ilig. dis dat. Pendel niet zonder meer accepteren Frankrijk krijgt ongelijk in wijn-strijd met Italië Vernieling Nachtwacht was geen plotselinge ingeving Meer aardappelen zouden tropen goed doen Veldkamp Regering bemiddelt voorlopig nog niet e?e|y „Audet-resultaat in '75 blijft niet achter bij dat van 1974" Weer doden in Libanon binnenland buitenland WERKGELEGENHEIDSNOTA VAKCENTRALES EUROPESE COMMISSIE BESLIST: DAF-directie: We waren te optimistisch „Casa" ontzet door politie Achtergestelde leningen voor bedrijfsleven V4KBONDEN PRATEN MET MINISTER OVER AKZO RESTAURATIE VINDT PLAATS IN RIJKSMUSEUM ZELF Bombrieven in Londen ontploft Werktijdverkorting bij Philips- machinefabrieken Israël koopt IS jagers Weer huizen gescheurd bij Duitse mijn Uw advertentie- v campagne in deze krant overbrugt de dure afstand tussen uw zaak en uw klanten op voordelige wijze. DINSDAG 16 SEPTÊMdcR ly/5 1 WAGENINGEN (ANP) Verhoging van de aardappel- consumptie in tropische en subtropische landen tot veer tig a vijftig kilo per hoofd der bevolking per jaar zou voor veel van die landen een belang rijke verbetering van de voe ding kunnen zijn. Nu is het verbruik per hoofd in de tro pen en subtropen van Azië en Afrika slechts vier kilo. Dt. D.E. van der Zaaig, hoofd van de afdeling teeltonderzoek van het proefstation voor de akkerbouw in Lelystad, zei dit gistermorgen in Wageningen. Hij sprak daar, als voorzitter van het Europese genootschap voor aardappelonderzoek, in de openingszittinig van de zes de driejaarlijkse bijeenkomst van deze organisatie. Gezien de ervaringen, aldus dr. Van der Zaag, kan de aard- appelproduktie in vele, tropi sche en subtropische landen sterk worden verhoogd, als men in de aardappeltelende rijke landen bereid is, zowel door overdracht van kennis als met financiële middelen deze landen te helpen met de vrij moeilijke en vaak ook kostba re aardappelteelt. De aardappel, zo meende de heer Van der Zaag, kan het voedingspatroon in vele tropi sche en subtropische landen belangrijk heipen verbreden door zijn hoge voedingswaarde en in het bijzonder door de hoge biologische waarde van zijn eiwit. Calorie- en eiwit- produktie per dag en per hec tare liggen bij aardappelen in deze landen gunstig in verge lijking met de echte tropische voedingsgewassen. BRUSSEL (ANP) Frank rijk heeft van de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de EG, de kous op de kop gekregen. De invoerbe- lasting die de Franse regering, met ingang van vorige week vrijdag, op de invoer van Ita liaanse wijn geheven heeft, is in strijd met de regels van de gemeenschappelijke markt. Landbouwcommissaris ir. P. Lardinois heeft gistermiddag bekendgemaakt, dat de Euro pese Commissie Frankrijk for meel heeft laten weten dat ze de gronden waarop Frankrijk zijn maatregelen heeft geba seerd, formeel onjuist acht. Frankrijk heeft zich bij het creëien van de invoerbelasting gebaseerd op artikel 31 van het Europese wijnreglement. Dit artikel zegt onder meer dat bepaalde beschermende maatregelen genomen kunnen worden, zolang de instrumen ten voor een Europees wijnbe- ieid nog niet volledig voorhan den zijn. De instrumenten zijn er echter en er kan dus geen beroep meer worden gedaan op het genoemde artikel, aldus het oordeel van de Europese Commissie die al eerder voor stellen gedaan had dit artikel uit het wijnreglement te laten schrappen. De Europse Commissie gaat nu afwachten wat het Franse antwoord op het commissie besluit zal zijn. Schaft Frank rijk de discriminerende maat regelen niet af, dan kan de Europese Commissie een pro cedure tegen Frankrijk instel len bij het Europees gerechts hof. De commissie heeft Frankrijk geen datum ge noemd waarop het uiterlijk op het besluit van de commissie moet antwoorden. (ADVERTENTIE) Voor wie 't nog niet weet Philips batterijen gaan heel lang mee. EINDHOVEN (ANP) „Achteraf bezien zijn de uit gangspunten voor onze prog noses volkomen fout geweest, we zijn te optimistisch ge weest. We hebben de terug gang in de conjunctuur, die zich medio 1974 op de truck- markt begon te manifesteren, onderschat. Daar moeten we eerlijk in zijn'. Dit zegt de financieel directeur van DAF- trucks, drs. P.J.G. van Doorne, in het personeelsblad „DAF- bode" van dit vrachtwagen- cencern in Eindhoven. Zelfs bij handhaving van een jaarproduktie van 14.000 trucks is DAF, doordat werd vooruitgelopen op de verwach te groei, te ruim in zijn jasje komen te zitten. „Dat is een structureel probleem, maar de verminderde afzet betekent voor ons tevens een conjunctu reel probleem, aldus de DAF- directeur. UTRECHT (ANP) De po litie van Utrecht heeft gister ochtend halfzes de „Casa de Espana", die sinds zaterdag ochtend door ongeveer 30 man was bezet, zonder moei lijkheden ontzet. Dit gebeurde op verzoek van de Spaanse ambassade. Het actie-comité „Macht aan het Spaanse volk" had het ge bouw bezet uit protest tegen de politieke processen in Spanje en tegen het feit dat het bestuur van de Casa (soort sociëteit en arbeidsbureau) niet wordt gekozen, maar be noemd door de Spaanse am bassade. DEN HAAG (ANP) Om de tekortschietende financie ringscapaciteit van de onder nemingen weg te nemen heb ben de ministers van financiën en economische zaken besloten een financieringsfaciliteit te creëren waarop alle onderne mingen een beroep kunnen doen, die aan nader te precise ren criteria voldoen. Dit heb ben de ministeries van finan ciën en economische zaken maandagmiddag bekend ge maakt. De financieringsmogelijk heid zal de vorm krijgen van een achtergestelde lening, on der staatsgarantie te verstrek ken door of door tussenkomst van de nationale investerings bank n.v. Op dat platform in de risi codragende sfeer, dat als stootkussen dient, kunne n de banken hun eigen kredietfaci liteiten uitbreiden en kan het leverancierskrediet weer de betekenis krijgen of behouden die past bij de omvang van de activiteiten van de onderne ming. Het gaat dus om een opzet, waaraan de overheid, de nationale investeringsbank en het algemene bankwezen mee werken, zo luidt de toelichting van de ministeries. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De pendel van werknemers naar West- Duitsland en België mag niet als een „natuurgegeven" worden beschouwd. Dat schrijven de drie vakcentrales NKV, NVV en CNV in de gisteren gepubliceerde werk- gelegenheidsnota. Volgens de vakcentrales moet worden nagegaan welke verschillen in faciliteiten met de Belgische en Duitse grens provincies aanvaard worden en welke tot aanpassingen van Nederlandse kant aanleiding geven. Met behulp van een door de overheid getoetst in vesteringsbeleid moet voor de grensprovincies een gevarieer de structuur aan arbeidsplaat sen worden opgebouwd. Daar in moeten ook worden opgeno men de opleidingskwalificaties van het arbeidsaanbod. Ook zal aan de bestaande instituten als het Liof in Zuid-Limburg en het NOM in het noorden van het land een belangrijke plaats bij het ontwikkelen van de regio's ingeruimd moeten worden- Een van de vergaande con clusies in de nota van die vak centrales is. dat de regering de ondernemers zonodig moet dwingen om in him bedrijf een zo groot mogelijk aantal arbeidsplaatsen te scheppen. De ondernemers moeten ver plicht worden om teams van deskundigen het bedrijf te la ten onderzoeken en de minis ter van Economische Zaken moet de bevoegdheid krijgen om aanbevelingen van zo'n on derzoek dwingend voor te schrijven. Investeringen die kwalijke maatschappelijke ge volgen hebben (bevorderen werkloosheid) kunnen op die manier voorkomen worden. De bedrijven zullen naar verhou ding arbeidsintensieve produk- tiemethoden moeten volgen en de geschapen arbeidsplaatsen zullen volwaardig moeten zijn. Op korte termijn moet het beleid erop gericht zijn plotse linge massa-ontslagen te voor komen. Dat betekent niet dat bedrijven zonder toekomst kost wat kost kunstmatig in leven moeten worden gehou den. maar wel dat werkgevers tot veel meer opening van za ken moeten worden gedwon gen, aldus de vakcentrales in de nota. Voor de korte ter mijn-politiek achten de vak centrales investeringsovereen komsten tussen overheid en bedrijfsleven nodig en op lan ge termijn planningsovereen komsten wenselijk. Ook dient de overheid zelf bedrijven te stichten, vooral in zwakke re gio's. In de nota wordt gepleit voor verbetering, uitbreiding van de GAB's met meerdere honderden personen. Het be grip „passende arbeid" dient ook van toepassing te zijn voor werkgevers, die bij open staande vacatures weigerden door het GAB verwezen werk lozen in dienst te nemen. De vakcentrales vinden het raad selachtig, waarom in tijden van grote werkloosheid wel een discussie aangezwengeld wordt over verruiming van het begrip passende arbeid voor werklozen, terwijl het strenge selectiebeleid van werkgevers en overheid bui ten schot blijft. (Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN Het bestuur van de N.V. Associatie van uit gevers van dagbladen en tijd schriften (AUDET) deelt mee, dat in vergelijking met de overeenkomstige periode van 1974 de omzet in het eerste halfjaar 1975 is toegenomen met ca. 15 procent, hetgeen lager is dan verwacht, omdat het advertentie-volume in de ze periode nog steeds onder de conjuncturele druk stond. Daartegnover stegen de kosten in dezelfde periode t.o.v. het voorgaande jaar met ca. 17 procent, hetgeen naast de loonkostenstijging vooral een gevolg was van de door werking van de papierprils- vernogmg in het voorafgaande jaar. Dientengevolge zijn de resultaten ca. 14 procent bij die van de overeenkomstige periode van het vorige jaar aon ter gebleven. De meerdere inkomsten uit abonnementen door de prijs verhoging per 1 juni j.l. en de stabilisatie van de papierprij- zen zullen een positieve in vloed hebben op het te beha len resultaat, zodat de eerder in het jaarverslag over 1974 geuite verwachting, „dat het resultaat 1975 niet in belang rijke mate bij dat van 1974 zal achterblijven" nog steeds geldend is. In de afgelopen periode heeft het bij derden geplaatste aandelenkapitaal geen wijziging ondergaan. DE eerste ambassadeur van China bij de Europese Ge meenschappen heeft gisteren In Brussel zijn geloofsbrieven overhandigd aan de fungerend voorzitter van de Europese ministerraad. De ministers Lubbers en Boersma tijdens hun overleg met de vertegenwoordigers van de vakbonden,- betrok ken bij de Enka-Glanzstoff- reorganisatieplannen. (Vervolg van pag. I) Ook zou hij zich kunnen in denken, dat iemand die in de verre toekomst recht heeft op een groot pensioen dit in een veel vroeger stadium met een naar verhouding kleiner be drag zou willen afkopen. Sociale zekerheid is geen kwestie meer van protectie, zoals dat in het begin was, maai het behoort bij ons mens zijn. Dit moet wel weer sa mengaan met ethiek, maar die hebben wij niet geleerd, zo vervolgde dr. Veldkamp. Deze ethiek moet ons worden bijge bracht. Tegenover rechten staan plichten, aldus betoogde hij om tenslotte over de kri tiek (men zegt er is veel mis bruik van sociale wetten) te zeggen, dat hij dit persoonlijk niet gelooft. Er is net zoveel misbruik op dit gebied als op het terrein van de belasting, meende hij. Wil de sociale zekerheid waarde houden, dan moeten we onze sociale zekerheid mooi houden en dit is een taak voor ons allen, aldus dr. Veldkamp. DEN HAAG De directie van Akzo wil het budget voor volgend jaar twintig tot veer tig procent terugdraaien. Dit in verband met de problemen bij Enka. Een lid van de cen trale ondernemingsraad van Akzo deelde dit mee. De vak bonden konden het bericht nog niet bevestigen. De bonden, die zich met de Akzo-problematiek bezighou den, zijr. gisteren bij de mi nisters Boersma (sociale za len j en Lubbers (economische zaken) op bezoek geweest. Minister Boersma noemde na afloop het gesprek „een tus senbalans". Een bemiddelende rol tussen de vakbonden, die niet ankoord gingen met de voorgestelde gedwongen ont slagen en de Akzo-directie zit er volgens de minister nog niet in, „We werpen ons niet op als een partij, maar we kunnen ons met onttrekken aan onze verantwoordelijkheid voor de arbeidsplaatsen", zo zei minis ter Boersma. De ministers hebben de vakbonden gewezen AMSTERDAM (ANP) In tegenstelling tot zijn verkla ring van zondag liep de 38- jarige afgekeurde leraar W.A. de R. uit Bloemendaal al ge ruime tijd rond met het steeds vaster vormen aannemende plan „iets groots te beschadi gen, dat wereldnieuws zou moeten zijn en waardoor hij de aandacht voor zijn spirituë- de aandacht voor zijn spiritue- dus heeft de politie gistermid dag laten weten. Daarbij had hij terstond al aan de Nachtwacht gedacht. Die gedachte begon zaterdag vaste gestalte te krijgen. Overigens gelooft de politie niet dat er ooit een duidelijk motief voor de vernieling zal worden vastgesteld, gezien de geestelijke toestand van de dader. Naar gemeld is hij ver pleegd geweest in de psychia trische inrichting te Santpoort Hij is gehuwd geweest, doch gescheiden. Vroeger was hij leraar Nederlands, maar vijf jaar geleden werd hij op grond van zijn geestelijke toe stand afgekeurd. Gebleken is, dat hij tijdens het weekeinde was gaan loge ren in een hotel in Amster dam-centrum. Toen hij daar zondagochtend had ontbeten nam hij het gekartelde tafel mes mee en begaf zich naar de Westerkerk, waar hij een deel van de kerkdienst bij woonde. Daar veroorzaakte hij een kort incident door in de stoel van de predikant plaats te nemen. Daarna wandelde hij naar het Rijksmuseum en wachtte daar tot het kort voor 13 uur voor het publiek werd open-ge steld. Eenmaal binnen liep hij rechtstreeks naar de zaal met de Nachtwacht, trok het mes te voorschijn en begon daar mee harde halen over het doek te trekken. Nadat hij door de suppoost ln samenwerking met een be zoeker was overmeesterd, werd hij in het bureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam langdurig verhoord. Die verho ren waren maandag tegen het eind van de ochtend afgerond. De man werd daarna ter be schikking van de justitie ge steld. Gisterochtend is van de zij de van de directie van het Rijksmuseum opnieuw beves tigd, dat de restauratie van de beschadigde Nachtwacht ln het Rijksmuseum zelf zal wor den uitgevoerd. Het werk is in handen gelegd van de ei-gen restauratie-afdeling. De ver antwoordelijkheid ervan wordt gedragen door de hoofdrestau rateur van het museum, de heer L. Kuiper. Hij beschikt over vijf vaste medewerkers. De restaurateurs zijn er van overtuigd, dat zij Rembrandts meesterwerk zo perfekt zullen kunnen herstellen, dat van de toegebrachte beschadigingen niets meer te zien zal zijn. Zij zullen volledig onzichtbaar worden gemaakt. Hoe lang dit werk zal vergen, staat echter nog geenszins vast. Slechts kan worden meegedeeld, dat het maanden ln beslag zal ne men. op een aantal instrumenten, die beschikbaar zijn om de arbeidsplaatsen zo veel moge lijk te behouden. „Met geld op tafel te leggen kom je er niet", merkte minister Boers ma op. Concrete plannen om Akzo te redden zijn er niet. Piet de Jong, van de indus triebond NVV, heeft de minis ters gevraagd of de Akzo aan de grens van zijn kunnen is om de problemen op te lossen. Hij doelde daarbij speciaal op het feit dat Akzo steeds meer arbeidsplaatsen naar ontwik kelingslanden exporteert. Vol gens De Jong hebben de mi nisters toegezegd de investe ringspolitiek van de Akzo te zullen onderzoeken. Binnen kort is er een gesprek tussen ae Akzo-top en de ministers te verwachten. Bovendien zal minister Lub- bera op korte termijn een ge sprek hebben met de bond van middelbaar en hoger kan- toorpersoneel, die een andere oplossing van de problemen voorstaat dan de industriebon den. De bonden hebben de mi nisters ook naar de inhoud ge- vxaagd van het handelsak koord tussen Nederland en de Sovjet-Unie. De bonden be schikken over inlichtingen dat Akzo de Sovjet-Unie know how zou leveren in ruil voor produkten. Volgens De Jong drukt dit de binnenlandse af zetmarkt. De ministers is er op gewe zen, dat, wanneer er voor 26 september geen oplossing van de moeilijkheden bij Akzo is, er harde onderhandelingen zij te verwachten met de Ak zo-top LONDEN (Reuter) Gis termorgen zijn in Londen twee bombrieven ontploft. Ze waren in Dublin op de post gedaan. Een van de brieven veroorzaakte lichte verwon dingen aan de handen van de 60-jarige Pamela, gravin van Onslow, die ooit betrokken is geweest bij een spionage- schandaal tegen het Ierse re publikeinse leger- De tweede bombrief ontplofte bij de Al- can aluminium maatschap pij. Tegelijk met de afwijzing van de Franse maatregel heeft de commissie in Brussel een „pakket" maatregelen geno men. Monetaire compensaties die voor West-Duitsland nog voor de wijn worden toege past, worden afgeschaft. Dat houdt in dat wijn uit de ge meenschap goedkoper iin Duitsland kan worden inge voerd. Om de wijnmarkt ver der te ontlasten heeft Lardi nois ook een dringend beroep op de noordelijke landen in de gemeenschap gedaan (de niet- wijnproducenten) om hun ac cijnzen op wijn aanzienlijk te verlagen. De Europese Commissie heeft verder een brief ge stuurd naar de Italiaanse rege ring Daarin wordt die rege ring gevraagd zo vlug moge lijk aan de Italiaanse wijnboe ren de achterstallige gelden uit te betalen, waarop die boe ren, op grond van de EG- spelregels, recht hebben. De Italiaanse regering betaalt in de regel langzaam uit. Ze doet er meer dan een jaar over, terwi]! de boeren in Neder land en Denemarken binnen twee weken de hun toekomen de bedragen ontvangen, zo vertelde Lardinois ter illustra tie. BEIROET (AFP, REUTER) Zetter 21 mensen zjn giste ren omgekomen bij gevechten tussen moslims en christenen in Beiroet en bij de noordelij ke havenstad Tripoli. Dit heeft de Libanese politie gisteren meegedeeld. Twaalf „gewapende elemen ten" werden gedood toen zij op de weg Beiroet-Tripoli in botsing kwamen met een le gerpatrouille en negen mensen kwamen om in de hoofdstad. Het was voor het eerst dat het leger actief tussenbeide kwam sedert de regering donderdag de militairen opdracht had ge geven een bufferzone te vor men tussen het overwegend islamitische Tripoli en de na burige christenplaats Zgharta. EINDHOVEN (ANP) Philips heeft voor de 1150 personeelsleden van haar ma chinefabrieken in Eindhoven, Almelo en Alkmaar werktijd verkorting aangevraagd voor een periode van voorlopig twaalf weken. De werktijd- verkortig gaat in op 10 no vember en zal 50 pet. bedra gen, aldus Philips. DEN HAAG - Israël heeft afgezien van zijn voornemen in de Verenigde Staten van General Dynamics F-16-straal- jagers te kopen. Dit heeft het Amerikaanse vaktijdschrift Aviation Week and Space Technology gisteren gemeld. Israël heeft inplaats daarvan zijn keus bepaald op de twee- motorige McDonnel Douglas F- 15. In 'I Kort EEN Phantom van de Ameri kaanse luchtmacht gestatio neerd op Soesterberg is gister morgen neergestort bij Witt- mund in Duitsland. De beman ning kon zich redden. EEN door tienduizend mensen bewoonde wijk van de Itali aanse stad Tortona .in de pro vincie Piemont, staat sinds gistermorgen vroeg blank door een overstroming van de ri vier de Ossona. VOOR 42.000 is er dit week einde in Rotterdam uit ge parkeerde auto's gestolen. De politie kreeg 27 aangiften van een dergelijke diefstal. MINISTER Pronk (ontwikke lingssamenwerking) heeft de Turkse regering een miljoen gulden geschonken voor hulp in het door aardbevingen ge troffen gebied in Turkije. DF. 37-jarige Nijmegenaar J.K. is in Marseille aangehouden In zijn auto werd 2,5 kilo tias- jisjh gevonden. EEN gewaoende man die met twee gijzelaars in een straal vliegtuig van „Continental Airlines" trachtte te vluchten, is maandagmorgen door de po litie doodgeschoten op het vliegveld van San José, in C«- lifornië. Een goede morgen, landge noten Dit wordt een vorstelijke dag, begrijpt u. Een prinsjes dag noemen ze het dan ook. Geniet er maar eens lekker van. Enfin, vanmiddag weet u meer. Maak de borsten maar nat. Er was hier iemand gisteren 17 jaar in dienst. Die vierde zogezegd zijn zeventienjarig jubileum. Gefeliciteerd. Krassen wACHt. op de nACHt- In midden-Limburg heeft het bedrijfsleven het ook moeilijk. De directies van de bedrijven daur kunnen bij- Doorbeeld 70 procent van hun zakenrelaties niet in een hotel onderbrengen. Er is zogezegd te weinig logiesruimte. En slapeloze nachten voor de zakenrelaties. Nu wil de kamer van koop handel daar bekijken of hote liers in aanmerking komen voor rijkssubsidie waarmee de accommodatie verbeterd kan worden. Over het horeca-wezen ge sproken, er zijn vorig jaar weer heel wat tapkasten ver dwenen. Het aantal cafés is met 114 afgenomen. Dat scheelt dus weer een slok op een borrel. Echter, er is welhaast een veelvoud aan bars, nl. 194, voor in de plaats gekomen. Het is meer dan bar. En éten dat we doen, 129 restaurants erbij in dat ene jaartje. Chinees eten wint aldoor In populariteit. 94 Chin.-Ind.-res- taurants erbij. Er zijn er nu al 969 in ons land. Hoeveel van die dingen zou den er in China zelf staan? Misschien alleen een paar ln Peking en Shanghai voor de toeristen? Zo, ik krijg honger. •it Gegroet, prettige dag, en oranje zonnetje en vergeet niet te zwaaien naar de prins jes. Dag! ROERMOND (ANP) De aarde onder het Duitse plaats je Wassenberg, waar de Sophi- a-Jacoba steenkool ontgint, en met name onder de mijnwer kerskolonie „Feierabend Sied- lung" is nog niet rustig. Gis termorgen om 11 uur heeft de Duitse politie het terrein weer afgezet, omdat opnieuw huizen scheurden. 42 gezinnen hebben het bedreigde gebied verla ten. De mijndirectie van de Sop- hia-Jacoba die niet van plan is om de steenkolenmijn waar 4000 mensen werk vinden op te geven, heeft goede hoop dat de waterdoorbraak snel be dwongen is en het ondergelo pen mijndeel afgesloten is- Voor dit doel heeft men in de nacht van zondag op maandag reeds 40.000 zakken zand, to tale inhoud 1000 ton naar de bedreigde plaatsen op de 320 meter verdieping en de 600 metei verdieping gebracht. (ADVERTENTIE) Heel veel mensen weten het al, Philips batterijen gaan heel lang me*

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 9