r:.\ :::3 werkelijkheid opstellen uit huijbergen de slimme aap Schooljaar in V.S. vrij rustig begonnen EVEL KNIE VEL 'WIL NU OVER VEERTIEN BUSSEN SPRINGEN FRAUDEURS WINNEN HET IN V.S. VAN BANKROVERS Fiks mei raensetende dieren nu favoriet VIJF ITALIAANSE BURGEMEESTERS IN MILITAIRE DIENST Toverschosnsn ONDANKS HEVIGE BEZWAREN TEGEN INTEGRATIE kleine Ongeluk Tegenstand Boemerang WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 Dc basisschool Ste. Marie uit Huijbergen heelt ons weer een aantal leuke opstellen ge stuurd. Ze zijn afkomstig van de leerlingen van de vijfde klas. Hieronder volgen er en kele. Er was eens een klein meis je, dat niet in sprookjes ge loofde. Ze zei altijd dat het maar onzin was. Toch was dat niet waar! Op een dag liep ze door liet bos. Opeens stond ze stil. Wat hoorde ze daar ..Silvia!" „Silvia!" Dat was haar naam. Weer hoorde ze het. „Silvia!" het kwam van onder de bomen vandaan. Ze liep er naar toe. Daar zag ze het. Aan een tak hingen twee gouden schoentjes. Ze pakte ze, en deed ze aan haar voe ten. Ze pasten precies. Vlug liep ze naar huis, en vertelde tegen de huishoudster dat ze mooie schoentjes had gevon den. 's Avonds toen ze in bed lag mompelde ze: „Zouden dit (.overschoentjes zijn De vol gende morgen was iedereen ^ii| heel aardig tegen haar. Daar UlifOnt hadden de toverschoentjes voor gezorgd Ze kon ineens heel goed leren, en had alleen maar tienen en negens op haar rapport. Ze droeg die schoen tjes elke dag. En ze kocht nooit nieuwe, want de toverschoen- L Sr_ 'Ni Ineke Burm uit Nieuw-Namen stuurde ons een paar leuke tekeningen met als on derwerp de zee. Omdat de werkstukken erg groot zijn kunnen we maar een gedeelte van een 'van de tekeningen plaatsen. tjes groeiden ook, Ze droeg ze zo lang, tot ze van ouderdom was gestorven. Mirjam van Rooy. Er was eens in het circus Bol- lejan een olifant die kon vlie gen. Ze waren net onderweg naar Bergen op Zoom. Maar toen ze er bijna waren brak het vliegende olifantje uit. Alle wagens werden stilge zet. En het olifantje vloog heel hoog de lucht in. Geen oppasser kon hem nog pakken Maar het olifantje vloog dap per door. En zonder te stoppen kwam hij in België aan. De mensen daar keken wel op toen hij i oorbijvloog. Maar het olifantje vloog ge woon door. Toen hij boven een. dierentuin vloog, dacht hij, daar zal ik eens stoppen om uit te rusten. Ilij landde precies bij de ande re olifanten. Die dachten wat voor een oli fant is dat nou. Eo de volgende morgen vloog hij weer verder. Hij vloog dagen aan een stuk doftt. Toen kwam hij ln Afrika aan en daar ging hij wonen en hij leefde neg lang en gelukkig. Corné Leijs uit Geertruidenberg tekende voor de Kleine Stem een schip met zand en een hijskraan. Rob van Velzen. Er waren twee jongens en een meisje. Ze gingen op weg naar school. De jongens zeiden: We rijden alvast door. Want ze gingen op de fiets. Dat meisje fietste helemaal achteraan. Hun Vader en Moeder gingen weg. Toen fietste het meisje langs een rivier. Het meisje keek naar het wa ter. En ze reed het water in. De ene jongen riep: Waar is mijn zusje gebleven Hij fietste hard terug. En daar lag ze in het water. De jongen sprong op een schip en gooide het touw, dat daar lag. Hij riep: „Pak dat touw beet Het meisje deed dat. Er kwam een bakker langs. De bakker liet zijn fiets val len. En hielp de jongen. Het meisje werd naar huis ge bracht. En hoefde die dag niet naar school. Anton Hack. Er was eens een aap. Die had bijna nog nooit een noot op. Op een dag kwam er een man. Hij had een kooi én een noot bij zioh De aap zag dat. Hij dacht ik wil die noot. Maar hoe kom ik eraan De man zette de kooi neer en legde de noot erin. de aap ging steeds meer naar beneden. Hij wilde die noot hebben. Het werd donker. 's Nachts keek de aap of er iemand was. Nee er was geen mens Dus ging hij naar de kooi. Hij zag dat het een val was. Maar er zaten tralies tussen. De aap zag dat. Dus hij pakte de noot en hij ging vlug weg. De man kwam de Volgende morgen al vroeg. Hij keek in de kooi de noot was weg maar er zat geen aap in de kooi. De man keek boos. En boos ging hij weg. Liana Selbac Bred in III III III III III III III III III III' III III III III III,' III Eindredactie Rieja van Aart I 1 I 7'BER- Deze goochelaar^ heeft een aantal konijntjes uit zijn hoed getoverd. Als je de cijfers 1 tot en met 15 met elkaar verbindt zie je hoeveel konijntjes het zijn. (Van onze correspondent) WASHINGTON Het school jaar is in de Verenigde Staten iets rustiger begonnen dan al gemeen werd verwacht. Er warer dreigingen met bom-ex- plosies en vooral in Kentucky en in de grote havenstad Bos ton vreesde men op bittere confrontaties tussen de ouders van schoolkinderen en de poli tie. De oorzaak van die onrust is de antipathie die er onder een overgrote meerderheid van de bevolking bestaat te gen het hanteren van de schoolbus om rassenevenwieht in het onderwijs te bevorde ren. Schoolkinderen in blanke buurten worden soms over grote afstanden vervoerd ter- wille van de integratie van een gettoschool en het omge keerde is evenzeer het geval. Het schoolbus-experiment is vijf jaar gaande, na een bin dende uitspraak van het Hoog gerechtshof in Washington. Het afschaffen van de apart heid in het openbare onder wijs - een zaak die in 1954 door het Hooggerechtshof werd bevolen - is een bijzon der traag procédé. Door de vlucht van blanken uit de gro te stadskernen zijn de meeste binnenstads scholen overwe gend zwart geworden. Het (Van onze correspondent) ROME „Boodschappen vóór de burgemeester bij de kazernepoort inleveren". Die verwijzing zou op het mede delingenbord van vijf Itali aanse gemeenten kunnen hangen. Italië telt namelijk vijf soldaten-burgemeesters. Geen beroepsmilitairen die in hun vrije uren een ge meente besturen, maar jonge bergers die op latere leeftijd in dienst zijn geroepen en in die tussentijd via verkiezin gen gekozen zijn als burge- mf ester. Bijvoorbeeld een student die vanwege zijn studie enkele malen uitstel heeft gekregen, nooit afstel en dan toch na zijn studie, zijn dienstplicht moet vervullen. In de meeste gevallen willen hun directe commandanten nog al eens een oogje dichtknijpen, om de jonge burgervaders met extra (werk)verlof te sturen. Ze krijgen ook meestal ge makkelijk vrij om de ge meenteraadsvergaderingen voor te zitten, maar daar blijft het dan wel hij. Voor minder dringende za ken moeten de gemeentena ren of dorpelingen maar naar de kazerne gaan of schrijven, of wachten tot de diensttijd van de burgemeester erop zit vervoer per bus van school kinderen, soms over vrij grote afstanden, werd vijf jaar gele den gezien als een oplossing. Destijds, zo bleek uit een Opi niepeiling, was iets minder dan de helft van de ouders bereid met het experiment in zee te gaan. Nauwelijks een jaar later was dat aantal tot ongeveer 20% gedaald en nu zijn overweldigende meerder heden, zowel onder de blanke als de zwarte bevolking tegen het „bussen" als methode om een evenwichtige distributie van blanke en zwarte kinde ren over de scholen te krijgen. De voorstanders van het „bus sen" voeren aan dat het hier om een principiële grondwet telijke zaak gaat, waar volks gevoelens, zoals die tot uit drukking komen in opiniepei lingen geen invloed mogen hebben. Sommige negerleiders zeggen: „Als we op een kente ring in de publieke opinie moeten wachten dan komt er nooit iets van gelijkberechti ging". Er zijn eolrter ook tal van vooraanstaande zwarte Ameri kanen die ooik geen heil meer zien in „bussen". Coretta Scott King, de weduwe van de in 1968 vermoorde Martin Luther King, is er tegen. Het is ver der gebleken dat zwarte kin deren geen voordeel genieten van onderwijs in overwegend blanke scholen. En dr. James Coleman, die in een gerucht makend rapport de weten schappelijke achtergrond voor het „bussen" construeerde, zegt nu dat het „bussen" als een boemerang heeft gewerkt en meer last dan gemak heeft opgeleverd. (Van onze correspondent) WASHINGTON Deze maand een jaar geleden deed Evel Knievel, een Amerikaan se motorduivel, een mislukte poging om met een lucht- motorfiets over het ravijn van de Slangenrivier te springen in de staat Idaho. Knievel had zich al een aan zienlijke faam verworven door, gezeten oip tweewielige motor voertuigen, over zeer brede1 hin dernissen heen te springen: een dozijn stadsbussen bijvoor- (Van onze correspondent) WASHINGTON De Ameri kaanse banken worden geteis terd door een epidemie van fraude en verduistering. Schurken die het op de ban ken hebben gemunt hebben de laatste jaren bewezen dat de pen, en in mindere mate de computer, machtiger is dan de revolver van de bankrover. De fraudeurs en verduisteraars fraudeurs en verduisteraars halen tientallen miljoenen meer uit de banken dan de ordinaire bankrovers, die met vuurwapens, ontvoering, en doorgaans opschudding hun vuige werk doen. Uit de gegevens van de FBI blijkt dat d-e Amerikaanse banken tijdens de eerste zes maanden van dit jaar vijf maal zoveel geld verloren aan fraudeurs en verduisteraars dan aan de klassieke bankro vers, die met ruim 15 miljoen dollar de benen namen. De schade aan de banken toege bracht door fraude en verduis tering is ruim 180 miljoen dol lar per jaar. Fraude en verduistering levert door de bank heen aanzienlijk meer op dan een gewone bank overval. De FBI geeft voor fraude en verduistering een gemiddelde van 18.994 dollar en voor overvallen 6.710 dol lar. De grootste fraude in een bank vond drie jaar geleden in New York plaats. Een emplo yee drukte via een handige ma nipulatie anderhalf miljoen dollar achterover. Hij was een onverbeterlijke gokker, die soms 30.000 dollar per dag verwedde op paardenkoersen Hij kreeg een lichte gevange nisstraf, dankzij zijn mede werking aan het gerechtelijk onderzoek en is thans taxi chauffeur. beeld. Hij dreigde geruime tijd een sprong te maken over de Grand Canyon en vorig jaar, op zondag 8 september, liet hij zich in een soort racet, bijgenaamd de Luchtfiets X-2, vanaf de rand van het ravijn van de Slangenrivier het heelal in schieten. Het was de bedoeling dat hij een snelheid van 760 kiloiheter per uur zou bereiken en aan de overzijde van het ruim een kilometer brede ravijn zou landen. Maar onmiddellijk na de lancering ontplooide zich een rempara- chute. Het was.Knievels grote geluk dat hij niet in het water van de rivier terecht kwam, want dan zou hij zeer waar schijnlijk zijn verdronken. Kort na zijn optreden boven de canyon van de Slangenri vier, vlak bij de grenzen van Utah en Nevada, maakte Knievel een flink ongeluk iri het Wembley stadion. Hij ver klaarde toen dat hij nooit meer een gemotoriseerde sprong zou maken. Maar aan de vooravond van de eerste verjaardag van zijn schermut seling met de dood op de rand van de Slangenvivier verklaar-' de Evel Knievel dat hij zijn afscheid overhaast had geno men. De pijn in zijn botten had zijn verstand verduisterd, aldus Knievel. Op zaterdag 25 oktober zal hij een record- sprong over veertien bussen gaan maken in de omgeving van Cincinnati in de staat Ohio. De sprong over de Slangenri vier had hem vijf tot zes mil joen dollar moeten opleveren, maar Knieve] heeft volgens zijn zeggen met een bedrag van één miljoen dollar moeten vol staan. Volgens de directeur van de Ideal Toy Company, die onder meer Evel Knievel motorfietsjes in miniatuur ver vaardigt, is er gedurende de afgelopen drie jaar voor 75 miljoen dollar aan Evel-speel- goed ^erkocht. Het vorig jaar maakten de Evel Knievel- speelgoedjes 25 procent van de totale omzet van 125 miljoen dollar uit. Evel Knievel, die tijdens zijn loopbaan meer dan vijftig beenderen heeft gebroken en daar volgen^ zijn geneesheer op den duur enorm veel pijn aan gaat krijgen leeft er goed van. Tijdens de promotie van zijn stunts wuift hij graag met biljetten van vijfduizend dol lar en schenkt hij zichzelf borrels in uit een wandelstok die va it een gouden knop die bezaaid is met diamanten is voorzien. Hij heeft inmiddels gezworen nooit meer een po ging aan te wenden om met een motorfiets over een ravijn te springen. BERT VAN VELZEN (Van onze correspondent) WASHINGTON Het ongehoorde succes van de film „Jaws", een bloedig epos gewijd aan de verrichtingen van een mensen- vretende haai is de inspiratiebron van een flink aantal Holly- woodprodukties over mensen vretende krokodillen, beren, bijen, slangen, mieren, kevers en vanzelfsprekend, andere haaien. Op het moment zijn onder meer de volgende filmwerken in produktie: „Mako I)e Kaken van de Dood", een verhaal over een vreesaanjagend^ haai; „Piranha", een filmstudie van een geestelijk gestoorde figuu" die verscheurende vissen uitzet in de zwembaden van zeer rijke mensen; „Klauwen", een gruwelijk drama rond een uitgehongerde beer in het Yellowstone Park en Rood Spoor", een film over een man die een haai opleidt moordenaar van zijn vele vijanden. Bestaande films als de documentaire „Haai" en „Blauw Wa ter, Witte. Dood" komen opnieuw in circulatie. Toen Alfred Hitchcock enkele jaren geleden een groot succes oogstte reQt „The Birds" werd met een serie films over andere moardlustig® beesten, van kikkers tot reuzeninsekten, gepoogd dat succes imiteren.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 16