Vermoorde Becht lijkt dupe van industriële spionage Gezin betaalt dubbel voor zuiver water NVV neemt genoegen met gelijke. koopkracht Vandaag Schippers vallen rijkswacht AARDENBURG TOEN EN NU „VEEL DUBBELFUNCTIES OVERHEID-BEBRUVEN" POLITIE LEGT BESLAG OP LUK Pieter helpt kamerleden bij Goesenaar viert 105e verjaardag FRANKRIJK ZWICHT: ARCHEOLOGE IN TSJAAD GERED Brood wordt maandag drie cent duurder - REGERING TEGEN OP ZATERDAGMIDDAG Ongewone geheimzinnigheid in Argentinië Konsumenten Kontakt pr otesteert tegen verschillen „PRIJSCOMPENSATIE IN '76 DEELS IN VAST BEDRAG" NEDERLANDERS IN DE KNEL IN BELGIë Studie universitaire iverkgroep: DirecteurDr. W. A.J. M. Harkx Unnfdrertap.te.ur: L. Leiiendekker JTedaetie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) 79 20 Gironummer 1114111 t a v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstraat 16, Breda. VRIJE Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 27e jaargang No. 1961 NVV-voorzitter Kok (links) met NKV-collega Spits (midden) en oud-collega De Boon. (Van onze sociaal-economisch redacteur) AMSTERDAM Wim Kok, de voorzitter van het NVV, heel't gisteren in de verbondsraadsvergadering, gezegd dat het verbondsbestuur terwille van het handhaven van de collectieve voorzieningen gekozen heeft voor handhaving van de koopkracht van de werknemer met een gemiddeld inkomen. buitjes Zonnige perioden. Hier en daar een bui. Flink wat wind. Temperatuur tot 19 graden. STAD en streek Nacht verhult oppning Schelde-Rijnkanaal. Pagina 3 binnen- en buitenland VNO: bedrijfsleven kan prijscompensatie al niet meer betalen. Pagina 11 Ford wil zich onder mensenmenigten blijven begeven. Pagina 13 kleine stem Denken aan de zomer van volgend jaar. Pagina 14 sport Mercedes voor Henny Kuiper. Pagina 17 radio en televisie Pagina 9 merijntje franse regering had Claustrefobie De ruimte voor verbeterin gen anders dan via prijscom pensaties is minimaal, zo stel de Kok. Unaniem heeft de verbondsraad vergadering het idee van Kok overgenomen dat volgend iaar een deel van de prijscompensatie in een vast bedrag wordt uitge keerd. Het NW toonde zich verder voostander van een centraal akkoord met de werkgevers, maar dan moet dit wel voor rmdden-november tot stand zijn gekomen. „Als er geen perspectief wordt geboden, dan zal snel de conclusie moe ten worden getrokken dat ver der piraten op centraal niveau geen zin heeft", zei voorzitter Kok. Het NVV streeft met het NKV en het CNV naar een gemeenschappelijk standpunt voor het arbeidsvoorwaarden beleid 1976. Dit zei Kok tegen de achtergrond van zijn ver wijt, dat hij vorige week voor de televisie maakte, als zou het CNV een rechtse koers varen. Uit protest hiertegen wilde het CNV toen niet mee doen aan een gemeenschappe lijk commentaar op de miljoe nennota. De verbondsraad van het NVV sprak zich echter uit te gen de gedachte van NW- voorzitter Wim Kok. een deel (ten hoogste een kwart) van de uit de vermogensaanwasde- iing vrij komende gelden toe te kennen voor individuele aanspraken. Alle NVV-bonden, op de grafische bond ma, hiel den' vast aan het al eerder aanvaarde standpunt, dat de VAD-gelden geheel collectief bezit moeten worden en in een centraal fonds moeten warden gestort. Alleen de ambtenaren-, poli tie- en vervoe rsbonden bleken bereid als compromis een deel voor individuele aanspraken te bestemmen als daardoor de vermogensaanwasdeling spoe dig tot stand komen. Arie Groenevelt, voorzitter van de industriebond NVV. meende dat het NW best een schot voor de boeg van de regering had mogen lossen. „Als er geen investeringsbe leid door de regering wordt aangekondigd, zaïi onize steun aan het kabinet wel eens in de lucht kunnen komen te han gen", aldus Groenevelt, die dit stelde tegenover Koks uitla ting „dat het vertrouwen van liet, NVV in de regering een due' t ge knak zal krijgen. (Van onze correspondent) BUENOS AIRES Nieuwe aanwijzingen omtrent de moord op de 33-jarige Fokker- functionaris Jack Becht in Ar gentinië ondermijnen steeds meer de aanvankelijke versie dat de Nederlander zou zijn vermoord door gewone misda digers. Een serie vetrouwelij- ke gegevens duiden er daaren tegen op dat het niet onwaar schijnlijk is dal de heer Becht het slachtoffer is geworden van een affaire betrekking hebbende op industriële spio nage of omkoping. De dtood van de heer Becht is gehuld in mysteries en in een ongewone reslotehhéid bij de Argentijnse en Nederlandse functionarissen in Buenos Ai- ros. Ondanks deze geheimhou ding hebben wnj uit betrouw bare bronnen vernomen, - dat de heer Bechi geen gewone technicus w®s die voor Fokker assisteerde bij de een of ande re Argentijnse lucbtvaartmaiat- schappij, maar dat de heer Becht tijdens zijn vrij regel- matie bezoeken aan onder an dere Argentinië en Ur-ugay in -nauw contact stond met voor aanstaande militairen en func tionarissen van diverse lucht- vaartinstelilinsen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Gezinnen worden in onredelijke mate fi nancieel en moreel verant woordelijk gesteld voor de vervuiling van het Nederland se oppervlaktewater. Particu liere vervuilers betalen in fei te dubbel. Dit schrijft het Konsumen ten Kontakt in het maandblad Koopkracht. Volgens KK zit er een „luchtje aan de water zuivering." Er bestaan enorme verschillen in de hoogte van de verontreinigingsheffing. Verschillen die niets te maken hebben met de mate van ver vuiling. Gezinnen op Noord- Beveland betalen per jaar bij na zeven keer zoveel als men sen die vallen onder het pol derbestuur van de Dordtse Waard. Particuliere vervuilers in de provincie Utrecht beta len de helft meer dan mensen in de provincie Limburg. Volgens Koopkracht betaalt liet publiek in feite dubbel. Het wordt niet alleen recht streeks, via de jaarlijkse hef fing aangeslagen, maar het moet ook via de prijzen van goederen en diensten voor de zuiveringsiasten opdraaien. Recreatiebedrijven mogen bij voorbeeld de kosten van de heffing volledig verlialen op kampeerders en vakantiegan gers. Volgens Koopkracht gaat men voorbij aan het feit dat de consument bepaalde milieu vijandige produkten koopt en gebruikt, omdat hij eigenlijk niet anders kan. Fosfaatarme wasmiddelen worden niet op grote schaal in produktie ge nomen, ze zijn moeilijk ver krijgbaar en nauwelijks be kend. doordat er zeer weinig reclame voor wordt gemaakt. Een wijziging van het con sumptiegedrag op dit terrein wordt noch door de industrie, noch door de overheid gesti muleerd. GOES Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken heeft de rijksconsulent voor de handel en ambachten in Zeeland, de heer A. Kor- stanje, laten weten dat hij in de nieuwe winkelsluitingswet welke binnenkort door de Tweede Kamer behandeld wordt, juist wil ijveren voor het open houden van de win kels op zaterdagmiddag. Met name in Zeeuwsch- Vlaanderen was ongerustheid ontstaan. Winkelsluiting op za terdagmiddag zou voor Zeeuwsch-Vlaanderen een ramp betekenen. De heer Fieter Zandee uit Goes is gisteren 105 jaar ge worden. Hij is daarmee de oudste inwoner van Zeeland. Overigens belette hem dat niet, zichzelf nog volop het „Lang zal-die leven" toe te zingen. De jarige bejaarde liet op de verjaardagsreceptie gis teren in het Goese verpleegte huis Ter Valcke duidelijk merken, (lat hij wist dat hij het middelpunt van het feest was. In het kanaal van Gent naar Terneuzen was gisteren weer een blokkade. Een vijftal Nederlandse schippers zag kans om onder politiebegeleiding uit Gent weg te ko men. Maar voordat aan de uitbraakpoging werd begonnen bracht de schipper van de Diligent II zijn vrouw en kind van boord, voor alle zekerheid. (Van onze correspondent) BRUSSEL De situatie in de Belgische binnenvaart groeit naar een climax, nadat knok ploegen van stakende schip pers gisteren (dinsdag) een door politie begeleid convooi in het Albert-kanaai ter hoog te van de grens van Antwer pen met Merksem hadden aan gevallen. Er ontstond een com plete veldslag tijdens welke de stakers de negen schepen en twee politievaartuigen met stenen en flessen, verf en teer bekogelden. Na de slag bleken tien personen, onder wie twee politiemannen, gewond. Veer tien stakers werden gearres teerd van wie even later nog één in de oei moest blijven. De rijkswacht, d'ie tot nog toe vanuit Brussel het consigne bad gekregen lankmoedig te gen de stakers op te treden, zal vanaf vandaag harder gaan terugslaan, zeker waar het de bescherming van werkwilligen betreft. Bovendien hebben de stakende schippers hun tactiek nu veranderd. Ze komen nu vaak per busje of auto enkele mannen sterk naar plaatsen waar werkwillige schippers zich gereed maken om uit te varen dan wel achtervolgen zij varende schepen om deze van af de kant of vanaf bruggen met verf, teer en allerlei an dere projectielen te bekogelen. Vooral sedert dinsdag zijn de ze activiteiten van de staken de schippers toegenomen, waarbij ook een groot aantal Franse en Nederlandse sche pen werden gemolesteerd. Als gevolg van het passief verzet van het gros van de Belgische schippers de blokkade heet officieel opge heven verloopt het verkeer op de binnenvaart in België nu weer zeer moeizaam. Ook veel Nederlandse schepen liggen speciaal in het kanaal Gent- Terneuzen nog altijd muur vast. Naar België durft inmid dels bijna geen Nederlandse schipper meer te varen, omdat hij dan grote kans maakt dooi de Belgen te worden gemoles teerd. Bovendien brengt een vaart naar of door België thans enorme financiële risico's met zich mee. want de verzeke ringsmaatschappijen zowel in Nederland als België keren geen cent uit zolang er een toe stand van anarchie als thans op de Belgische binnenwateren heerst. Dit laatste is ook een van de voornaamste redenen waarom de Belgische schippers ondanks opheffing van de blok kade en de opvorderingsbeve- len van de- regering weigeren uit te varen. Schip en lading zijn immers bij de huidige toestand niet verzekerd en vo gelvrij. Vanaf vandaag wordt het poli- tie-optreden evenwel harder. Schippers die bijvoorbeeld in het water duiken om aldus als een menselijke barrière op te duiken, zullen door de justitie worden aange pakt. Hen wachten' fikse geld boeten. Intussen blijken veel schippers flink in financiële zorgen te zitten en ofwel van hun spaargeld te leven ofwel van steun van familie of vrienden. Veel schippers kun nen daardoor hun verzeke ringspremies niet meer beta len en lopen nu kans dat hun schip verbeurd wordt ver klaard, als zij bijvoorbeeld als gevolg van geweld of ander zins financieel aansprakelijk zouden worden gesteld. Enig uitzicht op verbetering is er niet, integendeel, nergens verschenen er gisteren schap pers op de schippersbeurzen terwijl nu ook de bevrachters wegbleven, omdat auto's en trein de vrachten hebben overgenomen. De schippersbon den vrezen dan ook dat het begin van het einde van de binnenvaart is aangebroken en dat alleen de financieel sterk ste schippers stand zullen hou den. Op deze manier hebben de schippers dus door de blok kade en door het passief en actief verzet het beste steen tje bijgedragen tot hun eigen ondergang, een grondige sane ring. Aardenburg is een van die talrijke plaatsen in Zuid- west-Nederland die na de Bevrijding als een phoenix uit hun as zijn herrezen. Vandaar dat vergelijking van de luchtfoto's van twintig jaar geleden en nu een boetende ontdekkingsreis wordt. U vaidt deze aflevering in onze samen met KLM-Aerorarto georganiseerde serie „Uw streek in vogelvlucht" op pagina 3, waar u tevens ver-, meld vindt hoe u cp deze foto's en de begeleidende tekst kunt reageren en hoe u ze kunt bestellen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het brood gaat maandag as. met 3 cent per brood van 800 gram in prijs omhoog. Een dag later zal de mini mum-broodprijs met nog eens 4 cent per brood omhoog gaan. Ook kadetjes en puntjes worden duurder, naar verwachting 2 cent per stuk. Deze laatste verhoging zal waarschijnlijk over twee weken ingaan. De minimum-broodprijs gaat dus in totaal met 7 cent per brood omhoog. Het betreft een aanpassing van de minimum prijs in fasen, die er uiteindelijk op is gericht het verschil met de gemiddelde broodprijs 1,45) kleiner te maken, waardoor stuntverkoop van brood wordt tegengegaan. De minimum-prijs voor-een verpakt gesneden wit bedraagt nu 1,09. De prijs hierran werdt 1,16. De algemene verhoging van 3 cent per brood is een gevolg van de gestegen bloemprijzen. AMSTERDAM (ANP) De „200 van Mertens" bestaan. Niet alleen is een groot aantal Nederlandse bedrijven direct of indirect met elkaar verbon den door dubbelfuncties, daar naast bestaan tussen overheid en bedrijfsleven 688 dubbel functies toegespitst op onder wijs, wetenschappen en Econo mische zaken. Tot deze conclusie komt een werkgroep van politicologen aan de Amsterdamdse Univer siteit in „Graven naar macht", een vervolg op een in 1971 verschenen rapport. Het nieuwe onderzoek toont aan dat tussen bedrijven en overheid 688 dubbelfunc ties bestaan „voorzover die al thans uit de staatsalmanak zijn af te leiden". Dit komt neer op gemiddeld acht dub belfuncties per bedrijf in to taal gedragen door 101 penso- nen. Van de 86 onderzochte bedrijven zijn er 80 direct via (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Op verzoek van de rijkspolitie in Huissen is be slag gelegd op het stoffelijk overschot van de heer Hermanus van Bemmel, dlie afgelopen zondag in het Arnhemse Diacones- senhuis overleed. Op het stoffelijk overschot zal sectie worden verricht. De 79-jarige man kreeg op 30 juni in een boomgaard in Bem mel een schot hagel in zijn hiel. Een tegen een boom staand jachtgeweer zou zijn omgevallen en daarbij was het schot af gegaan. De heer Van Bemmel werd In het ziekenhuis opgenomen. Na enkele weken moest in verband met een infectie zijn linker been geamputeerd worden. Daarna deden zich complicaties voor aldus de Arnhemse politie. De in beslagneming van het stoffelijk overschot zou verband houden met een mededeling die de heer Van Bemmel destijds in het ziekenhuis deed tegenover de Arnhemse politie. Onderzocht zal ondermeer worden of voldoende aandacht is geschonken aan een mogelijke tetanus-besmetting. (Van onze correspondent) PARIJS Fransoise Claustre, de 39-jarige Franse archeolo ge, die sedert 17 maanden in het Tibesti-woestijngebied in de noordelijke Tsjaad door Toubou-opstandelingen gegij zeld wordt, werd dinsdag in Parijs als gered beschouwd. De Franse regering heeft zich praktisch bereid verklaard alle door de rebellenleider Hiissein Habré gestelde eisen te ver vullen. Indien dit niet gebeur de zou mevrouw Claustre dinsdag 23 september, dus gis teren terechtgesteld zijn. Een woordvoerder van presi dent Giscard d'Estaing die zich persoonlijk met die led- ding van de onderhandelingen aan Franse zijde bezig houdt. verklaarde dinsdag ,diat de ar cheologe in leven was. Uit be trouwbare bron werd verze kerd dat de onderhandelingen nu ruim „halfweg" waren, dat er geen sprake meer was mevr. Claustre ter dood te brengen en diat Parijs prak tisch bereid was de voorwaar den van de rebellen te vervul len: het starten van een los prijs van zes miljoen gulden in contanten en het le veren van materieel (voertui gen, unifoi-men, voedsel, medi camenten verrekijkers, met uitzondering van wapens). Op de militaire luchtbasis Bricy nabij Orleans stonden sedert enkele dagen al drie Transall- transportvliegtuigen van de Franse luchtmacht geladen ge reed. om een eerste hoeveelheid materieel naar de Ti'besti-woestijn te vliegen waar dit per parachute ge dropt zou worden. Om al het materieel te leveren zouden elke dag gedurende een week een aar, .al vluchten .maakt moeten worden. Mogelijk heeft als een teken van de goede wil van Parijs een eer ste kleine dropping plaatsge had. t een of meer dubbelfuncties met de overheid verbonden. Vooral de sectoren chemie- olie, metaal-scheepsbouw en delfstoffen zijn- sterk verte genwoordigd en het beleidsge bied (kern )energie is duide lijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (VVD) hebben aan de staf van de stichting Periodieke Veilig heidskeuringen Motorvoertui gen, bestaande uit mr. Pieter van Vollenhoven en jhr. Reuchling, gevraagd een on derzoek te willen instellen naar de ervaringen met auto keuringen in garagebedrijven in het buitenland. De kamerleden hebben dit onderzoek nodig voor het ini tiatief-wetsontwerp betreffen de periodieke autokeuringen in garages, dat zij in december bij minister Westerterp willen indienen. Mr. Van Vollienhoven heeft inmiddels toegestemd. Zoals bekend hebben Van der Doef en De Beer tot het samenstel len van een eigen wetsont werp besloten nadat een meer derheid van de Tweede Ka mer in mei grote bezwaren had geuit tegen een wetsont werp, waarin periodieke keu ringen van auto's in onafhan kelijke keuringsstations wer den voorgesteld. De stichting van mr. Van Vollenhoven zou volgens dat wetsontwerp het beheer over die onafhankelij ke keuringsstations krijgen. Toen de Kamer daar niets voor bleek te voelen, werd besloten de stichting per 15 oktober op te heffen. Van der Doef en De Beer hoDen nu. dat minister Wes terterp dit onderzoek wil fi nancieren met een deel van het geld, dat op de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1975 was nagetrokken voor de stichting PVM.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1