Vervuiling mag niet groter Bloem voor minister KORT GEDING OVER DAKPANNEN M.A.N.tegen Broom- argumenten SUIKERGIGANTEN VERWACHTEN MEER BIETEN DAN OOIT 37 dienstweigeraars zochten hulp i Aan s. de piano! MINISTER VORRINK NA WERKBEZOEK AAN ZEELAND: Voorlopig geen produktie - beperking bij Péchiney. stad streek Professor Puylaert houdt inaugurale rede CONTACTEN Droog Oostburg wil onderzoek naar behoefte aan Cultureel Centrum RICHTSNOER RIJKEN LANGE Expositie over Anton Pieck VMZ -protest tegen schoonmaak - bedrijf DE STEM VAN DINSDAG 16 SEPTEMBER 5 (Van onze correspondent) UTRECHT - De oud- Sassenaar Carl B.A.J. Puylaert, houdt dinsdag om kwart over vier in de aula van het Acade miegebouw, Domplein 29 te Utrecht zijn inaugurale rede onder de titel „Nascitur ex va- riis radiss lux" (uit stralen wordt het inzicht geboren). Pro fessor Puylaert is gewoon hoog leraar in de faculteit der genees kunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht en doceert Röntgen- diagnostiek (foto-afdeling). Professor Puylaert werd op 17 juni te Sas van Gent geboren. Zijn vader is dokter J.H.B. Puy laert. Van 1935 tot 1941 stu deerde professor Puylaert aan het Canisiuscollege te Nijme gen, ging vervolgens naar de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en deed er in 1949 zijn artsen-examen. De zes daarop volgende jaren stu deerde hij te Leiden röntgenno- logie, werkte vervolgens in het Elisabethziekenhuis te Tilburg en promoveerde een jaar later, in 1956 te Leiden. Tot 1972 bleef professor Puylaert in het Til- burgse ziekenhuis werkzaam waarna bij benoemd werd aan het Academisch ziekenhuis te Utrecht, als hoofd van de röt- gendiagnostiek (foto-afdeling). Bij besluit van 3 mei 1972 werd dr. Puylaert benoemd aan de Utrechtse rijksuniversiteit. Dat hij nu pas zijn inaugurale rede houdt vindt zijn oorzaak in het feit dat hij voorzitter van de röntgenvereniging was. „En u weet dat verenigingen in deze tijd vaak moelijke perioden meemaken", aldus professor Puylaert gisteren. Overigens voelt hij zich nog altijd een echte Zeeuws-Vlaming. „Ik heb ver schillende Zeeuws-Vlamingen opgeleid. U ziet wel „Zeeuwsch-Vlaanderen Docet", aldus professor Puylaert aan het slot van ons telefoongesprek. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het provinciaal bestuur van Zeeland is er naar het oordeel van minister I. Vorrink van Volksge zondheid en milieuhygiëne in geslaagd de industrialisatie in de provincie goed in de hand te houden. Minister Vorrink was tot deze slotsom gekomen aan het einde van haar werk bezoek, dat ze gisteren aan Zeeland gebracht heeft. „Ik geloof, dat de industrialisatie in Zeeland verantwoordelijk is geweest", zei de minister gisteravond letterlijk op een persbijeen komst in Middelburg De minister was naar Zeeland gekomen met de vraag aan het provinciaal bestuur: hoe denkt U vanuit milieu oogpunt gezien over de toekomst van de provincie op wat langere termijn. Aan het begin van het werk bezoek en aan het slot ervan stonden dan ook gesprekken met het college van Gedepu teerde Staten op het program ma. Ertussen in werd een rond rit gemaakt door Zeeuwsch- Vlaanderen, waarbij onder meer een bezoek gebracht werd aan het kanaal Gent - Terneuzen, Dow Chemical en de mossel- banken en de Axelse vlakte. De minister was vergezeld van een aantal hoge ambtenaren van haar ministerie. Tijdens de gesprekken met G.S. waren onder meer de con tacten met de Belgische zuider buren Jer sprake gekomen. Des gevraagd verklaarde minister Vorrink deze internationale contacten op provinciaal niveau zeer nuttig te achten. Belangrijk vooral als het ging om elkaar wederzijds snel te waarschuwen in geval van een calamiteit en om elkaar op de hoogte te hou den van de meetresultaten op gebied van de milieuvervuiling. Dr. Boertien verklaarde in dit verband, dat juist vorige week met de provincie Antwerpen is overeengekomen elkaar weder zijds te gaan informeren over de resultaten van de milieumetin gen. Het zelfde wil Zeeland ook graag gaan doen met de Belgi sche provincie West- Vlaanderen, aldus de heer Boer tien. Minister Vorrink bleek niet van oordeel te zijn, dat de milieu-eisen in Zeeland strenger zouden moeten worden vanwege de grensoverschrijdende veron treinigingen. Ze legde de nadruk op de gezamenlijke verant woordelijkheid voor het milieu. Maar de eerste taak was onze normen zo te stellen, dat in eigen land een aanvaardbaar leefmi lieu ontstond. De vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opges teld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: Overwegend droog en mid- dagtemperaturen omstreeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. waterstanden Konstanz 413 -4, Rheinfelden 292 -12, Plittersdorf 479 -25, Maxau 546 -11, Plochingen 150 6, Mannheim 359 +13, Stein- bach 129 -5, Mainz 358 onv., Bingen 214 +5, Kaub 269 +13, Trier 257 18, Koblenz 259 +13, Keulen 230 +21, Ruhrort 370 7, Lobith 984 +2, Pannerdense Kop 951 -5, Nijmegen 778 -1, IJsselkop 873 -1, Eefde IJssel 386 -16, Deventer 276 -5, Katerveer-Spooldersluis 50 +1 Monsin 5462 +4, Borgharen 3828 -21, Belfeld 1092 -2, Grave beneden de sluis 491 -1. De minste waterdiepten in de vaargeul, maandag vermeld op de waarschuwingsborden, zijn in centimeters: Spijk-St.- Andries 390. Morgen, woensdag 17 sep tember Bergen op Zoom 1.44 en 14.09 Hansweert 0.48 en 13.11 Terneuzen 0.18 en 12.40 Vlissingen 12.13 Wemeldinge 1.35 en 14.00. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - B. en W. van Oostburg overwegen de Stich ting Zeeland in te schakelen voor een onderzoek naar de be hoefte in Zeeuwsch-Vlaanderen aan een Cultureel Centrum. Bij dit onderzoek wil men ook de medewerking van de gemeente besturen van Aardenburg en Sluis. Vrijdag zal deze zaak bin nen de colleges besproken wor den. Wethouder J. Vergouwe deelde dit gisteravond mee tij dens de eerste vergadering van de Stichting Musagetes. Hij ont veinsde niet dat het stichten van een Cultureel Centrum e moeilijke zaak wordt. „Je kunt je daarbij afvragen of het niet een sociaal-cultureel centrum moet worden, waarbij te denken valt aan het onder brengen van de bibliotheek en de cursussen voor kunstzinnige vorming", aldus de heer Ver gouwe. Hij raadde het stichtingsbe stuur af zijn enquête, die men wil instellen onder de diverse amateur kunstverenigingen vragen te stellen over behoefte aan accommodaties voor repeti ties of uitvoeringen. Hij vreesde dat men hiermee het onderzoek van de Stichting Zeeland voor de voeten zal lopen en dat een te groot belang gelegd wordt op de tijd van vrijwilligers die in ver enigingsverband al zo druk be zig zijn. Hij stipte aan dat het de be doeling is een commissie ad hoe, waarin ook raadsleden zitting zullen hebben, voor het onder zoek naar de behoefte van een Cultureel Centrum in te stellen. Graag zag hij hierin een verte genwoordiging van Musagetes, zeker nu de stichting probeert verschillende verenigingen te bundelen. De heer Vergouwe wees er overigens wel op dat nu de acti viteiten rond de totstandkoming van een Cultureel Centrum worden begonnen, dit bepaald niet betekent dat het centrum er binnen een jaar zal staan. „Daar zal terdege over gesproken moe ten worden, terwijl voorts alles in het werk gesteld moet worden een redelijke subsidie te ver werven. Een degelijk markt onderzoek is echter van essenti eel belang". Met de minister werd verder van gedachten gewisseld over haar principe, dat-de totale mi lieuverontreiniging niet nog verder mag uitbreiden. Volgens de minister moet ook het pro vinciaal bestuur deze richtsnoer hanteren als het gaat om verdere uitbreidingen van de industrie. Een van de mogelijkheden is om regelmatig de bestaande bedrij ven door te lichten om te zien of hun verontreiniging verder kan worden teruggebracht. De mi nister zei niet te geloven in de stelling, dat elke nieuwe vesti ging of uitbreiding per se ver groting van milieuvervuiling Over het in de hand houden van de industrialisatie in Zee land toonde de minister zich ook voor de toekomst optimistisch. „Het is hier tot nog toe in de hand gehouden en ik geloof dat het ook in de hand gehouden kan blijven worden", aldus minister Vorrink. Het argument werkge legenheid achtte ze verder een achtenswaardige reden voor verdere industrialisatie, indien dat ook verder concreet werd gemaakt. De minister zei tens lotte van mening te zijn, dat aan gemeenten beter geen uitvoer ingstaken op milieugebied ge geven konden worden, maar wel meer en meer aan de provincies. Pianospel brengt sfeer in Uw huis. Een goede piano is bovendien een instrument dat z'n waarde houdt. Er zijn dure fabrikaten maar ook vele waarvan de prijs U geweldig meevalt. En onze eigen financiering kan U een handje helpen. VLISSINGEN (ANP) - Péchi ney Nederland NV. de aluml- niumfabriek in het Zeeuwse Sloegebied, zal voorlopig kaar produktie niet beperken. De di rectie heeft hiertoe besloten, of schoon er zich nogal wat extra voorraden aluminium op het terrein van het bedrijf in Vlissingen-Oost hebben ge vormd. Dit heeft de directeur externe betrekkingen van Péchiney, de heer J. Scheuerman verklaard. Er zal ook geen werktijdverkor ting voor het 900 tellend man personeel worden aangevraagd. Enkele maanden geleden be sloot het bedrijf 30 ovens buiten bedrijf te stellen, zodat de alu- minlumproduktie met zes pro cent werd teruggenomen. De plannen voor uitbreiding van het bedrijf met een derde pro- duktieserie zijn niet helemaal van de baan. Deze uitbreiding hangt namelijk af van diverse andere factoren, b.v. de moge lijkheid om tegen acceptabele voorwaarden energie af te ne men. De directie van Péchiney (het bedrijf is een dochter van Ugine Kuhlman in Parijs) ziet de situa tie op de aluminiummarkt niet somber in. Wij hebben goede hoop, dat de markt zich binnen niet al te lange tijd zal herstel len, aldus de heer Scheuerman. (ADVERTENTIE) KORTE LIJNBAAN 28, ROTTERDAM, TEL. (010) 119400 MINISTER Vorrink (Volksge zondheid, Milieuhygiëne) be reidt enkele wijzigingen van de warenwet voor. Het gaat hier voornamelijk om een betere voorlichting aan het publiek te kunnen geven over de leven smiddelen. Ook wil zij de kwali teit van de geneesmiddelen voorziening en de voorlichting daarover verbeteren. AXEL - Namens de werk teen Baalhoekkanaal" Marlies Boom uit Sint Jan steen minister Vorrink gister middag het wensenpakket van de werkgroep aan. Dat gebeurde toen het gezelschap het Axels cultureel centrum De Halle be trad om er wat te eten. Een ste vig uit de stengel gewassen zon nebloem fleurde het overhan digde stencilwerk wat op. Be halve de wensen van de werk groep kreeg mevrouw Vorrink ook een bundel met informatie materiaal over het standpunt van de werkgroep. De overhan diging gebeurde overigens zon der veel omhaal van woorden. HET distrikt West-Brabant en Zeeland van de N.V.V, bond Mercurius houdt op vrijdag 19 september een eerste vergade ring in Bergen op Zoom. De dis- triktsraad van de bond zal dan een distriksbestuur kiezen. TIJDENS de op dinsdag 30 sep tember te houden lunchbijeen- komst van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel departement Zeeland zal de heer D.A.P.W. van de En- de, directeur van het Instituut voor Onderzoek van Overheid suitgaven in Den Haag spreken over de miljoenennota 1976. De bijeenkomst begint om 12.00 uur. DE Medische Opvoedkundige Bureaus zullen, met terugwer kende kracht tot 1 januari 1975, onder de werking van de alge mene wet bijzondere ziektekos ten (AWBZ) gebracht worden. Het advies van de Ziekenfonds raad wordt daarmee opgevolgd. Het subsidiebedrag, dat tot nu toe aan de MOB's werd uitge keerd, staat nu als een vast be drag op de begroting. De rijks bijdrage is gesteld op 1006 mil joen gulden. (Van een onzer verslaggevers) THOLEN - Op 23 september, 's ochtends om tien uur, dient op het gemeentehuis van Tholen een kort geding, waarbij van de gemeente Tholen geëist wordt dat deze zich onthoudt van het onder politie- dwang vervangen van de dakpannen op de schuur van de heer J. Bogert. Dat is althans de primaire eis in het geding dat de heer Bogert middels zijn advocaat, mr. H. Vreijling, uit Bergen op Zoom, heeft aangespannen tegen de gemeente. Subsidiair wordt van de ge meente gevraagd met de vervanging althans te wachten totdat in een normale procedure is uitgesproken of de heer Bogert al dan niet zijn dakpannen mag laten liggen. Zoals gemeld, bracht de heer Bogert op het dak van zijn ver bouwde schuur betonnen sneldekpannen aan. De gemeente had echter keramische die passen bij oud-Hollandse pannen, in de bouwvergunning voorgeschreven. Voor de gemeente betekende dit een overtreding van de bouwverordening waarna de heer Bogert gesommeerd werd de pannen te verwijderen. Deze wil daar echter niet aan en stelt zich op het standpunt dat de gemeente in een eerdere fase niet gerept heeft over de soort van de aan te brengen pannen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De afdeling Terneuzen van het Milieuactie centrum Nederland (M.A.N.) bestrijdt het verweer van Broomche- mie in De Stem van zaterdag waarin de directie tracht aan te tonen dat dit bedrijf niet milieuvervuilend is en ook voor de omliggende kernen van Terneuzen absoluut ongevaarlijk zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Ter gele genheid van de tachtigste ver jaardag van de illustrator Anton Pieck wordt op zaterdag 20 sep tember in de kunstzaal van boek- en kunsthandel Van Be nthem en Jutting in Middelburg een expositie gehouden van de originele tekeningen uit het boek „Op reis met Anton Pieck De tentoonstelling wordt oi 14.30 uur geopend. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL AM STERDAM - Suiker Unie en C.S.M. verwachten, dat zij dit jaar samen ruim acht honderdduizend ton suiker zullen produceren en dat is 100.000 ton meer dan vorig jaar. Suiker Unie rekent op een suikerbietenoogst van een kleine 3,7 miljoen ton, C.S.M. op een van 2,3 miljoen ton en dat is meer dan ooit te voren. De oogst is zo groot omdat de Nederlandse suikerbieten telers, daartoe aangespoord door aantrekkelijke garantie prijzen, hun areaal met maar liefst achttien procent hebben uitgebreid. Dit jaar wordt de oogst van 84.000 hectare, of tewel 62 procent door Suike runie verwerkt en die van 54.000 hectare door de C.S.M. Overigens ligt de geschatte opbrengst per hectare beneden het gemiddelde van de laatste tien jaar, dat 46 ton bedroeg. Suiker Unie en C.S.M. schat ten allebei, dat er dit jaar 43 5 44 ton van een hectare zal ko men. De grote droogte in de af gelopen maanden is debet aan deze mindere opbrengst per hectare. Gisteren is in twee vestigin gen van Suiker Unie name lijk in Stampersgat en Gro ningen - de campagne begon nen. In Roosendaal en Sas van Gent begint de campagne van daag, in Zevenbergen morgen en in Puttershoek overmorgen. Bij de C.S.M. gaat vandaag in Steenbergen en Sas van Gent de campagne van start, in Breda morgen of overmorgen. Suiker Unie heeft tijdens de campagne drieduizend man in dienst, de C.S.M. 1.500 man. Beide suikergiganten ver wachten, dat de campagne omstreeks Kerstmis afgesloten zal kunnen worden. M.A.N. zet de op de enige tijd geleden gehouden hoorzitting naar voren gebrachte bezwaren opnieuw op een rijtje. De Ter- neuzense actiegroep bestrijdt met name de opmerking van de directie van Broomchemie waarin gezegd wordt dat de ge- VLISSINGEN - De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland heeft ernstige bezwaren tegen het vestigen van mobiele schoonmaakeenheden in de Sloehaven bij Vlissingen. Deze installaties, die dienen voor de schoonmaak van gas- en chemi- caliëntankers, zullen geplaatst worden door de River Scheldt Cleaning b.v. In deze onderneming wordt deelgenomen door Delta Scheeps en Industrie Service b.v. uit Vlissingen. Het gebruik van mobiele eenheden voor het schoonmaken van schepen heeft enige tijd geleden in Rotterdam belangrijke overlast veroor zaakt. De belangrijkste proble men waren daar de behandeling van het afvalwater en de be stemming van het slob uit de schoongemaakte tanken. De ha venautoriteiten van Rotterdam hebben voor dit soort schoon maakbedrijven nieuwe veilig heidseisen ingevoerd. De direc tie van River Scheldt Cleaning b.v. heeft verklaard dat er tij dens de werkzaamheden in de Sloehaven geen stank- en ge luidshinder zal optreden. De Vereniging Milieuhygiëne Zee land eist naar aanleiding van deze verklaring dat in eventuele vergunningen bepalingen wor den opgenomen aangaande de luchtverontreiniging. Worden deze bepalingen ernstig over schreden dan zal bedrijfsslui ting moeten volgen. Volgens de V.M.Z. zal stankhinder niet te voorkomen zijn als de schepen op de rede van Vlissingen alvast gaan ontluchten. In het verleden heeft men met deze stank al te maken gehad. meente Rijssen de vestiging van het bedrijf aldaar weigerde om dat de gemeente haar agrarisch karakter en haar recreatieve functie wil houden. M.A.N. voert daar tegen aan dat in de notulen van de betref fende raadsvergadering staat dat de voornaamste bezwaren zijn de gevaren en de gevolgen van de vestiging van het bedrijf voor de inwoners van Rijssen en vervolgens dat de woonfunctie van de gemeente in het oog moet worden gehouden. „Dit heeft niets met het agrarisch karakter te maken maar inderdaad alles met de gevaren voor de men sen", aldus de M.A.N.-leden. Verder staat nog altijd Vol gens M.A.N. in de notulen dat de inspecteur van de volksgezond-t heid een zóne van 500 meter i.v.m. de risico's niet aanvaard baar vond. Broomchemie voert ook aan dat het in Wierden geen plaats kon krijgen, omdat er be zwaar werd gemaakt tegen de ligging aan de rand van een waterwingebied en ook te dicht bij een woongebied. Vrijdag heeft een afvaardiging van de afdeling Terneuzen van M.A.N, over de vestiging van Broom chemie een onderhoud met we thouder J. H. Strijbos van Ter- Eieren gegooid naar premier Tindemans (Van onze correspondent) GENT - De opening van de 30e jaarbeursdag Vlaanderen is zaterdagmiddag gepaard ge gaan met enige incidenten. Een manifestant, die lid is van het taaiactiecomité, een extremisti sche militante groepering, die dezer dagen mededeelde op te komen, vóór de vorming van een onafhankelijke republiek Vlaanderen gooide met eieren naar de Belgische premier Tin demans. Een ander lid van de groep meldde aan de politie een bomalarm, dat naderhand vals bleek te zijn. Beide betogers werden aan gehouden. De jaarbeurs te Gent duurt tot 28 september en wordt gehouden in een nieuw congres gebouw. Gastlanden zijn Zwit serland, Hongarije en Tsjechos- lowakije. Er worden 400.000 be zoekers verwacht. (Van onze correspondente) MIDDELBURG - In het afge lopen jaar hebben 37 Zeeuwse jongeren gebruik gemaakt van de dienst van het inlichtingen bureau voor dienstplichtige jongeren uit Zeeland, 12 minder dan vorig jaar. Deze cijfers staan eigenlijk niet in verhou ding tot de werkelijkheid, want elders in Nederland en ook in Zeeland nemen de bezwaren tegen het vervullen van de dienstplicht toe. Dat het inlichtingenbureau voor dienstplichtige jongeren dan toch minder jongelui te verwerken heeft gehad komt volgens mevr. A. Meijer- Brouwer doordat er vanuit het leger zelf en ook van andere zijde betere informatie over dit soort zaken wordt gegeven. Mevr. Meijer zei dit maandag morgen tijdens een persconfe rentie in het provinciaal her vormd kerkcentrum in Middel burg ter gelegenheid van de pre sentatie van het jaarverslag over 1974 van het bureau. De jongeren die gebruik maakten van het bureau in 1974 waren afkomstig uit heel Zee land, namelijk 2 uit Zeeuwsch- Vlaanderen, 21 uit Zuid- Beveland, 12 van Walcheren, 1 van buiten Zeeland en 1 van Schouwen-Duiveland. Tien van hen hadden bezwaren tegen de militaire dienst, twee wilden in de ontwikkelingshulp, elf vroe gen uitstel, slechts 1 wilde er vervroegd in dienst, vijf vroegen vrijstelling en twee wilden een herkeuring aanvragen. Tachtig procent van de hulpzoekenden heeft de middelbare of hogere beroepsopleiding achter de rug. „Dat vinden wij toch wel erg jammer", stelde mevrouw Meijer, „want er liggen ook tal van problemen bij mensen met een lagere opleiding, maar veel jongelui weten de weg niet naar ons bureau. Er zijn ook vele jon gelui te laat met hun problemen komen aankloppen. Meestal gaan ze hulp zoeken als ze vlak voor hun diensttijd staan, maar het is juist zaak om in een veel vroeger stadium er werk van te maken. Dan bestaat er namelijk grote kans dat er geholpen kan worden. Het merendeel van de bezwaren hebben een godsdien stig of humanistisch karakter. Er zijn maar weinig jongelui die weigeren in dienst te gaan uit politieke overwegingen of op grond van het feit dat ze tegen het gebruik van wapens zijn. Omdat er eigenlijk nog te weinig bekend is over de moge lijkheden van dinstweigering heeft het bureau Zeeland in een folder enkele voorbeelden aan gehaald die het jongelui makke lijker moet maken om steun te zoeken. Jacques Grijpink (49), chef van de afdeling Informatie Televisie-programma's bij de KRO, is per 1 december be noemd tot directeur hoofdre dacteur van de Stichting Regio nale Omroep Brabant (SROB). De SROB hoopt op 1 mei 1976 zijn uitzendingen in Zuid- Oost-Brabant te kunnen begin nen. De heer Grijpink heeft on der meer bij radio Soerabaja gewerkt, was hoofd van radio Nieuw-Guinea en enige jaren redacteur bij de Wereldomroep. Hij kwam in 1964 bij de KRO, eerst als eind-redacteur van de radio-ac tualiteitenrubriek „Echo", daarna als eind redacteur van „Brandpunt". Sinds 1971 is hij werkzaam in zijn huidige functie.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 3