Wankel bestand in Libanon Belg zaterdag uit graf met wereldrecord Zuinig de winter door Rijkspostspaarbank Grootste blokfluit Boeren mogen niet dupe worden van landschapsparken Prins Claus: Rem welvaartsgroei rijke landen af TWIJFELS OVER DUURZAAMHEID Eindhovens wethouder bedreigd Nieuwe zuiverings- ïn Frankrijk negeert verbod van Tsjaad uw nationale spaarinsteUing binnenland buitenland ■mill PvdA EN VVD: Demonstratie ex-mijnwerkers voor pensioen verbetering papier oor uw pen n METZLER Voorwaarts kameraden- K.R.O. en Israël Looptijd 7 jaar, vaste rente 8%% Looptijd 6 jaar, vaste rente 8'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 8Y4% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Vraag uitvoerige informatie 1-1 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1975 os O est de krant altijd (Van onze redactie buitenland), BEIROET De strijdende moslim- en christengroepen in Beiroet hebben gistermid dag om 14.00 uur een bestand gesloten, maar de verschillen de partijen hebben al te ken nen gegeven hun twijfels over de duurzaamheid van dit staakt-het-vuren te hebben. Via de Libanese radio werd de bevolking opgeroepen het vuren te staken. Hoewel na het ingaan van het bestand nog sporadisch werd geschoten was het op de meeste plaat sen, waar donderdagmorgen het hevigst werd gevochten, betrekkelijk rustig. Een woordvoerder voor de rechte falangisten die met i-hristengroepen tegen de mos lims en linkse groeperingen streden zei donderdagmiddag: „We hebben ons aarzelend met een staakt-het-vuren akkoord verklaard. We hebben dit pas gedaan nadat premier Rasjied Karami persoonlijk had toege zegd dat de andere partij ook zou stoppen". „Ik vraag me aif hoe lang het zal duren", zo voegde de woordvoerder eraan toe. „We hebben al veel bestandsover eenkomsten gesloten maar die zijn altijd door de tegenpartij geschonden". Linkse en mos limleiders hebben soortgelijke beschuldigingen geuit aan het adres van de christenen. Premier Karami heeft tot dusver het leger niet willen Inzetten omdat de moslims menen dat het officierskorps overwegend uit christen-offi cieren bestaat. Woensdagmor gen weigerde hij een kabi netszitting bij te wonen en dreigde op te zullen stappen tenzij de partijen een akkoord overeen zouden komen. Het bestand is gekomen na hevige strijd tussen ruwweg gezegd linkse moslims en rechtse christenen die op 3 september in Tripoli was be- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer-fracties van PvdA en VVD zijn eensgezind van me ning, dat de boerenbedrijven in ons land niet de dupe mo gen worden van de regerings plannen om bepaalde gebie den met een rijke varië teit in flora en fauna aan te wijzen als beschermd land schapspark. Dit blijkt uit de schriftelijke reacties van ge noemde partijen op de begin dit jaar uitgekomen nota's over de natuurbescherming in ons land. Volgens PvdA en ÏTVD wordt in deze drie nota's te veel de aantasting van bepaal de landschappen door de land bouw benadrukt. Men vindt het dan ook niet verwonder lijk dat er na het verschijnen van de zgn. „groene nota's" zoveel onrust in de landibouw- wereld is ontstaan. Veel boe ren denken nu namelijk, dat zij, als hun bedrijven onder deel ,gaan uitmaken van een landschapspark, aan zware be perkingen ten aanzien van de bedrijfsvoering zullen worden gebonden- Goede voorlichting aan de boeren, die helemaal niet we ten waar ze aan toe zijn, is dan ook dringend noodzake lijk, zo vinden PvdA en VVD. Ten aanzien van de plannen tot aanwijzing van „nationale parken" (natuurterreinen met een geheel eigen, vrij homo geen karakter, zoals duinge bieden, heidevelden of bossen) merken VVD en PvdA onder meer op, het gevaar bestaat dat juist door de extra be scherming van zulke natuurge bieden de omgeving ervan on- derbeschermd zaïl worden en dat venkeers- en recreatie voorzieningen juist in die randgebieden bijzonder zullen worden geconcentreerd. DEN HAAG (ANP) Zo'n 4000 mensen zijn gistermiddag in 75 bussen uit Limburg naar Den Haag gekomen om te de monstreren tegen de huns in ziens veel te lagen pensioenen die de ex-mijnwerkers uit de Limburgse mijnen genieten. „Wij willen persioen en geen aalmoes" riepen de demon stranten. Luidkeels werd het „waar in het bronsgroen eike hout" aangeheven. „Wij willen een antwoord van de Nederlandse regering of en in hoeverre de regering bereid is aan onze verlangens tegemoet te komen. De maat is vol", aldus de petitie. „De mijnen zijn door de Neder landse regering op economi sche gronden gesloten", aldus de petitie die is opgesteld door de algemene bond van werk nemers. De Nederlandse rege ring is dan ook de aangewezen instantie die de economische 'n financiële nadelen voor ons, «-mijnwerkers, ten gevolge van deze sluiting moet oplos sen. „■Alles gegeven, nu vergeten, 59,- persioen per maand" stond op een bord dat een ■nan die in een invalidenwagen zat ophield. „Met de nu door gevoerde verbetering van het Pensioen zijn alle middelen besteed die, naar verwachting 'n de toekomst uit het vermo gen voor pensioenverbetering van de ex-mijnwerkers ter be schikking zullen komen", al dus een perscommuniqué van het algemeen mijnwerkersver- bond uit 1974, stelt men in de Petitie. Het algemeen mijnwerkers- ïnza 'lee" daarna in maart v73 81 miljoen gulden ont- rfkt en in maart 1974 80 ™lKen en er is een stille eserve van 700 miljoen gul- en aan de dag gekomen, al- dbs de petitie. Van 22 Lim a's5? gemeentebesturen is «dnesie gekomen voor de be- 'e g l oepkommer aldus de Petitie. EINDHOVEN (ANP) De Eindhovense wethouder mr. W. van Elk, is de afgelopen dagen iiverse malen telefo nisch en schriftelijk bedreigd. De politie is door de heer Van Elk hiervan op de hoogte ge steld, zo heeft de Eindhovense politie gisteren meegedeeld. De bedreigingen zijn niet al leen tegen zijn persoon ge richt, maar ook tegen zijn ge zin. De Eindhoven» politie heeft daarom besloten het huis van de heer Van Elk in de normale surveillance op te ne men. Er is geen spiake van permanente bewaking. Aanleiding cot de bedreiging is het plan van mr. Van Elk om in Koudenhoven 200 wo ningen in de auurdere prijs klasse ie bouwen. Volgens de wethouder is ait nodig om te voorkomen, dat gezinnen uit de hogere inkomensklasse bui ten Eindhoven gaan wonen. Het college van B. en W. steunt deze bouwplannen In het verleden is in Eind hoven fel geprotesteerd tegen deze plannen. gonnen en het afgelopen week einde ook in de hoofdstad was losgebarsten. Oe vechtenden beschikten over handgranaten, machine geweren, machinepistolen, bommen, draagbare raketwa- pens en nog meer soorten oor logstuig. Nu en dan, in Bei roet, werd ook slag geleverd met patrouilles van de veilig- heidstroepen die rondreden in gepantserde voertuigen en wier taak het was een eind j aan de strijd te maken. Er waren ogenblikken dat, men nergens meer veilig was' op straat, iedereen scheen op iedereen te schieten, alles wat bewoog scheen prijs te zijn en' een waarnemer was van oor deel dat als psychologen, poli- j ticologen en andere specialis- ten de zaak eens precies wil-| den napluizen ze er een hele kluif aan zouden hebben. Ondertussen hebben Israëli sche en Egyptische militaire teams hun besprekingen in Genève over de praktische uitvoering van het Sinai-ak- koord bijna voltooid. De docu menten zullen waarschijnlijk binnen een week worden gete-j kend, zo hebben Israëlische dagbladen gisteren gemeld. Jordanië heeft gisteren be kendgemaakt dat het geen luchtdoelraketten van het type Hawk van de Verenigde Sta ten zal kopen in verband met de beperkingen die de Ameri kaanse regering op het ge bruik er van wilde leggen, gen. PARIJS (UPI) Een Frans vliegtuig zal vandaag diep in Tsjaad een boodschap uitwer pen waarin een losgeld wordt geboden voor het Franse echt paar Claustre dat door opstan delingen wordt vastgehouden, zo hebben regeringsfunctiona rissen gisteren in Parijs ge zegd. Frankrijk negeert hier mee een waarschuwing van de Tsjaadse autoriteiten de soe vereiniteit niet te schenden. De functionarissen zeiden dat in de boodschap een los geld van 10 miljoen franc (6 miljoen gulden) wordt gebo den voor Pierre en Francoise Claustre die e-gens in de Ti- besti-woestijn verborgen wor den gehouden. Muziekpedagoog Baldrick Deerenberg uit Overveen be speelt nier zijn unieke eigen dom: de grootste blokfluit ter wereld, een ruim 2,75 meter lange contrabas naar een voor beeld uit de zestiende eeuw en naar de schone maagd Daphne genoemd. Haar donke re zwevende geluiden zullen op 30 oktober in het concert gebouw in Haarlem te beluis teren zijn. Het instrument haalt drie octaven, van c-groot tot c-twee gestreept. Het geluidsvolume valt op het eerste gehoor wat tegen. Daphne wordt wellicht overstemd door de gemiddelde sopraan-blokfluit. Maar blaast zij in het ensemblewerk haar partij mee, dan vallen haar typische klankkleur en andere akoestische kwaliteiten duide lijk te onderkennen, aldus de trotse eigenaar. Om het instrument te bespe len moet de 28-jarige muziek pedagoog in zijn volle lengte op een stoel staan om via een koperen s-stuk luclit in de reusachtige holle pijp te bla zen. Met zijn vingers bedient hij elf vingergaten en vier kleppen die afstanden over bruggen. Deerenberg is leraar blok fluit aan het Sweelinck insti tuut in Amsterdam en docent aan de conservatoria van Gro ningen en Antwerpen. In zijn woning heeft hij een collectie van 71 verschillende blokflui ten. Het oudste exemplaar is een dwarsfluit van ongeveer 150 jaar. Het jongste is Daphne, waarvan de waarde volgens de musicus onmogelijk in geld kan worden uitgedrukt. De bouwer ervan is Bernhard Junghancl uit het Duitse Gütersloh. BRUSSEL De 23-jarige Mare De Mae re die al sedert 7 juni van dit jaar twee me ter diep ligt begraven onder een feesttent in het Belgi sche Waasmunster in een poging om het wereldrecord grafliggen te veroveren, komt a.s. zaterdagavond om tien uur uit zijn vrijwillig gekozen isolement. Hij zal dan het wereldrecord-graflig- gen van zijn landgenoot Louis Luypaerts, dat op 101 dagen stond, met 4 dagen hebben verbeterd. Het is geen kwestie van opgeven omdat hij het verblijf in een ruimte van twee bij twee meter onder de grond beu is, maar omdat zijn medewer kers, de mensen die voor zijn eten en lucht zorgen er genoeg van beginnen te krij gen. Bovendien heeft de stunt het gestelde doel be reikt om nog maar te zwij gen van de bijna 30.000 men sen uit België, Nederland, Duitsland en zelfs Spanje en Italië die, belust op sensatie, naar Waasmunster kwamen om een kijkje in het graf te nemen a raison van 40 frank de man. De grafligger heeft daarmee maar eventjes 1,2 miljoen frank bij elkaar ge legen, circa 77.000 gulden. Zaterdagavond zullen ver moedelijk opnieuw enkele duizenden nieuwsgierigen aanwezig zijn om te zien hoe Mare de Maere uit zijn graf opstaat temidden van feest gedruis in de geweldige feesttent. De grafligger moet zijn verzorgers natuurlijk nog wel schadeloos stellen maar denkt toch wel 1 mil joen frank (05.000 gulden) aan zijn wereldrecord over te houden. Het pad van de nieuwe we- reldrecordhouder-graflig- gen ging niet altijd over ro zen. De levenspijp met een doorsnee van circa 40 cm., genoeg om een emmer door te laten, werd eenmaal in bezit genomen door mieren en de andere keer stroomde er teveel water door naar beneden. Ook had de graflig ger af te rekenen met een miniatuur overstromingsramp die hem noodzaakte zijn doorweekte matras in stuk ken te snijden en de natte stukken met een emmer door de levenspijp naar boven te laten hijsen. In al die tijd stond de buitenwereld met Mare De Maere in voortdu rend contact via een aparte telefoonlijn. Of de nieuwe recordhouder lang plezier zal hebben van zijn unieke prestatie is nog onzeker. De verslagen Louis Luypaerts, grossier in re cordpogingen voor de meest uiteenlopende, dwaze presta ties zoals ook paalzitten, lieeft al aangekondigd dat de nieuwe wereldkampioen jammer genoeg niet lang trots op z'n prestatie zal kunnen zijn. Louis Luypaerts heeft aangekondigd dat hij desnoods 200 dagen in het graf zal gaan liggen om eens en voor altijd duidelijk te maken wie de ware recht hebbende op de regenboog trui is.... Maar Luypaerts is momen teel druk bezig met een an dere recordpoging. Hij wil samen met de Marokkaan Hassan Chribitou en nog en kele andere bemanningsleden op een boot van runderhui- den oversteken van Marokko naar Trinidad. Of er dus voor een langdurig verblijf onder de grond op dit ogen blik tijd is, is nog de vraag. Tot zolang kan Mare De Maere evenwel trots zijn op zijn stunt. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Aan de Ver loren Kostweg in Bruinisse komt een nieuwe rioolwater zuiveringsinstallatie. Het ge meentebestuur heeft daartoe opdracht gegeven aan de In ternationale Bouw Compagnie (IBC) in Best. De nieuwe installatie zal lo zen op het Mastgat, dat in directe verbinding staat met dê Oosterschelde. Dat bete kent, dat er hoge eisen wor den gesteld aan de kwaliteit van het rioolwater in verband met de oester- en mosselcultu res in de Oosterschelde. Behalve de gemeente Brui nisse zal ook de gemeente Duiveland van de installatie gebruik maken. ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! AMSTERDAM (ANP) Ontwikkelingsamenwerking is geen zaak van caritas, maar een zaak van elementaire soci ale rechtvaardigheid. Het in zicht tn de maatschappelijke ontwikkelingen moet ons ook afhelpen van het idee, dat we ons als samenleving opofferin gen getroosten, een begrip dat bij de caritas behoort. Natuur lijk is het wel zo dat we onze eigen groei zuilen moeten af remmen. Maar net zo goed als we in de bebouwde kom met onze auto wat moeten afrem men om dat dorp of die stad leefbaar te maken, zo geldt het ook voor de welvaartsgroei in de rijke landen. Dit zei prins Claus gister morgen ter gelegenheid van de opening van de dag voor schooldirecteuren van het be roepsonderwijs, die in het Ko ninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam werd ge houden. De prins wees op de relatie tussen de problemen van de derde wereld en de westerse landen. „De prijzen, die wij voor hun produ-kten betalen zijn hun inkomens. De invoerhef fingen die wij op hun produk- ten leggen om onze welvaart te beschermen, zijn de belem meringen die zij ervaren om zelf tot welvaart te komen. Hun groeiend verzet is voor ons een groeiende bedreiging. En zelfs als wij alle gedachten aan sociale rechtvaardigheid die wij in onze samenleving zo belangrijk vinden, ten over staan van hen overboord gooi en, blijft dan niet de vraag hoe lang wij onze dijken zullen kunnen ophogen om de was sende stroom tegen te houden"' In de ontwikkelingssamen werking ligt volgens prins Claus een belaneriike taak weggele-gd voor bet beroepson derwijs, omdat de aanpassing van de westerse technologie aan de sociale problemen van de arme landen krachtig moet worden aangepakt. „Daarom waag ik het erop, een beroep te doen op uw oordeel, op uw. afweging van prioriteiten, als het gaat om hulpverlening aanl de derde wereld", aldus prins Claus. De meeste c.v.-ketels draai en al weer, want ook in een mooie nazomer komen kille uren voor. Straks moet de warmtebron weer op volle kracht cii het wordt meer dan ooit een kwestie van econo misch omspringen met de energie, want als het kabinet zijn zin krijgt, moeten we voor elke metertje gas weer 3 cent meer gaan betalen. Het is trouwens in elk opzicht zonde om energie onbenut te laten, ook als is het maar een per centage. Het is daarom een zinnige zaak om eens te bekijken hoe veel c.v.-leiding zonder doel warmte ligt uit te stralen. Waar de buizen door ruimten gaan die helemaal niet ver warmd behoeven te worden, of die door de ketel of een radiator voldoende warmte krijgen, staat ze energie af die u er beter in kunt houden. Met andere woorden: vaak kunnen vele meters pijp door isolatie van hun „energie-lek" worden bevrijd. Er zijn heeï handige materi alen te koop, die in een oog wenk om de buizen gewikkeld kunnen worden: stroken schuimplastic, voorzien van een folie, die in elkaar ge haakt wordt als de strook om de buis Is gewikkeld. Vaak lopen hele meters c.v.-pijp achter het dakbeschot, en de warmte die ze daar afgeven gaat zo maar de lucht ln. Iso latie op die plaatsen levert duidelijke besparing op. Omwikkelen met een dikke laag oude kranten heeft nage noeg hetzelfde effect Het is alleen meer werk, maar het levert dan ook een kosteloze isolatie op. Als uw c.v.-kctel op zolder staat, denk er dan aan dat een open raam in die ruimte alle naar boven trekkende warme lucht onmiddellijk afvoert. De „warme-luchtbuffer" ls dan verdwenen en de ketel zal zich ijverig blijven inspannen om die buffer weer op te bou wen. Dat kost veel energie. Vergeet u vaak de thrmo- staat op nachtstand in te stel len, denk dan eens over het aanbrengen van een tijdscha- keling, dat uit zichzelf de c.v.- installaiie op nacht- en dag werking instelt. Als is de energiecrisis al weer bijna historie, zuinig zijn met warmte blijft actueel. En het huis zo goed mogelijk tochtdicht maken, levert echt zijn geld op Er zijn allerlei tochtstrippen en zelfklevende tochtbanden te koop, waarmee men in een weekend heel wat kieren Kan afdichten Vergis u namelijk niet in de „lek-capa- citeit" van al die kieren! Met een beetje overleg en een paar uur werk kunt u die drie extra centen voor het aardgas best terugverdienen. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige neem en edre» worden ondertekend. Bil publiketle lullen deze vermeld worden. Slechte bij hoge uit zondering zal ven deze regel worden afgeweken. Naam en adree zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het In alle geveltan eent ia met inhoud, c.q. ttrekkinp. Het gat van Duisenberg liegt er niet om. Een keerpunt begint steeds tot omkeer te komen van aangebrande pro gressieve socialisten. Men heeft een stukje socialistisch wonder verricht nm. de auto- belasting. Men gaat er van uit dat de gewone burger geen grote auto heeft. Nu vergeet het maar, er zijn legio gewone burgers die een grote wagen hebben. Wie de revolutionair Den Uyl heeft gezien op het Chilicongres mag zich ver baasd afvragen, waarom hij zich niet drukker maakt over zijn eigen landje. Misschien wil Jopie zrjn oor eens te luisteren leggen bij de „Oude Drees", een socialist net als hij, maar met meer gezonde hersens dan al die zg. progres sieve socialisten bij elkaar. Democratisering weer zo'n to verwoord. Directeuren, lei dinggevende en dienstverle nende personen worden ge muilkorfd en zrtten zich vol te stoppen met zenuwtabletten. De bloed-raad-naar-huis-stu- rende Vredeling schijnt met welgevallig ook de zg. harige democratisering in het leger gade te slaan. Onze bestbetaal- de soldaat ter wereld loopt met een haardos rond waarop hij wel zijn baret kan leggen, maar niet kan opzetten, woont in Hiltonachtige kazernes en niet te vergeten de luier-was- sende gewetensbezwaarden. Ondanks de vorstelijke wedde willen ze zich niet onderwer pen aan bepaalde normen die een krijgsmacht nu eenmaal heeft. Dat Defensie een bedrijf is en wel een van de grootste, schijnt velen te ontgaan. Evenals dat veel geld aan de fensie besteed weer terug vloeit in burgerbedrijven. Voorwaarts kameraden voor waarts op naar de WW. RUCPHEN R. DE GIER Dat er bij de KRO mensen zitten die anti-Israël zijn is in het verleden al vaak gebleken. Nog onlangs konden we de burgemeester van Hebron ho ren uitweiden over Israëlische huizenbouw in Hebron. De KRO vergal gemakshalve te vermelden dat de orthodoxe joodse gemeenschap, die al eeuwen in Hebron huisde, ge heel was uitgemoord. Dt fami lieleden der vermoorden, die tijdens het geweld elders wa ren, kwamen terug naar hun ouderlijke haardsteden. Vrijdag 12 sept. j.l. voelde de KRO zich, in het Schoolradiopro gramma „Echo Junior" ver plicht om weer even een rant soentje anti-Israël te spuien. Dit ter indoctrinatie van de lagereschooljeugd. Alleen het Palestinacomité mocht aan 't woord komen Israël maakt ruzie met de buurlanden en Israël is een bezetter. Wat oorzaak en aapleiding van een en ander is, interesseert de KRO geen zier. Dat de jeugd bela zerd wordt blijkbaar ook niet. RUCPHEN C. MARIJNISSEN (ADVERTENTIE) Zend mi/ de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Naam Straat Woonplaat? Deze coupon ongefrankoerd opsturen naar. Rijkspostspaarbank, Amsterdam.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 15