Promotie '75: Geloof in eigen kunnen Leven aan de voet van het Spuihuis STAD OM IN ROND TE DOLEN Bergse binnenstad bruist van leven i SCHELDE RIJN VERBINDING „Geloof in eigen kunnen" zou men de handels- en industriemanifestatie „Promotie '75", die in Bergen op Zoom van 20 tot en met 28 september op Plein 13 wordt gehouden, als motto mee kunnen geven. Daarnaast streeft het gemeentebestuur ernaar om de stad het imago te geven dat het verdient, namelijk de verzorgende functie voor de gehele streek. In dit verband is in de enorme tentoonstellingshal dan ook veel ruimte ingebracht voor de middenstand, het culturele le ven, de recreatie, het onderwijs en de gemeentelijke overheid sinstanties. „De manifestatie als zoda nig kennen wij reeds enkele ja ren, maar die opzet, die jaar lijkse presentatie van alles wat Belgen op Zoom te bieden heeft, beviel toch niet. Daarom werd dit jaar besloten om de Stichting Promotie Bergen op Zoom op te richten, die zich, naast het inrichten van de jaarlijkse tentoonstelling, ten doel stelt het gehele jaar door Bergen op Zoom en haar moge lijkheden in de belangstelling te plaatsen", aldus C. W. Looman, voorzitter van de Stichting. Bewust heeft het Stich tingsbestuur als tijdstip voor de manifestatie dit jaar geko zen voor de feestelijkheden rond de opening van het Schelde-Rijnkanaal omdat deze verbinding geheel past in het „open maken" van streek en stad. In dit opzicht toont de heer Looman zich uiterst posi tief en vol optimisme voor de toekomst, waarbij hij voor Be rgen op Zoom een verrijking van een groot aantal mogelijk heden ziet. „Waar het ons als stichting om gaat is om de mensen dui delijk te maken dat Bergen op Zoom en wijde omgeving, een gebied is waar het goed wer ken en wonen is. Waar ook een groot aantal uitstekende ves tigingsmogelijkheden voor handel en industrie voorhan den is, terwijl de middenstand zich gezond aan het ontwikke len is. Daarnaast biedt Bergen op Zoom veel goede onderwij sinstellingen in elke richting, die tevens - en in grote mate voorzien in een behoefte voor de streek. Dan is er op cultureel gebied ook het een en ander te bele ven. Om te beginnen het Mar kiezenhof, een historisch ge bouw, waaraan volop geres taureerd wordt-op zichzelf al een bezichtiging waard - en waarin het gemeentemuseum is gevestigd. Naast dit perma nente museum wordt in het Markiezenhof jaarlijks een aantal tijdelijke tentoonstel lingen ingericht van uiteenlo pende richtingen. Verder biedt Bergen op Zoom de tentoon stellingen, die onder auspiciën van de Stichting Etcetera worden gehouden en de muziek- en toneeluitvoerin gen, die worden verzorgd door de Stichting Gamma". Aldus de heer Looman, die tenslotte wijst op de Gemeentelijke Muziek- en Balletschool, die in Brabant hoog geklassificeerd staat en wil Hij ook niet voorbij gaan aan amateur-stichtingen zoals de Bergèn op Zoomse Operette Vereniging, de Stich ting Vastenavend en de muziek- en toneelverenigin gen, de majorettenpelotons en de drumbands, die allen op hun manier een steentje bij dragen aan het culturele leven en voor velen een goed creatief vrijetijdsgebruik bieden. Begrijpelijk dat het gemeen tebestuur van Bergen op Zoom bij alle activiteiten van de Stichting Promotie Bergen op Zoom nauw betrokken is en alle medewerking verleent. Echter los van de manifestatie Promotie '75, maar hier wel op inhakend, wordt in het ge meentemuseum Markiezenhof van 13 september tot en met 26 oktober een tentoonstelling gehouden, die onder meer is gericht op de betekenis van het Schelde-Rijnkanaal voor de stad. De tentoonstelling be staat uit drie onderdelen, die worden verzorgd door de di rectie van het gemeentemu seum, rijkswaterstaat en. de dienst gemeentewerken Be rgen op Zoom. Het historisch gedeelte, dat is ingericht in twee zalen en betrekking heeft op de tot standkoming van het kanaal, werd verzorgd door het ge meentemuseum. Men kan er een impressie vinden van de geschiedenis van de Schelde, ondermeer uitgebeeld in schilderijen, prenten en teke ningen, terwijl ook de relatie tot Antwerpen door de eeuwen heen tot uitdrukking wordt gebracht. In een andere zaal levert rijkswaterstaat een bij drage aan de expositie met de inrichting van een technisch gedeelte over het Schelde- Rijnkanaal, ondermeer met een maquette van de Kreek- raksluizen. De vierde zaal is ingericht door de dienst gemeentewer ken onder leiding van direc teur E. van Vianen en ir. J. J. de Waal Malefijt. Centraal staat een nieuwe, door gemeente werken vervaardigde ma quette van de Theodorusha- ven. Op een bijbehorend druk- toetsenpaneel staan de namen van alle bedrijven in het ha vengebied genoemd. Wanneer een knopje wordt ingedrukt gaat op de maquette bij het be treffende bedrijf een lampje branden. Rondom de maquette hangen brieven, waarin de in het havengebied gevestigde bedrijven de waarde van het Schelde-Rijnkanaal voor hun bedrijf omschrijven. Onder het motto „Geen haven zonder wegverkeer" wordt tevens speciale aandacht geschonken aan de in Bergen op Zoom ge vestigde transportbedrijven met hun totale capaciteit en de landen waarop gereden wordt, alsmede hun specialiteiten. Verder is er onder het motto „Oosterschelde, plaats waar hruto-tonnages en zee anemonen elkaar ontmoeten" een grote foto-expositie over de fauna en flora van de Oos- terscheldebodem, waarvoor het materiaal welwillend werd afgestaan door de pastoor van het Zeeuwse Meliskerke. Op een grote typografische kaart, die West-Brabant en Noordwest-België omvat, wordt de ligging van Bergen op Zoom en het havengebied weergegeven, terwijl een satel lietfoto het hele gebied tussen Rotterdam en Antwerpen laat zien. Op deze expositie is te vens een permanente diaver toning over de haven en het havengebeuren, alsmede een grote luchtfoto in kleur van de haven. FRANK MALGO DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Secretaris P.G.W.J. Sips van de Stichting Promotie Be rgen op Zoom ziet het als zijn voornaamste taak om de leef- en woongemeenschap van Bergen op Zoom naar vo ren te halen, de sfeer van de eigen bevolking te belichten en die Bergse sfeer aantrek kelijk te maken voor de be woners van het verzorgings gebied. Maar dat aantrekke lijk maken ziet hij vooral ook op landelijk niveau. Daar heeft hij alle kansen voor want in het dagelijks le ven is Peer, zoals hij zich het liefste genoemd hoort, direc teur van het Bergse VVV- kantoor, met alle contacten daaraan verbonden. Dat lan delijk niveau houdt voor hem vo'ornamelijk in om de mensen te wijzen op de oude Bergse culturen en historie, alsmede het landschappelijk schoon van de omstreken. „Bergen op Zoom is een prettige stad om in rond te do len en al dolend mateloos te genieten. Maar er zou ook ge rust wat meer leven in de brouwerij kunnen komen. Dat zou goed zijn voor iedereen. Begrijp mij niet verkeerd, Be rgen op Zoom is geen dooie of saaie stad. Er zijn jaarlijks wel enkele grote evenementen, zoals braderie, het carnaval en wat dies meer zij, maar er zou meer moeten zijn. Een ideaal beeld zou zijn als wij konden zeggen dat er altijd wel wat te doen is". Aldus Peer Sips, die wegens al die overwegingen zo verguld is met de officiële ope ning van het Schelde- Rijnkanaal en de feestelijkhe den daaromheen, alsmede de tentoonstelling Promotie '75. Dit alles geeft hem de gelegen heid om alvast in die richting (er is altijd wel wat te doen) te werken. Dat gebeurt in de amusementshal, die in het grote hallencomplex is inge bouwd. Met programma's voor bejaarden, gehandicapten en kinderen uit Bergen op Zoom en (wijde) omgeving. Er worden modeshows ge geven en verder optredens van drumbands, majoretten pelotons en muziekgezel schappen en een gooch elaar, terwijl er enkele topda gen zijn met medewerking van bekende radio- en televi sieartiesten. FRANK MALGO „Of men Bergen op Zoom nou de Markiezenstad noemt of het jubelstadje aan de Schelde, dan wel een van de andere bijnamen noemt, een feit is het, dat de stad niet meer het sluimerende pro vinciestadje is, dat het vlak na de tweede wereldoorlog was. Het is een heerlijke stad om er te werken, te wonen en - vooral - te winkelen. De oude binnenstad heeft een prach tig decor, dat het winkelen echt gezellig maakt". Vin Verhoeven, bestuurslid van de Stichting Promotie Be rgen op Zoom, weet, waarover hij praat. Als geboren Bos schenaar vestigde hij zich on geveer veertien jaar geleden in Bergen op Zoom en een van zijn eerste gedachten was, dat de binnenstad zich met de vele oude geveltjes zich uitstekend leende voor een braderie, zoals hij die in Den Bosch ook had meegemaakt. Het idee werd aangekaart bij de collega's en - zij het moeizaam en met enige schroom - werd een eer ste poging ondernomen. Met ongeveer vijftig deelnemers, die na afloop toch wel tevre den waren over het resultaat, zodat besloten werd om door te gaan. Besloten werd ook om de Stichting Bergen op Zoomse Winkeliers op te rich ten opdat men wat meer tot el kaar kon komen en gezamen lijke belangen verdedigen. Dit jaar werd de Braderie Bergen op Zoom voor de elfde maal (een magisch getal voor het ju belstadje aan de Schelde, dat tevens om zijn uitmuntende carnavalsorganisatie bekend staat) gehouden en de binnen stad was een grote deinende massa. Een bewijs, dat de Be rgse Braderie zich wijd en zijd een grote bekendheid heeft verworven, mede dank zij de kunstmarkt, demonstraties oude ambachten en de Miss- Braderieverkiezing, onderde len die er in de loop der jaren aan werden toegevoegd. Aan de voet van het Spuihuis, vroeger een markant punt aar de kop van de Bergse haven, maar nu na een traag proces van ontluistering hard op weg om na een grondige restauratie te gaan fungeren als wijkcentrum, strekt zich elke donderdag de week markt van Bergen op Zoom uit. De voormalige haven van de Scheldestad, waaraan liet zijn ontstaan dankt, is sedert lang gedempt. Hij heeft plaats moe ten maken voor een troosteloze steenvlakte waarop het meestal stil is en zijn functie werd over genomen door een voorbeeld van de nieuwe zakelijkheid: de waterbouwkundig voorbeeldig aangelegde, maar slechts weinig bevaren Theodorushaven. Terug echter naar de oude ha ven, die nu gedempt is en er op de meeste dagen stil bijligt. Op de meeste dagen, ja. Niet echter op donderdag, wanneer markt lieden er hun koopwaar uitstal len en huisvrouwen uit de verre omtrek de kramen, en vooral de waar erin, tot hun doelwit kie zen. Dan bruist het leven weer op en om de voormalige haven. Dikke tassen torsende moe ders met jengelende kleuters eten er een ijsje of punt frites. Bij vlagen worden ze in hun luid ruchtige belangstelling over stemd door transistors, die in vrijwel elke kraam afgestemd staan op Hilversum 3. Een rondgang over de markt plaatst je volop en steeds weer opnieuw voor verrassingen. Praktisch alle branches die het vaderland's midden- en klein bedrijf heeft kunnen bedenken zijn vertegenwoordigd. De kaasspecialist staat broederlijk naast de visboer. Vraag niet hoe je de kaas, die gastvrij wordt aangereikt, moet proeven. Wan neer de doordringende vislucht van de buurman in je neusgaten dringt smaakt alle kaas hetzelf de: naar vis. Als onregelmatig marktgan- ger kun je overmand worden door een tergende twijfel. De twijfel, dat je al die spullen en aanbiedingen al eerder hebt ge zien. De twijfel ook of je wel zo goedkoop uit zult zijn, als de re clamespots der verzamelde marktkooplieden altijd via ra dio, teevee en kranten beweren. Het gevoel bekruipt je dat veel van de uitgestalde waar vijf uit verkopen lang in normaal be- glaasde magazijnen en winkels heeft gelegen en nu voor de laat ste maal, langs deze sympa thieke weg, een gooi doet naar de gunst van het consumerende publiek. Over smaak valt niet te twisten: de een zal zeggen, dat je zulke fraaie schilderijtjes en leuke porceleinen poppetjes voor een prikje op de markt hebt zien staan, terwijl een ander ge confronteerd met „dezelfde kunst", een glimlach over de lippen zal glijden. Het boeiendst van al blijft echter de menselijke natuur, zich ook op de markt niet looch ent. Wie lachen wil moet niet na laten een wijle te verpozen bij een standwerker: zo'n man die mensen zaken aanpraat die ze Vin Verhoeven „Maar", zegt Vin Verhoe ven, „het belangrijkste was, dat de winkeliers door die braderie leerden met elkaar en niet langs elkaar te werken. En ook, dat acties nog steeds reac ties tengevolge hebben, zodat in de verschillende winkel straten comité's werden opge richt om verkoopacties voor te bereiden. En dat heeft tot ge volg, dat de Bergse binnenstad thans weer bruist van het volle leven, al kunnen er natuurlijk nog steeds verbeteringen wor den aangebracht", aldus Vin Verhoeven. Zoals hij destijds het initia tief voor de Braderie Bergen op Zoom nam en nauw De- trokkwn was bij de oprichting van de Stichting Bergen op Zoomse Winkeliers, zo was hij ook aanwezig bij de voorbe reidingen van de eerste handels- en industrietentoon stelling, die enkele jaren gele den werd gehouden. Hij en Joost de Bruin, penningmees ter van de Stichting Promotie Bergen op Zoom, die deze functie ook vervult bij de Stichting Bergen op Zoom winkeliers (en de Stichting Vastenavend) juichen de nieuwe opzet van harte toe. Zij zeggen er dit van: „Het is weer een nieuwe kans voor Bergse winkeliers om de bewoners van de streek te laten zien dat Bergen op Zoom hen veel te bieden heeft en dat het er, naast gezellig winkelen met een persoonlijke benadering, tevens prettig toeven is". niet nodig hebben. Op de Bergse markt - aan de voet van het Spuihuis - was er een te zien die in onvervalst Hollands alle re gisters opentrok om in een broeihitte eenvoudige fritess- nijders aan de vrouw te brengen. Hij ontpopte zich als een grote merkenkraker, Belgenmoppen tapper en belediger van huis vrouwen. En verkopen dat ie deed. Immers gezelligheid kent gaan grenzen. RON VAN MALE EINDREDACTIE: Hans Lutz FOTO's: Cor de Boer Dick de Boer VORMGEVING: Ad van Gurp VOORPAGINA: Jan van den Brink

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 23