouwelijke werknemers is' daarente gen gedurende vrijwel de gehele eerste helft van dit jaar groter geweest dan in de eerste helft van 1974. De stijging is nu en dan zelfs vrij aanzienlijk, zoals uit de volgende percentages blijkt: Januari jj. 12,6 tegen 11,2 in januari 1974, in februari resp. 13.2 en 11,7, in maart 11,4 en 11,7, in april 10,8 en 9,7, in mei 9,9 en 9,6 en in juni 10,4 en 9,9 procenit. (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES Me vrouw Sara Moore, beschul digd van een poging presi dent Ford te vermoorden, heeft in een vraaggesprek met het blad Los Angeles Times gezegd blij te zijn dat de president niet dood is. „Ik wilde niemand doden", aldus de 45-jarige ex-tipgeefster van het FBI. De Amerikaan se federale recherche", maar er komt een moment dat je alleen nog maar met een re volver kan pakken om je verstaanbaar te maken". Sara Moore omschreef haar daad als „een soort aller laatst en wanhopig protest tegen het systeem". Ze zei voorts dat ze vervreemd was geraakt van haar radicale vrienden toen ze openlijk had toegegeven dat ze een tipgeefster van het FBI was geweest. „Ik merkte dat ik steeds meer geïsoleerd raak te van mijn vrienden. Het FBI heeft mij uit het raam en voor de honden gewor pen". Mevrouw Moore ver telde ook nog dat ze, toen ze maandag haar revolver ging halen voortdurend gehoopt had dat de politie haar zou aanhouden en oppikken. „Ik wilde dat men mij zou te genhouden. Ik dood niet graag mensen". Ze zei te hopen dat door haar daad de radicale bewe ging de rijen zal gaan slui ten. „Ik wilde diat ze de rea liteit inzien van wat ze heb ben losgemaakt. Ik wilde dat de mensen de dingen nog eens gingen overdenken, maar het was meer dan dat. Ik heb het soort woede en frustratie doorgemaakt dat zo veel mensen voelen. De men sen worden gedwongen een daad te stellen". De arrestatie van de voort vluchtige Patricia Hearst had „een geweldige indruk" op mevrouw Moore gemaakt, zo verklaarde ze. AMSTERDAM (ANP) Ongeveer 650.000 personen hebben in de afgelopen vier jaar gebruik gemaakt van de reductieregeling voor bejaarden, die de Nederlandse Bioscoopbond medio 1971 instelde. Voor de Nederlandse film blijken de bejaarden veel be langstelling aan de dag te leggen. Elke Nederlandse bioscoop geeft aan personen van 65 jaar en ouder gereduceerde toegang op maandag, dinsdag of woensdag. Plaatselijk kunnen afwijkende regelingen gelden, bijvoorbeeld indien een bioscoop op genoemde dagen geen voorstellingen re ducties aan bejaarden verleend. De gereduceerde toegangsprijs voor alle rangen bedraagt per bioscoop de helft van de entree prijs van de duurste rang van de desbetreffende voorstelling. Tal van bioscopen hebben tegenwoordig slechts één entreeprijs voor alle rangen en ook in dat geval wordt die entreeprijs ten behoeve van de 65-plussers gehalveerd. Zij die van de reductieregeling wensen te profiteren dienen zich bij de ingang van de bioscoop te legitimeren. Om het de bejaarden zo gemakkelijk mogelijk te maken wordt elk legiti matiebewijs geaccepteerd dat is voorzien van een pasfoto en dat de leeftijd vermeldt, zoals bijvoorbeeld bejaardenpas, paspoort, postidentiteitskaart of rijbewijs. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam (Volkshuis vesting) heeft de kamer meegedeeld, dat de huren volgend jaar met 8 procent zullen stijgen, maar dat er afwijkin gen mogelijk zijn naar beneden en naar boven (met een maximum van 12 procent. het niet-geliberaliseerde ge bied uitgezonderd die in de vrije sektor. Bovendien gelden de regels voor alle woningwet woningen in de geliberaliseer de .gebieden (vrijwel alle ge bieden buiten de randstad). Dat betekent dus dat alle particuliere woningen in die gebieden gteheel vri j zijn, al zal de staatssecretaris binnen kort bij de kamer een wets ontwerp indienen, dat de ver huurder verplicht bij de be windsman alle verhogingen boven de 8 procent te melden en de staatssecretaris boven dien het recht geeft een maxi mum vast te stellen, als hij vindt dat het uit de hand knopt. Echter, zo Wijkt nu, is er bij de regering tot nu toe geen enkele melding binnen gekomen, die zo onrechtvaar dig was, dat Van Dam moest ingrijpen. De staatssecretaris heeft z'n plannen gisteren voorgelegd aan de vaste kamercommissie van volkshuisvesting. Volgens de nieuwe huurre- gels (de „generale repetitie" voor het totaal vernieuwde huur- en subsidiebeleid, zoals dht aan het eind van deze kabinetsperiode rond moet zijn) kunnen slechte woningen een huurverlaging krijgen. De maatregelen gaan per 1 april van het volgend jaar in. Enkele punten uit de brief van de staatssecretaris: de trendmatige huurverhoging wordt weer 8 procent en geen 9, zoals KVP en ARP graag zouden zien) er wordt begonnen met een stelsel van huuraampassingen, afgestemd op de kwaliteit van de wo ning. er komt wat dat laatste betreft een uniforme regel voor het hele land, op basis van een puntensysteem. Blijkt dat de woning dermate slecht is dat een te hoge huw wordt betaald, dan moet die omlaiag. De nieurwe regeling is zeer ingewikkeld. Globaal komt het er op neer, dat de verplichte huurverhoging van 8 procent geldt voor alle woningen in (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT Het congres van de industriebond NKV eist van de regering en de Tweede Kamer haast te ma ken met het wegwerken van de inkomensverschillen en het versterken van de positie der laagstbetaalden en de zwakke- Tegelijkertijd moeten zo snel mogelijk de hoogste inko mens, met name die van de vrije beroepsbeoefenaren, wor den ingepast in een grotere inkomensgeiij khei d. Dit staat in een resolutie, die gisteren, de eerste dag van het congres van - de industrie bond NKV, werd verspreid, ook wordt gevraagd het inko mensbeleid meer te laten zijn dan een loonbeleid. Andere ei sen die aan Den Haag worden gesteld zijn invoering van een hogere vermogensbelasting en van de vermoigensaanwasde- ling moet minstens de helft van de overwinst ten goede komen aan de werknemers. Een andere resolutie, die werd ingediend, dringt aan op een verbetering van de kwali teit vain de arbeid en het waarborgen door de overheid van afvloeiingsregelingen en in voering van een algemene loon de rvings verzekering. Boven dien wordt via een mieer geïn tegreerd arbeidsmarktbeleid een rechtvaardiger verdeling van de beschikbare arbeid ge vraagd. Verder dient de over heid bijzondere maatregelen te nemen om de jeugdwerkloos heid te bestrijden. Op 5 november houdt de industriebond NKV een bui tengewoon congres om te be slissen toe te treden tot de federatie Nederlandse vakbe weging. Piet Brussel, de voorzitter van de Industriebond NKV, heeft gisteren op het bonds- congres toegegeven dat de vakbonden voorjaar 1973 een fout gemaakt hebben tijdens de grote prikacties en stakin gen. Tijdens de behandeling van de jaarverslagen over 1972, 1973 en 1974 werd ge steld dat de leden inspraak hadden moeten hebben bij het paasbestand met de betreffen de werkgevers. „Fouten ma ken was onvermijdelijk", zo zei Brussel, „het waren de grootste acties van na de oor log. De leden hadden op tijd moeten weten wanneer de ac ties beëindigd zouden wor den." (ADVERTENTIE) Een springboxkombinatie. Deze unieke kombinatie, bestaande uit een stalen on derstel, een dikke polyetherlaag en een matras geeft uw slaapvertrek meteen al lure. Een geschenk ter waarde van 1.100,- van Olga Matrassen LM F B.V., Leiden. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. (Van onze correspondent) BONN Onder misterieuze omstandigheden zijn gisteren vier Italiaanse Starfighters in West-Duitsland neergestort Als oorzaak van de ramp, waarbij vier piloten om het leven kwamen, werd aanvan kelijk het vermoeden geuit, dat er sabotage in het spel was. Hoewel dit nog niet ge heel uitgesloten wordt, zijn er aanwijzingen, dat de piloten het slachtoffer zijn geworden van een verkeerde instructie van hun commandant. ROTTERDAM (ANP) Een nog onbekend aantal Ne derlandse binnenschippers gaat met ingang van maandag een soort evenredige vracht verdeling voor reizen naar België en Frankrijk instel len. Op de sohippersbeurzen van Rotterdam, Amsterdam, Ter- neuzen en Maasbracht zullen de vrachten bestemd voor Bel gië en Frankrijk per toerbeurt worden toegewezen. Ook zal een bodiemtarief worden inge steld. Henk Schoonus wordt begroet door zijn moeder. SCHIPHOL (ANP) Onder een vloed van vreugdetranen van zijn familieleden is gistermiddag de Nederlandse vrachtwagen chauffeur Henk Schoonus uit Udenhout van een gedwongen ver blijf van vier en een halve maand in Turkije uit de Turkse hoofdstad Ankara op Schiphol teruggekeerd. Op 15 méi van dit jaar was de 29-jarige ongehuwde Henk Schoonus betrokken bij een aanrijding bij Yildizeli in Oost-Turkije. Bij dit ongeval kwamen elf passagiers van een Turkse bus om het leven en liepen zes inzittenden zwaar letsel op. De heer Schoonus werd in eerste instantie aansprakelijk gesteld. „Dit op grond van een later ingetrokken verklaring van een Turkse schaapherder die beweerde dat ik zou heb ben ingehaald", aldus de heer Schoonus op Schiphol. Hoewel er tot op diit mo ment nog geen schuldige voor het ongeval aangewezen is, heeft de heer Schoonus dins dag Turkije mogen verlaten. Volgens de lezing van de heer SCHIPHOL (ANP) De KLM verwacht dat het ge vecht met de Verenigde Staten over de transatlantische lucht rechten op New York in het komende najaar weer zal op laaien. In die afgelopen zomer heeft de maatschappij al drie van de veertien wekelijkse1 vluchten laten vervallen, maar het be trof hier slechts en voorlopi ge regeling. In het najaar zal de herzie ning van de Amerikaanse luchtvaartpolitiek naar ver wacht wordt zijn beslag krij gen. „En luchtvaartpolitiek „En dan zullen we weer om de tafel moeten gaan zitten", aldus president-directeur Ser ge Orlandind gisterochtend op een buitengewone aandeelhou dersvergadering in Amstel veen. Weliswaar heeft de Neder landse staat een meerderheids pakket in de aandelen van de KLM, dat bovendien juist nog is uitgebreid met f 200 mil joen aan preferente aandelen, maar het is niet de aandeel houder die bepaalt hoeveel vluchten worden uitgevoerd, doch de directie. Aldus heeft president-direc teur meegedeeld. De door een der aandeelhou ders gestelde vraag had be trekking op de beperking van het aamtal extra vluchten van de KLM op Suriname. De politiebonden hebben in een telegram aan de regering laten weten dat zij ernstige bezwaren hebben tegen het besluit om. rijkspolitiemensen opnieuw in te schakelen voor de beveiliging van KLM- vluebtem. De politiebonden zullen hun ledien aanraden zich niet meer voor deze dien sten beschikbaar te stellen. DUBLIN (UPI) Het ver boden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) heeft Groot-Brit- tannië gisteren ervan beschul digd de zeven maanden gele den gesloten stilzwijgende overeenkomst te schenden en heeft zijn gevechtsbrigades opdracht gegeven het Britse leger met gelijke munt terug te betalen. Schoonus, die met een lege wagen vanuit Perzië op weg was naar Nederland, kwam de Turkse bus links op de weg rijdend uit een naar links lo pende bocht. „Ik zag het aan komen en stuurde mijn wagen de greppel in. De buschauf feur kon mij echter niet meer ontwijken en raakte mijn ca bine met zijn linkerzijkant. De bus werd onbestuurbaar en botste frontaal tegen de Ne derlandse vrachtwagen die achter mij reed", aldus de heer Schoonus. Schoonus liep bij het ongeval zelf geen letsel op. De achter hem rijdende Nederlandse chauffeur werd licht gewond, de chauffeur van de bus was op slag dood. Henk Schoonus heeft op ad vies van een Turkse passant, die hem waarschuwde voor mogelijke wraaknemingen van Turken, de plaats van het on geval verlaten. Later op de dag, nadat hij eerst zijn Ne derlandse collega naar het zie kenhuis had gebracht, heeft hij zich zelf bij de Turkse politie gemeld, waarna hij in een Turkse gevangenis be landde. Hij had inmiddels con tact opgenomen met zijn werkgever in Nederland, het transportbedrijf Kluitmans uit Haaren en met de Nederlandse ambassade in Turkije. Op de eerste dag van de behandeling van de strafzaak op 12 augus tus, wist zijn Turkse advocaat hem op borgtocht vrij te krij gen. Hij mocht het land echter niet verlaten. Op 22 oktober heeft de vol gende zitting plaats van de behandeling van de strafzaak tegen Henk Schoonus. Het was hem nog niet bekiend of hij daar aanwezig zal moeten zijn en of hij daarvoor dan naai' Turkije zal vertrekken. (Vervolg van pag. 1) Toch verschilt de gedrags lijn die de grote en kleine branders toepassen van geval tot geval. Bedrijven als Van Nelle en Douwe Egberts heb ben de bevoorrading geba seerd op het normale verbruik van hun afnemers en dus geen rekening gehouden met de door een spontane vraag ver oorzaakte grotere bestellingen. Maar een relatief klein bedrijf als Aket te Breda heeft onbe perkt geleverd, onder meer ook aan sommige horeca-be- drijven die anders van grote branders betrekken. Directeur Van Asseldonk zei ons dat zijn bedrijf nogal goed in de voorraden zat. Bij Albert Beijn moest mem zich beperken in de andere merken, maar het eigen merk kon volop gele verd worden. De koffie inkoper van Al- bert Heijn, de heer G. IJskes, verklaarde dat de door de Braziliaanse mis-oogst veroor zaakte schaarste pas het vol gend jaar goed zal doorwer ken. Ook dit jaar was de oogist niet overvloedig (twintig mil joen balen), volgend jaar zal die slechts de helft bedragen en ook in het koffiejaar 1977- 1978 zal de opbrengst "in Bra zilië nog niet boven de vijf tien miljoen balen uitkomen. Een en ander resulteerde nu al in een verhoring van de we- reldhandelsprijs met zestig p»*cent: ons bakje troost zal voorlopig nog duur blijven. Maar, zo zei de heer IJskes, ook dat is een vorm van hulp aan de ontwikkelingslanden.. DEN HAAG (ANP) Slachtoffers van geweldsmis drijven zullen ten hoogste f 25.000 uitgekeerd kunnen krijgen uit het schadefonds geweldsmisdrijven van de overheid. Dit blijkt uit een koninklijk besluit tot uitvoering van eni ge artikelen van de wet voor lopige regeling schadefonds geweldsmisdrijven, dat in het staatsblad is geplaatst. Het maximum van f 25.000 wordt aan het slachtoffer of diens nabestaanden uitgekeerd wan neer het om vermogensschade gaat. Wanneer de uitkering aan het slachtoffer betrekking heeft op andere dan vermo gensschade, geldt een maxi mum bedraig van f 10.000. In 't kort VIER mannen op motorfietsen hebben gisterochtend in Parijs de ruiten van de „Banco Es- pagnol" ingeslagen en een brandbom naar binnen ge gooid, als protest tegen de doodvonnissen in Spanje. EEN van de acht bij de be drijfsvereniging detailhandel en ambachten (DETAM) ver zekerden heeft in 1974 niet deelgenomen aan het arbeids proces tengevolge van ziekte of werkloosheid. De Detam betaalde rond 471 min. aan sociale verzekeringsuitkerin gen en wel over 11 miljoen arbeidsdagen. Heeft u nu ook wel eens het dee dat u iets niet snapt? idee dat u iets niet snapt? Gelukkig maar, ik began aan mezelf te twijfelen. Wat be zwaart mijn gemoed? Ik dacht (ten onrechte zeg gen de deskudingen) met mijn geheel niet naar wiskundig begrip neigende hersens dat onze aardkloot steeds zwaar der werd. Steeds meer mensen wegen steeds meer tenslotte, meende ik te mogen opmer ken. Nou, hoongelach onder d deskundigen en zelfs minder deskundigen. En ik had het kunnen weten. In het grijze verleden heb ik op school wel schei- of natuurkundige proe ven meegemaakt. Die bestonden er dan uit dat onder een glazen bol iets ver brand werd. En die glazen bol met inhoud wcog dan voor en na de brand evenveel. Dat kon je zien op de weegschaal. En dat kon ik ook nog min of meer vatten. En ik kan ook vatten dat een huis bijvoor beeld even zwaar is als het totale gewicht van de materia len waaruit het is gebouwd en dat de aarde doör dat huis niet zwaarder is geworden. M<mr die mensen, hè. De deskundigen zullen wel gelijk hebben, maar snappen doe ik het niet. Op een conferentie over verkeersveiligheid in Parijs (twaalf deelnemende landen) is verklaard door de heer Nor- bert Tiemann, hoofd van de Amerikaanse dienst voor het wegverkeer dat sinds de uit vinding van de auto door toe doen van dit voertuig 25 mil joen mensen om het leven zijn - gekomen. Dit aantal doden overtreft het aantal doden dat in die zelfde periode in oorlogen is gevallen - 23,5 miljoen. En daar ben je dan toch wel even stil van. Snapt u tussen haakjes Wes terterp? Gaat-ie uitgerekend nu naar Spanje. Heer be windsman, ik begrijp u in de zen niet. •fo Maar u heeft al gemerkt dat er wel meer is dat ik niet begrijp. Groetjes. MERIJN (ADVERTENTIES) van de Campina-kok Kaasslaatie voor 2 personen) 50 gr. jong belegen Campina kaas, 50 gr. worst cervclaat/hamI eetlepel zilver- uitjes, 2 augurken, V* up pel, olie en azijn, specerijen, blaadjes sla, mayonaise plus melk, '/i tomaat, peterselie. Snijd de kaas en de worst in blokjes; Hak de uitjes en de augurkjes; Rasp de appelRoer alle ingrediënten goed door elkaar met wat olie, azijn, Worcester- shiresaucetabasco, season-all, peper, zout, paprikapoeder en kerrie. Garneer met partjes hardgekookt ei, stukjes tomaat, mayonaise en peterselie. Per persoon 185 k.cal. A ODA B.V., fabrikant van plaatstalen kantoormeubelen^ heeft tachtig werknemers te veel. Het bedrijf met vestigin gen in Sint-Oedenrode en Gel drop telt 570 werknemers.. De directie wil 29 perso neelsleden ontslaain en 51 met vervroegd pensioen sturen, DE malaria neemt in India mogelijk opnieuw epidemische vormen aan en mensen die werkzaam zijn in de gezond heidszorg geven als hun me ning te kennen dat de Indiase regering niet adequaat op de situatie reageert.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 13