Meer jongens dan meisjes komen in verkeer om Nieuwe Portugese regering bijna rond Derde arrestatie in zaak-Lorenz Zuid-Frankrijk benzine-loos ehuwt recht Frankrijk biedt oubou-rebellen zes miljoen aan Nachtwacht De historie van deNachtwa overeenstemming met socialisten en volksdemocraten Casa de Espana in Utrecht bezet UGBLIK Stellingen van PvdA inzake autogebruik Antunes Klacht tegen ziekenhuis in Eindhoven onderzoek Boeren, tuinders en schippers bundelen acties Daders Parijse bankoverval gearresteerd Amalrik enige uren vast TOERISTEN UIT SPANJE GEDUPEERD MAANDAG 15 SEPTtM&tR 19/5 >rijswinnaar Hcinrich Böll ten van de natie. Zijn „De zich vorig jaar al bezig met le Duitse Bondsrepubliek archisten in het bijzonder opinie, en leest men de t men inderdaad de indruk rs aller tijden en alsof hel s staat op zijn grondvesten n het proces tegen de anar- g en steeds meer hoort men neert men niet zo iets als op g dat dit een berucht mid- te roeien, schijnt uitgeblust rd, staan apparaten, die de ren van elke bezoeker co- en doorgeven aan een ale computer. Iedereen die naar de geringste belang- ng voor de anarchisten aan g legt, wordt op deze wijze dossiers vereeuwigd en al nader besnuffeld, t Böll ook in hoge mate on- jfeld verontrust, is dat er achtsapparaat is ontstaan, n beangstigende zelfstan- •id heeft verkregen, waar- democratische controle ts moeilijk verwezenlijkt rorden. Dit gaat zover, dat :elfs bepaald niet proges- rechter, die bij het proces de Nedei' ander Ronald stin betrokken was, met >og op de geheime veilig- imaatregelen verzuchtte: ien blij, dat ik niets met de ïg van de justitie te maken fieinrich Böll. n sliet weinig bezoekers zijn geschrokken van de fysio- ■mieën van het bewakende Trsoneel, van wie er sommigen indruk wekken, dat wanneer niet in dienst van de justitie It ren, zij als nozems de nachte- ke steden onveilig zouden bken. Hun openbaar gezwaai L-t machinepistolen ondei- punt dit vermoeden alleen I aar en met eigen ogen heb ik j Inge agenten gezien, die en civil I Jnselier Helmut Schmidt oesten bewaken, en zich met iin uitpuilende pistolen in de Ihterzak een stuk in de kraag Jonken. Controle Voor deze totale controle van gezindheid van mensen, die Ich ook maar enigszins ver lacht maken, heeft Boll ook een Etirische inval: een van de ge- leime diensten, waarvan de le ien elkaar beconcurreren en Jelfs arresteren, vraagt finan- liële middelen aan om gelaat- luitdrukkingen wetenschapp^' Ijk te bestuderen. In de meeste ïevallen zwijgen de betrokke- len namelijk en men moet toe len middel hebben om hun ge- Imdheid te achterhalen. 1 Ex-kanselier Willy Brand Itelde meer democratie in n l'ooruitzicht, maar wetten] lastgelegd is er zelfs m'n0t lemocratie ontstaan en daa - [nee hebben de Baader- Jvieinhofs de Duitse staat pree'» In die hoek gedreven, waarin Tiem wilden hebben. Dit 1S precies waarvoor een man tleinrich Böll waarschuwt. FRANS VVENNEKES 'DEN HAAG (ANP) Het aantal kinderen dat elk .jaar in het verkeer om het leven komt, is vrij constant. Onde> de slachtoffertjes bevinden zich meer jongens dan meis jes. Dit blijkt uit cfjfers van het Centraal bureau van de statistiek (CBS). In de periode 1967 tot en met 1972 lag het aantal tussen 427 (1967) en 450 (1970), terwijl in 1972 457 kinderen van 0 tot 14 jaar het leven hebben verloren als gevolg van een verkeers ongeluk. In 1973 lijkt een wending ten gunste op komst met „slechts" 363 verkeersdoden onder de kinderen. Een en ander is voor al toe te schrijven aan de be trekkelijk lage ongevallencij- fers in november en december 1973 (autoloze zondagen en vrij willige snelheidsbeperking). In hoeverre deze ontwikkeling zich in 1974 heeft voortgezet is thans nog niet volledig na te gaan, aldus het CBS. De conclusies van het CBS- onderzoek zijn: het aantal slachtoffers onder de jongens is belangrijk groter dan onder de meisjes. In het bijzonder geldt dit voor de leeftijdsklasse 5 tot 9 jaar, met een verhou ding jongens meisjes als 2 1. De sterfte ten gevolge van verkeersongelukken bedroeg in 1972 voor de gehele Nederland se bevolking 2,9 procent van de totale sterfte. Voor de leeftijds klasse I) tot 4, 5 Col 9 en 10 lot 14 jaar vormde de doodsoor zaak verkeersongeval respec tievelijk 4 procent, 37 procent en 33 procent van de totale sterfte in deze klassen. ROTTERDAM (ANP) Met negen stellingen heeft het Pvtl A-Tweede-kamerlid Van der Doef zaterdag, op een re gionale partijbijeenkomst te Rotterdam-Zuid, het PvdA- standpunt weergegeven met bc trekking tot het autogebruik en het openbaar vervoer. De PvdA vindt o.a. dat er geen maatregelen mogen ko men, die de aanschaf van de auto verhinderen. Iedereen moet gelijke kansen hebben om een auto te kopen en te gebrui ken. Degene, die het meeste auto rijdt. moet het meeste betalen. Omdat het autoverkeer schade aan milieu en landschap toe brengt, terwijl dit verkeer steeds toeneemt en eigenlijk te veel wordt, moet het worden teruggedrongen, aldus de heer Van der Doef. Verder meent de PvdA dat het in het belang van het mi lieu en van de leefbaarheid van straten en wiiken de auto niet gebruikt zal kunnen wor den om dagelijks naar hel werk te gaan. (Van onze redactie buitenland) LISSABIN De premier van Portugal, admiraal José Pinheiro de Azevedo, heeft zaterdagavond voor radio en televisie verklaard te verwachten dat hij begin deze week een regering zal kunnen vormen. Het zal geen coalitie regering zijn maar een regering van eenheid en actie, aldus de Azevedo, die voorts zei dat hij tot overeenstemming was gekomen met de- communisten, de socialisten en de volksdemocraten. In een uiteenzetting over de nieuwe koers van de Portugese revolutie zei de Azevedo dat politieke discriminatie in over heidsfuncties zal verdwijnen, de stads- en dorpsraden een weerspiegeling zullen zijn van de plaatselijke politieke gevoe lens, dat het pluralisme in de pers gegarandeerd zal worden en dat het werk van de grond wetgevende vergadering niet zal worden belemmerd. De premier gaf voorts te ken nen dat de door communisten beheerste vakbonden „gedemo cratiseerd" zullen worden. De rede van Azevedo betekende een gevoelige nederlaag voor de communisten en een belangrij ke overwinning voor de socia listen en de volksdemocraten, die deze hervormingen hadden geëist als voorwaarde voor hun deelneming aan een nieuwe re gering Sinds 29 augustus is de pre- (Van onze correspondent) PARIJS De Franse rege ling heeft Hissein Ilabré, de Jeiuer van de Toubou-rebellen 'n liet noordelijke Tsjaad-ge- Weil laten weten dat zij bereid 's 10 miljoen franks (6 mil- iopii guiiDi)) te betalen voor het vrijlaten van de Franse archeologe mevrouw Francoise Claustre. Deze wordt sinds 17 Waanden jn <je Tibesti-woes- 'ijn gegijzeld en de Toubou- «psbndelingen die het centra- te eczag van N' Diamena be lijden, eisen van Frankrijk 4 wilioen frank in contanten en ter waarde van 6 miljoen aan Wa'erieel. Aanvankelijk werd SMag gomaakt van wapens, 'Iter van bevoorrading- en bansnnrtmiddelen. Dr Franse bereidheid wordt sedert zaterdag geregeld per ^ere!domr«ep uitgezonden en Wen hl or, b-< i *'Mid vm H'. -in Ha'ie. In De archeologe Fraugoise Claustre, gegijzeld in Tsjaad het aanbod wordt slechts ge wag gemaakt van 10 miljoen franks en niet van materiële hulp, welke laatste voor de rebellen die in hun woestijn met bankbiljetten weinig kun nen doen, het belangrijkste is Indien Frankrijk niet op de eis zou ingaan, zou mevrouw Claustre op 23 september om 10 uur 's morgens vermoord worden, aldus de Toubou's die volgens de algemene overtui ging zeker hun dreigement zouden uitvoeren. Intussen heeft d- regering van N' Diamena (het voormalige Fort Lamy) fel oo het Franse aanbod gereageerd en verkl- klaard drt de houding van Pa rijs hewi'st „dat er kringen fe( teven z'jn dat de j„ Tsjaad hersteld mier doende de weg te effenen voor een regering met steun van socialisten, communisten en volksdemocraten. De grootste moeilijkheid die hij daarbij on dervond was de weigering van de communisten en de volksde - mocraten samen in een rege ring te zitten. De enige oplossing was leden van deze partijen niet als ver tegenwoordigers daarvan maar als particuliere personen op te nemen in een kabinet met een gemeenschappelijk politiek pro gram. Azevedo zei zaterdag avond dan ook dat de nieuwe regering geen partijcoalitie zal zijn, maar een van actie en eenheid. Uit de woorden van de pre mier blijkt duidelijk dat de mi litaire leiders thans besloten hebben de opmars naar een so cialistisch staatsbestel langs een meer geleidelijke weg te doen plaatsvinden. Hij zei „het alge mene doel van het program is realistisch in de richting van democratie en socialisme te gaan en vrede, rust orde en respect voor de wet te ves tigen." Na zijn toespraak bevestigde Azevedo op een persconferentie speculaties dat majoor Melo Antunes, voormalig minister van buitenlandse zaken, deze post opnieuw zal krijgen in het nieuwe kabinet. Antunes is lei der van de groep van negen gematigde officieren die een belangrijke bijdrage hebben ge leverd tot de val van Vasco Goncalves als premier. Azevedo verklaarde nog dat er enige problemen zijn overgeb'e- ven, ondanks het feit dat de voornaamste obstakels voor de vorming van de zesde voorlo pige regering waren overwon nen. Volgens waarnemers zijn er mogelijk nog moeilijkheden op het terrein van de voorlich ting, met name het netelige probleem van de krant „Re- publica" en de katholieke radio „Renascenda" die de socialis ten en volksdemocraten aan de „wettige eigenaars" willen te ruggeven. Deze partüen heb ben zich steeds heftig verzet tegen de communistische over heersing in de pers, radio en te levisie en in het bestuur, zowel op plaatselijk als nationaal vlak. Het schijnt dat het noli tieke program van Azevedo de communistische greep op ge noemde gebieden ernstig zal verzwakken. Brigade-generaal Eurico Cor- vacho, de laatste aanhanger van de pro-communistische oud-premier Vasco Goncalves met een hoge bevelvoerende functie in Portugal, is ontheven van het commando in het noor delijke militaire gebied. Hij is vervangen door brlgade-gene- raa! Pires Veloso. voormalige hoge commissaris in Sao Tomé en Principe, we'ke gebieden in juli onafhankelijk werden. (Vervolg van pagina 1) Direct na de aanslag werd een canvas doek voor de on derkant van het schilderij ge spannen, waarvoor nog mans hoge schermen werden ge plaatst. Boven deze schotten bleef de rest van het doek zichtbaar vóór het publiek, dat nog vrij toegang tot de zaal had. „Tot onze spijt is Rem- brandts nachtwacht in ver band met moedwillige bescha diging niet te bezichtigen", stond op de schermen geschre ven. De waarnemend hoofddirec teur van het Rijksmuseum, dr. P. J. J. van Thiel, noemde de aangebrachte besohad'gingen „zeer zwaar". Hij verklaarde niet te denken dat door de be schadiging van het schilderij, dat een groot trekpleister voor toeristen is, het aantal bezoe ken aan het museum zou afne men. Ook verklaarde hij dat de aangebrachte beschadigingen geen economische gevolgen voor het museum met zich mee zou brengen. Hoeveel de restauratie gaat kosten kon hij nog niet vertellen. BIJ een ongeluk met een auto bus, waarvan een voorband klapte, zijn zaterdag in Costa Rica 49 mensen, onder wie een tiental kinderen om het leven gekomen. DE Franse regering heeft een prijsverhoging van 7,1 procent voor huisbrandolie aangekon- d'gd en vwn 3,6 procent voor dieselolie. De prijsverhoging is dit weekeinde van kracht ge worden. Een gewonde spoorweg- BOMAANSLAG IN HAMBURG politieman wordt naar een ambulance gevoerd na de bomexplosie in het centraal station van Hamburg. EINDHOVEN (ANP) Het parket in 's-Hertogenbosoh on derzoekt momenteel of een klacht tegen het Eindhovense St.-Josenhziekenhuis moet lil den tot juridische vervolging of niet. Het ziekenhuis heeft een airconditioning laten aanleggen zonder daarvoor toestemming te hebben gekregen van staats secretaris J. Hendriks van Volksgezondheid. Volgens de uit 1971 daterende' wet op de ziekenhuisvoorzie ningen is bij verbouwingen en dergelijke toestemming van het ministerie vereist. Met de ver bouwing in het Eindhovemse ziekenhuis was een bedrag ge moeid van 1,2 miljoen gulden. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Brabant dr. W. van Ges tel heeft een klacht ingediend, vangenen zijn vrijgelaten. BIJ een ongeluk op een bouw werk in de stad Kafr El-Daw- war in de delta van de Nijl zijn zaterdag 60 Egyptische arbeiders om het leven geko men, zo meldt het blad Al- Gomboeria. 55 55" AMSTERDAM (ANP) De Nachtwacht is een onjuiste benaming voor Rembrandt's meesterwerk „Het corporaai schap van Banning-Cocq". De afgebeelde negentien schut ters zijn geen nachtwakers en op het tafreel is het geen nacht. De cloveniersschutter* maakten circa 1638 plannen voor een nieuwe grote zaal in hun doelen (verenigingslo kaal). Verschillende schilders kregen een opdracht voor het schilderstuk en een daarvan, Rembrandt, die het corpo raalschap van Frans Banning- Cocq met zijn luitenant Wil lem van Ruytenburch moest uitbeelden. Het doek. waarvoor Rem brandt 1.600,— kreeg, vol tooide hij in 1642 en het werd in dat jaar in de doelen aan de Kloveniersburgwal in Am sterdam genlaatst. In 1715 werd het schilderij iets af gesneden naar het stadhuis op de Dam (bet tegenwoor- ge paleis) overgebracht. Pre cies een eeuw later verhuisde het naar het Trippenhuis aan de Kloveniersburgwal waar nu de Koninklijke Nederland se academie voor weten schappen is gevestigd. Sedert 1885 hangt het schilderij in het Rijksmuseum. In november 1939 werd „De nachtwacht" in verband mot het dreigende oorlogsgevaar van het Rijksmuseum over gebracht naar het kasteel Radboud bij Medemblik. Toen in 1941 de situatie daar te ge vaarlijk werd geacht werd het schilderij, gedeeltelijk pei boot, naar de inmiddels ge reedgekomen betonnen .schuil kelder voor kunstschatten 1 Heemskerk (N-H) overge bracht. Later is het doek overge bracht naar de gemeentegro'. ten in Maastricht. Na de bevrijding keerde de nachtwacht via België naa: het Rijksmuseum terug. In 1946 kwam het schilderij, w een schoonmaakbeurt, stra lend licht tevoorschijn van onder een vuile donkere ve, nislaag. (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN De poli tie van West-Berlijn heeft gis teren opnieuw een arrestatie ve'richt in verband met de ontvoering van Peter Lorenz, leider van de christen-democra ten in die stad, in februari van dit jaar. Het is de 32- jarige Fritz Teufel die ook een be'angri.ike rol speelde bij de studentenonlusten in Berlijn aan het eind van de jaren zes tig'. Afgelopen dinsdag arresteer de de politie in verband met de ontvoering Railf Reènders en Inge Vietï. Reineters, Viett en Teufel zijn lid van de „Be weging van de tweede juni". Een onderafdeling van de Baa- der-Meinhof-groep. Behalve de ontvoering van Lorenz zou de ze beweging ook de moord op een rechter en een lid van de groep zelf op haar naam heb ben staan. De Westberlijnse politie heeft gisteren bekend gemaakt dat een vrouw die in het gezel schap van Fritz Teufel ver keerde ook gearresteerd is. Het „Kommando Ralf Rein- ders der Roten Armee Frakti- on" (RAF) heeft zaterdag een bomaanslag op het spoorweg station van Hamburg gepleegd Bij de explosie werden elf ménsen gewond. Enkele minu ten tevoren kreeg de brand weer een telefonische melding van iemand die zei dat de RAF in het station een bom had geplaatst. De bom ontplofte in een ba- gagekluis. In de hal werd gro te schade aangericht. Koffers en andere voorwerpen uit de bagaigekluizen lagen her en der verspreid. Onder het pu bliek brak paniek uit. Ieder een probeerde zo snel moge lijk naar buiten te komen uit vrees voor meer explosies. De man d'ie de brandweer waarschuwde zei dat er nog twee bommen zouden ontplof fen. Aangezien hij niet onthul de waar dat zou gebeuren zijn bij alle grote stations bijzon- ROTTERDAM (ANP) Boeren, tuinders en binnen schippers hebben elkaar steun toegezegd bij de pogingen, die zij in het werk stellen nm hun maatschappelijke positie te verbeteren. Dit was het belang rijkste resultaat van een ver gadering die zaterdag in Rot terdam van de actie-comits's ..Boeren en tuinders" en „Be houd ev". Het waren deze eo- mité's, die een jaar respectie velijk drie weken geleden grootscheepse acties (blokka des van wegen en waterwegen op louw zetten. dere veiligheidsmaatregelen genomen en worden onder an dere de bagagekluizen geïin- specteerd. Qp 7 december vorig jaar ontplofte een bom in een ba- gagekluis van liet centraal sta tion in Bremen. Daarbij vielen een zwaar- en vijf lichtgewon den. Enkele maanden later ar resteerde de politie 'n echtpaar op verdenking de bom te heb ben geplaatst. Zij zouden tot de RAF behoren. (Van onze correspondent) PARIJS Vier dagen na hun zogenaamde volmaakte j™?" daad, heeft de Parijse politie de daders van de bankoverval gearresteerd die maandatg ze ven personen gegijzeld had den. De daders, de 20-jarige Ta'leb Hadiadj en de 24-jr.rige Mamoud El Shennewi bleven zondag hardnekkig ontkennen hoewel het tegen hen verza melde bewijsmateriaal over stelpend was en zij dc.or een aantal ooggetuigen waaronder de gijzelaars die elf uur in bedwang gehouden werden, herkend werden. Vier mede plichtigen, twee mannelijke en de twee vriendinnen van de gangsters hebben ten dele be kend. De daders zijn recedivisten en de politie heeft daarvan ge profiteerd. Men had opge merkt dat de beide bankrovers bij het kenbaar maken van hun eisen maandag uitdruk kingen gebruikten die prak tisch alleen in het gevangenis- jargon gebezigd worden. Ver der hebben de gangsters té perfect te werk willen gaan bijvoorbeeld door in de laatste door hen gebruikte ontsnap pingswagen peper te strooien om het de politiehonden on mogelijk te maken hun spoor te volgen. Dat betekende dat zij na het verlaten van deze wagen de rest van hun vlucht te goet willden afleggen en ge zien de zware last van de zakken met 6 miljoen frank aan bankbiljetten, kon dat niet erg ver. Vandaar dat de wijk onder de loep genomen werd en toen bleek dat daar een misdadiger woonde die een goede bekende van de politie is, was hun eerste spoor ge vonden. Tenslotte waren ver schillende lieden spontaan bij de politie komen getuigen dat zij personen met zware zak ken of koffers hadden gezien. UTRECHT (AP) Het actiecomité „Macht aan het Spaanse volk" heeft besloten de bezetting van „Casa de Es- de bezetting van „Casa de Es pana in Utrecht een soort sociëteit en arbeidsbureau vooralsnog te handhaven. De bezetting begon zaterdagmor gen uit protest tegen de poli tieke processen in Spanje en tegen het feit dat het bestuur van de Casa niet wordt geko zen, maar benoemd door de Spaanse ambassade in Den Haag. Zaterdagavond hebben een paar honderd Spanjaarden en Nederlanders, na een korte demonstratie op het Dom plein in Utrecht, in de bezette Casa een bijeenkomst gehou den waar met algemene stem men een motie is aangenomen. In die motie wordt solidariteit betuigd met het verzet in- Spanje en adhesie aan de vol gende eisen aan het actieco mité: de Gasa geen Franco- filiael; geen verhoren, van bui tenlandse arbeiders door de politie; vrijlating van alle po litieke gevangenen in Spanje. w MOSKOU (Reuter/UPI) De Moskouse politie heeft za terdagavond de Russische schrijver Andrei Amarik gear resteerd en na enkele uren on dervraging zondagochtend vroeg vrijgelaten. Telefonisch deelde hij westelijke corres pondenten mee dat hij binnen drie dagen Moskou moet verla ten. „Ik weet nog niet wat ik ga doen", zei hij. Enkele maanden geleden zei de 37-jarige dissident, die in mei na vijf jaar gevangenis straf en ballingschap werd vrij gelaten, dat de KGB, de Rus sische geheime politie, hem ge sommeerd had Moskou te ver laten wil hij niet opnieuw in de gevangenis verdwijnen. (ADVERTENTIE) Voor tante Heieen waar de kinderen so 'j. 'uSL heerlyk hebben 7 gelogeerd, Niemand, woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! f h tt'-ep Inter flora Nederland. Gegarandeerd goe -\ y (Van onze correspondent) PARIJS In Zuid-Frankrijk is sedert het weekeinde een ware benzine-oorlog uitgebro ken die tengevolge heeft dat er in een gebied ter grootte van Nederland praktisch geen benzine meer te krijgen is. Honderden uit Spanje naar huis teruggekeerde toeristen zijn van de situatie het slacht offer geworden. Een groot supermarktconcern begon eind vorige week zoge- ivnmde witte benzine te ver kopen tegen een prijs die 15 centimes lager lag dan de officiële, hetgeen wettelijk niet verboden is. De Individu ele pompstationhouders protes teerden daartegen, sloten hun pompen en versperden de toe gangen en uitgangen van de raffinaderijen en olie-opslag plaatsen. Zaterdag stonden in de departementen Aude, Gard, Herault, Vauciuse en Lot onaf zienbare rijen auto's voor de laatste su oer ma Het oom pen die nog benzine hadden om elk tien liter te kunnen tanken. Maar zondag was er in al deze departementen, waarbij ook de departementen Pyrénées Orientales en Var gekomen waren, de staking totaal en er was praktisch geen druppel benzine te krijgen. De autori teiten hadden zaterdag een aantal pompen „gevorderd", waar artsen, ambulances en andere urgentiediensten mid dels bonnen benzine konden krijgen. Op de zwarte markt die zich snel ontplooide werd zondag in Carcassonne 30 tot 40 frank (18 tot 24 gulden) betaald voor 5 liter benzine die zeer vermoedelijk van bui ten het „benzine oorlogigebied"! kwam. Inmiddels bad de directie van de supermarktketen zondag öesloten de korting van 15 centimes per liter terug te brengen tot acht en negen centimes, respectievelijk voor gewone benz'ne en super. Dit heeft de andere pomphouders echter niet doen afzien van hun staking, zolang zij hun benzine niet tegen dezelfde prijs kunnen inkopen als de supermarkt blijft dat zo zeg gen zij. Jurgens is een prima man. Dat bleek eens te meer afgelo pen zaterdag in KRO's Brand punt. Over de benoemingspro cedure en al het gehakketak er omheen zal iedereen wel de buik val hebben, suggereerde Ad Langebent en zweeg er verder maar over. „Voetangels, klemmen en voetzoekers zijn in Hilversum opgestapeld en dat betekent een uitdaging", zei de kersver, se ,NOS-voorzitter. Een van zijn taken zal zijn om de om roepen de gelegenheid te ge ven om zich meer te profile ren. Het is hem niet ontgaan dat omroepen meegesleept worden in de drang om zicb aan de kijkers te verkopen Hiermee zou hij best eens kunnen doelen op Henk van Montfoorts bijdrage in de Hete Luchtballon, dat geen sikke pitje VARA in zich draagt. In VARA's radioprogramma Boemerang werd gisteravond door de presentator gereageerd op de „onheuse" kritiek van t.v.-criticus Peter van Buuren. De Boemerang-redenering komt erop neer dat lezers van een krant zich behoorlijk dom moeten voelen als ze het on eens zijn met de mening van hun criticus. Want een mening geeft de absolute waarheid, waarover verder niet gepraat dient te worden, voeg ik er ter verduidelijking aan toe. Een domme redenering, nage noeg even onzinnig als de ka rakteristiek van Van Mont- foort op Van Buurens kritiek „Het is ingezonden brieven- journalistiek, niet op reage ren". Romantiek, hartstocht en veel ellende was op beide avonden van het weekeinde troef. Zaterdag bracht de AVRO een verfilming van De Woeste Hoogte uit 1939 en dat terwijl er betere versies van later datum bestaan. Het prachtige verhaal van Emily Brontë was onvolledig in beeld gebracht. Al deed het oudbak ken aan met de bekende film idolen op jonge leeftjjd, Laurence Olivier als Heath- cliff was een openbaring. Kostelijk was ook de laatste TROS-aflevering uit de knusse behaaglijke wereld van Courths Mahler. Iedereen deed weer zijn uiterste best om kwellend, verschrikt, wanho pig of verliefd te kijken en dat lukte wonderwel. Opbeu rend was alleen het einde. NOS' Panoramiek probeerde helderheid te brengen in het niet eenvoudige conflict over bodemschatten en bodem dat een oplossing moet krijgen in de Nieuwe Economische Orde. De uitkomst van het VN-con- gTes is weinig concreet en de welwillende sfeer van het be gin is veranderd in een situa tie van spanningen, veroor zaakt door de vage toezeggin gen van de rijke landen, zo liet Van der Werff weten. Een wonderlijke ervaring in deze Panoramiek-uitzending was dat Ben van Meerendonk en minister Pronk zich in samen spraak bedienden van het En gels uit beleefdheid tegenover Humphrey. Een weekend met vrolijke momenten. JOHAN DIEPSTRATEN

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 5