AARDAPPELPRIJS NU LONEND zeeuws Peter laat anderen in aquarium-hobby delen Boeren tevreden: SURINAAMSE kIMIEHEA AL NAAR SCHOOL „Antwerpen bereidt de ontvangst voor van niet bestaande schepen blussen molenbrand Oorlogstuig blijft gevaarlijk IR. A. MERTENS IN WAREGEM: stad streek Verdachten autodiefstal weer vrij Zelfde weer VOLDOENDE OORZAKEN GEVOLG Zeeuwse kaderleden bespraken federatie Bromfietsers botsen tegen elkaar Woord van dank voor Aardenburgs gemeentebestuur ir> DE STEM VAN DINSDAG 23 SEPTEMBER 3 lli (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op zater dag 27 september zal tussen Vlissingen en Middelburg 14 maal het geloei van brandweer wagens te horen zijn. Die brandweerwagens gaan dan al lemaal een brand in de seismo- len in Middelburg blussen. Het gaat maar om een wedstrijd zo dat de molen niets te lijden zal hebben. Om 9.30 wordt het spits afge beten door het ontvangende korps uit Middelburg. Dat moet dan na 20 minuten plaatsmaken voor het volgende team, dat van Kruiningen. Zo zullen 's- morgens de teams van 'sHeer Arendskerke, Vlissingen 2, Hulst 2, Sas van Gent en Vlis singen 1, elkaar opvolgen. Tus sen 12.00 en 14.00 uur is er een rustpauze waarna 's-middags de korpsen van Vlissingen 3, Goes, Terneuzen, Westdorpe, Hulst 1, Krabbendijke en Axel aan de beurt komen. Tijdens een maal tijd na afloop van de wedstrijd zal burgemeester drs. P. A. Wol- ters van Middelburg de prijzen uitreiken. (Van een onzer verslaggevers) GOES/STEENBERGEN - Na twee slechte aardappeljaren ziet het er naar uit dat die landbouwers, die het dit jaar opnieuw met aardappelen hebben geprobeerd, een redelijke prijs zullen weten te behalen. De aardappelprijzen - groothandelsprijs - schommelen rond 28 tot 30 cent per kg, en de verwachting is dat dit nog wel een tijdje zal duren. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - De beide Goesenaren L.V. en P R. die werden aangehouden in ver band met de diefstal van de auto van de Terneuzenaar M.F., zijn door de Terneuzense gemeente politie na verhoor weer vrij gela ten. V. heeft bekend zich aan de diefstal schuldig te hebben ge maakt; R. is tot het laatste ogen blik blijven ontkennen. HET is nog helemaal niet zeker dat de olieprijs op 1 oktober wordt verhoogd. Het kan ook zijn dat de prijs nog enige tijd bevroren blijft, zoals nu al negen maanden het geval is. Dat ver klaarde de secretaris-generaal van de Organisatie van Olie Ex porterende Landen (OPEC). De Nigeriaan MO. Feyide, op een pcrslunch in Wenen. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: in het algemeen weinig verandering. Weers vooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 7. Min, temp: om streeks 12 graden, max. temp: omstreeks 19 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal70 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: i tot 7, min. temp: om streeks 11 graden, max. temp omstreeks 19 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 proeent. kans op een geheel droog etmaal70 procent. waterstanden DEN HAAG - De waterhoog ten van maandagmorgen, mee gedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 407 (min 3), Rhein telden 280 (min 6), Plittersdorf 446 (min 14), Maxau 513 (min 9), Plochingen 141 (min 1), Mann heim 346 (min 6), Steinbach 120 (plus 2), Mainz 332 (min 4), Bin ken 192 (min 2), Kaub 242 (min 3), Trier 250 (plus 6), Koblenz 249 (plus 10), Keulen 211 (min 2), Ruhrort 364 (plus 1), Lobith 982 (min 10), Pannerdense kop 949 (min 12), Nijmegen 776 (min 14), IJsselkop 874 (min 5), Eefde Ussel 400 (min 6), Deventer 278 (min 3), Katerveer- Spooldersluis 43 (min 2), Mon- sin 5450 (onv), Borgharen 3829 (plus 19), Belfeld 1077 (min 4), Grave beneden de sluis 491 (min 1). Morgen woensdag 24 sept. Bergen op Zoom 5.50 en 17.58 Hansweert 5.04 en 17.05 Teineuzen 4.25 en 16.29 Vlissingen 3.52 en 15.59 Wemeidingt 5 41 en 17 49 Oorzaak van een hogere prijs vorig jaar werd in een be- oaalde periode slechts 8 cent per rilo ontvangen door de boer - is een wat verminderd aardappe lareaal in Nederland en een ex tra constante vraag uit Enge land, dat zijn aardappel-tekort schat op 500.000 ton. En bij een verhoogde vraag enerzijds en een iets verminderd aanbod an derzijds kan prijstijging niet uitblijven. De consument heeft dit inmiddels al gemerkt, in au gustus moest hij gemiddeld 76 cent voor een kilo aardappelen neertellen, tegen 51 cent vorig jaar, ,De tussenhandel heelt mo menteel de wind mee", aldus de heer Hoek van de grote aardap pelveiling in Steenbergen. „Lo gisch dat men hiervan profi teert, maar uitdrukkelijk wil ik stellen dat er aardappelen ge noeg zullen zijn". Wel verwacht hij dat een aantal rassen dat is gepoot voor veevoer en voor de aardappelmeelfabrieken, naar de consumptiemarkt zal ver dwijnen. „Dat zal ook enig soe laas bieden", zo meende hij. In Zeeland zijn ten opzichte van vorig jaar enkele honderden hectare aardappelen minder ge plant. Verwacht wordt dat dit jaar een oogst van 36 ton per hectare wordt bereikt. Over igens scheelt de mindere aan plant van gebied tot gebied. Zo is het areaal in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zeer te lijden heeft gehad van de wa tersnood vorig jaar, ongeveer 1/3 minder dan vorig jaar. Voor dat mindere poten zijn behalve een slechte structuur van de grond nog meer oorzaken aan te wijzen. Zo was het poot- goed vorig jaar bijzonder duur en schrokken veel boeren terug voor het risico 2.000,- tot 2.500,- aan pootgoed per ha. In de grond te stoppen, terwijl al twee jaar lang de aardappelprijs erg laag was. Bovendien was er een aantal boeren dat wegens li quiditeitsproblemen geen kans zag het dure pootgoed aan te schaffen. Voorts heeft een an dere groep boeren het zekere voor het onzekere genomen en goedkoop verkregen pootgoed op het juiste moment doorver kocht. „Het is gelukkig nu weer rendabel om in de aardappelen te werken", aldus een landbou wer in Cadzand. „Er zitten wel veel kluiten bij de aardappelen, gevolg van de slechte structuur van de grond, maar tegen de huidige prijs is wel te werken, dat is tenminste lonend". Ook ingenieur L. de Wit van het consulentschap akkerbouw in Goes is blij dat de prijzen zijn aangetrokken. „Het is twee jaar erg slecht geweest", zo zei hij. De gevolgen voor de/ionsument zijn niet zo erg meende hij. „Per hoofd van de bevolking eten wij 80 kg. aardappelen. Als wij 20 cent per kilo gemiddeld meer moeten betalen betekent dat op jaarbasis 16 gulden, en daar is toch overheen te komen". OP RIJKSWEG 58 is de auto van A.G. uit Oostburg totaal ver nield bij een aanrijding. De aan rijding ontstond doordat G. geen voorrang verleende aan een personenauto, bestuurd door C.M. v.d. B. uit Breskens. Laatstgenoemde auto werd zwaar beschadigd. IN DE HORECA en de detail handel worden steeds meer hulpkrachten aangenomen. Ze gaan een bedreiging vormen voor de werkgelegenheid van full-time krachten, omdat de werkgever vaak goedkoper uit is met enkele part-timers. De heer F. van der Gouw, se cretaris van de Dienstenbond NKV, zegt dit in de weekuitgave Pamflet. Hij bepleit daarin dat de wet op het minimumloon ook van toepassing wordt verklaard op part-timers die minder dan dertien uur per week werken. DE HEER Ph. van Tiggelen. ei genaar van vijftien drankenza ken in Rotterdam, heeft per ad vertentie in enkele dagbladen een aanval gedaan op de vaste prijzen voor alcoholische dran ken. Nog meer dan het leven smiddelenconcern Dirk van den Broek, dat onlangs een kort ge ding tegen Bols terzake verloor, heeft de heer Van Tiggelen de priijzen van de dranken met vele procenten verlaagd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Onder voor zitterschap van de heer J. de Rijk uit Tilburg heeft een 35-tal Zeeuwse kaderleden van het NKV in hotel Rotterdam te Ter- neuzen een informatieve bijeen komst gehouden, waarop ge sproken werd over de feder atieve samenwerking tussen NKV en NW. De heren J. Commandeur en J. van Grinsven zetten de gang van zaken rond de voorgenomen fe deratie nog eens op een rijtje. Hoewel de voordelen van een fe deratie niet onderschat werden, had een aantal Zeeuwse kader leden toch wel wat kritische vragen. Zo vroeg men zich af wat met NKV-verworvenheden zoals Herwonnen Levenskracht, de sociale scholen en het De Bruijne-instituut staat te ge beuren. Verder wees de heer T. Ackermans. op het feit dat bin nen het NVV reeds gesproken wordt over het geven van een stemadvies aan de leden. Hij voorzag problemen onder meer bij de komende gemeenteraads verkiezingen, omdat binnen het NKV de politieke voorkeuren nogal uiteenlopen, van CDA en plaatselijke werknemerspar tijen tot PPR. Dit terwijl het binnen het NW duidelijke lij nen lopen naar de Partij van de Arbeid. Ten aanzien van de sa menwerking op plaatselijk ni veau wees de heer de Rijk erop dat dit reeds op verschillende plaatsen geschiedt. Hij wees in dit verband op Goes waar de drie vakcentrale goed plaatse lijk overleg hebben. KLOOSTERZANDE - Op het fietspad langs de rijksweg in Kloosterzande zijn twee brom fietsers tegen elkaar gebotst. Een bromfietsbestuurder, die vanuit Terhole naderde (A. de V. uit Kapellebrug) liep daarbij een gebroken sleutelbeen op. Het ongeluk gebeurde toen twee naast elkaar rijdende bromfiet sers hem al pratend tegemoet reden. Een van de twee botste daarna tegen hem aan. De kinderen in hun eigen schooltje in de kantine van Camping Zeebad. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS - Gistermorgen is in de kantine van camping Zeebad-Breskens het onderwijs gestart voor 26 kinderen van de Surinaamse gezinnen, die op deze camping tijdelijk zijn on dergebracht De kinderen zijn toevertrouwd aan de zorgen van onderwijzeres Els de Meester uit Breskens. „Het zijn ontzettend vriende lijke en tevens schuchtere kin deren", aldus Els de Meester. „Maar 's middags waren ze ai wat vrijer, wij wenden kennelijk aan elkaar" De ochtend werd besteed aan het laten maken door de kinderen van een ver slagje van hun aankomst en werden de kinderen in de klas geplaatst naar leeftijd, 's Mid dags bleek tijdens het rekenen dat sommige kinderen het ni veau niet haalden dat bij hun leeftijd - in Nederlandse ver houdingen dan - zou passen. Maar er zijn er ook bij die heel gemakkelijk het klasse- onderwijs kunnen volgen dat normaal is voor hun leeftijd", zo zei Els de Meester. Vrij lezen en tekenen besloot de eerste schooldag van de Surinaamse kinderen In totaal gaan 26 kinderen - waaronder twee 5-jarigen - het onderwijs in de kantine volgen. Een paai- kinderen bleken afge lopen week echter al zo aan de r.k basisschool in Breskens te zijn gewend, dat hun ouders vonden dat zij daar maar op school moesten blijven. Een even fraaigevormde ais angstaanjagende zeeduivel schuift zich tussen twee par mantige zeepaardjes door op zoek naar een lekker hapje in het zee-aquarium. Er heerst een bijna tropische tempera tuur in het vertrek met de tien tallen aquariums die een schemerig licht verspreiden. Die verzameling glazen bak ken is meer een fractie van de productie die Peter Kersber gen uit Kapelle de laatste twee jaar heeft geleverd. Begonnen met een simpel aquarium met wat goudvissen bezit hij nu een florerend be drijf dat niet alleen in heel Zeeland maar ook ver daar buiten een goede naam heeft opgebouwd. Aleen al in Zee land heeft de heer Kersbergen de afgelopen twee jaar niet minder dan 2.300 aquarium- bakken in zijn eigen werk plaatsje gebouwd en aan de man gebracht. „Ik heb klanten tot in Amsterdam, Koog aan de Zaan en Breda toe". Zes jaar geleden verhuisde de heer Kersbergen van Am sterdam naar Yerseke, waar hij het beroep van electricien uitoefende. Hij raakte be vriend met een kapper die een groot aquariumliefhebber was. „Van hem heb ik het een en ander opgestoken van vis sen. Verder heb ik mezelf veel geleerd door experimenteren". Toen de heer Kersbergen zon der werk kwam - hij was in middels in Kapelle gaan wo nen - bouwde hij een handel in aquariums en vissen op. Tot dat hij van de gemeente de waarschuwing kreeg dat hij in zijn woning geen winkel mocht drijven. - Peter Kersbergen bij een van zijn pronkstukken: een sierlijke Zeeduivel. Gelukkig vond hij vrij snel een nieuw onderdak voor zijn aquariums en vissen in een voormalige schuur van de fruitkweker. Die accommoda tie is nu al weer te klein ge worden. In de aquariums zwemmen zo'n honderd vis soorten van velerlei afmeting, kleur en vorm. Een speciale afdeling vormen de*-tropische zeewateraquariums. Peter Kersbergen: Tropisch zeewateraquariums vereisen een bijzondere verzorging. Ik heb vrij gauw door of "mensen die graag zo'n aquarium wil len hebben er geschikt vooi zijn. Als ik merk dat het maar een bevlieging is, verkoop ik ze zo'n tropisch zeewateraqua rium niet. Ik vind het dan ge woon zonde. Dat klinkt mis schien een beetje vreemd voor een handelaar, maar toch is het zo. Die vissen zijn niet al leen koopwaar voor me". Peter Kersbergen's wensd room is nog eens een verzame ling aquariums te bezitten zoals die in Artis of Blijdorp waar de bezoekers de zeld zaamste vissen kunnen be wonderen. Mijn dank aan 't gemeente bestuur van Aardenburg. Bij deze maak ik gebruik om een woord van dank te richten aan 't gemeentebestuur van Aar denburg, voor de vlugge, spon tane, enz. behandeling van door mij aangestipte proble men. die zich afspeelden (en nog afspelen) in de kern Eede. Om te beginnen de verkeers veiligheid nabij 't kruispunt de Oude Barreere. Op 19 februari 1972 heb ik een schrijven ge richt aan 't college van B. en W. inzake de onveilige situatie aan voornoemd kruispunt. Op 27 februari 1972 heb ik per soonlijk mijn schrijven toege licht aan burgemeester Van Berckel. Daarna zijn er nog vele gspreken gevoerd met de adjudant van politie te Aar denburg en met een district ingenieur van Rijkswater staat. Mijn verzoek was toen, om stoplichten te plaatsen bij dit kruispunt. Veel vragen dus om weinig te krijgen. Opzet was, de verkeersveiligheid te verbeteren aan dit gevaarlijke kruispunt. Maar het resultaat was en bleef nul komma nul. Mijn verbazing was dan ook groot, toen ik afgelopen dins dag 9 september 1975, in de „ingekomen stukken" van de raadsagenda las, dat er stop borden zouden geplaats wor den nabij dit kruispunt. Drie en een half jaar dus om tot deze beslissing te komen. Nu nog even wachten tot de borden daadwerkelijk geplaatst wor den. Op diezelfde agenda van 9 september stond eveneens dat de Brieversstraat te Eede ver beterd zou worden. Dat deed er mij aan herinneren dat ik voor het eerst een verzoek aan B. en W. van Aardenburg schreef, betreffende de slechte staat van voornoemde straat, in oktober 1972. Deze brief is toen nooit door de raad be handeld. Deze en de vele brie ven daarna bleven meestal on beantwoord. Maar afgelopen dinsdag 16 september is men toch eindelijk begonnen aan de verbeteringswerkzaamhe den van de Brieversstraat. Eveneens in het voorjaar (maart en mei) van 1972 zijn er door mij verzoeken gedaan om de brandgangen iii Eede te verharden. Met het resultaat dat men pas op 14 april 1975 met de werkzaamheden liet beginnen. Het wachten is nu nog op de eindafwerking. En zo zijn er nog méér van die meer-jaren-plannen in be handeling. De voornaamste is wel de voetbalvelden voor de kernen Draaibrug, St. Kruis en Eede. Zelfs bij de laatste verkiezingscampagne voor 29 mei 1974 voerden bijna alle po litieke groeperingen in deze gemeente, het stimuleren van sportactiviteiten in de ver schillende kernen, hoog in hun vaandel. Doch tot op heden is er nog niet één raadslid die hierover zijn mond heeft dur ven opendoen. De volgende verkiezingen zijn nog veraf, men heeft blijkbaar nog tijd genoeg hiervoor, (jaren). Ge duld is een schone zaak. Eerlijkheidshalve moet ik bij dit schrijven toevoegen dat ik in 't verleden altijd veel me dewerking heb gekregen, be treffende de brandgangen, de Brieversstraat en de sportvel den, van oud-raadslid C. van Bellegem. Dus nogmaals mijn dank en gezien de voorgaande gevallen moet ik wat betreft mijn St. Kruise-krekenplan voor 1980 niet veel resultaten verwachten. Eede, H.C.A. van Rie „Je houdt je hart vast als je ziet hoe mensen, die een gra naat of dergelijk oorlogstuig uit de tweede wereldoorlog gevonden hebben, zo'n projec tiel behandelen", aldus de hoofdinspecteur-korpschef van de Terneuzense gemeen tepolitie, de heer E. Hubregt- sen. Hij zei dit naar aanleiding van het feit, dat een jongetje onlangs een granaat op het po litiebureau bracht, die hij op de slikken, in de omgeving van de watertoren had gevonden. „Voor een nieuwe granaat ben ik niet zo bang als vooreen, die na dertig jaar. zowat helemaal doorgeroest is", aldus de korp schef. „Je weet nooit wat die dingen doen Daarom dringt hij er met klem op aan dat mensen, die dergelijk oorlog stuig vinden, er een duidelijk merkteken bij plaatsen, een stok of iets dergelijks, en dan zo gauw mogelijk de politie in lichten. „Dan zorgen wij er wel voor dat het zo gauw mogelijk opgeruimd wordt", aldus de heer Hubregtsen. (Van een onzer verslaggevers) WAREGEM (V) - België heel t een zeehavenprogramma opge zet voor 125.000 tonners, een praktische niet bestaand scheepstype, dat langs niet be staande, zo niet onaanpasbare diepten zou moeten varen. Dat was tijdens de Frans- Vlaamse Culturele Dag in Wa- regem een van de uitspraken, waarmee de Belgische ir A. Mer- tens de Vlaamse overheidsver tegenwoordigers, economen en andere belangstellenden aan het denken probeerde te zetten over de manier waarop België de „zeehavenleegte" tussen het sterk uitbreidende Duinkerken en de Nederlandse Deltahavens zou kunnen opvullen, ir A Mertens bepleitte nog eens de aanleg van een kanaal tussen Zeebrugge-Gent en Ant werpen met een uitbouw van de Zeebrugse haven voor de ont vangst van de grootste zeetan kers, die worden gebouwd. Op nieuw hekelde hij op scherpe wijze de volgens hem bewust verkeerd geplande zeesluis bij Zeebrugge en de pogingen van Antwerpen tol afsnijding van de bocht bij Bath en de aanleg van het Baalhoekkanaal. De Antwerpse linkeroever- planning (met de bochtafs nijding, het Baalhoekkanaal en de twee zeesluizen) lijken, zo zei hij, technisch uitzichtloos, als ook economische onverant woord. Hij wees daarbij op de proeven, die hebben aange toond. dat het onmogelijk is de Westerschelde beter bevaarbaar té maken. Reden, waarom Ant werpen nooit de zeeschepen bo ven de 125.000 ton zal kunnen ontvangen, aldus ir A. Mertens. Hij wees er daarbij op. dat het leil. dat er bij Rotterdam al tan kers-binnengelopen zijn met een tonnage hoger dan 250.000 en dat er bij Duinkerken en Le Ha vre ruimte wordt gemaakt voor de ontvangst van schepen tot 300.000 a 500.000 ton, „De tijd van de super-en mammoettankers is nog hele maal niet voorbij", zo maakte ir Mertens aan de hand van allerlei publikaties duidelijk ..De su pertankers en -buikeropmars gaat onstuitbaar verder en het zi jn de kleinste tonnages, die be zwijken, zoals in het gehelt sociaal-economische bestel v ,m deze lijd" zo zei hij Mertens' pleidooi om de Wes- i e u ropese zeeh a vencompeti tic wat meer op elkaar af le stem men en om tot een redelijke planning te komen ten bate van Europa werd door zijn gehooi met gepaste eerbied, maar zon der veel reacties aanhoord. Een van de weinige reacties kwam van een oude Vlaming in de zaal die in klare, doch weinig parlementaire taal schande spi ak over de manier, waarop de Belgische regering ir Mertens geschorst heeft en monddood heelt proberen te maken. Du- reactie werd door voorzitter G. Mommerency van de vergade- nng echter afgedaan als een voim van folklore, die op een 6 runs Vlaamse culturele dag niet thuishoort r V

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3