imsveel tiend pak. ds Portugal heeft geen perscensiiur meer Ongeremd de Cauberg af IJF GIJZEN CEDES 'ROEP NVV-NKV België gaat zelf ruwe olie kopen Geen grote klap voor zware auto Belgische schippers Huisvrouw wil wel versoberen .000.- E WONING REGERINGSFORMATIE EINDEL AFGEROND Tik op de vingers Ongeloofwaardig Licht groen voor federatie n METZLER binnenland buitenland A Vlakelaardij o.g. ELAND S BOUWTIJD 100% |oor een nieuwe lESINGEL 34A EDA 39870-43593 AANGEBODEN AXEL S J.C. KRAM ïeek die u lekker zit! Akzo investeert in Zuid-Afrika Apothekers nemen genees teen middelen tcrus; /~N< ,camp ?a Erasmusprijzen uitgereikt Als u 65+ bent, wordt 'n bioscoopje pikken nog aantrekkelijker. Met: PAS 65. Pas voor uw plezier. Positief advies centrale raad Industriebond NK V7 op Regeling voor tongvisserij Mogelijk contact met Algerije Israël krijgt Lance-raketten BEZETTING IN LONDEN RAI EN IMPORTEURS VERWACHTEN: Bankovervaller geeft zich na gijzeling over yd sIDEN [EL ha. per jaar ZATi.- iij 17 lief grond |tra kortingen e types lAAD LEVERBAAR t 200 BENZ |PE 200D IrPE 220D fE 240D 30 I 280 S/SE/C EN ZONDER SC AK lonze showroom antoren en grote tuin, itig gelegen. tijdens kantooruren) 01155-2340 of bescheiden onder hun be- wijlen de heer Daniël Jacob lecember 1882 in levende wo- vlietstraat 13, en overleden te 175, dan wel iets aan de nala- igd zijn of van de nalaten ebben, wordt verzocht daar- of betaling te doen ten kan KAPELLE 30 september 1975. speciale krant met iet kopen van een huis im Middelburg. 2 71 58 0-16.00 uur 0-20.30 Uur O-1600 uur der postzegel opsturen nas' delburg Tel. een persoonlijke afspraak, itvangen. e Gemeenten De vliegers van de Marineluchtvaartdienst, die uit protest te gen de besnoeiing van de Marinebegroting deze week met hun toestellen laag over het Haagse Binnenhof hebben gevlo- gen waren natuurlijk fout. Dit Zuidamerikaans-achtig vertoon past niet in de Nederlandse verhoudingen. Er staan de Marine mensen andere middelen ten dienste om zich teweer te stellen tegen bezuinigingen, die zoals zij menen, de Koninklijke Ma rine uithollen. En daarbij kunnen zij zich geruggesteund weten door de sympathie, die de vloot van oudsher bij grote groepen Nederlanders binnen en buiten het parlement geniet. Minister Vredeling heeft de verantwoordelijke marinecom- mandant een reprimande gegeven. Terecht. Maar als de minis ter van Defensie wil voorkomen dat de Marine en andere on derdelen van de strijdkrachten van de burgergemeenschap vervreemden zai hij ook eens een tik op de vingers moeten ge ven aan degenen, die er bij voortduring op uit zijn militairen voor te stellen als een kaste van imbecielen en beroepsmoor denaars Die hetze, die ook vreet aan de gezinnen van het mi litair personeel zou het beroepskader op de duur in een onge zond isolement kunnen drijven. Vredeling weet, dat de meeste van zijn mensen in feite pa cifisten zijn. Men kiest geen militaire carrière om oorlogje te kunnen spelen maar om de vrede te dienen. "ITolgens het boekje is er niets aan de hand: ook ministers hebben recht op een trendmatige verhoging. En omdat daarbij als gevolg van de geldontwaarding met forse percen tages wordt gewerkt kan het gebeuren dat de ministerssalaris sen volgend jaar met 20.000 gulden worden verhoogd. Die ver hoging zou nog hoger zijn uitgevallen als de bewindslieden niet eerder hun salarissen vrijwillig hadden verlaagd. 'Het ligt desondanks voor de hand dat deze salarisverhoging -Nederland bijzonder slecht moest vallen. Vooral omdat men zich ongeveer gelijktijdig duidelijker bewust is geworden vari de bijzonder royale pensioenopbouw van ministers (en kamer leden, staatssecretarissen, gedeputeerden en wethouders) is in brede kring het gevoel ontstaan, dat het kabinet met twee ma ten meet- bijna geen inkomensvermeerdering voor het gros der werknemers maar een fikse salarisverhoging voor de politici Een kabinet dat ia deze crisistijd van heel het volk grote offers vraagt wint aan vertrouwen, als' het zelf het goede voorbeeld geett- Daarom zal er ru echt gesleuteld moeten worden op straffe van ongeloofwaardigheid aan het trend en pen- sioenbeleid van politici en hogere ambtenaren. AMERSFOORT Akzo (iiemie, onderdeel van Akzo N'.V. en de Zuidatrikaanse Chemical Holdings Ltd. in Jo hannesburg gaan hun belangen op het gebied van de verkoop van grondstoffen voor was middelen in Zuidelijk Afrika samenvoegen, zo heeft Akzo Chemie bekendgemaakt. Voor dit doel zal binnenkort een 50-50 joint venture wor-, den opgericht, die onder de naam Aku-lu Chemicals Ltd. een fabriek zal bouwen voor de produktie van gesulfo- neerdt- en gesulfateerde kool waterstoffen. De fabriek, die m Isithebe, ongeveer 100 km ten noorden van Durban, wordt gebouwd, krijgt een ca- naeiteit van 5.000 ton per jaar- en zal in december 1976 in bedrijf komen. UTRECHT (AiNP) Ge neesmiddelen die de apotheek eenmaal hebben verlaten kun nen niet worden teruggeno men. omdat ze zich aan het toezicht, van de apotheker heb ben onttrokken. Dit standpunt heeft het hoofdbestuur van de maatschappij ter bevordering Koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering -Ier Pharmacie geformuleerd naar aanleiding van een ver zoek van de Consumenten bond, die wilde weten hoe het bestuur denkt over het terug nemen en terugbetalen van geneesmiddelen (ADVERTENTIE) van de Campina-kok No ga ti ne vla (4 pert, t T7s Campina caramel vla, 30y schuimpjes, 50 gr. amandelen. 4 eer! noga-gruis, Vs I- Campina slagroom Doe de helft van de vla in een .schaal. Leg hierop wat verkruimelde schuimpje Strooi de gehakte geroosterdej aman delen en het noga-gruis erover. Giet hierop de rest van de vla, afdekken met de stijf geslagen room en leg er de ru t van de schuimpjes op. Her persoon 395 k.cal -y/. natuurfyit «cKt.cr ^Lir- v -ri -f?.- -- 4. v* AMSTERDAM (ANP) Prins Bemhard heeft gister middag in het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amster dam de Erasmusprijzen uitge reikt aan di». W. Sandberg, oud-directeur van het Stede lijk Museum in de hoofdstad en aan de Britse hoogleraar in de geschiedenis va» de klassieke traditie. sir Ernest Gombrich. Koningin Juliana, prinses Bea trix, prins Claus en prinses Margriet. woond«r> deze plech tigheid ondermeer bij. (ADVERTENTIE) 1 hebt er nu de tijd yoor en vaak host 't u ook minder.'Met PAS 65. 'cldig vanaf 1 december, t 'w gemeente laat u weten hoe u'm hunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f6,50. Wilt u meer informatie? vraag't bij uw gemeente. (Van onze redactie buitenland) LISSABON De revolutionaire raad van de strijdkrach ten in Portugal lieeft gisteren bekendgemaakt dat Portugal een nieuwe regering heeft. Ook heeft de raad de perscen- suurwet ingetrokken die hij tien dagen geleden afgekon digd had. Deze wet had geleid tot luide protesten van jour nalisten aan weerskanten van de politieke scheidslijn, om dat de militairen en hun gedragingen erdoor aan waarne ming werden onttrokken. De partijen zijn overeenge komen oe mirusterszelels te verdelen naar rato van het listen, de volksdemocraten (PPD) en de communisten bi» de verkiezingen van april heb (Van een oneer verslaggevers) UTRECHT De centi-ali- raa - van de industriebond NKV neeft gisteren voor de lede het licht op groen gezet met betrekking tol de vorming va - de Federate Neaerumdsr Vakbeweging Een brief van de verbondsbestu' en van het NVV en he' NKV heeft de ongerustheid cie- er onder de leden van de centrale raad reefde over een eventueie late re fusie wegg- nomen. De vei bondsbesturen 'nebben er in de brief geen twijyel over laten bestaan dat d besluitvorming over fusies tussen vakcentra les en aangesloten bonden daar waartoe behoefte bestaat btj de bonden ligt. Niettemin sieste maken hebben, waar van de centrale raad tegen de f ederatie vortr tn g. De centrale raad wi.' aal he. bestuur een diepgaand beraad en bezinning op g-ing brengt ever al'ie aspekten die met fi. sies te maken hebben, waa door een verantwoor i standpunt kan worden oepaald. De raad heeft het centraal be stuur opgedragen een einde inafcen aan de pub'ieke uit- spraxen van c'e industriebond NW en dien- voorzitter Ar?* Groenevelt die de industrie bond NKV in discririiet bi gen. „De publieke uitsproken leveren geen enkele bijdragt tot het scheppen van een kh maal en een vertrouwen dal toch de basis zou moeten zlj-i voor een gelijksoortige krach tenbundeling in de industriële- sector," aidus Je centrale raaa Piet Brussel, de voorzitter vin de industriebond NKV, weer sprak de aan'-:..gingen die Arir- Groenevelt uve de financiële toestand van zijn bond heef' gedaan: Als Gvueneve't ever cijfers spreekt, dan spreekt hij ook over oe aan loopkosten van de federatie dat loopt ui de miljoenen,zo zei Brussel. „Ket m'ljeenenver- lies naar ik meen 4,2 mil joen gulden waar Groeneve t het over had- is uit de luch gegrepen, dat moet een vergi sing zijn. Er de 2l/z% leden verlies is volkomen onwaar Het naderto tot elkaar bren gen van de industriebonden zag hij als een „klussie" vooi de fe deratie Nederlandse vak'oewe ging als die tot stand, is geko men. De leden van de Industrie bond - NKV moeten zich op eer buitengewoon congres op 5 10 vember over de federatievor- ming uitspreken. ben gekiegen. De socialisten hebben vier ministersposten, de PPD twee en de commu nistische partij Bij de verkiezingen behaalden de so cialisten 38 procent van de stemmen, de PPD 26 piocenl en de communisten 12.5 pro cent. Naar wordt verwacht zal de nieuwe regering ue zesde sinds het oude rechtse regime vorig jaar omver weru gewor pen zicli enigszins van de aan vankelijke linkse koers af wenden. Donderdagavond hielden 25000 mrnsen in Lissabon een demonstratie om te proteste ren tegen een „rechtse rege ring'' die zou zijn samenge steld uit ..reactionairen". Het communistische partijblad Avante waarschuwde dat het van de besluiten van het nieu we kabinet zal afhangen of de communisten b> ijver. meerege- ren of dat zij in de oppositie gaan. De militaire revolutionaire raad heeft het decreet van be gin september, dat vcislagge- ving over militaire zaken na genoeg onmogelijk maakte, herroepen. Het decreet was bedoeld om een einde te ma ken aan de eenzijdige beleids verklaringen van officieren en groepen. Dit soort verklarin gen heeft de afgelopen maan den nogal lot enige onduide lijkheid en verwarring geleid. De Portugese medio hebben fel tegen deze maatregeJ ge protesteerd. Premier José Pinheiro de Azevedo heeft gis teren de amtseed afgelegd met een nieuwe, overwegens gema tigde regering die een scherp contrast vormt met de politie ke ambities van de communis ten. Admiraal Azevedo noemde zyn kabinet „een regering van nationale redding", die zich gaat wei',pen op Portugal's grote sociale en economische proble men. De buitenlandse politiek zal waarschijnlijk zijn geënt op het westen. Van minister van Buitenlandse Zaken Melo An- tunes is bekend dat hij Portu- ziet met de westerse samenle- gal's toekomst nauw verbonden vmg. DEN HAAG (ANF) Op 29 september a.s. zal be houdens goedkeuring door de minister van landbouw en vis serij een nieuwe uitvoe ringsregeling voor de vangst beperking van tong in werking treden. De voorzitter van he* produktschap voor vis en vis- produkten. de heer B. A. de Jonge, heeft hiertoe beslo ten. De maximale vangsitioeveet- heiri van tweeduizend kilo per week per vaartuig wordt ver vangen door de volgende maxima per vier weken. 3.60. kilo voor een vaartuig tot 1.000 pk motorvermogen, 4.000 kilo voor een vaartuig tussen 1.000 en 1.200 pk. 4.400 kilo voor een vaartuig tussen 1.200 en 1.400 pk, 4.800 kilo voor een vaartuig van 1.400 of meer pk. DRIE mannen die voor een rechtbank in het Oostfrainse Grenoble terechtstonden zijn in een -aiuto ontsnapt nadat een vrouw een van hen een revol ver had ge-geven. AMSTERDAM (ANP) De Neclei landse huisvrouw is zich terdege bewust van de Club van-Rome-problematiek en wil op tie hoogte blijven van de feiten. Er is een algemene be reidheid het consumptiepa troon te wijzigen waarbij mi lieufactoren een grotere rol schijnen te spelen dan de schaarsteproblemen. Dit zijn twee van een aantal conclusies uit rapporten, die door leden van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen vorig jaar zijn opgesteld. Ieder jaar legt de NWH haar leden een of meer onder werpen voor ter bespreking in tigen afdeling of discussie groep. In 1974 was dat de vraag „verwerven of versobe ren". Directe aanleiding was het in 1972 door de ciluib van Rome uitgebracht rapport ,g,renzen aan de igroei", waar in de aandacht wordt geves tigd op in de toekomst te ver wachten schaarste aan grond stoffen, energie en voedsel als gevolg van een ongelimiteerd groeiende consumptie. Gewe zen werd ook op de snel groeiende wereldbevolking en de moeilijkheid om de voed- selprodukten in hetzelfde tem po te doen toenemen. Aan de discussie namen .98 afdelingen van de NWH deel. De overige conclusies waren: er is een sterke neiging de betekenis van materiële wel vaart te relativeren en meer waarde te hechten aan indus triële factoren. De bereidhe rt tot versobering wordt echter aanmerkelijk verzwakt wan neer men meent dat dit tot werkloosheid zal leiden. Men acht werkgelegenheid van gro ter belang dan vermindering van consumptie, wanneer tus sen deze gekozen zou moeten worden. Dc tendens tot verso bering blijkt goed aan te slui ten bij de oud-Hollandse deugd der zuinigheid. De in het algemeen positie ve instelling ten opzicht van versobering en milieubescher ming wordt verzwakt door het ontbreken van voldoende in zicht in de feitelijke samenhang tussen economische factoren en schaarste-problematiek. Een vrachtwagencombi natie uit Enschede schoot gisteren op de Cauberg in het Limburgse Valkenburg door zijn remmen en reed met grote snelheid het toe ristenoord binnen. In een bocht in de Plenkertstraat botste de stuurloze combi ne op een vrachtauto van Van Gend en Loos die juist aan het uitladen was. Er ont stond een enorme ravage. De chauffeur van de vrachtwa gencombinatie raakte licht, gewond. WASHINGTON (REUTER) Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vrijdag ver klaard dat de Verenigde Staten Israël de wapens gaat leveren die hangende de vredesrege ling in het Midden-Oosten door het Pentagon werden te gengehouden. Welke wiapens zullen wor den geleverd en wanneer werd niet bekendgemaakt maar uit regeringskringen wordt vernomen dat Israël on der meer de Lance-raketten, die een reikwijdte van 95 ki lometer hebben en voorzien kunnen worden van atoomkop pen, kan verwachten. LONDEN (AFP Een der tigtal Arabische studenten, voornamelijk Palestijnen, heeft gisterochtend het bureau van de Arabische Liga in Lon den bezet. Men wil hiermee protesteren tegen het nieuwe interim-akkoord tussen Israël en Egypte. BRUSSEL Het Belgische ministerie van economische zaken heeft, een plan van de deze zomer overleden minister Oleffe uit de ijskast gehaald om een maatschappij op te richten voor de aankoop en opslag van aardolie. Wijier minister Oleffe had in april van dit jaar reeds Esso, Shell BP en Petrofina uitgenodigd voor een gesprek over de vor ming var- een dergelijke maat schappij met deelname van genoemde olie-maatschappijen Nu is Economischs. Zaken eventueel bereid ook zondag deze olie-maatschappijen in zee te gaan. Via een staatsaan koopmaatschappij van ruwe aardolie wildde Belgische over heid over de mogelijkheid be schikker om bilater ile onder handelingen te voeren over olie-aankopen en op die ma nier de markt en handelsvoor- waarden beter te leren ken nen. Ook wil de Belgische staat op deze maniei de olie invoer vooral betrekken uit die olie-aankopen en op die ma- waarheen België zelf ook ex poi'teert. Op deze manier hoopt België meer evenwicht te verkrijgen in de betalingsba lans. Een van de voornaamste kandidaten die momenteel in aanmerking komt voor de le- ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De RAI en importeurs van „zware" perso nenwagens geloven niet dat de progressie van de motorrijtui genbelasting - zo het betref fende wetsontwerp door de Kamer wordt aangenomen van grote invloed zal zijn op de verikoo-p van zwaardere personenwagens. Wel meent men dat een en ander gevol gen zal hebben voor de handel in gebruikte wagens in de zwaardere gewiöhtsklasse- De RAI verwacht niet dat de voorkeur van het publiek op grond van de eventueel hoger wordende motorrijtuigenbelas ting zal uitgaan naar lichtere wagens. „Zware auto's worden meestal zakelijk aangeschaft of door mensen die zich privé een dergelijke duurdere auto kunnen veroorloven. Voor hen maakt een paar honderd gul den meer belasting weinig uit. De regering zal ook stellig niet hopen dat er een verschuiving in het kooppatroon optreedt. Immers, er zit een gat in de begroting en dat moet worden gedicht. Door de automobilis ten. Zou een belangrijk deel van het publiek besluiten lich tere auto's aan te schaffen waarvoor minder belasting be taald hoeft te worden dan beurt het rijk minder belas ting en schiet de regering haar doel voorbij. Wel is het na tuurlijk zo dat fleet-owners die zo'n honderd (zwaardere) wagens hebben rijden voor grotere lasten komen te staan en de meerdere kosten onge twijfeld in hun produkten zui len doorberekenen". KLAP Bij General Motors meent men dat de progressie in de wegen belasting weinig of geen in vloed zal hebben op de ver koop van nieuwe wagens. „Maar de tweedehandshandel in deze klasse zou wel eens een klap kunnen krijgen. Het is veelal de kleine of kleinere man die tweedehands een zwaardere auto aanschaft om zijn gezin te kunnen vervoe ren en-of zijn caravan te trek ken. Ook worden dergelijke wagens veel gekocht door mensen die „groet" willen rij den, maar zich dat eigenlijk niet kunnen veroorloven. BMW zegt: „Hier en daar hoor je dat nu de maat vol is. Anderzijds is het met de auto cn met a-utorijden zo gesteld dat het niet gauw te gek is voor de mensen. Kijk miaar naar de benzineprijs. Die gaat voortdurend omhoog, maar de mensen blijven toch rijden. Eerst is er een schrikreactie in de geest van „nu moet 't miaar wat minder" maar wel dra is men aan die nieuwe prijs gewend en gaat alles weer als vanouds. Het meren deel van de zwaardere auto's wordt voor zakelijk gebruik gekocht. Dat betekent: aftrek baar van de belasting en daar om zijn wij er niet zo huiverig voor diat de progressie in de motorrijtuigenbelasting - zo die er al doorkomt in de Kamer - tot beduidend minder aankopen van zwaardere au to's zal leiden. Bovendien: wat maakt een verhoging van en kele honderden guldens aan belasting uit voor iemand die zich particulier een auto van 20-30 mille kan veroorloven vering van ruwe aardolie- is Algerije. Met dat land is België reeds in moeilijke onderhan delingen gewikkeld over een aardgascontract. Het ligt niet in de bedoeling van het ministerie van Econo mische Zaken in Brussel om de aangekochte ruwe olie zelf in een staatsolie-raffinaderij te laten raffineren. Van Waalse zijde is daar wel druk op uit geoefend, met name zou dai. een raffinaderij in Wallonië moeten Komen. Dat wordt nu overgelaten aan de bestaande oliemaatschappijen, die voor raffinage en distributie zouden moeten zorgen. Inmiddels heeft het Belgische kabinet verder ook een eerste stap ge zet naar de omichting van een nationaal comité' voor de glo bale energ'e-stctor. Tn dat co mité krijgt behalve de rege ring ook werkgevers, werkne mers, de oliemaatschappijen hun stem. Het energie-comité krijgt adviserende bevoegdheid en bij eenstemmigheid moet do regering een eventuele af wijzende beslissing grondig motiveren. Onder de adviseren- bevoegdheid van het energie comité ressorteren onder meel de bevoegdheid van het energie de produktie en de verdeling van olie- en aardgaspredukten FAVERGES-PARIJS (REU TER, UPI, DPA) De jonge deserteur uit het Franse leger die gisteren vijf mensen had gegijzeld in een ba ik in Fa verges, in zuidoost-Frankrijk, en later het geëistt losgeld van zes miljoen frank 'ruim 3,5 miljoen gulden) had ge kregen, heeft zich aan de poli tie overgegeven Volgens de politie gaf de 18 jarige jongeman zi-h na tele foongesprekken met de burge meester van Faverges, over aan de politie die de bank van het begin af hnd omsingeld in de hoop de gewapende over valler met een welgericht schot te kunnen uitschakelen De jongen bleek onzeker ovei zijn verdere olannen en gaf uiteindelijk zijn pier op otn met het geld te vluchten. VIJF mannen hebben in de nacht van donderdag op vrij dag in Rome een garage over vallen en de Sl-h'rigo fnrmu- le-2-renner Claudio Francisci ontvoerd. A Als ik het wel begrijp moet aan de afkeer die onze rege ring deze week - terecht - betuigde jegens allerhande blokkades te land en te water, nu ook het actie voeren in de lucht toegevoegd worden. Als de legeronderdelen op vrolijke avonden en bijeenkomsten al- een eigen „tune" laten horen (ze hebben tenslotte ook alle maal hun eigen blaaskapel), dan heeft de marinelucht vaartdienst toch bepaald een nep-tune. Verder heb ik begrepen dat er een feestje hier in de buurt niet dorgaat en dat is de betreuren. ft Feesten zijn ervor om dóór te iaten gaan, niet om af te gelasten. Zeker zo'n ouderwets feest met een koning en een koningin erbij. ft De Walen onder onze zui derburen Baai-hoeken er goed van, da's wel duidelijk. •ft En wat zullen de Vlamingen weer Schelde! •Cr Zo raakt de broedersch p daar wel van de Waal in de sloot. ft Wok wel eens in Spanje ge weest? ■ft Bijna vakantie(s) gehad daar, mag ik aannemen? ft Juist, en dan vind ik dat je niet meer kunt zeggen dat het niks te maken hebt met de ver van je bed is. en dat je momenteel gebeuren. Afijn, schandelijke zaken die daar regering, politieke partijen, de paus. ze protesteren gelukkig tegen de doodvonnissen die geveld zijn en worden over mensen die verzet plegen te gen het terreurbewind van Franco en de zijnen. Maar da's niet genoeg, vind ik. Honderdduizenden Neder landers zijn jaarlijks enkele weken te gast in dat land, genieten dïiar- terecht - van zon en vrije tijdmaar wat vertegenwoordigen ze in feite een macht.! Ik pleit nog niet eens voor een boycot van Spanje als va kantieland, maar als ze bij voorbeeld nu eens bij duizen den zouden gaan demonstre ren? Tussen de vakantieflats van - pakweg - Benidorm, Alicante of Torremolinos, nou ja, de hele Costa langs, ge woon eens een dagje een enorm massaal protest laten horen. Gek idee, hè? Wedden dat niet één agent van de Guardia civil dan ook maar een honderdste deel van de streken zou durven uitha len die ze b.v. tegen verzet olegende Basken dagelijks uit- t halen? ft Olé, 't was maar een den kertje. U vindt zelf vast wel iets anders, als u eerst maar ontdekt dat u niet machteloos bent. ft Verder een prettig weekein de. O ie. ft MERIJN. (Vervolg van pag. 1) De Belgische binnenscheep vaart was gisteren voor een deel nog verlamd. Op sommige plaatsen zijn gisteren nieuwe blokkades ontstaan. Op andere waterwegen maakten de schippers weliswaar de door vaart vrij, maar zo nauw dat er slechts een schip met moei te doorkon. Ook op andere manieren blijft men verzet plegen. Voor de Belgische rijkswacht bleek het gisteren een moeilijke zaak om dwars liggende schippers in de kraag te vatten. Op het Kanaal van Gent naar Terneuzen is de doorvaart sinds twaalf uur gis termiddag weer normaal. De Belgische schippers lig gen voor het merendeel nog tegen de wal. Vanuit verschil lende delen van België kwa men gisteren berichten dat werkwillige schippers met klonten teer en andere rommel bekogeld werden. De angst voor deze intimidatie nood zaakte een aantal werkwillige binnenvaarders te Antwerpen om hulp aan de rijkswacht te vragen. Overigens kon de Belgische rijkswacht weinig uitrichten tegen de vele vormen van lij delijk verzet die worden toe gepast. Zo kon het gisteren gebeuren dat in een kanaal in het Waalse deel van België plotseling een schip van het spitsentype dwars in de vaart lag. Toen de rijks wacht aan boord kwam en de betrokken schipper sommeer de de doorvaart voor de wach tende schepen vrij te maken was het commentaar van de man: .Technisch defect, haal maar een sleper". Toen d» sleepboot ter plaatse kwaijj herhaalde zich het zelfde lied* ie een eindje verderop.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9