ÜMD HL nt PSV - AJAX MEER DAN EEN TOPPER Sport is Politiek spel rond directeur van Ahoy HARRY HOFMEESTER STOPT Eerste tennisduels zonder incidenten 1300 politieagenten Winst Court door JAN WINTRAECKEN CIJFERS RAPPORT Adembenemende bontshow van Dora van de Ven in huize joosen DE STEM VAN ZATERDAG 20 SEPTEMBER ring van de in vele lezers ertien dagen men heel wat nijder n rink 1 57,6 sec. i 36,7 sec. 32,8 sec. van der Kuij- Krol van de Kerk- 103 122 oord, 110 irtprijsvraag antwoording (niet in een :n steeds op als op die neld staan, orbeeld ge en de pun- orden. Ook et ingegaan n voor alle tem en hun esloten. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN/AMSTERDAM - PSV-AJAX is niet zo maar een topper uit de vaderlandse voetbalcompetitie. Er spelen zowel bij Ajax als bij PSV een aantal achtergronden die de wedstrijd van vanavond in het overvolle en ongetwij feld sfeervolle Philips Sportpark al bij voorbaat tot een bij zonder interessante ontmoeting verheffen. Allereerst komt er vanavond een PSV in het veld dat tot het uiterste zal gaan om te bewijzen dat het kampioenschap van verleden jaar geen toeval is. De ploeg van Rijvers heeft te lang onder de hegemonie van de Westerse ploegen gestaan, waarbij vooral Ajax en in iets mindere mate Feyenoord een frustrerend obstakel op de weg naar de top vormden. Bovendien speelt ten opzichte van Ajax nog steeds het incident Rolink bij de PSV'ers. De nega tieve publiciteit die na de onge nuanceerde uitspraken van de Amsterdamse clubarts na een ongeoorloofde tackle van René van de Kerkhof op Gerrie Müh- ren als een lawine over PSV is heengekomen, zit de meeste spe lers nog steeds niet lekker. Het zal de ambitie om fors uit te ha len alleen nog maar vergroten. Gemakkelijk zal het niet zijn want Kees Rijvers worstelt met een aantal niet geringe proble men. Willy van der Kuilen zal waarschijnlijk niet spelen, Ralf Edström is nog lang niet fit (bloeduitstorting aan de knie) en de momenteel in geweldige vorm zijnde Peter Dahlquist is amper hersteld van een grie paanval. In het geval Van der Kuilen niet speelt zal Lubse wel op het middenveld worden ge posteerd en zullen Dahlquist, Edström en René van der Kerk hof in de voorhoede opereren. In het kader van de uitspraken van Kees Rijvers na de wedstrijden tegen Linfield („PSV gaat in uitwedstrijden behoudender spelen") is het mogelijk dat hij zijn nieuwe standpunt ook voor de belangrijke thuiswedstrijd tegen Ajax laat opgaan en op het middenveld kiest voor de verde digend sterkere Bertus Quaars. Het is overigens niet te hopen dat Rijvers zijn uitspraak over het meer behoudende PSV van de toekomst zal waarmaken. Een groot deel van de charme en aantrekkelijkheid van PSV was gebaseerd op het flitsende onge compliceerde aanvalsspel waaraan door de hele ploeg werd deelgenomen. Buiten het feit dat het niet zou meevallen om typisch aanvallend inge stelde spelers om te vormen zou het voor het toch al spektake- larme Nederlandse voetbal een gemis zijn als de apostel van het aanvallend voetbal, een titel die Rijvers ongetwijfeld toekomt, voor een zakelijker, maar ook saaier speltype zou gaan kiezen. Er valt trouwens moeilijk aan te nemen dat Rijvers zijn plan nen serieus zal uitvoeren. Hij is al lang op zoek naar het juiste evenwicht in zijn ploeg, nood zakelijk omdat inderdaad te veel van de aanval werd uitge gaan en zodra hij dat gevonden heeft zal ook bij hem de echte waarde van het voetbalspel wel prevaleren. In de verdediging speelt ongetwijfeld weer de achttienjarige Jan Poortvliet als rechtervleugelverdediger en zal Krijgh weer als voorstopper fungeren. Voor Rinus Michels is de wed strijd tegen PSV de eerste se rieuze testcase met Ajax. Hoe wel Michels in Belfast nog ver klaarde dat hij nu nog geen en kele conclusie kan trekken en pas aan het einde van het sei zoen de contouren van het nieuwe Ajax zichtbaar zullen worden, was in de wedstrijd tegen het weliswaar zwakke Glentoran de organisatie in het elftal van Ajax al merkbaar be ter. Michels, de meedogenloze, heeft al enkele pijnlijke ingre pen in de ploeg verricht. Willy Brokamp en Ling zijn buiten de selectie gezet en de twee andere door Kraaij aangekochte nieu welingen Wickel en Helling ko men voorlopig in zijn visie ook niet in aanmerking. Maar ook Michela. kampt met bepaalde moeilijkheden waarvoor voor lopig geen oplossing te vinden zal zijn. Barry Hulshof bijvoor beeld is nog steeds niet de oude. Wim Suurbier is de laatste we ken hopeloos uit vorm. Een posi tief punt voor Michels is de schotvaardigheid van Geels die nog steeds niet is verminderd en het sterke optreden van Geert Meijer. Ajax zal op basis van in zet (Michels zal niet anders ei sen) en uitgaande van een ver dedigende stelling met snelle counters trachten favoriet PSV te verrassen. HARRY VERMEULEN Edström niet fit. AMAGASAKI (Reuter) - De Australische Margaret Court heeft vrijdag het internationale tennistoernooi van Amagasaki gewonnen. In de finale versloeg zij haar landgenote Evonne Cawley- Goolagong met 6-7, 6-1 en 7-5. Margaret Court verdiende met haar triomf 16.000 dollar (onge- vver 40.000 gulden). Haar tegen speelster ontving de helft. Margaret Court en Evonne Cawley-Goolagong zegevierden in de finale van het dubbelspel over de Australische Helen Gourlay en de Amerikaanse Ann Kiyomura met 6—1 en 7—5. sport In 't kort VOETBAL - De Japanse voet balbond heeft besloten niet deel te nemen aan het kwalificatie toernooi voor de Olympische Spelen. De politieautoriteiten van Tokio hebben laten weten op 27 september, als tegen Israël moet worden gespeeld) niet ge noeg manschappen op de been te kunnen brengen om in te staan voor de veiligheid van de Israë li's. Drie dagen later vertrekt na melijk de Japanse keizer Hiro- hito naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Linksex tremisten hebben nu al aange kondigd te protesteren tegen dit bezoek. Johann Cruyffvoet de bal beter dan Joop den Uyl het bewind voert. Den Uyl heeft het niet mak kelijk, maar sport is óók een deksels moeilijk vak. Een vak, dat uitgeoefend wordt onder welgeschapen kunstmatige omstandigheden en voor waarden, waarbinnen de at leet in een bepaald tijdsbestek een geteld aantal kansen heeft. Zo ligt het. Ongeveer. Deze condities stuwen de beste sportman naar een top, die hoger maar ook spitser is dan de brede bergen waarop in grotere getallen de kampioe nen der andere maatschappe lijke disciplines tronen. An ders gezegd: de strikte vak kundige prestaties van de sporttopmensen in hun eigen specialiteiten halen een hogere waardering dan, bijvoorbeeld, de vakkundige prestaties der verenigde Kamerleden dezer aarde. De sportmensen timmeren er ook harder aan en zijn meer present en content. Nog an ders: Tom Okker tennist beter dan de Van Doorne's auto's bakken. Abe Lenstra voet balde indertijd beter dan hij zijn gemeente administreerde. Ali bokst en Ard Schenk schaatst beter dan Dries van Agt recht doet wedervaren en Jurgens de 3VOS gaat klaren. Maar niemand hoort mij zeg gen, dat Jack Nicklaus beter golf speelt dan Herman Kreb- bers viool. Maar dat komt om dat kunst en sport elkaar daar ontmoeten waar de kring der cultuur sluit en zon en scha duw zich in tijdloze rust ver enigen. Maar dat Johan Cray ff beter voetbalt, dan Joop den Uyl bestuurt, kun je met rech terhand op het immers linkse hart zeggen zonder ons pre- miertje enig geweld aan te doen, of schade te berokkenen. Er zijn meer uitstekende bewindslieden dan uitste kende sportmensen. Maar de topper, de uitschieter in de sport, zetelt aanmerkelijk ho ger dan de beste bewindsman. Omdat zijn prestatie toeges pitster, gespecialiseerder, meer geconcentreerd in tijd en plaats is, dan die van de grote politieke leider. Zo'n leider is bevoordeeld. Hij heeft zeeën van tijd, onmetelijk veel ruimte en hij bepaalt waar en wanneer en hoe lang hij pres teert. Met voorbehoud van cor rectie. De sportman is gehan dicapt, want moet zijn presta tie binnen de tijd en binnen een plaats leveren. Correctie eist een nieuw optreden van voren af aan, vaak onder andere voorwaarden en met de ballast van de voorgaande mislukking als bagage. De zwakke schakel in deze redenering en bewering is de streng verboden vergelijking tussen grootheden, die niet van dezelfde ouders zijn. Je mag ten enenmale niet zonder meer de prestatie van een worstfabrikant vergelijken met die van een stierenvechter. Al ligt hier althans enig ver band voor de hand. Net zo min als je koeien en locomotieven bij elkaar mag optellen. Al weet niemand waarom. We kunnen de zwakke scha kel echter versterken door te stellen, dat Menuhin beter vi ool speelt dan een bakkersleer ling met een kater deeg kneedt. Als dat ge-accepteerd wordt, zijn we er. Want zo groot is vaak ook het verschil tussen het perfecte presteren van een topsporter en dat van onze le kenbroeders in de andere dis ciplines. Topmensen blijven in de maatschappij vaak decennia aan hun bewind. Ongestraft ofschoon hun prestatie - zoals vaak achteraf blijkt en open baar wordt gemaakt - slechts reden tot treurnis oplevert. In de topsport is dat niet moge lijk. Daar wordt eenieder, die niet langer het hoogste haalt meteen en zonder enig pardon uitgeschakeld. De topsporter moet zichzelf voortdurend waar maken. En juist dat scherpt zijn prestatie tot een volmaaktheid, die elders niet te vinden is. Met uitzondering van Krebbers en andere vir tuozen op gelijk niveau. Het is die topsport, die de brede onderlaag der beoefe naars zuurstof levert en danig in leven houdt. Het is diezelfde top, die de beoefenaars der an dere maatschappelijke bezig heden tot in de allerhoogste rangen de deugd van beschei denheid cadeau doet. Wie Connors tennissen ziet, Merckx fietsen en Ceulemans biljarten, die mag een lichte aarzeling en twijfel gaan koes teren omtrent eigen vaardig heid, kunde en inzet in eigen bezigheid op welk gebied dan ook. Geen vak werd met zoveel heilig vuur, zoveel inzet en zo veel vakkennis beoefend als het sportvak in zijn vele gele dingen. In geen ander vak werden zo hoge prestaties be reikt. Met exceptie weer van de Krebbersen. Sport is cultuur. Moetje zien wat ze er hier en daar van ma ken... JAN WINTRAECKEN VOETBAL - Eerstedivisie- club PC VVV heeft de 29-jarige doelman Jos Bax voor een jaar gecontracteerd. Bax heeft vroe- ter voor Eindhoven en Helmond port gespeeld. Harry Hofmeester (links) in gezelschap van wethouder De Jong tijdens de loting voor het ABN-tennistoemooi enkele maanden geleden. (Van onze sportredac tie) ROTTERDAM - Nog steeds overtuigt Harry Hofmeester, directeur van het gigantische Rot terdamse sportpaleis Ahoy zich er dagelijks persoonlijk van dat de deuren op slot zijn en de lichten uit zijn als het werk is gedaan. Een ronde waarover achter zijn rug nog wel eens wordt gelachen door zijn medewerkers, maar ook een daad die wel aantoont dat de binding van Harry Hofmeester met „zijn sportpaleis" niet alleen noodzake lijk, maar vooral emo tioneel is. Desalniettemin heeft de zelfde Harrie Hofmeester aan de vooravond van wat het meest spectaculaire win- terprogramma sinds de start van Ahoy belooft te worden, om ontheffing van zijn func tie gevraagd. Hij stapt op bij Ahoy, na een turbulente pe riode, waarin hij steeds meer in de clinch is gekomen met zijn werkgever, de gemeente Rotterdam. Harrie Hofmees ter beweert uit louter zake lijke overwegingen tot deze stap te zijn gekomen, een uit spraak echter die door velen ernstig in twijfel wordt ge trokken. Een aantal kwesties speelt door elkaar. De gemeente Rot terdam wil een integratie van het tot nu toe onafhankelijk van elkaar opererende tentoonstel lingscomplex en het sportpaleis, een algemeen directeur voor be ide geïntegreerde eenheden, en een onderbrengen van het ge hele Ahoy-complex bij de dienst Sport en Recreatie. Hofmeester: „Dat sportpaleis en tentoonstel lingscomplex geïntegreerd moe ten worden zal niemand tegen spreken, ik ook niet. Dat er een algemeen directeur komt, ook akkoord, maar een onderbren gen van met name het sportpa leis bij een ambtelijke dienst, nee, daar blijf ik me tegen ver zetten". Hofmeester motiveert: „We zijn nu ook ambtenaren van de gemeente, maar wij opereren als sportpaleis zelfstandig, en dat is een levensnoodzaak. Dit is een commercieel bedrijf, dat slag vaardig moet zijn. A la minute moeten er beslissingen genomen kunnen worden. De wereld van topsport en showbizz is turbu lent, dat kan nooit vanuit de ambtelijke sfeer worden gerund. De exploitatie van wijkspor- thallen, zwembaden, speeltuin en, waar Sport en Recreatie zich nu mee bezig houdt, is wezenlijk anders". Oud-topsporter Hofmeester, vanaf de bouwput bij Ahoy be trokken, noemt het tot nu toe gevoerde beleid slagvaardig, en de cijfers die hij op tafel legt zijn inderdaad indrukwekkend. Hofmeester: „Ons eerste doel was in een periode van vijf tot zeven jaar eën gevestigde naam te geven. Dat doel hebben we veel eerder bereikt. Van seizoen 1973-1974 b.v. steeg het bezoe kersaantal van 296.000 tot 408.000, de bezettingsraad is bijna optimaal, de financiële re sultaten steeds beter. Even ementen als het tennistoernooi, de zesdaagse, het Kerstcircus, mini-voetbal, stuk voor stuk voor Europa toch unieke gebe urtenissen. Maar we hebben ook de popconcerten, op een schaal waar nooit iemand aan gedacht had. Klassieke concerten, de „nachten van het Hart", binnen Rotterdam en ver daarbuiten zijn we een begrip geworden". Hofmeester pleit dus voor het creëren van een zelfstandige dienst door de gemeente van het Ahoy-complex. Hij beweert zijn gehele personeel achter zich te weten. „Ik ben verplicht mijn mening naar voren te brengen als ik vind dat de beslissingen die genomen gaan worden het sportpaleis geen goed doen. Kijk naar het buitenland, daar zijn dergelijke complexen altijd zelfstandig. Daar heeft men leergeld betaald. Als er een rap port komt van een onafhanke lijk adviesbureau, dat zegt dat IK ongelijk heb, dan leg ik mij daar onvoorwaardelijk bij Er is overigens een rapport door ambtenaren van Sport en Recreatie uitgebracht, waarin wordt gepleit voor onderbren ging bij de dienst, maar dat rap port vecht Hofmeester aan we gens de volgens hem ondeskun digheid waarmee het is ge maakt. Harry Hofmeester groot ste grief is echter dat de ge meente hem, zoals hij het uit drukt, „op de man is gaan spe len", omdat hij dwars is blijven liggen, ten aanzien van de plan nen. „Achter mijn rug zijn me dewerkers op het matje geroe pen. Er zou niet hard genoeg gewerkt worden bij ons, en dat soort kreten. Medewerkers zijn zonder mijn voorkennis wegge haald. Ik heb nooit de kans ge kregen alles in een open gesprek met wethouder De Jong te kun nen uitleggen". Want de nieuwe PvdA- wethouder De Jong is volgens Hofmeester de man die van Ahoy een politieke zaak heeft gemaakt. Gedeeltelijk speelt in derdaad mee dat het gemeente bestuur er in het verleden op heeft aangedrongen het sportpa leis optimaal voor de gemeen schap te benutten, niet alleen voor grote evenementen, maar een multifunctioneel voor en door de kleine man. „Trou wens", zo stelt Rotterdams raadslid Aad Zevenbergen, „elk jaar moet er nog steeds zo'n zes ton subsidie bij Ahoy. Mogen wij dan als gemeente wat in de melk te brokkelen hebben. Aanslui ting bij een grotere dienst is zo wel vanuit rentabiliteit en effi ciency veel beter. De situatie nu is juist niet doelmatig. Hofmees ter heeft ontstellend veel ver diensten gehad en nog, maar er zouden bij hem nu wel eens te veel emotionele factoren kun nen meespelen. Trouwens als hij naar die functie van algemeen directeur had gesolliciteerd, zou hij een goede kans hebben ge kregen. Maar hij moet niet den ken dat alles om hem draait". Dat laatste wordt ook door anderen gesuggereerd. Tens lotte werd Hofmeester niet de baan van algemeen directeur in de nieuwe structuur aangebo den, zoals hij wel verwacht had, en waarvan hij ook vindt dat hij moreel gezien er recht op heeft. „Gesuggereerd is toch altijd dat die functie mijn richting uit zou komen, vooral nadat Corpeleyn, de directeur van het tentoonstel lingsgebouw, wegens ziekte is weggevallen. Het lag ook in de lijn dat ik algemeen directeur zou worden, maar zelfs als ze me die baan nu zouden aanbieden, zou ik weigeren. Tenslotte moet ik dan een beleid gaan voeren waar ik principieel tegen ben". Harry Hofmeester zou zich echter, ook volgens zijn naaste medewerkers, die be slist niet allemaal zo pal ach ter hem staan als hij preten deert, zich toch gepasseerd voelen. De Ahoy is volgens hen te veel zijn koninkrijkje geworden, waarbinnen hij van buitenaf geen inspraak duldt. Hofmeester zou ook altijd in de schijnwerper wil len staan, een typische ego tripper, die de ingreep die de gemeente nu wil toepassen, niet kan verwerken. „Ik ben beslist niet publiciteits schuw. Het gaat me alleen om Ahoy, maar ik heb al af stand genomen, emotioneel is het geen probleem meer voor me". BAASSTAD (ANP) - De eer ste dag van de met zo veel emo ties omgeven tennisontmoeting tussen Zweden en Chili in de halve finales van het toernooi om de Davis-beker in Baasstad, is gladjes verlopen. Het Zweedse stadje, dat deze dagen ligt op gesloten in een kordon van 1300 politie-agenten, zal volgens verwachting pas zaterdag wor den geconfronteerd met een anti-Chili-betoging. Vrijdag werden drie bussen vijf kilometer buiten Baasstad tegengehouden. De inzittenden werden als mogelijke demon stranten beschouwd en zij mochten het resterende stuk te voet afleggen. De politie ver wacht dat ongeveer 5000 men sen aan de demonstratie zullen deelnemen. Volgens schattingen van de demonstratieleiders zal dat aantal tegen de 15.000 lig gen, afhankelijk van de hoe veelheid busmaatschappijen, die hun bussen willen verhuren aan de demonstranten. Een zegsman van het Zweedse an'ti-Chili-comité zei W'jai'. len de wedstrijd stoppen omdat we niet geloven in het spelen tegen een fascistisch land". Vrijdag werd de wedstrijd on derbroken door regen, die neer viel tijdens de partij Borg- Cornego. Borg won met 3-6,6^4, 7-5 en 6-3. Chili kwam later te rug tot 1-1 door een zege van Fillol op Andersson met 6-1,6-2 en 6-3. In het stadion, dat plaats biedt aan 6000 mensen (de Zweedse tennisbond heeft over igens slechts 4000 mensen gese lecteerd, die als toeschouwer het stadion inmogen) zaten op de eerste dag maar 300 toeschou wers, geflankeerd door 350 journalisten en 100 agenten. De weinige kijklustigen werden bij de ingang nauwkeurig gevisi teerd. Rond de baan waren net ten van twaalf meter hoogte aangebracht, zodat er niet met voorwerpen naar de spelers kon worden gegooid. De politie had opdracht iedere aanwezige, die zijn stem verhief, te verwijde- (AD VERTE NTIE) Uniek! U krijgt een aantal modellenkleuren en bewerkingen te zien die eksklusief zijn voor Dora van de Ven en absoluut uniek in Nederland. Behalve een volledige bontkollektie showt Dora van de Ven ook een uitgebalanceerde kollektie leder en couture. Donderdagavond 25 september. Aanvang 20.15 uur, huize Joosen, Baronielaan 102, Breda. Vanzelfsprekend wordt U een café complét en een aperitief aangeboden. Reserveer tijdig plaatsen a raison van flO in ons filiaal Eindstraat 14, om teleurstelling te voorkomen. Tel. 01600-31086. TILBURG - Heuvelstraat devrouwdie alles van bontweet 44.DEN Br. :hISCHAPCNmrM IJ. BR£Da EliuMnat DtN HAAG - Spuistraat 46-48 (binnenkort) EINDHOVEN Dcmer 18

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 27