VERLEGH Zeker miljoen gulden schade aan Zeeuws fruit Belg redt vijf mensen uit brandende auto in Baaric-IIertog DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Suppoost en bezoeker overmeesteren dader Snelle reactie van NS-personeel voor komt treinramp EGEN- DRDIGERS DB STEM Jan van Beveren bedankt voor Oranje Dominee Van Prooijen van Stavenisse biedt verontschuldigingen aan aan Surinamers helpt u bouwen iesv.a.7395,- DE «TV BUJDE RIJDERS Eandaag RIJKSGENOTEN ZIEN AF VAN PROCES Twee man dood geschoten Stoffelijk overschot Terneuzcnaar EDITIE VOOR ZEELAND B 3 - RIJSWIJK OEP B.V. Krassen onzichtbaar worsteling TOETEREND GESCHROKKEN Henny Kuiper T L Wereldrecord Politie Eindhoven houdt internationale bende aan Twee doden bij brand in Rotterdam geborgen uime degelijke, ilige cn suinige x f8490,- STEM Maandag 15 september 1975 115e jaargang no. 17744 GINNEKENWEG 282-292 BREDA TEL.01600-52550 directeur, dr. w. a. j. m. harkx hoofdredacteur: L. leijendekker kanioren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - ocsierhout - roosendaal - terneuzen NACHT- WACHT MET }0,- TAFEL- De beschaaigde Nachtwacht: de grote krassen zijn duidelijk zichtbaar. Fiat eit te TW Fiat 127 3-deurs Met de ncerklapbare achterbank vergroot u de kofferruimte van 365 1 tot 1100 1. f8490,- ine!. BTW Tip, ers, V Fiat 127 Special 3-deurs Uitvoering als 2-dours Special, maar heeft een 3e deur en een wegklapbare achterbank, f 8950,- incl. BTW klasgenoten garandeert de een gezin veel abel, zorgeloos rij- en er. eens naar de Fiat dealer en n proefrit in de volwassen at, Industriegebied Amstel, •ijzen af Born, incl. BTW. EN" B.V. 01170-2255: correspon- Postbus 5, Oostburg. IAKKER 01608-14960 1MENS EN KEIJENBERG B.V. 130, tel. 01650-37355. veel succes magazijn- en be- >pt. In verband met uitbreiding an verschillende rayons vraagt bezoeken van bestaande en ervaring in de buitendienst- en secundaire atbeidsvoor- aarne tegemoetgezien door da ivenhoek van de brief. - MES TOEGETAKELD (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Nachtwacht van Rembrandt is zon- dagniiddag om een uur kort nadat het Rijksmuseum was open gegaan door een geestelijk gestoorde man met een gekarteld tafelmes ernstig toegetakeld. Hij bracht het schilderij 13 ongeveer 80 centimeter hoge sneden en krassen toe, die voor het merendeel verticaal lopen. De politie heeft verklaard dat de dader, de 38-jarige afgewe- sen leraar Nederlands Wilhel mus Adrianus de R. uit Bloe- mendaal, reeds enige malen ln een inrichting voor psychisch j gestoorden in Santpoort is ver- pleegd, Tijdens een verhoor legde hij een onsamenhangende verklaring af, die er op neer komt dat hij plotseling een on weerstaanbare drang kreeg de I Nachtwacht aan te vallen. De- te dwang zou hem naar eigen teggen door een bovenaartse kracht zijn ingegeven. Het mes dat hij bij zijn aanval gebruik te, had hij even tevoren meege nomen uit een restaurant in Amsterdam, waar hij de lunch had genuttigd. Omdat hij op I beschuldiging van opzettelijke vernieling niet langer dan zes uur vast kan worden gehouden, werd hij wegens diefstal van een mes door de politie in be waring gesteld. na buien opklaringen Harde wind aan de kust Maximumtemperatuur: zeventien graden. Zeeland kan toerisme niet meer aan Pagina 3 binnen- en- buitenland Automobilisten droog gelegd in Zuid-Frankrijk Pagina 5 radio en televisie Toneelschrijver vond inspiratie In container Pagina 11 merijntje: Met was een gulden snede. De Nachtwacht is het meest beschadigd in het midden aan de onderkant. Tussen de be nen van corporaal Frans Ban ning Cocq, aanvoerder van de Nachtwacht, is ten gevolge van de toegebrachte steken een driehoekig stuk doek met een basis van zes centimeter en een hoogte van 28 centimeter uitge sneden. Dit stuk werd later op de grond teruggevonden. De fi guur naast de corporaal, luite nant Willem van Ruytenburgh, kreeg een forse kerf over zijn linkerbeen en vlak naast het rechterbeen nog twee krassen. Op het stuk schilderij rechts van de luitenant wist de dader toen hij werd overmeesterd door een suppoost en een bezoe ker, nog enkele krassen te ma ken. Volgens de leiding van het Rijksmuseum kunnen de be schadigingen aan de Nacht wacht weer onzichtbaar worden gerestaureerd. Deze restauratie zal volgens de hoofdrestaura teur van het rijksmuseum, de heer L. Kuiper, ongeveer vier tot viereneenhalve maand lan ger duren dan de restauratie van „de Brief", van Vermeer. Dit schilderij, dat ook ln het Rijksmuseum hangt, werd en kele jaren geleden eveneens moedwillig beschadigd. Het herstel nam toen een half jaar in beslag. Direct na de opening van het museum om een uur liep de dader, die er volgens oogge tuigen keurig netjes uitzag en geen ongewone indruk maakte, door de zalen waar de 17-eeuw- se Hollandse meesters hangen naar zaal 224, de Nachtwacht zaal. Daar stevende hij recht streeks op het doek af, haalde het tafelmes tevoorschijn en be gon diepe kerven in het mid den van het schilderij te ma ken. Op dat moment waren er ongeveer drie andere bezoekers in de zaal en een suppoost, die hem onmiddellijk beetgreep om hem van het doek weg te trek ken. Er ontstond een worste ling, waarop een bezoeker de suppoost te hulp schoot en De R. van achteren beetpakte. Tij dens deze worsteling wist de linkshandige man nog enkele krassen over de rechterkant van het doek te geven. Nadat de dader was overmeesterd zou deze hebben gezegd: „Ik heb geen mens aanbevallen, alleen maar een schilderij. Ik kon niet anders". (Vervolg op pagina 5) HET hoofdbestuur van de li berale jongerenorganisatie JOVD is van mening dat de onafhankelijkheid van Surina me moet worden uitgesteld totdat nieuwe verkiezingen in Suriname duidelijkheid heb ben gebracht in de politieke situatie aldaar. TWEE mannen rijn gewond 'geraakt bij een schietpartij in Re" a-m. Hun toestand is I niet matig. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Door een snelle reactie van NS-personeel, de heren P. Boogaard, A. Kerstholt, F. P. van Unen en J. Speekenbrink v.l.n.r. op de foto, is zondagmorgen vroeg voorkomen dat de D-trein Hoek van Holland-Vcnlo-Duits- land met volle vaart het stationspostkantoor van Rotter dam-Centrum is binnengestormd. Toen de trein om tien voor acht het station Sahiedam pas-I seerde, werd geconstateerd dat er een rem vastgelopen was die rook en een vonkenregen produceerde. Direct werd tele fonisch contact opgenomen met de centrale verkeerslei ding Rotterdam. Daar ging de heer J. Spee- kenbrinik, coördinator van het N S-foeveili'gingssysteem, voor het raam staan om de machi nist van de trein via de prto- foon te kunnen waarschuwen. Maar de machinist, de heer G. de Ruyter, had zelf al ontdekt dat er iets mis was met zijn trein, want het bleek hem dat hij de trein helemaal niet meer kon laten remmen. Toeterend en lichtsignalen gevend stormde de trein om zes minuten voor acht het sta tion binnen. De heer Speeken brink sprong over drie bu reaus naar 't NS-tableau. waar hij bijgestaan door treindienst leider de heer A. Kerstholt, in ijltempo die handelingen ver richtte om de trein van spoor één (richting statinspostkan- toor) naar spoor elf (richting Blaak) te geleiden. Bovendien werd de stroom uitgescha keld. De trein kwam even later tot stilstand. De machinist was danig geschrokken. Hij moest worden afgelost. De wagon met de defecte rem werd uit de trein gehaald en na tien minuten kon de trein de reis vervolgen. Volgens de N.S. is uit een voorlopig onderzoek gebleken dat een extra-rijtuig, dat in Hoek van Holland direct ach ter de locomotief was gekop peld, met een gesloten rem- kraan meereed. Daardoor is de rem voor de gehele trein ge blokkeerd. DE bewaking van de Neder landse ambassade in Libanon is versterkt na een waarschu wing die de Palestijnse Saika- beweging vrijdag aan de Ne derlandse regering had ge richt. Dit is van welingelichte kringen in Beiroet verno- (Van onze correspondent) KAPELLE De schade die de fruitteelt in het gebied Ka- pelle-Wemeidinge op Zuid-Be veland vrijdagavond - zoals in het kort gemeld - heeft opgelo pen tengevolge van de hagel blijkt veel groter dan aanvan kelijk vermoed, 'n Voorzichtige en voorlpige inventarisatie van de kant van de veiling Kapel- le-Biezelinge en omgeving le verde zaterdag het resultaat dat een areaal van ruim 200 ha. boomgaarden van tachtig fruittelers schade heeft opge lopen. In deze boomgaarden was plusminus 25 procent van de oogst geplukt zodat het gaat om schade aan ruim 100 ha fruit dat notg geplukt moest worden. Op zeker de helft van de bedrijven is de oogst vol komen vernietigd. Dat is voor al het geval in de strook Kat- tendijke-Wemeldinige langs de Oosterschelde, Naarmate men dichter bij het fruitcentrum Kapelle komt wordt de schade minder. De geldelijke omvang van de schade is nog niet vast te stellen omdat het prijspeil voor appels en peren in de komende tijd daarbij een rol speelt. Aangenomen wordt dat het gaat om minstens een mil joen gulden. Slechts een klein aantal telers is verzekerd te gen het risico van hagelscha- de De kleine ondernemers stellen dat de kosten van deze verzekering zo hoog zijn dat ze bij de slechte uitkomsten van de fruitteelt in de afgelo pen jaren niet op te brengen rijn. (Van onze sportredactie) BEST Jan van Beveren, die al eerder zich tweemaal niet voor het Nederlands elf tal beschikbaar heeft gesteld, zou de techtnisch directeur van de KNVB, George Kno bel, opnieuw willen meedelen dat hij van een plaats in het doel van Oranje wil aïzien. Van Beveren wilde gisteren niet ingaan op de „affaire". Ontkennen deed hij echter ook niet. „Wanneer ik de verantwoordelijke mensen van de KNVB iets te vertel len heb dan doe ik dat zelf en niet via de pers", was de reactie van de doelman van PSV. Als redenen voor zijn niet verdere beschikbaarstel ling zou Van Beveren de minder prettige sfeer die zijns inzien rond het Neder lands elftal hangt en zijn persoonlijke minder prettige relaties met enkele medespe lers opgeven. George Knobel was gisteravond nog' niet op de hoogte van de eventuele plannen van Van Beveren. Ondertussen is er vanuit Italië ook belangstelling voor tweevoudig Touretapnewin- naar Theo Smit, terwijl Kiie- temann een aanbieding van Flandria heeft. Henny Kuiper, de wereld kampioen bij de profs heeft nog steeds geen beslissing genomen voor welk extra- sportief merk hij volgend seizoen zal gaan riiden. De suggestie van AVRO's Sport- panorama van zaterdagavond, dat Kuiper voor Peter Posts TI Raleigh zou gaan rijden noemt Kuiper zeer voorbarig. Wel is het zo dat Kuiper een gesprek met Post heeft ge had. Maar inmiddels Ls er ook uit Italië belangstelling voor Kuiper. Kuiper: „Ik be-, slist niet overhaast. Ik heb alle tijd. Naast het geld is ook de samenstelling van de p'oeg belangrijk. Post zou een kandidaat voor mij kun nen zijn als ik zeker wist dat Thurau bleef en Gerrie Knctemann zon komen. Maar dat is nog niet bekend". Jos Hermens heeft zondag op de kunststofbaan van het nationale sportcentrum Pa pendal een geslaagde aanval gedaan op het wereldrecord 10 Engelse mijl. De 25-jarige Nijmegenaar liep de 16 kilo meter en 90 meter in 45 minuten en 57.6 seconden. Het oude wereld en Europese record was sedert 20 septem ber 1972 met een tijd van 46 minuten en 04.8 seconden in handen van de Belg Willy Polleunis, die deze prestatie in Brussel leverde. De tijd van Hermens betekende uiter aard ook een nieuw Neder lands record. Het oude re cord dateerde van 29 maart van dit jaar toen Henk Kalf in Salzburg 49 m'nulen en 03.0 seconden liet afdruk ken. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Met de aanhouding van vijf vrouwen en een man uit Columbia heeft de Eindihovense politie waarschijnlijk de hand weten te leggen op een internationaal opererende bende. Het zestal, in leeftijd variërend van 24 tot 39 jaar, werd vrijdagmid dag in de Eindhovense binnen stad aangehouden in verband met een winkeldiefstal en en kele gevallen van zakkenrolle rij. De Columbianen bleken voor vele duizenden guldens aan geld bij zich te hebben in een groot aantal valuta's. Pas in het weekend bleek dat zij alle zes gezocht werden door de politie in Parijs en Milaan. Waarschijnlijk hebben zij zich in deze steden schuldig ge maakt aan soortgelijke ver grijpen als in Eindhoven. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Een 46-ja- rige Rotterdammer, de heer A. van Kapel, is zaterdagavond bij een brand in zijn woning aan de Van der Sluysstraat om het leven gekomen. Zijn 80- jarige moeder, mevrouw J. van Kapel-Jeveren, moest met derdegraads brandwonden op genomen worden in een zie kenhuis. Zij overleed zondag avond. (Van onze correspondent) BAARLE-HERTOG Dank zij het doortastend optreden van de heer De Reijer uit Weelde zijn vijf inzittenden van een in brand gevlogen au to zondagavond van een wisse dood gered. De heer De Reijer reed met zijn wagen achter die van een vijftal inwoners van Oud- Turnhout, welke auto eerst langs een drietal bomen langs de Turnhowtseweg bij de kapel in de buurt van Baarle-Hertog schampte en tenslotte tegen een vierde botste. Bij deze klap vloog de wagen onmid dellijk in brand. De heer De Reijer stopte, greep de in België verplichte brandblusser en bespoot daar mee de onfortuinlijke passa giers, die hij tevens de een na de ander uit het in lichter laaie staande voertuig sleurde. Een van de inzittenden gooide hij pardoes in de sloot langs de weg, waardoor de vlammen die zich al van hem hadden meester gemaakt werden ge doofd. De heer De Reijer smaakte de voldoening dat alle vijf slechts lichte wonden hadden opgelopen. Wel zijn ze allen naar een ziekenhuis in Turn hout overgebracht. Degene die er nog het ergst aan toe is, heeft een gebroken been. (Van onze redactie binnenland) MIDDELBURG De domi nee van de oud gereformeerde gemeente in Stavenisse, de heer J. van Prooijen, hoeft zich niet voor de rechtbank te verant woorden voor belediging van de Surinaamse bevolking. Dit zegt één van de in Zeeland wonen de Surinamers, de heer P. van Leliënhof uit Middelburg. Dit is één van de Surinamers uit een grote groep, die zich bij zonder gestoord hebben aan de hoorzitting in Stavenisse van jongstleden dinsdag. Daar wei gerde, zoals bekend, de bevol king van Stavenisse massaal enkele honderden Surinamers tijdelijk te huisvesten in leeg staande vakantiewoningen. Vooral de uitlatingen van ds. J. van Prooijen op de kansel en tijdens de hoorzitting kwamen bij de Surinamers kwetsend over. De dominee heeft nu zijn verontschuldiging gemaakt over zijn opmerking. Hij is akkoord gegaan met een door dc Suri namers opgestelde verklaring, die luidt als volgt: „Ik, dominee J. van Prooijen van de oud gereformeerde ge meente te Stavenisse verklaar. dat de uitlatingen die tijdens de preek op zondag 7 september en tijdens de hoorzitting op dinsdag 9 september heb ge daan over Surinaamse rijksge noten ten zeerste betreur. Met name heb ik gesuggereerd of zelfs zonder meer gezegd, dat Surinamers moordenaars, die ven en verkrachters zijn, die als een door God gezonden plaag over Stavenisse dreigde te ko men en moet ik erkennen dat ik ernstig tekort ben geschoten als geestelijk leider van een be langrijke bevolkingsgroep van het dorp. Deze uitlatingen zijn niet alleen beledigend maar ook onjuist. Ik bied aan die Suri naamse rijksgenoten en overige Nederlanders die zich door mijn uitlatingen beledigd voelen mijn oprechte verontschuldi ging aan". Met deze verklaring beschou wen de Surinamers de zaak als afgedaan. De dominee zal niet voor de rechtbank worden ge daagd. omdat zoals de heer Leliënhof zegt, de Surinamers geen kwaad met kwaad willen vergelden, omdat daar niemand mee gediend is. (Van onze redactie binnenland) CASTRICUM-ASSEN In de nacht van zaterdag op zon dag heeft de 32-jarige A. B. S. uit Beverwijk voor een bar in het Noordhollandse Castricum de 25-jarige T.J.E. G. uit Heemskerk doodgeschoten. Aanleiding was een al lan ger bestaande vete tussen de beide mannen. De verdachte heeft zichzelf bij de politie in Beverwijk aangegeven. Hij is ingesloten door de rijkspolitie in Castricum. ASSEN De 18-jarige ma rinier in opleiding P. F. L. van Beusekom uit Assen is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden aan een schotwond in de hartstreek. De politie heeft de vermoedelijke dader, de 48-jarige B.T. uit Assen, zonder beroep, aangehouden. Hij zou hebben geschoten met een omgebouwd gaspistool. Waarom is geschoten, is niet bekend. (Van onze correspondent). TERNEUZEN —De rijkspo. litie te water heeft zondag morgen om negen uur op de Westerschelde, ter hoogte van de ingang van de Terneuzense haven het stoffelijk overschot geborgen van de heer A. Wor- seling uit Terneuzen. die maandagmorgen tijdens zijn werk aan een markeringspaal in de monding van de Btaak- manhaven, in het water viel, tengevolge var. een aanvaring door een gastanker. De heer Worseling was als elektricien werkzaam bij Dow Chemical (Nederland) te Terneuzen. Het stoffelijk overschot werd opgemerkt door de schipper van de binnenvaarttanker In novatie 3, die onmiddellijk do havendienst inlichtte.

de Vrije Zeeuw | 1975 | | pagina 1