„IK WAS "DE EERSTE PRATER Voor Prins valt liet doek 4% Prijsvraagreglement DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 11 OVERDREVEN ZAKCENT BROKAMP TENNIS Öy MILD EM Morgenmiddag valt het doek voor Ko Prins. Voor de laat ste keer zal hij in Helmond als voetballer in het veld ko men. Daarmee komt een einde aan een carrière, die zestien jaar duurde en die tot een van de meest opmerkelijke in de geschiedenis van het betaalde voetbal genoemd kan wor den. Teneinde Prins een waardig afscheid te bezorgen, komen in Helmond tal van vedetten bijeen. O.a. Sjaak Swart, Willem van Hanegem, Ruud Krol, Willie Brokamp, George Knobel, Barry Hulshoff en Coen Moulijn, Rinus Michels en Wim Suurbier. Zij voetballen of coachen de erewedstrijd voor Prins. Er zal ook een muziekkorps spe len. Ko heeft beloofd geen traan te laten. HELMOND Elke dag wordt Ko Prins er op pijnlijke wijze aan herinnerd dat hij voetballer is geweest. Soms kan hij 's morgens niet lopen. Een zwaar beschadigde achilles pees heeft het einde van zijn turbulente loopbaan bespoe digd. „Vanochtend kon ik weer niet normaal uit bed komen", zegt hij. We zitten op het terras van „De Hoefslag", van waar men een fraai uitzicht heeft op een park. „De dokter heeft me vier maanden absolute rust voorgeschreven", zegt Prins, „zelfs een fietstocht mag ik niet maken. Morgen sta ik toch in het veld. Ik weet dat ik dan maandagochtend niet kan lopen, maar ik wil er voor de laatste keer bij zijn". Zestien jaar Ko Prins, een voetballeven vol hoogtepunten, avontuur en botsingen met „het gezag". Een carrière die hem over de gehele wereld voerde. Ko is altijd avontuurlijk ge weest. Als jongen van 17 mon sterde hij aan op een vrachtboot, die naar Zuid-Amerika voer. Ko was een der eerste voetballers, die als prof in de Verenigde Sta ten ging spelen. Tussendoor bouwde hij de reputatie op voor een scheidsrechter en bepaalde tegenstanders een lastig man netje te zijn. Die roep snelde Kootje vooruit, zoals nu bij Wil lem van Hanegem het geval is. „Ik was de voorloper van Wil lem", zegt Ko. In 1961 werd Ko voor het eerst uit het veld ge stuurd in Kerkrade. Ajax speelde tegen Rapid JC en had in de tweede helft een 6-0 voor sprong veroverd, toen Ko een tegenstander wat al te enthou siast behandelde. Arbiter Bronkhorst, de majoor, wees onverbiddelijk naar de kleed kamer. Ko was toen 21 en onder het gejoel van de toeschouwers verliet hij huilend het veld. „Ik vond het toen verschrikkellijk, want die man had zich gewoon laten vallen, er was niets aan de hand. Maar Bronkhorst kende geen pardon. Ik vond het toch al zo 'n zure man. Hij trok altijd een gezicht alsof hij net een bekeu- gen, maar ik praatte in die tijd al veel in het veld. Het was in een periode dat iedereen nog zijn mond hield, ik was dus de eerste prater. Kennelijk irriteerde dit mijn tegenstanders en de scheidsrechter. Scheidsrechters zien meestal alleen degene die revanche neemt, de tweede over treding dus. Als iemand mij tegen mijn benen trapte, kon ik dat niet op me laten zitten. Dus zocht ik hem op. Die arbiters hadden moeten begrijpen dat je niet zomaar op iemand afgaat, er moet dus vooraf iets gebeurd zijn". Zijn reputatie speelde Ko vaak parten. „Theo Laseroms en ik hadden het altijd gedaan. En zo gaat dat nu met, Willem van Hanegem. Scheidsrechters be handelen hem onrechtvaardig. Weet je hoe dat gaat? Ze zeggen: Hè, vandaag fluit ik Willem, ik zal eens even goed opletten. Van Hanegem speelde tegen Roda JC en krijgt een gele kaart. Ik zag het gebeuren. Weet je wat hij deed? Hij stak gewoon een hand op. Dat was alles. Ik begreep wat er in Willem omgaat, want ik heb dit ook meegemaakt. Het is zwaar overdreven wat ze over Willem verteilen". ring had gekregen wegens la chen". Langzaam maar zeker werd Ko de gebeten hond. „Ik deed eigenlijk weinig verkeerde din- Ko Prins wordt in een wed strijd tegen Roda voor de eerste keer in zijn carrière van het veld gestuurd. Dat overkwam de toen 21-jarige Prins in 1961. Toen ik met MW tegen Feye- noord speelde, zei Knobel tegen me: „Ko, vandaag is van Hane gem jouw man, zorg dat hij het spel niet kan maken. We liepen het veld op en ik zei tegen Wil lem: „Daar ben ik dan". In de wedstrijd gingen we er keihard tegenaan. Hij kreeg een lel, ik kreeg een lel, geven en nemen, weet je. En af en toe vertelden we elkaar tussendoor een korte mop". Toch kijkt Ko niet verbit terd om. Als opperste blijk van vergevingsgezindheid is Leo Horn uitgenodigd om morgen zijn afscheidswedstrijd te flui ten. Leo Hom is nooit zijn vriend geweest. Hij gaf Prins op het Ajax-veld een waarschu wing, waardoor Kootje in twee interlands niet kon meespelem. Toen de naam van Horn op het affiche voor zijn afscheidswed strijd verscheen, vroegen enkele mensen: „Ko, weet je nog wel, wat Horn je heeft aangedaan?". Prins antwoordde: „Ik weet niets meer, het verleden is dood". Karin Prins, moeder van twee jongens, zegt: „Ko knapte ook veel zaakjes op voor andere jon gens. Als er iets in het veld gebe urde, wisten ze dat hij iets te rugdeed". Ko heeft een teken, dat de nare gebeurtenissen uit zijn loopbaan verder vergeten moe ten worden. „Ik heb over de hele wereld vrienden gemaakt. Je kunt me morgen in Amerika af zetten en dan kan ik ergens naar toe, waar ze zeggen: „Hé, Ko, kom binnen, fijn dat je er bent. Dat vind ik belangrijk". „Wat koop je voor al die na righeden? Ik wil er ook niet over nadenken wat er van me gewor den zou zijn, als ik geen voetbal ler zou zijn geweest. Misschien was ik dan nu multimiljonair of misschien liep ik langs de straat met een vuilniskar of werkte ik in de haven. Wie zal het zeggen? Ik neem tevreden afscheid. Ik heb een aardige zakcent overge houden. Rijk ben ik niet, want ik heb net de grote tijd gemist. Maar ik kan goed rond komen. Ik rijd in een Mercedes en ik heb een aardige zaak. Daarnaast help ik Helmond Sport zoveel mogelijk". Prins is bestuurslid bij Hel mond Sport. Hij fungeert als verbindingsman tussen het be stuur, trainer en spelers. „Ik heb nog altijd mijn relaties bij di verse clubs, daarom weet ik bij voorbeeld, dat hetgeen ze in Amsterdam over Willie Bro kamp vertellen, beslist niet waar is. Hij zou altijd dronken zijn. Lariekoek. Ik ben jaren lang met Brokamp op stap ge gaan, en ik heb hem nog nooit dronken meegemaakt. Ik voor spel dat Michels hem binnen drie weken opstelt en dat Bro kamp ook in het Nederlands elf tal terugkeert". Twee generaties heeft Kootje in de eredivisie gespeeld. „Ik vind het spelpeil op dit moment niet geweldig", meent hij, „er zijn geen echte topclubs meer. Er is een tijd geweest dat wij bij Ajax zeiden: hoeveel doelpun ten maakten wij vandaag? Dan namen we ons voor er vijf te ma ken en dan deden we dat ook. Die tijd is voorbij. Niet omdat de andere clubs zoveel beter zijn geworden, maar de topclubs zijn slechter gaan spelen. Wie heeft nog de moed om een foutieve pass te geven? Ik zag tien lange passes over 30, 40 meter. Acht mislukten, maar owee die twee die goed aankwamen. Tegen woordig overheerst de angst op het veld, angst om te mislukken. Trainers laten volgens een sys teem spelen dat mislukkingen moet voorkomen, spelers durven •nauwelijks nog van hun plaats te komen." Morgen neemt Ko dus af scheid. Wat gaat hij in de toe komst doen? Ik heb weinig hobby's. Vissen doe ik niet, want ik ga niet zitten wachten op ie mand die ik niet ken. Ik zoek het toch weer op het sportieve vlak. Sinds kort kom ik uit in tennis wedstrijden. Vroeger als er ten nis op de televisie was, draaide ik de knop om, nu ben ik er he lemaal gek van. Ik heb de vorige week de finale gehaald van een mixed-toernooi en ik ga door,ondanks die achillespees. Misschien horen jullie nog wel eens van me." leedvermaak kunnen tonen. Maar dat deed ik niet. Ik gaf hem een hand en vroeg: Hoe gaat het met je?" Met Kootje verdwijnt een der laatste grote persoonlijkheden van de velden.Morgen valt voor hem het doek. Hij heeft beloofd tot het bittere einde de harde jongen te blijven, waarvoor hij doorging. Kootje zal geen traan laten. JEAN NELISSEN BREDA/TERNEUZEN - De tweede aflevering van de Stem-sportprijsvraag hebben wij op verzoek van vele lezers iets eenvoudiger gemaakt dan de eerste, die veertien dagen geleden verscheen. Met behulp van de krant kunnen heel wat vragen juist worden beantwoord. De opgave luidt: 1. Wat was het resultaat van FC Groningen - Haarlem van afgelo pen zondag 2. Wie veroverde het militair wie lerkampioenschap 1975 op de weg 3. Hoeveel doelpunten scoorde FC Twentes Frans Thijsen afgelopen zondag tegen De Graafschap. 4. Welke recordtijd maakte Jos Hermens op de 10 Engelse mijl af gelopen zondag 5. Wie scoorde het enige doelpunt van Nederland tegen Polen vorige week woensdag 6. Welke club scoorde sinds de in voering van het betaalde voetbal in Nederland in één seizoen de meeste doelpunten En hoeveel waren dat 7. Welke voetballer scoorde in zijn carrière de meeste doelpunten ooit door één man gemaakt A. 4-0 B. 3-0 C. 5-0 A. Stamsnijder B. Prinsen C. Sandbrink A. 3 B. 4 C. 2 A. 45 min 57,6 sec. B. 44 min 36,7 sec. C. 43 min 32,8 sec. A. Willy van der Kuij- len B. Ruud Krol C. René van de Kerk hof A. PSV, 103 B. Ajax, 122 C. Feyenoord, 110 A. Puskas B. Pele C. Eusebio Bij zijn afscheid oordeelde Kootje mild over de mensen. Zelfs over Frans van der Heiden van Excelsior, die hem een paar jaar geleden met een elleboog een blauw oog sloeg, waardoor Kootje wekenlang als een clown door de stad liep. Twee jaar later speelde ik weer tegen hem", vertelde Kootje, Van der Heiden kwam in ons strafschop gebied ten val. Hij lag daar met een van pijn vertrokken gezicht op de grond. Ik had natuurlijk 8. Waar is de bal De deelnemer aan de Stem-sportprijsvraag heeft de keuze uit drie mogelijkheden. Juiste beantwoording van deze vraag levert vijf punten op. 1. De Sportprijsvraag verschijnt in 10 afleveringen op de zaterdagen 6 en 20 september; 5 en 19 oktober; 1,15 en 29 november; 6 en 20 december 1975 en 3 januari 1976. De uitslagen worden steeds één week na de datum van verschijning gepubliceerd. 2. De opgaven bestaan uit 7 meerkeuze (multiple choice) vragen, waarop het antwoord a, b of c is. Voor een goede beantwoording van deze vragen wordt één punt gegeven. Ook de achtste vraag heeft drie mogelijke antwoorden I, II of III. Hier levert het goede antwoord 5 punten op. - 3. Voor de goede oplossers zijn per aflevering drie prijzen ter waarde van f 100,- beschikbaar gesteld door ADIDAS te Etten-Leur. 4. Naast de mogelijkheid om per aflevering een prijs te winnen is er een competitie over het totaal van de 10 afleveringen. Voor het eindklassement van deze compe titie zijn eveneens drie prijzen resp. ter waarde van f 750,-; f 500,- en f 250,- beschikbaar gesteld door ADIDAS te Etten-Leur. Gedurende de looptijd van deze competitie zullen één of meermalen tussenstanden gepubliceerd worden. 5. De inzendingen van deze prijsvraag moeten steeds op de eerste dinsdag volgende op de zaterdag, waarop de opgave geplaatst is, om 12.00 uur des middags op een der kantoren van De Stem aanwezig zijn. 6. De antwoorden op de opgaven mogen uitsluitend ingezonden worden op een briefkaart of op een stevig stuk papier ter grootte van een briefkaart (niet in een enveloppe inzenden). De antwoorden moeten steeds op dezelfde zijde van de kaart voorkomen als op die waarop naam en adres van de inzender vermeld staan. 7. De oplossing dient als onderstaand voorbeeld ge geven te worden: 1. c 2. a. 4 b 5 c 6 b 7 a 8 n J. Jansen Pietersestraat 8. Over deze prijsvraag, de oplossingen en de pun tenwaardering kan niet gecorrespondeerd worden. Ook op mondelinge of telefonische vragen kan niet ingegaan worden. 9. Deelname aan de prijsvraag staat open voor alle lezers van De Stem. Medewerkers van De Stem en hun huisgenoten zijn echter van deelname uitgesloten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 26