Ontsnapte schippers weer vast Schippers in België heffen blokkade op Zaterdag begint actie voor sport Gehandicapten Thoolse bankdirecteur bekent verduistering van kwart miljoen in 15 jaar Zeeland slaat beste figuur OP meinh TT* 14 METEEN MIS Kans op griepgolf in Nederland niet groot ZESENTWINTIG SCHEPEN VOOR KREEKRAKSL UIZEN Vandaag Helmut Schmidt in gevaarlijk politiek vaarwater Waalse rebellie in Relgisch kabinet MELKPRIJS OMHOOG Feyenoord faalt Weigering Juridische puzzel Bondskanselier verdedigt besnoeiingen Over verdragen met Nederland DALING ZIEK GEMELD THUIS HUISHOUDEN Tekorten gemeenten Twee cent DirecteurDr. W. A.J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) Gironummer 1114111 t.a.v 'Jitgeversmaataehappij De SI Reigersti aat 16, Breda. VRUE ZEEUW DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 27e jaargang No. 1956 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het kan vreemd lopen in de wereld. Nog maar enkele uren getrouwd kreeg een jong echtpaar zCn rude dat er over en weer klappen vielen en de politie er aan te pas moest komen.Datgebeurde gisternacht om drie uur tij dens het trouwfeest in een woning aan de Bernard de Wll- destraat in Breda. De aanleiding tot het handgemeen tus sen de 25-jarige bruidegom en zijn 21-jarige bruid is niet duidelijk. Zeker is wel, dat er drankgebruik in het spel was. Het politierapport vermeldt, dat de dienstdoende agen ten er slechts met de grootste moeite in slaagden de verhit te gemoederen te sussen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De hoofdin spectie voor de Volksgezond- heid heeft de Nederlandse art sen weer geadviseerd, dit na jaar op tijd bevolkingsgroepen voor wie griep extra risico's met xieh meebrengt, in te en ten tegen influenza. Het gaat daarbij om patiënten met bij voorbeeld aandoeningen aan de luchtwegen, hartziekten of suikerziekte. Een woordvoerder van het Ministerie van Volksgezond heid zei gisteren desgevraagd, dat het er voor de komende winter niet zo somber uitziet. Ook de bekende viroloog prof. dr. Masurel deelt die mening. De kans op een forse griepepi demie wordt niet groot geacht, omdat er voorzover bekend geen nieuwe soorten virussen in opmars zijn. De drie soorten griep die de meeste „kans" maken zijn de „Port-Chalmers"-griep en de „Scotland"-griep (beide type a) en de „Hongkong"-griep (b). De artsen hebben de be schikking over een vaccin dat van deze drie virussen is ge maakt. Bovendien hebben veel Nederlanders al eens aan een van deze griepvormen geleden, eodat ze omdat hun eigen lichaam toen antistoffen heeft gemaakt zal min of meer im- muum zijn. Het blad „Uw goed recht" van de Unie van Ziekenfond sen meldt deze week, dat jaar lijkse vaccinaties tegen griep in de nabije toekomst niet meer nodig zullen zijn, omdat er vaccins worden ontwikkeld die gedurende een periode van vijf jaar bescherming bieden. 01 De verbeterde vaccins zullen ook een hogere beschermings graad hebben, wellicht van 90 procent tegen 75 procent nu. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/BERGEN OP ZOOM Minister Westerterp van verkeer en wa terstaat zal op korte termijn beslissen of hij de 26 binnenvaartschepen, die de Schel- de-Rjjn-verbinding hebben „gekraakt", toe stemming zal geven gebruik te maken van de Kreekraksluizen, die koningin Juliana en koning Boudewijn volgende week dins dag zullen openen. De schippers, die aan de blokkade van Belgi sche collega's in de Antwerpse haven zijn ont snapt, liggen vlak voor de Kreekraksluizen. De terugweg naar Antwerpen is bij de Nederland se grens afgesneden door een staalkabel, die van oever tot oever is gespannen. De veelgeplaagde minister Westerterp heeft er met de actie van de schippers (24 Nederlan ders, één Duitser en één Belg) een uitermate delicaat probleem bijgekregen. I.aat hij de schippers door de Kreekraksluizen gaan dan is de „glans" van de officiële opening van de Schelde-Rijnverbinding, waaraan tien jaar i- gewerkt, er af. De autoriteiten vrezen bovendien dat de Belgische binnenvaartschip pers, die de blokkade in Antwerpen uitvoeren, de offieële opening van het kanaal volgende week zullen verstieren wanneer de 26 aan de blokkade ontsnapte schippers vrije doorvaart oaar Rotterdam krijgen. Houdt minister Westerterp de Kreekrakslui zen dicht dan kan hij de schippers laten liggen of met geweld terugsturen naar Antwerpen. In beide gevallen is er een felle reactie van de in gesloten schippers te verwachten. Wanneer ze bij de Kreekraksluizen zullen worden vastge houden kan de officiële opening volgende week wel worden afgeschreven. Het staat vrijwel vast dat ze dan al het mogelijke zullen doen j ,i om de officiële opening door koningin Juliana en koning Boudewijn onmogelijk te maken. Terugsturen naar Antwerpen, wanneer de schippers dat per se niet willen, lykt praktisch uitgesloten. Vooralsnog wordt aangenomen dat er voor miinister Westerterp niet veel anders opzit dan de sluizen te openen om daarna te wachten wat de Belgische blokkadeschippers zullen gaan doen. BUIÏG MET ONWEER DAARNA OPKLARINGEN Maximumtemperatuur: 21 graden. STAD EN STREEK Hard werken aan kerk en samenleving Pagina 3 Amerikaanse bommen werper na dertig jaar geborgen Pagina 5 RADIO EN TELEVISIE Lauwe ontvangst voor Jaar van de Kreeft Pagina BINNEN- EN BUITENLAND Veilig fietsen door Tilburg Pagina 11 13 SPORT Wielrenner lloyd bewon dert Peter Post Pagina 21 MERIJNTJE: Kreek-Krak Intussen is de kans dat de openingsplechtigheid wordt uit gesteld belangrijk groter ge worden. De 26 binnenvaartschippers wisten dinsdag aan de blokkade in de Antwerpse haven te ont komen nadat de meesten er drie weken hadden vastgelegen. ZfJ hoopten door de Kreekrakslui zen geschfit te worden maar rijkshavenmeester H. Edens weigerde dit. Gisterochtend in alle vroegte werd het kanaal op de grens door rijkswaterstaat met een kabel afgesloten. Bovendien werden rode lichten geplaatst. De schipper van het Neder landse binnenvaartschip ..Pro gress", die later dan de anderen aan de blokkade was ontkomen, trok zich echter niets van deze belemmeringen aan. Alsof het een tocht naar Chatham betrof voer hij de staalkabel aan flar den en voegde zich bij de an deren aan de Kreekraksluizen. Volgens mr. A. Mensert- Spaanderman, districtscomman dant van de rijkspolitie te wa ter, is deze laatste schipper de enige die een proces-verbaal aan zijn broek krijgt. De ande ren gaan vooralsnog vrijuit. ,,We staan voor een enorme Ju ridische puzzel. Met artikel 461 van het wetboek van strafrecht bijvoorbeeld kunnen wij niets beginnen. Daarin wordt alleen gesproken over het betreden van gTond en dat ls hier na tuurlijk niet van toepassing. Er komt nog bij dat het kanaal niet geopend is en het officieel dus niet bestaat. Daarom is het waarschijnlijk niet mogelijk processen-verbaal uit te schrlj ven. Wel zijn de namen van de schippers allemaal genoteerd", aldus de districtscommandant van de rijkspolitie te water. JOSEF Rosendaft, de man die na de naziconcentratiekampen te hebben overleefd aan het einde van de Tweede Wereld oorlog een leider der bevrii- H, -n<),n 1.—tlin ?Mnren in Lov'en op 64-jarige leeftijd overleden. iiSSSoaiafiai De ontsnapte binnenvaartschepen „gevangen" voor de Kreekraksluizen (Foto van Stem-fotograaf Dick de Boer) laatste nieuws (Van een onzer verslaggevers) TERN®UZEN-GENT Van-af vanmorgen zeven uur is er weer vrije doorvaart op de Belgische wateren. De staken de Belgische binnenschippers zouden tussen zes en zeven uur de blokkades opheffen. De blokkadeleiding in Brussel be sloot gisteravond laat om het niet op een confrontatie met de rijkswacht te laten aanko men. Dit na dreigende taal van de Belgische regering. De schippers die de blokkade voi men blijven nog wel een dag aan de kant liggen als een symbolisch gebaar. In Belgi sche binnenvaartkringen wordt het opheffen van de blokkades onder druk van de regering als een overwinning beschouwd op de Belgische ondernemers, verenigd in het verbond van Belgische onder nemingen, het VBO. Eerder op de dag had de Belgische regering besloten, nadat uitvoerig overleg met de stakende binnenschippers op nieuw was vastgelopen, de schippers te gaan vorderen. Alle binnenschepen, die nodig zouden zijn voor'de bevoorra ding van het land, zouden evenals htm bemanningen ge vorderd worden. Schippers die zouden weige ren aan de opvordering te vol doen, zouden zich blootgesteld hebben aan zware straffen, zo als geldboetes tot f 260.000, of een gevangenisstraf, variërend van een maand tot vijf jaar. (Van Onze redactie buitenland) BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt is gisteren in gevaarlijk politiek vaarwater gekomen toen hij zijn controversiële regeringsprogramma, dat voorziet in bestedings beperking op lange termijn en een fikse belastingverhoging, aan het parlement voorlegde. Door de economische reces sie en de inflatie gedwongen om een jaar voor de algemene verkiezingen met een hoogst Impopulair programma te ko men, zag Schmidt zich onmid dellijk na de opening van het parlementair dehat geconfron teerd met een eis van de op positie om af te treden. Sohmi-dt hoopt de goedkeu ring van het parlement te krijgen voor besnoeiingen in de begroting die in de komen de vier jaar 67 miljard mark zullen belopen. Hij verklaarde dat zijn regering gedwongen was met dit programma te ko men door een geïmporteerde recessie, „die alles overtreft wat we sinds de wereldde- sie van de dertiger jaren meegemaakt" Schmidts toespraak kwam nadat het Bondslbureau voor de Statistiek had gemeld dat het bruto nationaal prod-uikt in de eerste helft van 1973 in reële termen met vijf procent was gedaald. Volgens de huidige voor spellingen van de regering zal de economische groei voor het gehele jaar met drie tot vier procent zakken de eerste daling sinds de tweede wereld oorlog. Voor het jaar daarop verwacht men echter weer een stijging van vijf procent. Schmidt hoopt dat de voor de periode 1976-'79 aangekon digde besnoeiingen plus de aangekondigde belastingverho gingen op sterke drank en ta bak en de verhoging van de B.T.W. het voor 1977 verwach te begrotingstekort van 40 miljard mark tegen 1979 heb ben teruggebracht tot 11,3 mil jard mark. De verhoging van het B.T.W.-tarief en de belas ting op sterke drank en tabak gaat op 1 januari 1977 in. (Van onze sportredactie) BELFAST/ROTTERDAM/ VELJE In de strijd om de UEFA-cup is Feyenoord er niet ln geslaagd het Engelse Ipswich Town een knock-out toe te brengen. Integendeel. De En gelsen grepen in een goed be zette De Kuip met 21 de overwinning. De volgende be kerronde halen lijkt voor Feyenoord een welhaast onmo gelijke opgave. Landskampioen PSV deed het heel wat beter. In Belfast werd met 21 van de Ierse kam pioen FC Linfield gewonnen. Voor Willy van der Kuylen liep de wedstrijd niet zo best af. HU moest met een zware blessure het veld verlaten. FC Den Haag boekte ln Dene marken tegen Vel je BK een gemakkelijke 2O-zege. UJHIIi De grote puzzelactie ten bate van de sportbeoefening door gehandicapten gaat zaterdag van start. Een half jaar lang zal men in deze krant wekelijks een pagina aan treffen, die een plezierige uitdaging vormt voor alle le zers die van een beetje denkwerk houden. Het duidelijk aansprekende doel van de actie zal do deelname ongetwijfeld extra stimuleren. Elders in deze krant een interview met Marijke Ruiter, de gehandicapte topzwemster, die duidelijk maakt wat do sport voor haar betekent. ■■■■■■MHaMnKoCi:'.- 'V. c: (Van een onzer verslaggevers) BREDA-THOLEN De dinsdag ln Tholen gearresteerde be heerder van het kantoor Tholen van de Bondsspaarbank, de 52- jarige J. van E. (zie onze krant van gisteren) heeft volgens zijn eigen bekentenis gedurende een periode van vijftien jaar bedra gen van cliënten ten eigen bate aangewend. Vaststaat dat het verduis terde bedrag minstens f 250.000.- bedraagt, een be drag dat verkregen is door regelmatig kleinere bedragen van spaarders in eigen zak te steken en hen daarvoor gefin geerde rekeningen aan te bie den. De fraude is ontdekt vrij kort nadat in juni de Nuts- spaarbank van Tholen is over genomen door de Bondsspaar bank van Breda. Voordat die overname een feit werd fungeerde de heer Van E. als zelfstandig wer kend directeur, die zo goed als geen verantwoording over zijn beleid behoefde af te leggen. BRUSSEL Drie Waalse ministers uit het Belgische ka- binet-Tindemans (Herman - Economische Zaken, Defraigne - openbare werken en Knoops - Waalse streekeconomie) heb ben zich ook tegenstander ge toond van de met Nederland te sluiten verdragen inzake de bochtafsnijding bij Bath, de aanleg van het Baalhoek-ka- naal en het Maaswater. Zij noemen deze verdragen onaanvaardbaar, ln navolging van de Waalse Economische Raad. Het drietal zegt niet te kunnen dulden dat deze ver dragen zemider een wijziging ten gunste van Wallonië door het parlement komen. Ze zeg gen desnoods bereid te zijn uit protest tegen deze voorgeno men akkoorden af te treden. Bij de overname kwam snel aan het licht dat de heer Van E. malversaties moest hebben gepleegd. Hij werd opgeroe pen om in Breda verantwoor ding af te leggen en na dat eerste verhoor heeft hij zich ziek gemeld. In die periode ook kwamen er cliënten op de proppen met gefingeerde reke ningen die niet in de spaar boekjes waren verwerkt, De verdachte maakte er een ge woonte van om zijn vooral veel oudere cliënten thuis te bezoeken. In ieder geval is uit eerste onderzoekingen komen vast te staan dat hij vooral met die rekeningen knoeide waarvan de houders nooit op het kantoor kwamen. Hij deed dat werk alleen en kon dat ▼rij lang volhouden omdat hij het ene gat met het andere stopte en in de gemeente Tho len door zijn vele functies het vertrouwen genoot van zijn spaarders. De gearresteerde kassier heeft tegenover de politie verklaard dat hij het verduis terde geld voor een belangrijk deel voor zd)jn huishouden heeft gebruikt. Hij is gehuwd en heeft vijf kinderen en ver diende als beheerder, oud-di recteur, volgens informatie van de Bondsspaarbank een heel redelijk salaris. Voor de cliën ten van de spaarbank in Tho len heeft deze fraude geen en kel gevolg. De schade wordt gedekt door de verzekering, zodat geen enkele spaarder behoeft te vrezen dat de mal versaties voor hem nadelige ge volgen heeft- r- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zeeland kent de minste gemeenten met een tekort op de begroting van dit jaar, namelijk welgeteld één van de dertig gemeenten. Dat blijkt uit een onderzoek van de raad voor de gemeen- tefinanciën. dat is opgenomen in de begroting van minister De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken), Zeeland slaat daarmee het beste figuur van alle andere provincies, waar het aantal gemeenten met te korten over de hele Unie vrij fors is. Het landelijk gemid delde bedraagt 24 procent, het Zeeuwse 3 procent. Ook vorig jaar was Zeeland wat dlat betreft de provincie waar de gemeentefinanciën het best geregeld werden, hoe wel toen 23 procent nog met een tekort op de begroting kampten. Wat het onderzoek van de raad voor de gemeen- teffinamciën betreft: alle Zeeuwse gemeenten dieden aan het onderzoek mee, wat ook het geval was in Utrecht en Overijssel. De andere provin cies telden nogal wat gemeen ten die helemaal niets van zich lieten horen. (Vervolg op pag. 3) (Van onze redactie binnenland) RIJSWIJK Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft woensdag beslo ten, de minimum-prijs voor verpakte volle melk met twee cent te verhogen tot 91 cent per liter. De verhoging gaat maandag 29 september in. Het besluit werd zonder hoofdelij ke stemming genomen. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN NOORDSTRAAT32 TEL2215 AXEL NOORDSTRAAT 13TTL 2772 ST. JANSTEEN HOOFDSTRAAT23THL.3S75 r

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1