Flandria voor half miljoen de boot in ZEEHONDEN TERUG IN ZEELAND zeeuws Waaêcek Veel branden te voorkomen Oud- burgemeester J. Temmerman van Hoofdplaat overleden Schelde-Rijnkanaal ging in holst van de nacht open Laatste jaren veel aandacht voor brandpreventie Actie voor Kameroen Kermis Draaibrug Green Spot zonder prik i NU OFFICIËLE OPENING SCHELDE-UIJN- KAN AAL NIET DOORGAATr stad streek - ■■MBH Nebev -dag ïti oktober te Middelburg Bijna in heel Zeeland nu avondretours Wat regen Normen eindredactie: rein van der helm DE STEM VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER (Vanéén onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De afdelin gen Antwerpen, Luik en Mid delburg van de Nederlands- Belgische Vereniging (Nebev) houdt op zaterdag 4 oktober een gezamenlijke Nebev-dag in Middelburg. Voor deze dag zijn ook andere afdelingen uitgeno digd. Dc Nebev-dag begint met om 10.30 gelegenheid te geven voor de deelnemers de stad Middel burg te bezoeken. Bestuursafge- vaardigden van Belgische en Nederlandse afdelingen begin nen om 10.45 uur in De Schouw burg' aan het Molenwater een vergadering onder voorzitter schap van de heer J. van der Ent Braat. Na een aperitiel en een geza menlijke maaltijd in de foyer van de Schouwburg volgt om 14.30 uur een officiële ontvangst ip het stadhuis van Middelburg. Het stadhuis kan bezichtigd worden en onder deskundige leiding kan voorts een bezoek gebracht worden aan de Mid delburgse monumenten. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Met uitzondering van tiet eiland Tholen kan men thans in heel Zeeland voor het reizen met de Zeeuwse autobussen avondretours kopen. De avond retours worden verkocht voor reizen, die na zes uur 's avonds beginnen en men moet daarvoor .slechts de prijs van een enkele reis plus een kwartje betalen. De avondretours werden ui geruime tijd verkocht door de /..V.T.N. en de R.T.M. Daarmee werden goede ervaringen opge daan. Zo goed zelfs dat na de fusie van Z.V.T.M. en S.B.M. ook voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen avondretours wer den ingevoerd. En sinds koit worden nu ook op Walcheren en m de Bevelanden door respec tievelijk de busmaatschappijen Streekvervoer Walcheren (S.W.) en de A.M.Z. avondretours ver kocht. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN/BREDA Het niet doorgaan van de offi ciële opening van het Schelde-Rijnkanaal betekent dat de Antwerpse rederij Flandria min of meer voor niets een klein half nvljoen gulden heeft „verspijkerd" aan twee kapitale plezierkruisers, waarmee koningin Juliana, koning Boude- wijn en vijfhonderd andere voorstaande gasten een tochtje hadden moeten maken. Ondanks dgze „strop" is de heer C. van Marcke, afgevaardigde-bestuurder van Flandria niet helemaal onge lukkig met het afgelasten van de openingsplechtigheden. Want als ze wel waren doorgegaan, was de kans op schade aan de luxueuze boten door acties van Walen groot geweest. Naar zijn zeggen was zijn maatschappij tegen dergelijke schade niet ver zekerd. „En het risico dat je loopt mei vijfhonderd hoog waardigheidsbekleders aan boord lag ons in die omstandig heden toch ook wel erg zwaar op de maag", aldus de heer Van Marcke. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: af en toe regen en weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren /.on: 1 tot 7; min. temp.: om streeks 12 graden: max, temp. omstreeks 18 graden, kans op een droge periode v an minstens 12 uur: 80 procent: kans opeen geheel droog etmaal: 30 procent Voor vrijdag: aantal uren zon 1 tot 7; min. temp.: omstreeks 12 graden: max. temp.: omstreeks 10 graden: kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent waterstanden De waterhoogten van dins dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 403 4, Rheinfelden 278 -2, Plitters- dorf 452 pi.fi, Maxau 512 -l.Plo- chingen 140 -1, Mannheim 336 10, Steinbaeh 118 -2, Mainz 326 6 Bingen 187 -5, Kaub 238 -4, Trier 242 -8, Koblenz 227 -22, Keulen 213 pi.2, Ruhrort 362 -2. Lobith 987 -4. Pannerdense kop 448 «1, Nijmegen 774 -2. IJssel- kop87l -3,EefdeIJssel400onv., Deventer 275 -3, Katerveer- Spooldersluis 40 -3, Monsin 5450 onv., Borgharen 3815 -14, Belfeld 1082 pl.5. Grave bene (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT - Maandaga vond is in het Oostburgse St.- Antnniusziekenhuis op 75- jarige leeftijd overleden de heer J.F.C. Temmerman, oud burgemeester van Hoofdplaat. De heer Temmermans werd op 7 september getroffen door een hersenbloeding. Hij moest op genomen worden in het zieken huis. Veertien dagen daarna is hij overleden. Oud-burgemeester Temmer man, agrariër van professie, werd na een aantal jaren als raadslid voor de Vrije Katho lieke Lijst in de Hoofdplaatse raad gezeten te hebben op 7 sep tember 1942 benoemd tot bur gemeester van Hoofdplaat. Op last van het militair gezag werd deze iunctie in oktober 1944 ge staakt, waarna de heer Tem merman rn 1946 weer werd her benoemd. In zijn ambtsperiode werden in het kleine Hoofdplaat meer dan 49 woningen gebouwd en hij maakte ook een dieptepunt mee toen het kleine dijkdorp zijn ha ven in 1962 kwijt raakte. De heer Temmerman verloor tij dens zijn ambtsperiode in 1959 zijn echtgenote. Wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd werd hem per 1 juni 1966 eervol ontslag ver leend. Het stoffelijk overschot van de heer Temmerman wordt don derdag ter aarde besteld, na voorafgaande rouwdienst in de parochiekerk. den de sluis 492 pl hoogwater Morgen, donderdag 25 sep tember Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge 6.18 en 18.29 5.31 en 17.38 4.54 en 17.03 4.23 en 16.34 6.09 en 18.20 De tocht zou de rederij 160.000 francs (elfduizend gul den) hebben opgebracht. De heer Van Marcke: „Vanwege het koninklijke karakter van het ge zelschap hadden we de grootste boot. La Perouse voor niets be schikbaar gesteld. Het door ons gevraagde bedrag had alleen be trekking op de twee kleinere schepen. We zullen met de huurder, het Belgische ministe rie van Openbare Werken on derhandelingen openen over een door ons te incasseren deel van dat bedrag. Hetzelfde gebeurt met de kosten die we nu al ge maakt hebben voor het koude buffet voor de 500 gasten. Flandria heeft op La Perouse voor een bedrag van 6 miljoen francs, 420.000 gulden, een overkapping op een deel van het bovendek, een nieuwe stuurhut en pneumatisch strijkbare mas ten aangebracht. Bovendien is de inrichting van de salons com pleet vernieuwd. Op een van de twee kleinere schepen is voor een bedrag van 70.000 gulden een uitstekend uitgeruste keu ken gebouwd. Buiten al die kos ten om zijn de schepen helemaal opnieuw geschilderd. De heer Van Marcke over al die kosten: „Alles is natuurlijk niet voor niets geweest. Een keuken blijft een keuken. Maar voor hel vervöer van dit hoge ge zelschap hadden we nog al net een en ander extra gedaan, en dat is nu voor niets geweest". In Bergen op Zoom gaan de ge plande festiviteiten zoals ge meld gewoon door. Blijft echter dat de voorbereiding die een aantal topambtenaren, de poli tie en de marechausse hadden fetroffen voor de ontvangst van et gezelschap van 500 mensen voor niets is geweest. Een ander element is de restauratie van het Markiezenhof. Die restauratie is in versneld tempo uitgevoerd om vandaag in staat te zijn, het gezelschap op te vangen. Over de kosten die dat verhoogde tempo met zich mee heeft ge bracht zit men bij de gemeente Bergen op Zoom niet erg in. Ge- meentevoorlichter Van Dijk: „Of het verhoogde tempo kos tenverhogend heeft gewerkt kan pas volgend jaar blijken. En dan kan evengoed blijken dat de ver snelde uitvoering goedkoper is geweest dan uitvoering in nor maal tempo. De tijd zal het le ren". DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen met haar 60.000 leden heeft zich tot de volksvertegen woordigers gewend met de drin gende wens de winkels op zater dagmiddag open te houden. De huisvrouwen vinden, dat bij beperking of geheel verval len van de openstelling van win kels op de zaterdagmiddag niet alleen de buitenshuis werkende vrouwen en alleenstaanden worden gedupeerd. Ook een we loverwogen besteding van het gezinsbudget door het zoge naamde familie-winkelen wordt dan te niet gedaan. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst sinds jaren zijn er in Zee land weer zeehonden gesigna leerd. „Hef zijn er weliswaar maar zou 25, maar ik ben in ie der geval blij dat ze weer terug zijn", aldus dr. J.I.. van Haaften. hoofd afdeling w ildbiologie van het Rijksinstituut voor Natuur beheer in Arnhem. Twintig tot dertig jaar geleden werden er in de Zeeuwse wateren nög hon derden zeehonden geteld. De laatste jaren kwamen ze er he lemaal niet meer voor. Volgens dr. Van Haalten heb ben de Deltawerken, de vervui ling van het water en de toege nomen recreatie het verdwijnen (ADVERTENTIE) van de zeehonden uit dit gebied in de hand gewerkt. Over de oorzaak van het weer verschijnen van zeehonden in de Zeeuwse wateren tasten de on derzoekers nog in het duister. In oktober wil men er nog een tel ling verrichten. Volgens de laatste tellingen is het zeehondenbestand aan de waddenkust de laatste twee jaar op peil gebleven. In 1973 werden er 500 exemplaren gesignaleerd en deze maand ongeveer een zelfde aantal. In 1968 waren het er nog 1450. Er wordt van alles gedaan om de mensen zeehondbewust te maken. De Vereniging tot Be houd van de Waddenzee heeft dit jaar langs de kust en op de eilanden affiches verspreid, waarin op bescherming van de zeehond wordt gewezen. Ook heeft de vereniging een mini- zeehondenboekje samengesteld voor het onderwijst Dit boekje is deze week verschenen. (Van een onzer verslaggevers) RILLAND - Een Duits bin nenvaartschip was gistermid dag om twee uur het eerste schip, dat afmeerde aan de noordelijke ingang van de Kreekraksluizen en het uur U afwachtte. Want afgelopen nacht om precies 24.00 uur was het zover: de kreekraksluizen en daarmee het nieuwe Schelde- Rijnkanaal waren open voor de scheepvaart. Zonder vlagvertoon zoals be kend. Maar tdch ook weer niet totaal zonder feestelijk accent. Aanwezig bij de eerste schutting waren onder meer de hooidingenieur-direkteur van rijkswaterstaat directie Zeeland Ir. J. Zuurdeeg en de rijksha venmeester H. Edens. De Kreek raksluizen lagen er gistermid dag voor het laatst rustig bij in een blakerend zonnetje. In de loop van de middag werd door de Rijkshavendienst de kabel verwijderd, die onlangs nabij de Belgische grens over het kanaal werd gespannen om ontvluchte schippers aan Belgische blok kades de toegang tot het kanaal te beletten „Wij zijn klaar", verklaarde sluismeesterJ. Langehuizen gis termiddag desgevraagd. Dat bleek echter niet in te houden, dat het sluispersoneel gisteren duimen zat te draaien in af wachting van het middrnachte- lijk uur. De laatste proeven werden genomen om de puntjes op de i te zetten. de televisiecamera's moeten goed worden ingesteld voor de deurbewaking en de praatpalen v oor het laatst gecontroleerd", aldus sluismeester Langehuizen gisteren. De Kreekraksluizen zijn namelijk geheel geautoma tiseerd. De schipper krijgt geen personeel meer te zien. Via de praatpaal meldt een schipper zich om zijn lengte, breedte en diepgang op te geven en langs dezelfde weg krijgt hij zijn m- structies. Het sluispersoneel bestaat in totaal uit veertien man. Overdag wordt in ploegen van vier ge- werkt \\.iarbii beide sluizen in gebruik zijn. 's Nachts is slechts één sluis ui werking, die door twee man bediend wordt. „Het personeel is ai sinds 1 september in dienst. Wij hoeven niet erg veel meer ingespeeld te raken. Of de sluizen kinderziek ten gaan vertonen, zien we wel", aldus een wat laconieke sluis- meester J. Langehuizen, Vorig jaar ging in Zeeuwsch-Vlaanderen voor een bedrag van ongeveer drie en een half miljoen gulden door brand verloren. Dc brandweer van Hulst kreeg in dat jaar 24 branden te bestrij den, die van Terneuzen 22, de brandweer van Sas van Gent 25 en in Oostburg waren er 18 branden. Ofschoon Oostburg qua aantal laag scoort, be droeg in deze gemeente de schade totch bijna één miljoen gulden. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn dat cijfers, die indruk ma ken. Landelijk gezien stelt de brandschade in dit gebied niet zo gek veel voor. De schade door brand in dit Zeeuwse ge biedsdeel is nog geen één pro cent van de landelijke verlies post en dat is uiteraard niet zo verwonderlijk want in het landelijke Zeeuwsch- Vlaanderen levert een brand vaak niet zoveel problemen (en ook niet zoveel schade) op als bijvoorbeeld in het centrum van Amsterdam of Rotterdam, De oorzaken van branden (voor zover tenminste duide lijk wordt wat de oorzaak is geweest want in zo'n veertig procent van de gevallen kom je daar niet achter) zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen echter meestal dezelfde als die van de rest van het land. Meestal is de oorzaak te zoeken bij een van de drie befaamde O's. namelijk Onwetendheid, Onachtzaam heid en Onvoorzichtigheid. „Vaak had een brand hele maal niet behoeven te ont staan. In vele gevallen denken de mensen onvoldoende na. Neem nou een brand, die ont staat doordat een asbak met nog smeulende sigaretten in de prullebak wordt leeggemaakt. Ik ben erg blij met het feit dat op de televisie regelmatig op de drie O's wordt gewezen. Dat is een uitstekende vorm van brandpreventie", zegt de heer A.J. Vesseur, regionaal brandweercommandant voor Zeeuwsch-Vlaanderen. En over brandpreventie kan de heer Vesseur uren vertellen. Het is onderhand een weten schap op zich geworden en je zou haast een duizendpoot moeten zijn om alles haarfijn te weten. Het informatiemate riaal, dat de heer Vesseur heeft over het onderwerp brandpre ventie beslaat een forse confe rentietafel. Maar wat is brandpreventie eigenlijk? Het is meer dan alleen maar het willen voorkomen van brand. De definitie, die de heer Ves seur voorschotelt, luidt als volgt: „Het zodanig bouwen van huizen, bedrijven en openbare gebouwen dat de kans op het uitbreken van brand zoveel mogelijk wordt verkleind en het nemen van maatregelen om bij brand de schade zo gering mogelijk te houden. Daarbij moet bij voorbeeld gedacht worden aan het feit dat mensen bij brand er zo snel mogelijk uit moeten kunnen, dat op de juiste pun ten blusapparatuur aanwezig is enzovoort". Volgens de heer Vesseur is men met name de laatste tien jaar steeds meer aandacht geen besteden aan brandpreventie. Een greep uit de instanties, die zich daar over druk maken, levert opi het Nederlands Brandpreven tie Instituut (B.B.P.I.), Vereni ging van Nederlandse Ge meenten, de preventiecommis sie van de Nederlandse Ver eniging van Brandweercom mandanten, T.N.O. in Delft, het Nederlands Normalisatie instituut en uiteraard ook de arbeidsinspectie. Op het gebied van brand preventie zijn de eisen steeds verder uitgebreid en ook strenger geworden. De nieuw ste normen zijn verzameld in de brandbeveiligingsverorde ning van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Deze verordening ls voor de colleges van burgemeester en wethou ders (brandpreventie is name lijk een zaak, waarvoor zij in eerste instantie verantwoorde lijk zijn) een handzame leid raad voor het nemen van be slissingen als het gaat om nieuwbouw of het verbeteren van de brandveiligheid in be slaande gebouwen. Uitgebrande cafézaal in IJzendijke j De verordening op zich ls niet volledig, maar voor de no dige details wordt steeds ver wezen naar kleinere boe kwerkjes (de verordening van de Vereniging van Neder landse Gemeenten is namelijk een fors boek) waarin veel die per wordt ingegaan op maat regelen om in een bepaalde si tuatie de zaak zo goed moge lijk te beveiligen. De verorde ning is geaccepteerd door de gemeenten Terneuzen, Hulst, Sas van Gent en Axel en de vier andere gemeentebesturen van Zeeuwsch-Vlaanderen zullen er zich nog over bera den. Brandpreventie heeft dus betrekking op het beveiligen van zowel nieuwbouw als be staande gebouwen. Wat die nieuwbouw betreft wordt de brandweer steeds vroeger in geschakeld bij het voorberei den van de plannen. Een ver heugende ontwikkeling, zo vindt de heer Vesseur. „Hoe vroeger wij bij de voorberei- A.J. Vesseur ding worden betrokken, hoe minder de kosten zijn. Voor de brandweer is niets zo moeilijk om in een laat stadium nog wat aan plannen te laten verande ren of om in een bestaande ge bouw aan brandpreventie te gaan doen. Ik moet overigens zeggen dat we in Zeeuwsch- Vlaanderen uit oogpunt van brandpreventie de volledige medewerking krijgen van ar chitecten en dergelijke. Be langrijk is ook dat we de men sen duidelijk maken, waarom de maatregelen, die wij graag willen doorvoeren, genoemen moeten worden. Ziet. men in dat die inderdaag noodzake lijk zijn, dan zijn er meestal geen bedenkingen meer. We regelen hier zoiets in een goed menselijk contact. Je hebt er weinig aan om als kemphanen tegenover elkaar te gaan zit ten". En ook wat de beveiliging van de bestaande gebouwen betreft, gaat het volgens de heer Vesseur in Zeeuwsch- Vlaanderen de goede kant op. Het aantal gebouwen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat voor verbetering in aanmer king komt, is natuurlijk niet zo groot als in de Randstad, maar toch kan de aandacht daar voor niet worden verwaar loosd. In verband met de be staande bebouwing vindt de heer Vesseur het een grote vooruitgang dat voor de ver warming olie haast overal door gas is vervangen. „We zijn er stukken door op vooruit gegaan. Gasverwarming is zo beveiligd dat die bij elke sto ring uitvalt", aldus de heer Vesseur. Als brandweerman heeft hij overigens met nog heel wat meer facetten van de brand preventie te maken. Verheu gend vindt, hij het dat bijvoor beeld in Terneuzen op drie plaatsen (namelijk op zijn kantoor, op het havenkantoor en bij het hulpcentrum Zeeuwsch-Vlaanderen) kaar ten liggen met gegevens over de eigenschappen, kenmerken, bestrijding, gevaren, preven tie, opruiming, opslag en ver pakking van maar liefst 800 chemische stoffen. Van die ge gevens kunnen alle belang hebbenden gebruik maken en in de praktijk wordt dat dan ook veel gedaan. De Christelijke Plattelands Jongeren Organisatie is ge start met de Actie Sanaga. Zij doet dit in samenwerking met de Ned. Hervormde Zendings raad. De aktie heeft een twee ledig doel, ten eerste het opzet ten van een landbouw en een visserijprojekl in Sanaga in Kameroen (West-Afrika) en ten tweede het geven van een uitgebreide informatie over het hoe en waarom van Ont wikkelingssamenwerking. De Zeeuwse Christelijke Platte lands Jongeren (P.J.Z.) doet aan de aktie mee. De aktie wordt dan ook niet gezien als het geven van hulp maar als samenwerking, met alle daaruit voorvloeiende consequenties voor beide par tijen. Het visserijproject be oogt het stimuleren van de vis vangst in de zeer visrijke delta van de Sanaga. Het vissen zit de bevolking in het bloed, maar door de verouderde me thoden zijn zij niet in staat te concurreren met de met mo derne materialen uitgeruste Nigerianen. Ook de mogelijkheden voor landbouw, die uitstekend te noemen zijn, zijn nog nauwe lijks ontwikkeld. Dit terwijl er in de in deze streek gelegen steden gebrek is aan de meeste landbouwprodukten. Voor beide projecten is een bedrag nodig van 75.000 waarvan de C.P.J.O. 25.000 voor haar rekening neemt. Onze afdeling gaat het ko mende seizoen aan het werk met de aktie en zal nog wel van zich laten horen. Voor verdere informatie kunt u terecht bij het afdelingssecretariaat: Wim van der Spek, Naere- boutstraat 20, Goes (tel. 01100-15448). Het kleine Draaibrug, rus tiek gelegen tussen Aarden burg en Sluis, zal komend weekeinde in het teken staan van de kermis. Het is de laatste kermis van dit seizoen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en de actieve Draaibrugse Sport Vereniging - die nauw bij de voorbereidingen van de kermis is betrokken - hoopt dan ook dat een aantal mensen uit de buurt nog even een vleugje kermis komen halen. „Voor het eerst sinds 17 jaar hebben wij weer echte kermi sattracties staan", aldus de heer F. Schout. „Zo is er een draaimolen en een schiettent D.S.V. zelf houdt ook allerlei activiteiten en wel in een grote silo nabij rijksweg 58. Het be treft hier meer fancy-fair- achtige zaken als ballengooien en rad van avontuur Zoals bekend was Draai brug een heus mortierorgel rijk, waarvan inmiddels ook grammofoonplaten zijn ge maakt. Op bijgaande foto po seert eigenaar F. Schout voor het orgel dat in zijn etablisse. ment voor wat muzikale ver strooiing zorgt. De heer Schout heeft inmiddels echter een tweede mortierorgel aan geschaft dat zijn premiere zal beleven tijdens de kermis. Dan zorgt dit aloude muziekin strument voor verstrooiende klanken in de silo, waar DSV activiteiten houdt

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5