Kleren voor de volgende zomer Op de boerderij Waalse socialisten willen weer in Belgische regering Werkklimaat beïnvloedt ziekteverzuim België helpt Brazilië aan wapens Dn mi dood Saint- des Pi MAAR VLAAMSE NIET VAN DRIE KLEINE MUISJES ONDERZOEK IN WEST-DUITSLAND WIJST UIT: Kijken Beurskoersen DE STEM VAN WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1975 Terwijl jullie nog ijverig zoeken naar kleding voor de komende winter hebben de mensen die jullie kleren ont werpen alweer bedacht wat jullie in de zomer van volgend jaar kunnen gaan dragen. Ze hebben de ontwerpen on derverdeeld in verschillende groepen. Zo zijn er kleren voor jongens en meisjes, die de dingen leuk vinden die in de jaren zestig werden gedra gen, er zijn kleren waarvoor in Japan inspiratie werd opge daan en sommige modellen doen sterk denken aan de ma rine. Opvallend zijn verder vooral de overalls, die volgens de modevoorepellers veel zullen worden gedragen. Voor wat betreft de schoenen kan wor den gekozen uit de volgende modellen: Robin Hoodsanda- len, baseball schoenen, gym schoenen, flatjes en munt- schoenen. Op de tekeningen een paar voorbeelden van de nieuwe mode. Jongens en meisjes die iets in de Kleine Stem willen laten plaatsen kunnen hun werkstuk sturen naar de Kleine Stem, Reigerstraat 16 Breda. DE KIP E" was ééns een kip op zijn stok. Hij kakelde, kakelde tok, tok, tok Want hij had eitjes gelegd o, wat fijn. Wat zal de boer daar blij mee zijn DE KOE Er stond ééns een koe in de wei. En de boerin staat erbij. De koe moet gemolken worden, anders wordt de boerin kwaad. Een koe moet gemolken worden in dc maat. Ingrid Jurriens Et ten-Leur Daar kropen eens drie muisjes, Ondeugend één voo- één, Voorzichtig en heel zachtjes, Door een klein gaatje heen Ze maakten in de keuken. Uit blijdschap o, zo fijn, En rondedans tezamen, Al in de zonneschijn Toen slopen ze vervolgens, Naar de provisiekast, En smulden daar wel uren, Als waren ze te gast Ze konden dik van 't eten Niet meer door 't gaatje heen. En poes, die stoute rakker, Pakte ze één voor één. Elly van Ommen, Amsterdam r„, Jacco van Hooren uit Waspik tekende dit mannetje. Etienne Neve stuurde ons drie tekeningen met oorlogsschepen. Deze vonden wij de leukste. (Van onze correspondent) BRUSSEL De twee groot ste Belgische regeringsparijen, de christelijke CVP en de li berale PVV zijn niet van plan de socialisten weer in de rege ring toe te laten. Zowel de liberale partij voorzitter Grootjans als CVP- leider Martens gaven dat in Brussel in antwoord op uitla tingen van socialistische zijde in de Belgische pers, dat de BSP (Belgische socialistische partij) weer bereid is om in hel kabinet zitting te nemen. Maar opnieuw bleek giste ren de tegenstelling tussen Walen en Vlamingen. Terwijl de Waalse socialisten-leider Leburton een voorstander is van deelneming aan het kabi net, verklaarde de Vlaamse socialisten-leider Willy Claes dat de BSP er helemaal niet voor voelt tot de huidige rege- ring-Tindemans toe te treden. Politieke waarnemers in Brus sel zien hierin slechts het be wijs voor de tegenstellingen die de Waalse en Vlnam«. so cialisten thans verdeeld hou den. De Waalse socialisten willen per se met de andere Waalse partijen in de rege ring, de Vlaamse socialisten voelen daar niets voor. Ook dit keer is de oorzaak van de tegenstelling dus weer duide lijk terug te voeren op de taalstrijd. De Waalse partijen, die nu van het kabinet-Tindemans deel uitmaken, staan sympa thiek tegenover socialistische deelname, omdat de Walen op deze manier een aantal Waalse eisen inzake het beheer van 's lands water, belangrijke com pensatie voor Wallonië als te genprestatie voor de Schelde- en Maasverdragen met Neder land, extra steun voor het in dustriële Maasbekken in Wal lonië en de vestiging van een olieraffinaderij in Wallonië er in Brussel doorgedrukt zullen krijgen. Daarnaast zijn de twee grote vakbonden ABVV en ACV ook voor socialistische deelname aan het kabinet. Dezer dagen hebben socia listische kopstukken als Le burton, en een aantal afge vaardigden van twee Waalse regeri^gsnartiien Rascemble- tor»OVGT- leg gevoerd. Als resultaat kwam daarbij uit de bus dat dit gesloten Waalse front zal proberen de liberalen uit de regering te werken. Daartoe zullen de Waalse politieke partijen, gesteund door Waalse vakbonden en industrie probe ren Tindemans tot uitsluiting van de liberalen te dwingen. Zou deze opzet lukken, dan zou het Franstalige element in de Belgische regering flink versterkt zijn, hetgeen zou hebben moeten leiden tot in williging van bovengenoemde Waalse eisen. Maar de Waalse socialisten hadden erop gere kend dat hun Vlaamse broe ders hun eisen zouden steu nen. Willy Claes heeft die hoop nu weer de grond in ge boord. Daarnaast stelen zowel CVP als PVV dat het huidige re geerakkoord, dat voor vier jaar is gesloten, moet worden volgemaakt. Of de Waalse re geringspartners daarover ook zo denken, zal in de komende tijd moeten blijken. BONN Duitsers zijn het weliswaar van hun eer verplicht vlijtiger te zijn dan andere volkeren, maar dat neemt niet weg, dat het „ziek vieren" van de arbeiders ook hier een sociaal en econo misch probleem vormt. De be antwoording echter van de vraag wie er werkelijk ziek is ere wie simuleert, is zo gecom pliceerd, dat dit meer tijd zou kosten dan de gemiddelde duur van de ziekte. Dr. H. Pillmi van de Münchense uni versiteit trachtte de kwestie daarom van de andere kant te benaderen en onderzocht in een groot aantal bedrijven de diverse oorzaken van het ziek teverzuim. Hij oogstte hierbij taltijke re sultaten, waarvmi wel de voornaamste waren, dat in on dernemingen met een aange name atmosfeer, een goede ar beidsmoraal en een hechtere binding aan de zaak, het ziek teverzuim het geringste is, terwijl ook de verantwoorde lijkheid van de positie hierop een wezenlijke invloed uitoe fent. Voor afzonderlijke be drijven, waar de sfeer intern nogal verschillend was, stelde hij nauwkeurige cijfers op. Zo ontdekte hij, dat in de afde ling, waar het onderlinge „kli maat" het beste was, de werk nemers gemiddeld 7.4 dag per jaar wegens ziekte thuisble ven, maar in de afdeling met de slechtste sfeer liefst bijna 22 dagen, dus ongeveer drie keer meer. Min of meer terloops stelde dr. Pillau tijdens het onder zoek ook de funeste uitwer king van het werken voor stuk loon bast. Hoewel het hier als regel arbeiders betreft, die liever niet ziek worden, con stateerde de arts onder hen twee en een half keer meer ver zuim dam onder „normale" ar beiders, die veel minder te verliezen hebben wanneer zij eens een paar dagen niet op het werk verschijnen. Niet al leen de grotere lichamelijke inspanningen, aldus dr. Pillau, zijn hiervoor verantwoordelijk, maar ook de psychische druk en de dwang, waaronder de voor stukloon werkende arbei ders staan. Met een nagenoeg feilloos sys teem zag hij bovendien kans de binding van de werkne mers aan hun bedrijf te bepa len en hierbij kwam aan het licht, dat degenen, die er bij zonder aan verknocht waren, per jaar gemiddeld 3Vz dag wegens ziekte uitvielen, maar de werknemers met een losse binding liefst bijna 13 dagen. Daartussen kwamen dan nog diverse variaties, die echter nauwkeurig correspondeerden met de graad van de liefde, waarmee de mens voor „zijn baas" werkt. Een zeer opvallend verschijn sel ontdekte dr. Pillau nog in de politieke sector, vlot echter wel verklaard kan worden met de grotere polarisatie van de twee grote partijen in de Bondsrepubliek. Daar, waar chefs een bepaald partijstand punt innemen, zijn de arbei ders gemiddeld 17 dagen per jaar ziek, maar werknemers met onpartijdige chefs boven zich, laten daarentegen maar 9 dagen verstek gaan. Hoewel het onderzoek belang rijke aanuknopingspuntem op leverde om het ziekteverzuim te verminderen, werd de vraag hoe men simulanten op het spoor kan komen, in we zen niet beantwoord. Volgens (Van onze correspondent) BRUSSEL Er hangt in Bel gië een nieuwe „koop van die eeuw" in de lucht die dit keer echter niet zoals bij de aan koop van de F-16 gevechts vliegtuigen handen vol geld kost, maar 's lands wapenin dustrie in één klap op z'n minst enkele miljarden francs rijker zal maken. De Belgische wapenfabrikanten FN in Her stal bij Luik en de Poudrerls Réunie Beiges staan namelijk op het pu-nt om gigantische contracten af te sluiten met de Braziliaanse militaire dicta tuur ter oprichting van ge mengde Braziliaans-Belgische wapen- en munitiefabrieken in een zestal Braziliaanse steden. Het betreft hier de produiktie van een aantal FN-lfandwa- peos (voornamelijk geweren en pistolen), munitie en land en zeemt jnen. Onlangs heeft de Belgische krant „Het belang van Lim burg" een boekje open-gedaan over die Belgisch-Braziliaanse plannen om samen wapenfa brieken te bouwen. Het blad wees daarbij ook op het feit dat Brazilië door een vrij bloe dige militaire dictatuur wordt bestuurd en dat men name de buurlanden van Brazilië be vreesd zijn voor de expansio nistische politiek van de mili taire machthebbers in Brasilia. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken, dat de bui tenlandse activiteiten van de Belgische wapenfabrikanten steeds met de mantel der lief de bedekt, doet dat ook nu weer. Het ministerie zegt dat de wapenhandel tussen beide landen niet van vandaag of gisteren, maar reeds sedert lang floreert en voert verder als excuus aan, dat wanneer België niet langer wapens zou leveren, de Fransen en de En gelsen dat toch zouden doen. Terwijl West-Duditsland lever ancier nummer één van kern centrales aan Brazilië is, zijn de Belgen de trouwste wapen leveranciers. De directies van F.N. en P.R.B. hebben alle kritiek dat ze wapens leveren aan een dictatuur van de hand ge-wezen. Beide direoties zeg gen nog dat Brazilië al vanouds de grootste wapenfabrikant van heel La-tijns-Amerika is en dat het contact met de Belgen da-ar nauwelijks iets aan verandert. Blijft echter het feit dat vrijwel alle lichte wapens in Brazilië van FN af komstig zijn en dat een loslip pige woordvoerder van de FN- fabrieken in Brazilië op een cocktailparty in Rio heeft ge zegd dat „zijn fabriek" maar eventjes met een order van 20 miljard francs zou gaan strij ken... Vergelijken we diat cij fer met de kosten van de aan schaf van de F-16 voor Belgié (rond de 33 miljard francs) dan heeft FN zeker een goede slag geslagen. Dat België het met de interna tionale wapenhandel toch al niet zo nauw neemt is geen nieuws. Zeker nu de Belgische export stagneert nemen de Belgen het zekei- niet zo nauw meer. Dat blijkt trou wens niet alleen uit hun wa penhandel met de Brazilianen, ook elders in de wereld vin den de Belgische wapens, spe ciaal die van FN dam, gretig aftrek. Chileense vluchtelingen hebben beweerd dat de Chi leense junta, die het ai even min nauw neemt met de meest elementaire mensenrechten, ook over grote voorraden Bel gische wapens beschikt. Hoe die het land zijn binnengeko men, weet niemand, ook FN niet. Mogelijk zijn zij via de internationale wapenhandel en wapensmokkel duur naar Chili doorverkocht. Want speciaal de regimes, die om politieke redenen niet gemakkelijk aan wapens kunnen komen, zijn bereid tot de uiterste prijs te gaan. Ook in Zuid-west Afrika wor den FN-wapens gebruikt om het daar opererende bevrij; dingsfront SWAPO in Namibië uit te roeien. Het SWAPO heeft op 18 juli jl. veertien kisten met FN-geweren en munitie buitgemaakt. De ge weren waren van het type FN-70119 en FN-70219. En in Zuid-Afrika veroverden SWA- PO-opstandelingen op de basis Singalamwe FN-wapens en munitie. Deze gegevens ont hulde onlangs Peter H. Katja- vivi, vertegenwoordiger van de Namibisehe verzetsorgani satie SWAPO in West-Europa tijdens een bezoek aan Brus sel, België blijkt dus ook het VN-wapenembargo tegen Zuid* Afrika niet zo nauw te nemen. JAN SCHILS dc Duitse sociale rechtspraak is iedereen, die zich ziek voelt, ook werkelijk ziek en er is amper een arts, die het tegendeel zou willen beweren. Hij zou zich namelijk wel eens kunnen vergissen. Desondanks ziet dr. Pillau wel een remedie. Zo adviseert hij zijn collega's zich meer tijd te gunnen voor een gesprek met zich ziek meldende arbei ders, wanneer volgens hem ook ondanks de tegenwoordig overbezette wachtkamers nog wel gelegenheid is. Met deze gesprekken kunnen namelijk oorzaken, die onbewust tot het gevoel van ziek zijn leiden, opgespoord worden. De Münchense arts wijst in dit verband op spanningen in het gezin of in het bedrijf en op ander factoren, die zeer speci fieke ziekteverschijnselen ver oorzaken. DE STEM VAN WOENSDAl PARIJS - „U n'y a plu Pres," zong Juliette Grecl was profetisch. Het is ne keurigheid het einde van periode vast te stellen. Germain-des-Pres in 197 het vermoedelijk niet erf ons te schrijven dat Mol] een jaar te vroeg. Saint-Germain-des-Pres werd als abdij rond 555 sticht en de wereld ontdek het als „centrum van esthel sche borreling, een excerce terrein voor zelf-expressie zelf-vernietiging" in de jarj na de tweede wereldoorlog, zelf-vernietiging van de wij van het begrip, van de atmo feer heeft zich in deze wek. en maanden van 1975 voltro ken. Het legendarisc| Saint-Germain-des Pres is legende geworden. Een mytl] waarin sprake is van de thologische namen uit vroege tijd en de bloeitijd niet meer van het verval. Del croix, Corot, Ingres en Da\f hebben hier gewoond en werkt. Wagner heeft een ja op nummer 14 van de Rue cob gewoond, Racine is er j storven, Auguste Comte leg, er de grondslagen voor de ciologie, Napoleon woonde nummer 8 van de straat die i de Rue Bonaparte heet en thaud en Vian hebben er hj stempel gedrukt. Maar ook f zijn doo.d, en Greco en Sar zijn vergeten. En alleen oude tempels zijn nog ovl bijna als ruïnes van een gre tijd, die men fluisterend zoekt, maar waar sedert la| al geen eredienst meer plaai heeft: Le Flore, Lipp en Deux Magots. Vroeger, in de veertiger ren, ging men er naar „de int (Van onze redactie binnenlaq DEN HAAG Gegeven verwachtingen over de mac: economische ontwikkelij zoals die voorkomen in macro-economische verkenn 1976 van het Centraal Planlj reau, ziet het er naar uit dat] economische situatie in midden- en kleinbedrijf in lf zal kunnen verbeteren. Ah het Economisch Instituut v< het midden- en kleinbed (EIM) in zijn economische kenning midden- en kleinb rijf 1975/1976. In hoge mate bepalend vl deze verwachting is volgens EIM de minder explosil stijging van de loonkosten, DIf le kolom slotkoen a 1 d exdividei Actieve aandelen Handel en industrie AKZO f 20 34,10 ABN f 100 307,50 AmRo f 20 71,50 Deli-Mij f 75 74,00 Dordtsche f 20 122,80 Dordtsche Pr. 121,00 Heineken f 25 142,10 HeinekenH.f25 135,50 HAL H-flOO Hoogov. f 20 HVA-M. eert KNSMcrt f100 129,00 KLM f 100 51,40 Kon.Olie f 20 95,10 Nat.Ned.lf 10 79,50 Ommeren Cert 235,00 Philips f 10 23,40 Robeco f 50 181,90 Rolinco f 50 128,50 Scheepv.U f 50 105,50 Unilever f 20 105,50 64,10 49,00 64,10 33,30 305,00 70,40 75,00 121,60 120,00 139,50 131,00 64,00 50,60 63,00 126,50 51,50 94,50 79,20 234,50 23,20 181,00 128,00 103,80 104,60 Actieve obligaties staatsleningen 10.50 Ned. 74 9.75 id 74 9.00 id 75 8.75 id 75 8.50 id 75 8.00 id 69 8.00 id 70-95 8.00 id 71-96 8.00 id 701 108,20 107,80 103,80 103,40 100,20 100,30 99,95 99,90 99,80 99,70 93,50 93,30 94,80 94,60 92,90 92,60 100,60 100,60

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 14