STROOM EN AARDGAS DUURDER Geen verscherping prijsbeleid Ruim 17 mi voor bedeling kan niet bezuinigen Openbaar vervoer moet efficiënter Nu snel definitief besluit over kerncentrales Vijftig procent meer voor ontwikkelingshulp AUTOGEBRUIK IN DE BINNENST!» MOET WORBEN MMINDER» bifinenland Snelle stijging zuiverings heffingen LUBBERS: ONDANKS TEGENVALLERS Toch 4,1 inilj ard voor Suriname Y. d. Stoel vol lof over Chin a LUBBERS: Wegens niet slagen overleg Wenen Nieuw materiaal AOW - en AWW - trekkers moeten loonbelasting gaan betalen VEILIGHEID V erpleegd a gen ONTWIKKELING# 1964-1976 Jubileumtrekking Staatsloterij Scherpere sancties tegen Rhodesië (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Op 1 januari 1976 zullen de aardgasprijzen opnieuw worden verhoogd. Ook de elektriciteitstarieven gaan omhoog. Over de aanpassing van de elektriciteitstarieven kan minister Lubbers nog niets zeggen. Wel zal er naar gestreefd worden de tarieven van elektriciteit minder degressief te ma ken, hetgeen betekent dat niet zoals in het verleden bij meer verbruik een drastische verhoging moet volgen. Wat de aardgas tarieven voor de kleinverbruikers betreft zal een gefaseerde aanpassing aan de prijzen van vervangende brandstoffen er als volgt uitzien: tariefgroep oud nieuw 1. 0-600 m3 2. 600-170.000 m3 blokverwarming vastrecht f 36,-f 42,- f 96,-f 84,- f 12,-f 12,- m3-prijs oud nieuw 26 ct. 27 ct. 16 ct. 20 ct. 15 ct. 19,5ct. De kubieke meter-prijs voor de kleinere verbruikers wordt dus minder verhoogd. Het ligt in de bedoeling van de minister op den duur tot één tarief met één vastrecht en één m3-prijs voor het hele kleinverbruik te komen. Minister Lubbers blijft het overigens nodig vinden dat het verbruik van aardgas verminderd wordt. In zijn begroting zegt hij dat er op dit moment geen aanleiding is een verande- ring in het aanbod van aardgas te verwachten. Wel zullen inijH de komende jaren bepaalde verwachte reserves in de Neder- landse bodem of op het Continentaal Plat van de~Noordzee geleidelijk aan „harder' worden. In het kader van het streven naar verruiming van het aan bod en een meer geleidelijke uitputting van het Slochteren- veld wordt de beschikbaarheid van gas uit andere bronnen dringend gewenst geacht. De minister denkt daarbij in de eerste plaats aan aardgasvondsten van .eigen bodem. Zijn streven is er op gericht het Slochterenveld zo geleidelijk mo gelijk uit te putten. Vandaar dat er reeds contracten zijn gesloten en nog gesloten zullen worden met de exploitanten van de Noorse gasvelden. Dat levert een hoeveelheid op van 2,5 miljard kubieke meter per jaar. Over het afzetbeleid deelt de minister nog mee, dat het selectieve beleid voor het grootverbruik met zich meeb rengt, dat voor hoogwaardige industriële toepassingen de le vering aan bestaande afnemers zal worden gehandhaafd. Voor de komende jaren is zelfs ruimte ingebouwd voor de groei van deze toepassingen met name in de chemische en metallurgische industrie. Aflopende contracten voor groot verbruik zullen in beginsel niet integraal verlengd wórden indien het gaat om de levering van aardgas voor laagwaardige toepassing. Hierbij gaat het voornamelijk om gebruik van aardgas voor het opwekken van stoom. De maatregel zal voor eerst geen betrekking hebben op contracten, waarvan de jaar-hoeveelheid niet meer bedraagt dan 30 miljoen kubieke meter. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Zeer binnen kort zal de beslissing over de uitvoering van het principe besluit inzake de bouw van drie nieuwe kerncentrales (waaron der een in Borssele) worden ge nomen. In zijn begroting laat minister Lubbers (Economische Zaken) de Tweede Kamer we ten, dat, als die beslissing posi tief uitvalt, de procedure van een planologische kernbeslis sing zal worden gevolgd. Dat houdt in dat het parlement pas na het vaststellen van de drie vestigingsplaatsen voor de cen trales in het geweer kan komen. Zoals bekend besloot het ka binet anderhalf jaar geleden in principe aan het eind van de ja ren zeventig een drietal kern centrales te gaan bouwen om de energievoorziening in de jaren tachtig veilig te stellen. Van de kant van met name de linkse (re geringspartijen rees daar zo veel verzet tegen, dat het kabi net toezegde eerst drie onder zoeken te laten verrichten naar de veiligheid van die centrales en het veilig verwerken van het radio-actief afval. Die rapporten liggen inmid dels op Lubber's tafel. De be windsman is niet van plan ge hoor te geven aan de wens van de drie progressieve regeringspar tijen PvdA, PPR en D'66 om die rapporten eerst in het gehele land in discussie te brengen! Hij vindt dat het kabinet op basis van de inhoud daarvan best een definitieve beslissing kan ne men. Is die positief dan kan vol gend jaar al met de bouw van de eerste worden begonnen. Sneller treinen tussen Rotterdam en Brabant (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De treindien sten tussen Rotterdam-Centraal en Noord-Brabant zullen vol gend jaar worden versneld. Dat deelt minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) mee in zijn begroting voor volgend jaar. In hoeverre het tijdverlies op dit traject precies kan worden te ruggedrongen is nog niet be kend. De spoorwegen zoeken dat nog uit. MINISTER Lubbers van Eco nomische Zaken wil het Kalkar fonds, waaruit gelden ter be schikking gesteld worden voor de bouw van de snelle kweek reactor in het gelijknamige Westduitse plaatsje, omzetten in een algemeen gericht energie fonds. Hij wil daarmee het fonds ten dienste maken voor het nieuwe energiebeleid. (Van onze parlementaire redac teur) DEN HAAG Minister Lub bers (Economische Zaken) is zeer bezorgd over de steeds snel ler stijgende zuiveringsheffin gen. In zijn begroting waar schuwt de bewindsman er voor dat die stijgingen en hetop schroeven van de vergunnings voorwaarden een ernstig gevaar betekenen voor het voortbes taan van een aantal industriële sectoren. Met name de regionale water beheerders streven er naar hun gebied ver binnen de door dit kabinet gestelde termijn van 20 jaar schoon te krijgen, waarbij onvoldoende rekening wordt gehouden met het bedrijfsleven, dat in veel gevallen deze snelle kostenstijgingen niet kan op vangen. Minister Vorrink (Milieuhy giëne) vindt echter dat het alle maal wel meevalt. Uit haar be groting blijkt weinig van onge rustheid over de „schoon- maakdrift" van de lagere over heden. Hoewel zij erkent dat snelle zuivering bepaalde nega tieve economische gevolgen heeft, vindt ze tegelijk, dat die toch niet opwegen tegen die zui vering. Ze heeft het centraal planbureau laten uitrekenen, dat twaalf jaar in het huidige tempo saneren „slechts" 7400 extra werklozen kost. Minister Lubbers waar schuwt echter ook nog voor de steeds groter wordende regio nale verschillen in zuiverings- lasten en vergunningsvoor waarden (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Lub bers (Economische Zaken) is niet van plan de komende maanden het prijsbeleid verder te verscherpen, ondanks de grote tegenvallers. In een toe lichting op z'n begroting laat hij de Kamer weten, dat zijn prijs- gedragsregels goed werken. Wel deelt hij mee in het najaar met de sociale partners over een stringent prijsbeleid voor 1976 te zullen gaan praten. Volgens de bewindsman zul len de prijzen dit jaar gemiddeld met 10 procent stijgen in plaats van de eerder door het Centraal Planbureau geraamde 8,5 pro cent. Deze tegenvaller is vooral te wijten aan de sterke prijsstij gingen van de eerste vier maan den van dit jaar. Overigens durft noch de regering noch het Cen traal Planbureau een definitieve uitspraak te doen over het uit eindelijke stijgingspercentage over 1975. De kans, dat die 10 procent ook nog te „hoog" ge grepen is, bestaat reëel. Overigens verdedigt minister Lubbers zijn gematigde prijsbe leid door met cijfers aan te to nen, dat zonder zijn maatrege len de prijzen nog veel meer zouden stijgen. In 1974 stegen ze met 10 procent, maar als de re gering niets aan de prijzen zou hebben gedaan, had men op minstens veertien procent te rechtgekomen. Datzelfde geldt voor dit jaar. Dat losser maakte, heeft vooralsnog weinig invloed op de uiteindelijke cijfers voor dit jaar, in ieder geval niet op de raming, aldus de begroting van Economische Zaken. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Minister Pronk vraagt het parlement vijftig procent meer ontwikkelings hulp ter beschikking te stellen dan in 1975. Het totale hulppro gramma komt daarmee op 2.808 miljoen gulden. Met het bedrag dat in 1976 voor ontwikkelings hulp beschikbaar moet komen geeft de regering voor het eerst 1,5 procent van het netto natio naal inkomen uit. Minister Pronk zegt dan ook met trots, dat hiermee „een belangrijke doelstelling van het kabinet is gerealiseerd"; Met het bereiken van die 1,5 proeent is ons land nog niet toe aan de bovengrens van zijn hul pinspanning. Verdere opvoering zal noodzakelijk zijn'om de posi tie van de ontwikkelingslanden effectief te verbeteren. De omvang van het stuwmeer (niet uitgegeven ontwikkelings gelden van vorige jaren) is dit jaar toegenomen van 1.106,7 miljoen gulden tot 1.240,4 mil joen gulden. De oorzaken zijn vertraging in de financiering en de bestemming voor meerjaren projecten. Maar minister Pronk vindt het toch veel te groot. Hij wil het terugbrengen tot-.onge- UITGAVE N) VOOR, DEFENSIE v begrohng 190CH976 - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Vredeling van Defensie wijkt in zijn begroting voor 1976 niet voor de druk van de PvdA om de sterkte van de landmacht te verminderen. De oorzaak hiervan is het nog niet slagen van de onderhandelingen in Wenen tussen het War schaupact en de NAVO over een evenwichtige vermindering van de strijdkrachten. Hij schrijft dat de regering grote betekenis hecht aan dit overleg. Het handhaven van de vredessterkte van de land macht betekent een bezuiniging van 104 miljoen gulden op de totale defensiebegroting van ruim 7 miljard. Toch is dat nog ruim 1,2 miljard meer dan in 1974 was geraamd. In het progressief „Keer punt" was een bezuiniging van 1,5 miljard geëist. Minister Vredeling heeft slechts voor 256 miljoen gulden bezuinigingen aangebracht. Over twee bezuinigingsmaatre gelen moet hij overigens nog overleg voeren met de NAVO- bondgenoten. Dat zijn het bui ten dienst stellen van een squad ron van 15 Neptune patrouille vliegtuigen en de eventuele ver vanging ervan voorlopig uit te gtellen en het twee jaar eerder uit de dienst nemen van de krui- „Zeven Provinciën". Beide maatregelen leveren een bespa ring op van 82,5 miljoen gulden. Enkele andere voorgenomen uitgavenverminderingen kun nen ook niet worden uitgevoerd. Dat zijn het terugtrekken van Hawk-raketeenheden uit West-Duitsland (8,9 min.) en het in bedrijf houden van de vlieg basis Eindhoven (10,6 min.). 'De bezuinigingen hebben geen ontslagen tot gevolg. Het niet meer laten vliegen van de Neptunes en het uit de vaart nemen van de kruiser betekenen voor het personeel tewerkstel ling elders. Hpt rtioderniserings- en nieuwbouwprogramma bij de koninklijke marine verloopt overigens volgens plan. Met Be lgië en Frankrijk wordt een nieuw type mijnenbestrijdings- vaartuig ontwikkeld. Met de Franse marine worden studies verricht voor een ontwerpcasco voor nieuwe onderzeeboten. Of de marine in de toelcomst nog over onderzeeboten zal be schikken, is een vraag, die de NAVO moet beantwoorden. Bij de landmacht wordt ook belangrijk veel nieuw materieel aangeschaft, zoals beproe- vingsmodellen voor tanks in de tachtiger jaren, nieuwe 2- en 4-tons vrachtwagens (of Daf Be trokken wordt bij de order van 185 miljoen schrijft minister Vredeling niet), nieuw veldge schut en anti-tankwapens. Over de luchtmacht schrijft minister Vredeling dat eind 1978 de vliegbases in ons land zijn uitge rust met voornamelijk uit Duits land teruggetrokken, gemoder niseerde, Hawk geleidewapen systemen voor de vliegveldver dediging. Vliegtuigen voor de luchtverdediging zullen niet worden uitgerust met radarge- leide projectielen. Over het personeelsbeleid deelt de minister mee dat er geen vergaande wijzigingen komen op het gebied van uitstel en vrijstelling. Voor voeding en huisvesting komt een nieuwe re geling in plaats van de 20 pro cent inhouding op de bezoldi ging moet per maaltijd betaald worden. Voor huisvesting wordt een aparte vergoeding gevraagd. Mannelijke en vrouwelijke militairen zullen binnenkort fi nancieel op gelijke voet worden behandeld. Bij het burgerperso neel zal door een selectieve per soneelsstop' en door natuurlijk verloop bezuinigd worden. Uitkering hoger (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Trekkers van bijna uitsluitend AOW- en A WW-pensioenen zullen vol gend jaar over de uitkeringen loon- en inkomstenbelasting moeten gaan betalen. Om te voorkomen dat daardoor hun inkomen daalt zullen tegelij kertijd de uitkeringen aan zienlijk worden opgetrokken. Die verhoging zal niet leiden tot premieverhoging. Het ka binet heeft besloten de kosten uit de algemene middelen te halen. Dit kost de schatkist 465 miljoen gulden. Aan het algemeen weduwen- en wezenpensioen wordt een bijdrage verstrekt van 35 miljoen gulden. Door loonbelasting op de uitkerin gen te heffen kan het niet meer voorkomen dat AOW- of A WW-trekkers met beschei den neveninkomsten netto minder of nauwelijks meer overhouden dan zij die alleen AOW of AWW krijgen. Voor 1974 en 1975 wordt nog een voorziening getroffen om de bejaarden met neveninkom sten wat tegemoet te komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering wil het volgend jaar 17 miljard (zeventienduizend miljoen) gulden uitgeven voor Onderwijs en Wetenschappen. Dat is 1.244 gulden per hoofd van de bevolking. Het onderwijs, zo zegt minister van Kemenade, is vooral een welzijnsvoorziening, die gericht is op de persoon lijke ontplooiing van de mens. VAN KEMENADE Doorgaande in de beleidslijn van het vorig jaar wordt het ac cent dan ook weer verder ver schoven van het wetenschappe lijk onderwijs naar het kleuter en basisonderwijs en naar be tere onderwijskansen voor ach tergestelde groepen. Ondanks sterke bezuinigin gen is in de begroting toch nog een ruimte van 114 miljoen gul den voor nieuwe maatregelen. Daarvan is 30 miljoen bestemd (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Het autoge bruik in de steden zal drastisch verminderd moeten worden door het aanbrengen van „fysie ke" belemmeringen op de weg en handhaving van het huidige parkeerbeleid. Daartegenover zuilen aan fietsen en bromfiet sers betere verplaatsingsmoge lijkheden moeten worden gebo den en zal het openbaar vervoer zo snel en regelmatig mogelijk moeten kunnen rijden. Verder zullen er na realisering van het rijkswegenplan (dat nog tot in de tachtiger jaren loopt) geen nieuwe wegen meer worden aangelegd. De aanleg van fiet spaden zal echter worden be vorderd. Dit zijn de hoofdlijnen uit het hoofdstuk „personenver voer" als onderdeel van de be groting voor Verkeer en Water staat. Minister Westerterp heeft be sloten het begrotingsbedrag voor subsidie aan stedelijke verkeersvoorzieningen te verla gen. Extra steun zal echter wor den verleend aan gemeentebes turen die het autoverkeer ijl de binnenstad trachten terug te dringen. „De „fysieke" belem meringen die voor het autover keer kunnen worden aange bracht zijn onder meer: herpro filering van de weg, waardoor een zigzag-koers voor auto's noodzakelijk wordt, het plaat sen van bloembakken op de weg, de aanleg van groenvoorzienin gen, het maken van verkeersd rempels etc. De aanleg van aantrekkelijke en veilige fietsroutes zal gesti muleerd worden door dergelijke projecten van rijkswege voor 80 pet. te subsidiëren. Tot nu toe bedroeg de subsidie voor aanleg van fietspaden 50 pet van de to- taalkosten. Voor volgend jaar is dan ook een bedrag van f 25 miljoen voor de aanleg van fiet spaden uitgetrokken. Omdat het autorijden in de spitsuren de meeste bezwaren oplevert, zal volgend jaar nage gaan worden of het mogelijk is een zgn. spitsuurheffing in te stellen in de stedelijke gebieden. Daarnaast wordt onderzocht of de werktijden zodanig gespreid kunnen worden, dat het spits- verkeer minder druk wordt. De spitsuren zullen dan „afge vlakt" worden. Nog voor december zal minis ter Westerterp aan de Tweede Kamer zijn „beleidsplan voor de verkeersveiligheid" presente ren. Daarin zal onder meer staan, dat het volgend jaar (op een nog te bepalen datum) ver boden wordt, kinderen onder de 12 jaar op de voorbank mee te laten rijden. Een uitzondering zal gelden voor kinderen van 6 tot 12 jaar die een heupgordel omhebben. Voorts zal de ont wikkeling van nog veiliger kin derzitjes (voor op de achter bank) krachtig worden gestimu leerd. Aan dergelijke zitjes zul len in de toekomst wettelijke ei sen gesteld worden. De minister toont zich in de begrotingstoelichting voldaan over het feit, dat als gevolg van een aantal eerder genomen vei ligheidsmaatregelen (maxi mumsnelheid voor auto's, val helmen voor bromfietsers, alco- holwet) het aantal dodelijke on gelukken in het afgelopen jaar beduidend daalt, evenals het aantal ernstig gewonden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Van de 6,-2 miljard gulden die voor volgend jaar zijn uitgetrokken voor Ver keer en Waterstaat (voor dit jaar was het 5,6 miljard) is meer dan een kwart bestemd voor dekking van de tekorten in de sector openbaar vervoer, name lijk ruim 1,6 miljard. Minister Westerterp noemt de steeds toe nemende tekorten van de NS en het stads- en streekvervoer (voornamelijk veroorzaakt door de stijgende personeelskosten) bijzonder onrustbarend. Ernstige bezinning op de mo gelijkheden tot vermindering van de exploitatietekorten is dan ook geboden. De minister noemt hierbij o.m. verhoging van de efficiency, tarief aanpassing en een betere aan passing' var) de frequenties aan de behoeften1 van de reizigers. Dit geldt vooral voor de NS, waarvan de tekorten maar met liefst f 593 miljoen moeten wor den gedekt. Wat het stedelijk openbaar vervoer betreft Is de 'minister vati mening, dat tram en bus zo veel mogelijk voorrang moeten krijgen op het overige verkeer Voor het treffen van voorrangs maatregelen zal per hele lijn een rijkssubsidie van 80. pet. ven worden. Tot nu toe werden dergelijke maatregelen voor 50 pet. gesubsidieerd. Het beleid ten aanzien van het streekver voer is er, volgens de begrotings toelichting, op gericht, het be staande lijnennet te handhaven. Ook hier moet de efficiency een ter aanzienlijk vergroot worden. Als het openbaar vervoer in de steden uitbreiding behoeft, zul len voortaan het eerst tram en bus daarvoor in aanmerking komen. Aan de bouw van kost bare nieuwe metrolijnen zal door minister Westerterp geen medewerking meer worden ver leend. J.P. voor de opvang van werkende jongeren en ruim 9 miljoen voor een andere achtergebleven groep, namelijk de kinderen van buitenlandse werknemers en de kinderen, die uit Suriname en de Nederlandse Antillen zijn over gekomen. Het vormingswerk voor jonge volwassenen mag ook op meer subsidie rekenen. Daarnaast wordt ruimte ge maakt voor salarisverbeterin gen voor leraren met een derde graads bevoegdheid. In het ka der van het hoger onderwijs wordt extra aandacht gegeven aan de verdere ontwikkeling van het hoger beroepsonderwijs en aan de vervanging van appa ratuur bij universiteiten en ho gescholen. Voor het overige is het ondanks de enorme uitga venposten ook in de onderwijs begroting zuinig aan geblazen. Door links en rechts wat af te knijpen heeft minister van Ke menade bij zijn ambtgenoot van Financiën 160 miljoen kunnen „inleveren". Dit gaat echter nergens ten koste vên de zwak kere groepen in de onderwijswe reld. Naast de bezuiniging van 160 miljoen zal de rijksbijdrage aan de academische ziekenhuizen met 60 miljoen gulden worden verminderd. Dat zal tot gevolg hebben, dat de verpleegtarieven in deze ziekenhuizen moeten worden verhoogd met 30 gulden per verpleegdag. In het komende jaar wil de re gering opnieuw bijzondere aan dacht geven aan maatregelen ter verbetering van onderwijs- en vormingskansen voor werkende jongeren. Minister van Keme nade wil daarbij aansturen op een samensmelting van het' be roepsbegeleidend onderwijs - ook bekend als het leerlingwe zen - met het vormingswerk. De experimenten met het in eenvloeien van de kleuterschool met de lagere school en de expe rimenten met de zogenaamde middenschool (12-15 jaar) zul len het volgend jaar verder wor den ontwikkeld. Het ligt in de bedoeling, het middenschool- onderwijs met leerlingen al het volgend schooljaar van start te laten gaan. Bij het kleuteron derwijs zal het volgend jaar de derde fase worden ingevoerd van de verhoging van de vergoe dingen voor de exploitatiekos ten. Omdat de leegstand van schoollokalen door daling van het aantal leerlingen steeds meer toeneemt, zullen de stich tingsnormen voor nieuwe lagere scholen worden verhoogd. DEN HAAG - Volgend jaar februari zal de trekking van de Staatsloterij een jubiieumtrek- king zijn. De Staatsloterij be staat dan 250 jaar. Aan de gebruikelijke drie trekkingen zal een extra trek king toegevoegd worden. Voor die trekking zal een bedrag van 2 miljoen aan extra prijzen ter beschikking gesteld worden. veer de helft van het begrotings totaal aan ontwikkelingshulp in een jaar. Het aantal landen waarop de Nederlandse hulp speciaal is ge richt, blijft voorlopig beperkt tot 19. Suriname wordt er na de onafhankelijkheid aan toege voegd. Speciale aandacht wordt in 1976 gegeven aan Vietnam, Mozambique en Guinee Bissau. Minister Pronk wil zelfs nagaan of met deze landen een ontwik kelingsrelatie voor langere ter mijn mogelijk is. De hulpverle ning aan bevrijdingsbewegin gen in koloniale gebieden in Af rika wordt verlaagd tot vijf mil joen gulden. Daar staat tegen over dat 15 miljoen gulden be stemd is voor'de gebieden in Af rika, die onlangs onafhankelijk zijn geworden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Suriname krijgt na de onafhankelijkheid 4,1 miljard gulden aan ontwik kelingsgeld van minister Pronk. Het hulpprogramma voor Suri name bestaat voor de periode van tien tot vijftien jaar uit: Kwijtschelding van alle op de datum van de onafhankelijk heid bestaande schulden. 2700 miljoen voor de uitvoe ring van het meerjarenplan. 300 miljoen voor aanvullende hulp. 500 miljoen aan garanties op ontwikkelingsleningen van der den. 350 miljoen aan reeds gereser veerde gelden. 100 miljoen kwijtschelding in 1976. 230 miljoen voor uitvoering eerste fase van het meerjaren plan. Na de onafhankelijkheid van Suriname valt de beleidsvoor bereiding en- uitvoering van de ontwikkelingssamenwerking met dit land onder verantwoor delijkheid van minister Pronk. (Van onze parlementaire redac tie) DEN RAAG Minister Van der Stoel zwaait iu zijn begro ting van Buitenlandse Zaken veel lof toe aan de Volksrepu bliek China. „Het huidige Chi nese bewind bevordert de in terne sociale en economische ontwikkeling, bet schept een sfeer van rust en vrede aan de periferie van China, waar voor militaire confrontatie geen plaats is". Dit schrijft de minis ter in de toelichting op zijn be groting. ..De Chinese regering neeml bovendien een zeer positieve houding aan met betrekking tot dé EEG en de Europese politieke samenwerking. Dat de Chinese regering zelfs een ambassadeur bij de EEG heeft benoemd wordt door de Nederlandse regering als een bijzonder politiek feit gezien", aldus de minister. Minister Van der Stoel blijft de apartheidspolitiek in Zuid- Af rika en' in Rhodesië scherp ai- keuren. Hij wil sterke interna tionale druk om tot de gewenste veranderingen te komen. He: regiem Smith in Rhodesië wordt ernstig betreurd. De sancties tegen dit land zullen nauwkeu riger worden uitgevoerd door enkele nieuwe juridische voor schriften. Bijzondere aandacht wordt geschonken aan Griekenlanden Portugal. Aan het laatste land zal Nederland alleen onder voorwaarden hulp verlenen. De minimum-voorwaarde is „een democratie op piuralïstischeba- sis zoals in het Westen". Grie kenland moet volgens de minis ter democratisch nauwer aan de Westeuropese samenwerking meewerken. De regering blijft gekant tegen het betrekken van Spanje bij de NAVO, zolang zich in dit land geen democratiseringspr"" ces heeft voltrokken. De NAN'O blijft volgens de minister de be ste garantie voor vrede en vei ligheid. Ernstig betreurt de re gering het conflict tussen Grie kenland en Turkije. Bijzonder gereserveerd is de minister tegenover de gevolgen van de met vëel ophef aangekondigde vredesconferentie in Helsinki Het doorgaan van de conferentie wordt min of meer verweten „aan het persoonlijk gezag va" de Russische partijleider Brezii- jev". Met deze conferentie zin* len alle tegenstellingen wet weggenomen zijn, schrijft de minister. I

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 14