Vleermuis Zelf heide stekken Boekerij Nieuw schepnet Aluminium hengel Bob Slavenburg op in de baarmoeder en gaat vervol gens lekker aan haar winterslaapje beginnen. De temperatuur in haar li chaam zakt dan ^eer sterk. Pas in het voorjaar treedt de evulatie op en wordt het eitje bevrucht. Bij de ge boorte hangt het moederdier rechtop aan de duimen en vangt het met de achterste vlieghuid het jong op. De vleermuis is kleurenblind en de m ainetjes zijn in het algemeen kleiner. Het voedsel van de vleermuizen bestaat uit insekten, kleine gewer velde landdieren, vis, bloed, stuif meel, nektar of vruchten. In Nederland en België komen on geveer 15 soorten voor, waarvan de meest bekende wel zijn: de grote en de kleine hoefijzerneusvleermuis. Zij bevinden zich meestal bezuiden de grote rivieren. De meeste soorten leven sociaal, in holle bomen, grot ten en torens etn vertonen zich pas tegen schemering en in de nacht bui ten. De hier bekende soorten worden gemiddeld 7 cm. lang en wegen 30 gram. Buiten de poolstreken komen zij over de gehele wereld voor. Er zijn zelfs exemplaren die een vleu gelspanwijdte van zeker 1,70 meter hebben. De Desmontidae ofwel Vampier komt voor in Midden- en Zuid- Amerika. Zij overvallen him prooi w.o. zoogdieren en grote vogels tij dens hun slaap. Ongemerkt door het slachtoffer, maken zij met hun snij tanden een wond, waarna zij het bloed met de tong oplikken. Het speeksel op de tong bevat:overigens een middel die de stolling van het bloed tegengaat....! EEN PHILATELIST, die er alleen maar albums, stokboeken, pincetje, loep en sigarenkistjes met onafge- weekte dubbelen op na houdt, leidt zo'n armetierig bestaan, dat hij meer een Shylock dan een koopman is. Vroeger hoorde bij de kwartslamp nog een goed glas wijn te staan, maar nu is het veel belangrijker om op reikhoogte een stevige boekerij te bouwen. Als philatelie geestverrui mend (in de goede zin) moet werken, dan kan dat niet zonder geestelijk voer. Allez, het goede vaderland biedt weer wat. Een keur van wetenswaardighe den in overzichtelijk en inzichtelijk verband geeft drs. W. van Doorn, die in een zeer helder resumee postale problemen behandelt, die na de Be vrijding opdoken in ons land en in het toenmalige Nederlands-Indië. Deze specialist op het gebied van de veldpost behandelt hier de censuur op het einde van de oorlog, de devie- zencontrole en vooral de zeer inte ressante koeriersposten in de hon gerwinter en vlak daarna. De IJssel- post en het vervoer via padvinders wordt zeer goed behandeld en daar bij heeft de schrijver magnifieke af drukken opgenomen, die likkebaar dend bekeken zullen worden u juist in deze tijd het verzamelen van de Ganzsachen zo duidelijk toeneemt. Daarom met plezier dat hoofdstukje gelezen, waarin uit de doeken ge daan wordt dat de stad Deventer nog een stukje grond (met mensen) over de IJssel had liggen en de brand weercommandant van de Canadezen toestemming kreeg te censureren en de post over de IJssel te brengen. Een kostelijk boekje kortom. Dit boek (128 pagina's) is uitgegeven door de Ned. Vereniging van Poststukken en Poststempelverzamelaars en kan voor 16,- besteld worden via giro 1194858 t.n.v. B. Hellebrekers, Am stelveen. Ingewikkeld, maar die ver eniging heeft het werk laten drukken en uitgeven. „Nederlandse Postzegels 1974" is voor 8,50 verkrijgbaar bij de boek handel en de Staatsuitgeverij in Den Haag. HARRY KOLKS. LIEFST 1000 soorten, onderge bracht in 180 geslachten en 17 fami lies telt het enige soort zoogdier, dat in staat is actief te vliegen. D e alge mene naam van dit bijna voorhisto rische diertje is Chiroptera ofwel vleermuis. Het heeft lange grote oren en een elastische vlieghuid, die de sterk verlengde vingers omsluit, be halve de altid van een kl aiw voor ziene duim. Ook de achterste lede maten zijn voorzien van zo'n vlieg huid, die de staart al of niet vrijlaat. In ruststand hangt het onderstebo ven aan deze achterste ledematen, waarvan de tenen ook vrij zijn. De vleermuis kwam eerst de 18e eeuw pas goed in de belangstelling, toen de Italiaanse onderzoeker Spal- lanzani ontdekte dat dit egenaardige vogelachtige dier in staat was, be hendig opstakels te vermijden. Deze ontdekking was later van het groot ste belang bij de ontwikkeling van de radar en sonar. De vleermuis ont wijkt obstakels d.m.v. „echoloka- tie", waardoor het onfeilbaar hin dernissen kan opsporen en ontwij ken, maar ook de vrouwelijke soor ten weten te vinden. De hoge signa len die zij uitzenden bij deze echolo- katie, liggen op zodanige hoge fre quentie dat zij door het menselijk oor niet worden waargenomen. Het vrouwtje dat in de regel maar een jong per dracht werpt, heeft gemid deld genomen maar twee tepels en draagt haar kroost aan de borst met zich mee. B ij de voortplanting zien we net zoals bij b. v. de schildpad, het verschijnsel van de vertraagde, im plantatie. Het wijfje slaat de sperma WIST u dat u zelf uw mooiste hei deplanten kunt stekken? Of de mooi ste en de duurste exemplaren van de buren in uw eigen tuin kunt krijgen zonder veel kosten? Het enige wat u moet aanschaffen (of zelf maken) is een koude bak, ook wel „eenruiter" genoemd. Zelfs kunt u volstaan met een kist zonder bo dem, dus vier planken, waarop een glasplaat komt te liggen. De grootte ervan bepaalt u uiteraard zelf. Maar als ik u een raad mag geven: niet te klein. Een kastje is immers nooit weg. Al zou het alleen maar zijn om wat zomergoed in te zaaien, in het vroege voorjaar. Wanneer u uw bak klaar hebt, kiest u een stukje grond uit, waarvan u vervolgens een laag van zo'n cen timeter verwijdert. Daarvoor in de plaats brengt u zuivere turfmolm aan: uw heidebak is klaar voor ge bruik. Van de heidesoorten, die u graag wilt vermenigvuldigen, neemt u een of meer toppen af, met een lengte van pakweg 7 cm. De onderste blaadjes moet u wel verwijderen. Het kale steeltje wat u dan krijgt moet u zo'n 3 5 cm. diep in de (goed vochtige) turfmolm stoppen. mag dat best vrij kort op elkaar doen, omdat de turfmolm daardoor ook niet zoveel kans krijgt om snel uit te drogen. In elk geval moet u de felle zon wat we ren en 's winters natuurlijk de gla splaat op de planken plus een riet mat. Wel moet u de turfmolm goed akoe&so ttp in t Militair Gumg De PTT heeft weer haar jaarlijkse boekje (sinds 1970 dan) uitgegeven, waarin de uitgaven van 1974 in hun „Werdegang" onder handen geno men worden. Veel statistische gege vens, veel voor-ontwerpen, een aar dig verhaal van auteur Vinkenoog, die op zijn manier collectioneur is en ter afronding een stroperig inter view, waarin het een en ander over druktechnieken bij postzegels uit de doeken wordt gedaan. Het mooiste is wel het zalvende verhaal hoe de PTT met smarte zat te wachten op aan zoeken om zegels, die aan milieu hygiëne gewijd waren uit te geven. De omslag van het boekje laat dan ook een asbak vol peukjes en troep zien. Geef mij dan maar dat glas wijn als noodzakelijke omlijsting. vochtig houden, ook 's winters - tenminste als het niet vriest. Volgend voorjaar kunt u tot het verspenen van uw nieuwe heideplanten over gaan. De beste stektijd is eigenlijk al voorbij: de tweede helft van augus tus, maar ook nu valt het nog best te proberen. Verliezen kunt u immers nauwelijks iets Een lezer vroeg mij naar een speci aal middel tegen dopluis, zoals be kend een zeer hardnekkige parasiet. Voor zover ik weet is Lizetan, op ba sis van Undeen en Methiocarb, zeer werkzaam. Ook is sinds kort een z.g. „Plantenpijl" in de handel, zij het dat dit middel het beste in een bloempot kan worden gebruikt. HANS VELDHUIS. OPLOSSING P 8 perauuoz ua mpjseMs j a ua q x schoonmaakartikel, 17. pen, 19. geluiddemper voor muziekinstrument, 21. vrijgevig, 22. tocht per voertuig, 24. dun, 26. plaaggeest, 29. tweehoevig dier, 31. droog en schraal, 33. iedereen, 34. kippen loop, 36. kloek, 38. me talen drlnkbakje, 39. langs, 40. uitwas bij planten, 43. projectiel, 44. plaats in West- Duitsiand, 46. uitste kende strook bij kaarten van een kaartsysteem, 48. boos, 50. mineraal, 51. oude gouden of zil veren munt, 53. bloei- wijze, 55. klein paard, 57. open plaats in het ijs, 58. spoedig, 61. sluiskolk, 63. indruk, 65. judoschool. 67. rivier in West-Duitsland, 70. dandy, 72. lijkbus, 74. muzieknoot, 75. voorzet sel, 76. bijwoord. 77. persoonlijk voornaam woord. 78. water in Friesland. Opgave II Opgave I Opgave ID De sierlijke be- pQjJggöi?' maakt van een onderstaand rijtje komen a. abri twee specifieke b. choreografie ballet-uitdrukking c. omnivoor voor. Welke zijn d. kwatrijn dat? e. barre De vlag, die hier uit handen van demonstranten wordt gerukt voor het Capi- tool In Washing ton, bevat het door de nazi's berucht gewor den rüneteken, dat we kennen als hakenkruis. Wat zijn de twee andere bena mingen voor dit symbool? is dit a. de portier van Hilton Am sterdam b. een com missaris van politie c. het hoofd van de rijkslucht-vaartdienst d. een vice- admiraal van de marine HORIZONTAAL 1. Zuidamerikaan, 7. speelkaart, 11. leemte, 12. zijrivier van de Wol- ga, 14. bonte papegaai, 16. deel van India, 18. muzieknoot, 20 krijgs macht, 23. wending, 25. tweehoevig dier, 27. twist, 28. vochtdoorla- tend, 30. vlug, 32. Euro peaan, 33. voordat. 35. bosje haar. 37. dichte menigte, 39. tweevleu- gelig insekt, 41. lengte maat, 42. zeehond, 44. loofboom, 45. vochtig, 47. voorzetsel, 49. lees teken, 52. moerassig stuk land, 54. zwaard walvis, 56. snijgereed- schap. 57. drenkplaats. 59. uiting van afkeer, 60. verlaagde toon, 62. verlichtingsartikel, 64. muzieknoot, 66. voegij zer, 68. uit Kaapland af komstig, 69. voegwoord, 71. plechtige verklaring, 73. kledingstuk, 75. loofboom. 77. mannetje seend, 79. ledigheid, 80. uitzoeken. bij winderig weer is deze hengel dus uitermate geschikt. Een echte wedstrijdhengel. Tijdens de Nederlandse kampioen schappen in het Brabantse Cuyk on dervond de nieuwe Franse hengel veel belangstelling. Op onze vraag aan de deelnemers hoe zij dachten over de kwaliteiten van hun aluminium aan winst, kregen wij zonder uitzondering positieve antwoorden. Na een korte test kunnen wij de lo vende woorden best begrijpen en be amen: De Rudipêche Legére Durali- nox gaat het helemaal maken. En dat niet alleen bij de wedstrijdvissers. De hengel is te verkrijgen bij de gespecia liseerde hengelsportwinkelier tegen de stuntprijs van 139,- DE OP hengelsportgebied gespeciali seerde Franse fabriek Rudipêche in troduceerde zeer recei.t een geheel nieuw type insteekhengel. Zeker voor de wedstrijdvisser is deze variant op de gebruikelijke wedstrijdhengels zeer aan te bevelen. Rudipêche con strueerde het geheel van een licht soort aluminium, met een grootste lengte van 9 meter: de Rudipêche Le gére Duralinox. De hengel heeft een strakke topactie en buigt maar weinig door, ondanks zijn enorme lengte. In het bijzonder EEN TWEEDE nieuwtje van dezelfde Franse fabriek is een concoursschep net. Een wedstrijdvisser mag geen tijd verliezen bij het landen en onthaken van de vis. Maar hoe vaak komt het niet voor dat een - uiteraard nerveuze deelnemer de spartelende vis niet te pakken krijgt. Nu, dit concoursnet sluit dit onnodige tijdsverlies bij voorbaat uit. Het net is namelijk sterk tapsgewijs gevlochten, zodat de gevangen vis als het ware klem komt te zitten tussen de „wanden" van het net. Een nieuwtje dat de wedstrijdvisser ongetwijfeld als muziek in de oren zal klinken. JEAN BRANDTS Oplossing van vorige week: ■W'J'KE NJPFBP l NCOB A|zoNIBoaIN: nbb L O E PIN I E R SBPÖ P E K ORBBE 5 L aanBep P IcBhakB i BR'uTBA| E STBSBC EjSBTjgP A S S TA.FBT ABTEBl AMP TBF'AM I L I E N A A MBA EVE NBC'OBE TBSIP U L S1 LBÊBLEJSBriNA R K ■lBM 0 TBTBE I KBA| VERTIKAAL 1.houding, 2. rondhout, 3. uithangteken van dro gisterij, 4. latijns voeg woord, 5. eb of vloed, 6. kommer, 7. bevestiging. 8. loswal, 9. huisgrond, 10. kraaiachtige vogel. 13. vervelend werk, 15. opmerkelijk voorzichtig gespeeld en men is geneigd, aan psychologi sche oorlogvoering te denken: wachten op een fout van de an der!), Te8-e6; 23. Tel-e2, b6-b5; 24. Pc4-e3, d6-d5; 25. e4x-d5. Pf6xd5; 26. Pe3xd5, Td8x-d5; 27. a4x-b5, a6x-b5; 28. Df3-e4; g7-g6; 29. Tal-a5 (Dreigt Txb5.), Te6-d6; 30. Te2-el; Kg8-h7; 31. Ta5-a7, Td6-d732. Tel-al, Td7xa7; 33. Talxa7, Dc6-e6: 34. Ta7-b7, b5-b4: 35. Dc4-c4, Kh7-g7; 36. Dc4-b5? (Er was niets aan de hand maar Larsen verliest eindelijk zijn ge duld resp. hij overschat enige vage aanvalskansen via de achtste rij. Tal staat gereed voor de weerlegging:)e5-e4! 37. d3xc4? (De Sansatout. Noord was dus ook niet bang uitgevallen: het was dan ook de oud-wereldkampioen Mann- hardt (Oostenrijk). Tegen 6 SA startte west met schoppen negen, voor de 4-B-H. Klavervrouw na, west dekte met de H en die kou was dus de lucht uit. Er zijn nu reeds 11 slagen te zien. Zitten de ruitens goed dan is het eenvoudig genoeg, maar men moet zich wapenen tegen de mogelijk heid dat die kleur slecht valt. Hoe? Door datgene te doen wat Slaven- IK ONTMOETTE hem weer eens in Evian tijdens de finale van Eu ropacup voor bridgeparen. Goed gehumeurd als altijd speelde hij het toernooi met de Amerikaanse ster-speler Harold Ogust, waarmee hij in de ochtenduren op de ten nisbaan stond. Hoewel Bobby nogal eens beweerd heeft dat hij BENT Larsen is de laatse jaren niet bijster succesrijk en vermoede lijk heeft dat te maken met het feit, dat zijn stijl tamelijk verplich tend is. De mindere goden weten zijn gedurfde acties vaak niet te ontzenuwen maar de topspelers straffen zijn „optimisme" niet zel den meedogenloos af. Belangrijk hierbij is natuurlijk, of de Deense grootmeester in vorm is en zijn zelfvertrouwen wordt geschraagd door de bij zijn speeltrant noodza kelijke inspiratie. In de twaalf kamp te Milaan kwamen de posi tieve en negatieve facetten van Larsens spel duidelijk aan het licht: vier overwinningen tegen de laatste vier op de ranglijst maar slechts twee rem ses als oogst tegen de eerste zeven. Laten wij hopen, dat Larsen spoedig weer zijn topvorm bereikt! Hieronder een van zijn minder goede herinne ringen aan het toernooi te Milaan. Wit: B. Larsen. Zwart: M. Tal. Siciliaanse verdediging. 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3, d7-d6; 3. Lfl-b5+, Lc8-d7; 4. Lb5xd7+, Dd8xd7; 5. 0-0, Pb8-c6; 6. Tfl-el, Pg8-f6; 7. d2-d3, e7-e6; 8. Lcl-g5, Lf8-e7; 9. Pbl-d2, h7-h6; 10. Lg5-h4, 0-0; 11. Pd2-c4 (Vermoe delijk met de bedoeling, b5 met e5 te beantwoorden), Pf6-g4; 12. Lh4xe7, Dd8xe7; 13. a2-a4, Tf8- d8; 14. Ddl-d2, Pg4-f6; 15. Pc4-a5, De7-c7; 16. Pa5x-c6, Dc7x-c6; 17. b2-b3, b7-b6; 18. Dd2-e2, a7-a6; 19. Pf3-d2, e6-e5; 20. Pd2-c4, Td8-e8; 21. De2-f3, Ta8-d8; 22. h2-h3 (Door beide grootmeesters - toch erkende kemphanen! - wordt DE HUIDIGE jeugdwereldkam pioen Bernard Robillard uit Port au Prince, heeft in de meestergreep van het achtste K.S.H.-toernooi zijn succes in 1974 volledig waar gemaakt. Met de Surinamer Oeverman en de Nederlanders Visser en Van Vloten is hij op de gedeelde eerste plaats geëindigd met een score van 15 punten uit II partijen In deze vorm zal hij bij de strijd om de jeugd-wereldtitel in de tweede helft van december weer een serieuze poging doen om zijn titel te prolongeren. De Neder landse deelnemers Rob Schippers en Geert van Aalten zullen naast de concurrentie van sterke Russi sche jeugdspelers dus ook rekening moeten houden met dit jeugdige ta lent uit Haïti. Hieronder volgen een drietal fragmenten van Robil lard uit de meestergreep van het K.S.H.-toernooi. De Italiaan Badiali speelde als laatste zet hier 12-17? Slavenburg H 10 3 f A 9 4 A V 8 2 V 10 5 lang geleden tenniskampioen van Nederland was, geloof ik toch dat hij béter bridge speelt dan tennist! 's. Avonds na het toernooi ging hij ook wel eens zitten voor een vrij partijtje bridge en dat hij de kunst nog altijd machtig is zagen we in het volgende partijtje. Zuid gever, niemand kwetsbaar. Volgens het beproefde recht-toe recht-aan systeem boden NZ: zuid één ruiten - noord twee klaver - zuid drie Sansatout - noord zes burg deed: éérst door het spelen van een kleine harten uit beide handen, een slag in dié kleur weg geven. OW wonnen de hartslag, vervolgden met schoppen voor noords A. Nu werden hartenhaas geïncasseerd en de klaveren afge draaid. Als u 't naspeelt zult u zien wat ook Slavenburg te zien kreeg: oost komt in schoppen-ruiten dwang en de 12 slagen rollen bin nen. Goed bridge! H. W. FILARSKI. beste kans was Dc4, exd3, cxd3, Del+, Kh2, Tf5 en wit staat niet goed maar hij kan nog spelen. Na de tekstzet is mat onafwendbaar.), Td5-dl 38. Kgl-h2, De6-e5 39. g2-g3, De5xe4; 40. g3-g4, Tdl-hl+ en wit geeft het op. (Kg3, Tgl+, Kh4, GG5 kh5 Dg6 mat.). CONSTANT ORBAAN. Hij dreigde hiermede zijn nade lige stand te verbeteren door de combinatie (29-34) 40x20 (23-29) 33x24 (19x30) 35x24 (18-22) 27x18 (13x44!). Lakoniek antwoordde Robillad met 25-20! Nu volgt op (14-25) 27-22 (18x27) 32x12 (23x34) 12-7 (29x38) 40x20 (25x14) 7-1! Uit. In de partij volgde

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 25