Ombuiging van loon- en uitgavenbeleid LASTENVERZWARING: LASTENVERLICHTING: 2 MILJARD 180 MILJOEN Kabinet verwacht dit jaar reële stijging inkomens middenstanders STROOM VAN NIEUWE NOTA'S EN WETTEN „Wet To Ruim heli CRM-bndgi voor bijstands uitkering Matiging in sociale nog onmogelijk Tarieven post en telefoon omhoog Laagste inkomens buiten schot binnenland buitenland Bezuiniging op sociale voorzieningen Begrotingstekort: record van 15 miljard gulden Beperking stijging collectieve voorzieningen Op korte termijn Langere vakanties werknemers DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Verlichting PAS INHOUDEN PIJNLIJKER MIDDENSTAND NOOD Weinig verloop Oudedagsreserve Oudere Molukkers /Van nnnarlamantaira rm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Boersma (Sociale Zaken) meent dat matiging van kosten op het gebied van sociale voorzienin gen op korte termijn niet moge lijk is. Een zo grote bloei als in het verleden zit er evenwel niet in. Op den duur wil hij komen tot beleidsombuigingen. Niettemin is er voor 1976 wat ruimte om enkele knelpunten in de sociale voorzieningen op te ruimen. Een van die knelpunten is het ontbreken van een arbeidsongeschiktheidsverzekeri als volksverzekering. De minis ter wil ook betere bestaansmo gelijkheden scheppen voor de zwakke groepen in de samenle ving. In de memorie van toelichting op zijn begroting, geeft minister Boersma aan dat hij de lasten meer wil verlichten. Zonder dergelijke maatregelen zouden de werknemerspremies van het beschikbare loon met 1,2 pro cent toenemen en de lasten voor de werkgevers met 1,1 procent van de loonsom per werknemer. Voorts denkt de minister de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind te handha ven en de extra bijdrage aan het AK W-fonds in 1976 voort te zet ten. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Werknemers van achttien jaar en ouder zuj- len straks wettelijk recht krij gen op tenminste twintig vakan tiedagen per jaar. Daartoe heeft minister Boersma (Sociale Zaken) een wetsontwerp tot wijziging van de vakantiebepalingen in het burgerlijk wetboek in voorbe reiding. Momenteel heeft de werknemer tenminste recht op driemaal het aantal werkdagen per week. Dit wordt viermaal dil aantal. Ook is wetgeving in voorbe reiding die de problemen van het deelnemen als lid van werk nemers aan vergaderingen van publiekrechtelijke lichamen re gelt. IN MILJOEN GULDEN (incl. conjunct maa I-regelen envoor aflret-} (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het belasting plan, dat minister Duisenberg en staatssecretaris van Rooyen in de miljoenennota presenteren voorziet in een lastenverzwa ring van 2,1 miljard en een las tenverlichting van 180 miljoen. Na een verlichting van de totale belastingdruk in 1975 (aanvan kelijk voorzien op 0,2%), maar door aanvullende maatregelen en de economische situatie uit komend op 0,9%, betekent het nieuwe belastingplan een druk- verhoging met^1,3%. Zou de voorgenomen verho ging van het hoge BTW-tarief al op 1 januari 1976 ingaan, dan zou de belastingdruk in 1976 met 0,6% oplopen. De regering heeft een dergelijke stijging als niet aanvaardbaar van de hand gewezen. Tegenover de druk- verhoging in de belastingsfeer staat een verlaging van de pre miedruk sociale verzekeringen met 0,2%. In totaal stijgt de druk van belasting en sociale premies dus slechts met 0,1%. die zondering van het laagste - 20% - tarief (opbrengst 690 miljoen). Verhoging van het hoge BTW-tarief van 16 naar 18% per 1 juli 1976 (opbrengst f 500 mil joen). Verdubbeling van de accijns op wijn en verhoging van de al coholaccijns met 32% (op brengst f 225 miljoen). Door verhoging van de prijs van si garetten hogere opbrengst van de tabaksae ■cijns (opbrengst f 75 miljoen) Verhoging motorrijtuigenbe lasting met 48% (opbrengst f 440 miljoen). Verhoging van de verzeke- ingsbelasting van 4 naar 6% 'opbrengst f 65 miljoen). Verhoging van de uurnormen in de regeling voor de in de on derneming van haar man mee werkende gehuwde vrouw, zo dat een hogere belastingaftrek mogelijk wordt (kosten f 10 mil joen). Aanpassing van de medede lingsregeling voor winstinko- nens (kosten f 5 miljoen). De lastenverzwaringen het kabinet voorstelt zijn: Beperking van de inflatiecor rectie in de loon- en inkomsten belasting tot 80% en geen infla tiecorrectie voor belastbare in komens van rond f 55.000 en ho ger (kost de schatkist f 1,7 mil jard, maar het niet terugbetalen aan hogere inkomens levert weer f 25 miljoen op). Verhoging van alle tarief schijven loon- en inkomstenbe lasting met 1% echter met uit- TERW1IL de meeste posten op de begrotingen te lijden hebben van de bezuinigingspolitiek van het kabinet, komt de ruimte vaart en het onderzoek van de Nederlandse industrie op dat terrein er volgend jaar goed af. De uitgaven hiervoor zijn meer dan verdubbeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het tekort op de begroting 1976 beloopt bet record-bedrag van 15 miljard. Minister Duisenberg (Fi nanciën) meent dat dit hoge tekort - waarvan 800 miljoen ongedekt blijft verantwoord is gezien de ernstige economi sche situatie waarin Nederland zich bevindt. Hij ontkent niet, dat de financiering van het begrotingstekort risico's met zich meebrengt, maar - zo schrijft de bewindsman in het voorwoord op de miljoenennota - „het alternatief is berusten in een aanzienlijk lagere groei, hogere werkloosheid en aantasting van de voor zovelen in onze samenleving wezenlijke overheidsvoorzie ningen. De regering verwerpt dit alternatief en aanvaardt de risi co's". Dat risico houdt in een „reëel gevaar voor de monetaire stabiliteit van onze economie". Het eenvoudige cijferbeeld van de begroting ziet er zo uit: (met inbegrip van de extra uitgaven ter stimulering van de economie) uitgaven 77,9 miljard inkomsten 62,8 miljard tekort 15,1 miljard In totaal, dus met de conjunctuur-uitgaven, stijgen de overheid suitgaven t.o.v. die in 1975 met 18%. In 1975 steeg de begroting t.n.v die van 1974 met 23% Het begrotingsbeleid is er op gericht de stijging van de arbeids kosten af te remmen. Daarnaast neeft het kabinet stappen genomen om de voorgenomen verdere stijging van de collectieve voorzienin gen in een langzamer tempo te realiseren. Dit wordt een „wezenlij ke" beleidsombuiging genoemd. Geen enkel departement, aldus- minister Duisenberg, is ontkomen aan bijstelling van de uitgaven. Ook in de komende jaren zal sterk moeten worden bezuinigd. Op het meerjarenplan tot 1978 niet minder dan 3,3 miljard gulden. In de strijd tegen de werkloosheid en de inflatie zal aan lastenver lichting, die lucht geeft aan het bedrijfsleven, niet te ontkomen zijn. Daarom moet de reële arbeidskostenstijging zoals gezegd afgeremd worden, het beleid is er op gericht de loonsomstijging beneden de 10% per jaar te brengen. Om toch een zekere groei van het vrij besteedbaar inkomen per werkende te realiseren is een beperking van de lastenstijgingen gewenst. Daarom wil de regering de stijging van de collectieve lasten - belastingen, premies en enige niet-belastingmiddelen, zoals de aardgasopbrengsten - beperken tot 1% van het nationaal inkomen. Daarmee kan worden voorkomen, dat de groei van het nationaal inkomen te ver inzakt en zou komen beneden het nu gekozen streefpercentage van 3% procent. Uit de opmerkingen van minister Duisenberg in de miljoenen nota blijkt dat het kabinet er nu reeds rekening meehoudt, dat de tijdelijke lastenverlichting in de loon- en inkomstenbelasting - begonnen in 1975, voortgezet voor 1976 - ook na 1 januari 1977 zal dienen voort te duren. Ook blijkt, dat bezuinigd zal moeten worden op de sociale voorzieningen. Gemikt wordt op een bedrag van 7 00 milj. per jaar. „Heroriëntering van het beleid" is noodzaak. Het betekent in het licht van de miljoenennota dat het kabinet bij de verwezenlijking van zijn voorgenomen beleid de pas inhoudt. Langzamer uitbreiding van gemeenschapsvoorzieningen ten gun ste van verlaging van de arbeidskosten. Over het hoge begrotingstekort zegt minister Duisenberg: „Het regeringsbeleid is er, zowel op korte termijn als op lange termijn, in beginsel op gericht de ontwikkelingen van de economie weer op een zodanige even wichtspad te krijgen, dat het voor 197 6 te verwachten zeer omvangrijke begrotingstekort bij het wegvallen van de con juncturele uitgaven, weer naar een aanvaardbare omvang zal terug lopen. Alleen echter wanneer dit. beleid wordt gedragen door het overgrote deel van de bevolking ontstaat hierdoor perspectief. Al len dan zullen de thans als een Siamese tweeling met elkaar ver groeide verschijnselen van Inflatie en werkloosheid kunnen worden bestreden en kan enig succes worden geboekt in het ombuigen van de uiterst ongunstige trends. Gezien de ernst van de situatie zal de weg naar het herstel van evenwicht, zowel hier te lande als elders, echter aanzienlijk langer en daarmee ook pijnlijker zijn dan na voorgaande recessies". (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl verwacht, dat de inkomens in het midden- en kleinbedrijf dit jaar weer reëel zullen stijgen. In de begroting van Econo mische Zaken tonen minister Lubbers en staatssecretaris Hazenkamp zich nogal opti mistisch over de toekomstige ontwikkeling in deze sector, vooral door de stimulerende maatregelen van de over heid. Enkele sectoren uitge zonderd is de middenstand over het dieptepunt heen, zo concluderen beide bewinds lieden. In 1974 was er nog sprake van een teruggang van de reëele in komens van middenstanders. Maar de reeds vorig jaar getrof fen maatregelen, hebben voor komen dat zich een desastreuse ontwikkeling in deze sector zou hebben voorgedaan. Ondanks de gevolgen van de energiecrisis voor sommige sectoren in het midden- en kleinbedrijf (ver voer) is de ontwikkeling over het geheel genomen weer op de goede weg. Het gemiddelde inkomen van de middenstander zal dit jaar vooral stijgen als gevolg van een minder sterke stijging van de loonkosten en de verlaging van de belastingen en sociale lasten. Overigens concludeert de re gering dat de ongunstige inko mensontwikkeling in 1974 toch niet werd teruggevonden in het verloop van het aantal zelfstan dige ondernemers. De teruggang was niet meer dan normaal, ter wijl in de detailhandel en am bacht de daling zelfs minder groot was dan in de „vette" ja ren. Wat overigens het kabinet er niet van weerhoudt het inko mensbeleid voor de zelfstandi gen (voor boeren en tuinders 30 ét (5 miljoen) met kracht aan te pakken. Behalve het gegaran deerde minimum-inkomen voor kleine zelfstandigen, heeft de regering nog een groot aantal andere maatregelen in petto. Zo zal de tijdelijke verlaging van belastingen en sociale lasten ook voor 1976 positieve invloed hebben op de inkomens in deze sector. Het dotatiepercentage van de fiscale oudedagsreserve zelfstandigen zal met ingang van 1 januari 1976 worden ver hoogd. Verder zal als gevolg van het volledig inwerkingtreden van de regeling van de fiscale oude dagsreserve het maximum wor den verhoogd. De voor dit jaar geldende verruiming van de tij delijke zelfstandigenaftrek zal voor de laagste inkomens wor den verlengd. Ook zal de mee werkende echtgenoot betere fi scale voorzieningen krijgen. Het van het vermogensbelasting vrijgestelde deel van het be drijfsvermogen zal met 40.000 ulden worden verhoogd tot 0.000 gulden. De grenzen van de kleine ondernemersregeling in de omzetbelasting zullen aan de verhoging van het algemeen tarief van die belasting worden aangepast. Het kabinet is verder van plan de sinds 1965 niet meer aange paste premie vrijstellings- en reductiegrenzen voor de volks verzekeringen met ingang van 1 januari 1976 belangrijk te ver hogen. In de komende jaren zul len die grenzen jaarlijks worden aangepast. Tegenover deze lastenverzwa ringen staan de volgende lasten- erlichtingen: 1 In de fiscale oudedagsvoor ziening mag een zelfstandige 11,5% (in plaats van de thans geldende 10%) over de eerste f 30.000 winst belastingvrij re serveren (kosten voor ae schat kist f 65 miljoen). Verhoging vaste reiskostenaf trek (kosten f 50 miljoen). Belastingverlaging voor de gehuwde man wiens vrouw een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De post- en telefoontarieven zullen volgend jaar worden verhoogd. De ver hoging gaat in op 1 april. In de memorie van toelichting bij du begroting van Verkeer en Wa terstaat (waaronder de PTT res sorteert) worden deze maatrege len onvermijdelijk genoemd. De arbeidsongeschiktheidsuitkering voorgenomen verhogingen be- krijgt (kosten f 30 miljoen). Verhoging van het maximum bedrag dat in de eigen onderne ming wordt belegd en vrijges teld is van vermogensbelasting van f 50.000 naar f 90.000 (kos ten f 15 miljoen). tekenen voor de PTT bij de post- sector in 1976 een meerop brengst van f 276 miljoen, maar dan nog zal er (voornamelijk veroorzaakt door de hoge perso neelskosten) een verlies van f 143 miljoen overblijven. De tariefsverhogingen komen in het kort op het volgende neer: De prijs van een postzegel voor brieven tot 20 gram wordt 55 cent in plaats van twee kwar tjes. Hier staat echter tegenover dat er volgend jaar een „vouw- brief" op de markt komt, te ver gelijken met de bekende blauwe luchtpostbrieven. Deze vouw- brief zal worden bestemd voor uitsluitend binnenlands gebruik en de prijs ervan zal 50 cent be dragen. Het tarief voor briefkaarten en ansichten en drukwerken in kaartvorm wordt 40 cent (was 3 5 cent). De overige drukwerken tot 20 gram gaan 45 cent kosten. De tarieven van brieven en drukwerken, zwaarder dan 20 gram, gaan gemiddeld met 30 procent omhoog. Het verzenden van pakjes en postpakketten wordt gemiddeld 21 pet duurder. De tarieven van partijenpost gaan met ingang van 12 januari al omhoog en wel met gemiddeld 22,5 procent. De loketkosten voor stortin gen aan niet-rekeninghouders zullen na 1 april een gulden gaan bedragen (was 85 cent). Voor cheques aan niet- rekeninghouders zullen de kos ten f 1,50 worden (was f 1,25). De kosten voor een nieuwe telefoonaansluiting worden verhoogd van f 200.- naar f 210,-. Het maandelijkse telefoonab onnement gaat f 24,- kosten (was f 22,-). Voor het draaien van nummer 008 (inlichtingen) zal voortaan de prijs van een lokaal gesprek berekend worden (was gratis). De indruk bestaat namelijk, aldus de begrotingstoelichting, dat het gratis verstrekken van inlichtingen vaak leidt tot over bodige vragen. Er zal overigens getracht worden een speciale regeling te scheppen voor blin den, die niet met de telefoongids kunnen werken en derhalve het inlichtingennummer werkelijk nodig hebben. De uitkeringsduur voor ou dere ex-zelfstandigen zal - evenals bij de werknemers nu het geval is - worden verlengd tot het 65ste iaar. Er komen vol gend jaar ook betere bijstands regelingen. Er komt een rijks groepsregeling oudere zelfstan digen. Oudere zelfstandigen met een structureel onvoldoende in komen zullen daarbij vanaf een bepaalde leeftijd en onder be paalde voorwaarden een toeslag kunnen krijgen tot het niveau van het netto-minimumloon voor werknemers. Zelfstandi gen met een tijdelijk te laag in komen, waarvan verwacht mag worden dat het later weer naar een aanvaardbaar niveau zal stijgen, komen in principe in aanmerking voor tijdelijke steun via de rijksgroepsregeling zelfstandigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het derde jaar uit een kabinetsperiode wordt altijd beschouwd als „het jaar van de oogst" dan moeten de beleidsvoornemens in wetten worden vastgelegd. Vandaar, dat het kabinet-Den Uyl dit jaar een waslijst van wetgevende voornemens aan het parlement heeft voorgelegd. Minister Van Agt (Justitie) kondigt de spoedige indiening aan van een wetsvoorstel voor een nieuwe grondpolitiek (in voering van het stelsel van ver goeding van gebruikswaarde). Bovendien komt er spoedig een wetsontwerp ter bestrijding van misleidende reclame Voorts worden wetsontwerpen aange kondigd tot verruiming van de rechtsbijstand en rechtsbe scherming van vreemdelingen, tot strafbaarstelling van recht spersonen en vennootschappen, tot verlaging van de leeftijd van meerderjarigheid van 21 tot 18 jaar en tot herziening van de po sitie van minderjarigen ten aan zien van wie een maatregel van kinderbescherming is of wordt De Gaay Fortman getroffen. In verband met de verlaging van de leeftijd van meerderjarigheid zal ook een regeling worden getroffen, waarbij de ouders onder zekere voorwaarden verplicht worden om bij te dragen in de studie- of opleidingskosten van hun meer- gen derjarige kinderen totdat deze 21 jaar zijn geworden. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken deelt o.m. mee, dat een nieuwe rege ling van het decoratiestelsel (de koninklijke „lintjes") nu einde lijk bij de koninkrijksregering in behandeling is. Minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen is o.m. bezig met de voorbereiding van een wet op de studiefinan ciering, een wet tot wederzijdse „overstap"-mogelijkheden tus sen het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onder wijs, een wijziging van de wet op de universitaire bestuursher- vorming (zeer spoedig te ver wachten), en een wijziging van de kleuter- en lager onderwijs wet van 1920 met betrekking tot de teldata - waardoor wijzigin gen in het verplichte aantal kleuterleidsters en onderwijzers niet meer midden in het school jaar plaatsvinden op 1 januari doch aan het begin van het schooljaar op 1 augustus. Minister Van Doorn van C.K.M. is werkzaam aan een al gemene kaderwet, die regelin gen zal treffen voor de beleids voorbereiding, beleidsbepaling, uitvoering en bekostiging van de specifieke welzijnsbevordering Voorts wordt gewerkt aan een wet tot behoud van cultuurbe zit, waardoor de uitvoer van kunstvoorwerpen onder be paalde omstandigheden kan worden tegengegaan, alsmede aan een nieuwe kampeerwet. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij wil spoe dig komen met een herziening van de veewet tot wijziging van de schadevergoedingsregeling en bevoegdheden tot net stellen van eisen ten aanzien van de veehouderijbedrijven. Ook zal er een veterinaire tuchtwet ko men, waarin het tuchtrecht voor dierenartsen wordt geregeld. In voorbereiding zijn verder o.m nog een landinrichtingswet, een herziening van de boswet in verband met strooiselroof, een diergeneesmiddelenwet met een nieuwe regeling voor de keuring van diergeneesmiddelen en een herziening van verouderde be palingen uit de meststoffen. Minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat hoopt dit jaar te kunnen komen met een aanpassing van de locaalspoor- Westerterp en tramwegwet aan de huidige ontwikkeling van railverbtn- dingen (metrolijnen) in agglo meraties en met een aanpassing van de rijtijdenwet aan de hui dige ontwikkelingen in het weg verkeer. Ook zal binnenkort een wijziging van de binnensche- penwet worden ingediend met regelen ter bevordering van de veiligheid van de vaart op de binnenwateren en van de veilig heid van de arbeid aan boord van binnenschepen. In voorbe reiding zijn verder wijzigingen in de wet autovervoer goederen en de wet goederenvervoer bin nenscheepvaart teneinde de be palingen van deze wetten aan te f lassen aan de gewijzigde rege- ing voor de Nederlandse water huishouding op stapel om te komen tot een bestuurlijke inte gratie op dit gebied tussen rijk, provincies en waterschappen. Minister Gruijters van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening streeft naar de spoedige indiening van een wet op de stadsvernieuwing. Bovendien kan binnenkort de indiening worden verwacht van wettelijke maatregelen in verband met aanzeggingen tot woningverbe tering en met betrekking tot de vaststelling van de huurprijzen na woningverbetering. Het tweede deel van de derde nota over de ruimtelijke ordening - de verstedelijkingsnota - zal nog dit jaar als beleidsvoorne men worden gepubliceerd. Het derde deel van de nota, gewijd aan het landelijk gebied, zal het volgend jaar verschijnen. Minister Lubbers van Econo mische Zaken wil komen met een wetsvoorstel tot vergroting van de werkingssfeer van het industrieel garantiefonds. Minister Vorrink van Volks gezondheid en Milieuhygiëne wil binnenkort bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel indie nen tot bestrijding van de ge luidshinder. Op het gebied van de gezondheidszorg zal dit jaar een wet gezondheidsvoorzie ningen gereed komen, die moge lijkheden zal bieden voor de planning en spreiding van zie- Ook zal dit jaar bij de Kamer een wetsvoorstel worden inge diend tot regeling van de ver koop van geneesmiddelen bui ten apotheken. Minister Boersma van Sociale Zaken wil in de loop van dit jaar een voorontwerp van wet op de inkomensvorming publiceren in het kader van zijn streven naar een structurele wetgeving voor alle groepen van inkomenstrek - Boersma kers. Ook wil hij via de salarië ring van het overheidsperson66 de beloningsverhoudingen 1 het bedrijfsleven beïnvloed6"" Aan de SER zal advies word6» gevraagd voor een nieuwe W' beidswet. (Van onze parlementaire redac DEN HAAG „De eer: van recht is nog steeds d Met deze hartekreet op] nister Van Agt van Jus toelichting op zijn begpof bewindsman houdt daai parlement voor ogen, dat£ rechter maar de wetgevei ste aanleg de rechten 1 plichtingen van de burg derling en jegens de star bepalen. De minister ziï hard tot de Kamer: „Hel belang, dat de taak. ingr: veranderingen in de sa (V an onze parlementair| tie) DEN HAAG - Voor hej terie van Cultuur, Reed Maatschappelijk Werk 1 1976 een bedrag van I jard uitgetrokken. ln| lijking met dit jaar betel een uitgavenstijging vJ 2 miljard. Het Lee) van deze stijging komt t<f aan de bijstandsuilk| Was de post „bijstand voor dit jaar begroot miljard, volgend jaar za| schatting maar liefst jard aan bijstandsgeld den uitgegeven: meer I helft van de totale begroting. Deze enorme post heel ter Van Doorn en staatsl ris Meijer dan ook genl remming van de uf stijging in de anderef sectoren. Duidelijk worj memorie van tóelichting betrekking tot o.m. het 1 leid, de monumentenzo| samenlevingsopbouw erst strak en kritisch, ui beleid zal worden gevol Volgens de begroting/ ting wordt de stijging vaf standsuitgaven voor; veroorzaakt door de to van het aantal werklJ toeneming van het aan) scheidingen en derhalva aantal gescheiden vrou) een beroep op de bijsta door de vermeerdering! aantal bejaarden dat i jaardenoord gaat woneij de sterke groei van h<( aanvragen krachtens groepsregeling zelfs| (vooral afkomstig van 1 ders, landbouwers en| schippers). Ten aanzien van de 1 zaken kondigden dej bewindslieden een. strak" subsidieel beleid zal bijvoorbeeld de bek van de opera in ons lq worden beperkt, on stijging van de arbeidsl| zwaar op het budget 1 memorie van toelichtil spelt zelfs dat die b) wellicht invloed zal hq het aantal te geven voorstellingen. Wat de samenlevingd betreft gyldt ook het rel der genoemde „kritiscH sidiëringsbeleid. Bij s] aanvragen wordt voorJ geven aan bijdragen welzijns- en opbouwv.. de stadsvernieuwing enl jecten ten behoeve van minderheden. Extra geld wordt er beschikbaar gesteld vol vang en begeleiding v| namers en Antillianenl landse werknemers enj landers die hier asie) vragen. Een bedrag \i 11 miljoen (vorig ja 10 miljoen) is uitgi ten behoeve van de MoIl ons land. Volgens de bel toelichting zal waar: binnenkort tussen Nedl de republiek Indonesi hjkheid ontstaan over f triëringsregeling vooij kers. „Maar het overgrotci de Molukkers zal echt °us land blijven", aldf windslieden. „De streeft daarom naar t monieus mogelijke van de Molukkers in menie ving".

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 12