Belgische schippers- actie lcopt uit de hand Aang ename nazomer Opening Schelde-Rijn uitgesteld ®e'^sc'1 '!CS'll't ')rcl n'et drukken Zware internationale druk op Franco B Vaseline maakt glijbaan van rijksweg 12 BELGIE BANG VOOR WAALSE ACTIES Aardappelen worden duur w etere ontmantel Parkeerbeleid moet strakker worden Inwoner Hansweert verongelukt Paus dringt aan op gratieverlening WESTERTERP IN NOTA: SMOESJE Hl DRS. F. SCHOLS KVFer burgemeester Den Haag DEL W AIDE Korter werken bij Philips VAN DER STOEL DirecteurDr. W A, J M Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: .Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) - 79 20 Gironummer 1114111 ta.o Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Reigerstraat 16, Breda. ZA'L'iiKDAU -0 27e jaargang No. 1958 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL-TERNEUZEN Op de Belgische binnenwate ren heerste gisteren een ge spannen toestand. Gisteravond leek het erop dat de stakings actie van de Belgische binnen schippers door allerlei inciden ten op gewelddadige manier uit de hand zou lopen. Oor zaak van die incidenten was het volledig zoekraken van de solidariteit tussen Nederlandse en Belgische schippers. De actieleiding, die tot laat avond in Brussel verga de de, zag geen kans de schip pers tot rede te brengen. „We zijn ten einde raad. Ze zijn losgeslagen", aldus een wanho pige actieleider Bollaard. Hij zei inmiddels ook vernomen te hebben dat vanaf een Pools binnenschip op stakende schippers zou zijn geschoten. De voormannen van de sta kende schippers deden nog gisteravond een beroep op mi nister Chabart om in te grij pen Oorzaak van de heetgeba kerde houding van de schip pers noemde de heer Bollaard nel feit dat men door alle onderhandelingen aan een lijntji was gehouden door de rege-ing. „De schippers willen nu brood op tafel, eerder gaan ze niet werken", zo zei hij. Te neergeslagen sprak hij zich uit over het gedrag van de Tederlandse schippers: „De meeste moeilijkheden hebben we met de Nederlanders. De solidariteit is weg. Dat spijt me We hadden het internatio naal willen aanpakken. Ik zie er «u got meet in Eerst, de I mo ikheden met onze eigen mensen en nu dit nog. We zijn aan het eind van ons Latijn", aldus de zeer somber gestem de actieleider. (Vervolg op pag. 9) BEWOLKT EN REGENACHTIG Vrij krachtige wind. Maximumtemperatuur: 24 graden. STAD EN STREEK Engelse veteraan In zijn Sas Pagina 5 BINNEN- EN BUIYENLAND Belgische staat gaat in de oliehandel Pagina 9 SPORT Erewedstrijd voor Ko Prins Pagina 26 PSV—Ajax topduel Pagina 27 VC Voorwaarts terug naar derde klasse Pagina 29 VRIJ-UIT Klundert: lichtpunt voor Surinamers Stephenson was niet de eerste Overheidsinjecties zet ten geen zoden aan de dijk KUNST EN CULTUUR De Schelde: Een picto- raal -feest DENKSPORT Met de wekelijkse piekerpoker MERIJNTJE: (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT September kan nog zomers zijn, zoals ook vrijdagmiddag bleek, toen er veel zon was en de tempera tuur tot ruim twintig graden steeg. Vandaag is ar tijdelijk wat minder zon omdat een zwak storingsfront passeert, maar morgen zal er weer iets meer invloed merkbaar zijn van een hogedrukgebicd. In zijn geheel genomen blijft het de komende dagen nazomers met een aangename tempera tuur. De wind die tijdplijk iets sterker wordt tussen zuid en zuid-west blijft nog vrij war me lucht aanvoeren. lp deze tijd van september kunnen nog gemakkelijk temperaturen boven 20 graden vooi komen en dit enige dagen achtereen. Roele lucht van betekenis verwachten wij ook begin vol gende week nog niet. In de meeste landen van Eu ropa domineert duidelijk het nazomerse weertype met bo vennormale temperaturen, zo dat september tot vandaag nog steeds een beste beurt maakt. (Van onze redactie binnenland) BODEGRAVEN Een deel van de rijksweg (12) tussen Utrecht en Den Haag onder Bodegraven was gisteravond nog steeds onberijdbaar, nadat eerder een vrachtauto een aantal vaten vaseline had verloren. Enkele vaten gingen bij de val open en de glibberige materie maakte de weg over ongeveer 200 meter onberijdbaar. De vaseline werd daarop met een chemisch middel be spoten, maar dat had gisteravond nog niet veel resultaat gehad. Eerder was al geprobeerd er zand of zaagsel op te gooien en de weg dan schoon te schrappen, maar dan zou altijd nog een laagje overblijven op het cgdek dat nog gevaar voor het verkeer zou opleveren. (Van onze correspondent) BRUSSEL De feestelijke ingebruikneming van het Schelde-Rijnkanaal op 23 september a.s. in aanwezigheid van koningin Juliana en Koning Boudewijn gaat niet door. De Belgische premier Leo Tindemans heeft gistermiddag na afloop van het kabinetsberaad gezegd, dat de Neder landse overheid om uitstel is verzocht. In afwachting van een latere plechtigheid gaat het kanaal op 23 september wel reeds open voor de scheepvaart. Als reden voor het uitstel van de feestelijkhe den voerde premier Tinde mans aan het huidige klimaat in de Belgische binnenscheep vaart", die zoals bekend zo juist een blokkade van 27 da gen heeft beëindigd. De uitleg van de Belgische premier is een leugentje om bestwil. De ware reden is dat de Waalse ministers van zijn kabinet, met name Defraigne van openbare werken. Herman van economische zaken en Knoops van Waalse streekeco- nomie, zich deze week en ook tijdens de gisteren gehouden kabinetszitting achter de Waalse eisen hébben gesteld van het Belgische kabinet om de met Nederland geparafeer de verdragen inzake de bocht afsnijding bij Bath, de aanleg van het Baalhoekk-anaal en het Maaswater zodanig te wijzigen dat ook Wallonië ermee ak koord kan gaan. In navolging van de Waalse economische raad hebben de drie ministers gesteld dat deze met Nederland geparafeerde verdragen verraad aan Wallonië betekenen en dat zij hieraan nimmer binnen het kabinet kunnen meewerken. Ook alle Waalse politieke par tijen hebben de verdragen reeds onaanvaardbaar ge noemd. De drie ministers noe men de verdragen een Vlaams onderonsje met Nederland ten gunste van de Vlaamse haven stad Antwerpen. maar op kos ten van Wallc :ië. (Van onze correspondent). KRUININGEN Vrijdag middag is de zeventigjarige M. Potter woonachtig te Hans- weert in Kruiningen dodelijk verongelukt. De heer Potter stak met zijn fiets rijksweg 58 over ter hoogte van de Zeeuwse Parel en werd geschept door een personenauto bestuurd door A.W.K. uit Terneuzen. De heer Potter is ter plaatse aan zijn verwondingen overle den. Schelde-Rijn-kab aal (Van onze redactie binnenland) DEN I1AAI Minister de Gaav Foitmar (Binnenlandse Zaken) zal drs. F. G. L. L. Schols, burgemeester van Ven- ray, bij de koningin voo dia gen als burgen'eester van Der> Haag. Dit heeft de bewinds man vrijdagavond bekend g" maakt op dt wekelijkse pers conferentie na afloop van het kabinetberaad Drs. Schols is lid van de KVI' Drs. Schols wordt de opvol ger van de op 5 april van dit jaar in een Haags ziekenhui/ overleden mr. V. G. M. Mary- nen. CyJA.a nebben in middels aangetÓGnd dat Wol- lonië echter zeer gebaat is bij een uitbreiding van de Antwerpse haven waarmee trouwens een nationaal Bel gisch belaing is gediend. Door als minister van openbare werken wég te blijven bij de feestelijke opening van de Sclnelde-Rijnverbinding wil minister Defraigne demonstre ren dat het de Walen ernst is. Voor premier Tindemans was dat gisteren de reden om de openlijke rebellie in zijn kabi net te bedekken met het smoesje over 'n ongunstig kli maat in de binnenscheepvaart. Ook enkele Waalse actiegroe pen hadden namelijk al ge dreigd om het feest waaraan koning Boudewijn en koningin Juliana deelnemen te komen verstoren. Ook dit dreigement is een reden geweest voor de regering om het feest uit te stellen. -.Het is voor mij een grote teleurstelling dat het Schelde- Rijnkanaal volgende week dinsdag niet officieel geopend wordt. De opening betekent voor mij de bekroning van mijn werk en van dat van veie anderen. De openstelling van het Schelde-Rijnkanaal is voor België een grote gebeur tenis en het stadsbestuur van Antwerpen is vain meninig dat het kanaal nu wel dinsdag open moet gaan, maar dat de officiële inwijding naderhand dient te geschieden. Op een wat rustiger tijdstip". Dit was gisteren de reactie van schepen L. Delwaide van Antwerpen. De Antwerpse schepen voor havenzaken deelde mee dat het Antwerpse stadsbestuur als officiële re den van het afgelasten van de feestelijkheden heeft verno men dat er gevreesd wordt voor rellen van de kant van de binnenschippers tijdens de opening. Van Waalse invloed op het niet doorgaan van het feest zer hij niets te weten. „Het zou triest zijn als dat juist is. Maar dat kan Ik me bijna niet indenken", (Zie ook pag. 3 en 13) BREDA Fen feestje rond de opening van de Scheldt-- Rijnverbinding is in elk geval wèl doorgegaan. Dat speelde zich gisteravond af in hel Bre dase Turfschip, waar dc bij de aanleg van de nieuwe vaarwes ingeschakelde aannemers voo. zo'n zevenhonderd medewer kers een feesmaal met aan sluitende verstrooiing aan richtten Schippers noch Walen kon den de pret drukken, maar d- organisators nemen met geen enkele pottekijker enig risico Dus werd fotograaf Hans Clia bot de zaal uitgewerkt nadat hij nog kans had gezien le door Thérèse Steinmétz te weeggebraehte vrolljkhe vast te teggen. STADSKANAAL (ANP) Met ingang van maandag gaan in de halfgeleidersproduktie van Philips in Stadskanaal ruim tweehonderd employés twee dagen per week minder werken. De Philips-directie hoopt hiermee de produktie meer in overeenstemming te brengen met de afzet. Deze werktijdverkorting omvat twaalf weken. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) MADRID-DEN HAAG Ondanks zware internationale druk, onder meer van paus Paulus en de Nederlandse re gering, had het Spaanse staatshoofd Franco vannacht nog geen beslissing genomen over een mogelijke gratieverle ning aan vijf ter dood veroor deelde Spanjaarden. Het Spaanse kabinet heeft gisteren wel vergaderd, maar niet over de doodvonnissen. Volgens de Spaanse wet moe ten de doodvonnissen tea- ken nis worden gebracht wan de Spaanse regering. Dit zou nog niet gebeurd zijn. Pas nadat dit officieel gebeurd is kunnen de vonnissen ten uitvoer wor den gelegd. Dit moet dan bin nen 12 uur geschieden. In die tijd kan alleen het staatshoofd Voor de met ruime keus uit honderden stuks vindt U in de speciaalzaak. Pelterijenhuis VERMEULEN 19 (Van onze re-tactic binnenland) DEN HAAG De Neder landse consument moei uit jaar zijn aardappel duur beta len in augustus Was het vol gens gegevens van het Cen traal B-.rcau voor dc Statis tiek, gemiddeld 76 cent per kile tegen 51 cent vorig jaar. De oorzaak is dat heei West Europa deze zomer last heeft gehad van de droogte, zodat overal het aanbod vei minder J is en de prijzen gestagen zijn. De prijzen in Nederland, een land met een grote en vrije aardappelexport, gaan dan au tomatisch mee omhoog. Gevaar dat we ook nog kraj in die dure aardappelen ko- mer te zitten ziet net Pro duktschap voor Aardappelen niet. Er zal dit jaar volgens de schatting van het schap 300.000 ton minder worden ge oogst dan vorig jaar, maar in voorgaande jaren heoben we veej meer dan die hoeveelheid kunnen exporteren: in het oogstjaar 1972 1973 was het een miljoen ton, het jaar daar op 820.000 ton en in het oogst jaar 1974-1975 ging 675.000 ton de grens over. „Voor de Ne derlandse consument is er nooit te weinig", alöu3 het prjduktschap. De export van de oogst 1975, net op gang gekomen. loopt al geweldig Tot 1 september was het al 55.000 ton, meer da.i men de laatste vijl jaar in die periode beleefd heeft Het Verenigd Koninkrijk nam 80 procent van die export op, want in dat eilandenrijk neeft men bijzonder veel last gehad van de droogte. nog gratis verlenen. Overigens is gisteren opnieuw die dood straf geëist tegen een jonge Bask, die beschuldigd werd van het doden van een politie man. in de laatste tien dagen zijn er in Spanje negen dood vonnissen uitgesproken. Paus Paulus heelt via ae normale diplomatieke weg aan generaal Franco verzocht het leven van de ter dood veroor deelden te sparen. Eenzelfde oproep deden de negentien Spaanse kardinalen en bis schoppen, die de permanente commissie van de Spaanse bis schoppenconferentie vormen. De bisschappen en kardinalen verklaarden dat elke exces bij de onderdrukking van terreur ook een gewelddaad is en dat daardoor een spiraal van ge weid kan ontstaan, waarvan het einde niet te voorzien is. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft gis termorgen de Spaanse ambas sadeur in ons land bij zich ontboden om aan te dringen op gratieverlening. De minis ter heeft de Spaanse ambassa deur Ramon Sedo meegedeeld dat, „hoe zeer de Nederlandse regering zich ook distancieert van de strijdmetbrode-s van de Frap (waarvan vijf veroor deelden lid zijn, red.), zij met ontsteltenis kennis heeft geno men van de berichten over de doodvonnissen". Mr. Van der Stoel heeft „een klemmend beroep" gedaan op de Spaanse regering, de veroordeelden gratie te verlenen, en de am bassadeur er aan herinnerd dat Nederland de doodstraf m vredestijd afwijst. De Spaanse' ambassadeur heeft toegezegd dat hij een en ander onmid dellijk aan zijn regering zou melden. Protesten werden ook naar Spanje gestuurd van de PvdA de PPR, de fractievoorzitters in de gemeenteraad van Rot terdam en Amnesty Internati onal. In Eindhoven werd giste ren bij een demonstratie een Spaanse vlag verbrand. Van harte juich ik het houden van een Puzzelak- tie ten bate van het Natio naal Fonds Sport Gehandi capten toe en ik hoop, dat de verwachte opbrengst van vier miljoen gulden glans rijk zal worden bereikt, waardoor b.v. een groep gehandicapten naar de Olympische Spelen in Ca nada kan worden gezonden en de beoogde speciale voorzieningen voor deze gehandicapten kunnen wor den getroffen. De puzzelsport is enorm populair in Nederland en ik vind het een prachtig idee, dat de sporters-op-papier op deze manier de gehandicapte sporters zullen kunnen hel pen. Zelf ben ik door mijn vooHdurend verblijf in het bui tenland niet in staat daadwerkelijk aan deze actie deel te nemen, maar mijn ouders zijn verwoede puzzelaars en hebben al voor menig liefdadig doel puzzels ingezonden, zodat zij ook zeker bij deze actie niet zullen ontbreken. Maar ook diegenen, van wie ik niet zeker ben, dat zij kunnen of willen puzzelen zou ik willen aanraden: DOf. HET DEZE KEER WEL! Het is voor een goed doel en als je eenmaal met puzzelen bezig bent, besef je pas goed wat een leuk tijdverdrijf het is. Het mes snijdt dus aan twee kanten: U als puzzelspor ter meer ontspanning en de gehandicapte sporter meer gelegen zich te ontplooien. Hebt U nog meer aanmoediging nodig? Als U dus nog niet bent begonnen, begin dan deze weekl U zult er geer» spijt van hebben! TOM OKKER In Vrijuit de eerste puzzelpagina, met bovendien aile gegevens over de wijze van inzenden, etc. De tijd van het eigen vertrouwde Nederlandje, met ingebouwd chauvinisme en juichende zelfvoldaan heid, is voorgoed voorbij. Nederland ligt naar alle kan ten open. Veel landgenoten werken in het buitenland, veel buiten landers hebben in Nederland emplooi gevonden. Met een aantal „streekgenoten van over de grens" zullen we de komende maanden gesprekken hebben, waaruit zal blijken hoe zij over Nederland denken en zich in de Zeeuwse of Brabantse levensgemeenschap opgenomen voelen. Vandaag publiceren wij een interview dat Leo van Vlij men dezer dagen gehad heeft met de Sovjetrussische dissident en geleerde Andrej Sacharov. Het is tegelijk liet begin van een serie artikelen over de „Sovjet-Unio achter Moskou", de uitgestrekte gebieden te vangen on der de naam Siberië waar Leo van Vlijmen heeft rond gereisd. Zijn verslagen zullen de komende weken in De Stem verschijnen. (Zie pagina Peilingen). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gemeen ten in ons land zeilen een st akker parkeerbeleid moeten gaan votren. Het parkeren in stadscentra zal zoveel moge lijk moeten worden beperkt en de controle op pirkeerove. treders zal moeten worden verscherpt. Parkeren in woon wijken zal inngeiijk moeten blijven voor bewoners en be zoekers maar er zal niet ia-i ger gesireetd moeten worden naai het „parkeren voor de deur". Dit zijn enkele gedachten uit de nota Paikeeroeieid, die minister Westerterp (Verker en Waterstaat) aan de Tweede en Eerste Kamer heeft aange boden. Volgens de minister pleegt niet alleen de rijdende auto, maai ook de stilstaande auto al jarenlang roofbouw op de stedelijke ruimte. Het wordt als normaal beschouwd, dat weggedeelten die voor ver keemcirculatie zijn bestemd, als parkeer- of stal'ingsruimte gaan dienen. Daardoor, zo meent de minister, treedt aan zienlijk verlies van de door stroming van tiet verkeer op en wordt er schade toege bracht aan de erffunctie van wegen en straten. De nota geeft aan, dat uit gangspunt van het parkeerbe leid moet zijn, dat de kosten van parkeervoorzieningen be taald worden uit de opbreng sten van het parkeren. Hieruit lean wolden opgemaakt dat derhalve in bepaalde gevallen de parkeergelden omhoog zul le.i moeten.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1